Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

21 kwietnia 2024 r.
12:14

Na cyberbezpieczeństwie znają się jak mało kto. Sukcesy uczniów świdnickiego Bronka

Autor: Zdjęcie autora BAS
0 A A
Na uczniów I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku nie było mocnych podczas drugiej edycji Silesian CYBERhackathon
Na uczniów I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku nie było mocnych podczas drugiej edycji Silesian CYBERhackathon

CyberMil to projekt edukacyjny dla uczniów szkół średnich. Od trzech lat w placówkach oświatowych, po jednej w każdym województwie, tworzone są elitarne klasy. Na Lubelszczyźnie wiedzę o cyberbezpieczeństwie i nowoczesnych technologiach informatycznych zgłębiają uczniowie i uczennice w I LO im. Władysława Broniewskiego w Świdniku. I to z ogromnymi sukcesami!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uczennica klasy 3i CyberMil, Natalia Ostrzyżek dotarła niedawno do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, kończąc zmagania z tytułem laureatki. Podopieczna Elżbiety Derek zakwalifikowała się do elitarnego grona 160 najlepszych uczniów z całej Polski, a po etapie pisemnym eliminacji centralnych była czołowej „20”.

W drugim i ostatnim etapie Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczna cyberprzestrzeń”, odbywającego się w Jaworznie bezkonkurencyjni okazali się z kolei uczniowie „Bronka” klas CyberMil: Mateusz Łagoźny (3i), Franek Herezy (2i) i Kacper Gałecki (1i).

Na Łagoźnego i Herezę, którzy wraz z trzema innymi uczniami I LO: Jakubem Trześniakiem (3i), Wojtkiem Nóżką oraz Bartkiem Sawczuk (1i) nie było też mocnych w drugiej edycji Silesian CYBERhackathon. Konkurs organizowany był przez Politechnikę Śląską i polegał na wypracowaniu rozwiązania dotyczącego jednej z kategorii: bezpieczeństwo pracowników w zakładach przemysłowych, ochrona środowiska, zarządzanie infrastrukturą IT/OT, automatyzacja i monitorowanie cyberbezpieczeństwa w zakładach przemysłowych, zastosowanie technologii kognitywnych w przemyśle i wykorzystanie platformy Cisco Packet Tracer.

Projekt Cyber.Mil Cyberbezpieczeństwo i Nowoczesne Technologie Informatyczne realizowany jest w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Świdniku od trzech lat. W ramach zajęć uczniowie realizują matematykę, informatykę i język angielski na poziomie rozszerzonym, oprócz tego pod opieką pracowników naukowych Politechniki Lubelskiej uczą się między innymi podstaw programowania i algorytmizacji, robotyki i kryptologii, a także etycznego hackowania. Dodatkowo w czasie wakacji podczas tygodniowych obozów naukowych poznają polskie uczelnie wojskowe takie jak: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pod opieką żołnierzy 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej biorą też udział w warsztatach wojskowych z zakresu szkolenia medycznego, musztry, nauki rozkładania i składania broni oraz obsługi radiostacji i komunikacji.

– Klasa CyberMil to jedna z najnowocześniejszych inicjatyw edukacyjnych szkolnictwa ponadpodstawowego w naszym regionie – podkreśla dyrektor I Liceum Tomasz Król i dodaje, że nie tylko dostarcza wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa i technologii informatycznych, ale także stawia uczniom wyzwania, aby stali się liderami cyfrowej przyszłości. Jednym z kluczowych elementów tej inicjatywy jest niewątpliwie rozbudowana, nowoczesna pracownia informatyczna, wyposażona w superszybkie komputery, które pozwalają uczniom na przeprowadzenie nawet najbardziej zaawansowanych analiz i symulacji. Każdy z tych komputerów to prawdziwe centrum obliczeniowe, które umożliwia uczniom eksperymentowanie z różnymi technologiami, programami i aplikacjami, przygotowując ich do wyzwań, jakie stawia przed nimi przyszłość informatyczna.

– Każdy uczeń w klasie CyberMil ma swój własny zestaw do robotyki i elektroniki, który pozwala mu eksperymentować z budową i programowaniem różnorodnych urządzeń, od prostych robotów po bardziej zaawansowane systemy automatyzacji. Dodatkowo, każdy uczeń ma dostęp do własnego serwera do konfiguracji, co umożliwia mu praktyczne zdobycie doświadczenia w administrowaniu systemami oraz zarządzaniu sieciami komputerowymi – dodaje nauczyciel informatyki w I LO Łukasz Run. To on także zachęca licealistów do udziału w konkursach informatycznych, programistycznych oraz hackathonach.

I Liceum w Świdniku planuje otworzyć kolejną w nowym roku szkolnym klasę CyberMil, dedykowaną  dla wszystkich tych uczniów klas ósmych z całego województwa lubelskiego, którzy są pasjonatami technologii informatycznych i cyberbezpieczeństwa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

45-lecie zespołu VOX. Jubileuszowy koncert w CSK
17 września 2024, 19:00

45-lecie zespołu VOX. Jubileuszowy koncert w CSK

Zespół VOX to bezdyskusyjnie jedna z ikon polskiej muzyki rozrywkowej. W tym roku zespół obchodzi jubileusz 45–lecia istnienia. 17 września w lubelskim Centrum Spotkania Kultur odbędzie się jubileuszowy koncert, podczas którego VOX zabierze Was w muzyczną podróż, podczas której usłyszycie wszystko co najlepsze z bogatego repertuaru grupy.

Lubelskie się zazieleni
galeria

Lubelskie się zazieleni

Pięć organizacji pozarządowych zajmie się posadzeniem blisko 700 drzew na terenie województwa lubelskiego. Projekt został stworzony z okazji jubileuszu województwa.

Co jest ważniejsze – serce czy mózg? Tego dowiemy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki
PROGRAM WYDARZEŃ

Co jest ważniejsze – serce czy mózg? Tego dowiemy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki

Prawie 2 tys. wydarzeń dla dużych i małych, wszystkie uczelnie w Lublinie i wielki naukowy piknik. To wszystko co czeka nas podczas jubileuszowej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Magiczny Lublin Jagiellonów
patronat
15 września 2024, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Magiczny Lublin Jagiellonów

Utwory z czasów panowania dynastii Jagiellonów, czyli: muzyka średniowiecza i renesansu, instrumentalna, wokalna i wokalno – instrumentalna ze zbiorów polskich i zagranicznych w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Capella All’Antico już w najbliższą niedzielę w Kościele Pobrygidkowskim.

Dodatkowe środki na remont trzech ulic w Chełmie

Dodatkowe środki na remont trzech ulic w Chełmie

Ulice Kilińskiego, Grunwaldzka i Krańcowe przejdą gruntowny remont, o czym poinformował prezydent miasta Chełm. Kiedy ruszą prace?

Patriotyczna niedziela w Turobinie
patronat
15 września 2024, 10:00

Patriotyczna niedziela w Turobinie

Festiwal piosenki patriotycznej w Turobinie jest organizowany od 8 lat i cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Każdego roku Turobin gości wykonawców z odległych miejscowości. W tym roku na turobińskiej scenie wystąpi Zespół Pieśni Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” z Puław.

Był poszukiwany. Wpadł, bo jechał bez światła
Biała Podlaska

Był poszukiwany. Wpadł, bo jechał bez światła

42-letni obywatel Ukrainy był poszukiwany listem gończym. Wpadł w ręce policjantów, którzy zwrócili uwagę na niedziałające światło w jego aucie.

Marcin Wójcik w programie (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Marcin Wójcik w programie (Nie)Wyparzona Gęba

W programie (Nie)Wyparzona Gęba Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru-Mru zmierzy się z naszymi ostrymi przekąskami i odpowie na pytania czy w szkole był zgrywusem, jak to się stało, że zajął się kabaretem i czy stand-up wypiera kabaret. Opowie nam też o nowym programie "Mniej Więcej".

Gadająca papuga zatrzymana na granicy

Gadająca papuga zatrzymana na granicy

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej uniemożliwili wjazd gadającej papugi żako na teren Polski. Zwierzę nie posiadało dokumentów CITES.

park Radziwiłłowski

Wypłoszyć ptaki z parku. Przyrodnicy miażdżą pomysł, który uzyskał pozytywną ocenę urzędników

Wypłoszyć ptaki z parku i usunąć ich gniazda. Ten zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego pomysł wywołuje sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród przyrodników. – Sokół płoszy nie tylko gawrony, ale tak naprawdę wszystkie ptaki przebywające w parku, a nawet w okolicy- alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Ratusz problemu nie widzi.

Zakłady Azotowe w Puławach to największa firma przemysłowa w regionie. Pod względem finansowym ostatnie lata należą do najtrudniejszych w jej historii

Puławskie Azoty daleko od rentowności. Tracą setki milionów

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych w Puławach nadal dokłada do interesu. Największy producent nawozów w Polsce pierwsze półrocze zamknął stratą 336 mln zł. Powód tak złych danych to jak czytamy w komunikacie spółki "wymagająca sytuacja rynkowa" w Europie.

Chełm ma nowego dyrektora największego departamentu w urzędzie- jest nim Bogdan Drygasiewicz, były prezes CHTBS.

Zmiany ciąg dalszy. Chełm ma nowego dyrektora

Niedawno prezydent Chełma ogłosił nowego dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego. Teraz nadszedł czas na przedstawienie kolejnej zmiany w urzędzie – nowego dyrektora Departamentu Architektury, Inwestycji i Funduszy Europejskich.

Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z generałami odpowiedzialnymi za szkolenie pilotów, by omówić z nimi oczekiwane zmiany. Ich celem jest uproszczenie i przyspieszenie nauki pilotażu śmigłowców, którzy w przyszłości zasiądą za sterami AH-64
Wideo
film

Minister w Dęblinie. Chce skrócić czas szkolenia pilotów

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony, w poniedziałek odwiedził Lotniczą Akademię Wojskową. Mówił o zmianach w procesie kształcenia załóg śmigłowców. Ich celem jest uproszczenie i skrócenie tego procesu na wzór amerykański.

Koszmar na pastwisku. Wataha wilków zaatakowała cielaki

Koszmar na pastwisku. Wataha wilków zaatakowała cielaki

Wilki zaatakowały bydło w gminie Stoczek Łukowski. Jeden cielak nie przeżył.

Surowe kary w Hetmanie Zamość po walkowerze z Tomasovią

Surowe kary w Hetmanie Zamość po walkowerze z Tomasovią

Są konsekwencje walkowera w meczu pomiędzy Hetmanem Zamość, a Tomasovią. Przypomnijmy, że w derbach na boisku padł remis 2:2, ale ze względu na to, że w barwach beniaminka rozgrywek przez kilka minut brakowało na boisku zawodnika o statusie młodzieżowca trzy punkty zgarnął zespół z Tomaszowa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium