Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

21 lipca 2024 r.
12:38

Spór na linii radni – deweloper trwa od lat. A bloków jak nie było, tak nie ma

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Działki należące do PR-BUD Develoment oraz TBS przy ul. Wyszyńskiego są położone w atrakcyjnej lokalizacji. Jest bardzo możliwe, że chętnych na zamieszkanie w wybudowanych tutaj blokach by nie brakowało. Jednak temat ciągnie się od lat, końca konfliktu nie widać, a ziemia leży odłogiem i zarasta chaszczami
Działki należące do PR-BUD Develoment oraz TBS przy ul. Wyszyńskiego są położone w atrakcyjnej lokalizacji. Jest bardzo możliwe, że chętnych na zamieszkanie w wybudowanych tutaj blokach by nie brakowało. Jednak temat ciągnie się od lat, końca konfliktu nie widać, a ziemia leży odłogiem i zarasta chaszczami (fot. Anna Szewc)

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzy kolejną skargę dewelopera na Radę Miasta Zamość. Ta poprzedniej kadencji kilka razy odmawiała spółce zgody na budowę w trybie lex deweloper, by w końcu w ogóle przestać zajmować się tematem. W nowym składzie radni też nie chcieli wniosku PR-BUD Development rozpatrywać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W minionym tygodniu odbyła się nadzwyczajna sesja. Została zwołana, by podjąć uchwałę o przekazaniu do WSA skargi spółki z Kalinowic na bezczynność Rady Miasta Zamość. PR-BUD Development chce, by sąd zobowiązał radę do podjęcia uchwały w sprawie ustalenia bądź odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i stwierdził, że dopuszczono się bezczynności.

W piśmie przygotowanym przez kancelarię prawną w imieniu dewelopera przypomniano, że RM Zamość zajmuje się tematem inwestycji już od blisko 5 lat. W poprzedniej kadencji czterokrotnie odmawiała zgody na budowę w trybie lex deweloper, zaś uchwały te były zaskarżane i przez WSA unieważniane. Natomiast po wyroku z czerwca 2023 roku radni Zamościa w ogóle przestali się tematem zajmować, zdejmując projekty uchwał w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej z porządku obrad kilku esji (w okresie od września 2023 do marca 2024).

PR-BUD już raz na bezczynność RM skargę składał, ale ta została przez WSA oddalona w styczniu br. Wówczas sąd wziął pod uwagę wyjaśnienia, że uchwały nie były podejmowane, bowiem deweloper wniósł w międzyczasie o wyłączenie z zajmowania się sprawą 13 radnych, od których przed sądem w Zamościu domaga się odszkodowania za głosowanie przeciwko inwestycji. WSA uznał, że nie można organowi zarzucać bezczynności, jeśli decyzji nie podejmuje z przyczyn od niego niezależnych.

Skarga pójdzie do sądu

Mimo tego, w zeszłym miesiącu spółka zdecydowała się na ponowne złożenie skargi, wskazując tym razem, że nawet jeśli RM nie chciała tematem się zajmować, to powinna przekazać go organowi wyższemu czyli np. wojewodzie, a tak się nie stało.

Pismo wpłynęło do ratusza 24 czerwca, a tego samego dnia na sesji radni w nowym składzie znowu zdjęli z porządku obrad punkt zakładający zajęcie się wnioskiem dewelopera z Kalinowic. Wnioskujący o to Grzegorz Podgórski (KWW Rafała Zwolaka) wyraził nadzieję, że niebawem problem z inwestycją na ul. Wyszyńskiego uda się rozwiązać.

– Chcielibyśmy zakończyć tę sprawę. Pozwoliłem sobie zadzwonić do dewelopera. Umówiliśmy się na spotkanie. Zaproponowaliśmy rozwiązania. Za chwilę przedstawimy informację, w którą stronę będziemy szli. Może za miesiąc – zapowiedział wówczas Rafał Zwolak, prezydent Zamościa.

Miesiąc mija, żadne konkrety się nie pojawiły, ale radni zebrali się w ostatni poniedziałek na nadzwyczajnej sesji, by skargę PR-BUD Development przekazać do WSA. Wnosząc o jej oddalenie, w uzasadnieniu podnoszono wiele różnych argumentów. Wśród nich znalazł się też taki, że w nowej, 23-osobowej RM Zamość nadal zasiada 9 radnych, których wyłączenia wcześniej domagał się deweloper. Przypomniano również m.in., że we wniosku niezmienionym przez dewelopera od ponad 4 lat, wciąż są braki formalne dotyczące np. drogi przeciwpożarowej przy projektowanej inwestycji.

Deweloper nie ustąpi

A co z rozwiązaniami, o których wspominał prezydent Zwolak? Na ten temat na ostatniej sesji nie było mowy. Według właściciela PR-BUD Develoment, żadnych ustaleń nie ma.

– Prezydent zaprosił mnie na spotkanie, ale nie przyszedł. Było dwoje jego zastępców. Zaproponowali mi zamianę działki na inną, położoną na obrzeżach, na jakimś grzęzawisku. Nie byłem zainteresowany tą ofertą. Proponowali też odkupienie naszej ziemi, ale nie za cenę, która byłaby dla nas satysfakcjonująca – mówi nam Robert Kycko.

– Nam się nie spieszy. Mamy grunt, który nie traci na wartości. Nie zbudowaliśmy mieszkań, więc nie wydaliśmy pieniędzy. Tak naprawdę stratni są ci, którzy mogliby mieszkania w naszych blokach kupić. Gdyby inwestycja została zrealizowana od razu, metr kosztowałby 6 tys. zł. Teraz to byłoby na pewno ok. 8 – argumentuje z kolei Rafał Bratkowski, jeden z akcjonariuszy PR-BUD.

 

Skąd ten konflikt?

Aby wyjaśnić ten skomplikowany i wyjątkowo długo ciągnący się konflikt, warto przypomnieć, że teren przy ul. Wyszyńskiego, na którym PR-BUD chce budować pięciokondygnacyjny blok jest w planie zagospodarowania przestrzennego przewidziany pod budownictwo wielorodzinne. Dopuszcza się tu jednak bloki niższe i o spadzistych dachach. Dlatego spółka z Kalinowic potrzebuje uchwały w trybie lex deweloper na realizację swoich zamierzeń. A takiej zgody nie może uzyskać od ponad 4 lat, gdy złożyła w 2020 roku swój wniosek.

Dodać należy, że w minionej kadencji RM Zamość kilka razy dwała zielone światło dla inwestycji w trybie lex deweloper. Bywało, że inwestorzy zmieniali nawet swoje projekty, by takie zgody uzyskać.

W tym konkretnym sporze kluczowa wydaje się jednak kwestia zamiany działek między deweloperem, a zamojskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Jeszcze w 2018 roku miasto było tam właścicielem dwóch działek przy Wyszyńskiego. Dzieliła je węższa, prywatna, którą ostatecznie nabył PR-BUD. W 2019 samorząd swoje grunty przekazał TBS pod budowę bloków, ale niedługo po tym, w 2020 roku spółka zamieniła się z deweloperem gruntami.

Radni poczuli się oszukani, podejrzewali również, że TBS na tej zamianie stracił i nie nie zmienili zdania, gdy badająca później tę kwestię prokuratura wykluczyła ten zarzut. W związku z tym dwukrotnie odmawiali też zgody na pięciokondygnacyjne bloki miejskiej spółce TBS. Jej poprzednia prezes (odwołana po wygranej w wyborach rafała Zwolaka) dała już za wygraną i przed wyborami ogłosiła, że TBS zbuduje bloki zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Uzyskała już nawet pozwolenie na budowę. Jej następca na razie nie ogłosił, jakie decyzje w sprawie inwestycji przy Wyszyńskiego spółka podejmie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium