Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

BIEGI

5 października 2018 r.
12:24

Jak zacząć biegać - pierwsze treningi. Kiedy zacząć starty w zawodach? Porady trenera biegania

Paweł Wysocki
Paweł Wysocki

Rozmowa z Pawłem Wysockim, trenerem biegania, autorem bloga lubelskibiegacz.pl

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy gdybym wstał z kanapy i od razu poszedł biegać, to byłby to dobry pomysł?

– To raczej błąd debiutanta, nakręconego na aktywność fizyczną. Po pierwsze, zacząłbym od lektury – portali branżowych, gazet. Tak naprawdę, żeby zacząć biegać, wystarczy wyjść na marszobieg, czyli przeplatać sobie odcinki biegowe z odcinkami marszowymi. Są też ludzie, którzy mogą od razu zacząć biegać, bo mają przeszłość sportową. Jednak jeżeli ktoś wcześniej nie uprawiał sportu albo nie miał z nim styczności przez ostatnie lata, to lepiej, żeby zaczął robić to rozważnie, z takim zaciągniętym hamulcem ręcznym, bo inaczej powrót do sportu może być bolesny.

• Jak należy układać swoje pierwsze treningi?

– Rozsądnym podejściem jest bieganie co drugi dzień. Kiedy biegamy w tygodniu w układzie poniedziałek, środa i piątek albo sobota, to w zupełności wystarczy. Takim podstawowym błędem początkujących biegaczy jest bieganie codziennie i bez odpoczynku. Wtedy jest euforia, są endorfiny i fajnie się biega, ale to nie jest dobra metoda na budowanie długofalowej i zdrowej kondycji.

• Jak ten trening powinien się zmieniać z czasem?

– Jako trener biegania bardzo mocno akcentuję urozmaicenie treningu biegowego. Jestem absolutnym przeciwnikiem biegania ciągle tego samego. Na przykład, jeśli ktoś biega po pół godziny trzy razy w tygodniu, to na początek wystarcza. Z czasem zróżnicowałbym długość treningu, tempo biegu, czyli jednego dnia biegał sobie po pół godziny, drugiego dnia też pół godziny, ale z 15-minutową wstawką w trochę żywszym tempie. Nie mam na myśli tempa jak na zawodach, takiego bardzo szybkiego. Trzeciego dnia zrobiłbym trochę dłuższy trening, spokojniejszy. Możemy też różnicować nawierzchnię, na przykład dwa treningi zróbmy po asfalcie, po kostce brukowej, a jeden trening zróbmy po lesie, żeby układ ruchu dostał inny bodziec.

• Kiedy można zacząć startować w zawodach? Czy jest na to jakaś zasada?

– Nie ma, ale obserwuję, że biegacze zbyt wcześnie decydują się na udział w zawodach. Myślę, że takim idealnym dystansem na debiut jest 5 kilometrów, każdy może go pokonać biegiem, marszobiegiem. Dystans 10 kilometrów wymaga lepszego przygotowania, a wielu biegaczy zbyt wcześnie się na tę „dyszkę” porywa. W okolicach Lublina jest coraz więcej zawodów na dystansie 5 kilometrów, który wbrew pozorom jest bardziej wymagający dla zaawansowanych biegaczy niż 10 kilometrów.

• Porozmawiajmy teraz o tym, co zasługuje na dużą uwagę, czyli fizjoterapii. Czy warto pomyśleć o tym jako o elemencie przygotowania?

– Myślę, że nie przesadzę, gdy powiem, że każda osoba, która chce być biegaczem, powinna swoją przygodę rozpocząć od wizyty u fizjoterapeuty. Dla przykładu, nasze auta wymagają corocznego przeglądu technicznego. Ciało jest trochę cenniejszym zasobem niż auto, a widzę, że wielu biegaczy bardziej dba o swoje samochody niż o własny układ ruchu. Ja bym zrobił tak – idę do fizjoterapeuty, a on patrzy całościowo na nasz układ ruchu, mówi jakie są słabe punkty i zaleca ćwiczenia do robienia w domu i mówi też, jak dozować to obciążenie. W bieganiu kluczowe jest podejście długofalowe, czyli spójrzmy na to tak – biegam teraz i będę biegał za rok. Wielu biegaczy patrzy w krótkoterminowej perspektywie, czyli biegam dzisiaj, biegam za tydzień, za miesiąc też, a za kwartał mogę już nie biegać, bo zabraknie mi zdrowia.

• Jak należy się ubrać do biegania, szczególnie, kiedy robi się trochę chłodniej?

– Wbrew pozorom, wiosna i jesień to świetnie pory do biegania, pogoda wtedy jest idealna. Podstawą jest czapka – z daszkiem, może być też na uszy. Jak jest tak około 5-10 stopni na plusie, to komuś może się wydawać, że przesadzam. Ale chodzi o to, że jak ktoś wstał dopiero z kanapy i nie ma przygotowanego układu odpornościowego, to może coś złapać. Druga sprawa to góra, czyli bluza, koszulka. Wiadomo, jak biegamy – jest nam ciepło, ale ja propaguję bieganie w bluzie, koszulce oddychającej, a nawet jak jest bardzo wietrznie i deszczowo, to w kurtce, dwie albo trzy warstwy. Lepiej na pierwszych treningach się lekko przegrzać niż wychłodzić. Wraz z aktywnością docieramy się i wiemy, jaki ubiór jest dla nas odpowiedni. Trzecią sprawą są spodnie. Teraz nie jest to jeszcze problem, ale kiedy temperatura spadnie do „zera”, to bieganie w krótkich spodniach jest bardzo niezdrowe. Głównie dla naszych kolan, bo jak je wyziębimy, to potem pojawiają się problemy z rzepką. Wynika to z tego, że w kolanie jest maź, która pod wpływem temperatury twardnieje i jest tarcie, nie ma płynności.

• A co z butami?

– To jest tak naprawdę jedyna rzecz specjalistyczna, którą musi mieć każdy. Uważam, że podstawowym błędem jest bieganie w butach do chodzenia. Przy chodzeniu biomechaniczna czynność jest trochę inna niż przy bieganiu. Teraz mamy tak szeroki asortyment, że możemy nawet w zwykłych marketach kupić odpowiednie buty. W zależności od wagi, musimy sobie wyczuć, czy buty spełnią swoją funkcję, czy będą zbyt słabo amortyzowane. Apeluję o to, żeby biegać w butach do tego przeznaczonych.

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!