Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

21 lipca 2024 r.
12:38

Spór na linii radni – deweloper trwa od lat. A bloków jak nie było, tak nie ma

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Działki należące do PR-BUD Develoment oraz TBS przy ul. Wyszyńskiego są położone w atrakcyjnej lokalizacji. Jest bardzo możliwe, że chętnych na zamieszkanie w wybudowanych tutaj blokach by nie brakowało. Jednak temat ciągnie się od lat, końca konfliktu nie widać, a ziemia leży odłogiem i zarasta chaszczami
Działki należące do PR-BUD Develoment oraz TBS przy ul. Wyszyńskiego są położone w atrakcyjnej lokalizacji. Jest bardzo możliwe, że chętnych na zamieszkanie w wybudowanych tutaj blokach by nie brakowało. Jednak temat ciągnie się od lat, końca konfliktu nie widać, a ziemia leży odłogiem i zarasta chaszczami (fot. Anna Szewc)

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzy kolejną skargę dewelopera na Radę Miasta Zamość. Ta poprzedniej kadencji kilka razy odmawiała spółce zgody na budowę w trybie lex deweloper, by w końcu w ogóle przestać zajmować się tematem. W nowym składzie radni też nie chcieli wniosku PR-BUD Development rozpatrywać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W minionym tygodniu odbyła się nadzwyczajna sesja. Została zwołana, by podjąć uchwałę o przekazaniu do WSA skargi spółki z Kalinowic na bezczynność Rady Miasta Zamość. PR-BUD Development chce, by sąd zobowiązał radę do podjęcia uchwały w sprawie ustalenia bądź odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i stwierdził, że dopuszczono się bezczynności.

W piśmie przygotowanym przez kancelarię prawną w imieniu dewelopera przypomniano, że RM Zamość zajmuje się tematem inwestycji już od blisko 5 lat. W poprzedniej kadencji czterokrotnie odmawiała zgody na budowę w trybie lex deweloper, zaś uchwały te były zaskarżane i przez WSA unieważniane. Natomiast po wyroku z czerwca 2023 roku radni Zamościa w ogóle przestali się tematem zajmować, zdejmując projekty uchwał w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej z porządku obrad kilku esji (w okresie od września 2023 do marca 2024).

PR-BUD już raz na bezczynność RM skargę składał, ale ta została przez WSA oddalona w styczniu br. Wówczas sąd wziął pod uwagę wyjaśnienia, że uchwały nie były podejmowane, bowiem deweloper wniósł w międzyczasie o wyłączenie z zajmowania się sprawą 13 radnych, od których przed sądem w Zamościu domaga się odszkodowania za głosowanie przeciwko inwestycji. WSA uznał, że nie można organowi zarzucać bezczynności, jeśli decyzji nie podejmuje z przyczyn od niego niezależnych.

Skarga pójdzie do sądu

Mimo tego, w zeszłym miesiącu spółka zdecydowała się na ponowne złożenie skargi, wskazując tym razem, że nawet jeśli RM nie chciała tematem się zajmować, to powinna przekazać go organowi wyższemu czyli np. wojewodzie, a tak się nie stało.

Pismo wpłynęło do ratusza 24 czerwca, a tego samego dnia na sesji radni w nowym składzie znowu zdjęli z porządku obrad punkt zakładający zajęcie się wnioskiem dewelopera z Kalinowic. Wnioskujący o to Grzegorz Podgórski (KWW Rafała Zwolaka) wyraził nadzieję, że niebawem problem z inwestycją na ul. Wyszyńskiego uda się rozwiązać.

– Chcielibyśmy zakończyć tę sprawę. Pozwoliłem sobie zadzwonić do dewelopera. Umówiliśmy się na spotkanie. Zaproponowaliśmy rozwiązania. Za chwilę przedstawimy informację, w którą stronę będziemy szli. Może za miesiąc – zapowiedział wówczas Rafał Zwolak, prezydent Zamościa.

Miesiąc mija, żadne konkrety się nie pojawiły, ale radni zebrali się w ostatni poniedziałek na nadzwyczajnej sesji, by skargę PR-BUD Development przekazać do WSA. Wnosząc o jej oddalenie, w uzasadnieniu podnoszono wiele różnych argumentów. Wśród nich znalazł się też taki, że w nowej, 23-osobowej RM Zamość nadal zasiada 9 radnych, których wyłączenia wcześniej domagał się deweloper. Przypomniano również m.in., że we wniosku niezmienionym przez dewelopera od ponad 4 lat, wciąż są braki formalne dotyczące np. drogi przeciwpożarowej przy projektowanej inwestycji.

Deweloper nie ustąpi

A co z rozwiązaniami, o których wspominał prezydent Zwolak? Na ten temat na ostatniej sesji nie było mowy. Według właściciela PR-BUD Develoment, żadnych ustaleń nie ma.

– Prezydent zaprosił mnie na spotkanie, ale nie przyszedł. Było dwoje jego zastępców. Zaproponowali mi zamianę działki na inną, położoną na obrzeżach, na jakimś grzęzawisku. Nie byłem zainteresowany tą ofertą. Proponowali też odkupienie naszej ziemi, ale nie za cenę, która byłaby dla nas satysfakcjonująca – mówi nam Robert Kycko.

– Nam się nie spieszy. Mamy grunt, który nie traci na wartości. Nie zbudowaliśmy mieszkań, więc nie wydaliśmy pieniędzy. Tak naprawdę stratni są ci, którzy mogliby mieszkania w naszych blokach kupić. Gdyby inwestycja została zrealizowana od razu, metr kosztowałby 6 tys. zł. Teraz to byłoby na pewno ok. 8 – argumentuje z kolei Rafał Bratkowski, jeden z akcjonariuszy PR-BUD.

 

Skąd ten konflikt?

Aby wyjaśnić ten skomplikowany i wyjątkowo długo ciągnący się konflikt, warto przypomnieć, że teren przy ul. Wyszyńskiego, na którym PR-BUD chce budować pięciokondygnacyjny blok jest w planie zagospodarowania przestrzennego przewidziany pod budownictwo wielorodzinne. Dopuszcza się tu jednak bloki niższe i o spadzistych dachach. Dlatego spółka z Kalinowic potrzebuje uchwały w trybie lex deweloper na realizację swoich zamierzeń. A takiej zgody nie może uzyskać od ponad 4 lat, gdy złożyła w 2020 roku swój wniosek.

Dodać należy, że w minionej kadencji RM Zamość kilka razy dwała zielone światło dla inwestycji w trybie lex deweloper. Bywało, że inwestorzy zmieniali nawet swoje projekty, by takie zgody uzyskać.

W tym konkretnym sporze kluczowa wydaje się jednak kwestia zamiany działek między deweloperem, a zamojskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Jeszcze w 2018 roku miasto było tam właścicielem dwóch działek przy Wyszyńskiego. Dzieliła je węższa, prywatna, którą ostatecznie nabył PR-BUD. W 2019 samorząd swoje grunty przekazał TBS pod budowę bloków, ale niedługo po tym, w 2020 roku spółka zamieniła się z deweloperem gruntami.

Radni poczuli się oszukani, podejrzewali również, że TBS na tej zamianie stracił i nie nie zmienili zdania, gdy badająca później tę kwestię prokuratura wykluczyła ten zarzut. W związku z tym dwukrotnie odmawiali też zgody na pięciokondygnacyjne bloki miejskiej spółce TBS. Jej poprzednia prezes (odwołana po wygranej w wyborach rafała Zwolaka) dała już za wygraną i przed wyborami ogłosiła, że TBS zbuduje bloki zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Uzyskała już nawet pozwolenie na budowę. Jej następca na razie nie ogłosił, jakie decyzje w sprawie inwestycji przy Wyszyńskiego spółka podejmie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium