Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

BIEGI

5 października 2018 r.
12:24

Jak zacząć biegać - pierwsze treningi. Kiedy zacząć starty w zawodach? Porady trenera biegania

0 0 A A
Paweł Wysocki
Paweł Wysocki

Rozmowa z Pawłem Wysockim, trenerem biegania, autorem bloga lubelskibiegacz.pl

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy gdybym wstał z kanapy i od razu poszedł biegać, to byłby to dobry pomysł?

– To raczej błąd debiutanta, nakręconego na aktywność fizyczną. Po pierwsze, zacząłbym od lektury – portali branżowych, gazet. Tak naprawdę, żeby zacząć biegać, wystarczy wyjść na marszobieg, czyli przeplatać sobie odcinki biegowe z odcinkami marszowymi. Są też ludzie, którzy mogą od razu zacząć biegać, bo mają przeszłość sportową. Jednak jeżeli ktoś wcześniej nie uprawiał sportu albo nie miał z nim styczności przez ostatnie lata, to lepiej, żeby zaczął robić to rozważnie, z takim zaciągniętym hamulcem ręcznym, bo inaczej powrót do sportu może być bolesny.

• Jak należy układać swoje pierwsze treningi?

– Rozsądnym podejściem jest bieganie co drugi dzień. Kiedy biegamy w tygodniu w układzie poniedziałek, środa i piątek albo sobota, to w zupełności wystarczy. Takim podstawowym błędem początkujących biegaczy jest bieganie codziennie i bez odpoczynku. Wtedy jest euforia, są endorfiny i fajnie się biega, ale to nie jest dobra metoda na budowanie długofalowej i zdrowej kondycji.

• Jak ten trening powinien się zmieniać z czasem?

– Jako trener biegania bardzo mocno akcentuję urozmaicenie treningu biegowego. Jestem absolutnym przeciwnikiem biegania ciągle tego samego. Na przykład, jeśli ktoś biega po pół godziny trzy razy w tygodniu, to na początek wystarcza. Z czasem zróżnicowałbym długość treningu, tempo biegu, czyli jednego dnia biegał sobie po pół godziny, drugiego dnia też pół godziny, ale z 15-minutową wstawką w trochę żywszym tempie. Nie mam na myśli tempa jak na zawodach, takiego bardzo szybkiego. Trzeciego dnia zrobiłbym trochę dłuższy trening, spokojniejszy. Możemy też różnicować nawierzchnię, na przykład dwa treningi zróbmy po asfalcie, po kostce brukowej, a jeden trening zróbmy po lesie, żeby układ ruchu dostał inny bodziec.

• Kiedy można zacząć startować w zawodach? Czy jest na to jakaś zasada?

– Nie ma, ale obserwuję, że biegacze zbyt wcześnie decydują się na udział w zawodach. Myślę, że takim idealnym dystansem na debiut jest 5 kilometrów, każdy może go pokonać biegiem, marszobiegiem. Dystans 10 kilometrów wymaga lepszego przygotowania, a wielu biegaczy zbyt wcześnie się na tę „dyszkę” porywa. W okolicach Lublina jest coraz więcej zawodów na dystansie 5 kilometrów, który wbrew pozorom jest bardziej wymagający dla zaawansowanych biegaczy niż 10 kilometrów.

• Porozmawiajmy teraz o tym, co zasługuje na dużą uwagę, czyli fizjoterapii. Czy warto pomyśleć o tym jako o elemencie przygotowania?

– Myślę, że nie przesadzę, gdy powiem, że każda osoba, która chce być biegaczem, powinna swoją przygodę rozpocząć od wizyty u fizjoterapeuty. Dla przykładu, nasze auta wymagają corocznego przeglądu technicznego. Ciało jest trochę cenniejszym zasobem niż auto, a widzę, że wielu biegaczy bardziej dba o swoje samochody niż o własny układ ruchu. Ja bym zrobił tak – idę do fizjoterapeuty, a on patrzy całościowo na nasz układ ruchu, mówi jakie są słabe punkty i zaleca ćwiczenia do robienia w domu i mówi też, jak dozować to obciążenie. W bieganiu kluczowe jest podejście długofalowe, czyli spójrzmy na to tak – biegam teraz i będę biegał za rok. Wielu biegaczy patrzy w krótkoterminowej perspektywie, czyli biegam dzisiaj, biegam za tydzień, za miesiąc też, a za kwartał mogę już nie biegać, bo zabraknie mi zdrowia.

• Jak należy się ubrać do biegania, szczególnie, kiedy robi się trochę chłodniej?

– Wbrew pozorom, wiosna i jesień to świetnie pory do biegania, pogoda wtedy jest idealna. Podstawą jest czapka – z daszkiem, może być też na uszy. Jak jest tak około 5-10 stopni na plusie, to komuś może się wydawać, że przesadzam. Ale chodzi o to, że jak ktoś wstał dopiero z kanapy i nie ma przygotowanego układu odpornościowego, to może coś złapać. Druga sprawa to góra, czyli bluza, koszulka. Wiadomo, jak biegamy – jest nam ciepło, ale ja propaguję bieganie w bluzie, koszulce oddychającej, a nawet jak jest bardzo wietrznie i deszczowo, to w kurtce, dwie albo trzy warstwy. Lepiej na pierwszych treningach się lekko przegrzać niż wychłodzić. Wraz z aktywnością docieramy się i wiemy, jaki ubiór jest dla nas odpowiedni. Trzecią sprawą są spodnie. Teraz nie jest to jeszcze problem, ale kiedy temperatura spadnie do „zera”, to bieganie w krótkich spodniach jest bardzo niezdrowe. Głównie dla naszych kolan, bo jak je wyziębimy, to potem pojawiają się problemy z rzepką. Wynika to z tego, że w kolanie jest maź, która pod wpływem temperatury twardnieje i jest tarcie, nie ma płynności.

• A co z butami?

– To jest tak naprawdę jedyna rzecz specjalistyczna, którą musi mieć każdy. Uważam, że podstawowym błędem jest bieganie w butach do chodzenia. Przy chodzeniu biomechaniczna czynność jest trochę inna niż przy bieganiu. Teraz mamy tak szeroki asortyment, że możemy nawet w zwykłych marketach kupić odpowiednie buty. W zależności od wagi, musimy sobie wyczuć, czy buty spełnią swoją funkcję, czy będą zbyt słabo amortyzowane. Apeluję o to, żeby biegać w butach do tego przeznaczonych.

Pozostałe informacje

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda
Magazyn

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda

Zbliża się finał 24. edycji akcji Szlachetna Paczka, czyli Weekend Cudów. Wolontariusze ruszą z darami do potrzebujących rodzin.

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!