Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

31 stycznia 2020 r.
18:06

Lubelskie: Umowa na zakup samolotów F-35 podpisana. Polska kupi 32 takie myśliwce [zdjęcia]

40 66 A A

Rozpędzają się do 2250 km/h, wznoszą się na 15 kilometrów, są trudno wykrywalne przez radary, a każdy z nich to osobne centrum dowodzenia zdolne prowadzić ataki konwencjonalne i elektroniczne. 32 samoloty F-35 zamówiła właśnie polska armia. Umowę podpisano dzisiaj na lotnisku wojskowym w Dęblinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie od rana czuć było dzisiaj podekscytowanie. Zarówno młodzi piloci, jak i doświadczona kadra z zaciekawieniem oczekiwali na przylot amerykańskiego myśliwca piątej generacji F-35. Samolot przyleciał z Włoch, by stanowić tło dla uroczystości podpisania strategicznej umowy na zakup 32 takich maszyn. Wzięły w niej udział najwyższe władze państwowe na czele z prezydentem RP, Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Stronę amerykańską reprezentowała ambasador Georgette Mosbacher oraz przedstawiciele koncernu Lockheed Martin, producenta samolotu.

– To umowa, dzięki której polskie lotnictwo zostanie wyposażone w najnowocześniejsze na świecie samoloty piątek generacji, F35. One przeniosą nasze lotnictwo w zupełnie nową erę zdolności bojowych i obronnych. To jest wielki dzień dla Rzeczpospolitej i wielki dzień dla nas wszystkich  mówił prezydent Andrzej Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych podkreślał również, że nabycie przez Polskę nowych samolotów wzmocni nie tylko naszą przestrzeń powietrzną, ale wpłynie na bezpieczeństwo całej, naszej części Europy.

W podobnym tonie wypowiedział się premier, który zwracał uwagę na przyspieszanie procesu wychodzenia z uzależnienia od sprzętu rosyjskiego.  W dzisiejszym wyścigu technologicznym trzeba mieć sojuszników i czerpać doświadczenie od najlepszych. Dzięki modernizacji naszej armii, odsuwamy cień rosyjskiej dominacji dalej od naszych granic. I wraz z innymi krajami członkowskimi NATO, po zakupie znakomitych F-35, wzrosną nasze zdolności do zapewnienia bezpieczeństwa i pokoju  mówił premier.

Głos zabrał także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.  Polskie siły powietrzne wchodzą w nowy etap swojego rozwoju. Kupujemy samoloty, które stanowią centra dowodzenia, wyróżniają się multioperacyjnością, będą współpracować z systemem Patriot oraz naszymi F16  chwalił myśliwce szef MON. Jak dodał, ta umowa to również wypełnienie zobowiązania wobec polskich pilotów, by mogli latać na najlepszym sprzęcie.

Z kolei ambasador Georgette Mosbacher w swoim przemówieniu zwracała uwagę na to, że ta umowa to nie tylko dowód zaufania, ale również przyjaźni pomiędzy Polską i USA.

Pozytywnie o zamówionych samolotach, które w Polsce zobaczymy dopiero za sześć lat (mają wejść do służby w roku 2026) w kuluarach mówili także byli piloci, absolwenci dęblińskiej Szkoły Orląt. Ich zdaniem F-35 jest jedyną maszyną piątej generacji oferowaną do sprzedaży i optymalnym wyborem. Ze względu na wszechstronność, technologię stealth, możliwości techniczne itp.

Wadą, o której w Dęblinie nie mówiono jest natomiast brak offsetu. To oznacza, że Polska nie otrzyma transferu technologii w rozumieniu uczestnictwa w procesie produkcji "naszych" F-35. Za obsługę i części zamienne będzie odpowiadał Lockheed Martin, a szkolenie pilotów ma się odbywać w Stanach Zjednoczonych. Politycy opozycji, zarówno z lewa, jak i prawa, krytykują również brak przejrzystości przy zakupie amerykańskich samolotów, braku przetargu, konsultacji, a także udzielania odpowiedzi na pytania posłów, w tym członków Komisji Obrony Narodowej.

Wartość podpisanej dzisiaj umowy to 4,6 mld dolarów, czyli ok. 18 mld złotych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dzień Dziecka w skansenie. Trzeba się tylko zgłosić. Atrakcje za darmo
9 czerwca 2024, 14:00
galeria

Dzień Dziecka w skansenie. Trzeba się tylko zgłosić. Atrakcje za darmo

Z tygodniowym poślizgiem, ale też mnóstwem atrakcji, na dodatek zupełnie darmowych. Skansen Aktywny w Nowosiółkach (gm. Telatyn) zaprasza do siebie na imprezę z okazji Dnia Dziecka w niedzielę, 9 czerwca.

Roszady w Ratuszu. Prezydent łączy wydziały, zmienia dyrektorów
Zamość

Roszady w Ratuszu. Prezydent łączy wydziały, zmienia dyrektorów

Pracy nikt nie stracił, ale niektórzy musieli się rozstać ze stanowiskami. Są też tacy, którzy dostali nowe zadania, a niektórzy awansowali. Prezydent Zamościa po tym, jak zrobił porządki w miejskich spółkach, zabrał się za wprowadzanie zmian w urzędzie.

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

W pełni wyposażony, mobilny Dentobus zaparkuje w 5 mniejszych miejscowościach w Lubelskiem. Dzieci mogą tam skorzystać z bezpłatnego leczenia.

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski kolejną postacią w Zamojskiej Alei Sław

Kompozytor i muzyk Krzesimir Dębski to kolejna postać, która będzie miała swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Jej odsłonięcie zaplanowano na początek lipca, a uroczystości potrwają dwa dni.

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu
8 czerwca 2024, 20:00
galeria

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu

Trzy czerwcowe weekendy w Zamościu to gratka dla melomanów. W ramach tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...". Zaplanowano aż pięć koncertów, podczas których Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego wystąpi ze znakomitymi gośćmi.

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miasto pięknieje za sprawą kwietnych rabat. Ratusz sadzonkami chce się podzielić również z mieszkańcami. Bratki będą rozdawane w środę w Ogrodzie Saskim.

Zakrzywiony monitor Acer Predator X34 X5

Acer: Trzy nowe Predatory, czyli OLED dla graczy

Predator X27U F3, Predator X34 X5 i Predator X32 X3 – takimi monitorami pochwalił się Acer. Co oferują i ile kosztują?

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

54-latka znęcała się na swoim niepełnosprawnym mężem. Mężczyzna miał rany na rękach.

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada
LUBLIN

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada

Ulica Sowińskiego łączy Czechów z LSM i Czubami. Codziennie przejeżdżają tędy tysiące kierowców. Stan nawierzchni nie jest najlepszy, na co uwagę zwrócił miejski radny. Jednak remontu w tym roku nie będzie.

Wspólna feta z kibicami ma rozpocząć się pod Areną Lublin około godz. 17
galeria

Lublin świętuje awans Motoru. Otwarty autobus i feta z kibicami pod Areną

W poniedziałek nad ranem pod Areną Lublin pojawił się autokar z piłkarzami Motoru. Drużyna Mateusza Stolarskiego w finale baraży pokonała Arkę Gdynia 2:1 i po 32 latach znowu zagra na najwyższym szczeblu rozgrywek. Świętowanie wielkiego sukcesu rozpoczęło się już na murawie, trwało w drodze powrotnej, a w najbliższych godzinach klub zaprasza kibiców na wspólną fetę.

Reprezentacja trenuje przed Euro 2024. W kadrze pojawił się wychowanek BKS Lublin

Reprezentacja trenuje przed Euro 2024. W kadrze pojawił się wychowanek BKS Lublin

Reprezentacja Polski rozpoczęła zgrupowanie przed nadchodzącymi wielkimi krokami mistrzostwami Europy

Mecz kolejki dla Lutni Piszczac. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Mecz kolejki dla Lutni Piszczac. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

W meczu kolejki wicelider Lutnia Piszczac pokonała Podlasie II Biała Podlaska. Podział punktów w spotkaniu rezerw Orląt Radzyń Podlaski i Orła Czemierniki. W starciu „derbowym” Unii lepsza ta z Żabikowa. W czwartek lider Orlęta Łuków tylko zremisowały z Młodzieżówką, w niedzielę przegrały u siebie z walczącym o utrzymanie Kujawiakiem Stanin i straciły prowadzenie w tabeli

Kontrabandę ukryto w specjalnie przerobionej naczepie

Pies wywąchał kontrabandę za ponad milion złotych

Kontrabanda papierosów wciąż jest doskonałym biznesem. Przemytników nie odstraszają nawet surowe kary czy przepadek pojazdów użytych do przemytu. W Koroszczynie wpadł kierowca spod Łukowa, który chciał przemycić do Polski 89 tys. papierosów o wartości 1,5 miliona złotych.

"To było najtrudniejsze spotkanie w sezonie" czyli opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław
galeria

"To było najtrudniejsze spotkanie w sezonie" czyli opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław

Hit siódmej kolejki PGE Ekstraligi przyniósł sporo emocji i kolejną wygraną Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą Wrocław. Jak niedzielne spotkanie podsumowali jego bohaterowie?

zdjęcie ilustracyjne

Makabryczne odkrycie na bagnach. Syn podejrzany o zabójstwo matki

40-latek podejrzany o zabójstwo swojej matki. Ciało kobiety ukrył na bagnach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium