Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

22 grudnia 2021 r.
9:00

O podwyżki walczy coraz więcej pracowników handlu. "Moje zarobki tracą na wartości z tygodnia na tydzień"

65 22 A A
Według danych lubelskiego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w sektorze handlu w październiku tego roku wyniosło 4476 zł
Według danych lubelskiego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w sektorze handlu w październiku tego roku wyniosło 4476 zł (fot. Maciej Kaczanowski)

Więcej wydajemy w sklepach, a od nowego roku wyjątkowo dotkliwie odczujemy rachunki za prąd czy gaz. Dlatego coraz częściej chcemy podwyżek. Upominają się o nie pracownicy m.in. Stokrotki, Carrefour, Pepco, Kauflandu czy Decathlonu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zarabiam ok. 3200 zł na rękę – przyznaje pani Ola, sprzedawczyni sklepu z Olimpu w Lublinie. – W październiku zorientowałam się, że przed kolejną wypłatą muszę pożyczyć parę złotych od znajomych. W listopadzie ta sytuacja się powtórzyła. Zaczęłam analizować swoje wydatki. Okazało się, że nie jestem bardziej rozrzutna. To życie stało się tak drogie, że moje zarobki tracą na wartości z tygodnia na tydzień.

Nasza rozmówczyni poprosiła już o podwyżkę od 1 stycznia. – Szefowa powiedziała, że się zastanowi, ale nie mam dużych nadziei. Usłyszałam, że „przecież wiem, co się dzieje”, że ona też ma coraz wyższe rachunki, a klientów wciąż jest mniej niż przed pandemią – opowiada.

Podwyżki albo spór

O podwyżki walczy coraz więcej pracowników. O godziwe płace walczą m.in. pracownicy Domów Pomocy Społecznej z województwa lubelskiego. Zwrócili się już do organów prowadzących DPS-y (starostów i burmistrzów miast – red.) z wnioskiem o zapewnienie w przyszłorocznych budżetach znacznie wyższych podwyżek niż te wynikające z podniesienia płacy minimalnej.

– U nas spór zbiorowy z pracodawcą już trwa. Wkroczyliśmy w etap mediacji – mówi Grzegorz Orłowski, przewodniczący związków zawodowych pracowników pomocy społecznej w Lublinie. – Domagamy się wzrostu wynagrodzeń o tysiąc złotych brutto, korzystania z premii i innych benefitów takich jak np. dofinansowania do okularów dla pracowników socjalnych czy dodatku terenowego dla asystentów i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej.

Orłowski podkreśla, że na pracowników socjalnych nakłada się coraz więcej obowiązków, a ich zarobki są nieco tylko wyższe niż najniższa krajowa.

– Dlatego czekamy na podwyżki. Przyznano nam wprawdzie 200 zł brutto, ale traktujemy to nie jako podwyżkę, a regulację płacy. Ze względu np. na coraz wyższą inflację to kwota, która absolutnie nas nie satysfakcjonuje – podkreśla.

Handel podnosi głowę

Złe nastroje panują także wśród pracowników handlu. W ubiegłym miesiącu zorganizowali demonstrację w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in. pracownicy Carrefour, Pepco, Kaufland czy Decathlon.

– Staramy się rozmawiać z pracodawcą, ale nie można nazwać tego dialogiem – mówi Alicja Symbor, Przewodnicząca „Solidarności” w Stokrotce. Pracownicy tej sieci także brali udział w pikiecie. – Pracy jest coraz więcej, pracowników coraz mniej, a zatem rosną nasze obowiązki, a zarabiamy albo pensję minimalną, albo niewiele wyższą i to bez względu na to, czy chodzi o nowego pracownika, czy takiego z 20-letnim stażem pracy. Sytuacja jest bardzo trudna. Obawiam się, że jedyne podwyżki, na jakie możemy liczyć, to te wynikające z podniesienia płacy minimalnej o 210 zł od stycznia. To jednak zdecydowanie za mało.

Godziwe życie

– Wszędzie, gdzie działają związki zawodowe, podejmowane są dziś próby zwrócenia uwagi pracodawców na konieczność podwyżek – mówi Marek Wątorski, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność w Lublinie. – Naszym celem jest utrzymanie poziomu godziwego życia wszystkich pracowników i ich rodzin, a ten w ostatnim czasie znacznie spada. Inflacja wynosi już ponad 7 proc., ale pamiętajmy, że w przypadku koszyka podstawowych produktów spożywczych jest ona znacznie wyższa. Tymczasem dla wielu pracowników jedyne podwyżki wiążą się z podniesieniem przez rząd płacy minimalnej. To ogromny błąd. Musimy pamiętać, po co wprowadzona została ta płaca. Jej ideą nie było przecież wypłacanie jej większości pracownikom, a jedynie zmuszenie nieuczciwych pracodawców do zapewnienia ich pracownikom poziomu bezpieczeństwa socjalnego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 grudnia 2021 r. o 09:13
Ale o co wam chodzi? Tamci kradli a ci się dzielą... Nowy ład, a ciemy lud zaczyna się budzić z 6-cio letniego amoku ?
Avatar
Harpagan / 22 grudnia 2021 r. o 10:06
Wybraliście taką władzę to teraz płacić. Wszyscy którzy nie głosowali na Piss- podwyżki pensji, wyznawcy tych złodziei i nieudaczników mordy w kubeł i pracować za miskę ryżu jak mówił Morawiecki.
Avatar
___K___ / 22 grudnia 2021 r. o 10:25
czemu jak tęczowy wpisze swoje tezy to jego post zostaje i następnie admin blokuje dodawanie komentarzy, zwłaszcza tych związanych z covidem i krytyką rząd ??? czyżby sam tęczowy był tutaj adminem ? zwróćcie uwagę przeglądając tematy.
Też się nad tą jego bezkarnością zastanawiałem. I nad niemal nieprzerwaną obecnością na forum. Może ma za zadania sianie gównoburzy, żeby był rych i klikalność rosła?
Avatar
___K___ / 22 grudnia 2021 r. o 10:26
Niektórzy z łezką w oku wsP0minają te piękne czasy, jak to za Dona Aldinio na 1 miejsce za 5zł/h zgłaszało się 100 chętnych.
Jasne, teraz jest lepiej, kiedy oni (a i ty też) nie stoją za pracą, tylko żyją z podatków, które płacą tacy, jak ja.
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 07:58
Niektórzy z łezką w oku wsP0minają te piękne czasy, jak to za Dona Aldinio na 1 miejsce za 5zł/h zgłaszało się 100 chętnych kandydatów.
  Jasne, teraz jest lepiej, kiedy oni (a i ty też) nie stoją za pracą, tylko żyją z podatków, które płacą tacy, jak ja. Weź się do uczciwej roboty, to zrozumiesz.
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 08:00
Na P0cieszenie - nie wszystko idzie do góry: businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/spadki-cen-mieszkan-juz-blisko-gielda-zdaje-sie-nie-miec-co-do-tego-watpliwosci/xx52nhe
Wróżenie z fusów, a jak będzie, to czas pokaże. Przy rozpędzającej się inflacji, to te wróżby będzie można między bajki schować.
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 07:59
... lekarz specjalista w szpitalu powiatowym na kontrakcie, faktura - 80 tyś zł brutto - wynagrodzenie za jeden miesiąc… ludzie szpital nazywają „umieralnią” - jaka praca, taka płaca - logiczne :)
Trzeba się było uczyć, skończyć medycynę, to też byś zarabiał, a jak się uczyć nie chciało, to musisz trollować na forum, matołku bez honoru.
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 08:03
... lekarz specjalista w szpitalu powiatowym na kontrakcie, faktura - 80 tyś zł brutto - wynagrodzenie za jeden miesiąc… ludzie szpital nazywają „umieralnią” - jaka praca, taka płaca - logiczne :)
Doktorki to była zawsze główna klientela na "apartamenty inwestycyjne". Ale jak ktoś ma już 10 pustostanów, za których utrzymanie trzeba co miesiąc płacić coraz więcej, to w końcu przyjdzie czas na opamiętanie się.
Jesteś głupim trollem. Jak ktoś ma nadwyżki finansowe, to jest oczywiste, że lokuje je w pewne inwestycje, a za takie uznaje się powszechnie nieruchomości. I nie mam tu na myśli tego, co idzie na kredyt, ale o faktyczne nadwyżki gotówki.
Jesteś głupim trollem. Jak ktoś ma nadwyżki finansowe, to jest oczywiste, że lokuje je w pewne inwestycje, a za takie uznaje się powszechnie nieruchomości. I nie mam tu na myśli tego, co idzie na kredyt, ale o faktyczne nadwyżki gotówki. rozwiń
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 08:01
SZEF MA LUKSUSOWE AUTO ???? WIĘC TO TYYYYY MUSISZ NA NIE ZAROBIĆ.....a  STOPY PROCENTOWE IDĄ W GÓRĘ.... Jeśli, przykładowo, rata leasingu wynosiła dotąd ok. 2500 zł, to po podwyżce może wynieść ca 2600 zł. Niby niedużo, ale jeśli ktoś ma więcej aut... i to nie koniec podwyżek stóp procentowych i nie koniec podwyżek rat.
Podwyżki rate będą znacznie większe - w tym przykładzie z 2500 w październiku zrobiło się już 3k, a w styczniu będzie to 3500. To samo dotyczy kredytujących się "inwestorów" w dewelo-kurniki.
Ty się znasz na ekonomii, jak wilk na gwiazdach. A do tego masz nasrane we łbie. Lecz się.
Ty się znasz na ekonomii, jak wilk na gwiazdach. A do tego masz nasrane we łbie. Lecz się. rozwiń
Avatar
roberto_f / 22 grudnia 2021 r. o 09:09
czemu jak tęczowy wpisze swoje tezy to jego post zostaje i następnie admin blokuje dodawanie komentarzy, zwłaszcza tych związanych z covidem i krytyką rząd ??? czyżby sam tęczowy był tutaj adminem ? zwróćcie uwagę przeglądając tematy.
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 08:03
... lekarz specjalista w szpitalu powiatowym na kontrakcie, faktura - 80 tyś zł brutto - wynagrodzenie za jeden miesiąc… ludzie szpital nazywają „umieralnią” - jaka praca, taka płaca - logiczne :)
Doktorki to była zawsze główna klientela na "apartamenty inwestycyjne". Ale jak ktoś ma już 10 pustostanów, za których utrzymanie trzeba co miesiąc płacić coraz więcej, to w końcu przyjdzie czas na opamiętanie się.
Jesteś głupim trollem. Jak ktoś ma nadwyżki finansowe, to jest oczywiste, że lokuje je w pewne inwestycje, a za takie uznaje się powszechnie nieruchomości. I nie mam tu na myśli tego, co idzie na kredyt, ale o faktyczne nadwyżki gotówki.
Jesteś głupim trollem. Jak ktoś ma nadwyżki finansowe, to jest oczywiste, że lokuje je w pewne inwestycje, a za takie uznaje się powszechnie nieruchomości. I nie mam tu na myśli tego, co idzie na kredyt, ale o faktyczne nadwyżki gotówki. rozwiń
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 08:01
SZEF MA LUKSUSOWE AUTO ???? WIĘC TO TYYYYY MUSISZ NA NIE ZAROBIĆ.....a  STOPY PROCENTOWE IDĄ W GÓRĘ.... Jeśli, przykładowo, rata leasingu wynosiła dotąd ok. 2500 zł, to po podwyżce może wynieść ca 2600 zł. Niby niedużo, ale jeśli ktoś ma więcej aut... i to nie koniec podwyżek stóp procentowych i nie koniec podwyżek rat.
Podwyżki rate będą znacznie większe - w tym przykładzie z 2500 w październiku zrobiło się już 3k, a w styczniu będzie to 3500. To samo dotyczy kredytujących się "inwestorów" w dewelo-kurniki.
Ty się znasz na ekonomii, jak wilk na gwiazdach. A do tego masz nasrane we łbie. Lecz się.
Ty się znasz na ekonomii, jak wilk na gwiazdach. A do tego masz nasrane we łbie. Lecz się. rozwiń
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 08:00
Na P0cieszenie - nie wszystko idzie do góry: businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/spadki-cen-mieszkan-juz-blisko-gielda-zdaje-sie-nie-miec-co-do-tego-watpliwosci/xx52nhe
Wróżenie z fusów, a jak będzie, to czas pokaże. Przy rozpędzającej się inflacji, to te wróżby będzie można między bajki schować.
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 07:59
... lekarz specjalista w szpitalu powiatowym na kontrakcie, faktura - 80 tyś zł brutto - wynagrodzenie za jeden miesiąc… ludzie szpital nazywają „umieralnią” - jaka praca, taka płaca - logiczne :)
Trzeba się było uczyć, skończyć medycynę, to też byś zarabiał, a jak się uczyć nie chciało, to musisz trollować na forum, matołku bez honoru.
Avatar
___K___ / 23 grudnia 2021 r. o 07:58
Niektórzy z łezką w oku wsP0minają te piękne czasy, jak to za Dona Aldinio na 1 miejsce za 5zł/h zgłaszało się 100 chętnych kandydatów.
  Jasne, teraz jest lepiej, kiedy oni (a i ty też) nie stoją za pracą, tylko żyją z podatków, które płacą tacy, jak ja. Weź się do uczciwej roboty, to zrozumiesz.
Avatar
___K___ / 22 grudnia 2021 r. o 13:48
SZEF MA LUKSUSOWE AUTO ???? WIĘC TO TYYYYY MUSISZ NA NIE ZAROBIĆ.....a  STOPY PROCENTOWE IDĄ W GÓRĘ.... Jeśli, przykładowo, rata leasingu wynosiła dotąd ok. 2500 zł, to po podwyżce może wynieść ca 2600 zł. Niby niedużo, ale jeśli ktoś ma więcej aut... i to nie koniec podwyżek stóp procentowych i nie koniec podwyżek rat.
Przypominam, że w ubiegłym roku stopy radykalnie zmniejszono, do rekordowego poziomu, a obecne ich podwyżki nie wróciły do stanu z początków ubiegłego roku. Ale ty na ekonomii też się nie znasz, jesteś zwykłym PiSowskim populistą.
Przypominam, że w ubiegłym roku stopy radykalnie zmniejszono, do rekordowego poziomu, a obecne ich podwyżki nie wróciły do stanu z początków ubiegłego roku. Ale ty na ekonomii też się nie znasz, jesteś zwykłym PiSowskim populistą. rozwiń
Avatar
___K___ / 22 grudnia 2021 r. o 13:46
Niektórzy z łezką w oku wsP0minają te piękne czasy, jak to za Dona Aldinio na 1 miejsce za 5zł/h zgłaszało się 100 chętnych kandydatów.
Jasne, teraz jest lepiej, kiedy oni (a i ty też) nie stoją za pracą, tylko żyją z podatków, które płacą tacy, jak ja. Weź się do uczciwej roboty, to zrozumiesz.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 grudnia 2021 r. o 13:42
... lekarz specjalista w szpitalu powiatowym na kontrakcie, faktura - 80 tyś zł brutto - wynagrodzenie za jeden miesiąc… ludzie szpital nazywają „umieralnią” - jaka praca, taka płaca - logiczne :)
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 grudnia 2021 r. o 13:38
!!   UWAGA !!!   --- Szpital w Pile. Budżet 180 mln zł. Dodatki covidowe 25 mln zł. Jeden lekarz zarobił milion zł. Na wynagrodzenia wydali 77% budżetu. ... MOZNA? MOZNA!   PANDEMIOOOOO-----TRWAAAAAAAJ!!!!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 grudnia 2021 r. o 13:29
SZEF MA LUKSUSOWE AUTO ???? WIĘC TO TYYYYY MUSISZ NA NIE ZAROBIĆ.....a  STOPY PROCENTOWE IDĄ W GÓRĘ.... Jeśli, przykładowo, rata leasingu wynosiła dotąd ok. 2500 zł, to po podwyżce może wynieść ca 2600 zł. Niby niedużo, ale jeśli ktoś ma więcej aut... i to nie koniec podwyżek stóp procentowych i nie koniec podwyżek rat.
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Poważny wypadek busa na S12 w pobliżu Puław. Zablokowana droga do Lublina. Objazdy

Poważny wypadek busa na S12 w pobliżu Puław. Zablokowana droga do Lublina. Objazdy

Na miejscu jest policja i kieruje, jadące w stronę Lublina, samochody na objazdy.

Lublin. Kongres Rad Dzielnic i temat przewodni: spalarnia śmieci. Transmisja na żywo
film

Lublin. Kongres Rad Dzielnic i temat przewodni: spalarnia śmieci. Transmisja na żywo

W Lublinie odbywa się druga edycja Kongresu Rad Dzielnic. To spotkanie organizowane przez senatora Polski 2050 Jacka Burego.

Górki czechowskie. Znamy uzasadnienie ostatniego wyroku sądu

Górki czechowskie. Znamy uzasadnienie ostatniego wyroku sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny stanął po stronie miasta i dewelopera decydując o przyszłości górek czechowskich. Teraz poznaliśmy uzasadnienie wyroku.

Wystawa "Akwarele i rysunek" Eweliny Maliborskiej-Patkowskiej
17 lutego 2023, 17:00

Wystawa "Akwarele i rysunek" Eweliny Maliborskiej-Patkowskiej

W piątek, 17 lutego o godz. 17 w Galerii OKNA MBP (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) odbędzie się wernisaż wystawy Eweliny Maliborskiej-Patkowskiej "Akwarele i rysunek".

II liga koszykarzy: Lublinianka gorsza od Probasket Mińsk Mazowiecki

II liga koszykarzy: Lublinianka gorsza od Probasket Mińsk Mazowiecki

Lublinianka dzielnie walczyła z Superis UKS Probasket, ale ostatecznie musiała uznać wyższość podopiecznych Rafała Króla.

Do biedronki przyszedł żuk... Wicewojewoda tak chwali przyznanie pieniędzy na drogi

Do biedronki przyszedł żuk... Wicewojewoda tak chwali przyznanie pieniędzy na drogi

Ponad 300 mln zł trafiło do województwa lubelskiego w ramach ostatniego rozdania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wicewojewoda Robert Gmitruczuk (PiS) zapewnia, że pieniądze były przyznawane samorządom bez klucza partyjnego.

Azoty Puławy znowu bez kapitana

Azoty Puławy znowu bez kapitana

Kiepska wiadomość dla trenera Roberta Lisa, a także kibiców Azotów Puławy. Michał Jurecki w najbliższych tygodniach nie pomoże drużynie na parkiecie.

 Liceum chce kształcić przyszłych żołnierzy pod patronatem MON

Liceum chce kształcić przyszłych żołnierzy pod patronatem MON

Platerka zamierza kształcić uczniów w swoich klasach mundurowych pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. – Zainteresowanie tym profilem jest duże – przyznaje Przemysław Olesiejuk, dyrektor II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej.

Na czym polega praca stomatologa?

Na czym polega praca stomatologa?

Każdy z nas mniej więcej wie, na czym polega praca dentysty. Lekarz stomatolog to jednak bardzo obszerne pojęcie, dlatego też chcielibyśmy przyjrzeć się mu nieco bliżej. Odpowiemy sobie również na pytanie odnośnie tego, jak często powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny.

Grzegorz Turnau w Centrum Spotkania Kultur
17 lutego 2023, 19:00

Grzegorz Turnau w Centrum Spotkania Kultur

W piątek, 17 lutego o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) wystąpi Grzegorz Turnau z koncertem w ramach trasy "Znów wędrujemy".

Hiszpańskie rytmy w Zamościu

Hiszpańskie rytmy w Zamościu

Jako solistka wystąpi sopranistka Anna Barska. Orkiestrą dyrygować zaś będzie Juan Jose Navarro. Koncert zatytułowany „Hiszpański karnawał” już w ten piątek na scenie Zamojskiego Domu Kultury.

Bez ślubu, bez dzieci i nie w Ulhówku. Tak wygląda woj. lubelskie w statystyce

Bez ślubu, bez dzieci i nie w Ulhówku. Tak wygląda woj. lubelskie w statystyce

Mieszkańcy województwa lubelskiego coraz rzadziej decydują się na ślub. Mają coraz mniej dzieci. Opuszczają też domy, w których byli wcześniej zameldowani. W ten sposób pustoszeje zwłaszcza południowa część regionu.

Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawyrzckiego. Podium jest już znane

Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawyrzckiego. Podium jest już znane

Pierwsza kolejka drugiej fazy rozgrywek przyniosła zwycięstwa fawrytów – Symbitu, The Reds Iglo-Klima oraz Quattro Tech

Z religią na bakier? Co trzeci uczeń nie chodzi na te lekcje

Z religią na bakier? Co trzeci uczeń nie chodzi na te lekcje

Ile miasto wydaje na organizację religii w szkołach? Jak wiele osób w związku z tym zatrudnia, a ilu uczniów w tych lekcjach uczestniczy? – interpelację z takimi pytaniami złożył w styczniu jeden z zamojskich radnych. Właśnie otrzymał odpowiedź. Jak wygląda sytuacja?

Klasztor w Jabłecznej został Pomnikiem Historii. Będą z tego pieniądze

Klasztor w Jabłecznej został Pomnikiem Historii. Będą z tego pieniądze

Najstarszy w Polsce, bo istniejący nieprzerwanie od ponad pół tysiąca lat, prawosławny monaster w Jabłecznej (powiat bialski) stał się Pomnikiem Historii. Namiestnik tego miejsca, archimandryta Piotr Dawidziuk liczy, że dzięki temu łatwiej będzie można aplikować o fundusze zewnętrzne na remont klasztoru.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!