Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2015

19 października 2015 r.
20:27

Raniewicz: Polska obywatelska czy PiS-owska - te wybory o tym zdecydują

Autor: Zdjęcie autora toma łm
0 20 A A
Poseł Grzegorz Raniewicz w redakcji Dziennika Wschodniego
Poseł Grzegorz Raniewicz w redakcji Dziennika Wschodniego

W poniedziałek gościem naszej redakcji była posłanka PSL Genowefa Tokarska (zapis rozmowy na str. 7). Dziś jest u nas lider listy Platformy Obywatelskiej w okręgu wyborczym nr 7, poseł Grzegorz Raniewicz.

Aktualizacja artykułu: 20 października 2015 r. 10:59
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

[ODŚWIEŻ]

10:58 - • To było już ostatnie pytanie. Dziękujemy za wizytę.

- Dziękuję za rozmowę. Dziękuję moim krajanom, którzy zaufali mi cztery lata temu i dzięki którym miałem zaszczyt pracować w polskim parlamencie przez ostatnie osiem lat. Zapraszam na wybory 25 października. Ważne, abyśmy dbali o naszą demokrację, aktywizowali siebie, rodziny, sąsiadów i spotykali się w tym dniu święta demokracji przy urnach wyborczych. Do zobaczenia w niedzielę.

10:53 - • Ostatnie pytanie: O co tak naprawdę toczy się walka wewnątrz PO? O dobry wynik wyborczy czy już o przywództwo w partii po wyborach?

Trwa kampania wyborcza. Walczymy o jak najlepszy wynik wyborczy, ale przede wszystkim o przyszłość nas wszystkich. Te wybory zadecydują, czy będziemy podążali w kierunku rozwoju Polski obywatelskiej, czy też w kierunku Polski PiS-owskiej. Przez ostatnie osiem lat wiele działań rządu zostało skierowanych na rozwój samorządności, m.in. wprowadzono budżety obywatelskie. Platforma jako partia polityczna jest sprawnie zarządzanym zgranym organizmem politycznym.

10:52 - • A co jeśli chodzi o miejsca pracy w Chełmie, poza kopalnią? Jakieś pomysły ?

- W przypadku każdego małego miasta bardzo ciężko jest pozyskać inwestora zewnętrznego. Poza strefami ekonomicznymi rzadko widzimy inwestorów budujących fabryki i dających w ten sposób miejsca pracy. Dlatego najważniejsze zadanie, jakie stoi przed władzami samorządowymi w takich miejscowościach to dbałość o lokalny biznes, o małe przedsiębiorstwa rodzinne, ułatwianie im pracy wzorową obsługą administracyjną i niskimi podatkami lokalnymi.

10:50 - • Czy to dobrze, że nową kopalnię w okolicach Chełma wybudują Australijczycy?

- Kibicuję każdemu przedsięwzięciu gospodarczemu, które daje miejsca pracy w Polsce, a szczególnie na Lubelszczyźnie. Kopalnia to kilka tysięcy miejsc pracy w samym zakładzie i kilka tysięcy w firmach współpracujących. Jeżeli wybudują tę kopalnię Australijczycy, region otrzyma bardzo mocny impuls rozwojowy. Chciałbym kiedyś móc kupić węgiel z tej kopalni.
 
10:34 - • W Chełmie rządzi SLD i buduje wielki aquapark. Potrzebne to?
 
- Aquapark był jednym z głównych punktów programu wyborczego obecnej prezydent Agaty Fisz, wybranej zresztą na to stanowisko po raz trzeci. Skoro mieszkańcy zaufali tej wizji, to znaczy, że uznali, ze jest potrzebny. W przypadku tej inwestycji bardzo wiele będzie zależało od tego, kto i w jaki sposób będzie nią zarządzał, czy uda mu się zbilansować przychody z wydatkami, a to zadecyduje, czy będzie kotwicą dla budżetu miasta, czy też impulsem rozwojowym.

 

10:34 - • Mam wrażenie, że Platforma odpuściła sobie całkowicie północną część województwa, tzw. Południowe Podlasie. Tam niepodzielnie rządzi PiS, a właściwie senator Bierecki. Co zrobicie, żeby to zmienić?

Mamy tam dwóch bardzo dobrych kandydatów, którzy prowadzą aktywną kampanię wyborczą. Młody, zdolny radny z Białej Podlaskiej Wojciech Sosnowski i doświadczony polityk Józef Bergier. Ufam im i liczę, że poprowadzą tam Platformę do zwycięstwa.

10:34 - • Dlaczego Platforma ma zadziwiającą łatwość pozbywania się kompetentnych ludzi? Chodzi mi np. o usunięcie z rządu ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego, a potem ministry Joanny Muchy?

- Za decyzje personalne dotyczące ministrów odpowiada zawsze premier. Jeżeli nawet ktoś jest bardzo dobrym fachowcem, zarówno sytuacja wewnętrzna, jak i międzynarodowa czasami wymaga zmiany na stanowisku ministerialnym. Każdy, kto obejmuje tekę ministra liczy się z tym, ze może być w każdej chwili odwołany. Minister, to znaczy „służyć”, a nie sprawować, czy też celebrować tę funkcję. Jeżeli osoby są dobre, radzą sobie później, po odwołaniu z funkcji i z powodzeniem funkcjonują w życiu publicznym. Znamy wiele przykładów byłych ministrów, którzy po przerwie wracali na stanowiska ministerialne, np. minister Grabarczyk albo minister Schetyna.

10:32 - • Nie zdołaliście postawić Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. To wasza wielka klęska w czasie kampanii wyborczej. Zgadza się pan z tym?

Zbigniew Ziobro nie uniknie odpowiedzialności za swoje czyny. Zostanie w przyszłości osądzony zarówno przez wyborców, jak i wymiar sprawiedliwości. W tej chwili musimy się skoncentrować na tym, żeby nie dopuścić Ziobrów znowu do rządzenia.

10:25 - • Dlaczego Platforma Obywatelska blokowała wprowadzenie pod obrady Sejmu i przyjęcie tak bardzo oczekiwanej przez społeczeństwo nasze ustawy umożliwiającej przejście na emerytury po 40 latach pracy. Czy zajmiecie się tą ustawą po wyborach?

- Reforma emerytalna, która została dokonana wynika ze zmian demograficznych, które następują w Polsce. Wydłuża się średnia wieku, w związku z tym poprawia się też jakość życia i stan zdrowia społeczeństwa, pomimo wielu bolączek, z którymi ciągle się borykamy. Dlatego zmuszeni byliśmy do wydłużenia wieku emerytalnego, gdyż stary system w przeciągu kilku lat stałby się niewydolny finansowo, a mówiąc wprost: polskim emerytom groził brak środków na wypłaty ich emerytur. Musimy pamiętać, że im ktoś krócej pracuje, tym jego emerytura jest niższa, więc jeżeli ktoś obiecuje, że obniży wiek emerytalny, to należy go zapytać: „jaka będzie moja emerytura, jeśli przejdę na nią wcześniej?”. Odpowiedź będzie przykra dla pytającego. Obniżenie wieku emerytalnego o 5-10 lat może spowodować obniżenie emerytury nawet o połowę.

10:18 - • Pytanie od pana Stanisława: Dlaczego panie pośle nikt nie wspomina w tej kampanii o ludziach niepełnosprawnych? Renty socjalne, zasiłki pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz jakakolwiek pomoc są na żenująco niskim poziomie.

Jednym z elementów, który jest podnoszony w naszej kampanii, to oprócz gospodarki, wyższe płace i niższe podatki. Przygotowaliśmy reformę podatkową, na której najwięcej skorzystają najniżej uposażeni. Wprowadzenie 10-proc. podatku dochodowego faktycznie poprawia ilość pieniędzy w portfelu obywatela. Jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne, ważniejsza od przyznawania rent jest ich aktywizacja zawodowa. W tym kierunku od lat czynimy działania, dopłacamy firmom tworzącym miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, nawet 1800 zł do jednego miejsca. Każdy człowiek, który pracuje i zarabia na siebie jest szczęśliwszy od tego, który pobiera zasiłek. Wielokrotnie rozmawiałem z osobami niepełnosprawnymi, mam przyjaciół, którzy mają różne stopnie niepełnosprawności. Wszyscy potwierdzają ten kierunek i mówią, że praca jest ważniejsza od zapomogi.
 
10:13 - • Czy pana zdaniem jest sens i potrzeba wyodrębnić z województwa lubelskiego nowe województwo?
 
- Powstawanie nowych jednostek administracyjnych to rozbudowywanie administracji, a więc generowanie dodatkowych kosztów. Te trzeba będzie pokryć wpływami z podatków. Gdyby w Polsce funkcjonował podział na bardziej rozdrobnione województwa, nie bylibyśmy w stanie skutecznie wchłonąć środków unijnych. Jednostki administracyjne na poziomie 1,5 mln mieszkańców są najmniejszymi, które dobrze absorbują te środki. Zamiast koncentrować się na wymyślaniu nowych tworów administracyjnych, warto skupić się na pomysłach, które faktycznie poprawią życie mieszkańców. Ja nie słyszałem, żeby bardziej rozbudowana administracja kogoś uszczęśliwiła.

 

• 10:08 - W Chełmie poseł Stanisław Żmijan reklamuje się plakatami z hasłem obwodnica Chełma. Jak ocenia pan dotychczasowe działania swojego partyjnego kolegi w tym zakresie? Proszę o konkretną odpowiedź czy faktycznie pracował na to, że obwodnica Chełma została wpisana do realizacji, czy jest to tylko agitacja wyborcza?

Sukces zawsze ma wielu ojców. Myślę, że również mieszkaniec Międzyrzeca Podlaskiego, jakim jest pan poseł Stanisław Żmijan cieszy się z powstania obwodnicy Chełma. Najbardziej będą z niej zadowoleni mieszkańcy, gdyż to jest kluczowe dla bezpieczeństwa, czystości powietrza i natężenia hałasu w mieście.

• 10:07 - Pierwotnie liderem listy w okręgu nr 7 miał być Mariusz Grad. Dlaczego ostatecznie to pan został „jedynką”?

- Taka była decyzja zarządu krajowego. Została podjęta po konsultacjach ze mną i pytaniu, czy podejmę się poprowadzenia listy. Pierwotnie miałem nie startować, ale uważam, że wartość Platformy dla polskiej polityki jest niezwykle istotna, dlatego zmieniłem moją decyzję i w myśl zasady „wszystkie ręce na pokład” zdecydowałem się kandydować.

• 10:02 - Pierwsze pytanie: Co pan zrobił dla swojego regionu? Co chciałby pan zrobić w kolejnej kadencji?

- To, co udało nam się osiągnąć najistotniejszego przez ostatnie lata, to bardzo udana współpraca wszystkich parlamentarzystów z Lubelszczyzny. W parlamencie bardzo ważna jest siła głosów. Jeżeli wielu posłów mówi tym samym głosem, to dużo łatwiej jest lobbować w sprawach lokalnych. Dzięki tej sile głosów osiągnęliśmy sukces w pozyskiwaniu środków infrastrukturalnych, jak również przy podziale środków unijnych duża pulę na Program Polski Wschodniej. A namacalnie najbardziej dumny jestem z dróg, które powstały na Lubelszczyźnie, z tego skoku infrastrukturalnego, który został wykonany. Mowa tu zarówno o drogach dwupasmowych, jak i o setkach kilometrów „schetynówek”. Cieszę się także z budowy „orlików” – uśmiech grających dzieci jest bezcenny. W kolejnej kadencji jedną ze spraw mi najbliższych będzie przypilnowanie budowy obwodnicy Chełma. To najważniejsza sprawa dla miasta, którą można wykonać z budżetu krajowego.

10:01 - W naszej redakcji jest już nasz dzisiejszy gość. Zaczynamy czat!

 

--

Pytania do kandydata można przesyłać na adres maciuszczak@dziennikwschodni.pl (w tytule wiadomości należy wpisać „czat wyborczy”), a także wpisywać w komentarzach pod właściwym artykułem na portalu, także w trakcie trwania spotkania.

W tym tygodniu na czatach spotkamy się jeszcze z szefami dwóch największych ugrupowań: Włodzimierzem Karpińskim z PO (środa) i Krzysztofem Michałkiewiczem z PiS (czwartek).

Pozostałe informacje

Sukces Bartosza Zmarzlika podczas Grand Prix w Mallili. Rekord Jasona Crumpa pobity!

Sukces Bartosza Zmarzlika podczas Grand Prix w Mallili. Rekord Jasona Crumpa pobity!

Wydawało się, że zaplanowane na sobotę Grand Prix Szwecji nie zostanie rozegrane. Jednak dzięki ogromnej determinacji organizatorów ze sporym opóźnieniem zawody się odbyły. I trzeba przyznać, że warto było czekać, bo emocji było sporo, a z triumfu cieszył się zawodnik Orlen Oil Motoru – Bartosz Zmarzlik.

Gianluigi Donnarumma skapitulował już w pierwszej minucie, ale Włosi szybko odpowiedzieli
film

Najszybszy gol w historii mistrzostw Europy nie pomógł Albanii. Szybka odpowiedź Włochów

Zaczęło się sensacyjnie, ale skończyło zgodnie z planem. Reprezentacja Włoch już od pierwszej minuty przegrywała ze skazywaną na pożarcie Albanią. „Azzuri” szybko odwrócili jednak wynik. Już w 16 minucie było 2:1 i takim wynikiem zakończyło się drugie sobotnie spotkanie w grupie B finałowego turnieju mistrzostw Europy.

Lewart zakończył sezon zwycięstwem w Opolu Lubelskim

Hummel IV liga: Lewart i Janowianka zakończyły sezon zwycięstwami, kolejny trener oficjalnie odchodzi

Ostatnia kolejka Hummel IV ligi była w sezonie 23/24 bardzo nietypowa. Najczęściej na koniec rozgrywek wszyscy grają o jednej porze, a tym razem jeden mecz odbył się w środę, jeden w piątek, sześć w sobotę i jeszcze na koniec Motor II Lublin zmierzy się w niedzielę z Huraganem Międzyrzec Podlaski.

Budka Suflera zaczarowała lubelską publiczność
Zdjęcia
galeria

Budka Suflera zaczarowała lubelską publiczność

Za nami pierwszy z dwóch jubileuszowych koncertów Budki Suflera „Czarodzieje i hipisi”. W sobotni wieczór zespół świętujący 50-lecie istnienia zaczarował lubelską publiczność, która w nadkomplecie wypełniła widownię Muszli Koncertowej imienia Romualda Lipki w Ogrodzie Saskim.

Tak się bawiliście w ostatni weekend w Klubie 30
foto
galeria

Tak się bawiliście w ostatni weekend w Klubie 30

Jeśli jesteście ciekawi, co się działo na parkiecie w popularnej "trzydziestce", to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak imprezuje Lublin!

IV Świdnik Air Festival. Było głośno, szybko i wybuchowo!
Zdjęcia/Wideo
galeria

IV Świdnik Air Festival. Było głośno, szybko i wybuchowo!

Zadarte głowy, wpatrzone w niebo i okrzyki zachwytu - takie emocje wzbudzała w widzach IV edycja Świdnik Air Festival. W sobotę, pierwszego dnia imprezy na świdnickim niebie można było zobaczyć śmietankę lotnictwa, powietrzny kunszt i nietuzinkowe umiejętności.

Vladyslav Parovinchak w sezonie 2019/2020 z Motorem Zaporoże grał nawet w Lidze Mistrzów

Kiedyś występował w Lidze Mistrzów, teraz zagra w Padwie Zamość

KPR Padwa Zamość rozpoczęła kompletowanie składu na nowy sezon. Do drużyny dołączyli na razie: Ukrainiec Vladyslav Parovinchak oraz Kuba Wleklak z KPR Autoinwest Żukowo.

Daj mi tę noc! Tak się bawi Lublin
foto
galeria

Daj mi tę noc! Tak się bawi Lublin

W weekend zaczyna się prawdziwa zabawa! Zobaczcie fotogalerię z energetycznego i pełnego życia weekendu w Berecie. I zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Alvaro Morata otworzył wynik meczu Hiszpanii z Chorwacją
film

Hiszpania rozpoczęła Euro 2024 od pewnego zwycięstwa nad Chorwacją [zobacz bramki]

Pierwszy z hitów fazy grupowej nie dostarczył spodziewanych emocji. Już do przerwy Hiszpania prowadziła z Chorwacją 3:0. Ostatecznie drużyna Luisa de la Fuente pokonała rywali właśnie trzema bramkami.

Sebastian Luterek żegna się z pierwszą drużyną Gryfa

Zwycięskie pożegnanie Sebastiana Luterka, Gryf pokonał walczącego o utrzymanie Górnika II Łęczna

W ostatniej kolejce Hummel IV ligi większość drużyn grała już o pietruszkę. Teoretycznie większą stawkę miały mieć tylko dwa spotkania: Gryf Gmina Zamość – Górnik II Łęczna i Motor II Lublin – Huragan Międzyrzec Podlaski. Skoro jednak w sobotę pierwszy mecz zakończył się wygraną zespołu Sebastiana Luterka, to wiadomo, że w strefie spadkowej na razie zostanie młoda drużyna zielono-czarnych. Na razie, bo trudno powiedzieć, jaka będzie przyszłość KS Cisowianka Drzewce.

W programie przewidziano wiele atrakcji dla najmłodszych

Światełko do Jana Pawła II. W niedzielę w lubelskich parafiach będzie można miło spędzić czas z rodziną

Parafia Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej oraz Św. Jana Pawła II przy ul. Biskupa Mariana Fulmana w Lublinie zapraszają w niedzielę na festyny rodzinne.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 na placu przy Kaplicy Trójcy Przenajświętszej  w Stróży.
Patronat Dziennika Wschodniego

Zapraszamy do Stróży. To była ważna data w historii Ziemi Kraśnickiej

W najbliższą niedzielę (16 czerwca) wójt Gminy Kraśnik Artur Domański i Gminna Biblioteka Publiczna w Stróży-Kolonii zapraszają na obchody 420. rocznicy włączenia Ziemi Kraśnickiej do Ordynacji Zamojskiej”. Atrakcji będzie co niemiara.

Weekenowy chill w Plenerze
foto
galeria

Weekenowy chill w Plenerze

Czy jesteście ciekawi jak po zmroku wyglądają imprezy w Plenerze? Zapraszamy Was do naszej fotogalerii, z której dowiecie się, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie, i jak się bawi Lublin.

Grała dwa lata w najlepszej lidze świata. Teraz będzie zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS!

Grała dwa lata w najlepszej lidze świata. Teraz będzie zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS!

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił dzisiaj nazwisko ostatniej zagranicznej zawodniczki, która wzmocni zespół przed nowymi rozgrywkami. Lubelski klub sięgnął po niespełna 26-letnią Stellę Johnson, która ma dwuletnie doświadczenie z gry w WNBA, najlepszej koszykarskiej lidze na świecie.

Niedźwienalia za nami. Studenci PANS bawili się wspólnie z mieszkańcami

Niedźwienalia za nami. Studenci PANS bawili się wspólnie z mieszkańcami

Niedźwienalia, czyli chełmskie święto żaków ma już długą tradycję. Także i w tym roku studenci miejscowej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych zaprosili mieszkańców Chełma i okolic do wspólnej zabawy.

Sonda: Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

Liczba głosów: 5120
53.59%
Nie jestem zadowolony
42.42%
Jestem zadowolony
3.98%
Nie mam zdania

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!