Sprowadzanie auta zza granicy może stać się dobrą okazją, zarówno wtedy, kiedy zamierzamy pojazd eksploatować sami, jak i wtedy, kiedy szukamy możliwości zarobku wynikającej ze sprzedaży po wyższej kwocie. W ostatnich latach coraz popularne staje się sprowadzanie auta ze Stanów Zjednoczonych. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy taka operacja się opłaca. Czy duża odległość nie wygeneruje zbyt wysokich kosztów transportowych, które wpłyną na fakt, że inwestycja spali na panewce? Sprawdźmy czy opłaca się importować auto z USA.
Stany Zjednoczone czy Europa, czyli skąd importować samochód?
Sprowadzanie samochodów z Europy jest dość popularne od wielu lat. Kiedy granice w ramach Unii Europejskiej zostały otwarte, ściąganie pojazdów mechanicznych do Polski stało się wręcz masowe.
Korzystali i dalej korzystają z tego wszyscy, zarówno osoby, które trudnią się ściąganiem samochodów, jak i ci, którzy chcą auto nabyć.
Czy jednak Europa to rzeczywiście dobry kierunek do sprowadzania samochodów?
W ostatnich latach, coraz bardziej popularne stało się sprowadzanie aut z USA.
Czy ma to sens? Czy może okazać się to bardziej atrakcyjne i opłacalne?
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie. Jeżeli bowiem wszystko dobrze zaplanujemy i przewidzimy, sprowadzenie pojazdu zza wielkiej wody może okazać się naprawdę wyjątkową okazją.
Już na pierwszy rzut oka oczywiste wydaję się, że sprowadzenia auta z Europy będzie o wiele tańsze, jeżeli chodzi o koszty transportu i ewentualnych opłat dodatkowych.
Po pierwsze, odległości są o wiele mniejsze, po drugie w grę wejdzie tylko transport kołowy, po trzecie wreszcie, jako członkowie tej samej wspólnoty, nie zapłacimy dodatkowych opłat typu cło.
Nie oznacza to jednak, że sprowadzanie aut z Ameryki jest bezcelowe.
Przeciwnie, może okazać się bowiem bardziej opłacalne. Powszechność praktyki ściągania aut z Europy do Polski znana jest w całej wspólnocie.
Powoduje to zawyżanie cen w stosunku do samochodów mocno wyeksploatowanych, którymi na zachodzie kontynentu nikt nie chce już jeździć. W efekcie sprowadzamy niemalże wraki, które swoje kosztują. Ameryka jako rynek odległy, nie jest tak podatny na powszechną praktykę ściągania samochodów, co przekłada na bardziej uczciwe wycenianie używanych pojazdów.
Przeciętny bowiem amerykański sprzedawca używanego auta, celuje jako target w swojego rodaka. Pod uwagę też trzeba wziąć fakt, że społeczeństwo amerykańskie jest sytuowane o wiele lepiej materialnie jak kraje europejskie i to, co dla nas oznacza rarytas, dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych jest już dość wyeksploatowanym towarem.
Właśnie to powoduje, że ściąganie aut z USA może być bardziej opłacalne zarówno pod kątem cenowym, jak i jakościowym, niż sprowadzanie pojazdów używanych w Europie. Kolejny fakt jest taki, że Europejczycy o wiele dłużej używają swoich aut zanim zdecydują się je sprzedać, niż Amerykanie.
Sprowadzanie aut ze Stanów może być zatem wyjątkową okazją. Za całkiem przystępną cenę można nabyć o wiele lepsze jakościowo auto niż z rynku wtórnego w Europie. Dodatkowym plusem jest fakt, że amerykański rynek motoryzacyjny jest dość unikatowy. Jeżeli zależy nam na wyjątkowym pojeździe, to zdecydowanie warto szukać tam. Można tam znaleźć naprawdę rzadkie w Europie okazy modeli amerykańskich samochodów.
Jaki jest całkowity koszt sprowadzenia auta z USA?
Sprowadzając samochód z Ameryki trzeba liczyć się z faktem, że nasze koszty nie skończą się na opłaceniu ceny za pojazd oraz kosztów transportu.
Będziemy musieli opłacić wiele dodatkowych aspektów.
Po pierwsze, należy zapłacić za usługę firmie pośredniczącej (dlaczego, zostanie napisane poniżej), po drugie będziemy musieli opłacić transport składający się z kilku fragmentów (holowanie do portu w USA, kontenerowiec i transport morzem do portu w Europie, transport drogowy do Polski), kolejną opłatą będzie cło oraz akcyza, a także podatek VAT, prowizja aukcyjna (płacona domu akcyjnemu), koszty sprowadzenia dokumentacji, prowizja za przelew wykonany z Polski.
Specjaliści szacują, że kupując auta warte 10 000 USD, realnie za jego sprowadzenia zapłacimy ok. 65 000 zł. Warto wziąć pod uwagę fakt, że w Polsce dobre używane auta podobnej klasy kupuje się za 80 000 zł, a większość sprowadzanych pojazdów z Europy posiada wiele ukrytych wad.
Tani import klasyków z USA
Jeszcze lepszą okazją może okazać się sprowadzanie klasyków. Taka operacja może być naprawdę tania.
O ile, amerykańskie samochody z lat siedemdziesiątych w Europie wydają się pięknymi symbolami doskonałej motoryzacji minionych czasów i wyjątkowej estetyki, o tyle w USA nie trzymają one ceny ze względu na zwykłe wyjście z obiegu.
To właśnie powoduje, że możliwy jest import tanich klasyków, które w Polsce okażą się cenionym rarytasem.
Importować samemu czy zlecić firmom importującym pojazdy z Ameryki?
Choć w pierwszym odruchu samodzielne sprowadzanie auta z USA może wydawać się bardziej opłacalnym posunięciem, zdecydowanie nie warto się na taki ruch decydować.
Brak możliwości dokonania oględzin auta na miejscu i nieznajomość rynku, sprawiają, że będzie to kupowanie "kota w worku". Na rynku istnieje wiele firm, jak np. Usaimport.pl, które za stosunkową niewielką opłatę dopilnują żeby wszystko wyszło tak, jak tego oczekujemy.
Po pierwsze, firmy takie korzystają nie z pospolitych ogłoszeń sprzedażowych, na których pojawiają się ogłoszenia wielu oszustów, a z profesjonalnych aukcji organizowanych przez specjalistyczne domy aukcyjne.
Ich kontakty pozwalają na śledzenie najlepszych okazji. Aukcje takie są sprawdzone i wystawiają się na nich jedynie uczciwi sprzedawcy.
Po drugie, firmy takie dysponują siatką fachowców będących na miejscu, którzy mogą sprawdzić faktyczny stan auta.
Po trzecie zaś, nadmiar formalności, jakich należy dopełnić może nas zaskoczyć.
Podsumowanie
Zdecydowanie opłaca się sprowadzać auta z Ameryki jeżeli zależy nam na naprawdę wysokiej jakości pojazdu, a jednocześnie korzystnej cenie. Czytaj opinie użytkowników o sprowadzaniu samochodów z USA.
Rynek europejski ze względu na powszechność ściągania aut do państw gorzej sytuowanych bazuje na dużej dawce nieuczciwości i w praktyce, za podobne pieniądze ściągamy samochody, w których wady zostały przykryte, a w rzeczywistości są one bardzo niskiej jakości.
Żeby jednak korzystnie ściągnąć auto dobrej jakości z USA, należy skorzystać z pomocy fachowców, czyli firmy pośredniczącej, jak np. Usaimport.pl.