Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

28 grudnia 2018 r.
11:46

Polskie zakłady będą miały problem? Niemcy otwierają rynek pracy m.in. dla Ukraińców

0 18 A A

- Jeśli ukraińscy pracownicy odejdą, to może to oznaczać koniec zakładu – przyznaje szefowa jednej z przetwórni owoców pod Opolem Lubelskim. Ale wiele wskazuje na to, że czarny scenariusz się nie sprawdzi i pracujący w Polsce Ukraińcy wcale do Niemiec nie wyjadą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1 stycznia Niemcy otwierają swój rynek pracy dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Na polskich przedsiębiorców, którzy z braku chętnych do pracy Polaków, zatrudniają głównie Ukraińców, padł blady strach.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oszacował, że z pracy za złotówki na rzecz euro zrezygnuje od 500 tysięcy do nawet miliona Ukraińców.

– Gdyby tak się stało to być może musielibyśmy zamykać działalność – przyznaje Bożena Pyśniak, prezes Pol-Owoc sp. z o.o. w Opolu Lubelskim. – Mimo że o swoich pracowników dbamy, także finansowo, to rąk do pracy nie ma. Ratujemy się więc zatrudnianiem Ukraińców. Zarabiają tyle samo co Polacy, ale dla nas są drożsi, bo zapewniamy im także lokum. To ludzie operatywni, więc szybko zorientują się, że bardziej opłaca im się pracować za niemieckie stawki. Jeśli odejdą to może to oznaczać koniec zakładu – przyznaje.

Taki scenariusz może się zrealizować dopiero w 2020 r., kiedy Niemcy planują otworzyć się na wszystkich pracowników. Teraz jednak stawiają warunki. Pracę za Odrą znaleźć mogą tylko pracownicy wykwalifikowani z przynajmniej podstawową znajomością języka niemieckiego. Od 1 stycznia będą mogli wjeżdżać do Niemiec i przez pół roku szukać tam pracy. Warunek: muszą się sami utrzymać.

– 10 proc. naszej kadry to obywatele Ukrainy. Zastanawialiśmy się, czy wyjadą i doszliśmy do wniosku, że nikt nie spełni początkowych wymagań – usłyszeliśmy w jednym z większych przedsiębiorstw przetwórczych z Lubelszczyzny. – Nawet gdyby niemiecki rynek wchłonął wszystkich pracowników z Ukrainy to nie wszyscy się na nim utrzymają. Warunki pracy w Niemczech znacznie różnią się od tych, jakie my im stwarzamy.

Przykłady można mnożyć. W jednej z lubelskich firm dla pracowników z Ukrainy organizowane są szkolenia w ich ojczystym języku, tłumaczone są umowy o prace, a na maszyny naklejane są instrukcje obsługi w języku ukraiński. Ponieważ Polacy wciąż niechętnie wynajmują mieszkania sąsiadom zza wschodniej granicy lokale dla nich wynajmuje im pracodawca. Nie bez znaczenia jest też większa niż dotychczas odległość od domu.

– Nie czujemy zagrożenia odpływem pracowników z Ukrainy. Zatrudniamy ich ok. 800 – mówi Dawid Małecki, prezes agencji zatrudnienia Full Job. – Z naszych rozmów z rekruterami wynika, że mogą wyjechać jedynie pojedyncze osoby. Szacuję, że z Polski wyjedzie maksymalnie 80 tys. Ukraińców, ale bardziej realną liczbą jest 20-30 tys., przy czym w pierwszym roku na pewno mniej. Jeśli Niemcy nie będą oferować takich udogodnień, jak my, to wielu do nas jeszcze wróci.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
False / 28 grudnia 2018 r. o 12:19
A niech bankrutują w piz... dziadostwo jedne. Szefostwo samochodami jeździ za 1/2 mln zł wille powystawiane a człowiek robi za najniższą lub nie wiele więcej bardzo dobrze !!! Tylko Polacy są na tyle głupi że dadzą się wykorzystywać i nie ma w nich jedności i solidarności + zawsze się trafią jakieś dupolizy i konfidenty. Bo powinni wszyscy odejść od miejsca pracy wyjść z firmy i pójść do domu, to moment taki "szefuncio" z pipidówka by się obsr.... na rzadko po gaciach i moment by dał dobrą kasę ale jak mówiłem wyżej większości brakuje jaj. Wolą robić za miskę ryżu niż zawalczyć o swoje a jak walczyć to tylko razem bo w pojedynkę się nic nie ugra
A niech bankrutują w piz... dziadostwo jedne. Szefostwo samochodami jeździ za 1/2 mln zł wille powystawiane a człowiek robi za najniższą lub nie wiele więcej bardzo dobrze !!! Tylko Polacy są na tyle głupi że dadzą się wykorzystywać i nie ma w nich jedności i solidarności + zawsze się trafią jakieś dupolizy i konfidenty. Bo powinni wszyscy odejść od miejsca pracy wyjść z firmy i pójść do domu, to moment taki "szefuncio" z pipidówka by się obsr.... na rzadko po gaciach i moment by dał dobrą kasę ale jak mówiłem wyżej większości brak... rozwiń
Avatar
Tomek / 28 grudnia 2018 r. o 12:00
"Zatrudniamy Ukraińców i oni kosztują nas więcej niż Polacy, ale jak wyjadą to zamykamy firmę" No to czas by Polakom płacić więcej i nie będziecie musieli zatrudniać Ukraińców. Proste.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 11:53
To może czas naszym pracownikom płacić normalnie a nie najniższa krajowa a Ukraina dostaje wyższe zarobki
Avatar
CZEREPACH / 28 grudnia 2018 r. o 13:02
... a w gminach cieplutkie posadki dla ludowej postkomuny na 5 lat z góry dostali. Tylko trzeba wójtowi głeboko wejść w ...
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 12:26
Płaczcie kończy się czas niewolników pracujących w sobotę i niedzielę za normalne stawki . Skończy się praca po 10 godzin lub więcej . ILE można się dorabiać i wstawać z kolan ? Najbardziej szkoda mi zachodnich koncernów z zachodniej Polski - buha ha ,ha . Mamy kupę Powracających z emigracji zarobkowej Polaków co pracowali by za normalne stawki .
Avatar
Vanessa na drugie Mariola / 28 grudnia 2018 r. o 12:27
I bardzo dobrze !!!!! Niech bankrutują polscy prywatni przedsiębiorcy wyzyskiwacze. Sami mają domy za milion złotych jeżdżą autami za ponad 100 tys. a ludziom płacą 2500 zł. na rękę. i jeszcze jakąś śmieszną umowę dają !!!!! Pracuję w Holandii zarabiam 1800 euro neto ( na rękę ) , co daje prawie 8000 zł . Mam umowę o pracę bez określonego terminu. Mam płacone wszystkie świadczenia ( ubezpieczenie, składka emerytalna, składka wypadkowa) Mam 28 dni płatnego urlopu , dofinansowanie do wakacji. Każdą sobotę i niedzielę mam wolną a za pracę po godzinach mam płatne 100 % i jest to moja sprawa czy zostaję czy nie . Tylko zaznaczam , że pracuję bezpośrednio u Holenderskiego Szefa . Nie przez polską agencję wyzyskiwaczy. Tak , że ludzie uczcie się języków obcych , wyjeżdżajcie za granicę i pracujcie za godziwe pieniądze na godziwych warunkach z umowami na stałe . A nie u polskich wyzyskiwaczy za 2500 zł na rękę czy mniej .
I bardzo dobrze !!!!! Niech bankrutują polscy prywatni przedsiębiorcy wyzyskiwacze. Sami mają domy za milion złotych jeżdżą autami za ponad 100 tys. a ludziom płacą 2500 zł. na rękę. i jeszcze jakąś śmieszną umowę dają !!!!! Pracuję w Holandii zarabiam 1800 euro neto ( na rękę ) , co daje prawie 8000 zł . Mam umowę o pracę bez określonego terminu. Mam płacone wszystkie świadczenia ( ubezpieczenie, składka emerytalna, składka wypadkowa) Mam 28 dni płatnego urlopu , dofinansowanie do wakacji. Każdą sobotę i niedzielę mam wolną a za pracę po g... rozwiń
Avatar
Upadek wyzysku ha ha ha ha / 28 grudnia 2018 r. o 12:35
A co się pracodawcy boją ? Mogą przecież roznosić ulotk po ulicach jak już ich te zakłady poupadają ha ha ha ha ha ha ha ha . A markety zagraniczne zostaną ha ha ha ha ha ha ha .
Avatar
Yogi / 28 grudnia 2018 r. o 14:27
Ale to tylko ciemnota na wschodzie kraju jebie za 2.500 na zachodzie taki pan pani przedsiębiorca to by po ryju dostała za nędzne grosze.
Avatar
GRZEGORZ BRZĘCZYSZCZYKIEWICZ / 28 grudnia 2018 r. o 12:15
-->>  Sąd: producenci serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" mają zamieścić przeprosiny w telewizji polskiej i niemieckiej, na stronie producentów oraz zapłacić 20 tys. zł zadośćuczynienia.
Avatar
Zzz / 28 grudnia 2018 r. o 11:56
Hahaha. Przecież Niemcy już się przygotowują. Maja być podobno nieodpłatne kursy języka i trzy lata refundacji mieszkań. Z urzędu...
Avatar
Majk / 30 grudnia 2018 r. o 00:57
Polak z UK. Nikt Jeszcze z Unii nie wyszedł ty buraku. My też wracamy, nigdy zasiłków tu nie brałem buraku.
Avatar
Polak z UK / 29 grudnia 2018 r. o 15:51
Nie wracasz tylko Cię wyrzucają  z UK. Mieszkam w UK już ponad 20 lat i wiem doskonale kto ucieka teraz z UK ! Wielka Brytania wyszła z unii europejskiej i pozbywa się Polaków , którzy nic nie umieją . Tych co nie znają języka , tych co pracowali na czarno , leni , tych co siedzieli na socjałach robili dzieci i brali kasę za darmo .  Ci co coś umieją zostaną i Królestwo ich nie wygoni. Uciekają lub zostają wywaleni niepotrzebni.
Avatar
Adrian / 29 grudnia 2018 r. o 15:22
A ja wracam z UK z rodziną po 12 latach do Polski . Mam nadzieję że będzie ok . Będziemy bez kredytów. 
Avatar
Polak za granicą / 28 grudnia 2018 r. o 17:09
Jak ktoś głupi to pracuje u polskiego prywaciarza za 3 tys zł . Jak ktoś mądry to wyjedzie za granicę i pracuje za 12 tys zł .
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 15:16
Do pana YOGI. Słodki Misiu masz rację ale 2,5 tys to ja mam po 25 latach pracy. Ale żeby mi się we łbie nie przewróciło to zarząd FŁT wypowiedział układ zbiorowy na koniec roku. Podejrzewam nieśmiało, że będzie na rączkę jeszcze mniej.Tak już mamy na tym wschodzie kraju.Ukraińców mają zastąpić...Nepalczycy!Właścicielem FŁT jest CHRL.
Avatar
Myśliwy Darz Bór / 28 grudnia 2018 r. o 14:50
Nasyłajcie Urząd Skarbowy , Inspekcje Pracy i jak ktoś napisał Sanepid na pracodawców , którzy nie dają pracownikom umowy na czas nieokreslony. Nie ma ludzi niewinnych więc urzędnicy jak zechcą to zawsze znajdą coś u przedsiębiorcy i będzie podstawa do ukarania lub nawet rozwalenia firmy takiemu wyzyskiwaczowi co nie daje umowy na czas nieokreślony pracownikom.  I płaci mniej jak 20 zł za godzinę netto.
Avatar
Yogi / 28 grudnia 2018 r. o 14:27
Ale to tylko ciemnota na wschodzie kraju jebie za 2.500 na zachodzie taki pan pani przedsiębiorca to by po ryju dostała za nędzne grosze.
Avatar
CZEREPACH / 28 grudnia 2018 r. o 13:02
... a w gminach cieplutkie posadki dla ludowej postkomuny na 5 lat z góry dostali. Tylko trzeba wójtowi głeboko wejść w ...
Avatar
JKM / 28 grudnia 2018 r. o 12:51
Ja też staram się robić zakupy w dużych zagranicznych korporacjach. Nie daję zarobić polskim przedsiębiorcom co ludzi wyzyskują. Trzeba jesacze na polskich pracodawców przedsiębiorców nasłać INSPEKCJĘ PRACY , URZĄD SKARBOWY I SANEPID ...... sprawdzić czy tam u nich w firmach wszystko w pożądku . Czy podatki płacą i czy jest czysto z zakładzie.
Avatar
Upadek wyzysku ha ha ha ha / 28 grudnia 2018 r. o 12:35
A co się pracodawcy boją ? Mogą przecież roznosić ulotk po ulicach jak już ich te zakłady poupadają ha ha ha ha ha ha ha ha . A markety zagraniczne zostaną ha ha ha ha ha ha ha .