Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 grudnia 2019 r.
19:00

Demokracja i obywatelskość wzbudziły zastrzeżenia u radnego

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
11 44 A A

W programie wspierania edukacji uzdolnionych uczniów radny Karol Sudewicz (Zjednoczona Prawica) dopatrzył się ideologii. - Nie jestem w stanie zrozumieć, co może być niepokojącego w pojęciach demokracja czy społeczeństwo obywatelskie - dziwi się prezydent Michał Litwiniuk (PO).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zastrzeżenia radnego wzbudził jeden z zapisów mówiący o tym że "założeniem programu jest budowanie środowiska obywatelskiego i demokratycznego polegającego na decentralizacji edukacji poprzez zwiększanie znaczenia partnerstwa, współpracy i integracji różnych podmiotów".

- Wydaje mi się, że w takim prostym programie skierowanym do dzieci i młodzieży, jest delikatny przytyk w kierunku jakiejś ideologii. To jest niepotrzebne, czemu to służy - zastanawia się radny Karol Sudewicz (ZP), który pół roku temu apelował do władz miasta o przygotowanie takiego programu. - Przyznam szczerze, że nie do końca jestem w stanie zrozumieć co może być niepokojącego w pojęciach demokracja czy społeczeństwo obywatelskie - odpowiada prezydent Białej Podlaskiej.

Wątpliwości co do sformułowań miał również radny Sławomir Potocki (ZP). - Nasuwa się pytanie, jeśli uczeń jest wybitnie zdolny, a nie spełnia wymogu na przykład demokracji, bo jest na tyle społecznie dojrzały, że chce w przyszłości tworzyć ruch monarchistyczny, bo podoba mu się bardziej monarchia - tłumaczy Potocki. - Czy to oznacza, że będzie odrzucony? Jak wiemy ustrój demokratyczny nie jest doskonały.

Miejscy urzędnicy próbowali odwieść radnych od doszukiwania się w punkcie programu ideologii. - Za tym nie kryje się ideologia - dementuje Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału edukacji w bialskim magistracie. - Jeśli chodzi o decentralizację procesu edukacyjnego, to oprócz szkoły wpływ na wychowanie i edukację mają też różne podmioty ze środowiska lokalnego i nie tylko. A samorząd jest symbolem środowiska obywatelskiego i świadectwem społeczeństwa demokratycznego - tłumaczy naczelnik. Zdaniem, Romanowskiego demokracja polega również na tym, że monarchista może wyznawać i głosić swoje poglądy.

Dyskusja poruszyła też radnego Mariusza Michalczuka z Koalicji Obywatelskiej. - Siedzę, przysłuchuję się i nie mogę się nadziwić. Jesteśmy poważnymi ludźmi i nie rozmawiamy tutaj o ideologii. To nie jest miejsce na takie rozmowy. Zwłaszcza gdy ktoś próbuje się  doszukiwać ideologii w każdym zdaniu - uważa Michalczuk.

Ostatecznie, radni jednomyślnie przyjęli program. Zakłada on szereg działań na rzecz uzdolnionych uczniów, m.in. organizację dodatkowych zajęć i nagradzanie najzdolniejszych.

e-Wydanie

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 o 20:00
+23
Ludzie, sami w wyborach wybieracie takich ludzi, a później płacz że nawet dziury na ulicy nie połatane...
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 o 20:04
+19
Przypomina mi się serial "Ranczo" tylko to był serial komediowy, a to raczej przypomina "dramat", najpierw yoga teraz to...moze wprowadźmy zakaz nauki dla ubogich i nakaz średniowiecza a jedyną słuszną władzą niech będzie jaśnie panujący " szary poseł" Panowie i Panie radni przestańcie szukać "drugiego dna" a zacznijcie dbać o swoją mała ojczyznę i jej mieszkancow...Pan senator ma juz swego ulubienca wiec miejsce jest zajęte...
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 o 19:08
+18
To ten drugi z duetu Potocki - Sudewicz . Ludzie - kogo wy wybieracie - klub debili pisowskich !!!
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 o 19:26
+16
Kretyn
Avatar
Gucio / 21 grudnia 2019 o 19:42
+15
panie radny , a na mieście to już wszystko zrobione ?
Avatar
stopisowi / 21 grudnia 2019 o 19:27
+15
Zjednoczone Szaleństwo
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 o 19:06
+15
Nie tylko Potocki, ale kolejny debil dal znać o sobie! Jednak narodowi socjaliści w swojej głupocie osiągnęli zenit...
Avatar
U / 22 grudnia 2019 o 08:44
+13
Czy radni mogli by sie w koncu zajac tym do czego zostali wybrani. Narazie to tylko idiotow z siebie robia i ,,:myślą "
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 o 22:34
+13
" Upartyjnienie profesorów sięgnęło 27,7 proc., adiunktów 28,1 proc. i asystentów 23,9 proc"
Avatar
także smutny .... / 21 grudnia 2019 o 19:09
+13
...Potocki także nie pozwolił zapomnieć o sobie! Cóż za kretyńskie towarzystwo...
Avatar
stara żydokomuna / 24 grudnia 2019 o 08:38
+2
Sudewicz to człowiek o bardzo małym rozumku, dlatego nie dziwi, jego postawa. Co ten biedaczek zrobi jak PiS spuszczą do rynsztoka? Powiesi się? Przecież on nic nie potrafi. Tylko "tatauś" będzie miał problem
Avatar
Wariat / 22 grudnia 2019 o 21:13
-1
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
Może inni to będziesz ty po innym nickiem.
Może ty tak robisz. Ja nie. Ale przecież, jak napisałeś o mnie w innym wątku, jako postępowiec i lewicowiec nie mam sumienia. Napiszę ci tylko jedno - gó.no o mnie wiesz, a się wymądrzasz. Prezentujesz tu tylko jakieś swoje projekcje na mój temat.
Po podstawówce, ciemnogród , debil, idiota i g..ówno o tobie wiem i jeszcze mam fantazje na twój temat. Przejrzałeś mnie. Mogę ci pomóc, porozmawiajmy o twoim dzieciństwie. Jaki był twój stosunek do matki ?
I znowu wmawiasz mi rzeczy, których (za wyjątkiem ostatniego) o tobie nie pisałem. To ty masz jakiś problem. Życzę ci spokojnych świąt i kończę tę dyskusję, bo donikąd ona nie prowadzi.
 Chciałbym abyś przeszedł  Katharsis i pomógł sobie. Porozmawiajmy o twoim ojcu co miało wpływ na ukształtowanie twojej osobowości ?
abyś przeszedł  Katharsis i pomógł sobie. Porozmawiajmy o twoim ojcu co miało wpływ na ukształtowanie twojej osobowości ? rozwiń
Avatar
_K_ / 22 grudnia 2019 o 21:06
+1
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
Może inni to będziesz ty po innym nickiem.
Może ty tak robisz. Ja nie. Ale przecież, jak napisałeś o mnie w innym wątku, jako postępowiec i lewicowiec nie mam sumienia. Napiszę ci tylko jedno - gó.no o mnie wiesz, a się wymądrzasz. Prezentujesz tu tylko jakieś swoje projekcje na mój temat.
Po podstawówce, ciemnogród , debil, idiota i g..ówno o tobie wiem i jeszcze mam fantazje na twój temat. Przejrzałeś mnie. Mogę ci pomóc, porozmawiajmy o twoim dzieciństwie. Jaki był twój stosunek do matki ?
I znowu wmawiasz mi rzeczy, których (za wyjątkiem ostatniego) o tobie nie pisałem. To ty masz jakiś problem. Życzę ci spokojnych świąt i kończę tę dyskusję, bo donikąd ona nie prowadzi.
iasz mi rzeczy, których (za wyjątkiem ostatniego) o tobie nie pisałem. To ty masz jakiś problem. Życzę ci spokojnych świąt i kończę tę dyskusję, bo donikąd ona nie prowadzi. rozwiń
Avatar
Wariat / 22 grudnia 2019 o 21:04
-1
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
Może inni to będziesz ty po innym nickiem.
Może ty tak robisz. Ja nie. Ale przecież, jak napisałeś o mnie w innym wątku, jako postępowiec i lewicowiec nie mam sumienia. Napiszę ci tylko jedno - gó.no o mnie wiesz, a się wymądrzasz. Prezentujesz tu tylko jakieś swoje projekcje na mój temat.
 Po podstawówce, ciemnogród , debil, idiota i g..ówno o tobie wiem i jeszcze mam fantazje na twój temat. Przejrzałeś mnie. Mogę ci pomóc, porozmawiajmy o twoim dzieciństwie. Jaki był twój stosunek do matki ?
o podstawówce, ciemnogród , debil, idiota i g..ówno o tobie wiem i jeszcze mam fantazje na twój temat. Przejrzałeś mnie. Mogę ci pomóc, porozmawiajmy o twoim dzieciństwie. Jaki był twój stosunek do matki ? rozwiń
Avatar
_K_ / 22 grudnia 2019 o 20:51
0
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
Może inni to będziesz ty po innym nickiem. 
Może ty tak robisz. Ja nie. Ale przecież, jak napisałeś o mnie w innym wątku, jako postępowiec i lewicowiec nie mam sumienia. Napiszę ci tylko jedno - gó.no o mnie wiesz, a się wymądrzasz. Prezentujesz tu tylko jakieś swoje projekcje na mój temat.
e ty tak robisz. Ja nie. Ale przecież, jak napisałeś o mnie w innym wątku, jako postępowiec i lewicowiec nie mam sumienia. Napiszę ci tylko jedno - gó.no o mnie wiesz, a się wymądrzasz. Prezentujesz tu tylko jakieś swoje projekcje na mój temat. rozwiń
Avatar
_K_ / 22 grudnia 2019 o 20:50
0
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
A niby skąd wiesz co sądzą inni ? Może inni to będziesz ty po innym nickiem. Chciałbym cię widzieć , a wtedy reguła 3-2-7 i wiedziałbym czy kłamiesz.
Po prostu wierzę, że inni użytkownicy tego forum, przynajmniej część z nich, potrafi czytać ze zrozumieniem i sprawdzić, co kto napisał.
prostu wierzę, że inni użytkownicy tego forum, przynajmniej część z nich, potrafi czytać ze zrozumieniem i sprawdzić, co kto napisał. rozwiń
Avatar
Wariat / 22 grudnia 2019 o 20:42
0
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
 A niby skąd wiesz co sądzą inni ? Może inni to będziesz ty po innym nickiem. Chciałbym cię widzieć , a wtedy reguła 3-2-7 i wiedziałbym czy kłamiesz.
Avatar
_K_ / 22 grudnia 2019 o 20:35
0
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
Avatar
Wariat / 22 grudnia 2019 o 20:33
0
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Avatar
_K_ / 22 grudnia 2019 o 20:17
0
" Upartyjnienie  profesorów  sięgnęło  27,7  proc.,  adiunktów  28,1  proc.  i  asystentów  23,9  proc"
Masz na myśli tych należących do PiS-u?
Prawda boli Towarzyszu ?! Całą wierchuszkę z kuźni kadr nalezy wy... zdekomunizować do 3ciego P0kolenia i odesłać do Moskwy i zraela
Nie, mnie nie boli. Natomoast nie rozumiem, na jakiej podstawie chcesz eksterminować ludzi tylko z powodu różnych poglądów? To chore. To zbrodnicze.
Rozdwojenie jaźni. W  innym temacie usprawiedliwiasz Ukraińców za Wołyń, a tutaj dekomunizację nazywasz eksterminacją. Ot dialektyka marksistowska.
Nikogo nie usprawiedliwiam, bronię tylko naszej najnowszej noblistki przed oszalałym tłumem zakłamywaczy historii. Widzę jednak, że doskonale jest ci znana wspomniana przez ciebie dialektyka marksistowska. I nie próbuj mi wmawiać, jak w tamtym wątku, że to ja o niej zacząłem pisać...
Owszem jest mi znana i widzę kto się nią posługuje. Czyli mordowanie Polaków jest ok, dekomunizacja i odsunięcie sługusów Moskwy jest eksterminacją. Gratuluję.
Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział.
elbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miękkie lądowanie Krzysztofa Komorskiego na fotelu dyrektora miejskiej spółki przynoszącej duże straty

Miękkie lądowanie Krzysztofa Komorskiego na fotelu dyrektora miejskiej spółki przynoszącej duże straty 0 0

Krzysztof Komorski odwołany niedawno z zarządu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dostał w tej samej spółce stanowisko dyrektora ds. technicznych. Propozycję dalszej pracy w MOSiR dostał też odwołany wraz z Komorskim wiceprezes Mirosław Kasprzak. Dla byłego już prezesa oferty pracy nie było.

Bliżej do otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie. Pora na meble i telewizory

Bliżej do otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie. Pora na meble i telewizory 0 1

Dziewiętnaście firm przystąpiło do przetargu na dostawę wyposażenia dla nowego Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie. Zamówienie podzielono na cztery części. Jeśli wygrają najtańsi - całość będzie kosztować 660 tys. zł. Oferenci są w stanie dostarczyć cały sprzęt w ciągu 10 dni.

W Polsce powstanie pierwsza szkoła z klasą o profilu disco polo. Radosław Liszewski komentuje
film

W Polsce powstanie pierwsza szkoła z klasą o profilu disco polo. Radosław Liszewski komentuje 0 11

W Polsce powstanie pierwsza szkoła z klasą o profilu disco polo. Kasia Jaroszyńska rozmawiała z liderem zespołu Weekend – Radosławem Liszewskim o tym, jakie predyspozycje powinna posiadać osoba, która chciałaby zostać muzykiem disco polo.

Czkawka po chełmskiej studniówce. Daniel Domoradzki stracił także partyjną funkcję

Czkawka po chełmskiej studniówce. Daniel Domoradzki stracił także partyjną funkcję 12 13

Były wiceprezydent Chełma Daniel Domoradzki pożegnał się z funkcją szefa tamtejszych miejskich struktur Porozumienia. Kilka dni temu do internetu wyciekło nagranie, na którym widać polityka pijącego alkohol z młodzieżą podczas jednej ze studniówek.

Koncert symfoniczny Szymona i Adama Krzeszowców w Lublinie
21 lutego 2020, 19:00

Koncert symfoniczny Szymona i Adama Krzeszowców w Lublinie 0 0

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na koncert braci Szymona i Adama Krzeszowców, który odbędzie się 21 lutego o godz. 19.

Fontanna multimedialna na placu Litewskim opowie lubelską „Legendę o czarciej łapie”

Fontanna multimedialna na placu Litewskim opowie lubelską „Legendę o czarciej łapie” 27 13

Znamy scenariusz nowego widowiska, które ma być prezentowane w tym roku w multimedialnej fontannie na pl. Litewskim. Jego przygotowanie zleca Urząd Miasta, który wczoraj zaprosił do złożenia ofert wszystkich zainteresowanych takim zleceniem. Pokaz ma być gotowy nie później niż 25 maja

Chełm: Jak piła, to biła. 62-latka znęcała się latami nad synem

Chełm: Jak piła, to biła. 62-latka znęcała się latami nad synem 0 1

Zarzuty znęcania się i spowodowania uszczerbku na zdrowiu postawiła Prokuratura Rejonowa 62-letniej chełmiance. Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że kobieta od kilku lat znęcała się synem, stosując przemoc psychiczną i fizyczną.

Lubelskie: Od 1 marca wzrosną emerytury i renty

Lubelskie: Od 1 marca wzrosną emerytury i renty 15 1

Około 400 tys. mieszkańców województwa lubelskiego dostanie od 1 marca wyższe świadczenia z ZUS. Seniorzy i renciści mogą się spodziewać co najmniej kilkudziesięciu złotych w kieszeni więcej.

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Energetycy dogonili stawkę

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Energetycy dogonili stawkę 0 0

PGE Dystrybucja po dramatycznym spotkaniu pokonała Symbit.

Odszedł dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu. Kto będzie jego następcą?

Odszedł dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu. Kto będzie jego następcą? 0 5

Trwa konkurs na dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury. Jego ogłoszenie to efekt rezygnacji dotychczasowego dyrektora, Łukasza Skowyry. Jego następcę powinniśmy poznać na przełomie marca i kwietnia br.

Najbardziej poszukiwani są pracownicy z branży budowlanej i samochodowej. Zbyt wielu jest prawników

Najbardziej poszukiwani są pracownicy z branży budowlanej i samochodowej. Zbyt wielu jest prawników 1 19

Największe szanse na znalezienie pracy dają zawody z branży budowlanej lub samochodowej. Wzięcie mają też lekarze i programiści, złe czasy idą dla prawników. Tak wynika z opublikowanego właśnie „Barometru zawodów 2020” przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kłusownicy łowili ryby na rzece Wieprz. W mieszkaniach trzymali sieci rybackie i wnyki
galeria

Kłusownicy łowili ryby na rzece Wieprz. W mieszkaniach trzymali sieci rybackie i wnyki 0 4

Trzej kłusownicy łowili ryby na rzece Wieprz. Zatrzymali ich łęczyńscy kryminalni. Mężczyźni trzymali również w swoich mieszkaniach duże ilości sieci rybackich, więcierzy, podrywek oraz wnyków. Teraz staną przed sądem.

Jak będzie wyglądał rynek kredytów hipotecznych w roku 2020

Jak będzie wyglądał rynek kredytów hipotecznych w roku 2020 53 0

Rynek nieruchomości w Polsce, mimo rosnących cen mieszkań, ma się ciągle bardzo dobrze. Nie słabnie zainteresowanie kupnem nowego lokum głównie na rynku pierwotnym, a „do łask” w 2020 może powrócić kupno na rynku pierwotnym. Nieruchomości w dalszym ciągu nabywamy na kredyty, które to zaciągamy na coraz wyższe kwoty.

Koncert Meek, Oh Why? w Domu Kultury
17 kwietnia 2020, 19:00

Koncert Meek, Oh Why? w Domu Kultury 0 0

Klub Dom Kultury (Krakowskie Przedmieście 19) zaprasza na koncert Meek, Oh Why?, który odbędzie się 17 kwietnia o godz. 19.

Bal ósmoklasistów Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim [zdjęcia]
galeria

Bal ósmoklasistów Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim [zdjęcia] 0

Swoją zabawę na balu ósmoklasistów mają już za sobą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Zobacz, galerię zdjęć z tego wydarzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!