Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 listopada 2022 r.
11:30

W Puławach osiedla toną w mroku. Według prezydenta to nakaz ustawowy

0 19 A A
Po godz. 23:30 uliczne oświetlenie pozostaje włączone tylko na głównych ciągach komunikacyjnych. Osiedla toną w mroku
Po godz. 23:30 uliczne oświetlenie pozostaje włączone tylko na głównych ciągach komunikacyjnych. Osiedla toną w mroku (fot. Cezary Janisz)

Jak wynika z poradnika do ustawy, który opublikował resort klimatu i środowiska, nowy obowiązek oszczędzania 10 procent energii nie dotyczy oświetlenia ulicznego. Czy zatem jest szansa na to, że puławskie latarnie w nocy znów zaczną świecić? Do ich uruchomienia prezydenta zachęcają radni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ustawa z października nałożyła na samorządy obowiązek zaoszczędzenia już od grudnia co najmniej 10 proc. energii elektrycznej w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Za nierespektowanie przepisów grozi kara finansowa – 20 tys. zł. Część miast zaczęła szukać oszczędności skracając czas oświetlenia ulicznego. Tą drogą poszły m.in. Puławy, gdzie latarnie od trzech tygodni gasną już po 23:30. Tymczasem, z powodu różnic interpretacyjnych i niejasności samych zapisów, ministerstwo w ostatnim tygodniu opublikowało poradnik do ustawy. Wskazuje w nim, że obowiązek oszczędzania nie dotyczy oświetlenia ulicznego.

Apel o rozsądek

O sprawie podczas czwartkowej sesji rozmawiali puławscy radni.

– Jestem za oszczędnościami, ale apeluję o rozsądek. Musimy się zastanowić, czy nie wylewamy dziecka z kąpielą – mówiła szefowa komisji budżetowej, radna Halina Jarząbek (PiS).

Jeśli ministerstwo mówi, że ten przepis nie dotyczy oświetlenia ulic to nasze miasto wyszło przed szereg. Jego władze pospieszyły się. Wygląda na to, że oświetlenie w godzinach nocnych nie musi być wygaszone. Powinniśmy się teraz z tego wycofać, bo to w istotny sposób rzutuje na bezpieczeństwo mieszkańców – zaapelował radny Grzegorz Bińczak (PiS).

Podobnego zdania byli także inni samorządowcy. – Mamy zimę, śnieg, mgłę i tych pieszych naprawdę nie widać. W nocy panują egipskie ciemności – zauważył radny Mariusz Cytryński (KS), który poprosił radców prawnych o kolejną analizę ustawy wraz z wytycznymi umieszczonymi w poradniku. – Literalnie na oficjalnej stronie ministerstwa napisano, których obiektów dotyczy ten przepis. Chodzi o budynki i lokale zajmowane przez władze poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.

Ustawa ważniejsza od ministerstwa

Mimo że ministerstwo klimatu sprawę postawiło jasno, władze miasta Puławy na razie nie deklarują wycofania się z podjętej decyzji i przywrócenia normalnego oświetlenia.

Poradnik nie jest dla nas wiążący. Nas obowiązuje ustawa, która nakłada na gminy obowiązek oszczędzenia tej energii na poziomie 10 procent. Ona jest dla nas dokumentem nadrzędnym. Musimy więc oszczędzić te 10 procent nie ze względów finansowych tylko dlatego, że w Polsce może zabraknąć prądu – wyjaśniła Beata Kozik, zastępca prezydenta Puław.

Do sprawy odniósł się także radca prawny puławskiego magistratu. – Wydanie poradnika świadczy o tym, że jest problem z interpretacją tej ustawy. Nas obowiązuje to co jest w ustawie, a nie to, co publikuje ministerstwo – podkreślił Ernest Stolar. – Nie zgadzam się również z opinią, że miasto wyszło przed szereg. Decyzja ta zapadła dość późno, żeby była jak najmniej dotkliwa dla mieszańców. Przypominam, że ustawa nakazuje gminom raportowanie już od grudnia. Nie mogliśmy więc czekać na poradniki – przyznał prawnik, dodając, że obecnie oczekuje nowelizacji ustawy.

Na święta bez zmian

Prezydent Paweł Maj przyznał, że przywrócenie normalnego oświetlenia nocnego nawet w okresie świątecznym nie jest planowane. Takie rozwiązanie lokalne władze zakładały jeszcze na początku listopada. Przeszkodą okazała się przestarzała instalacja, długi czas konieczny do zmiany ustawień zegarów oraz problem z zapewnieniem im właściwego serwisu w tym czasie.

Nie ma także zapowiedzi stałego powrotu do świecenia po godz. 23:30. Chyba, że pojawi się wspomniana nowelizacja ustawy o oszczędnościach, która rozwiałaby wątpliwości puławskich władz.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mieszkaniec081984 / 29 listopada 2022 r. o 20:52
Ja nie wiem ile jest sytuacji w których widne ulice o 1 czy 2 w nocy są potrzebne, ile ludzi chodzi, jeździ, wraca czy idzie do pracy, wraca z imienin, urodzin czy innych imprez i naprawdę dla tych kilku osób, których pewnie na palcach jednej ręki można policzyć trzeba zapalać latarnie na wszystkich ulicach w Puławach. Czy po zgaszeniu oświetlenia w tym czasie w nocy od 23:30 do 4:30 spowodowało większą ilość przestępstw? Czy w związku z tym jest więcej wypadków o tych godzinach na puławskich drogach? Jeżeli nie to znaczy że te argumenty są bezpodstawne a zgaszenie oświetlenia jest słuszne ja również popieram to działanie i moim zdaniem już dawno powinno być wprowadzone.
Ja w swoim wpisie odniosłem się do tezy, jakoby wszyscy mieszkańcy Puław siedzieli nocami w domach, co jest - moim zdaniem - idiotyzmem i nadużyciem. Nie wiem, czy pozwala na to system oświetlenie w Puławach, ale znam miasta, w których po północy świeci się co druga latarnia, a w dodatku z mniejszą mocą, niż przed północą. To na pewno wymagało inwestycji, ale za to teraz są oszczędności.
Tak tutaj musze sie zgodzić to prawda wyłączenie co drugiej latarni spowodowało by również oszczędności przy jednoczesnym częściowym oświetleniu drog i chodników. Tyle tył z w Puławach podobno ni d sie tego tak prosto zrobić bo oświetlenie nie jest do tęgi przystosowane. 
Tak tutaj musze sie zgodzić to prawda wyłączenie co drugiej latarni spowodowało by również oszczędności przy jednoczesnym częściowym oświetleniu drog i chodników. Tyle tył z w Puławach podobno ni d sie tego tak prosto zrobić bo oświetlenie nie jest do tęgi przystosowane.  rozwiń
Avatar
___K___ / 29 listopada 2022 r. o 18:49
Ja nie wiem ile jest sytuacji w których widne ulice o 1 czy 2 w nocy są potrzebne, ile ludzi chodzi, jeździ, wraca czy idzie do pracy, wraca z imienin, urodzin czy innych imprez i naprawdę dla tych kilku osób, których pewnie na palcach jednej ręki można policzyć trzeba zapalać latarnie na wszystkich ulicach w Puławach. Czy po zgaszeniu oświetlenia w tym czasie w nocy od 23:30 do 4:30 spowodowało większą ilość przestępstw? Czy w związku z tym jest więcej wypadków o tych godzinach na puławskich drogach? Jeżeli nie to znaczy że te argumenty są bezpodstawne a zgaszenie oświetlenia jest słuszne ja również popieram to działanie i moim zdaniem już dawno powinno być wprowadzone.
Ja w swoim wpisie odniosłem się do tezy, jakoby wszyscy mieszkańcy Puław siedzieli nocami w domach, co jest - moim zdaniem - idiotyzmem i nadużyciem. Nie wiem, czy pozwala na to system oświetlenie w Puławach, ale znam miasta, w których po północy świeci się co druga latarnia, a w dodatku z mniejszą mocą, niż przed północą. To na pewno wymagało inwestycji, ale za to teraz są oszczędności.
Ja w swoim wpisie odniosłem się do tezy, jakoby wszyscy mieszkańcy Puław siedzieli nocami w domach, co jest - moim zdaniem - idiotyzmem i nadużyciem. Nie wiem, czy pozwala na to system oświetlenie w Puławach, ale znam miasta, w których po północy świeci się co druga latarnia, a w dodatku z mniejszą mocą, niż przed północą. To na pewno wymagało inwestycji, ale za to teraz są oszczędności. rozwiń
Avatar
Cztyelnik / 29 listopada 2022 r. o 12:59
Ja nie wiem ile jest sytuacji w których widne ulice o 1 czy 2 w nocy są potrzebne, ile ludzi chodzi, jeździ, wraca czy idzie do pracy, wraca z imienin, urodzin czy innych imprez i naprawdę dla tych kilku osób, których pewnie na palcach jednej ręki można policzyć trzeba zapalać latarnie na wszystkich ulicach w Puławach. Czy po zgaszeniu oświetlenia w tym czasie w nocy od 23:30 do 4:30 spowodowało większą ilość przestępstw? Czy w związku z tym jest więcej wypadków o tych godzinach na puławskich drogach? Jeżeli nie to znaczy że te argumenty są bezpodstawne a zgaszenie oświetlenia jest słuszne ja również popieram to działanie i moim zdaniem już dawno powinno być wprowadzone.
Udajesz niedouczonego? OBWIESZCZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie: § 109. 1. Droga powinna być oświetlona ze względów bezpieczeństwa ruchu
Udajesz niedouczonego? OBWIESZCZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie: § 109. 1. Droga powinna być oświetlona ze względów bezpieczeństwa ruchu rozwiń
Avatar
Mieszkaniec081984 / 29 listopada 2022 r. o 12:38
Ja nie wiem ile jest sytuacji w których widne ulice o 1 czy 2 w nocy są potrzebne, ile ludzi chodzi, jeździ, wraca czy idzie do pracy, wraca z imienin, urodzin czy innych imprez i naprawdę dla tych kilku osób, których pewnie na palcach jednej ręki można policzyć trzeba zapalać latarnie na wszystkich ulicach w Puławach. Czy po zgaszeniu oświetlenia w tym czasie w nocy od 23:30 do 4:30 spowodowało większą ilość przestępstw? Czy w związku z tym jest więcej wypadków o tych godzinach na puławskich drogach? Jeżeli nie to znaczy że te argumenty są bezpodstawne a zgaszenie oświetlenia jest słuszne ja również popieram to działanie i moim zdaniem już dawno powinno być wprowadzone.
Ja nie wiem ile jest sytuacji w których widne ulice o 1 czy 2 w nocy są potrzebne, ile ludzi chodzi, jeździ, wraca czy idzie do pracy, wraca z imienin, urodzin czy innych imprez i naprawdę dla tych kilku osób, których pewnie na palcach jednej ręki można policzyć trzeba zapalać latarnie na wszystkich ulicach w Puławach. Czy po zgaszeniu oświetlenia w tym czasie w nocy od 23:30 do 4:30 spowodowało większą ilość przestępstw? Czy w związku z tym jest więcej wypadków o tych godzinach na puławskich drogach? Jeżeli nie to znaczy że te argumenty są ... rozwiń
Avatar
___K___ / 29 listopada 2022 r. o 08:53
Jak zwykle, w temacie oszczędzania (a raczej jego zapobieganiu), wypowiadają się najmocniej zasłużeni w jego zadłużaniu, czyli radni z opozycji. A może wybudujmy jeszcze jakiś stadion czy dodatkową marinę by pomieściły się wszystkie łodzie lokalnych milionerów. Prawdę mówiąc Puławy śpią w tych godzinach a wychodzące koty widzą w ciemnościach. Komu przeszkadza brak oświetlenia w tych godzinach? Jak widać tylko śmiesznym kajtkom na fajsbukach.
Co za idiortyczny wpis!?! Wiesz, chłopcze, że są zawody i zakłady pracy, w których pracuje się w bardzo róznych godzinach? Czasem kończy się dobrze po 22:00, albo zaczyna jeszcze przed 5:00. Albo jest konieczność pojechania do pracy o każdej porze nocy? Czy wiesz, że całe Puławy nie śpią, bo ludzie się odwiedzają, bywają u siebie na imieninach, rocznicach i przy innych okazjach? Ze swoim podejściem, to chyba ty jestes takim "kajtkiem na fajsbuku", bo nie masz pojęcia, jak żyje się w blisko 50-tysięcznym mieście.
Zaprawdę nie wiesz, jak bardzo wzruszyła mnie twoja historia. Cieszę się że trafiłam w twoje gusta, bo jak mówią kalsycy - uderz w stół. Więcej nie trzeba, nie dziekuj.
A na argumenty podyskutować nie potrafisz?
A na argumenty podyskutować nie potrafisz? rozwiń
Avatar
sos_filipa / 28 listopada 2022 r. o 23:37
Jak zwykle, w temacie oszczędzania (a raczej jego zapobieganiu), wypowiadają się najmocniej zasłużeni w jego zadłużaniu, czyli radni z opozycji. A może wybudujmy jeszcze jakiś stadion czy dodatkową marinę by pomieściły się wszystkie łodzie lokalnych milionerów. Prawdę mówiąc Puławy śpią w tych godzinach a wychodzące koty widzą w ciemnościach. Komu przeszkadza brak oświetlenia w tych godzinach? Jak widać tylko śmiesznym kajtkom na fajsbukach.
Co za idiortyczny wpis!?! Wiesz, chłopcze, że są zawody i zakłady pracy, w których pracuje się w bardzo róznych godzinach? Czasem kończy się dobrze po 22:00, albo zaczyna jeszcze przed 5:00. Albo jest konieczność pojechania do pracy o każdej porze nocy? Czy wiesz, że całe Puławy nie śpią, bo ludzie się odwiedzają, bywają u siebie na imieninach, rocznicach i przy innych okazjach? Ze swoim podejściem, to chyba ty jestes takim "kajtkiem na fajsbuku", bo nie masz pojęcia, jak żyje się w blisko 50-tysięcznym mieście.
 Zaprawdę nie wiesz, jak bardzo wzruszyła mnie twoja historia. Cieszę się że trafiłam w twoje gusta, bo jak mówią kalsycy - uderz w stół. Więcej nie trzeba, nie dziekuj.
 Zaprawdę nie wiesz, jak bardzo wzruszyła mnie twoja historia. Cieszę się że trafiłam w twoje gusta, bo jak mówią kalsycy - uderz w stół. Więcej nie trzeba, nie dziekuj. rozwiń
Avatar
___K___ / 28 listopada 2022 r. o 15:18
Jak zwykle, w temacie oszczędzania (a raczej jego zapobieganiu), wypowiadają się najmocniej zasłużeni w jego zadłużaniu, czyli radni z opozycji. A może wybudujmy jeszcze jakiś stadion czy dodatkową marinę by pomieściły się wszystkie łodzie lokalnych milionerów. Prawdę mówiąc Puławy śpią w tych godzinach a wychodzące koty widzą w ciemnościach. Komu przeszkadza brak oświetlenia w tych godzinach? Jak widać tylko śmiesznym kajtkom na fajsbukach.
Co za idiortyczny wpis!?! Wiesz, chłopcze, że są zawody i zakłady pracy, w których pracuje się w bardzo róznych godzinach? Czasem kończy się dobrze po 22:00, albo zaczyna jeszcze przed 5:00. Albo jest konieczność pojechania do pracy o każdej porze nocy? Czy wiesz, że całe Puławy nie śpią, bo ludzie się odwiedzają, bywają u siebie na imieninach, rocznicach i przy innych okazjach? Ze swoim podejściem, to chyba ty jestes takim "kajtkiem na fajsbuku", bo nie masz pojęcia, jak żyje się w blisko 50-tysięcznym mieście.
Co za idiortyczny wpis!?! Wiesz, chłopcze, że są zawody i zakłady pracy, w których pracuje się w bardzo róznych godzinach? Czasem kończy się dobrze po 22:00, albo zaczyna jeszcze przed 5:00. Albo jest konieczność pojechania do pracy o każdej porze nocy? Czy wiesz, że całe Puławy nie śpią, bo ludzie się odwiedzają, bywają u siebie na imieninach, rocznicach i przy innych okazjach? Ze swoim podejściem, to chyba ty jestes takim "kajtkiem na fajsbuku", bo nie masz pojęcia, jak żyje się w blisko 50-tysięcznym mieście. rozwiń
Avatar
sos_filipa / 28 listopada 2022 r. o 15:01
Jak zwykle, w temacie oszczędzania (a raczej jego zapobieganiu), wypowiadają się najmocniej zasłużeni w jego zadłużaniu, czyli radni z opozycji. A może wybudujmy jeszcze jakiś stadion czy dodatkową marinę by pomieściły się wszystkie łodzie lokalnych milionerów.  Prawdę mówiąc Puławy śpią w tych godzinach a wychodzące koty widzą w ciemnościach. Komu przeszkadza brak oświetlenia w tych godzinach? Jak widać tylko śmiesznym kajtkom na fajsbukach.
Avatar
AdamS. / 28 listopada 2022 r. o 13:23
Końskowola zamiast nocnych świateł, niech zapewni  ludziom emki na terenie gminy. Do tego trzeba cudu?
Avatar
MarysiaO / 28 listopada 2022 r. o 12:59
Sprawdziłem. Miasta w Polsce ograniczają oświetlenie nocne. Tam nikt nic nie mówi. Tylko ciągłe szczycie w Lpu. Najbliżej Dęblin Ryki Nałęczów Lublin.  Wystarczy wpisać w google.***s://tudeblin.pl/artykul/uwaga-w-deblinie-jest/1371382.    ***s://dnews.pl/2022/09/21/ryki-od-dzis-w-gminie-ryki-bedzie-ciemno-latarnie-zgasna-o-godz-2230/.     ***s://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/nie-tylko-ograniczenia-w-oswietleniu-ulic-tak-gminy-oszczedzaja-energie
 A w Końskowoli latarnie świecą całą noc. Cud?
Avatar
Mieszkaniec081984 / 29 listopada 2022 r. o 20:52
Ja nie wiem ile jest sytuacji w których widne ulice o 1 czy 2 w nocy są potrzebne, ile ludzi chodzi, jeździ, wraca czy idzie do pracy, wraca z imienin, urodzin czy innych imprez i naprawdę dla tych kilku osób, których pewnie na palcach jednej ręki można policzyć trzeba zapalać latarnie na wszystkich ulicach w Puławach. Czy po zgaszeniu oświetlenia w tym czasie w nocy od 23:30 do 4:30 spowodowało większą ilość przestępstw? Czy w związku z tym jest więcej wypadków o tych godzinach na puławskich drogach? Jeżeli nie to znaczy że te argumenty są bezpodstawne a zgaszenie oświetlenia jest słuszne ja również popieram to działanie i moim zdaniem już dawno powinno być wprowadzone.
Ja w swoim wpisie odniosłem się do tezy, jakoby wszyscy mieszkańcy Puław siedzieli nocami w domach, co jest - moim zdaniem - idiotyzmem i nadużyciem. Nie wiem, czy pozwala na to system oświetlenie w Puławach, ale znam miasta, w których po północy świeci się co druga latarnia, a w dodatku z mniejszą mocą, niż przed północą. To na pewno wymagało inwestycji, ale za to teraz są oszczędności.
Tak tutaj musze sie zgodzić to prawda wyłączenie co drugiej latarni spowodowało by również oszczędności przy jednoczesnym częściowym oświetleniu drog i chodników. Tyle tył z w Puławach podobno ni d sie tego tak prosto zrobić bo oświetlenie nie jest do tęgi przystosowane. 
Tak tutaj musze sie zgodzić to prawda wyłączenie co drugiej latarni spowodowało by również oszczędności przy jednoczesnym częściowym oświetleniu drog i chodników. Tyle tył z w Puławach podobno ni d sie tego tak prosto zrobić bo oświetlenie nie jest do tęgi przystosowane.  rozwiń
Avatar
___K___ / 29 listopada 2022 r. o 18:49
Ja nie wiem ile jest sytuacji w których widne ulice o 1 czy 2 w nocy są potrzebne, ile ludzi chodzi, jeździ, wraca czy idzie do pracy, wraca z imienin, urodzin czy innych imprez i naprawdę dla tych kilku osób, których pewnie na palcach jednej ręki można policzyć trzeba zapalać latarnie na wszystkich ulicach w Puławach. Czy po zgaszeniu oświetlenia w tym czasie w nocy od 23:30 do 4:30 spowodowało większą ilość przestępstw? Czy w związku z tym jest więcej wypadków o tych godzinach na puławskich drogach? Jeżeli nie to znaczy że te argumenty są bezpodstawne a zgaszenie oświetlenia jest słuszne ja również popieram to działanie i moim zdaniem już dawno powinno być wprowadzone.
Ja w swoim wpisie odniosłem się do tezy, jakoby wszyscy mieszkańcy Puław siedzieli nocami w domach, co jest - moim zdaniem - idiotyzmem i nadużyciem. Nie wiem, czy pozwala na to system oświetlenie w Puławach, ale znam miasta, w których po północy świeci się co druga latarnia, a w dodatku z mniejszą mocą, niż przed północą. To na pewno wymagało inwestycji, ale za to teraz są oszczędności.
Ja w swoim wpisie odniosłem się do tezy, jakoby wszyscy mieszkańcy Puław siedzieli nocami w domach, co jest - moim zdaniem - idiotyzmem i nadużyciem. Nie wiem, czy pozwala na to system oświetlenie w Puławach, ale znam miasta, w których po północy świeci się co druga latarnia, a w dodatku z mniejszą mocą, niż przed północą. To na pewno wymagało inwestycji, ale za to teraz są oszczędności. rozwiń
Avatar
Cztyelnik / 29 listopada 2022 r. o 12:59
Ja nie wiem ile jest sytuacji w których widne ulice o 1 czy 2 w nocy są potrzebne, ile ludzi chodzi, jeździ, wraca czy idzie do pracy, wraca z imienin, urodzin czy innych imprez i naprawdę dla tych kilku osób, których pewnie na palcach jednej ręki można policzyć trzeba zapalać latarnie na wszystkich ulicach w Puławach. Czy po zgaszeniu oświetlenia w tym czasie w nocy od 23:30 do 4:30 spowodowało większą ilość przestępstw? Czy w związku z tym jest więcej wypadków o tych godzinach na puławskich drogach? Jeżeli nie to znaczy że te argumenty są bezpodstawne a zgaszenie oświetlenia jest słuszne ja również popieram to działanie i moim zdaniem już dawno powinno być wprowadzone.
Udajesz niedouczonego? OBWIESZCZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie: § 109. 1. Droga powinna być oświetlona ze względów bezpieczeństwa ruchu
Udajesz niedouczonego? OBWIESZCZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie: § 109. 1. Droga powinna być oświetlona ze względów bezpieczeństwa ruchu rozwiń
Avatar
Mieszkaniec081984 / 29 listopada 2022 r. o 12:38
Ja nie wiem ile jest sytuacji w których widne ulice o 1 czy 2 w nocy są potrzebne, ile ludzi chodzi, jeździ, wraca czy idzie do pracy, wraca z imienin, urodzin czy innych imprez i naprawdę dla tych kilku osób, których pewnie na palcach jednej ręki można policzyć trzeba zapalać latarnie na wszystkich ulicach w Puławach. Czy po zgaszeniu oświetlenia w tym czasie w nocy od 23:30 do 4:30 spowodowało większą ilość przestępstw? Czy w związku z tym jest więcej wypadków o tych godzinach na puławskich drogach? Jeżeli nie to znaczy że te argumenty są bezpodstawne a zgaszenie oświetlenia jest słuszne ja również popieram to działanie i moim zdaniem już dawno powinno być wprowadzone.
Ja nie wiem ile jest sytuacji w których widne ulice o 1 czy 2 w nocy są potrzebne, ile ludzi chodzi, jeździ, wraca czy idzie do pracy, wraca z imienin, urodzin czy innych imprez i naprawdę dla tych kilku osób, których pewnie na palcach jednej ręki można policzyć trzeba zapalać latarnie na wszystkich ulicach w Puławach. Czy po zgaszeniu oświetlenia w tym czasie w nocy od 23:30 do 4:30 spowodowało większą ilość przestępstw? Czy w związku z tym jest więcej wypadków o tych godzinach na puławskich drogach? Jeżeli nie to znaczy że te argumenty są ... rozwiń
Avatar
___K___ / 29 listopada 2022 r. o 08:53
Jak zwykle, w temacie oszczędzania (a raczej jego zapobieganiu), wypowiadają się najmocniej zasłużeni w jego zadłużaniu, czyli radni z opozycji. A może wybudujmy jeszcze jakiś stadion czy dodatkową marinę by pomieściły się wszystkie łodzie lokalnych milionerów. Prawdę mówiąc Puławy śpią w tych godzinach a wychodzące koty widzą w ciemnościach. Komu przeszkadza brak oświetlenia w tych godzinach? Jak widać tylko śmiesznym kajtkom na fajsbukach.
Co za idiortyczny wpis!?! Wiesz, chłopcze, że są zawody i zakłady pracy, w których pracuje się w bardzo róznych godzinach? Czasem kończy się dobrze po 22:00, albo zaczyna jeszcze przed 5:00. Albo jest konieczność pojechania do pracy o każdej porze nocy? Czy wiesz, że całe Puławy nie śpią, bo ludzie się odwiedzają, bywają u siebie na imieninach, rocznicach i przy innych okazjach? Ze swoim podejściem, to chyba ty jestes takim "kajtkiem na fajsbuku", bo nie masz pojęcia, jak żyje się w blisko 50-tysięcznym mieście.
Zaprawdę nie wiesz, jak bardzo wzruszyła mnie twoja historia. Cieszę się że trafiłam w twoje gusta, bo jak mówią kalsycy - uderz w stół. Więcej nie trzeba, nie dziekuj.
A na argumenty podyskutować nie potrafisz?
A na argumenty podyskutować nie potrafisz? rozwiń
Avatar
sos_filipa / 28 listopada 2022 r. o 23:37
Jak zwykle, w temacie oszczędzania (a raczej jego zapobieganiu), wypowiadają się najmocniej zasłużeni w jego zadłużaniu, czyli radni z opozycji. A może wybudujmy jeszcze jakiś stadion czy dodatkową marinę by pomieściły się wszystkie łodzie lokalnych milionerów. Prawdę mówiąc Puławy śpią w tych godzinach a wychodzące koty widzą w ciemnościach. Komu przeszkadza brak oświetlenia w tych godzinach? Jak widać tylko śmiesznym kajtkom na fajsbukach.
Co za idiortyczny wpis!?! Wiesz, chłopcze, że są zawody i zakłady pracy, w których pracuje się w bardzo róznych godzinach? Czasem kończy się dobrze po 22:00, albo zaczyna jeszcze przed 5:00. Albo jest konieczność pojechania do pracy o każdej porze nocy? Czy wiesz, że całe Puławy nie śpią, bo ludzie się odwiedzają, bywają u siebie na imieninach, rocznicach i przy innych okazjach? Ze swoim podejściem, to chyba ty jestes takim "kajtkiem na fajsbuku", bo nie masz pojęcia, jak żyje się w blisko 50-tysięcznym mieście.
 Zaprawdę nie wiesz, jak bardzo wzruszyła mnie twoja historia. Cieszę się że trafiłam w twoje gusta, bo jak mówią kalsycy - uderz w stół. Więcej nie trzeba, nie dziekuj.
 Zaprawdę nie wiesz, jak bardzo wzruszyła mnie twoja historia. Cieszę się że trafiłam w twoje gusta, bo jak mówią kalsycy - uderz w stół. Więcej nie trzeba, nie dziekuj. rozwiń
Avatar
___K___ / 28 listopada 2022 r. o 15:18
Jak zwykle, w temacie oszczędzania (a raczej jego zapobieganiu), wypowiadają się najmocniej zasłużeni w jego zadłużaniu, czyli radni z opozycji. A może wybudujmy jeszcze jakiś stadion czy dodatkową marinę by pomieściły się wszystkie łodzie lokalnych milionerów. Prawdę mówiąc Puławy śpią w tych godzinach a wychodzące koty widzą w ciemnościach. Komu przeszkadza brak oświetlenia w tych godzinach? Jak widać tylko śmiesznym kajtkom na fajsbukach.
Co za idiortyczny wpis!?! Wiesz, chłopcze, że są zawody i zakłady pracy, w których pracuje się w bardzo róznych godzinach? Czasem kończy się dobrze po 22:00, albo zaczyna jeszcze przed 5:00. Albo jest konieczność pojechania do pracy o każdej porze nocy? Czy wiesz, że całe Puławy nie śpią, bo ludzie się odwiedzają, bywają u siebie na imieninach, rocznicach i przy innych okazjach? Ze swoim podejściem, to chyba ty jestes takim "kajtkiem na fajsbuku", bo nie masz pojęcia, jak żyje się w blisko 50-tysięcznym mieście.
Co za idiortyczny wpis!?! Wiesz, chłopcze, że są zawody i zakłady pracy, w których pracuje się w bardzo róznych godzinach? Czasem kończy się dobrze po 22:00, albo zaczyna jeszcze przed 5:00. Albo jest konieczność pojechania do pracy o każdej porze nocy? Czy wiesz, że całe Puławy nie śpią, bo ludzie się odwiedzają, bywają u siebie na imieninach, rocznicach i przy innych okazjach? Ze swoim podejściem, to chyba ty jestes takim "kajtkiem na fajsbuku", bo nie masz pojęcia, jak żyje się w blisko 50-tysięcznym mieście. rozwiń
Avatar
sos_filipa / 28 listopada 2022 r. o 15:01
Jak zwykle, w temacie oszczędzania (a raczej jego zapobieganiu), wypowiadają się najmocniej zasłużeni w jego zadłużaniu, czyli radni z opozycji. A może wybudujmy jeszcze jakiś stadion czy dodatkową marinę by pomieściły się wszystkie łodzie lokalnych milionerów.  Prawdę mówiąc Puławy śpią w tych godzinach a wychodzące koty widzą w ciemnościach. Komu przeszkadza brak oświetlenia w tych godzinach? Jak widać tylko śmiesznym kajtkom na fajsbukach.
Avatar
AdamS. / 28 listopada 2022 r. o 13:23
Końskowola zamiast nocnych świateł, niech zapewni  ludziom emki na terenie gminy. Do tego trzeba cudu?
Avatar
MarysiaO / 28 listopada 2022 r. o 12:59
Sprawdziłem. Miasta w Polsce ograniczają oświetlenie nocne. Tam nikt nic nie mówi. Tylko ciągłe szczycie w Lpu. Najbliżej Dęblin Ryki Nałęczów Lublin.  Wystarczy wpisać w google.***s://tudeblin.pl/artykul/uwaga-w-deblinie-jest/1371382.    ***s://dnews.pl/2022/09/21/ryki-od-dzis-w-gminie-ryki-bedzie-ciemno-latarnie-zgasna-o-godz-2230/.     ***s://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/nie-tylko-ograniczenia-w-oswietleniu-ulic-tak-gminy-oszczedzaja-energie
 A w Końskowoli latarnie świecą całą noc. Cud?
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Radzyń Podlaski: Ukarano urzędników, a teraz ratusz chwali przycięcie topoli

Radzyń Podlaski: Ukarano urzędników, a teraz ratusz chwali przycięcie topoli

Sprawa ogołoconych topoli na miejskim targowisku wywołała w ubiegłym roku internetową burzę. Teraz, urzędnicy z radzyńskiego ratusza przekonują, że drzewa mają się świetnie.

Dwie osoby zginęły w wybuchu gazu. W liście pożegnalnym oskarżają księdza
wideo

Dwie osoby zginęły w wybuchu gazu. W liście pożegnalnym oskarżają księdza

"Jeśli ktoś się zastanawia, jak doszło do tej tragedii w Katowicach-Szopienicach to oto kilka słów wyjaśnienia" — tak rozpoczyna się list, który dotarł do naszej redakcji już po tragedii. Jego autorzy podkreślają, że doszło do niej nieprzypadkowo, a o doprowadzenie do całej sytuacji oskarżyli księdza.

Miejska spółka poszła drogą lex deweloper. Radni stają twardo przeciw nowym blokom

Miejska spółka poszła drogą lex deweloper. Radni stają twardo przeciw nowym blokom

Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie dostało zgody Rady Miasta Zamość na to, by przy ul. Wyszyńskiego zbudować dwa pięciokondygnacyjne bloki z podziemnymi garażami.

Górnik Zabrze – Azoty Puławy 26:30. Witamy w ćwierćfinale PGNiG Pucharu Polski

Górnik Zabrze – Azoty Puławy 26:30. Witamy w ćwierćfinale PGNiG Pucharu Polski

Udane wejście w nowy rok zanotowali piłkarze ręczni Azotów. We wtorek wywalczyli awans do ćwierćfinału PGNiG Pucharu Polski. A wcale nie było o to łatwo, bo drużyna Roberta Lisa musiała zagrać w Zabrzu z tamtejszym Górnikiem. Tak, jak w lidze znalazła jednak sposób na rywala i wygrała 30:26.

Tauron Puchar Polski: Arka Chełm robiła co mogła, ale dalej gra Jastrzębski Węgiel

Tauron Puchar Polski: Arka Chełm robiła co mogła, ale dalej gra Jastrzębski Węgiel

Świetny mecz w Chełmie. Tamtejsza CHKS Arka napsuła mnóstwo krwi faworytowi z PlusLigi. Około 1,5 tysiąca kibiców oglądało bardzo wyrównane zawody, ale spotkanie ćwierćfinałowe zakończyło się tak, jak wszyscy się spodziewali – wygraną Jastrzębskiego Węgla 3:0.

Ktoś się nie bał i... Radny gminy nadal bez swojego poroża

Ktoś się nie bał i... Radny gminy nadal bez swojego poroża

Wciąż nie udało się odnaleźć myśliwskich trofeów, które zaginęły podczas dożynek powiatowych. Apel Gminnego Ośrodka Kultury nie pomógł.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin kontra Casademont Saragossa, czyli jedno z najważniejszych starć w tym sezonie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin kontra Casademont Saragossa, czyli jedno z najważniejszych starć w tym sezonie

W środę Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozegra jedno z najważniejszych spotkań w tym sezonie – zmierzy się z Casademont Saragossa. Wicemistrzynie Polski po meczu rozegranym w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli mają trzypunktową zaliczkę. Stawką jest awans do ćwierćfinału

Setki rąk do pracy. Mieszkańcy Hrubieszowa sami przeprowadzili swoją bibliotekę. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Setki rąk do pracy. Mieszkańcy Hrubieszowa sami przeprowadzili swoją bibliotekę. Zdjęcia

„Podaj książkę, podaj książkę. Niech przechodzi z rąk do rąk. Niechaj biegnie, by odnaleźć nowy dom” – pod takim hasłem i ze śpiewem na ustach mali, więksi i całkiem duzi mieszkańcy Hrubieszowa przeprowadzali we wtorek swoją bibliotekę ze starej do zupełnie nowej, większej siedziby.

Sportowiec 2022 roku: Koszulka Roberta Lewandowskiego znalazła właściciela, inne aukcje trwają

Sportowiec 2022 roku: Koszulka Roberta Lewandowskiego znalazła właściciela, inne aukcje trwają

Już po raz 19 wybieramy najlepszego sportowca roku. Tym razem nasz plebiscyt jest jednak wyjątkowy, bo przy okazji zapraszamy do licytacji ciekawych pamiątek. A pieniądze, które uda się w ten sposób zebrać zostaną przekazane na cele charytatywne.

Górnik Łęczna na ostatniej prostej przed startem Fortuna I Ligi

Górnik Łęczna na ostatniej prostej przed startem Fortuna I Ligi

Piłkarze Górnika Łęczna wrócili z obozu w Opalenicy i powoli zaczynają myśleć o pierwszym meczu rundy rewanżowej. Zanim jednak zagrają o punkty w lidze czekają ich jeszcze dwie gry kontrolne

Puławy. Chętnych na siłownię w hali nadal brak. Tak miasto traci pieniądze

Puławy. Chętnych na siłownię w hali nadal brak. Tak miasto traci pieniądze

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach od dwóch lat bezskutecznie próbuje znaleźć najemcę dla 556-metrowego lokalu w nowej hali sportowej przy Lubelskiej. Niewykorzystywana przestrzeń nie zarabia i generuje koszty.

 Biała Podlaska: Tyszkiewicz i Bury o samorządzie. Może być bezpartyjny?

Biała Podlaska: Tyszkiewicz i Bury o samorządzie. Może być bezpartyjny?

Czy samorząd może być bezpartyjny? To pytanie z pewnością padnie w poniedziałek podczas spotkania otwartego z senatorami Jackiem Burym (Polska 2050) i Wadimem Tyszkiewiczem (niezależny).

"Beksiński w Lublinie". Wiemy, ile osób obejrzało wystawę w CSK
galeria

"Beksiński w Lublinie". Wiemy, ile osób obejrzało wystawę w CSK

Prace Zdzisława Beksińskiego, w Centrum Spotkania Kultur, można było oglądać przez niespełna trzy miesiące, od 9 listopada do 29 stycznia.

Sukces KS Lublin na mistrzostwach Polski w Zawierciu

Sukces KS Lublin na mistrzostwach Polski w Zawierciu

KS Lublin najlepszą drużyną XXXII Mistrzostw Polski Oldbojów w Piłce Halowej. W wielkim finale lubelska ekipa pokonała Pogoń Szczecin, a najlepszym piłkarzem imprezy został uznany Grzegorz Bonin

O książce "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" w Bramie Grodzkiej
7 lutego 2023, 18:00

O książce "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" w Bramie Grodzkiej

We wtorek, 7 lutego o godz. 18 w siedzibie Bramy Grodzkiej - Teatru NN (ul. Grodzka 21) odbędzie się spotkanie wokół książki Konstantego Geberta "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!