Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

22 grudnia 2021 r.
9:00

O podwyżki walczy coraz więcej pracowników handlu. "Moje zarobki tracą na wartości z tygodnia na tydzień"

65 31 A A
Według danych lubelskiego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w sektorze handlu w październiku tego roku wyniosło 4476 zł
Według danych lubelskiego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w sektorze handlu w październiku tego roku wyniosło 4476 zł (fot. Maciej Kaczanowski)

Więcej wydajemy w sklepach, a od nowego roku wyjątkowo dotkliwie odczujemy rachunki za prąd czy gaz. Dlatego coraz częściej chcemy podwyżek. Upominają się o nie pracownicy m.in. Stokrotki, Carrefour, Pepco, Kauflandu czy Decathlonu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zarabiam ok. 3200 zł na rękę – przyznaje pani Ola, sprzedawczyni sklepu z Olimpu w Lublinie. – W październiku zorientowałam się, że przed kolejną wypłatą muszę pożyczyć parę złotych od znajomych. W listopadzie ta sytuacja się powtórzyła. Zaczęłam analizować swoje wydatki. Okazało się, że nie jestem bardziej rozrzutna. To życie stało się tak drogie, że moje zarobki tracą na wartości z tygodnia na tydzień.

Nasza rozmówczyni poprosiła już o podwyżkę od 1 stycznia. – Szefowa powiedziała, że się zastanowi, ale nie mam dużych nadziei. Usłyszałam, że „przecież wiem, co się dzieje”, że ona też ma coraz wyższe rachunki, a klientów wciąż jest mniej niż przed pandemią – opowiada.

Podwyżki albo spór

O podwyżki walczy coraz więcej pracowników. O godziwe płace walczą m.in. pracownicy Domów Pomocy Społecznej z województwa lubelskiego. Zwrócili się już do organów prowadzących DPS-y (starostów i burmistrzów miast – red.) z wnioskiem o zapewnienie w przyszłorocznych budżetach znacznie wyższych podwyżek niż te wynikające z podniesienia płacy minimalnej.

– U nas spór zbiorowy z pracodawcą już trwa. Wkroczyliśmy w etap mediacji – mówi Grzegorz Orłowski, przewodniczący związków zawodowych pracowników pomocy społecznej w Lublinie. – Domagamy się wzrostu wynagrodzeń o tysiąc złotych brutto, korzystania z premii i innych benefitów takich jak np. dofinansowania do okularów dla pracowników socjalnych czy dodatku terenowego dla asystentów i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej.

Orłowski podkreśla, że na pracowników socjalnych nakłada się coraz więcej obowiązków, a ich zarobki są nieco tylko wyższe niż najniższa krajowa.

– Dlatego czekamy na podwyżki. Przyznano nam wprawdzie 200 zł brutto, ale traktujemy to nie jako podwyżkę, a regulację płacy. Ze względu np. na coraz wyższą inflację to kwota, która absolutnie nas nie satysfakcjonuje – podkreśla.

Handel podnosi głowę

Złe nastroje panują także wśród pracowników handlu. W ubiegłym miesiącu zorganizowali demonstrację w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in. pracownicy Carrefour, Pepco, Kaufland czy Decathlon.

– Staramy się rozmawiać z pracodawcą, ale nie można nazwać tego dialogiem – mówi Alicja Symbor, Przewodnicząca „Solidarności” w Stokrotce. Pracownicy tej sieci także brali udział w pikiecie. – Pracy jest coraz więcej, pracowników coraz mniej, a zatem rosną nasze obowiązki, a zarabiamy albo pensję minimalną, albo niewiele wyższą i to bez względu na to, czy chodzi o nowego pracownika, czy takiego z 20-letnim stażem pracy. Sytuacja jest bardzo trudna. Obawiam się, że jedyne podwyżki, na jakie możemy liczyć, to te wynikające z podniesienia płacy minimalnej o 210 zł od stycznia. To jednak zdecydowanie za mało.

Godziwe życie

– Wszędzie, gdzie działają związki zawodowe, podejmowane są dziś próby zwrócenia uwagi pracodawców na konieczność podwyżek – mówi Marek Wątorski, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność w Lublinie. – Naszym celem jest utrzymanie poziomu godziwego życia wszystkich pracowników i ich rodzin, a ten w ostatnim czasie znacznie spada. Inflacja wynosi już ponad 7 proc., ale pamiętajmy, że w przypadku koszyka podstawowych produktów spożywczych jest ona znacznie wyższa. Tymczasem dla wielu pracowników jedyne podwyżki wiążą się z podniesieniem przez rząd płacy minimalnej. To ogromny błąd. Musimy pamiętać, po co wprowadzona została ta płaca. Jej ideą nie było przecież wypłacanie jej większości pracownikom, a jedynie zmuszenie nieuczciwych pracodawców do zapewnienia ich pracownikom poziomu bezpieczeństwa socjalnego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 grudnia 2021 r. o 09:13
+32
Ale o co wam chodzi? Tamci kradli a ci się dzielą... Nowy ład, a ciemy lud zaczyna się budzić z 6-cio letniego amoku ?
Avatar
antypiss / 22 grudnia 2021 r. o 09:28
+30
Każdy mówi, że PO wszystkich okradło. Mnie nikt tak nie okradł jak gang pisowski.
Avatar
Harpagan / 22 grudnia 2021 r. o 10:06
+25
Wybraliście taką władzę to teraz płacić. Wszyscy którzy nie głosowali na Piss- podwyżki pensji, wyznawcy tych złodziei i nieudaczników mordy w kubeł i pracować za miskę ryżu jak mówił Morawiecki.
Avatar
___K___ / 22 grudnia 2021 r. o 10:25
+15
czemu jak tęczowy wpisze swoje tezy to jego post zostaje i następnie admin blokuje dodawanie komentarzy, zwłaszcza tych związanych z covidem i krytyką rząd ??? czyżby sam tęczowy był tutaj adminem ? zwróćcie uwagę przeglądając tematy.
Też się nad tą jego bezkarnością zastanawiałem. I nad niemal nieprzerwaną obecnością na forum. Może ma za zadania sianie gównoburzy, żeby był rych i klikalność rosła?
Avatar
___K___ / 22 grudnia 2021 r. o 10:26
+13
Niektórzy z łezką w oku wsP0minają te piękne czasy, jak to za Dona Aldinio na 1 miejsce za 5zł/h zgłaszało się 100 chętnych.
Jasne, teraz jest lepiej, kiedy oni (a i ty też) nie stoją za pracą, tylko żyją z podatków, które płacą tacy, jak ja.
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 07:58
+7
Niektórzy z łezką w oku wsP0minają te piękne czasy, jak to za Dona Aldinio na 1 miejsce za 5zł/h zgłaszało się 100 chętnych kandydatów.
  Jasne, teraz jest lepiej, kiedy oni (a i ty też) nie stoją za pracą, tylko żyją z podatków, które płacą tacy, jak ja. Weź się do uczciwej roboty, to zrozumiesz.
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 08:00
+6
Na P0cieszenie - nie wszystko idzie do góry: businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/spadki-cen-mieszkan-juz-blisko-gielda-zdaje-sie-nie-miec-co-do-tego-watpliwosci/xx52nhe
Wróżenie z fusów, a jak będzie, to czas pokaże. Przy rozpędzającej się inflacji, to te wróżby będzie można między bajki schować.
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 07:59
+6
... lekarz specjalista w szpitalu powiatowym na kontrakcie, faktura - 80 tyś zł brutto - wynagrodzenie za jeden miesiąc… ludzie szpital nazywają „umieralnią” - jaka praca, taka płaca - logiczne :)
Trzeba się było uczyć, skończyć medycynę, to też byś zarabiał, a jak się uczyć nie chciało, to musisz trollować na forum, matołku bez honoru.
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 08:03
+5
... lekarz specjalista w szpitalu powiatowym na kontrakcie, faktura - 80 tyś zł brutto - wynagrodzenie za jeden miesiąc… ludzie szpital nazywają „umieralnią” - jaka praca, taka płaca - logiczne :)
Doktorki to była zawsze główna klientela na "apartamenty inwestycyjne". Ale jak ktoś ma już 10 pustostanów, za których utrzymanie trzeba co miesiąc płacić coraz więcej, to w końcu przyjdzie czas na opamiętanie się.
Jesteś głupim trollem. Jak ktoś ma nadwyżki finansowe, to jest oczywiste, że lokuje je w pewne inwestycje, a za takie uznaje się powszechnie nieruchomości. I nie mam tu na myśli tego, co idzie na kredyt, ale o faktyczne nadwyżki gotówki.
Jesteś głupim trollem. Jak ktoś ma nadwyżki finansowe, to jest oczywiste, że lokuje je w pewne inwestycje, a za takie uznaje się powszechnie nieruchomości. I nie mam tu na myśli tego, co idzie na kredyt, ale o faktyczne nadwyżki gotówki. rozwiń
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 08:01
+5
SZEF MA LUKSUSOWE AUTO ???? WIĘC TO TYYYYY MUSISZ NA NIE ZAROBIĆ.....a  STOPY PROCENTOWE IDĄ W GÓRĘ.... Jeśli, przykładowo, rata leasingu wynosiła dotąd ok. 2500 zł, to po podwyżce może wynieść ca 2600 zł. Niby niedużo, ale jeśli ktoś ma więcej aut... i to nie koniec podwyżek stóp procentowych i nie koniec podwyżek rat.
Podwyżki rate będą znacznie większe - w tym przykładzie z 2500 w październiku zrobiło się już 3k, a w styczniu będzie to 3500. To samo dotyczy kredytujących się "inwestorów" w dewelo-kurniki.
Ty się znasz na ekonomii, jak wilk na gwiazdach. A do tego masz nasrane we łbie. Lecz się.
Ty się znasz na ekonomii, jak wilk na gwiazdach. A do tego masz nasrane we łbie. Lecz się. rozwiń
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 08:03
+5
... lekarz specjalista w szpitalu powiatowym na kontrakcie, faktura - 80 tyś zł brutto - wynagrodzenie za jeden miesiąc… ludzie szpital nazywają „umieralnią” - jaka praca, taka płaca - logiczne :)
Doktorki to była zawsze główna klientela na "apartamenty inwestycyjne". Ale jak ktoś ma już 10 pustostanów, za których utrzymanie trzeba co miesiąc płacić coraz więcej, to w końcu przyjdzie czas na opamiętanie się.
Jesteś głupim trollem. Jak ktoś ma nadwyżki finansowe, to jest oczywiste, że lokuje je w pewne inwestycje, a za takie uznaje się powszechnie nieruchomości. I nie mam tu na myśli tego, co idzie na kredyt, ale o faktyczne nadwyżki gotówki.
Jesteś głupim trollem. Jak ktoś ma nadwyżki finansowe, to jest oczywiste, że lokuje je w pewne inwestycje, a za takie uznaje się powszechnie nieruchomości. I nie mam tu na myśli tego, co idzie na kredyt, ale o faktyczne nadwyżki gotówki. rozwiń
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 08:01
+5
SZEF MA LUKSUSOWE AUTO ???? WIĘC TO TYYYYY MUSISZ NA NIE ZAROBIĆ.....a  STOPY PROCENTOWE IDĄ W GÓRĘ.... Jeśli, przykładowo, rata leasingu wynosiła dotąd ok. 2500 zł, to po podwyżce może wynieść ca 2600 zł. Niby niedużo, ale jeśli ktoś ma więcej aut... i to nie koniec podwyżek stóp procentowych i nie koniec podwyżek rat.
Podwyżki rate będą znacznie większe - w tym przykładzie z 2500 w październiku zrobiło się już 3k, a w styczniu będzie to 3500. To samo dotyczy kredytujących się "inwestorów" w dewelo-kurniki.
Ty się znasz na ekonomii, jak wilk na gwiazdach. A do tego masz nasrane we łbie. Lecz się.
Ty się znasz na ekonomii, jak wilk na gwiazdach. A do tego masz nasrane we łbie. Lecz się. rozwiń
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 08:00
+6
Na P0cieszenie - nie wszystko idzie do góry: businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/spadki-cen-mieszkan-juz-blisko-gielda-zdaje-sie-nie-miec-co-do-tego-watpliwosci/xx52nhe
Wróżenie z fusów, a jak będzie, to czas pokaże. Przy rozpędzającej się inflacji, to te wróżby będzie można między bajki schować.
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 07:59
+6
... lekarz specjalista w szpitalu powiatowym na kontrakcie, faktura - 80 tyś zł brutto - wynagrodzenie za jeden miesiąc… ludzie szpital nazywają „umieralnią” - jaka praca, taka płaca - logiczne :)
Trzeba się było uczyć, skończyć medycynę, to też byś zarabiał, a jak się uczyć nie chciało, to musisz trollować na forum, matołku bez honoru.
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 07:58
+7
Niektórzy z łezką w oku wsP0minają te piękne czasy, jak to za Dona Aldinio na 1 miejsce za 5zł/h zgłaszało się 100 chętnych kandydatów.
  Jasne, teraz jest lepiej, kiedy oni (a i ty też) nie stoją za pracą, tylko żyją z podatków, które płacą tacy, jak ja. Weź się do uczciwej roboty, to zrozumiesz.
Avatar
Monisia / 22 grudnia 2021 r. o 16:04
-9
... lekarz specjalista w szpitalu powiatowym na kontrakcie, faktura - 80 tyś zł brutto - wynagrodzenie za jeden miesiąc… ludzie szpital nazywają „umieralnią” - jaka praca, taka płaca - logiczne :)
 Doktorki to była zawsze główna klientela na "apartamenty inwestycyjne". Ale jak ktoś ma już 10 pustostanów, za których utrzymanie trzeba co miesiąc płacić coraz więcej, to w końcu przyjdzie czas na opamiętanie się.
Avatar
Monisia / 22 grudnia 2021 r. o 16:01
-10
SZEF MA LUKSUSOWE AUTO ???? WIĘC TO TYYYYY MUSISZ NA NIE ZAROBIĆ.....a  STOPY PROCENTOWE IDĄ W GÓRĘ.... Jeśli, przykładowo, rata leasingu wynosiła dotąd ok. 2500 zł, to po podwyżce może wynieść ca 2600 zł. Niby niedużo, ale jeśli ktoś ma więcej aut... i to nie koniec podwyżek stóp procentowych i nie koniec podwyżek rat.
 Podwyżki rate będą znacznie większe - w tym przykładzie z 2500 w październiku zrobiło się już 3k, a w styczniu będzie to 3500. To samo dotyczy kredytujących się "inwestorów" w dewelo-kurniki.
 Podwyżki rate będą znacznie większe - w tym przykładzie z 2500 w październiku zrobiło się już 3k, a w styczniu będzie to 3500. To samo dotyczy kredytujących się "inwestorów" w dewelo-kurniki. rozwiń
Avatar
Monisia / 22 grudnia 2021 r. o 15:59
-17
Każdy mówi, że PO wszystkich okradło. Mnie nikt tak nie okradł jak gang pisowski.
 A co z gangiem narciarsK0-żużlowo-deweloburackim? Oni też nieźle wymiatają gazeta.jawnylublin.pl/lublin-to-zuzel-i-nieruchomosci/
Avatar
Monisia / 22 grudnia 2021 r. o 15:59
-17
Każdy mówi, że PO wszystkich okradło. Mnie nikt tak nie okradł jak gang pisowski.
 A co z gangiem narciarsK0-żużlowo-deweloburackim? Oni też nieźle wymiatają gazeta.jawnylublin.pl/lublin-to-zuzel-i-nieruchomosci/
Avatar
Monisia / 22 grudnia 2021 r. o 15:59
-12
Na P0cieszenie - nie wszystko idzie do góry: businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/spadki-cen-mieszkan-juz-blisko-gielda-zdaje-sie-nie-miec-co-do-tego-watpliwosci/xx52nhe
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"
galeria

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"

Boję się, że klienci na mnie doniosą – mówi właścicielka małego sklepu spożywczego w Lublinie. Ze względu na drogie media i rosnące koszty pracy kobieta najprawdopodobniej nie będzie mogła 1 lutego obniżyć cen podstawowych produktów spożywczych. Powinna to zrobić, bo wtedy 5-procentowa stawka VAT na żywność ma być zniesiona.

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Ruszyła wycinka drzew przy ul. Zelwerowicza, gdzie niebawem ma się zacząć budowa sklepu. Inwestor dostał od miasta komplet niezbędnych mu pozwoleń.

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata
film

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata

– Człowiek o wielkim sercu, optymista, wiecznie uśmiechnięty przyjaciel, fantastyczny raper, legenda lubelskiego hip hopu – żegna artystę producent medyczny.

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

W Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii COVID-19. Zgodnie z naszym modelem szczyt zakażeń przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił ok. 60 tys. przypadków dziennie. Inne dane mówią o nawet 140 tys. zakażeń – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że we wtorek może być więcej niż 20 tys. zachorowań.

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji
film

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji

Piłkarze Górnika Łęczna zakończyli pierwszy etap przygotowań do rundy wiosennej efektowną wygraną z trzecioligowym KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. W poniedziałek Maciej Gostomski i spółka zameldowali się w klubie skąd wyruszyli na zgrupowanie do tureckiej Antalyi

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Mimo nawiązania współpracy z PiS burmistrz Włodawy chce być członkiem Nowej Lewicy. Wiesław Muszyński przekonał lubelskich kolegów, że porozumienie z partią rządzącym dotyczy tylko samorządu. Ale będzie musiał się wytłumaczyć centrali swojej partii.

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe
21 stycznia 2022, 19:00

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty karnawałowe, podczas których będzie można usłyszeć największe przeboje muzyki filmowej i musicalowej. Wydarzenia odbędą się 21 stycznia o godz. 19 i 22 stycznia o godz. 18.

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Namawiałem ekspertów Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnacje, do tego, żeby kontynuowali swoją misję mimo rozbieżności. Niestety nie przekonaliśmy ich, stąd zbliżamy się do końca funkcjonowania rady w tej formule – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz Łukasz Sz. jest jednym z tymczasowo aresztowanych ws. fałszowania certyfikatów covidowych – poinformowała w poniedziałek poznańska prokuratura. W ub. tygodniu zatrzymano w tej sprawie łącznie pięć osób, w tym dwóch żołnierzy.

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Nie żyje 50-letnia pacjentka z Covid-19, która przez ponad tydzień walczyła o życie w lubelskim szpitalu. Nie zaszczepiła się, podobnie jak jej mąż, który zmarł w domu. Martwego ojca znalazło dziecko.

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Licząca ok. trzech tysięcy ferma norek w Starym Zadybiu w powiecie ryckim została objęta kwarantanną po tym jak badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u pięciu osobników. Izolacja zwierząt potrwa 90 dni.

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

O „wzmożoną czujność” prosi mieszkańców Kamil Rarak, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Niemce. Apel radnego ma związek z włamaniami do domów w podlubelskich miejscowościach.

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur
20 stycznia 2022, 18:00

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur

Od 21 stycznia w Galerii City Project Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie można podziwiać wystawę Krystyny Rudzkiej-Przychody i Lucjana Gazdy "Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem". Wernisaż zostanie zorganizowany w czwartek, 20 stycznia o godz. 18.

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin udanie rozpoczęła ligową rywalizację w 2022 roku. Akademicy pokonali w Świdniku Heiro Rzeszów, choć spotkanie zaczęło się zdecydowanie lepiej dla gości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!