Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 marca 2019 r.
17:35

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony

0 91 A A
Trwa pierwszy etap przebudowy Domu Chemika. Tymczasem, zdaniem WSA, decyzja, która zezwoliła na wznowienie robót była błędna. Czy to oznacza, że prace znów powinny zostać przerwane?
Trwa pierwszy etap przebudowy Domu Chemika. Tymczasem, zdaniem WSA, decyzja, która zezwoliła na wznowienie robót była błędna. Czy to oznacza, że prace znów powinny zostać przerwane? (fot. Radosław Szczęch)

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministerstwa kultury o odmowie wpisania Domu Chemika do rejestru zabytków. Według stowarzyszenia „Puławianie” oznacza to konieczność ponownego wstrzymania robót. Przeciwnego zdania są władze miasta zapewniając, że prace będą kontynuowane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy uda się dokończyć przebudowę puławskiego Domu Chemika? To pytanie znów pozostaje otwarte. Wszystko przez wyrok WSA w Warszawie, który uchylił wydaną wcześniej decyzję Generalnego Konserwatora Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypominamy, że resort, z uwagi m.in. na znaczny stopień utraty oryginalnej tkanki budynku, odmówił jego wpisania do rejestru zabytków. Na tej podstawie, w lecie 2018 roku, po czterech miesiącach przerwy, miasto wznowiło przebudowę obiektu. Stowarzyszenie „Puławianie” walczące o zachowanie zespołu budynków Domu Chemika w oryginalnym kształcie, nie dało jednak za wygraną i zaskarżyło tamtą decyzję resortu (w części dotyczącej pawilonu wystawowego) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrok zapadł w ubiegłym tygodniu, zaskakując obie strony.

Jak informuje Szymon Karczewski, lider „Puławian”, sąd zakwestionował ustalenia dotyczące utraty cech zabytkowych przez pawilon wystawowy w związku z robotami w głównym budynku. Orzeczenie WSA poszło jednak znacznie dalej, niż oczekiwało stowarzyszenie, uchylając decyzję resortu w całości, a więc nie dzieląc Domu Chemika na część główną (w trakcie przebudowy) i pawilon.  Co taka decyzja WSA oznacza w praktyce?

Według Karczewskiego, jest to powrót do stanu prawnego sprzed roku, kiedy to prowadzenie prac budowlanych na terenie całego zespołu budynków Domu Chemika było zabronione. W związku z tym „Puławianie” zwrócili się do prezydenta z pytaniami o to, czy roboty zostały już przerwane, a jeśli nie – to na jakiej podstawie. Ich intencją, jak tłumaczy lider stowarzyszenia, jest przede wszystkim zadbanie o to, żeby miasto nie zburzyło pawilonu, na którego miejscu zaplanowano nowy gmach miejskiej biblioteki, tzw. Mediateki. Z drugiej strony przekonuje, że prace toczące się na budynku głównym, również powinny ustać.

Do sprawy odniósł się na Facebooku prezydent Puław Paweł Maj, który przyznał, że wiadomość o decyzji WSA przyjął „z przerażeniem i zaskoczeniem”. – Zatrważające jest, że na tym etapie inwestycji ktokolwiek dąży do wstrzymania prac szacowanych na 40 mln zł, gdzie dofinansowanie zewnętrzne przekracza łącznie 17 mln zł – ocenił. – Zrobię wszystko, żeby do tego nie doszło, tym bardziej, że modernizacja cieszy się dużym poparciem mieszkańców Puław. W toku całego postępowania przeszło 30 stowarzyszeń puławskich aktywnie protestowało przeciw działaniom prowadzonym przez stowarzyszenie „Puławianie” – przypomniał.

Zdaniem Maja, Puławy nie muszą wstrzymywać prac prowadzonych w Domu Chemika, bo orzeczenie WSA nie jest prawomocne. – Po otrzymaniu uzasadnienia wyroku, jako strona postępowania, miasto rozważy wniesienie skargi kasacyjnej (do NSA - przyp. rs). – W związku z tym, wbrew temu, co twierdzi stowarzyszenie, prace związane z przebudową (...) mogą być, są i będą kontynuowane – zapowiada prezydent, oceniając, że w innym przypadku budżet miasta zostałby narażony na wielomilionowe straty.

Dom Chemika w Puławach nabiera kształtów

e-Wydanie

Komentarze 91

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 marca 2019 o 18:09
+20
To Stowarzyszenie jest irytujące.Pan Karczewski podobno nie mieszka już w Puławach, a nagle tak go Dom Chemika interesuje.Wielki mi zabytek...
Avatar
poznaniak z lub...... / 22 marca 2019 o 18:25
+17
Panie prezydencie proszę podać z nazwiaska kto blokuje dokończenia tej inwestycji widać  że gości ????????czy to jest  Nijaki pan Karczewski   robi krecią robote myśli że robi Majowi na złośc a on robi na złośc Wszystkim Mieszkancom PUŁAW  ??
Avatar
Irena / 22 marca 2019 o 20:14
+12
Wstrzymsnie przebudowy poskutkuje tym że w centrum miasta będą kamienie i gruz... Przyjdzie walec i wyrówna. Panie Karczewski, mam nadzieję, że karma wróci do Pana... Szkodnik z Pana i łajdak.
Avatar
mn / 22 marca 2019 o 18:32
+8
Dom Chemika wymagał remontu i odświeżenia i tego nikt nie kwestionuje, ale dobudowywanie filarów, daszków czy zastępowanie marmurów gresem to prawie wandalizm i to za grubą kasę. Żal patrzeć na jakie zadania idzie unijna kasa zamiast finansować inwestycje gospodarcze, rozwijające polski przemysł i potencjał produkcyjny.
 Bo pieniądze z unii tak są pomyślane: nie na fabryki i czołgi, tylko kostka, fontanny itd. od nich Polska nie stanie się silniejsza.
Avatar
Gość / 22 marca 2019 o 17:46
+8
w razie niepowodzenia kosztami należy obciążyć zgodnie z ustawą o odpowiedzialności urzędniczej osoby decyzyjne których podpisy są na pozwoleniach
Avatar
Gość / 22 marca 2019 o 22:38
+7
Pierwszy lepszy radca prawny czy adwokat spojrzy na artykuł 152 ppsa po nowelizacji z 2015. Stan prawny o którym pisze przedmówca został wtedy zmieniony na dokładnie odwrotny. Obecnie uchylenie decyzji powoduje automatyczne wstrzymanie jej wykonalności z mocy prawa chyba że sąd postanowi inaczej
Avatar
Gość / 22 marca 2019 o 21:09
+7
"PUŁAWIANIE" ! Wara Wam od Puław. Zajmijcie się modernistycznymi budynkami w Warszawie, gdzie mieszkacie! A jeśli nie wiecie kto to byli Puławianie" to przypominam. Puławianie – potoczna nazwa frakcji powstałej w kierownictwie PZPR w 1956. Nazwa pochodzi od zespołu modernistycznych kamienic przy ul. Puławskiej 24 i 26 w Warszawie, które przetrwały wojnę, zasiedlonych po wojnie głównie przez wysokich funkcjonariuszy partyjnych, w których mieszkali niektórzy ze zwolenników tej frakcji. ***s://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82awianie . ***s://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82awianie Puławianie – Wikipedia, wolna encyklopedia Puławianie – potoczna nazwa frakcji powstałej w kierownictwie PZPR w 1956. Nazwa pochodzi od zespołu modernistycznych kamienic przy ul. Puławskiej 24 i 26 w Warszawie, które przetrwały wojnę, zasiedlonych po wojnie głównie przez wysokich funkcjonariuszy partyjnych, w których mieszkali ni... pl.wikipedia.org . Ok . Puławianie – potoczna nazwa frakcji powstałej w kierownictwie PZPR w 1956. Nazwa pochodzi od zespołu modernistycznych kamienic przy ul. Puławskiej 24 i 26 w Warszawie, które przetrwały wojnę, zasiedlonych po wojnie głównie przez wysokich funkcjonariuszy partyjnych, w których mieszkali niektórzy ze zwolenników tej frakcji. Widzisz skąd zainteresowanie Puławian modernistycznymi budynkami? . Ten link z Wiki wklej koniecznie w komwntsrzach . OK . Ależ cudne podsumowanie wynalazkes
"PUŁAWIANIE" ! Wara Wam od Puław. Zajmijcie się modernistycznymi budynkami w Warszawie, gdzie mieszkacie! A jeśli nie wiecie kto to byli Puławianie" to przypominam. Puławianie – potoczna nazwa frakcji powstałej w kierownictwie PZPR w 1956. Nazwa pochodzi od zespołu modernistycznych kamienic przy ul. Puławskiej 24 i 26 w Warszawie, które przetrwały wojnę, zasiedlonych po wojnie głównie przez wysokich funkcjonariuszy partyjnych, w których mieszkali niektórzy ze zwolenników tej frakcji. ***s://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82awian... rozwiń
Avatar
Gość51 / 22 marca 2019 o 20:22
+7
I tak Puławy padły ofiarą wojny, ponoć, pisowskich sądów (najwyższej kasty) z rządem PIS, a warszawska pokazał, w którym rzędzie jest miejsce dla mieszkańców Puław. Szkoda, że z taką determinacja nie domaga się zmiany dachu na nowym budynku przy Senatorskiej, czego domaga się UNESCO.
Avatar
Radek / 24 marca 2019 o 20:20
+6
Maj się wygodnie usadowił na stołku Grobla i wszedł w jego buty. Pasują mu, jak widać, skoro ledwie dwa lata temu popierał działania stowarzyszenia i zachowanie Domu Chemika, wypytywał Grobla o wykształcenie członków Puławskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Minęły ledwie dwa lata, i już uważa, że wyburzenie starego Domu Chemika jest świetną inwestycją, a stowarzyszenie jest B. Głosowałem na pana, panie Maj. Zrobiłem ogromny błąd, zagłosowałem na człowieka chorągiewkę, zmieniającego poglądy jak wiatr zawieje. Przykre. W następnych wyborach nie otrzyma Pan mojego głosu.
Maj się wygodnie usadowił na stołku Grobla i wszedł w jego buty. Pasują mu, jak widać, skoro ledwie dwa lata temu popierał działania stowarzyszenia i zachowanie Domu Chemika, wypytywał Grobla o wykształcenie członków Puławskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Minęły ledwie dwa lata, i już uważa, że wyburzenie starego Domu Chemika jest świetną inwestycją, a stowarzyszenie jest B. Głosowałem na pana, panie Maj. Zrobiłem ogromny błąd, zagłosowałem na człowieka chorągiewkę, zmieniającego poglądy jak wiatr zawieje. Przykre. W następnych ... rozwiń
Avatar
Gość / 24 marca 2019 o 18:24
+6
A jakie stanowisko w tej sprawie zajmuje SZEFOWA nadzoru budowlanego w Puławach? A może bawi się w strusia?
Avatar
gość / 1 kwietnia 2019 o 10:47
+1
Jeśli jest tak jak piszesz to dlaczego roboty są wciąż prowadzone bo coś nie mogę tego pojąć ?
 To jest bardzo dobre pytanie ale ja niestety nie znam na nie odpowiedzi. Bez wiedzy na temat tego co w tej chwili dzieje sie w otoczeniu Prezydenta Miasta wszelkie próby odpowiedzi będą tylko czystymi spekulacjami. Jeszcze na początku, tzn tuz po wyroku można było to próbowac tłumaczyć błędem w stosowaniu prawa. Tzn. ten stan prawny dotyczący wstrzymania wykonalności jest stosunkowo nowy bo obowiazuje od 2015 r. Wczesniej było tak że uchylenie decyzji przez sąd nie powodowało wstrzymania jej wykonalności chyba że sąd postanowił inaczej (tzn okreslił w jakim zakresie decyzji nie mozna wykonywać). I tak było przez długie lata. Po zmianie mamy stan dokładnie odwrotny, tzn ze uchylenie decyzji powoduje wstrzymanie wykonalności, chyba że sąd postanowi inaczej. To byloby jakies wyjasnienie ale tak jak mówię, na początku tej historii tuz po wyroku. Zakładam że do tej pory prawnicy miejscy przeczytali juz ten znowelizowany przepis. A więc odpowiedź jak na wstępie. Nie wiem. Trzeba by być w tym momencie w głowie Prezydenta i jego doradców żeby poznac odpowiedź. 
 To jest bardzo dobre pytanie ale ja niestety nie znam na nie odpowiedzi. Bez wiedzy na temat tego co w tej chwili dzieje sie w otoczeniu Prezydenta Miasta wszelkie próby odpowiedzi będą tylko czystymi spekulacjami. Jeszcze na początku, tzn tuz po wyroku można było to próbowac tłumaczyć błędem w stosowaniu prawa. Tzn. ten stan prawny dotyczący wstrzymania wykonalności jest stosunkowo nowy bo obowiazuje od 2015 r. Wczesniej było tak że uchylenie decyzji przez sąd nie powodowało wstrzymania jej wykonalności chyba że sąd postanow... rozwiń
Avatar
do Gość / 29 marca 2019 o 17:27
0
Jeśli jest tak jak piszesz to dlaczego roboty są wciąż prowadzone bo coś nie mogę tego pojąć ?
Avatar
gość / 28 marca 2019 o 23:18
+2
Czyli zgodnie z prawem mogą być prowadzone prace budowlane czy nie mogą bo się już pogubiłam ?
 Wyrok ukazał się już w bazie orzeczeń NSA więc odpowiedź jest prosta. Nie mogą być prowadzone. W tym momencie uchylona decyzja Ministerstwa (której wydanie umozliwiało podjęcie ponownie prac budowlanych) ma wstrzymaną wykonalność z mocy prawa. Sąd mógłby określić w jakim zakresie decyzja mogłaby być wykonana ale o tym w wyroku nie ma ani słowa. Chyba najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie nakazu rozbiórki budynku. Jesli ktoś miałby taką decyzję, zaskarżyłby ją do sądu i sąd ją uchylił, to do czasu kiedy wyrok sądu stanie się prawomocny (tj zostanie rozpatrzony przez NSA) budynku nie można rozebrać. Przy DCH jest w sumie analogiczna sytuacja. Gdyby ta uchylona decyzja Ministra nie miała wstrzymanej wykonalności to możnaby prowadzić dalej roboty i rozebrać to co zostało czyli pawilon. W takiej sytuacji nawet gdyby NSA utrzymał ten wyrok w mocy, budynek zostałby już pewnie rozebrany i nie byłoby co oceniać pd kątem wpisu do rejestru zabytków. Własnie po to jest ta isntytucja wstrzymania wykonalności aby nie zachodziły nieodwracalne zmiany w przedmiocie postępwania w sytuacji kiedy wyrok jest nieprawomocny i czeka na rozpatrzenie przez sąd drugiej instancji (czyli NSA). Przy DCH sprawa jest o tyle skomplikowana że ta uchylona decyzja odnosiła się do całości budynku, również tej objętej aktualnie robotami. A ponieważ decyzja została uchylona w całości to również w całości wstrzymana jest wykonalność. Poniżej zamieszczam link do orzeczenia w sprawie DCH w bazie wyroków oraz jedno z postanowień NSA które dosyć dokładnie ten mechanizm wstrzymania wykonalności objaśnia    ***orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/179DF95BC3             ***orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/79E6812A47
 Wyrok ukazał się już w bazie orzeczeń NSA więc odpowiedź jest prosta. Nie mogą być prowadzone. W tym momencie uchylona decyzja Ministerstwa (której wydanie umozliwiało podjęcie ponownie prac budowlanych) ma wstrzymaną wykonalność z mocy prawa. Sąd mógłby określić w jakim zakresie decyzja mogłaby być wykonana ale o tym w wyroku nie ma ani słowa. Chyba najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie nakazu rozbiórki budynku. Jesli ktoś miałby taką decyzję, zaskarżyłby ją do sądu i sąd ją uchylił, to do czasu kiedy wyrok sądu stanie się p... rozwiń
Avatar
Do gość / 28 marca 2019 o 13:29
0
Czyli zgodnie z prawem mogą być prowadzone prace budowlane czy nie mogą bo się już pogubiłam ?
Avatar
gość / 27 marca 2019 o 14:58
0
Ale jeżeli po ogłoszeniu wyroku sprawa wróciła do stanu poprzedniego tj. postepowanie w sprawie wpisu trwa dalej to faktycznie prawnie roboty powinny być wstrzymane zgodnie z Art. 10a. Co jak co ale prawo powinno być przestrzegane, czy się zgadzamy z tym czy nie. Można sobie mówić, że jest to ze szkodą dla Puław ale sprawa powinna być rozwiązana przed rozpoczęciem inwestycji, a nie w trakcie. Samo miasto jest sobie winne, więc teraz niech się nie migają od przestrzegania prawa tłumacząc się jak Pan Maj, że to strata pieniędzy mieszkańców itd.
 No tutaj przepis art 152 ppsa jest dosyc jasny " W razie uwzględnienia skargi na akt lub czynność, nie wywołują one skutków prawnych do chwili uprawomocnienia się wyroku, chyba że sąd postanowi inaczej" Skutkiem prawnym uchylonej decyzji była możliwość wznowienia robót. Nadzieją dla miasta byłby zwrot "chyba ze sąd postanowi inaczej" ale stowarzyszenie pisze że sąd ogłaszając wyrok nic o tym nie wspomniał.
 No tutaj przepis art 152 ppsa jest dosyc jasny " W razie uwzględnienia skargi na akt lub czynność, nie wywołują one skutków prawnych do chwili uprawomocnienia się wyroku, chyba że sąd postanowi inaczej" Skutkiem prawnym uchylonej decyzji była możliwość wznowienia robót. Nadzieją dla miasta byłby zwrot "chyba ze sąd postanowi inaczej" ale stowarzyszenie pisze że sąd ogłaszając wyrok nic o tym nie wspomniał. rozwiń
Avatar
Podpis / 27 marca 2019 o 14:28
+1
Ale jeżeli po ogłoszeniu wyroku sprawa wróciła do stanu poprzedniego tj. postepowanie w sprawie wpisu trwa dalej to faktycznie prawnie roboty powinny być wstrzymane zgodnie z Art. 10a. Co jak co ale prawo powinno być przestrzegane, czy się zgadzamy z tym czy nie. Można sobie mówić, że jest to ze szkodą dla Puław ale sprawa powinna być rozwiązana przed rozpoczęciem inwestycji, a nie w trakcie. Samo miasto jest sobie winne, więc teraz niech się nie migają od przestrzegania prawa tłumacząc się jak Pan Maj, że to strata pieniędzy mieszkańców itd.
Avatar
trocki / 27 marca 2019 o 09:07
+1
Szymon Karczewski to szkodnik  Puław może warto temu panu uzmysłowić  że on staje się Szkodnikiem wielu tysięcy miszkancom     Puław  ,zapamiętajcie tego pana .Panie Maj b.proszę niech    pan dokończy  Hale sportową i D  . CH
 Po wojnie sowieckie pachołki "szkodnikami" nazywali Polaków, którzy opowiadali się za normalnością, tj. państwem prawa i pozostaniem Polski mentalnie w Europie a nie w Azji. Widzę, że bolszewickie metody są ci bliskie. Czy wyłącznie takich wyborców ma p. Maj???
Avatar
piotr / 27 marca 2019 o 00:46
-1
Szymon Karczewski to szkodnik Puław może warto temu panu uzmysłowić że on staje się Szkodnikiem wielu tysięcy miszkancom Puław ,zapamiętajcie tego pana .Panie Maj b.proszę niech pan dokończy Hale sportową i D . CH
Avatar
zabytkoznawca / 26 marca 2019 o 23:13
+1
Dom Chemika powinien zostać zachowany w formie trwałej ruiny jak większość zabytków w Polsce.
Avatar
ekonomista / 26 marca 2019 o 00:51
-1
W Puszczy Noteckiej w pobliżu OBRNIK wybudowali Zamek na 5-7 pięter  i tam Sąd obudził się gdzie roboty wykonano w stanie surowym 80 procent i Sąd dalej bedzie robił czyli     karze    wsadzi granaty    lub trotyl i rozwali????   Należy dokonczyć tak jak rozpoczęto