Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

4 listopada 2021 r.
14:39

5 metrów wysokości i zwoje drutu kolczastego. Tak ma wyglądać zapora na granicy

Autor: Zdjęcie autora eb
354 16 A A
Wiceminister Maciej Wąsik przedstawił w internecie zdjęcie, które opisał: "A zapora na granicy wschodniej będzie wyglądała tak:"
Wiceminister Maciej Wąsik przedstawił w internecie zdjęcie, które opisał: "A zapora na granicy wschodniej będzie wyglądała tak:" (fot. Maciej Wąsik Twitter)

Ma być stalowa i wysoka na ponad 5 metrów. Mariusz Kamiński, szef MSWiA podał w czwartek szczegóły budowy zapory na granicy polsko–białoruskiej. Wyjaśnił także, gdzie konkretnie ma powstać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już wiadomo, że bariera powstanie przy użyciu pięciometrowych stalowych słupów zwieńczonych dodatkowo półmetrowym zwojem z drutu kolczastego. Ma się ciągnąć przez 180 kilometrów na terenie województwa podlaskiego, bo zdaniem szefa MSWiA, na Lubelszczyźnie rzeka Bug jest naturalną przeszkodą. — Tam w inny sposób będziemy zabezpieczali naszą granicę — stwierdził w czwartek podczas konferencji prasowej minister Mariusz Kamiński.

Kamery i czujniki

W Straży Granicznej powstał już zespół ekspertów, który ma się zająć rozwiązaniami dotyczącymi budowy wsparcia technicznego właśnie na rzekach. Rząd powołał też pełnomocnika ds. budowy zapory. Został nim inż. Marek Chodkiewicz, były wiceminister infrastruktury i dawny dyrektor Biura Inwestycji Majątkowych w PKN Orlen.

Znane są też szczegóły techniczne konstrukcji: będzie wyposażona w kable detekcyjne, które odnotują wszelkie ruchy oraz w kamery dzienne i nocne. 

Plan jest ambitny, bo zapora ma być gotowa do końca pierwszego półrocza 2022 roku. W ocenie rządu ułatwi to bezprzetargowa procedura wyłonienia wykonawcy. – Jeżeli zapora ma powstać szybko, to rezygnujmy z pewnych biurokratycznych procesów, które mogłyby spowolnić jej budowę – podkreślił Mariusz Kamiński. Obecnie analizowane są oferty złożone przez 10 dużych polskich firm, które mają doświadczenia w takich inwestycjach. Ale ich nazwy nie padają.

Więcej ludzi

Na zaporze jednak nie koniec. Granicę ma zasilić dodatkowo 750 nowych funkcjonariuszy Straży Granicznej. Będą więc nabory.

Szef MSWiA przekonuje, że zapora „jest symbolem determinacji państwa polskiego w obronie granic”. – Mamy do czynienia z elementem wojny hybrydowej. (..). Nie pozwolimy na to, by przez Polskę szedł jakikolwiek nielegalny szlak emigracyjny do Europy – grzmiła na konferencji Kamiński. Przypomniał też, że zapory graniczne istnieją w ok. 60 krajach na świecie, m.in.  w USA, Grecji, Hiszpanii, Bułgarii, Słowenii i na Węgrzech.

Budowę bariery wyceniono na ponad 1,6 mld zł. To sprawia, że będzie najdroższą tego typu konstrukcją w Europie. MSWiA zapewnia, że środki na ten cel są już zabezpieczone.

Pod uwagę brane jest również zabezpieczenie całej wschodniej granicy, także  na odcinkach granicznych z obwodem kaliningradzkim i Ukrainą. Ale szczegółów nie podano na czwartkowej konferencji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Normalny54 / 4 listopada 2021 r. o 18:22
+17
Mi się podoba i widać kto łazi za płotem :) Oby szybko zbudowali
Avatar
Robik / 4 listopada 2021 r. o 15:06
+11
głupoty się rządzących trzymają jak wjedzie Władimir Władimirowicz czołgami ze swoimi oddziałami nie będzie połów nie do pokonani
  "jak wjedzie Władimir " - to jest osobne zagadnienie. Nikt nie głosi, że płot to przeszkoda przeciwczołgowa. Trudno to zrozumieć LLUbelakowi? (Zdaje się, że na "Władimira" chcą wystawić Abramsy - też to się LLUbelakowi wydaje głupie?)
Avatar
LLUbelak / 4 listopada 2021 r. o 19:59
+8
A czy płot też ma radę nadzorczą z wielkimi pensjami ? Jak CPK który nie istnieje dobrze nawet na planach a rada już ssie kasę że skarbony ?
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 listopada 2021 r. o 16:46
+8
Tylko czemu 3 razy drożej niż na Litwie ?
Avatar
anka-anka / 4 listopada 2021 r. o 15:15
+6
I bardzo dobrze.
Avatar
Robik / 4 listopada 2021 r. o 15:22
+5
A któreż to polskie firmy mają doświadczenie w budowaniu takich zapór? W dodatku jak bez przetargu, to pewnie znowu jakiś sprzedawca oscypków może dostać kontrakt (psecie postawił płot na miedzy od somsiada). I pytanie zasadnicze - czy przez Puszczę Białowieską też poprowadzicie to koromysło???
  1)  Ale jakie jest inne rozwiązanie w okresie ok. pół roku? Może drony z "noktowizorami" (gdyby jeszcze były bezszelestne)? Nie wydają się bardzo skuteczne. ... 2) Można by urządzić jatkę na granicy - przestrzelać nieco "nachodźców", ale wtedy cała UE by pouczała Polskę o "moralności". Zwłaszcza Niemcy lubują się w przedstawianiu Polaków jako jakiejś dziczy, którą trzeba przywoływać do porządku (w domyśle - znane w dziejach niemieckie parcie na wschód było dobroczynne niby "misja cywilizacyjna", nawet Hitler zaczyna wyglądać jako jakaś ledwie "pomyłka przy pracy"). ... 3) Co do "doświadczenia", to raczej w żadnym kraju stawiającym takie płoty doświadczenia tego rodzaju przedsiębiorstwa nie miały. 
  1)  Ale jakie jest inne rozwiązanie w okresie ok. pół roku? Może drony z "noktowizorami" (gdyby jeszcze były bezszelestne)? Nie wydają się bardzo skuteczne. ... 2) Można by urządzić jatkę na granicy - przestrzelać nieco "nachodźców", ale wtedy cała UE by pouczała Polskę o "moralności". Zwłaszcza Niemcy lubują się w przedstawianiu Polaków jako jakiejś dziczy, którą trzeba przywoływać do porządku (w domyśle - znane w dziejach niemieckie parcie na wschód było dobroczynne niby "misja cywiliza... rozwiń
Avatar
LLUbelak / 4 listopada 2021 r. o 15:27
+4
familia znanych cpn-iarzy / Obajtków , może nawet mateczka Halynka krawcowa co : "Zarabiała 1,5 tys. zł, zainwestowała 800 tys." walą nas bez wazeliny aż trzeszczy ale tu 13 tam 14 a może i jakiś + 500 400 czy tam bon
Avatar
Palec_jenej_posel / 4 listopada 2021 r. o 19:44
+2
1,6 mld zł. za 180 kilometrów czyli 1 600 000 000 : 180 000 = 8 889 zł za METR BIEŻĄCY , -/ cena metra mieszkania w dobrej lokalizacji'- trochę drogo za słupek siatkę i drut
Avatar
kula_shaker / 4 listopada 2021 r. o 19:08
+1
A któreż to polskie firmy mają doświadczenie w budowaniu takich zapór? W dodatku jak bez przetargu, to pewnie znowu jakiś sprzedawca oscypków może dostać kontrakt (psecie postawił płot na miedzy od somsiada). I pytanie zasadnicze - czy przez Puszczę Białowieską też poprowadzicie to koromysło???
   1)  Ale jakie jest inne rozwiązanie w okresie ok. pół roku? Może drony z "noktowizorami" (gdyby jeszcze były bezszelestne)? Nie wydają się bardzo skuteczne. ... 2) Można by urządzić jatkę na granicy - przestrzelać nieco "nachodźców", ale wtedy cała UE by pouczała Polskę o "moralności". Zwłaszcza Niemcy lubują się w przedstawianiu Polaków jako jakiejś dziczy, którą trzeba przywoływać do porządku (w domyśle - znane w dziejach niemieckie parcie na wschód było dobroczynne niby "misja cywilizacyjna", nawet Hitler zaczyna wyglądać jako jakaś ledwie "pomyłka przy pracy"). ... 3) Co do "doświadczenia", to raczej w żadnym kraju stawiającym takie płoty doświadczenia tego rodzaju przedsiębiorstwa nie miały.
Bzdury  pleciesz o Niemcach,i UE  żadnych konkretów. Nastrzel sobie w łeb trochę wiedzy :)
Bzdury  pleciesz o Niemcach,i UE  żadnych konkretów. Nastrzel sobie w łeb trochę wiedzy :) rozwiń
Avatar
tmm / 7 listopada 2021 r. o 16:52
0
Jeszcze bardziej solidne są na granicy USA i Meksyku,oraz Palestyny i Izraela,że nie wspomnę o Chińskim murze.Ale i Nasz projekt wygląda na solidny.
Avatar
tmm / 7 listopada 2021 r. o 16:52
0
Jeszcze bardziej solidne są na granicy USA i Meksyku,oraz Palestyny i Izraela,że nie wspomnę o Chińskim murze.Ale i Nasz projekt wygląda na solidny.
Avatar
tmm / 7 listopada 2021 r. o 16:24
-1
Jeszcze linka pod napięciem 380 V na górze i możemy spać spokojnie.Że drogo,a co jest tanie,bezpieczeństwo jest bezcenne cenne.Lepsze to niż milion niereformowalnych nierobów,na których trzeba by bylo łożyć z Naszych podatków "panie" POśle.!!!!
Avatar
LLUbelak / 4 listopada 2021 r. o 19:59
+8
A czy płot też ma radę nadzorczą z wielkimi pensjami ? Jak CPK który nie istnieje dobrze nawet na planach a rada już ssie kasę że skarbony ?
Avatar
LLUbelak / 4 listopada 2021 r. o 19:58
0
Robik może i nie rozumiem ale mówią o wojnie i chcą budować płot może na te czołgi też ? A abramsy to już są ? Z pociskami z wyszkoloną załogą je kupili ? Może nawet całe zaplecze logistyczne części pociski itd jak raptory które raptownie podpadają
Avatar
Palec_jenej_posel / 4 listopada 2021 r. o 19:44
+2
1,6 mld zł. za 180 kilometrów czyli 1 600 000 000 : 180 000 = 8 889 zł za METR BIEŻĄCY , -/ cena metra mieszkania w dobrej lokalizacji'- trochę drogo za słupek siatkę i drut
Avatar
kula_shaker / 4 listopada 2021 r. o 19:08
+1
A któreż to polskie firmy mają doświadczenie w budowaniu takich zapór? W dodatku jak bez przetargu, to pewnie znowu jakiś sprzedawca oscypków może dostać kontrakt (psecie postawił płot na miedzy od somsiada). I pytanie zasadnicze - czy przez Puszczę Białowieską też poprowadzicie to koromysło???
   1)  Ale jakie jest inne rozwiązanie w okresie ok. pół roku? Może drony z "noktowizorami" (gdyby jeszcze były bezszelestne)? Nie wydają się bardzo skuteczne. ... 2) Można by urządzić jatkę na granicy - przestrzelać nieco "nachodźców", ale wtedy cała UE by pouczała Polskę o "moralności". Zwłaszcza Niemcy lubują się w przedstawianiu Polaków jako jakiejś dziczy, którą trzeba przywoływać do porządku (w domyśle - znane w dziejach niemieckie parcie na wschód było dobroczynne niby "misja cywilizacyjna", nawet Hitler zaczyna wyglądać jako jakaś ledwie "pomyłka przy pracy"). ... 3) Co do "doświadczenia", to raczej w żadnym kraju stawiającym takie płoty doświadczenia tego rodzaju przedsiębiorstwa nie miały.
Bzdury  pleciesz o Niemcach,i UE  żadnych konkretów. Nastrzel sobie w łeb trochę wiedzy :)
Bzdury  pleciesz o Niemcach,i UE  żadnych konkretów. Nastrzel sobie w łeb trochę wiedzy :) rozwiń
Avatar
Normalny54 / 4 listopada 2021 r. o 18:22
+17
Mi się podoba i widać kto łazi za płotem :) Oby szybko zbudowali
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 listopada 2021 r. o 16:46
+8
Tylko czemu 3 razy drożej niż na Litwie ?
Avatar
Sir_Fred / 4 listopada 2021 r. o 16:25
-2
Brak mi automatycznych ciężkich karabinów maszynowych i miotaczy ognia na szczycie co kilkaset metrów
Avatar
LLUbelak / 4 listopada 2021 r. o 15:27
+4
familia znanych cpn-iarzy / Obajtków , może nawet mateczka Halynka krawcowa co : "Zarabiała 1,5 tys. zł, zainwestowała 800 tys." walą nas bez wazeliny aż trzeszczy ale tu 13 tam 14 a może i jakiś + 500 400 czy tam bon
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sobota pochmurna i chłodna w całym kraju. Kiedy spadnie śnieg?
film

Sobota pochmurna i chłodna w całym kraju. Kiedy spadnie śnieg?

W sobotę będzie pochmurno z rozpogodzeniami z wyjątkiem północno-wschodniej części kraju. Tam należy spodziewać się dużego zachmurzenia i przelotnych opadów śniegu do 1-3 centymetrów. Pod wieczór w Małopolsce i na Górnym Śląsku pojawią się opady śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 2 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowy i zachodni, słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

Ruch Chorzów – Motor Lublin 0:0. Cenny punkt mimo gry w dziesiątkę

Ruch Chorzów – Motor Lublin 0:0. Cenny punkt mimo gry w dziesiątkę

Motor nadal traci do Ruchu osiem punktów. Piątkowe starcie obu ekip zakończyło się bezbramkowym remisem. A ten wynik na pewno dużo bardziej cieszy ekipę z Lublina, która od 37 minuty musiała grać w dziesiątkę po czerwonej kartce, jaką obejrzał Vitinho.

LAS Christmas - warsztaty w Centrum Kultury
4 grudnia 2021, 10:00

LAS Christmas - warsztaty w Centrum Kultury

To miała być kolejna odsłona warsztatów organizowanych co roku przez Pracownię Sztuczka z Centrum Kultury. Ale tym razem pomysłodawcy projektu pragną włączyć się w pomoc dla tych, którzy działają w związku z kryzysem na granicy.

Tak pofruwasz w Zamościu. Będzie wyciąg do wodnych akrobacji

Tak pofruwasz w Zamościu. Będzie wyciąg do wodnych akrobacji

Nad Zalewem Miejskim będzie można uprawiać wakeboarding. Miasto szuka wykonawców projektu wyciągu. Użytkownicy mają startować z brzegu w okolicy plaży, a efektowny zwrot zrobią w pobliżu wyspy

Dokąd dojedziemy pociągiem? Zmienia się rozkład jazdy, pojawią się nowe połączenia
Magazyn

Dokąd dojedziemy pociągiem? Zmienia się rozkład jazdy, pojawią się nowe połączenia

Za dwa tygodnie zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Pojawi się nowe połączenie z Lublina do Warszawy, do Parczewa powrócą pociągi, nie wrócą za to kursy do lotniska. Do Trójmiasta wciąż nie będzie można dotrzeć bez przesiadki.

Miliardy za cyfrową sztukę. Jej popularność ciągle rośnie

Miliardy za cyfrową sztukę. Jej popularność ciągle rośnie

W pierwszych trzech kwartałach tego roku wartość światowej sprzedaży NFT, czyli niewymienialnych tokenów, osiągnęła poziom 3,5 mld dolarów – wynika z raportu „Hiscox Online Art Trade Report 2021”. Szybko rosnącą popularność zyskuje zwłaszcza obrót cyfrową sztuką.

Skopali go, bo nie chciał ich poczęstować papierosem. To trzej nastolatkowie

Skopali go, bo nie chciał ich poczęstować papierosem. To trzej nastolatkowie

Policjanci zatrzymali trzech nastolatków - dwóch 15-latków i 16-latka - którzy pobili pracownika sklepu. Jak się okazało, mężczyzna nie chciał ich poczęstować papierosem

"Musimy działać szybko i zdecydowanie". Szefowa Komisji Europejskiej o nowym wariancie koronawirusa
film

"Musimy działać szybko i zdecydowanie". Szefowa Komisji Europejskiej o nowym wariancie koronawirusa

Bruksela, Belgia. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do zawieszenia połączeń lotniczych do miejsc, w których wykryto nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. - Ważne jest, abyśmy wszyscy w Europie działali w sposób szybki, zdecydowany i jednolity - powiedziała. Wezwała też do szczepień przeciw koronawirusowi.

Lekarze i ratownicy z SOR na zwolnieniach, a co z pacjentami? Zebrał się sztab kryzysowy

Lekarze i ratownicy z SOR na zwolnieniach, a co z pacjentami? Zebrał się sztab kryzysowy

Pacjentów w stanie zagrożenia życia mają od dzisiaj do poniedziałku przyjmować wszystkie szpitale z Lublina i okolic. Nie tylko te, które mają SOR-y. To efekt posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które po masowych zwolnieniach lekarskich w SPSK4 w Lublinie zwołał wojewoda.

Katarzyna Piasecka z programem "Moje Tabu" w Puławach
30 listopada 2021, 20:00

Katarzyna Piasecka z programem "Moje Tabu" w Puławach

Klub Peweks w Puławach (ul. Centralna 1) zaprasza na stand-up Katarzyny Piaseckiej, który odbędzie się 30 listopada o godz. 20.

Ministerstwo Zdrowia: Zaledwie 1,1 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych

Ministerstwo Zdrowia: Zaledwie 1,1 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych

Zaledwie 1,1 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych. Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 5,69 proc. stanowiły osoby zaszczepione, zgony nie są związane ze szczepieniem – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Polska kontra Rosja w barażu o awans do MŚ w Katarze

Polska kontra Rosja w barażu o awans do MŚ w Katarze

W piątek reprezentacja Polski poznała pierwszego rywala w walce o udział w mistrzostwach świata, które odbędą się w Katarze. Biało-Czerwoni na początek baraży o mundial zmierzą się z Rosją.

Lubelskie: Fala podwyżek dla wójtów. Radni muszą je przyznawać

Lubelskie: Fala podwyżek dla wójtów. Radni muszą je przyznawać

Zgodnie z nowymi przepisami, wszyscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast otrzymają wkrótce znaczące podwyżki wynagrodzeń. Rekordziści będą zarabiali ok. 20 tys. zł miesięcznie. Uchwały w tej sprawie samorządy podejmą w tym lub przyszłym miesiącu.

Koszykarska reprezentacja Polski zagra w hali Globus z Niemcami

Koszykarska reprezentacja Polski zagra w hali Globus z Niemcami

W niedzielę o godz. 20 w hali Globus reprezentacja Polski podejmie Niemcy w drugiej kolejce eliminacji mistrzostw świata

Odznaczenia i awanse w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. "To żywy organizm" [zdjęcia]
galeria

Odznaczenia i awanse w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. "To żywy organizm" [zdjęcia]

Odznaki za zasługi w pracy penitencjarnej oraz awanse nadania stopni służby więziennej funkcjonariuszom zakładu karnego. W piątek w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim, odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!