Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 października 2021 r.
8:53

Zziębnięci, spragnieni i głodni nocują w lasach

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
189 19 A A
Anna Dąbrowska, prezeska Homo Faber
Anna Dąbrowska, prezeska Homo Faber (fot. Archiwum prywatne)

Rozmowa z Anną Dąbrowską, prezeską lubelskiej organizacji Homo Faber, która wraz z kilkunastoma innymi stowarzyszeniami pozarządowymi tworzy Grupę Granica podejmującą działania wobec kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Na czym skupiają się teraz działania organizacji takich jak Homo Faber?

– Cały czas jeździmy do cudzoziemców, którzy są gdzieś w lesie i potrzebują pomocy. Podejmujemy akcje interwencyjne, ale poza strefą stanu wyjątkowego, bo tam nie możemy wjeżdżać. Jeśli wiemy o jakiejś grupie migrantów, to staramy się organizować wsparcie. Zwykle chodzi o pomoc medyczną, humanitarną, a w zależności od sytuacji, również prawną. Poza tym, prowadzimy działania edukacyjno–informacyjne w miejscowościach przy strefie stanu wyjątkowego. Spotykamy się z mieszkańcami, rozmawiamy o sytuacji na granicy, odpowiadamy na ich pytania. Niektórzy angażują się w pomoc cudzoziemcom. Jesteśmy też obecni w ośrodkach dla cudzoziemców, zarówno w tych otwartych, jak i zamkniętych. Aktualnie, udzielamy na przykład porad prawnych w ośrodku w Przemyślu.

• Jak dowiadujecie się o osobach na granicy, które potrzebują pomocy?

– Codziennie spływa do nas wiele sygnałów i codziennie te interwencje podejmujemy, właściwie na całym pasie granicznym. A informacje docierają w różny sposób. Czasami są to bezpośrednie wiadomości od migrantów, którzy prawie umierają w lesie. Piszą SMS–y, lub kontaktują się poprzez Facebook. Bywa też, że rodziny tych ludzi, które są przecież rozsiane gdzieś po świecie, dają nam sygnały.

• Interwencje odbywają się głównie nocą?

– Rzeczywiście, większość odbywa się wieczorami i nocą. To dlatego, że ci ludzie bardzo boją się spotkań z Polakami, kolejnych kontaktów ze Strażą Graniczną, bo mają doświadczenia push–backów czy zastraszania. W związku z czym, ich zaufanie jest ograniczone. Ale jak tylko możemy, to do nich docieramy. Obecnie warunki atmosferyczne są coraz gorsze. Nocowanie w lesie grozi wychłodzeniem, ale cudzoziemcy są również spragnieni i głodni, bo często przez kilka dni nie wkładają niczego do ust.

• Udało się zorganizować wiele zbiórek na rzecz migrantów. Rozdajecie im teraz te rzeczy?

– Tymi zbiórkami zarządzają moje koleżanki z innych organizacji. Włączył się w nie też PCK z Lublina. To fantastyczna robota, bo ktoś te rzeczy ze zbiórek musiał posegregować. W ten sposób mamy gotowe pakiety ratunkowe, które rozdzielamy wśród ludzi. Oni zwykle nic przy sobie nie mają. Trzeba dać im ubranie oraz obuwie. A przede wszystkim zapewnić wsparcie psychologiczne, bo są tam też ofiary wojen domowych. Przyjeżdżają ze swoimi traumami, a przedzieranie się przez polsko–białoruską granicę jest kolejną traumą.

• Jak rozwiązać ten kryzys?

– My nie jesteśmy władni by rozwiązać kryzys migracyjny. Władny jest rząd, który ma wszystkie karty w ręku by ten kryzys zażegnać. Nasza pomoc jest doraźna. Tak naprawdę, przedłużamy życie tych ludzi.

 

>>>

W środę strażnicy graniczni odnotowali 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko–białoruskiej. Od początku października było ich już 11,3 tys.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Komentatorbpa / 22 października 2021 r. o 09:12
+60
Zapraszam Pania do notariusza gdzie zadeklaruje przygarnięcie tych biednych starców i kobiety z dziećmi. Odpowiedzialność finansowa i prawna przy okazji również. Jak Pani chce zobaczyć cudowne atrakcje multikulti zapraszam do Skandynawi gdzie Ci biedni ludzie kopa kobiety w biały dzień w miastach.
Avatar
Stan85 / 22 października 2021 r. o 09:22
+54
Jednym słowem otwarcie wspierają działania Łukaszenki. Ciekawy jestem skąd ci imigrancji mają numer telefonu do tej fundacji?
Avatar
Konstytucja / 22 października 2021 r. o 09:00
+49
Nich Pani zrozumie że mogą przecież przekroczyć granicę w legalny sposób i tam złożyć wniosek o azyl a nie przekraczać granicę w nielegalny sposób. Oni chcą do Niemiec a nie do Polski podstawić autobusy i wszystkich przewieść do Niemiec i przy okazji można jeszcze zarobić jak Baćka.
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 października 2021 r. o 09:02
+47
Zawsze mogą wrócić do bliższych krajów ojczyźnie. I odległościowo i kulturowo.
Avatar
_miki_ / 22 października 2021 r. o 13:19
+46
kilka nagłówków z ostatnich dni" "22 nielegalnych imigrantów w dostawczym fordzie. Kierowca przyznał, że dostał zlecenie na przemyt. W miejscowości Czeremcha na Podlasiu policjanci zatrzymali do kontroli kierującego fordem transitem. Jak się okazało obywatel Gruzji przewoził w części ładunkowej, aż 22 nielegalnych imigrantów."---------------------------------------------------------------------"Bielscy policjanci zatrzymali 46-letniego obywatela Gruzji, który przewoził 6 nielegalnych imigrantów. Jednego z mężczyzn mundurowi znaleźli w bagażniku skody."---------------------------------------------------------------------------"Policjanci zatrzymali po pościgu kierowcę audi, który jechał ulicami miasta z prędkością 200 kilometrów na godzinę i mały włos nie doprowadził do tragedii na przejściu dla pieszych. Jak się okazało się, obywatel Iraku przewoził 6 nielegalnych imigrantów"--------------------------------------------------------------------------------------------------------W Siemiatyczach na Podlasiu policjanci po 10-kilometrowym pościgu, zatrzymali kierowcę peugeota. Obywatel Albanii podczas ucieczki uderzył w samochód policjantów, a drugi próbował zepchnąć z drogi. Przewoził 7 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę"--------------------------------------------------------------------------------- "27 nielegalnych imigrantów w samochodzie dostawczym należącym do popularnej firmy kurierskiej"-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- W miejscowości Wojnachy pod Sokółką w woj. podlaskim kierujący busem nie zatrzymał się do kontroli i potrącił policjanta. Funkcjonariusz oddał strzały w kierunku pojazdu. Samochód udało się zatrzymać. Busem podróżowało kilkunastu imigrantów"------------------------------------------------------------------------------------------ ---------------------------------------------------------------- i komu "pomagacie" ? czy tu są jakieś dzieci???
kilka nagłówków z ostatnich dni" "22 nielegalnych imigrantów w dostawczym fordzie. Kierowca przyznał, że dostał zlecenie na przemyt. W miejscowości Czeremcha na Podlasiu policjanci zatrzymali do kontroli kierującego fordem transitem. Jak się okazało obywatel Gruzji przewoził w części ładunkowej, aż 22 nielegalnych imigrantów."---------------------------------------------------------------------"Bielscy policjanci zatrzymali 46-letniego obywatela Gruzji, który przewoził 6 nielegalnych imigrantów. Jednego z mężczyzn munduro... rozwiń
Avatar
WSumieToNikt / 22 października 2021 r. o 10:17
+34
Na tę organizację najzwyczajniej pasuje określenie piąta kolumna. Oni pomagają przestępcom, którzy wdarli się na terytorium obcego państwa wbrew zakazom i w dodatku zapewne niszcząc infrastrukturę ochrony granicy. Oni powinni co najwyżej pomagać tym, którzy zostają wyłapani i umieszczeni w ośrodkach przez Straż Graniczną. Reszta powinna być wyłapana, i ostatecznie deportowana do kraju pochodzenia. Jak mają kasę na wycieczki do Mińska to co za krzywda im się dzieje, jak potrafią uzbierać kilka tysięcy zielonych na podróż. Ci wszyscy aktywiści nie są wstanie przyswoić informacji, że populacja Afryki za 10 lat się podwoi i odbieranie kolejnych fal biednych Afrykańczyków i mieszkańców Bliskiego Wschodu to samobójstwo, nie tylko etniczne, ale i gospodarcze bo państwa to dużo kosztuje. Im się tu podoba socjal, a nie ciężka praca dzień w dzień od 8 do 16. Stan wyjątkowy na granicy wschodniej powinien być utrzymany do odwołania i kropka.
Na tę organizację najzwyczajniej pasuje określenie piąta kolumna. Oni pomagają przestępcom, którzy wdarli się na terytorium obcego państwa wbrew zakazom i w dodatku zapewne niszcząc infrastrukturę ochrony granicy. Oni powinni co najwyżej pomagać tym, którzy zostają wyłapani i umieszczeni w ośrodkach przez Straż Graniczną. Reszta powinna być wyłapana, i ostatecznie deportowana do kraju pochodzenia. Jak mają kasę na wycieczki do Mińska to co za krzywda im się dzieje, jak potrafią uzbierać kilka tysięcy zielonych na podróż. Ci wszyscy aktywiśc... rozwiń
Avatar
Sir_Fred / 22 października 2021 r. o 10:10
+34
Wczoraj w Tv pokazywali tych „biedaków”. Markowe ciuchy i buty. A najlepsze, że ich bachory są roszczeniowe - z butą żądają pobytu w Polsce.
Avatar
Stan85 / 22 października 2021 r. o 12:34
+29
Wczoraj w Tv pokazywali tych „biedaków”. Markowe ciuchy i buty. A najlepsze, że ich bachory są roszczeniowe - z butą żądają pobytu w Polsce.
Człowieku, tylko w wolsce marzeń jak ktoś nosi NewBalnce, ma nowego Iphona, ma nowy samochód jest bogaty... My jestesmy krajem 3-go świata, już nawet w Rumunii takie coś nie jest symboilem luksusu, takie rzeczy w wielu krajach świata to zwykła chońszczyzna a nie szczyt luksusu. Szczyt marzeń te dobra luksusowe, gdzie ludzie sprzedali by nerki za iphona, to tylko nas na wschodzie, gdzie mentalnie nam bliżej do Ukrainy.
 Jeśli uważasz że jesteśmy krajem 3-go świata to Ty tego świata za wiele nie widziałeś... Tyle ignorancie.
 Jeśli uważasz że jesteśmy krajem 3-go świata to Ty tego świata za wiele nie widziałeś... Tyle ignorancie. rozwiń
Avatar
pb88 / 22 października 2021 r. o 18:13
+8
Nie "prezeska", tylko Pani Prezes.
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 października 2021 r. o 15:16
+5
Wczoraj w Tv pokazywali tych „biedaków”. Markowe ciuchy i buty. A najlepsze, że ich bachory są roszczeniowe - z butą żądają pobytu w Polsce.
Człowieku, tylko w wolsce marzeń jak ktoś nosi NewBalnce, ma nowego Iphona, ma nowy samochód jest bogaty... My jestesmy krajem 3-go świata, już nawet w Rumunii takie coś nie jest symboilem luksusu, takie rzeczy w wielu krajach świata to zwykła chońszczyzna a nie szczyt luksusu. Szczyt marzeń te dobra luksusowe, gdzie ludzie sprzedali by nerki za iphona, to tylko nas na wschodzie, gdzie mentalnie nam bliżej do Ukrainy.
Rozumiem Januszu że mówisz o sobie. Pilnuj lepiej krowy bo jak wyjdziemy z eurokołchozodobrobytu to ci zapie-do-lą a i stodołę rozbiorą i będziesz wyglądał jak te bambusy z Kamerunu co koczują w krzakach
 Dobra mućka, dobra, ale już nie mucz tutaj...
 Dobra mućka, dobra, ale już nie mucz tutaj... rozwiń
Avatar
Paul / 2 listopada 2021 r. o 06:51
+2
Idź do Łukaszenki i pogadaj z nim!!!!!!!! Pomyliłaś adresy! Dowiedz się w jakim celu ściąga się tyle ludzi za niezłą kasę zresztą. Homo Faber, czyja to organizacja? Kto daje kasę ?
Avatar
pb88 / 22 października 2021 r. o 18:13
+8
Nie "prezeska", tylko Pani Prezes.
Avatar
LLUbelak / 22 października 2021 r. o 15:46
+3
sami mężczyźni na forum może kobiety się wypowiedzą, może jednak jest potrzeba na zdrowych chłopów już nie wspomnę że na zachodzie europejki ze wschodu gustują w bardziej egoztycznych parterach. Dzietność nam spada boję się o emerytutę, a ja chcę na emeryturze jak Niemiec Duńczych lub Holender zwiedzać świat a nie jeść szczaw i mirabele z ROD
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 października 2021 r. o 15:16
+5
Wczoraj w Tv pokazywali tych „biedaków”. Markowe ciuchy i buty. A najlepsze, że ich bachory są roszczeniowe - z butą żądają pobytu w Polsce.
Człowieku, tylko w wolsce marzeń jak ktoś nosi NewBalnce, ma nowego Iphona, ma nowy samochód jest bogaty... My jestesmy krajem 3-go świata, już nawet w Rumunii takie coś nie jest symboilem luksusu, takie rzeczy w wielu krajach świata to zwykła chońszczyzna a nie szczyt luksusu. Szczyt marzeń te dobra luksusowe, gdzie ludzie sprzedali by nerki za iphona, to tylko nas na wschodzie, gdzie mentalnie nam bliżej do Ukrainy.
Rozumiem Januszu że mówisz o sobie. Pilnuj lepiej krowy bo jak wyjdziemy z eurokołchozodobrobytu to ci zapie-do-lą a i stodołę rozbiorą i będziesz wyglądał jak te bambusy z Kamerunu co koczują w krzakach
 Dobra mućka, dobra, ale już nie mucz tutaj...
 Dobra mućka, dobra, ale już nie mucz tutaj... rozwiń
Avatar
Wielejebny / 22 października 2021 r. o 15:13
-10
Wczoraj w Tv pokazywali tych „biedaków”. Markowe ciuchy i buty. A najlepsze, że ich bachory są roszczeniowe - z butą żądają pobytu w Polsce.
Człowieku, tylko w wolsce marzeń jak ktoś nosi NewBalnce, ma nowego Iphona, ma nowy samochód jest bogaty... My jestesmy krajem 3-go świata, już nawet w Rumunii takie coś nie jest symboilem luksusu, takie rzeczy w wielu krajach świata to zwykła chońszczyzna a nie szczyt luksusu. Szczyt marzeń te dobra luksusowe, gdzie ludzie sprzedali by nerki za iphona, to tylko nas na wschodzie, gdzie mentalnie nam bliżej do Ukrainy.
 Rozumiem Januszu że mówisz o sobie. Pilnuj lepiej krowy bo jak wyjdziemy z eurokołchozodobrobytu to ci zapie-do-lą a i stodołę rozbiorą i będziesz wyglądał jak te bambusy z Kamerunu co koczują w krzakach
 Rozumiem Januszu że mówisz o sobie. Pilnuj lepiej krowy bo jak wyjdziemy z eurokołchozodobrobytu to ci zapie-do-lą a i stodołę rozbiorą i będziesz wyglądał jak te bambusy z Kamerunu co koczują w krzakach rozwiń
Avatar
_miki_ / 22 października 2021 r. o 13:19
+46
kilka nagłówków z ostatnich dni" "22 nielegalnych imigrantów w dostawczym fordzie. Kierowca przyznał, że dostał zlecenie na przemyt. W miejscowości Czeremcha na Podlasiu policjanci zatrzymali do kontroli kierującego fordem transitem. Jak się okazało obywatel Gruzji przewoził w części ładunkowej, aż 22 nielegalnych imigrantów."---------------------------------------------------------------------"Bielscy policjanci zatrzymali 46-letniego obywatela Gruzji, który przewoził 6 nielegalnych imigrantów. Jednego z mężczyzn mundurowi znaleźli w bagażniku skody."---------------------------------------------------------------------------"Policjanci zatrzymali po pościgu kierowcę audi, który jechał ulicami miasta z prędkością 200 kilometrów na godzinę i mały włos nie doprowadził do tragedii na przejściu dla pieszych. Jak się okazało się, obywatel Iraku przewoził 6 nielegalnych imigrantów"--------------------------------------------------------------------------------------------------------W Siemiatyczach na Podlasiu policjanci po 10-kilometrowym pościgu, zatrzymali kierowcę peugeota. Obywatel Albanii podczas ucieczki uderzył w samochód policjantów, a drugi próbował zepchnąć z drogi. Przewoził 7 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę"--------------------------------------------------------------------------------- "27 nielegalnych imigrantów w samochodzie dostawczym należącym do popularnej firmy kurierskiej"-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- W miejscowości Wojnachy pod Sokółką w woj. podlaskim kierujący busem nie zatrzymał się do kontroli i potrącił policjanta. Funkcjonariusz oddał strzały w kierunku pojazdu. Samochód udało się zatrzymać. Busem podróżowało kilkunastu imigrantów"------------------------------------------------------------------------------------------ ---------------------------------------------------------------- i komu "pomagacie" ? czy tu są jakieś dzieci???
kilka nagłówków z ostatnich dni" "22 nielegalnych imigrantów w dostawczym fordzie. Kierowca przyznał, że dostał zlecenie na przemyt. W miejscowości Czeremcha na Podlasiu policjanci zatrzymali do kontroli kierującego fordem transitem. Jak się okazało obywatel Gruzji przewoził w części ładunkowej, aż 22 nielegalnych imigrantów."---------------------------------------------------------------------"Bielscy policjanci zatrzymali 46-letniego obywatela Gruzji, który przewoził 6 nielegalnych imigrantów. Jednego z mężczyzn munduro... rozwiń
Avatar
LLUbelak / 22 października 2021 r. o 12:52
-15
posypały się minusy, przy obecnej dzietności, nieliczne dzieci obecnych 30-latków będą jezdźić/emigrować na saksy do Chin
Avatar
Stan85 / 22 października 2021 r. o 12:34
+29
Wczoraj w Tv pokazywali tych „biedaków”. Markowe ciuchy i buty. A najlepsze, że ich bachory są roszczeniowe - z butą żądają pobytu w Polsce.
Człowieku, tylko w wolsce marzeń jak ktoś nosi NewBalnce, ma nowego Iphona, ma nowy samochód jest bogaty... My jestesmy krajem 3-go świata, już nawet w Rumunii takie coś nie jest symboilem luksusu, takie rzeczy w wielu krajach świata to zwykła chońszczyzna a nie szczyt luksusu. Szczyt marzeń te dobra luksusowe, gdzie ludzie sprzedali by nerki za iphona, to tylko nas na wschodzie, gdzie mentalnie nam bliżej do Ukrainy.
 Jeśli uważasz że jesteśmy krajem 3-go świata to Ty tego świata za wiele nie widziałeś... Tyle ignorancie.
 Jeśli uważasz że jesteśmy krajem 3-go świata to Ty tego świata za wiele nie widziałeś... Tyle ignorancie. rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 października 2021 r. o 12:33
-8
trzynastki i czternastki - chyba jeszcze jakoś zipie ten system. Od początku był błędny, odkładanie swojego dla siebie wychodzi lepiej dla zainteresowanego i motywuje do pracy tych co liczą na porcję ze wspólnego portfela
 Zapewne mówisz o emeryturach. To teraz zobacz jaka jest inflacja i tak naprawdę pomimo waloryzacji emerytur, 13 czy 14 - emerytom i tak to nie pokrywa inflacji. Ale jakby te 13 czy 14 były rozłożone jako podwyżka emerytur, a tak naprawdę ich waloryzacji o rzeczywistą inflację, nie było by tak widowiskowo i ciemny lud nie miałby za co dziękować ludzkim panom.
 Zapewne mówisz o emeryturach. To teraz zobacz jaka jest inflacja i tak naprawdę pomimo waloryzacji emerytur, 13 czy 14 - emerytom i tak to nie pokrywa inflacji. Ale jakby te 13 czy 14 były rozłożone jako podwyżka emerytur, a tak naprawdę ich waloryzacji o rzeczywistą inflację, nie było by tak widowiskowo i ciemny lud nie miałby za co dziękować ludzkim panom. rozwiń
Avatar
LLUbelak / 22 października 2021 r. o 12:03
-11
trzynastki i czternastki - chyba jeszcze jakoś zipie ten system. Od początku był błędny, odkładanie swojego dla siebie wychodzi lepiej dla zainteresowanego i motywuje do pracy tych co liczą na porcję ze wspólnego portfela
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Motor Lublin – Śląsk II Wrocław 2:0. Bramkarz rywali rozdawał prezenty

Motor Lublin – Śląsk II Wrocław 2:0. Bramkarz rywali rozdawał prezenty

Pozytywnym akcentem 2021 rok zakończyli piłkarze Motoru. Drużyna Marka Saganowskiego nie rozegrała może wielkiego spotkania, ale pewnie pokonała Śląsk II Wrocław 2:0. Mimo wszystko kibice i działacze liczyli na więcej, bo żółto-biało-niebiescy przezimują przerwę w rozgrywkach tuż za strefą barażową, na siódmym miejscu w tabeli.

Garbarnia Kraków – Wisła Puławy 2:1. Dziesiąte miejsce na koniec roku

Garbarnia Kraków – Wisła Puławy 2:1. Dziesiąte miejsce na koniec roku

Wisła kończy rok w kiepskich humorach i serię czterech meczów bez zwycięstwa. W niedzielę puławianie musieli uznać wyższość Garbarni Kraków, z którą przegrali na wyjeździe 1:2. W efekcie, na razie zajmują 10 miejsce w tabeli i tracą sześć punktów do strefy barażowej. Mają też tylko osiem „oczek” przewagi nad ostatnim zespołem zagrożonym spadkiem.

"Zamorduję cię za podawanie broni biologicznej". Ktoś grozi burmistrzowi śmiercią

"Zamorduję cię za podawanie broni biologicznej". Ktoś grozi burmistrzowi śmiercią

Zamorduję cię za podawanie broni biologicznej w postaci szczepionki mieszkańcom Włodawy – wiadomość takiej treści, adresowana do burmistrza, trafiła na skrzynkę mailową Urzędu Miasta. Wiesław Muszyński zamierza zgłosić sprawę do prokuratury.

Święty Mikołaj już w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Święty Mikołaj już w Lublinie

Już po raz ósmy ulicami Lublina przeszedł Orszak św. Mikołaja.

Nowy blok w Lublinie z placem zabaw na dachu. Dziedziniec dla seniorów

Nowy blok w Lublinie z placem zabaw na dachu. Dziedziniec dla seniorów

Nowy blok mieszkalny może stanąć przy Chodźki 12, na działce będącej niegdyś zapleczem technicznym telekomunikacji. Urząd Miasta dał deweloperowi zielone światło

Mikołaje w Świdniku pobiegły dla Lenki
Zdjęcia
galeria

Mikołaje w Świdniku pobiegły dla Lenki

Kolorowo i mikołajkowo było dziś na ulicach Świdnika. Wszystko za sprawą VIII Charytatywnego Biegu Mikołajkowego.

Puławy: Są chętni do budowy 10-metrowego pylonu przed halą

Puławy: Są chętni do budowy 10-metrowego pylonu przed halą

Puławy zobowiązały się do sfinansowania budowy pylonu reklamowego, który ma stanąć przed nową halą sportową przy Lubelskiej. Chodzi o dziesięciometrowej wysokości stalowy słup z logo jej sponsora na szczycie. To część umowy pomiędzy Ratuszem, a Grupą Azoty.

2. Lubelska Brygada OT z Chorągwią Wojska Polskiego

2. Lubelska Brygada OT z Chorągwią Wojska Polskiego

2. Lubelska Brygada OT z Chorągwią Wojska Polskiego. Brygadę zasiliło też 35 nowych ochotników.

Lubelskie. Ulica jak "pole bitwy". Urzędnicy tłumaczą to opadami deszczu

Lubelskie. Ulica jak "pole bitwy". Urzędnicy tłumaczą to opadami deszczu

– Chcemy normalnej drogi– mówią mieszkańcy ulicy Ceglanej i narzekają, że urzędnicy nie reagują na ich prośby. Efekt jest taki, że w ich ocenie ulica jest teraz ledwo przejezdna. Urzędnicy obiecują „wyprofilowanie”.

Ponad 3,4 mln Polaków przyjęło dawkę przypominającą szczepionki

Ponad 3,4 mln Polaków przyjęło dawkę przypominającą szczepionki

W Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 3 406 687 osób – podano w niedzielę na stronach rządowych. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi blisko 42,7 mln. W pełni zaszczepionych jest ponad 20,5 mln obywateli.

Budżet Lublina na 2022 rok. Miasta nie stać na spełnienie próśb radnych

Budżet Lublina na 2022 rok. Miasta nie stać na spełnienie próśb radnych

Nie mają powodu do radości miejscy radni, którzy prosili prezydenta o wpisanie dodatkowych wydatków do planowanego na przyszły rok budżetu Lublina. Prezydent ogłosił, że miasta nie stać na spełnienie zdecydowanej większości tych próśb.

Karp pijany czy imbirowy? Propozycje na niedzielny obiad
magazyn

Karp pijany czy imbirowy? Propozycje na niedzielny obiad

Dzisiaj o godzinie 12 w Dworze Anna odbędą się Karpiowe Potyczki. W sekrety przyrządzania karpia wprowadzą gości Kamil Klekowski, szef kuchni w Mobilnej Akademii Kulinarnej i Paweł Szorek, szef kuchni restauracji w Dworze Anna. A my mamy dla was autorski przepis Pawła na flaczki z karpia i zestaw przepisów na smaczne dania z tej ryby

Zwierzęta ze schroniska też czekają na mikołajki

Zwierzęta ze schroniska też czekają na mikołajki

Nowe, lepsze życie będzie można podarować w poniedziałek zwierzętom z miejskiego schroniska przy ul. Metalurgicznej, które kolejny raz organizuje „Zoomikołajki” będące zarazem dniem otwartym placówki. Przygarnięte stąd psy i koty, być może nie od razu, ale zapewne zrewanżują się miłością.

Wędkarze wypadli z łódki. Dla jednego z nich zakończyło się to tragicznie

Wędkarze wypadli z łódki. Dla jednego z nich zakończyło się to tragicznie

Wędkowanie na zalewie w Nieliszu zakończyło się tragicznie. 44-latek wypadł z łódki. Niestety, nie udało się go uratować.

Koronawirus w Polsce, 5 grudnia. W Lublinie 120 nowych zakażeń

Koronawirus w Polsce, 5 grudnia. W Lublinie 120 nowych zakażeń

W całej Polsce jest 22 389 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 5 grudnia 2021 r. Zmarło 19 osób zakażonych koronawirusem, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 26 osób.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium