Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 czerwca 2024 r.
8:45

Eurowybory - ocena "na chłodno"

Autor: Zdjęcie autora Krzysztof Kot

Kampania wyborcza i wybory europejskie — to wszystko teraz już za nami. Emocje opadły, a wyniki zostały podane do wiadomości publicznej. Teraz, w zupełnym spokoju, możemy dokonać analizy tego, co się wydarzyło. Naszą rozmówczynią jest dr Anna Szwed-Walczak z Katedry Komunikacji Politycznej UMCS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Demobilizacja Wsi

Jednym z najważniejszych zjawisk, które można było zaobserwować w tych wyborach, była demobilizacja wsi. Dr Szwed-Walczak zauważa, że wieś nie poszła do wyborów tak gremialnie, jak to miało miejsce poprzednio. A ta część, która poszła, głosowała na Konfederację, co jest drugim zaskoczeniem. Nie do końca na Konfederację, oczywiście część głosowała na Konfederację, ale również na Prawo i Sprawiedliwość — mówi dr Szwed-Walczak.

Pomimo że Prawo i Sprawiedliwość utraciło część elektoratu wiejskiego, to nie nastąpiło to na dużą skalę. "Chociażby w województwie lubelskim, na przykład w powiecie janowskim czy gminie Godziszów, nie było aż takiej drastycznej zmiany. Oczywiście, Prawo i Sprawiedliwość utraciło część elektoratu w województwie lubelskim, ale wydaje mi się, że duża część tego elektoratu po prostu nie poszła do wyborów," dodaje ekspertka.

Zmęczenie Wyborcze

Zmniejszona frekwencja wyborcza może wynikać również ze zmęczenia wyborczym maratonem, który trwał od października. - Mieliśmy kampanię parlamentarną i jej metę, potem kolejne wybory samorządowe. W każdych wyborach ta frekwencja spadała, zauważa dr Szwed-Walczak. Pomimo niższej frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Polska i tak przełamała pułap 40%, co jest wynikiem stosunkowo dobrym na tle innych państw członkowskich.

Elektorat Wiejski — Przyszłość

Demobilizacja wsi oznacza, że elektorat wiejski jest teraz do zagospodarowania. Dr Szwed-Walczak wskazuje, że elektorat wiejski może być pozyskany przez odpowiednią ofertę ze strony polityków. -Elektorat wiejski może być zagospodarowany przez odpowiednią ofertę. Czy to Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz czy Szymon Hołownia — kto będzie w stanie stworzyć im odpowiednią ofertę, ten ich porwie, twierdzi ekspertka.

Rolnicy, po protestach związanych z zielonym ładem i transportem zbóż z Ukrainy, pokazali, że nie będą wspierać polityków i polityki, która nie spełnia ich oczekiwań. To oznacza, że partie polityczne muszą teraz zaproponować rozwiązania, które przyciągną ten elektorat.

Przyszłość Lewicy

Kolejnym tematem, który poruszyła dr Szwed-Walczak, była przyszłość lewicy. W ostatnich wyborach lewica odnotowała słaby wynik, co wywołało wewnętrzne tarcia i głosy domagające się zmian w przywództwie. -Lewica nie ma pomysłu na realizację polityki. Jest kryzys przywództwa — stwierdza dr Szwed-Walczak.

Likwidacja SLD była błędem, który kosztował lewicę spójność i wyrazistość programową. Lewica musi teraz zastanowić się nad głównymi punktami programowymi, które będą odpowiadać na potrzeby elektoratu. Polityka bezpieczeństwa, zdrowotna, społeczna i edukacyjna to obszary, w których lewica musi się wzmocnić, aby odzyskać zaufanie wyborców.

Zmiany w Polityce Krajowej

Wybory do Parlamentu Europejskiego wpłyną również na politykę krajową. Ważni politycy wyjadą do Brukseli, co oznacza zmiany w Sejmie, komisjach oraz sejmikach wojewódzkich. -22 osoby z Sejmu trafią do Parlamentu Europejskiego. Pojawią się nowe twarze, zmiany w komisjach, także w sejmikach wojewódzkich — informuje dr Szwed-Walczak.

Nowi europarlamentarzyści, jak Marta Wcisło, mogą pokazać, że warto mówić jednym głosem w interesach Polski, niezależnie od podziałów aksjologicznych i politycznych. Byłoby to idealnym rozwiązaniem, aby polityka służyła dobru wspólnemu, a nie tylko interesom partyjnym.

Podsumowanie 

Podsumowując, wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosły wiele zmian i nowych wyzwań. Demobilizacja wsi, zmęczenie wyborcze, potrzeba zagospodarowania elektoratu wiejskiego oraz przyszłość lewicy to kluczowe kwestie, które wymagają uwagi. Dr Anna Szwed-Walczak z Katedry Komunikacji Politycznej UMCS dostarcza nam cennych analiz i wskazuje, że przed politykami stoi wiele wyzwań, które muszą zostać podjęte, aby poprawić sytuację polityczną w kraju.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 000 tysięcy. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty