
1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

21 lat w Unii oznacza dla Polski skok cywilizacyjny dotychczas nie notowany. 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Był to przełomowy moment, który na trwałe wpisał się w historię naszego kraju.
W efekcie wieloletnich starań i negocjacji akcesyjnych nasz kraj wstąpił do Wspólnoty. Traktat akcesyjny podpisano 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Ważny element stanowiło ogólnokrajowe referendum przeprowadzone w czerwcu 2003 r., w którym poparcie dla procesu integracji z UE wyraziła znaczna większość Polek i Polaków.
Z perspektywy 21 lat można zauważyć, że członkostwo w Unii Europejskiej przyniosło szereg korzyści, znacząco przyspieszyło rozwój gospodarczy Polski, wpłynęło na modernizację infrastruktury oraz dostęp do programów edukacyjnych i badawczych. Dotacje unijne wspierają lokalne inicjatywy, innowacje technologiczne czy transformację energetyczną. Jednak Polska nie jest jedynie beneficjentem funduszy unijnych. Na przestrzeni lat stała się ważnym członkiem UE, aktywnym uczestnikiem europejskiego dialogu, współtworzącym kierunki unijnych polityk. Od początku 2025 r., w ramach sprawowanej prezydencji w Radzie UE, Polska wspiera przede wszystkim działania wzmacniające europejskie bezpieczeństwo w wymiarze zewnętrznym i wewnętrznym, informacyjnym, energetycznym oraz zdrowotnym.
Liczne pozytywne aspekty członkostwa w UE przekładają się na przychylne nastawienie społeczne. Zgodnie z badaniem CBOS z marca 2024 roku, 77 proc. Polaków popiera obecność Polski w UE. Zwolennicy członkostwa Polski we Wspólnocie dominują we wszystkich uwzględnionych w analizach grupach społeczno-demograficznych.
Rocznica akcesji Polski do UE to również czas refleksji o wartościach, które nas łączą, o europejskiej współpracy i solidarności.
