Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 października 2021 r.
8:53

Zziębnięci, spragnieni i głodni nocują w lasach

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
189 19 A A
Anna Dąbrowska, prezeska Homo Faber
Anna Dąbrowska, prezeska Homo Faber (fot. Archiwum prywatne)

Rozmowa z Anną Dąbrowską, prezeską lubelskiej organizacji Homo Faber, która wraz z kilkunastoma innymi stowarzyszeniami pozarządowymi tworzy Grupę Granica podejmującą działania wobec kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Na czym skupiają się teraz działania organizacji takich jak Homo Faber?

– Cały czas jeździmy do cudzoziemców, którzy są gdzieś w lesie i potrzebują pomocy. Podejmujemy akcje interwencyjne, ale poza strefą stanu wyjątkowego, bo tam nie możemy wjeżdżać. Jeśli wiemy o jakiejś grupie migrantów, to staramy się organizować wsparcie. Zwykle chodzi o pomoc medyczną, humanitarną, a w zależności od sytuacji, również prawną. Poza tym, prowadzimy działania edukacyjno–informacyjne w miejscowościach przy strefie stanu wyjątkowego. Spotykamy się z mieszkańcami, rozmawiamy o sytuacji na granicy, odpowiadamy na ich pytania. Niektórzy angażują się w pomoc cudzoziemcom. Jesteśmy też obecni w ośrodkach dla cudzoziemców, zarówno w tych otwartych, jak i zamkniętych. Aktualnie, udzielamy na przykład porad prawnych w ośrodku w Przemyślu.

• Jak dowiadujecie się o osobach na granicy, które potrzebują pomocy?

– Codziennie spływa do nas wiele sygnałów i codziennie te interwencje podejmujemy, właściwie na całym pasie granicznym. A informacje docierają w różny sposób. Czasami są to bezpośrednie wiadomości od migrantów, którzy prawie umierają w lesie. Piszą SMS–y, lub kontaktują się poprzez Facebook. Bywa też, że rodziny tych ludzi, które są przecież rozsiane gdzieś po świecie, dają nam sygnały.

• Interwencje odbywają się głównie nocą?

– Rzeczywiście, większość odbywa się wieczorami i nocą. To dlatego, że ci ludzie bardzo boją się spotkań z Polakami, kolejnych kontaktów ze Strażą Graniczną, bo mają doświadczenia push–backów czy zastraszania. W związku z czym, ich zaufanie jest ograniczone. Ale jak tylko możemy, to do nich docieramy. Obecnie warunki atmosferyczne są coraz gorsze. Nocowanie w lesie grozi wychłodzeniem, ale cudzoziemcy są również spragnieni i głodni, bo często przez kilka dni nie wkładają niczego do ust.

• Udało się zorganizować wiele zbiórek na rzecz migrantów. Rozdajecie im teraz te rzeczy?

– Tymi zbiórkami zarządzają moje koleżanki z innych organizacji. Włączył się w nie też PCK z Lublina. To fantastyczna robota, bo ktoś te rzeczy ze zbiórek musiał posegregować. W ten sposób mamy gotowe pakiety ratunkowe, które rozdzielamy wśród ludzi. Oni zwykle nic przy sobie nie mają. Trzeba dać im ubranie oraz obuwie. A przede wszystkim zapewnić wsparcie psychologiczne, bo są tam też ofiary wojen domowych. Przyjeżdżają ze swoimi traumami, a przedzieranie się przez polsko–białoruską granicę jest kolejną traumą.

• Jak rozwiązać ten kryzys?

– My nie jesteśmy władni by rozwiązać kryzys migracyjny. Władny jest rząd, który ma wszystkie karty w ręku by ten kryzys zażegnać. Nasza pomoc jest doraźna. Tak naprawdę, przedłużamy życie tych ludzi.

 

>>>

W środę strażnicy graniczni odnotowali 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko–białoruskiej. Od początku października było ich już 11,3 tys.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Komentatorbpa / 22 października 2021 r. o 09:12
Zapraszam Pania do notariusza gdzie zadeklaruje przygarnięcie tych biednych starców i kobiety z dziećmi. Odpowiedzialność finansowa i prawna przy okazji również. Jak Pani chce zobaczyć cudowne atrakcje multikulti zapraszam do Skandynawi gdzie Ci biedni ludzie kopa kobiety w biały dzień w miastach.
Avatar
Stan85 / 22 października 2021 r. o 09:22
Jednym słowem otwarcie wspierają działania Łukaszenki. Ciekawy jestem skąd ci imigrancji mają numer telefonu do tej fundacji?
Avatar
Konstytucja / 22 października 2021 r. o 09:00
Nich Pani zrozumie że mogą przecież przekroczyć granicę w legalny sposób i tam złożyć wniosek o azyl a nie przekraczać granicę w nielegalny sposób. Oni chcą do Niemiec a nie do Polski podstawić autobusy i wszystkich przewieść do Niemiec i przy okazji można jeszcze zarobić jak Baćka.
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 października 2021 r. o 09:02
Zawsze mogą wrócić do bliższych krajów ojczyźnie. I odległościowo i kulturowo.
Avatar
_miki_ / 22 października 2021 r. o 13:19
kilka nagłówków z ostatnich dni" "22 nielegalnych imigrantów w dostawczym fordzie. Kierowca przyznał, że dostał zlecenie na przemyt. W miejscowości Czeremcha na Podlasiu policjanci zatrzymali do kontroli kierującego fordem transitem. Jak się okazało obywatel Gruzji przewoził w części ładunkowej, aż 22 nielegalnych imigrantów."---------------------------------------------------------------------"Bielscy policjanci zatrzymali 46-letniego obywatela Gruzji, który przewoził 6 nielegalnych imigrantów. Jednego z mężczyzn mundurowi znaleźli w bagażniku skody."---------------------------------------------------------------------------"Policjanci zatrzymali po pościgu kierowcę audi, który jechał ulicami miasta z prędkością 200 kilometrów na godzinę i mały włos nie doprowadził do tragedii na przejściu dla pieszych. Jak się okazało się, obywatel Iraku przewoził 6 nielegalnych imigrantów"--------------------------------------------------------------------------------------------------------W Siemiatyczach na Podlasiu policjanci po 10-kilometrowym pościgu, zatrzymali kierowcę peugeota. Obywatel Albanii podczas ucieczki uderzył w samochód policjantów, a drugi próbował zepchnąć z drogi. Przewoził 7 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę"--------------------------------------------------------------------------------- "27 nielegalnych imigrantów w samochodzie dostawczym należącym do popularnej firmy kurierskiej"-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- W miejscowości Wojnachy pod Sokółką w woj. podlaskim kierujący busem nie zatrzymał się do kontroli i potrącił policjanta. Funkcjonariusz oddał strzały w kierunku pojazdu. Samochód udało się zatrzymać. Busem podróżowało kilkunastu imigrantów"------------------------------------------------------------------------------------------ ---------------------------------------------------------------- i komu "pomagacie" ? czy tu są jakieś dzieci???
kilka nagłówków z ostatnich dni" "22 nielegalnych imigrantów w dostawczym fordzie. Kierowca przyznał, że dostał zlecenie na przemyt. W miejscowości Czeremcha na Podlasiu policjanci zatrzymali do kontroli kierującego fordem transitem. Jak się okazało obywatel Gruzji przewoził w części ładunkowej, aż 22 nielegalnych imigrantów."---------------------------------------------------------------------"Bielscy policjanci zatrzymali 46-letniego obywatela Gruzji, który przewoził 6 nielegalnych imigrantów. Jednego z mężczyzn munduro... rozwiń
Avatar
WSumieToNikt / 22 października 2021 r. o 10:17
Na tę organizację najzwyczajniej pasuje określenie piąta kolumna. Oni pomagają przestępcom, którzy wdarli się na terytorium obcego państwa wbrew zakazom i w dodatku zapewne niszcząc infrastrukturę ochrony granicy. Oni powinni co najwyżej pomagać tym, którzy zostają wyłapani i umieszczeni w ośrodkach przez Straż Graniczną. Reszta powinna być wyłapana, i ostatecznie deportowana do kraju pochodzenia. Jak mają kasę na wycieczki do Mińska to co za krzywda im się dzieje, jak potrafią uzbierać kilka tysięcy zielonych na podróż. Ci wszyscy aktywiści nie są wstanie przyswoić informacji, że populacja Afryki za 10 lat się podwoi i odbieranie kolejnych fal biednych Afrykańczyków i mieszkańców Bliskiego Wschodu to samobójstwo, nie tylko etniczne, ale i gospodarcze bo państwa to dużo kosztuje. Im się tu podoba socjal, a nie ciężka praca dzień w dzień od 8 do 16. Stan wyjątkowy na granicy wschodniej powinien być utrzymany do odwołania i kropka.
Na tę organizację najzwyczajniej pasuje określenie piąta kolumna. Oni pomagają przestępcom, którzy wdarli się na terytorium obcego państwa wbrew zakazom i w dodatku zapewne niszcząc infrastrukturę ochrony granicy. Oni powinni co najwyżej pomagać tym, którzy zostają wyłapani i umieszczeni w ośrodkach przez Straż Graniczną. Reszta powinna być wyłapana, i ostatecznie deportowana do kraju pochodzenia. Jak mają kasę na wycieczki do Mińska to co za krzywda im się dzieje, jak potrafią uzbierać kilka tysięcy zielonych na podróż. Ci wszyscy aktywiśc... rozwiń
Avatar
Sir_Fred / 22 października 2021 r. o 10:10
Wczoraj w Tv pokazywali tych „biedaków”. Markowe ciuchy i buty. A najlepsze, że ich bachory są roszczeniowe - z butą żądają pobytu w Polsce.
Avatar
Stan85 / 22 października 2021 r. o 12:34
Wczoraj w Tv pokazywali tych „biedaków”. Markowe ciuchy i buty. A najlepsze, że ich bachory są roszczeniowe - z butą żądają pobytu w Polsce.
Człowieku, tylko w wolsce marzeń jak ktoś nosi NewBalnce, ma nowego Iphona, ma nowy samochód jest bogaty... My jestesmy krajem 3-go świata, już nawet w Rumunii takie coś nie jest symboilem luksusu, takie rzeczy w wielu krajach świata to zwykła chońszczyzna a nie szczyt luksusu. Szczyt marzeń te dobra luksusowe, gdzie ludzie sprzedali by nerki za iphona, to tylko nas na wschodzie, gdzie mentalnie nam bliżej do Ukrainy.
 Jeśli uważasz że jesteśmy krajem 3-go świata to Ty tego świata za wiele nie widziałeś... Tyle ignorancie.
 Jeśli uważasz że jesteśmy krajem 3-go świata to Ty tego świata za wiele nie widziałeś... Tyle ignorancie. rozwiń
Avatar
pb88 / 22 października 2021 r. o 18:13
Nie "prezeska", tylko Pani Prezes.
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 października 2021 r. o 15:16
Wczoraj w Tv pokazywali tych „biedaków”. Markowe ciuchy i buty. A najlepsze, że ich bachory są roszczeniowe - z butą żądają pobytu w Polsce.
Człowieku, tylko w wolsce marzeń jak ktoś nosi NewBalnce, ma nowego Iphona, ma nowy samochód jest bogaty... My jestesmy krajem 3-go świata, już nawet w Rumunii takie coś nie jest symboilem luksusu, takie rzeczy w wielu krajach świata to zwykła chońszczyzna a nie szczyt luksusu. Szczyt marzeń te dobra luksusowe, gdzie ludzie sprzedali by nerki za iphona, to tylko nas na wschodzie, gdzie mentalnie nam bliżej do Ukrainy.
Rozumiem Januszu że mówisz o sobie. Pilnuj lepiej krowy bo jak wyjdziemy z eurokołchozodobrobytu to ci zapie-do-lą a i stodołę rozbiorą i będziesz wyglądał jak te bambusy z Kamerunu co koczują w krzakach
 Dobra mućka, dobra, ale już nie mucz tutaj...
 Dobra mućka, dobra, ale już nie mucz tutaj... rozwiń
Avatar
Paul / 2 listopada 2021 r. o 06:51
Idź do Łukaszenki i pogadaj z nim!!!!!!!! Pomyliłaś adresy! Dowiedz się w jakim celu ściąga się tyle ludzi za niezłą kasę zresztą. Homo Faber, czyja to organizacja? Kto daje kasę ?
Avatar
pb88 / 22 października 2021 r. o 18:13
Nie "prezeska", tylko Pani Prezes.
Avatar
LLUbelak / 22 października 2021 r. o 15:46
sami mężczyźni na forum może kobiety się wypowiedzą, może jednak jest potrzeba na zdrowych chłopów już nie wspomnę że na zachodzie europejki ze wschodu gustują w bardziej egoztycznych parterach. Dzietność nam spada boję się o emerytutę, a ja chcę na emeryturze jak Niemiec Duńczych lub Holender zwiedzać świat a nie jeść szczaw i mirabele z ROD
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 października 2021 r. o 15:16
Wczoraj w Tv pokazywali tych „biedaków”. Markowe ciuchy i buty. A najlepsze, że ich bachory są roszczeniowe - z butą żądają pobytu w Polsce.
Człowieku, tylko w wolsce marzeń jak ktoś nosi NewBalnce, ma nowego Iphona, ma nowy samochód jest bogaty... My jestesmy krajem 3-go świata, już nawet w Rumunii takie coś nie jest symboilem luksusu, takie rzeczy w wielu krajach świata to zwykła chońszczyzna a nie szczyt luksusu. Szczyt marzeń te dobra luksusowe, gdzie ludzie sprzedali by nerki za iphona, to tylko nas na wschodzie, gdzie mentalnie nam bliżej do Ukrainy.
Rozumiem Januszu że mówisz o sobie. Pilnuj lepiej krowy bo jak wyjdziemy z eurokołchozodobrobytu to ci zapie-do-lą a i stodołę rozbiorą i będziesz wyglądał jak te bambusy z Kamerunu co koczują w krzakach
 Dobra mućka, dobra, ale już nie mucz tutaj...
 Dobra mućka, dobra, ale już nie mucz tutaj... rozwiń
Avatar
Wielejebny / 22 października 2021 r. o 15:13
Wczoraj w Tv pokazywali tych „biedaków”. Markowe ciuchy i buty. A najlepsze, że ich bachory są roszczeniowe - z butą żądają pobytu w Polsce.
Człowieku, tylko w wolsce marzeń jak ktoś nosi NewBalnce, ma nowego Iphona, ma nowy samochód jest bogaty... My jestesmy krajem 3-go świata, już nawet w Rumunii takie coś nie jest symboilem luksusu, takie rzeczy w wielu krajach świata to zwykła chońszczyzna a nie szczyt luksusu. Szczyt marzeń te dobra luksusowe, gdzie ludzie sprzedali by nerki za iphona, to tylko nas na wschodzie, gdzie mentalnie nam bliżej do Ukrainy.
 Rozumiem Januszu że mówisz o sobie. Pilnuj lepiej krowy bo jak wyjdziemy z eurokołchozodobrobytu to ci zapie-do-lą a i stodołę rozbiorą i będziesz wyglądał jak te bambusy z Kamerunu co koczują w krzakach
 Rozumiem Januszu że mówisz o sobie. Pilnuj lepiej krowy bo jak wyjdziemy z eurokołchozodobrobytu to ci zapie-do-lą a i stodołę rozbiorą i będziesz wyglądał jak te bambusy z Kamerunu co koczują w krzakach rozwiń
Avatar
_miki_ / 22 października 2021 r. o 13:19
kilka nagłówków z ostatnich dni" "22 nielegalnych imigrantów w dostawczym fordzie. Kierowca przyznał, że dostał zlecenie na przemyt. W miejscowości Czeremcha na Podlasiu policjanci zatrzymali do kontroli kierującego fordem transitem. Jak się okazało obywatel Gruzji przewoził w części ładunkowej, aż 22 nielegalnych imigrantów."---------------------------------------------------------------------"Bielscy policjanci zatrzymali 46-letniego obywatela Gruzji, który przewoził 6 nielegalnych imigrantów. Jednego z mężczyzn mundurowi znaleźli w bagażniku skody."---------------------------------------------------------------------------"Policjanci zatrzymali po pościgu kierowcę audi, który jechał ulicami miasta z prędkością 200 kilometrów na godzinę i mały włos nie doprowadził do tragedii na przejściu dla pieszych. Jak się okazało się, obywatel Iraku przewoził 6 nielegalnych imigrantów"--------------------------------------------------------------------------------------------------------W Siemiatyczach na Podlasiu policjanci po 10-kilometrowym pościgu, zatrzymali kierowcę peugeota. Obywatel Albanii podczas ucieczki uderzył w samochód policjantów, a drugi próbował zepchnąć z drogi. Przewoził 7 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę"--------------------------------------------------------------------------------- "27 nielegalnych imigrantów w samochodzie dostawczym należącym do popularnej firmy kurierskiej"-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- W miejscowości Wojnachy pod Sokółką w woj. podlaskim kierujący busem nie zatrzymał się do kontroli i potrącił policjanta. Funkcjonariusz oddał strzały w kierunku pojazdu. Samochód udało się zatrzymać. Busem podróżowało kilkunastu imigrantów"------------------------------------------------------------------------------------------ ---------------------------------------------------------------- i komu "pomagacie" ? czy tu są jakieś dzieci???
kilka nagłówków z ostatnich dni" "22 nielegalnych imigrantów w dostawczym fordzie. Kierowca przyznał, że dostał zlecenie na przemyt. W miejscowości Czeremcha na Podlasiu policjanci zatrzymali do kontroli kierującego fordem transitem. Jak się okazało obywatel Gruzji przewoził w części ładunkowej, aż 22 nielegalnych imigrantów."---------------------------------------------------------------------"Bielscy policjanci zatrzymali 46-letniego obywatela Gruzji, który przewoził 6 nielegalnych imigrantów. Jednego z mężczyzn munduro... rozwiń
Avatar
LLUbelak / 22 października 2021 r. o 12:52
posypały się minusy, przy obecnej dzietności, nieliczne dzieci obecnych 30-latków będą jezdźić/emigrować na saksy do Chin
Avatar
Stan85 / 22 października 2021 r. o 12:34
Wczoraj w Tv pokazywali tych „biedaków”. Markowe ciuchy i buty. A najlepsze, że ich bachory są roszczeniowe - z butą żądają pobytu w Polsce.
Człowieku, tylko w wolsce marzeń jak ktoś nosi NewBalnce, ma nowego Iphona, ma nowy samochód jest bogaty... My jestesmy krajem 3-go świata, już nawet w Rumunii takie coś nie jest symboilem luksusu, takie rzeczy w wielu krajach świata to zwykła chońszczyzna a nie szczyt luksusu. Szczyt marzeń te dobra luksusowe, gdzie ludzie sprzedali by nerki za iphona, to tylko nas na wschodzie, gdzie mentalnie nam bliżej do Ukrainy.
 Jeśli uważasz że jesteśmy krajem 3-go świata to Ty tego świata za wiele nie widziałeś... Tyle ignorancie.
 Jeśli uważasz że jesteśmy krajem 3-go świata to Ty tego świata za wiele nie widziałeś... Tyle ignorancie. rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 października 2021 r. o 12:33
trzynastki i czternastki - chyba jeszcze jakoś zipie ten system. Od początku był błędny, odkładanie swojego dla siebie wychodzi lepiej dla zainteresowanego i motywuje do pracy tych co liczą na porcję ze wspólnego portfela
 Zapewne mówisz o emeryturach. To teraz zobacz jaka jest inflacja i tak naprawdę pomimo waloryzacji emerytur, 13 czy 14 - emerytom i tak to nie pokrywa inflacji. Ale jakby te 13 czy 14 były rozłożone jako podwyżka emerytur, a tak naprawdę ich waloryzacji o rzeczywistą inflację, nie było by tak widowiskowo i ciemny lud nie miałby za co dziękować ludzkim panom.
 Zapewne mówisz o emeryturach. To teraz zobacz jaka jest inflacja i tak naprawdę pomimo waloryzacji emerytur, 13 czy 14 - emerytom i tak to nie pokrywa inflacji. Ale jakby te 13 czy 14 były rozłożone jako podwyżka emerytur, a tak naprawdę ich waloryzacji o rzeczywistą inflację, nie było by tak widowiskowo i ciemny lud nie miałby za co dziękować ludzkim panom. rozwiń
Avatar
LLUbelak / 22 października 2021 r. o 12:03
trzynastki i czternastki - chyba jeszcze jakoś zipie ten system. Od początku był błędny, odkładanie swojego dla siebie wychodzi lepiej dla zainteresowanego i motywuje do pracy tych co liczą na porcję ze wspólnego portfela
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polski Cukier AZS UMCS gra z Crveną Zvezdą Belgrad. Wygrana da awans

Polski Cukier AZS UMCS gra z Crveną Zvezdą Belgrad. Wygrana da awans

Polski Cukier AZS UMCS w środę może sobie zapewnić awans do fazy play-off. Musi jednak pokonać na wyjeździe Crvenę Zvezdę Belgrad. Mecz rozpocznie się o godz. 19.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022.  Znamy wyniki

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Znamy wyniki

Lubelskie. Drogowcy apelują o ostrożność. Cały dzień ma być taka pogoda

Lubelskie. Drogowcy apelują o ostrożność. Cały dzień ma być taka pogoda

Opady deszczu ze śniegiem utrudniają jazdę w regionie. Wszystkie drogi są przejezdne, ale drogowcy apelują o ostrożność.

8-letnia Maja potrzebuje Waszego wsparcia. "Rehabilitacja przynosi efekty, ale jest kosztowna"
wideo
film

8-letnia Maja potrzebuje Waszego wsparcia. "Rehabilitacja przynosi efekty, ale jest kosztowna"

Maja urodziła się z bardzo poważną wadą kręgosłupa i wodogłowiem. Rehabilitacja czyni u dziewczynki cuda, niestety brakuje na nią pieniędzy.

Lublin. W tym miejscu parkomaty rosną znienacka i równie nagle znikają
Po naszym artykule

Lublin. W tym miejscu parkomaty rosną znienacka i równie nagle znikają

Nie ma już parkomatów, które z dnia na dzień ustawiono między blokami i biurami przy ul. Nałęczowskiej 18 w Lublinie. Ale ich usunięcie nie kończy sprawy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 7 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 7 grudnia 2022 r.

Mundial 2022: Portugalia – Szwajcaria 6:1. Totalna demolka i pewny awans

Mundial 2022: Portugalia – Szwajcaria 6:1. Totalna demolka i pewny awans

Nie było kolejnej sensacji w starciu 1/8 finału katarskich mistrzostw świata. Reprezentacja Portugalii nie dała najmniejszych szans Szwajcarii ogrywają ją 5:1 i pewnie awansując do ćwierćfinału, gdzie jej rywalem dość niespodziewanie będzie Maroko

32. Mikołajki Folkowe czyli muzyczne atrakcje w Chatce Żaka. "Chcemy stworzyć nową, współczesną definicję folku"
8 grudnia 2022, 9:00

32. Mikołajki Folkowe czyli muzyczne atrakcje w Chatce Żaka. "Chcemy stworzyć nową, współczesną definicję folku"

– Nie znam lepszego sposobu na poczucie świątecznego klimatu z początkiem grudnia niż Mikołajki Folkowe w Chatce Żaka – podkreśla dyrektora instytucji, Izabela Pastuszko, i zaprasza na festiwal który wystartuje już 8 grudnia.

W tej gminie powstaną aż trzy fermy drobiu. Wójt zarzuca hejt protestującym mieszkańcom

W tej gminie powstaną aż trzy fermy drobiu. Wójt zarzuca hejt protestującym mieszkańcom

Wielkie kurniki stają się zmorą powiatu bialskiego. W nadbużańskiej gminie Kodeń planowane są aż trzy takie inwestycje, a największa z nich ma pomieścić milion kur. Mieszkańcy obawiają się, że straci na tym turystyka.

Choinka w Pałacu Prezydenckim przystrojona po zamojsku. Zrobili to uczniowie Plastyka

Choinka w Pałacu Prezydenckim przystrojona po zamojsku. Zrobili to uczniowie Plastyka

Przygotowywali się do tego półtora miesiąca, a w ostatni piątek uczniowie Liceum Plastycznego im. Bernardo Morando w Zamościu pojechali do Warszawy i w Pałacu Prezydenckim wspólnie z Pierwszą Damą ubrali choinkę w wykonane przez siebie ozdoby.

Partia Hołowni chwali się nowymi władzami w regionie

Partia Hołowni chwali się nowymi władzami w regionie

Senator Jacek Bury został przewodniczącym lokalnych struktur Polski 2050. Wiceprzewodniczącymi będą radna wojewódzka Ewa Jaszczuk i posłanka Joanna Mucha. Ta ostatnia funkcję w zarządzie regionu łączy z zasiadaniem w krajowych władzach ugrupowania, co nie jest zgodne z partyjnym statutem.

Parafianka po rekolekcjach odebrała dziwny telefon. Na szczęście wszystko słyszał ksiądz

Parafianka po rekolekcjach odebrała dziwny telefon. Na szczęście wszystko słyszał ksiądz

Podają się za policjantów, pracowników banków, szwagrów. Mówią, żeby z nikim na ten temat nie rozmawiać i jak najszybciej przekazać pieniądze. Ofiarą oszustów padają już nie tylko seniorzy.

Lublin. W wyrzuconych śmieciach była faktura na jego nazwisko

Lublin. W wyrzuconych śmieciach była faktura na jego nazwisko

500 zł mandatu zapłacił mężczyzna, który wyrzucił swoje domowe śmieci na ulicę. Miał pecha, bo wśród odpadów strażnicy miejscy znaleźli jego dane.

Lublin już wystrojony na święta
Zdjęcia
galeria

Lublin już wystrojony na święta

Do 2 lutego w centrum Lublina ma działać świąteczna iluminacja, którą w całości włączono dzisiaj po godzinie 16 podczas spotkania przed Ratuszem.

Lodowisko w Puławach otwarte w deszczu. Są nowe ceny

Lodowisko w Puławach otwarte w deszczu. Są nowe ceny

Pogoda nie dopisała, ale grupa dzieci i młodzieży, we wtorek po godz. 15 pojawiła się na tafli lodowiska przy ul. Hauke-Bosaka. Młodzi łyżwiarze chwalą lód, a ich rodzice cieszą się ze sportowej alternatywy dla komputera.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium