Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

21 kwietnia 2024 r.
12:14

Na cyberbezpieczeństwie znają się jak mało kto. Sukcesy uczniów świdnickiego Bronka

Autor: Zdjęcie autora BAS
0 A A
Na uczniów I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku nie było mocnych podczas drugiej edycji Silesian CYBERhackathon
Na uczniów I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku nie było mocnych podczas drugiej edycji Silesian CYBERhackathon

CyberMil to projekt edukacyjny dla uczniów szkół średnich. Od trzech lat w placówkach oświatowych, po jednej w każdym województwie, tworzone są elitarne klasy. Na Lubelszczyźnie wiedzę o cyberbezpieczeństwie i nowoczesnych technologiach informatycznych zgłębiają uczniowie i uczennice w I LO im. Władysława Broniewskiego w Świdniku. I to z ogromnymi sukcesami!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uczennica klasy 3i CyberMil, Natalia Ostrzyżek dotarła niedawno do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, kończąc zmagania z tytułem laureatki. Podopieczna Elżbiety Derek zakwalifikowała się do elitarnego grona 160 najlepszych uczniów z całej Polski, a po etapie pisemnym eliminacji centralnych była czołowej „20”.

W drugim i ostatnim etapie Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczna cyberprzestrzeń”, odbywającego się w Jaworznie bezkonkurencyjni okazali się z kolei uczniowie „Bronka” klas CyberMil: Mateusz Łagoźny (3i), Franek Herezy (2i) i Kacper Gałecki (1i).

Na Łagoźnego i Herezę, którzy wraz z trzema innymi uczniami I LO: Jakubem Trześniakiem (3i), Wojtkiem Nóżką oraz Bartkiem Sawczuk (1i) nie było też mocnych w drugiej edycji Silesian CYBERhackathon. Konkurs organizowany był przez Politechnikę Śląską i polegał na wypracowaniu rozwiązania dotyczącego jednej z kategorii: bezpieczeństwo pracowników w zakładach przemysłowych, ochrona środowiska, zarządzanie infrastrukturą IT/OT, automatyzacja i monitorowanie cyberbezpieczeństwa w zakładach przemysłowych, zastosowanie technologii kognitywnych w przemyśle i wykorzystanie platformy Cisco Packet Tracer.

Projekt Cyber.Mil Cyberbezpieczeństwo i Nowoczesne Technologie Informatyczne realizowany jest w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Świdniku od trzech lat. W ramach zajęć uczniowie realizują matematykę, informatykę i język angielski na poziomie rozszerzonym, oprócz tego pod opieką pracowników naukowych Politechniki Lubelskiej uczą się między innymi podstaw programowania i algorytmizacji, robotyki i kryptologii, a także etycznego hackowania. Dodatkowo w czasie wakacji podczas tygodniowych obozów naukowych poznają polskie uczelnie wojskowe takie jak: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pod opieką żołnierzy 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej biorą też udział w warsztatach wojskowych z zakresu szkolenia medycznego, musztry, nauki rozkładania i składania broni oraz obsługi radiostacji i komunikacji.

– Klasa CyberMil to jedna z najnowocześniejszych inicjatyw edukacyjnych szkolnictwa ponadpodstawowego w naszym regionie – podkreśla dyrektor I Liceum Tomasz Król i dodaje, że nie tylko dostarcza wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa i technologii informatycznych, ale także stawia uczniom wyzwania, aby stali się liderami cyfrowej przyszłości. Jednym z kluczowych elementów tej inicjatywy jest niewątpliwie rozbudowana, nowoczesna pracownia informatyczna, wyposażona w superszybkie komputery, które pozwalają uczniom na przeprowadzenie nawet najbardziej zaawansowanych analiz i symulacji. Każdy z tych komputerów to prawdziwe centrum obliczeniowe, które umożliwia uczniom eksperymentowanie z różnymi technologiami, programami i aplikacjami, przygotowując ich do wyzwań, jakie stawia przed nimi przyszłość informatyczna.

– Każdy uczeń w klasie CyberMil ma swój własny zestaw do robotyki i elektroniki, który pozwala mu eksperymentować z budową i programowaniem różnorodnych urządzeń, od prostych robotów po bardziej zaawansowane systemy automatyzacji. Dodatkowo, każdy uczeń ma dostęp do własnego serwera do konfiguracji, co umożliwia mu praktyczne zdobycie doświadczenia w administrowaniu systemami oraz zarządzaniu sieciami komputerowymi – dodaje nauczyciel informatyki w I LO Łukasz Run. To on także zachęca licealistów do udziału w konkursach informatycznych, programistycznych oraz hackathonach.

I Liceum w Świdniku planuje otworzyć kolejną w nowym roku szkolnym klasę CyberMil, dedykowaną  dla wszystkich tych uczniów klas ósmych z całego województwa lubelskiego, którzy są pasjonatami technologii informatycznych i cyberbezpieczeństwa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W trakcie biegania stanęło mu serce. Jego życie uratował dzielnicowy

W trakcie biegania stanęło mu serce. Jego życie uratował dzielnicowy

Ta sytuacja miała miejsce wczoraj (9 października) po godzinie 17:00 w miejscowości Chyżowice. To właśnie tutaj będący na wolnym policjant zauważył mężczyznę, który w trakcie biegania upadł i stracił przytomność. Życie biegacza udało się uratować tylko dzięki szybkiej reakcji mundurowego.

Aktorzy zagrają Lewandowskiego, Bońka i Olisadebe. Spektakl o polskim futbolu
teatr
13 października 2024, 15:30

Aktorzy zagrają Lewandowskiego, Bońka i Olisadebe. Spektakl o polskim futbolu

Spektakl „Nic się nie stało” powstał z pasji i miłości do futbolu, jest hołdem złożonym najwybitniejszym postaciom polskiej piłki w doborowej obsadzie. Przedstawienie będzie można zobaczyć już 13 października (niedziela) w Centrum Kongresowym UP w Lublinie.

Pompa odśrodkowa – zasada działania i zastosowania w przemyśle

Pompa odśrodkowa – zasada działania i zastosowania w przemyśle

Jednym z najczęściej wykorzystywanych w przemyśle urządzeń są wszelkiego rodzaju pompy, umożliwiające przetłaczanie i transport różnego typu cieczy. Dziś skupimy się na pompach odśrodkowych, należących do urządzeń wirnikowych. Czym jest pompa odśrodkowa, jak działa i jakie ma zalety?

Najpierw mammobus, teraz dermabus. Skorzystać mogą osoby borykające się z chorobami skóry.

Jedzie Dermabus- mobilny gabinet dermatologiczny zatrzyma się w Chełmie

W najbliższy weekend w Chełmie zaparkuje Dermabus - mobilny gabinet dermatologiczny, oferujący bezpłatną konsultację oraz wsparcie psychologiczne dla osób z chorobami skóry. Ilość miejsc jest ograniczona.

Droga zablokowana przez… buraki. Winny kierowca

Droga zablokowana przez… buraki. Winny kierowca

Do niecodziennej sytuacji doszło wczoraj na trasie Józefów – Osuchy. 34-letni mieszkaniec gminy Terszpol stracił kontrolę nad pojazdem na zakręcie i wywrócił swoją ciężarówkę. Buraki, które rozsypały się po okolicy całkowicie zablokowały drogę.

Pani Marianna kończy dziś 101 lat. W dniu urodzin odwiedził ją wojewoda lubelski

Pani Marianna kończy dziś 101 lat. W dniu urodzin odwiedził ją wojewoda lubelski

Pani Marianna Krasnodębska, która za ratowanie Żydów w czasie niemieckiej okupacji, wraz z członkami swojej rodziny, została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata kończy dzisiaj 101 lat. W dniu jej urodzin, Panią Mariannę odwiedził niecodzienny gość, wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Jechał z sądowym zakazem. Rozbił się o kapliczkę

Jechał z sądowym zakazem. Rozbił się o kapliczkę

Wczoraj późnym popołudniem w miejscowości Lasy tuż obok Kraśnika doszło do niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia. Kierującemu nic się nie stało, ale szybko okazało się, że nie powinien nigdy znaleźć się w tym miejscu.

W akcję poszukiwawczą zaangażowanych jest ok. 300 policjantów z Zamościa, Biłgoraja, Lublina i Kielc

Czwarta doba poszukiwań przestępcy. Bartłomiej Blacha wciąż na wolności

Penetrują lasy, pola, pustostany. Szukają go z ziemi i z powietrza, ale nadal nie udało się trafić na ślad podejrzanego o zabójstwo Bartłomieja Blachy. 34-latek uciekł ze szpitala psychiatrycznego. Odpowiednie służby sprawdzają, jak to możliwe, że zbiegł mimo dozoru.

Zamość, którego już nie ma. LO zaprasza na wystawę
11 października 2024, 12:30

Zamość, którego już nie ma. LO zaprasza na wystawę

„Miasto nieistniejące” - tak zatytułowana jest wystawa, która w piątek (11 października) zostanie otwarta w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Zamościu.

Miasto wzięło się za drogi? Co z innymi inwestycjami? Tomasz Fulara: Lublin może się pochwalić wieloma rzeczami
film

Miasto wzięło się za drogi? Co z innymi inwestycjami? Tomasz Fulara: Lublin może się pochwalić wieloma rzeczami

Wakacyjne remonty dróg, budowa nowych arterii, inwestycja w zieleń, poprawa komunikacji w mieście. Co jeszcze? Gość programu Dzień Wschodzi, wiceprezydent Lublina Tomasz Fulara odpowiada na pytania dotyczące przyszłości inwestycji w stolicy województwa lubelskiego.

Trójka zatrzymanych kierowców. Żaden z nich nie powinien był jechać
Włodawa

Trójka zatrzymanych kierowców. Żaden z nich nie powinien był jechać

Policjanci Ruchu Drogowego z Włodawy zatrzymali 3 kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę, choć nie powinni. Najpierw w ich ręce wpadł pijany rowerzysta, następnie kierowca skody, który jechał pojazdem pomimo braku uprawnień. Na końcu udało się zatrzymać nietrzeźwą kierującą dacii.

Do dwóch razy sztuka. Będzie przebudowa skweru w centrum miasta
Zieleń w mieście

Do dwóch razy sztuka. Będzie przebudowa skweru w centrum miasta

Pierwszy przetarg nie przyniósł wyłonienia wykonawcy. Miasto jednak nie poddało się i ogłosiło drugi konkurs. Tym razem ofert na przebudowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego w Lublinie spłynęło 7, w tym kilka mieszczących się w środkach, jakie planuje wydać magistrat.

Pracownicy miejskiej spółki PEC obawiają się, że krążące pogłoski o zwolnieniach mogą stać się rzeczywistością. Burmistrz "naprostował sprawę" podczas posiedzenia rady miejskiej.
Rada Miasta Świdnik

Gorące obrady. Czy pracownicy PEC powinni obawiać się zwolnień?

Ostatnia sesja świdnickich radnych obfitowała w gorące dyskusje. Tematy były różne: od projektów społecznych po inwestycyjne. Sporo czasu poświęcono kwestii bezpieczeństwa energetyczne miasta w kontekście dostaw ciepła.

Ludzie o anielskich osobowościach. Angelus Lubelski rozdany
galeria

Ludzie o anielskich osobowościach. Angelus Lubelski rozdany

Nagroda Angelus Lubelski przyznawana jest od 2005 roku. Jej celem jest wskazywanie ludzi o anielskich osobowościach, dla których inspiracją jest ewangeliczna koncepcja człowieka i jego odniesień.

Laura Miskiniene była najlepszą zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin podczas rywalizacji w Angers

Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozpoczął rozgrywki FIBA Eurocup od wysokiej porażki we Francji

Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozpoczął rozgrywki od wysokiej porażki w Angers z miejscowym UFAB 49

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium