Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

9 grudnia 2021 r.
6:38

Górnicy z Bogdanki chcą podwyżek. Liczą na ponad 10 tys. zł miesięcznie

281 7 A A
Bogdanka to wciąż najrentowniejsza kopalnia w Polsce. Zgodnie z ostatnim raportem spółki, w trzecim kwartale tego roku wydobycie węgla wyniosło 3 759 tys. ton wobec 3 060 tys. ton rok wcześniej. Tym samym w 2021 r. Bogdanka zwiększyła wydobycie o ponad 24 procent. W ostatnich miesiącach wzrosła także sprzedaż tego surowca o blisko 22 procent rok do roku <br />
Bogdanka to wciąż najrentowniejsza kopalnia w Polsce. Zgodnie z ostatnim raportem spółki, w trzecim kwartale tego roku wydobycie węgla wyniosło 3 759 tys. ton wobec 3 060 tys. ton rok wcześniej. Tym samym w 2021 r. Bogdanka zwiększyła wydobycie o ponad 24 procent. W ostatnich miesiącach wzrosła także sprzedaż tego surowca o blisko 22 procent rok do roku
(fot. Maciej Kaczanowski)

Zaostrza się spór o zarobki w lubelskiej kopalni Bogdanka. Związki zawodowe domagają się 15-procentowych podwyżek i już grożą wejściem w spór zbiorowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początek kilka liczb. W Grupie Kapitałowej Bogdanka pracuje 5 746 osób, a w samej spółce Lubelski Węgiel Bogdanka zatrudnionych jest (stan na koniec września) 4 875 pracowników. Średnie zarobki w tej pierwszej wynoszą 8 tys. zł, a w LW są wyższe o 600 złotych.

Te kwoty nie uwzględniają pieniędzy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a stąd pochodzą środki na np. dofinansowanie do wczasów, dopłaty do biletów do kina czy teatru, koszty ubezpieczeń grupowych i Pracowniczych Planów Emerytalnych, czyli dobrowolnego odkładania na emeryturę.

Teraz pracownicy walczą o podwyżki. Już w listopadzie związki zawodowe wystosowały swoje żądania. – Po wyczerpujących konsultacjach wśród załogi oraz po międzyzwiązkowych ustaleniach wypracowaliśmy następujące postulaty, które zostały wniesione do Zarządu LW „Bogdanka” S.A z wnioskiem o podjęcie rozmów płacowych na 2021/2022 rok – napisali w jednej z pierwszych informacji dla pracowników.

Te postulaty to m.in. wzrost średniego wynagrodzenia o 15 procent, czyli do poziomu 10 100 zł czy podniesienie kwoty na dojazd do pracy do 12 złotych dziennie.

Na razie porozumienia nie ma, a sytuacja się zaostrza. Związki zawodowe właśnie poinformowały, że może dojść do sporu zbiorowego w spółce.

Artur Brzozowski, przewodniczący działającego w kopalni ZZ „Kadra” wyjaśnia, że pracownicy dają szefostwu spółki czas do 21 grudnia na negocjacje. – W tym terminie chcemy, aby zostało podpisane porozumienie płacowe – mówi i dodaje, że ostatnie takie uzgodnienia i tym samym podwyżki (o 4,5 proc.) weszły w życie w lipcu tego roku. – Jednak potem w kraju wydarzyło się wiele rzeczy. Mam na myśli głównie inflację i wzrost cen towarów i usług. Chcemy nowym porozumieniem zniwelować skutki tych procesów – dodaje Brzozowski.

Władze starają się studzić emocje towarzyszące rozmowom. – Negocjacje płacowe są zawsze obarczone pewnym czynnikiem emocjonalnym. Zarząd musi patrzeć bardzo racjonalnie na postulaty i oczekiwania, przede wszystkim decyzje nie mogą zachwiać stabilności funkcjonowania spółki – informuje Dorota Choma, główny specjalista ds. komunikacji korporacyjnej w LW Bogdanka i dodaje, że kierownictwo spółki zaproponowało pracownikom wypłatę nagrodę za wynik, która będzie wypłacona na początku przyszłego roku.

– Koszt postulatów strony społecznej to ok. 150 mln zł – dodaje Choma i porównuje tę kwotę do zysku wypracowanego przez firmę przez trzy kwartały tego roku. Wyniósł on ponad 165 mln zł.

 – Jak widać podwyżki pochłonęłyby całość wypracowanych dotąd środków, rodzi się więc pytanie z czego finansować bieżącą działalność, inwestycje i działania zabezpieczające przyszłości Bogdanki – dodaje: – Oczywiście zarząd widzi to, co dzieje się dookoła - wzrost inflacji czy rosnące ceny produktów i usług, stąd chęć dalszych rozmów i znalezienia rozsądnego rozwiązania.

Zgodnie z ostatnim raportem spółki, w trzecim kwartale tego roku wydobycie węgla 3 759 tys. ton wobec 3 060 tys. ton rok wcześniej. Do tej pory w 2021 r. Bogdanka zwiększyła wydobycie o ponad 24 procent porównując dane do analogicznego okresy sprzed 12 miesięcy. W ostatnich miesiącach wzrosła także sprzedaż tego surowca o blisko 22 procent rok do roku.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (październik 2021) w Lublinie to 5430,96 zł

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 grudnia 2021 r. o 07:42
+70
A ciemny lud ile ma dopłaty na dojazdy do pracy? Też z 10zł dziennie ?
Avatar
Harpagan / 9 grudnia 2021 r. o 08:13
+56
Pazerność kasty górników nie ma granic. Mamy płacić więcej za prąd bo 8,5tys plus dodatki w tym dopłaty za to, że się przyjeżdża do pracy to za mało??? Jak mało to się zwolnić i poszukać lepszej pracy za 10 tys.
Avatar
METATRON / 9 grudnia 2021 r. o 09:09
+34
Bogdanka to fabryka młodych emerytów, na których wszyscy się składamy. Koniec z tymi przywilejami!!!
Avatar
LLUbelak / 9 grudnia 2021 r. o 08:49
+26
Dajmy spokój temu archaicznemu paliwie. Idźmy w atom. Jak zamkną kopalnie górnicy dalej będą pobierać uposażenia ? To jakieś chorendum
Avatar
Fantom / 9 grudnia 2021 r. o 15:37
+11
"Dajmy spokój temu archaicznemu paliwie. Idźmy w atom. Jak zamkną kopalnie górnicy dalej będą pobierać uposażenia ? To jakieś chorendum"
 Po pierwsze nie "archaicznemu paliwie" lecz "paliwu"... 2 "chorendum" ...?!?!? ..aaaaaaaaaaaaaahahahhahahha a nie "kuriozum"...? 3. mamy przecież już spółkę Polski atom" która już od od ponad 6 lat dział "prężnie", są prezesi, sekretarki, planiści itp, wydała już około miliard (głównie na swoje pensje...)... a nawet nie wiadomo gdzie EJ ma powstać...!   A ty chcesz zamiany jednych uprzywilejowanych na innych pasozytów...? tak trzymać...! Naprawdę nie widzicie, że doszliśmy do takiego kuriozum, że nie ma jeszcze EJ a już jest pasożyt ciągnący ogromna kasę od podatnika.. ...??? W takim układzie EJ nigdy nie powstanie bo po co..!!! Ludzie, pobódka, otwórzcie oczy... może pora pozbyć sie pasożytów? 
 Po pierwsze nie "archaicznemu paliwie" lecz "paliwu"... 2 "chorendum" ...?!?!? ..aaaaaaaaaaaaaahahahhahahha a nie "kuriozum"...? 3. mamy przecież już spółkę Polski atom" która już od od ponad 6 lat dział "prężnie", są prezesi, sekretarki, planiści itp, wydała już około miliard (głównie na swoje pensje...)... a nawet nie wiadomo gdzie EJ ma powstać...!   A ty chcesz zamiany jednych uprzywilejowanych na innych pasozytów...? tak trzymać...! Naprawdę nie widzicie, że doszliś... rozwiń
Avatar
LLUbelak / 10 grudnia 2021 r. o 01:45
-1
Tak chce . Ciężko pisać na telefonie dlatego błędy. Atom czysty za miedzą w Czarnobylu składowisko odpadów my im Bryle oni nam miejsce na odpady. I problem górników - świętych krów zażegnany niech na usypiskach urobku sądzą drzewa. Atomówki pozbędą się opłat emisyjnych i prąd do polskich samochodów xD elektrycznych potanieje . Ale do atomowek trzeba mieć mózg a ty tylko gęby - sasiny i suski .... małe do przodu nie dogonimy Europy za ch....ja chyba w cenach a zarobki zostaną obecne
Avatar
TECZOWY_ZSL / 9 grudnia 2021 r. o 08:48
-25
Podwyżki? ... lepiej wysyłać węgiel na Ukrainę za 350 pln/t
Avatar
LLUbelak / 10 grudnia 2021 r. o 01:45
-1
Tak chce . Ciężko pisać na telefonie dlatego błędy. Atom czysty za miedzą w Czarnobylu składowisko odpadów my im Bryle oni nam miejsce na odpady. I problem górników - świętych krów zażegnany niech na usypiskach urobku sądzą drzewa. Atomówki pozbędą się opłat emisyjnych i prąd do polskich samochodów xD elektrycznych potanieje . Ale do atomowek trzeba mieć mózg a ty tylko gęby - sasiny i suski .... małe do przodu nie dogonimy Europy za ch....ja chyba w cenach a zarobki zostaną obecne
Avatar
Fantom / 9 grudnia 2021 r. o 15:37
+11
"Dajmy spokój temu archaicznemu paliwie. Idźmy w atom. Jak zamkną kopalnie górnicy dalej będą pobierać uposażenia ? To jakieś chorendum"
 Po pierwsze nie "archaicznemu paliwie" lecz "paliwu"... 2 "chorendum" ...?!?!? ..aaaaaaaaaaaaaahahahhahahha a nie "kuriozum"...? 3. mamy przecież już spółkę Polski atom" która już od od ponad 6 lat dział "prężnie", są prezesi, sekretarki, planiści itp, wydała już około miliard (głównie na swoje pensje...)... a nawet nie wiadomo gdzie EJ ma powstać...!   A ty chcesz zamiany jednych uprzywilejowanych na innych pasozytów...? tak trzymać...! Naprawdę nie widzicie, że doszliśmy do takiego kuriozum, że nie ma jeszcze EJ a już jest pasożyt ciągnący ogromna kasę od podatnika.. ...??? W takim układzie EJ nigdy nie powstanie bo po co..!!! Ludzie, pobódka, otwórzcie oczy... może pora pozbyć sie pasożytów? 
 Po pierwsze nie "archaicznemu paliwie" lecz "paliwu"... 2 "chorendum" ...?!?!? ..aaaaaaaaaaaaaahahahhahahha a nie "kuriozum"...? 3. mamy przecież już spółkę Polski atom" która już od od ponad 6 lat dział "prężnie", są prezesi, sekretarki, planiści itp, wydała już około miliard (głównie na swoje pensje...)... a nawet nie wiadomo gdzie EJ ma powstać...!   A ty chcesz zamiany jednych uprzywilejowanych na innych pasozytów...? tak trzymać...! Naprawdę nie widzicie, że doszliś... rozwiń
Avatar
METATRON / 9 grudnia 2021 r. o 09:09
+34
Bogdanka to fabryka młodych emerytów, na których wszyscy się składamy. Koniec z tymi przywilejami!!!
Avatar
LLUbelak / 9 grudnia 2021 r. o 08:49
+26
Dajmy spokój temu archaicznemu paliwie. Idźmy w atom. Jak zamkną kopalnie górnicy dalej będą pobierać uposażenia ? To jakieś chorendum
Avatar
TECZOWY_ZSL / 9 grudnia 2021 r. o 08:48
-25
Podwyżki? ... lepiej wysyłać węgiel na Ukrainę za 350 pln/t
Avatar
Harpagan / 9 grudnia 2021 r. o 08:13
+56
Pazerność kasty górników nie ma granic. Mamy płacić więcej za prąd bo 8,5tys plus dodatki w tym dopłaty za to, że się przyjeżdża do pracy to za mało??? Jak mało to się zwolnić i poszukać lepszej pracy za 10 tys.
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 grudnia 2021 r. o 07:42
+70
A ciemny lud ile ma dopłaty na dojazdy do pracy? Też z 10zł dziennie ?
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"
galeria

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"

Boję się, że klienci na mnie doniosą – mówi właścicielka małego sklepu spożywczego w Lublinie. Ze względu na drogie media i rosnące koszty pracy kobieta najprawdopodobniej nie będzie mogła 1 lutego obniżyć cen podstawowych produktów spożywczych. Powinna to zrobić, bo wtedy 5-procentowa stawka VAT na żywność ma być zniesiona.

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Ruszyła wycinka drzew przy ul. Zelwerowicza, gdzie niebawem ma się zacząć budowa sklepu. Inwestor dostał od miasta komplet niezbędnych mu pozwoleń.

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata
film

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata

– Człowiek o wielkim sercu, optymista, wiecznie uśmiechnięty przyjaciel, fantastyczny raper, legenda lubelskiego hip hopu – żegna artystę producent medyczny.

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

W Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii COVID-19. Zgodnie z naszym modelem szczyt zakażeń przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił ok. 60 tys. przypadków dziennie. Inne dane mówią o nawet 140 tys. zakażeń – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że we wtorek może być więcej niż 20 tys. zachorowań.

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji
film

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji

Piłkarze Górnika Łęczna zakończyli pierwszy etap przygotowań do rundy wiosennej efektowną wygraną z trzecioligowym KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. W poniedziałek Maciej Gostomski i spółka zameldowali się w klubie skąd wyruszyli na zgrupowanie do tureckiej Antalyi

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Mimo nawiązania współpracy z PiS burmistrz Włodawy chce być członkiem Nowej Lewicy. Wiesław Muszyński przekonał lubelskich kolegów, że porozumienie z partią rządzącym dotyczy tylko samorządu. Ale będzie musiał się wytłumaczyć centrali swojej partii.

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe
21 stycznia 2022, 19:00

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty karnawałowe, podczas których będzie można usłyszeć największe przeboje muzyki filmowej i musicalowej. Wydarzenia odbędą się 21 stycznia o godz. 19 i 22 stycznia o godz. 18.

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Namawiałem ekspertów Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnacje, do tego, żeby kontynuowali swoją misję mimo rozbieżności. Niestety nie przekonaliśmy ich, stąd zbliżamy się do końca funkcjonowania rady w tej formule – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz Łukasz Sz. jest jednym z tymczasowo aresztowanych ws. fałszowania certyfikatów covidowych – poinformowała w poniedziałek poznańska prokuratura. W ub. tygodniu zatrzymano w tej sprawie łącznie pięć osób, w tym dwóch żołnierzy.

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Nie żyje 50-letnia pacjentka z Covid-19, która przez ponad tydzień walczyła o życie w lubelskim szpitalu. Nie zaszczepiła się, podobnie jak jej mąż, który zmarł w domu. Martwego ojca znalazło dziecko.

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Licząca ok. trzech tysięcy ferma norek w Starym Zadybiu w powiecie ryckim została objęta kwarantanną po tym jak badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u pięciu osobników. Izolacja zwierząt potrwa 90 dni.

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

O „wzmożoną czujność” prosi mieszkańców Kamil Rarak, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Niemce. Apel radnego ma związek z włamaniami do domów w podlubelskich miejscowościach.

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur
20 stycznia 2022, 18:00

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur

Od 21 stycznia w Galerii City Project Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie można podziwiać wystawę Krystyny Rudzkiej-Przychody i Lucjana Gazdy "Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem". Wernisaż zostanie zorganizowany w czwartek, 20 stycznia o godz. 18.

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin udanie rozpoczęła ligową rywalizację w 2022 roku. Akademicy pokonali w Świdniku Heiro Rzeszów, choć spotkanie zaczęło się zdecydowanie lepiej dla gości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!