Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 grudnia 2019 r.
19:00

Demokracja i obywatelskość wzbudziły zastrzeżenia u radnego

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
11 44 A A

W programie wspierania edukacji uzdolnionych uczniów radny Karol Sudewicz (Zjednoczona Prawica) dopatrzył się ideologii. - Nie jestem w stanie zrozumieć, co może być niepokojącego w pojęciach demokracja czy społeczeństwo obywatelskie - dziwi się prezydent Michał Litwiniuk (PO).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zastrzeżenia radnego wzbudził jeden z zapisów mówiący o tym że "założeniem programu jest budowanie środowiska obywatelskiego i demokratycznego polegającego na decentralizacji edukacji poprzez zwiększanie znaczenia partnerstwa, współpracy i integracji różnych podmiotów".

- Wydaje mi się, że w takim prostym programie skierowanym do dzieci i młodzieży, jest delikatny przytyk w kierunku jakiejś ideologii. To jest niepotrzebne, czemu to służy - zastanawia się radny Karol Sudewicz (ZP), który pół roku temu apelował do władz miasta o przygotowanie takiego programu. - Przyznam szczerze, że nie do końca jestem w stanie zrozumieć co może być niepokojącego w pojęciach demokracja czy społeczeństwo obywatelskie - odpowiada prezydent Białej Podlaskiej.

Wątpliwości co do sformułowań miał również radny Sławomir Potocki (ZP). - Nasuwa się pytanie, jeśli uczeń jest wybitnie zdolny, a nie spełnia wymogu na przykład demokracji, bo jest na tyle społecznie dojrzały, że chce w przyszłości tworzyć ruch monarchistyczny, bo podoba mu się bardziej monarchia - tłumaczy Potocki. - Czy to oznacza, że będzie odrzucony? Jak wiemy ustrój demokratyczny nie jest doskonały.

Miejscy urzędnicy próbowali odwieść radnych od doszukiwania się w punkcie programu ideologii. - Za tym nie kryje się ideologia - dementuje Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału edukacji w bialskim magistracie. - Jeśli chodzi o decentralizację procesu edukacyjnego, to oprócz szkoły wpływ na wychowanie i edukację mają też różne podmioty ze środowiska lokalnego i nie tylko. A samorząd jest symbolem środowiska obywatelskiego i świadectwem społeczeństwa demokratycznego - tłumaczy naczelnik. Zdaniem, Romanowskiego demokracja polega również na tym, że monarchista może wyznawać i głosić swoje poglądy.

Dyskusja poruszyła też radnego Mariusza Michalczuka z Koalicji Obywatelskiej. - Siedzę, przysłuchuję się i nie mogę się nadziwić. Jesteśmy poważnymi ludźmi i nie rozmawiamy tutaj o ideologii. To nie jest miejsce na takie rozmowy. Zwłaszcza gdy ktoś próbuje się  doszukiwać ideologii w każdym zdaniu - uważa Michalczuk.

Ostatecznie, radni jednomyślnie przyjęli program. Zakłada on szereg działań na rzecz uzdolnionych uczniów, m.in. organizację dodatkowych zajęć i nagradzanie najzdolniejszych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 20:00
+23
Ludzie, sami w wyborach wybieracie takich ludzi, a później płacz że nawet dziury na ulicy nie połatane...
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 20:04
+19
Przypomina mi się serial "Ranczo" tylko to był serial komediowy, a to raczej przypomina "dramat", najpierw yoga teraz to...moze wprowadźmy zakaz nauki dla ubogich i nakaz średniowiecza a jedyną słuszną władzą niech będzie jaśnie panujący " szary poseł" Panowie i Panie radni przestańcie szukać "drugiego dna" a zacznijcie dbać o swoją mała ojczyznę i jej mieszkancow...Pan senator ma juz swego ulubienca wiec miejsce jest zajęte...
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 19:08
+18
To ten drugi z duetu Potocki - Sudewicz . Ludzie - kogo wy wybieracie - klub debili pisowskich !!!
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 19:26
+16
Kretyn
Avatar
Gucio / 21 grudnia 2019 r. o 19:42
+15
panie radny , a na mieście to już wszystko zrobione ?
Avatar
stopisowi / 21 grudnia 2019 r. o 19:27
+15
Zjednoczone Szaleństwo
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 19:06
+15
Nie tylko Potocki, ale kolejny debil dal znać o sobie! Jednak narodowi socjaliści w swojej głupocie osiągnęli zenit...
Avatar
U / 22 grudnia 2019 r. o 08:44
+13
Czy radni mogli by sie w koncu zajac tym do czego zostali wybrani. Narazie to tylko idiotow z siebie robia i ,,:myślą "
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 22:34
+13
" Upartyjnienie profesorów sięgnęło 27,7 proc., adiunktów 28,1 proc. i asystentów 23,9 proc"
Avatar
także smutny .... / 21 grudnia 2019 r. o 19:09
+13
...Potocki także nie pozwolił zapomnieć o sobie! Cóż za kretyńskie towarzystwo...
Avatar
stara żydokomuna / 24 grudnia 2019 r. o 08:38
+2
Sudewicz to człowiek o bardzo małym rozumku, dlatego nie dziwi, jego postawa. Co ten biedaczek zrobi jak PiS spuszczą do rynsztoka? Powiesi się? Przecież on nic nie potrafi. Tylko "tatauś" będzie miał problem
Avatar
Wariat / 22 grudnia 2019 r. o 21:13
-1
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
Może inni to będziesz ty po innym nickiem.
Może ty tak robisz. Ja nie. Ale przecież, jak napisałeś o mnie w innym wątku, jako postępowiec i lewicowiec nie mam sumienia. Napiszę ci tylko jedno - gó.no o mnie wiesz, a się wymądrzasz. Prezentujesz tu tylko jakieś swoje projekcje na mój temat.
Po podstawówce, ciemnogród , debil, idiota i g..ówno o tobie wiem i jeszcze mam fantazje na twój temat. Przejrzałeś mnie. Mogę ci pomóc, porozmawiajmy o twoim dzieciństwie. Jaki był twój stosunek do matki ?
I znowu wmawiasz mi rzeczy, których (za wyjątkiem ostatniego) o tobie nie pisałem. To ty masz jakiś problem. Życzę ci spokojnych świąt i kończę tę dyskusję, bo donikąd ona nie prowadzi.
 Chciałbym abyś przeszedł  Katharsis i pomógł sobie. Porozmawiajmy o twoim ojcu co miało wpływ na ukształtowanie twojej osobowości ?
abyś przeszedł  Katharsis i pomógł sobie. Porozmawiajmy o twoim ojcu co miało wpływ na ukształtowanie twojej osobowości ? rozwiń
Avatar
_K_ / 22 grudnia 2019 r. o 21:06
+1
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
Może inni to będziesz ty po innym nickiem.
Może ty tak robisz. Ja nie. Ale przecież, jak napisałeś o mnie w innym wątku, jako postępowiec i lewicowiec nie mam sumienia. Napiszę ci tylko jedno - gó.no o mnie wiesz, a się wymądrzasz. Prezentujesz tu tylko jakieś swoje projekcje na mój temat.
Po podstawówce, ciemnogród , debil, idiota i g..ówno o tobie wiem i jeszcze mam fantazje na twój temat. Przejrzałeś mnie. Mogę ci pomóc, porozmawiajmy o twoim dzieciństwie. Jaki był twój stosunek do matki ?
I znowu wmawiasz mi rzeczy, których (za wyjątkiem ostatniego) o tobie nie pisałem. To ty masz jakiś problem. Życzę ci spokojnych świąt i kończę tę dyskusję, bo donikąd ona nie prowadzi.
iasz mi rzeczy, których (za wyjątkiem ostatniego) o tobie nie pisałem. To ty masz jakiś problem. Życzę ci spokojnych świąt i kończę tę dyskusję, bo donikąd ona nie prowadzi. rozwiń
Avatar
Wariat / 22 grudnia 2019 r. o 21:04
-1
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
Może inni to będziesz ty po innym nickiem.
Może ty tak robisz. Ja nie. Ale przecież, jak napisałeś o mnie w innym wątku, jako postępowiec i lewicowiec nie mam sumienia. Napiszę ci tylko jedno - gó.no o mnie wiesz, a się wymądrzasz. Prezentujesz tu tylko jakieś swoje projekcje na mój temat.
 Po podstawówce, ciemnogród , debil, idiota i g..ówno o tobie wiem i jeszcze mam fantazje na twój temat. Przejrzałeś mnie. Mogę ci pomóc, porozmawiajmy o twoim dzieciństwie. Jaki był twój stosunek do matki ?
o podstawówce, ciemnogród , debil, idiota i g..ówno o tobie wiem i jeszcze mam fantazje na twój temat. Przejrzałeś mnie. Mogę ci pomóc, porozmawiajmy o twoim dzieciństwie. Jaki był twój stosunek do matki ? rozwiń
Avatar
_K_ / 22 grudnia 2019 r. o 20:51
0
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
Może inni to będziesz ty po innym nickiem. 
Może ty tak robisz. Ja nie. Ale przecież, jak napisałeś o mnie w innym wątku, jako postępowiec i lewicowiec nie mam sumienia. Napiszę ci tylko jedno - gó.no o mnie wiesz, a się wymądrzasz. Prezentujesz tu tylko jakieś swoje projekcje na mój temat.
e ty tak robisz. Ja nie. Ale przecież, jak napisałeś o mnie w innym wątku, jako postępowiec i lewicowiec nie mam sumienia. Napiszę ci tylko jedno - gó.no o mnie wiesz, a się wymądrzasz. Prezentujesz tu tylko jakieś swoje projekcje na mój temat. rozwiń
Avatar
_K_ / 22 grudnia 2019 r. o 20:50
0
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
A niby skąd wiesz co sądzą inni ? Może inni to będziesz ty po innym nickiem. Chciałbym cię widzieć , a wtedy reguła 3-2-7 i wiedziałbym czy kłamiesz.
Po prostu wierzę, że inni użytkownicy tego forum, przynajmniej część z nich, potrafi czytać ze zrozumieniem i sprawdzić, co kto napisał.
prostu wierzę, że inni użytkownicy tego forum, przynajmniej część z nich, potrafi czytać ze zrozumieniem i sprawdzić, co kto napisał. rozwiń
Avatar
Wariat / 22 grudnia 2019 r. o 20:42
0
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
 A niby skąd wiesz co sądzą inni ? Może inni to będziesz ty po innym nickiem. Chciałbym cię widzieć , a wtedy reguła 3-2-7 i wiedziałbym czy kłamiesz.
Avatar
_K_ / 22 grudnia 2019 r. o 20:35
0
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Jeśli ktoś poza nami śledzi tę wymianę zdań, to doskonale widzi, kto jest kłamcą.
Avatar
Wariat / 22 grudnia 2019 r. o 20:33
0
"Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział." Nie przedstawiaj się tutaj jako ofiara, bo już sam nie pamiętasz co gdzie nakłamałeś.
Avatar
_K_ / 22 grudnia 2019 r. o 20:17
0
" Upartyjnienie  profesorów  sięgnęło  27,7  proc.,  adiunktów  28,1  proc.  i  asystentów  23,9  proc"
Masz na myśli tych należących do PiS-u?
Prawda boli Towarzyszu ?! Całą wierchuszkę z kuźni kadr nalezy wy... zdekomunizować do 3ciego P0kolenia i odesłać do Moskwy i zraela
Nie, mnie nie boli. Natomoast nie rozumiem, na jakiej podstawie chcesz eksterminować ludzi tylko z powodu różnych poglądów? To chore. To zbrodnicze.
Rozdwojenie jaźni. W  innym temacie usprawiedliwiasz Ukraińców za Wołyń, a tutaj dekomunizację nazywasz eksterminacją. Ot dialektyka marksistowska.
Nikogo nie usprawiedliwiam, bronię tylko naszej najnowszej noblistki przed oszalałym tłumem zakłamywaczy historii. Widzę jednak, że doskonale jest ci znana wspomniana przez ciebie dialektyka marksistowska. I nie próbuj mi wmawiać, jak w tamtym wątku, że to ja o niej zacząłem pisać...
Owszem jest mi znana i widzę kto się nią posługuje. Czyli mordowanie Polaków jest ok, dekomunizacja i odsunięcie sługusów Moskwy jest eksterminacją. Gratuluję.
Uwielbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział.
elbiasz przypisywać komuś słowa, których ten ktoś nie napisał / nie powiedział. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ukrywał się przed policjantami. 24-latek wpadł z narkotykami

Ukrywał się przed policjantami. 24-latek wpadł z narkotykami

Ukrywał się do miał trafić do więzienia. 24-letni mieszkaniec Puław wpadł w ręce policjantów. W miejscu jego zatrzymania funkcjonariusze odnaleźli także narkotyki.

Wystawa Tomasza Górnickiego w Brain Damage Gallery
26 czerwca 2021, 19:00

Wystawa Tomasza Górnickiego w Brain Damage Gallery

W sobotę, 26 czerwca o godz. 19 w Brain Damage Gallery (Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1) nastąpi otwarcie wystawy prac Tomasza Górnickiego "Silent Shout".

Mężczyzna niewpuszczony do poczekalni w przychodni w Lublinie. Kolor skóry czy procedury?
Alarm24

Mężczyzna niewpuszczony do poczekalni w przychodni w Lublinie. Kolor skóry czy procedury?

Czytelnik skarży się, że jego syn nie został wpuszczony do poczekalni przychodni w Lublinie ze względu na swój kolor skóry. Zarząd placówki zapewnia jednak, że nie ma to żadnego związku ze sprawą – chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo pacjentów.

W sobotę w Lublinie odbędzie się Memoriał Stanisława Zalewskiego

W sobotę w Lublinie odbędzie się Memoriał Stanisława Zalewskiego

Impreza jest znakomitą okazją do przypomnienia sobie najlepszych czasów lubelskiego pięściarstwa, którego symbolem jest właśnie Stanisław Zalewski

Romuald Lipko będzie patronem muszli koncertowej w Ogrodzie Saskim

Romuald Lipko będzie patronem muszli koncertowej w Ogrodzie Saskim

Imię Romualda Lipki otrzymała muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim. Tak zdecydowała Rada Miasta na wniosek prezydenta Lublina

Brak absolutorium dla prezydenta Puław. Co dalej z Pawłem Majem?

Brak absolutorium dla prezydenta Puław. Co dalej z Pawłem Majem?

Nieudzielenie prezydentowi Puław absolutorium to pierwszy krok w kierunku jego odwołania na drodze referendum. Wbrew pozorom, droga do tego nie jest łatwa. Wiedzą o tym radni opozycji, którzy do referendum się nie spieszą. Niewykluczone jednak, że zostanie ono zwołane, ale w kierunku odwołania rady miasta.

W szkole w Zamościu wszyscy uczniowie dostali świadectwa z paskiem

W szkole w Zamościu wszyscy uczniowie dostali świadectwa z paskiem

- Wszystkie dzieci są ważne i wszystkie mają talenty, które trzeba doceniać - podkreśla Dorota Pintal, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 z oddziałami integracyjnymi w Zamościu. Wszyscy uczniowie placówki dostali dziś świadectwa z paskiem.

Wraca Rezerwat Dzikich Dzieci
26 czerwca 2021, 10:00

Wraca Rezerwat Dzikich Dzieci

Już po raz piąty w Lublinie zostanie otwarty Rezerwat Dzikich Dzieci, czyli miejsce, w którym panują zasady pajdokracji, a dzieci kształtują je zgodnie z zasadami swobodnej zabawy. Tegoroczna edycja wystartuje 26 czerwca o godz. 10 w lokalizacji przy Dolnej Panny Marii.

Lublin: Ratusz "odkurza" zaległe projekty budżetu obywatelskiego

Lublin: Ratusz "odkurza" zaległe projekty budżetu obywatelskiego

Ratusz "odkurza" zaległe projekty budżetu obywatelskiego, które w zeszłym roku odłożył na półkę z powodu cięć w miejskich wydatkach. – Krok po kroku dążymy do tego, by zrealizować wszystkie projekty – zapewnia Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta miasta.

Biała Podlaska: Kto nakręci spot promujący muzeum?

Biała Podlaska: Kto nakręci spot promujący muzeum?

Spot reklamowy ma wypromować bialskie muzeum. Magistrat poszukuje wykonawcy.

Program TV 25-27 czerwca 2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
25 czerwca 2021, 20:00

Program TV 25-27 czerwca 2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

"Minionki", "Walentynki" czy "Zabójcza broń IV" - to tylko niektóre z propozycji weekendowych seansów w naziemnej telewizji cyfrowej. Poniżej prezentujemy kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

Drzewa połamane jak zapałki. Zniszczenia na terenie szkoły w Karczmiskach
zdjęcia
galeria

Drzewa połamane jak zapałki. Zniszczenia na terenie szkoły w Karczmiskach

Wysokie drzewa połamane, a jedno z nich leży na boisku. Tak wygląda teraz teren SOSW w Karczmiskach.

Znamy dokładną datę pierwszego meczu Górnika Łęczna po powrocie do PKO BP Ekstraklasy

Znamy dokładną datę pierwszego meczu Górnika Łęczna po powrocie do PKO BP Ekstraklasy

Górnik Łęczna po wywalczeniu awansu poprzez baraże w Fortuna I Lidze najbliższy sezon rozgrywkowy spędzi w piłkarskiej ekstraklasie. Tuż po wywalczeniu awansu łęcznianie wiedzieli, że w pierwszej kolejce zmierzą się na swoim stadionie z Cracovią. Teraz znamy dokładną datę tego spotkania

Od soboty autobusy i trolejbusy w Lublinie zaczną jeździć inaczej

Od soboty autobusy i trolejbusy w Lublinie zaczną jeździć inaczej

Kilkanaście linii zacznie kursować rzadziej, a dwie pojadą częściej. Otwarte zostaną dwie nowe pętle komunikacji miejskiej. To przyniesie nam nowy rozkład, który wejdzie w życie 26 czerwca.

Kazimierski Festiwal Organowy 2021
26 czerwca 2021, 19:00

Kazimierski Festiwal Organowy 2021

Już w najbliższą sobotę, 26 czerwca o godz. 19, nastąpi inauguracja tegorocznej edycji Kazimierskiego Festiwalu Organowego. To cieszące się wieloletnią tradycją wydarzenie w tym roku gościć będzie znakomitych artystów z kraju i zagranicy. Koncerty odbywać się będą w letnie wieczory w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!