Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 marca 2019 r.
17:35

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony

0 91 A A
Trwa pierwszy etap przebudowy Domu Chemika. Tymczasem, zdaniem WSA, decyzja, która zezwoliła na wznowienie robót była błędna. Czy to oznacza, że prace znów powinny zostać przerwane?
Trwa pierwszy etap przebudowy Domu Chemika. Tymczasem, zdaniem WSA, decyzja, która zezwoliła na wznowienie robót była błędna. Czy to oznacza, że prace znów powinny zostać przerwane? (fot. Radosław Szczęch)

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministerstwa kultury o odmowie wpisania Domu Chemika do rejestru zabytków. Według stowarzyszenia „Puławianie” oznacza to konieczność ponownego wstrzymania robót. Przeciwnego zdania są władze miasta zapewniając, że prace będą kontynuowane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy uda się dokończyć przebudowę puławskiego Domu Chemika? To pytanie znów pozostaje otwarte. Wszystko przez wyrok WSA w Warszawie, który uchylił wydaną wcześniej decyzję Generalnego Konserwatora Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypominamy, że resort, z uwagi m.in. na znaczny stopień utraty oryginalnej tkanki budynku, odmówił jego wpisania do rejestru zabytków. Na tej podstawie, w lecie 2018 roku, po czterech miesiącach przerwy, miasto wznowiło przebudowę obiektu. Stowarzyszenie „Puławianie” walczące o zachowanie zespołu budynków Domu Chemika w oryginalnym kształcie, nie dało jednak za wygraną i zaskarżyło tamtą decyzję resortu (w części dotyczącej pawilonu wystawowego) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrok zapadł w ubiegłym tygodniu, zaskakując obie strony.

Jak informuje Szymon Karczewski, lider „Puławian”, sąd zakwestionował ustalenia dotyczące utraty cech zabytkowych przez pawilon wystawowy w związku z robotami w głównym budynku. Orzeczenie WSA poszło jednak znacznie dalej, niż oczekiwało stowarzyszenie, uchylając decyzję resortu w całości, a więc nie dzieląc Domu Chemika na część główną (w trakcie przebudowy) i pawilon.  Co taka decyzja WSA oznacza w praktyce?

Według Karczewskiego, jest to powrót do stanu prawnego sprzed roku, kiedy to prowadzenie prac budowlanych na terenie całego zespołu budynków Domu Chemika było zabronione. W związku z tym „Puławianie” zwrócili się do prezydenta z pytaniami o to, czy roboty zostały już przerwane, a jeśli nie – to na jakiej podstawie. Ich intencją, jak tłumaczy lider stowarzyszenia, jest przede wszystkim zadbanie o to, żeby miasto nie zburzyło pawilonu, na którego miejscu zaplanowano nowy gmach miejskiej biblioteki, tzw. Mediateki. Z drugiej strony przekonuje, że prace toczące się na budynku głównym, również powinny ustać.

Do sprawy odniósł się na Facebooku prezydent Puław Paweł Maj, który przyznał, że wiadomość o decyzji WSA przyjął „z przerażeniem i zaskoczeniem”. – Zatrważające jest, że na tym etapie inwestycji ktokolwiek dąży do wstrzymania prac szacowanych na 40 mln zł, gdzie dofinansowanie zewnętrzne przekracza łącznie 17 mln zł – ocenił. – Zrobię wszystko, żeby do tego nie doszło, tym bardziej, że modernizacja cieszy się dużym poparciem mieszkańców Puław. W toku całego postępowania przeszło 30 stowarzyszeń puławskich aktywnie protestowało przeciw działaniom prowadzonym przez stowarzyszenie „Puławianie” – przypomniał.

Zdaniem Maja, Puławy nie muszą wstrzymywać prac prowadzonych w Domu Chemika, bo orzeczenie WSA nie jest prawomocne. – Po otrzymaniu uzasadnienia wyroku, jako strona postępowania, miasto rozważy wniesienie skargi kasacyjnej (do NSA - przyp. rs). – W związku z tym, wbrew temu, co twierdzi stowarzyszenie, prace związane z przebudową (...) mogą być, są i będą kontynuowane – zapowiada prezydent, oceniając, że w innym przypadku budżet miasta zostałby narażony na wielomilionowe straty.

Dom Chemika w Puławach nabiera kształtów

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 91

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 marca 2019 r. o 18:09
+20
To Stowarzyszenie jest irytujące.Pan Karczewski podobno nie mieszka już w Puławach, a nagle tak go Dom Chemika interesuje.Wielki mi zabytek...
Avatar
poznaniak z lub...... / 22 marca 2019 r. o 18:25
+17
Panie prezydencie proszę podać z nazwiaska kto blokuje dokończenia tej inwestycji widać  że gości ????????czy to jest  Nijaki pan Karczewski   robi krecią robote myśli że robi Majowi na złośc a on robi na złośc Wszystkim Mieszkancom PUŁAW  ??
Avatar
Irena / 22 marca 2019 r. o 20:14
+12
Wstrzymsnie przebudowy poskutkuje tym że w centrum miasta będą kamienie i gruz... Przyjdzie walec i wyrówna. Panie Karczewski, mam nadzieję, że karma wróci do Pana... Szkodnik z Pana i łajdak.
Avatar
mn / 22 marca 2019 r. o 18:32
+8
Dom Chemika wymagał remontu i odświeżenia i tego nikt nie kwestionuje, ale dobudowywanie filarów, daszków czy zastępowanie marmurów gresem to prawie wandalizm i to za grubą kasę. Żal patrzeć na jakie zadania idzie unijna kasa zamiast finansować inwestycje gospodarcze, rozwijające polski przemysł i potencjał produkcyjny.
 Bo pieniądze z unii tak są pomyślane: nie na fabryki i czołgi, tylko kostka, fontanny itd. od nich Polska nie stanie się silniejsza.
Avatar
Gość / 22 marca 2019 r. o 17:46
+8
w razie niepowodzenia kosztami należy obciążyć zgodnie z ustawą o odpowiedzialności urzędniczej osoby decyzyjne których podpisy są na pozwoleniach
Avatar
Gość / 22 marca 2019 r. o 22:38
+7
Pierwszy lepszy radca prawny czy adwokat spojrzy na artykuł 152 ppsa po nowelizacji z 2015. Stan prawny o którym pisze przedmówca został wtedy zmieniony na dokładnie odwrotny. Obecnie uchylenie decyzji powoduje automatyczne wstrzymanie jej wykonalności z mocy prawa chyba że sąd postanowi inaczej
Avatar
Gość / 22 marca 2019 r. o 21:09
+7
"PUŁAWIANIE" ! Wara Wam od Puław. Zajmijcie się modernistycznymi budynkami w Warszawie, gdzie mieszkacie! A jeśli nie wiecie kto to byli Puławianie" to przypominam. Puławianie – potoczna nazwa frakcji powstałej w kierownictwie PZPR w 1956. Nazwa pochodzi od zespołu modernistycznych kamienic przy ul. Puławskiej 24 i 26 w Warszawie, które przetrwały wojnę, zasiedlonych po wojnie głównie przez wysokich funkcjonariuszy partyjnych, w których mieszkali niektórzy ze zwolenników tej frakcji. ***s://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82awianie . ***s://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82awianie Puławianie – Wikipedia, wolna encyklopedia Puławianie – potoczna nazwa frakcji powstałej w kierownictwie PZPR w 1956. Nazwa pochodzi od zespołu modernistycznych kamienic przy ul. Puławskiej 24 i 26 w Warszawie, które przetrwały wojnę, zasiedlonych po wojnie głównie przez wysokich funkcjonariuszy partyjnych, w których mieszkali ni... pl.wikipedia.org . Ok . Puławianie – potoczna nazwa frakcji powstałej w kierownictwie PZPR w 1956. Nazwa pochodzi od zespołu modernistycznych kamienic przy ul. Puławskiej 24 i 26 w Warszawie, które przetrwały wojnę, zasiedlonych po wojnie głównie przez wysokich funkcjonariuszy partyjnych, w których mieszkali niektórzy ze zwolenników tej frakcji. Widzisz skąd zainteresowanie Puławian modernistycznymi budynkami? . Ten link z Wiki wklej koniecznie w komwntsrzach . OK . Ależ cudne podsumowanie wynalazkes
"PUŁAWIANIE" ! Wara Wam od Puław. Zajmijcie się modernistycznymi budynkami w Warszawie, gdzie mieszkacie! A jeśli nie wiecie kto to byli Puławianie" to przypominam. Puławianie – potoczna nazwa frakcji powstałej w kierownictwie PZPR w 1956. Nazwa pochodzi od zespołu modernistycznych kamienic przy ul. Puławskiej 24 i 26 w Warszawie, które przetrwały wojnę, zasiedlonych po wojnie głównie przez wysokich funkcjonariuszy partyjnych, w których mieszkali niektórzy ze zwolenników tej frakcji. ***s://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82awian... rozwiń
Avatar
Gość51 / 22 marca 2019 r. o 20:22
+7
I tak Puławy padły ofiarą wojny, ponoć, pisowskich sądów (najwyższej kasty) z rządem PIS, a warszawska pokazał, w którym rzędzie jest miejsce dla mieszkańców Puław. Szkoda, że z taką determinacja nie domaga się zmiany dachu na nowym budynku przy Senatorskiej, czego domaga się UNESCO.
Avatar
Radek / 24 marca 2019 r. o 20:20
+6
Maj się wygodnie usadowił na stołku Grobla i wszedł w jego buty. Pasują mu, jak widać, skoro ledwie dwa lata temu popierał działania stowarzyszenia i zachowanie Domu Chemika, wypytywał Grobla o wykształcenie członków Puławskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Minęły ledwie dwa lata, i już uważa, że wyburzenie starego Domu Chemika jest świetną inwestycją, a stowarzyszenie jest B. Głosowałem na pana, panie Maj. Zrobiłem ogromny błąd, zagłosowałem na człowieka chorągiewkę, zmieniającego poglądy jak wiatr zawieje. Przykre. W następnych wyborach nie otrzyma Pan mojego głosu.
Maj się wygodnie usadowił na stołku Grobla i wszedł w jego buty. Pasują mu, jak widać, skoro ledwie dwa lata temu popierał działania stowarzyszenia i zachowanie Domu Chemika, wypytywał Grobla o wykształcenie członków Puławskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Minęły ledwie dwa lata, i już uważa, że wyburzenie starego Domu Chemika jest świetną inwestycją, a stowarzyszenie jest B. Głosowałem na pana, panie Maj. Zrobiłem ogromny błąd, zagłosowałem na człowieka chorągiewkę, zmieniającego poglądy jak wiatr zawieje. Przykre. W następnych ... rozwiń
Avatar
Gość / 24 marca 2019 r. o 18:24
+6
A jakie stanowisko w tej sprawie zajmuje SZEFOWA nadzoru budowlanego w Puławach? A może bawi się w strusia?
Avatar
gość / 1 kwietnia 2019 r. o 10:47
+1
Jeśli jest tak jak piszesz to dlaczego roboty są wciąż prowadzone bo coś nie mogę tego pojąć ?
 To jest bardzo dobre pytanie ale ja niestety nie znam na nie odpowiedzi. Bez wiedzy na temat tego co w tej chwili dzieje sie w otoczeniu Prezydenta Miasta wszelkie próby odpowiedzi będą tylko czystymi spekulacjami. Jeszcze na początku, tzn tuz po wyroku można było to próbowac tłumaczyć błędem w stosowaniu prawa. Tzn. ten stan prawny dotyczący wstrzymania wykonalności jest stosunkowo nowy bo obowiazuje od 2015 r. Wczesniej było tak że uchylenie decyzji przez sąd nie powodowało wstrzymania jej wykonalności chyba że sąd postanowił inaczej (tzn okreslił w jakim zakresie decyzji nie mozna wykonywać). I tak było przez długie lata. Po zmianie mamy stan dokładnie odwrotny, tzn ze uchylenie decyzji powoduje wstrzymanie wykonalności, chyba że sąd postanowi inaczej. To byloby jakies wyjasnienie ale tak jak mówię, na początku tej historii tuz po wyroku. Zakładam że do tej pory prawnicy miejscy przeczytali juz ten znowelizowany przepis. A więc odpowiedź jak na wstępie. Nie wiem. Trzeba by być w tym momencie w głowie Prezydenta i jego doradców żeby poznac odpowiedź. 
 To jest bardzo dobre pytanie ale ja niestety nie znam na nie odpowiedzi. Bez wiedzy na temat tego co w tej chwili dzieje sie w otoczeniu Prezydenta Miasta wszelkie próby odpowiedzi będą tylko czystymi spekulacjami. Jeszcze na początku, tzn tuz po wyroku można było to próbowac tłumaczyć błędem w stosowaniu prawa. Tzn. ten stan prawny dotyczący wstrzymania wykonalności jest stosunkowo nowy bo obowiazuje od 2015 r. Wczesniej było tak że uchylenie decyzji przez sąd nie powodowało wstrzymania jej wykonalności chyba że sąd postanow... rozwiń
Avatar
do Gość / 29 marca 2019 r. o 17:27
0
Jeśli jest tak jak piszesz to dlaczego roboty są wciąż prowadzone bo coś nie mogę tego pojąć ?
Avatar
gość / 28 marca 2019 r. o 23:18
+2
Czyli zgodnie z prawem mogą być prowadzone prace budowlane czy nie mogą bo się już pogubiłam ?
 Wyrok ukazał się już w bazie orzeczeń NSA więc odpowiedź jest prosta. Nie mogą być prowadzone. W tym momencie uchylona decyzja Ministerstwa (której wydanie umozliwiało podjęcie ponownie prac budowlanych) ma wstrzymaną wykonalność z mocy prawa. Sąd mógłby określić w jakim zakresie decyzja mogłaby być wykonana ale o tym w wyroku nie ma ani słowa. Chyba najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie nakazu rozbiórki budynku. Jesli ktoś miałby taką decyzję, zaskarżyłby ją do sądu i sąd ją uchylił, to do czasu kiedy wyrok sądu stanie się prawomocny (tj zostanie rozpatrzony przez NSA) budynku nie można rozebrać. Przy DCH jest w sumie analogiczna sytuacja. Gdyby ta uchylona decyzja Ministra nie miała wstrzymanej wykonalności to możnaby prowadzić dalej roboty i rozebrać to co zostało czyli pawilon. W takiej sytuacji nawet gdyby NSA utrzymał ten wyrok w mocy, budynek zostałby już pewnie rozebrany i nie byłoby co oceniać pd kątem wpisu do rejestru zabytków. Własnie po to jest ta isntytucja wstrzymania wykonalności aby nie zachodziły nieodwracalne zmiany w przedmiocie postępwania w sytuacji kiedy wyrok jest nieprawomocny i czeka na rozpatrzenie przez sąd drugiej instancji (czyli NSA). Przy DCH sprawa jest o tyle skomplikowana że ta uchylona decyzja odnosiła się do całości budynku, również tej objętej aktualnie robotami. A ponieważ decyzja została uchylona w całości to również w całości wstrzymana jest wykonalność. Poniżej zamieszczam link do orzeczenia w sprawie DCH w bazie wyroków oraz jedno z postanowień NSA które dosyć dokładnie ten mechanizm wstrzymania wykonalności objaśnia    ***orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/179DF95BC3             ***orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/79E6812A47
 Wyrok ukazał się już w bazie orzeczeń NSA więc odpowiedź jest prosta. Nie mogą być prowadzone. W tym momencie uchylona decyzja Ministerstwa (której wydanie umozliwiało podjęcie ponownie prac budowlanych) ma wstrzymaną wykonalność z mocy prawa. Sąd mógłby określić w jakim zakresie decyzja mogłaby być wykonana ale o tym w wyroku nie ma ani słowa. Chyba najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie nakazu rozbiórki budynku. Jesli ktoś miałby taką decyzję, zaskarżyłby ją do sądu i sąd ją uchylił, to do czasu kiedy wyrok sądu stanie się p... rozwiń
Avatar
Do gość / 28 marca 2019 r. o 13:29
0
Czyli zgodnie z prawem mogą być prowadzone prace budowlane czy nie mogą bo się już pogubiłam ?
Avatar
gość / 27 marca 2019 r. o 14:58
0
Ale jeżeli po ogłoszeniu wyroku sprawa wróciła do stanu poprzedniego tj. postepowanie w sprawie wpisu trwa dalej to faktycznie prawnie roboty powinny być wstrzymane zgodnie z Art. 10a. Co jak co ale prawo powinno być przestrzegane, czy się zgadzamy z tym czy nie. Można sobie mówić, że jest to ze szkodą dla Puław ale sprawa powinna być rozwiązana przed rozpoczęciem inwestycji, a nie w trakcie. Samo miasto jest sobie winne, więc teraz niech się nie migają od przestrzegania prawa tłumacząc się jak Pan Maj, że to strata pieniędzy mieszkańców itd.
 No tutaj przepis art 152 ppsa jest dosyc jasny " W razie uwzględnienia skargi na akt lub czynność, nie wywołują one skutków prawnych do chwili uprawomocnienia się wyroku, chyba że sąd postanowi inaczej" Skutkiem prawnym uchylonej decyzji była możliwość wznowienia robót. Nadzieją dla miasta byłby zwrot "chyba ze sąd postanowi inaczej" ale stowarzyszenie pisze że sąd ogłaszając wyrok nic o tym nie wspomniał.
 No tutaj przepis art 152 ppsa jest dosyc jasny " W razie uwzględnienia skargi na akt lub czynność, nie wywołują one skutków prawnych do chwili uprawomocnienia się wyroku, chyba że sąd postanowi inaczej" Skutkiem prawnym uchylonej decyzji była możliwość wznowienia robót. Nadzieją dla miasta byłby zwrot "chyba ze sąd postanowi inaczej" ale stowarzyszenie pisze że sąd ogłaszając wyrok nic o tym nie wspomniał. rozwiń
Avatar
Podpis / 27 marca 2019 r. o 14:28
+1
Ale jeżeli po ogłoszeniu wyroku sprawa wróciła do stanu poprzedniego tj. postepowanie w sprawie wpisu trwa dalej to faktycznie prawnie roboty powinny być wstrzymane zgodnie z Art. 10a. Co jak co ale prawo powinno być przestrzegane, czy się zgadzamy z tym czy nie. Można sobie mówić, że jest to ze szkodą dla Puław ale sprawa powinna być rozwiązana przed rozpoczęciem inwestycji, a nie w trakcie. Samo miasto jest sobie winne, więc teraz niech się nie migają od przestrzegania prawa tłumacząc się jak Pan Maj, że to strata pieniędzy mieszkańców itd.
Avatar
trocki / 27 marca 2019 r. o 09:07
+1
Szymon Karczewski to szkodnik  Puław może warto temu panu uzmysłowić  że on staje się Szkodnikiem wielu tysięcy miszkancom     Puław  ,zapamiętajcie tego pana .Panie Maj b.proszę niech    pan dokończy  Hale sportową i D  . CH
 Po wojnie sowieckie pachołki "szkodnikami" nazywali Polaków, którzy opowiadali się za normalnością, tj. państwem prawa i pozostaniem Polski mentalnie w Europie a nie w Azji. Widzę, że bolszewickie metody są ci bliskie. Czy wyłącznie takich wyborców ma p. Maj???
Avatar
piotr / 27 marca 2019 r. o 00:46
-1
Szymon Karczewski to szkodnik Puław może warto temu panu uzmysłowić że on staje się Szkodnikiem wielu tysięcy miszkancom Puław ,zapamiętajcie tego pana .Panie Maj b.proszę niech pan dokończy Hale sportową i D . CH
Avatar
zabytkoznawca / 26 marca 2019 r. o 23:13
+1
Dom Chemika powinien zostać zachowany w formie trwałej ruiny jak większość zabytków w Polsce.
Avatar
ekonomista / 26 marca 2019 r. o 00:51
-1
W Puszczy Noteckiej w pobliżu OBRNIK wybudowali Zamek na 5-7 pięter  i tam Sąd obudził się gdzie roboty wykonano w stanie surowym 80 procent i Sąd dalej bedzie robił czyli     karze    wsadzi granaty    lub trotyl i rozwali????   Należy dokonczyć tak jak rozpoczęto 
Zobacz wszystkie komentarze 91

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wyścig z czasem o zdrowie Niny. Na koncie prawie 5 milionów, a to dopiero połowa
Rozmowa
galeria

Wyścig z czasem o zdrowie Niny. Na koncie prawie 5 milionów, a to dopiero połowa

Rozmowa z Tomaszem Słupskim, tatą 2-letniej Niny - dziewczynki chorej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Rodzice zbierają pieniądze (9,5 mln zł) za terapię genową, która poprawi stan zdrowia ich córki.

Sezon Lublin 2021. Zapisy na bezpłatne wydarzenia już od poniedziałku

Sezon Lublin 2021. Zapisy na bezpłatne wydarzenia już od poniedziałku

Od godziny 8 w poniedziałek 17 maja można rezerwować bezpłatne wejściówki na wydarzenia tegorocznego Sezonu Lublin, czyli oficjalnego otwarcia sezonu turystycznego w Lublinie.

Uwięził dziewczynę w mieszkaniu przy ul. 3 Maja w Lublinie

Uwięził dziewczynę w mieszkaniu przy ul. 3 Maja w Lublinie

Mężczyzna, który przetrzymywał swoją partnerkę w mieszkaniu to wielokrotny recydywista. Mateusz N. wrócił już do celi. Musi się liczyć z kolejnym, kilkuletnim wyrokiem.

Marek Saganowski (Motor): To był blamaż, przegraliśmy z Hutnikiem pod każdym względem

Marek Saganowski (Motor): To był blamaż, przegraliśmy z Hutnikiem pod każdym względem

Po jednym z najlepszych występów Motoru w tym sezonie i pewnej wygranej z Sokołem Ostróda (4:1) od razu przyszedł najgorszy mecz. Żółto-biało-niebiescy przegrali w Krakowie z Hutnikiem aż 0:5. Skąd się wziął aż tak wysoki wynik?

Kamil Kiereś (trener Górnika Łęczna): Nie spuszczamy głów i walczymy dalej
galeria

Kamil Kiereś (trener Górnika Łęczna): Nie spuszczamy głów i walczymy dalej

Rozmowa z Kamilem Kieresiem, trenerem Górnika Łęczna

Lubelska kultura się rozkręca. Co dziś na placu Litewskim?
Zdjęcia
galeria

Lubelska kultura się rozkręca. Co dziś na placu Litewskim?

Gramy! Rozkręcamy lubelską kulturę - tak zatytułowane jest dwudniowe wydarzenia organizowane przez Centrum Kultury w Lublinie. W sobotę na placu Litewskim można było oglądać m.in. spektakl improwizowany w wykonaniu Poławiacze Pereł Improv Teatr.

Weekend premier w lubelskich restauracjach. Co zamówisz na tarasie i w ogródku
galeria

Weekend premier w lubelskich restauracjach. Co zamówisz na tarasie i w ogródku

To weekend premier w lubelskich restauracjach. Sprawdziliśmy, co ciekawego zamówicie na taras czy do ogródka. Jak smakuje wiosenny Lublin?

Z Lublina do Warszawy. Na Plac na Rozdrożu Zawodowym Polskich Pielęgniarek i Położnych
Magazyn
galeria

Z Lublina do Warszawy. Na Plac na Rozdrożu Zawodowym Polskich Pielęgniarek i Położnych

Mają dość pracy ponad siły. Chcą zarobków adekwatnych do odpowiedzialności i kwalifikacji. Ponad 250 pielęgniarek z naszego województwa i ich koleżanki z innych regionów protestowały w środę przed Sejmem.

Nie tylko hulajnogi elektryczne. Zmieniają się przepisy też dla deskorolkowców

Nie tylko hulajnogi elektryczne. Zmieniają się przepisy też dla deskorolkowców

Już 20 maja zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi. Ale uwaga, dotyczy to też np. deskorolek elektrycznych.

DDK Czechów ogłosiło nabór zgłoszeń do przeglądu "Sezon 2020/2021"

DDK Czechów ogłosiło nabór zgłoszeń do przeglądu "Sezon 2020/2021"

Stowarzyszenie Wspierania Kultury Dzielnicy "Czechów" RONDO oraz Dzielnicowy Dom Kultury SM "Czechów" zapraszają do wzięcia udziału w Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych "Sezon 2020/2021". Zgłoszenia trwają do 11 czerwca.

Koronawirus Lubelskie. Niedzielne statystyki z miast i powiatów

Koronawirus Lubelskie. Niedzielne statystyki z miast i powiatów

W województwie lubelskim są 132 nowe zakażenia koronawirusem - wynika z oficjalnych danych rządu z 16 maja 2021 r.

Koronawirus w Polsce, 16 maja. Coraz mniej chorych w szpitalach

Koronawirus w Polsce, 16 maja. Coraz mniej chorych w szpitalach

Mamy 2 167 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 55 osób z infekcją COVID-19 – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 16 maja.

Pogoda na niedzielę i poniedziałek. Ostrzeżenie IMGW dla Lubelskiego
film

Pogoda na niedzielę i poniedziałek. Ostrzeżenie IMGW dla Lubelskiego

Poranne słońce nad Lublinem zachęca do niedzielnych wycieczek. Niestety za kilka godzin pogoda ma się drastycznie zmienić.

Czerpać zadowolenie z codziennych czynności. Co sprawia przyjemność polskim seniorom?

Czerpać zadowolenie z codziennych czynności. Co sprawia przyjemność polskim seniorom?

Praktyki duchowe lub religijne, spotkania towarzyskie i opieka nad dziećmi dają seniorom w Polsce najwięcej satysfakcji – taki wniosek wysnuwają naukowcy. I dodają, że zadowolenie z danej czynności ma związek z poziomem wkładanego w nią wysiłku.

"Oczy pieką, na ustach robią się bąble". Wszystko przez chemikalia na jednej z posesji
UWAGA! TVN
film

"Oczy pieką, na ustach robią się bąble". Wszystko przez chemikalia na jednej z posesji

Mieszkańcy jednej z wielkopolskich wsi żyją na tykającej bombie. Na jednej z działek zalegają tony chemikaliów. Od ponad roku proszą o pomoc wszędzie, gdzie się da. Bez skutku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.