Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

15 listopada 2011 r.
14:41
Edytuj ten wpis

Barbara Demick "Światu nie mamy czego zazdrościć"

Barbara Demick "Światu nie mamy czego zazdrościć"
Barbara Demick \"Światu nie mamy czego zazdrościć\"

Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej
Wyd. Wydawnictwo Czarne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przesyłka z Wydawnictwa Czarne przyszła mniej więcej w tym samym czasie co e-mail z Państwowej Akcji Humanitarnej. – Głód w Korei Północnej! – alarmował PAH. Pamiętam, że wtedy to nie zrobiło to na mnie żadnego wrażenia. A potem przeczytałam tę książkę...

Świadectwo świadków

Jak wygląda codzienne życie w najbardziej totalitarnym systemie we współczesnym świecie? Na to pytanie potrafią odpowiedzieć tylko ci, którzy się tam urodzili. Dziennikarze mają wjazd do tego kraju szczególnie utrudniony. Jeśli w ogóle zostaną wpuszczeni, dostają "przewodników” i starannie przygotowany program wizyty. Nie ma mowy o odstępstwach od starannie wytyczonego turystycznego szlaku, czy krótkiej rozmowie z ludźmi na ulicy.

Dziennikarka amerykańskiego "Los Angeles Times” Barbara Demick materiał do swoich reportaży zbierała inaczej. To pokłosie ośmiu lat rozmów z uciekinierami z jednego z największych północnokoreańskich miast - Chongjinu. W efekcie powstała niesamowita książka. Równie przerażająca jak "Rok 1984” Orwell'a. A nawet bardziej, bo opisywane historie zdarzyły się naprawdę.

Sześcioro bohaterów "Światu nie mamy czego zazdrościć” (lekarka, przedszkolanka, student najlepszej w kraju uczelni), mieszka dziś w Korei Południowej. Żaden z nich nigdy jednak nie przystosował się do życia w nowych warunkach. Nie daje im spokoju poczucie winy i wstydu. Za to, co przyszło im robić by przeżyć, do dziś czują do siebie odrazę.

Jak tam jest?

Ludność Korei dzieli się na 51 kategorii należących do trzech klas: właściwej, chwiejnej i wrogiej. Awans w drabinie społecznej jest niemożliwy, ale za drobne przewinienie łatwo spaść w dół. Nie masz wpływu na swoje pochodzenie, więc nie masz wpływu na swój los. Co więcej, system kontroluje każdy twój krok.

To partia decyduje o tym, co wisi na ścianie w twoim domu (portret przywódcy), jak się ubierasz (szare syntetyczne tkaniny), czy jaką nosisz fryzurę (mężczyźni włosy nie dłuższe niż 5 cm, kobiety trwała). W wielu obowiązkach funkcjonariuszy policji wyręczają sąsiedzi.

– Szpiegowanie współobywateli jest w Korei Północnej swoista rozrywką – pisze Demick. – Obserwowanie, czy ktoś nie łamie przepisów, było obowiązkiem obywatelskim. Wszyscy musieli zachować czujność.

Indoktrynacja zaczyna się już w żłobkach i przyzakładowych przedszkolach. Filmy, gazety, radio utrwalają boski status jedynego wodza. Lata ciężkiej pracy, niedosypiania, wielogodzinne szkolenia i seanse samokrytyki – stosowane w Korei Płn. metody prania mózgu w zasadzie nie różnią się od technik stosowanych na przesłuchaniach.

W efekcie ludzie tracą zdolność samodzielnego myślenia. Tym bardziej, że kraj jest szczelnie odizolowany od świata. Przez granice nie przedostaje się nic, co mogłoby zasiać nutkę niepokoju, sprowokować do zadawania pytań.

To prawdopodobnie dlatego, mimo straszliwego głodu przez pół wieku (do roku 1998), na Południe zbiegły tylko 923 osoby. W tym samym czasie, z głodu zmarło od 600 tys. do 2 mln ludzi.

To nie jedyne przerażające statystyki. Jak wyliczył UNICEF, z powodu niedożywienia 42 proc. północnokoreańskich dzieci cierpi na nieodwracalne deformacje ciała. A 65 proc. maluchów jest opóźnione w rozwoju (dane ONZ).

PAH alarmuje

Dziś, jak alarmuje Państwowa Akcja Humanitarna, głoduje co najmniej 6 mln mieszkańców Korei Północnej. Dystrybuowane przez państwo racje żywnościowe zostały zmniejszone z 400 g do 150 g na dzień. To jedna piąta zapotrzebowania kalorycznego dorosłego człowieka.

Pozostałe informacje

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Błyskawiczny gol. Motor Lublin - Piast Gliwice (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Piast Gliwice. To przedostatni, domowy występ beniaminka w tym sezonie. Początek zawodów o godz. 18.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Papież Leon XIV
galeria
film

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Watykan podał datę

Spotkanie z mediami, korpusem dyplomatycznym i wreszcie uroczysta inauguracja pontyfikatu z udziałem głów państw i oficjalnych delegacji. Wiadomo też na kiedy zaplanowano pierwszą audiencję generalną Leona XIV.

Dla 14-latka ta przejażdżka mogła skończyć się tragicznie

Ojciec nie pozwolił, a i tak pojechał. Wypadek 14-latka na motocyklu

Ojciec mu na to nie pozwolił, bo nawet nie wiedział, że syn wybiera się na przejażdżkę motocyklem. Dla 14-latka ta nielegalna wycieczka skończyła się wypadkiem.

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo
20 maja 2025, 17:00

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo

Tym razem nie koncert, nie teatralny spektakl ani nie wieczór poezji, ale coś na sportowo ma do zaoferowania Zamojski Dom Kultury. W tym miesiącu zorganizuje trzydniowe warsztaty z jazdy na rolkach. Zajęcia są bezpłatne.

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy
UTRUDNIENIA i OBJAZDY
11 maja 2025, 13:00

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy

W niedzielę w Lublinie odbędą się uroczyste obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego. Na mieszkańców i kierowców w tym czasie czekają utrudnienia drogowe, a komunikacja miejska skierowana będzie na objazdy.

Lublinianka straciła punkty za mecz z Orlętami Spomlek Radzyń Podlaski walkowerem

Lublinianka przegrała walkowerem, Stal Kraśnik uciekła na 9 punktów

Głupi błąd Lublinianki w niedawnym meczu z Orlętami Spomlek słono kosztował klub z Wieniawy. Drużyna Daniela Koczona na boisku wygrała 1:0, ale ze względu na króciutki występ nieuprawnionego zawodnika przegrała walkowerem 0:3.

Imprezy klubowe w weekend (9 – 10 maja)
Imprezy
9 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (9 – 10 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Dał się złapać na reklamę z prezydentem. Teraz dzwonią do niego codziennie

Dał się złapać na reklamę z prezydentem. Teraz dzwonią do niego codziennie

Wizerunek Prezydenta RP sprawił, że 54-latek stracił czujność i uwierzył, że po inwestycji znacznie się wzbogaci. A padł ofiarą oszustwa i stracił 150 tys. zł.

Prace ruszyły jesienią zeszłego roku. Mają się zakończyć w tym miesiącu

Dojechać się nie da. Pieszo tylko naokoło. Zamykają drogę na kilka dni

Jest plan, żeby całość skończyć sporo przed wakacjami. Ale zanim droga dojazdowa do parkingów przy strzelnicy i boiskach, w rejonie zalewu miejskiego zostanie zrobiona, trzeba ją zamknąć dla ruchu.

Edach Budowlani Lublin zagrają z liderem tabeli

O punkty u lidera będzie trudno. Edach Budowlani jadą do Siedlec

W 16. kolejce wyjazdowym przeciwnikiem Edach Budowlanych będzie Awenta Pogoń Siedlce. Pierwszy gwizdek w niedzielę, o godzinie 14.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31