Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

10 października 2021 r.
15:16

Kolekcje Sztuki Staropolskiej. Radiowy Teatr w Teatrze

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
22 września 2021 0:00
(fot. materiały promocyjne)

Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń realizuje w Lublinie pierwszą edycję Przeglądu "Kolekcje Sztuki", w ramach którego do końca roku podczas różnych działań interdyscyplinarnych w naszym mieście prezentowane będą dzieła staropolskie, tak ważne dla początków kształtowania się rodzimej kultury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przegląd "Kolekcje Sztuki" to projekt, którego głównym zadaniem jest zbudowanie przestrzeni spotkania, metafizyki z codziennością, sacrum i profanum. Inicjatorzy wydarzenia chcą czerpać i umiejscawiać sztukę w tradycji chrześcijańskiej Europy, w teologii, w tradycji i nauce kościoła oraz w filozofii. Pierwsza edycja przeglądu skoncentrowana jest na sztuce staropolskiej.

- Przełom w kulturze polskiej u schyłku wieków średnich związany jest z pojawianiem się piśmiennictwa w języku rodzimym, nowego kamienia węgielnego kultury narodowej. Przetłumaczenie Biblii na polski, wreszcie pojawienie się dzieł Mikołaja Reja z Nagłowic, Jana Kochanowskiego i Andrzeja Frycza Modrzewskiego pozyskuje dla naszego języka miejsca w literaturze europejskiej. (...) Te treści zostały wpisane w fundamenty naszej kultury. Chcemy by dziś wybrzmiewały w łączności z pierwszymi świadectwami ich świadomości - mówi Kurator Artystyczny pierwszej edycji przeglądu, Jarosław Gajewski.

Główną przestrzenią realizacji projektu jest radiowy teatr tworzony z udziałem widzów. W organizację inicjatywy włączyły się lubelskie instytucje: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Radio Lublin, a partnerują im Wojewódzka Biblioteka im. H. Łopacińskiego w Lublinie i Teatr Stary w Lublinie.

Za nami pierwsze wydarzenie Przeglądu "Kolekcje Sztuki Staropolskiej". 22 września w siedzibie Radia Lublin nagrano słuchowisko "Rozmowy Króla Salomona z Marchołtem grubym a sprośnym" w reżyserii Marka Piasecznego, z udziałem Przemysława Gąsiorowskiego i Włodzimierza Dyły.

W planach jest jeszcze realizacja trzech słuchowisk pod opieką kuratorską Grażyny Lutosławskiej z wybranymi tekstami staropolskimi z udziałem zespołu aktorskiego Teatru im. J. Osterwy. Prapremierowe słuchowiska będą nagrywane z udziałem publiczności, na żywo w połączeniu z efektami dźwiękowymi i muzyką przygotowaną do słuchowisk.

Słuchowiska będą miały następnie swoją premierę na antenie Radia Lublin oraz w Teatrze im. J. Osterwy oraz będą dostępne na stronie Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń jako Medioteka Kolekcji Sztuki. Premiera pierwszego nagranego słuchowiska nastąpi 9 października o godz. 20.15 na antenie Radia Lublin.

Premierom słuchowisk będą towarzyszyły dyskusje i rozmowy z udziałem zaproszonych gości: twórców spektakli oraz badaczy zajmujących się teatrem i dramatem staropolskim. Wśród poruszanych tematów będą m.in. tradycja lubelskiego teatru staropolskiego, twórczość wielkich literatów, takich jak Biernat, Rej, Kochanowski, a także ceremoniały związane z Trybunałem Koronnym czy na przykład dysputy religijne prowadzone w lubelskich kościołach.

W programie inicjatywy znalazły się także pokazy przedstawień teatru telewizji, spektakli dodatkowych (jak "Dialog Śmierci (w Ogrodzie Rajskim)" w reżyserii Jolanty Juszkiewicz, koncert najstarszych pieśni religijnych i świeckich  wariantach melodycznych przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej, wystawa twórczości Romana Śledzia czy Targi Książek Ważnych.

Kolejna realizacja słuchowiska w ramach projektu odbędzie się już 11 października o godz. 18. Będzie to nagranie spektaklu "Brama" w oparciu o teksty Sebastiana Klonowica. W nagraniu udział wezmą: Jowita Stepniak, Magdalena Sztejman, Tomasz Bielawiec i Wojciech Rusin. Zainteresowani widzowie będą mogli przyjść do siedziby rozgłośni i uczestniczyć w wydarzeniu. Premiera słuchowiska w Teatrze Osterwy nastąpi 31 października o godz. 14, a na antenie Radia Lublin - 6 listopada o godz. 20.15.

KALENDARIUM PRZEGLĄDU KOLEKCJE SZTUKI STAROPOLSKIEJ

Nagrania słuchowisk w Radio Lublin (z udziałem publiczności):
- 22 września - Rozmowy Króla Salomona z Marchołtem grubym a sprośnym, reż. Marek Pasieczny, aktorzy: Przemysław Gąsiorowski, Włodzimierz Dyła
- 11 października - Spektakl „Brama” w oparciu o teksty Sebastiana Klonowica, reż. Grażyna Lutosławska
- 3 listopada - "Uciechy staropolskie" w oparciu o intermedia teatralne, Mateusz Nowak
- 2 grudnia "Gra o Narodzeniu" w oparciu o staropolskie intermedia teatralne, reż. Jarosław Gajewski

Pokazy spektakli - słuchowisk w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie:
- 3 października - Rozmowy Króla Salomona z Marchołtem grubym a sprośnym, reż. Marek Pasieczny, aktorzy: Przemysław Gąsiorowski, Włodzimierz Dyła (odwołany pokaz, premiera w Radiu Lublin 9.10 godz. 20.15)
- 31 października - Słuchowisko w oparciu o teksty Sebastiana Klonowica
- 28 listopada - "Uciechy staropolskie" w oparciu o intermedia teatralne
- 19 grudnia - "Gra o Narodzeniu" w oparciu o staropolskie intermedia teatralne

Biblioteka im. H. Łopacińskiego w Lublinie
- 22 października - prof. dr hab. Maria Juda (UMCS) - Galaktyka Gutenberga
- 23 października - prezentacja multimedialna i podcast "Starodruki w sieci. Staropolskie zasoby bibliotek cyfrowych. Prolegomena"
- 26 listopada - prof. dr hab. Dariusz Chemperek (UMCS) - Homo oeconomicus. Proza Mikołaja Reja
- 27 listopada - film "Starodruczne cymelia z kolekcji Hieronima Łopacińskiego"
- 10 grudnia -  dr hab. Anna Nowicka-Struska (UMCS) - Kobiety i pióro. O piszących mieszkankach klasztorów lubelskich epoki staropolskiej
- 11 grudnia - grudzień - film "Staropolskie silva rerum"

Radiowe rozmowy o sztuce staropolskiej prow. dr Patryk Kencki:
- 17 października - "W stronę źródeł, czyli o początkach literatury i teatru polskiego", prof. dr hab. Dariusz Chemperek, dr hab. Anna Nowicka-Struska, dr Patryk Kencki.
- 7 listopada -  "W stronę Lublina, czyli o staropolskich twórcach związanych z tym miastem", Grażyna  Lutosławska, dr hab. Anna Nowicka-Struska, dr Jarosław Cymerman, dr Patryk Kencki.
- 28 listopada - "W stronę profanum, czyli o staropolskiej twórczości plebejskiej",  Mateusz Nowak dr  Jarosław Cymerman, dr Patryk Kencki.
- 19 grudnia -  "W stronę sacrum, czyli o dramatyzacji świętych historii" -  Jarosław Gajewski,  prof. Dariusz Chemperek, dr Patryk Kencki.

Teatr Stary - pokazy Teatru Telewizji:
- 19 listopada - Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim  reż. Piotr Cieplak, rozmowa o spektaklu prow. Grażyna Lutosławska
- 3 grudnia  - Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim  reż. Piotr Tomaszuk, rozmowa o spektaklu prow. Jarosław Cymerman

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Stojące przy ulicy Leszczyńskiego 20 i 22 stare budynki należące do miasta zostały przeznaczone do rozbiórki. Kiedyś mieścił się tam wydział administracji lubelskiego urzędu miasta.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna