Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

13 lipca 2022 r.
11:20

Lubelscy nauczyciele chcą wydać prawdziwy HiT. O ministerialnej książce mówią: indoktrynacja

93 26 A A

Książka do Historii i Teraźniejszości jest jednostronna i momentami stygmatyzująca – mówią o ministerialnym wydawnictwie nauczyciele z Lubelskiego. Już przygotowują alternatywne treści, które od września będą mogli wykorzystywać nauczyciele w pracy z nastolatkami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

HiT to nowy przedmiot szkolny. Już od września zapoznawać będą się z nim uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych (dwie godziny w tygodniu). Za rok dołączą do nich także drugoklasiści (godzina tygodniowo). Zgodnie z założeniami, HiT ma przygotować młodych ludzi do „świadomego i odpowiedzialnego udziału w życiu publicznym”.

– Czego można się spodziewać po tym przedmiocie? Indoktrynacji – nie ma wątpliwości nauczyciel historii z jednego lubelskich ogólniaków. – Żeby się upewnić, że tak będzie, wystarczy przejrzeć podstawę programową i książkę. Część zagadnień jest ideowo obojętnych, ale część ma za zadanie wpojenie uczniom konkretnego spojrzenia na świat.

– Nie ma WOS-u i nauki tego, co jest naprawdę ważne, tylko jest prawicowe spojrzenia na świat i wychowywanie sobie potulnych wyborców – to inny głos.

– Tak jak nasze mamy i babcie pewnego spojrzenia na świat uczą telewizyjne „Wiadomości”, tak nastolatków uczyć ma HiT – mówi wprost historyczka z Puław. – Historia nie jest jednowymiarowa. Są różne na nią spojrzenia, różne interpretacje. Tu ich natomiast nie dostajemy.

Stygmatyzująca publicystyka

Po przeanalizowaniu podstawy programowej i książki do HiT, do podobnych wniosków doszli historycy z województwa lubelskiego skupieni wokół portalu ohistorie.eu.

– Nie jest to materiał adekwatny do tego, w jaki sposób odbywać powinna się edukacja historyczna w szkołach – nie ma wątpliwości Agnieszka Jaczyńska, nauczycielka historii z Zamościa. – Uczniowie otrzymali ponad 500 stron zwartego tekstu napisanego w stylu publicystycznym. To jednowymiarowa wizja tego, co działo się w Polsce i na świecie po 1945 roku. Język jest też momentami stygmatyzujący, np. w odniesieniu do Unii Europejskiej i polskiej w niej obecności. W książce mamy jednostronną ocenę postaci i zachodzących procesów.

Według naszej rozmówczyni, razi też sama forma, w której brak właściwej, nowoczesnej obudowy dydaktycznej: odpowiedniego doboru ikonografii, czytelnie rozrysowanych map, diagramów, tabel ułatwiających przyswajanie wiedzy. Czy wreszcie ćwiczeń i podsumowań. – Nie trzeba być fachowcem, żeby zauważyć istotne różnice, przeglądając używane dziś podręczniki do historii i książki do HiT-u – mówi Jaczyńska.

Będą inne materiały

Ponieważ zadaniem nauczycieli jest realizowanie podstawy programowej, a nie korzystanie z podręcznika, historycy z Lubelskiego w ramach Towarzystwa Edukacji Obywatelskiej OHistorie zaczęli tworzyć własne materiały dydaktyczne, które będą publikowane na portalu ohistorie.eu.

– Do września z wszystkim nie zdążymy, bo to nasza społeczna działalność dodatkowa obok pracy zawodowej, ale na bieżąco będziemy publikować materiały, z których korzystać będą mogli nauczyciele prowadzący lekcje oraz materiały do samodzielnego wykorzystania przez ucznia. Planujemy też założyć konta na Facebooku i Instagramie, żeby na bieżąco reagować na pytania zadawane przez uczniów – dodaje Jaczyńska.

Z podobnymi inicjatywami występują historycy z innych ośrodków w całej Polsce. Ci lubelscy będą współpracować m.in. z portalem cyfrowehistorie.pl.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 15 lipca 2022 r. o 20:31
Znafffffca ocenił dzieło procesora. Ciekawe czym wartościowym może się pochwalić litera k ? Proszę o konkretne informacje.
Jeśli pijesz do mnie, to znowu strzeliłeś kulą w płot. Nie oceniałem książki, tylko sam przedmiot.
Avatar
poker / 15 lipca 2022 r. o 18:43
Znafffffca ocenił dzieło procesora. Ciekawe czym wartościowym może się pochwalić litera k ? Proszę o konkretne informacje.
"Procesora"? To jakaś część "mózgu elektronicznego" dokonała tego dzieła? Jakaś odpadła "pięta klepka"?
 Sorry, moja literówka: zamiast c powinna być f. Prawidłowo powinno być "profesora". Dzięki za uwagę.
Avatar
Labydnik / 15 lipca 2022 r. o 17:43
Znafffffca ocenił dzieło procesora. Ciekawe czym wartościowym może się pochwalić litera k ? Proszę o konkretne informacje.
 "Procesora"? To jakaś część "mózgu elektronicznego" dokonała tego dzieła? Jakaś odpadła "pięta klepka"?
Avatar
poker / 15 lipca 2022 r. o 17:30
Znafffffca ocenił dzieło procesora. Ciekawe czym wartościowym może się pochwalić litera k ? Proszę o konkretne informacje.
Avatar
___K___ / 15 lipca 2022 r. o 07:52
To nie HiT. To sHiT.
Avatar
___K___ / 15 lipca 2022 r. o 07:51
(...) a większość wykorzysta książkę i tyle :)
  To, że coś robi "większość" wcale nie oznacza, że to jest dobre. Popatrz, co "większość" zrobiła z Polską przez ostatnich 7 lat - zrealizowała obietnicę wyborczą zawartą w haśle "Polska w ruinie".
Avatar
___K___ / 15 lipca 2022 r. o 07:50
Nic nie pójdzie na przemiał wiele szkół ją wprowadzi tylko niewielka część będzie pluła, a większość wykorzysta książkę i tyle :)
Mylisz pojęcia, trollu. Owszem, wieli proPiSowskich nauczycieli wprowadzi tę książkę (bo przecież nie podręcznik), ale pamiętaj, że Polacy, to naród stojący w kontrze to bezmyślnej propagandy. Za socjalizmu, gdy próbowano wyrugować z nas religię, staliśmy murem za Kościołem. Kościołem, w którego szeregach ok. 30% kleru było donosicielami SB. Teraz, gdy kler pokazał swoje prawdziwe oblicze (pazerność, zboczenia, włażenie z buciorami w życie ludzi, nawet niewierzących) - Polacy już tak chętnie do kościółków nie latają. I to samo będzie z tym HiTem - pójdzie śladami TVPiS, którą ogląda już tylko elektorat PiSu, i to ten najbardziej zaczadziały.
Mylisz pojęcia, trollu. Owszem, wieli proPiSowskich nauczycieli wprowadzi tę książkę (bo przecież nie podręcznik), ale pamiętaj, że Polacy, to naród stojący w kontrze to bezmyślnej propagandy. Za socjalizmu, gdy próbowano wyrugować z nas religię, staliśmy murem za Kościołem. Kościołem, w którego szeregach ok. 30% kleru było donosicielami SB. Teraz, gdy kler pokazał swoje prawdziwe oblicze (pazerność, zboczenia, włażenie z buciorami w życie ludzi, nawet niewierzących) - Polacy już tak chętnie do kościółków nie latają. I to samo... rozwiń
Avatar
___K___ / 15 lipca 2022 r. o 07:50
  Szczęście wielu będzie używało bardzo dobrej książki, która naświetla prawdę, bardzo dobrze że zlikwidowano tzw. czerwony WOS.       No teraz platformersi zblatowali się tęczowymi i postkomunistami i komunistami i tak plują :) Prawda boli donosiciele szaleją...  
Chłopcze, swoimi bezmyślnymi komentarzami wspierasz najbardziej socjalistyczną partię w tej części Europy.
Avatar
hist / 14 lipca 2022 r. o 22:54
Ci nauczyciele, którzy zarzucają wybitnemu profesorowi Roszkowskiemu jednostronne spojrzenie i propagandę będą robić swoją propagandę, bo historia zawsze jest propagandą. Nie ma obiektywnej historii.
Avatar
___K___ / 14 lipca 2022 r. o 21:58
Nic nie pójdzie na przemiał wiele szkół ją wprowadzi tylko niewielka część będzie pluła, a większość wykorzysta książkę i tyle :)
Mylisz pojęcia, trollu. Owszem, wieli proPiSowskich nauczycieli wprowadzi tę książkę (bo przecież nie podręcznik), ale pamiętaj, że Polacy, to naród stojący w kontrze to bezmyślnej propagandy. Za socjalizmu, gdy próbowano wyrugować z nas religię, staliśmy murem za Kościołem. Kościołem, w którego szeregach ok. 30% kleru było donosicielami SB. Teraz, gdy kler pokazał swoje prawdziwe oblicze (pazerność, zboczenia, włażenie z buciorami w życie ludzi, nawet niewierzących) - Polacy już tak chętnie do kościółków nie latają. I to samo będzie z tym HiTem - pójdzie śladami TVPiS, którą ogląda już tylko elektorat PiSu, i to ten najbardziej zaczadziały.
Mylisz pojęcia, trollu. Owszem, wieli proPiSowskich nauczycieli wprowadzi tę książkę (bo przecież nie podręcznik), ale pamiętaj, że Polacy, to naród stojący w kontrze to bezmyślnej propagandy. Za socjalizmu, gdy próbowano wyrugować z nas religię, staliśmy murem za Kościołem. Kościołem, w którego szeregach ok. 30% kleru było donosicielami SB. Teraz, gdy kler pokazał swoje prawdziwe oblicze (pazerność, zboczenia, włażenie z buciorami w życie ludzi, nawet niewierzących) - Polacy już tak chętnie do kościółków nie latają. I to samo... rozwiń
Avatar
___K___ / 15 lipca 2022 r. o 20:31
Znafffffca ocenił dzieło procesora. Ciekawe czym wartościowym może się pochwalić litera k ? Proszę o konkretne informacje.
Jeśli pijesz do mnie, to znowu strzeliłeś kulą w płot. Nie oceniałem książki, tylko sam przedmiot.
Avatar
poker / 15 lipca 2022 r. o 18:43
Znafffffca ocenił dzieło procesora. Ciekawe czym wartościowym może się pochwalić litera k ? Proszę o konkretne informacje.
"Procesora"? To jakaś część "mózgu elektronicznego" dokonała tego dzieła? Jakaś odpadła "pięta klepka"?
 Sorry, moja literówka: zamiast c powinna być f. Prawidłowo powinno być "profesora". Dzięki za uwagę.
Avatar
Labydnik / 15 lipca 2022 r. o 17:43
Znafffffca ocenił dzieło procesora. Ciekawe czym wartościowym może się pochwalić litera k ? Proszę o konkretne informacje.
 "Procesora"? To jakaś część "mózgu elektronicznego" dokonała tego dzieła? Jakaś odpadła "pięta klepka"?
Avatar
poker / 15 lipca 2022 r. o 17:30
Znafffffca ocenił dzieło procesora. Ciekawe czym wartościowym może się pochwalić litera k ? Proszę o konkretne informacje.
Avatar
___K___ / 15 lipca 2022 r. o 07:52
To nie HiT. To sHiT.
Avatar
___K___ / 15 lipca 2022 r. o 07:51
(...) a większość wykorzysta książkę i tyle :)
  To, że coś robi "większość" wcale nie oznacza, że to jest dobre. Popatrz, co "większość" zrobiła z Polską przez ostatnich 7 lat - zrealizowała obietnicę wyborczą zawartą w haśle "Polska w ruinie".
Avatar
___K___ / 15 lipca 2022 r. o 07:50
Nic nie pójdzie na przemiał wiele szkół ją wprowadzi tylko niewielka część będzie pluła, a większość wykorzysta książkę i tyle :)
Mylisz pojęcia, trollu. Owszem, wieli proPiSowskich nauczycieli wprowadzi tę książkę (bo przecież nie podręcznik), ale pamiętaj, że Polacy, to naród stojący w kontrze to bezmyślnej propagandy. Za socjalizmu, gdy próbowano wyrugować z nas religię, staliśmy murem za Kościołem. Kościołem, w którego szeregach ok. 30% kleru było donosicielami SB. Teraz, gdy kler pokazał swoje prawdziwe oblicze (pazerność, zboczenia, włażenie z buciorami w życie ludzi, nawet niewierzących) - Polacy już tak chętnie do kościółków nie latają. I to samo będzie z tym HiTem - pójdzie śladami TVPiS, którą ogląda już tylko elektorat PiSu, i to ten najbardziej zaczadziały.
Mylisz pojęcia, trollu. Owszem, wieli proPiSowskich nauczycieli wprowadzi tę książkę (bo przecież nie podręcznik), ale pamiętaj, że Polacy, to naród stojący w kontrze to bezmyślnej propagandy. Za socjalizmu, gdy próbowano wyrugować z nas religię, staliśmy murem za Kościołem. Kościołem, w którego szeregach ok. 30% kleru było donosicielami SB. Teraz, gdy kler pokazał swoje prawdziwe oblicze (pazerność, zboczenia, włażenie z buciorami w życie ludzi, nawet niewierzących) - Polacy już tak chętnie do kościółków nie latają. I to samo... rozwiń
Avatar
___K___ / 15 lipca 2022 r. o 07:50
  Szczęście wielu będzie używało bardzo dobrej książki, która naświetla prawdę, bardzo dobrze że zlikwidowano tzw. czerwony WOS.       No teraz platformersi zblatowali się tęczowymi i postkomunistami i komunistami i tak plują :) Prawda boli donosiciele szaleją...  
Chłopcze, swoimi bezmyślnymi komentarzami wspierasz najbardziej socjalistyczną partię w tej części Europy.
Avatar
hist / 14 lipca 2022 r. o 22:54
Ci nauczyciele, którzy zarzucają wybitnemu profesorowi Roszkowskiemu jednostronne spojrzenie i propagandę będą robić swoją propagandę, bo historia zawsze jest propagandą. Nie ma obiektywnej historii.
Avatar
___K___ / 14 lipca 2022 r. o 21:58
Nic nie pójdzie na przemiał wiele szkół ją wprowadzi tylko niewielka część będzie pluła, a większość wykorzysta książkę i tyle :)
Mylisz pojęcia, trollu. Owszem, wieli proPiSowskich nauczycieli wprowadzi tę książkę (bo przecież nie podręcznik), ale pamiętaj, że Polacy, to naród stojący w kontrze to bezmyślnej propagandy. Za socjalizmu, gdy próbowano wyrugować z nas religię, staliśmy murem za Kościołem. Kościołem, w którego szeregach ok. 30% kleru było donosicielami SB. Teraz, gdy kler pokazał swoje prawdziwe oblicze (pazerność, zboczenia, włażenie z buciorami w życie ludzi, nawet niewierzących) - Polacy już tak chętnie do kościółków nie latają. I to samo będzie z tym HiTem - pójdzie śladami TVPiS, którą ogląda już tylko elektorat PiSu, i to ten najbardziej zaczadziały.
Mylisz pojęcia, trollu. Owszem, wieli proPiSowskich nauczycieli wprowadzi tę książkę (bo przecież nie podręcznik), ale pamiętaj, że Polacy, to naród stojący w kontrze to bezmyślnej propagandy. Za socjalizmu, gdy próbowano wyrugować z nas religię, staliśmy murem za Kościołem. Kościołem, w którego szeregach ok. 30% kleru było donosicielami SB. Teraz, gdy kler pokazał swoje prawdziwe oblicze (pazerność, zboczenia, włażenie z buciorami w życie ludzi, nawet niewierzących) - Polacy już tak chętnie do kościółków nie latają. I to samo... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Exodus. Stygmaty czasu" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur
18 sierpnia 2022, 18:00

"Exodus. Stygmaty czasu" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur

W czwartek, 18 sierpnia o godz. 18, w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się wernisaż wystawy Bogusława Lustyka "Exodus. Stygmaty czasu".

 Edach Budowlani poznali terminarz rundy jesiennej.

Edach Budowlani poznali terminarz rundy jesiennej.

 Na inaugurację zawita do Lublina drużyna Master Pharm Łódź

Prokuratura domagała się wyższej kary dla Beaty Kozidrak. Jest decyzja warszawskiego sądu

Prokuratura domagała się wyższej kary dla Beaty Kozidrak. Jest decyzja warszawskiego sądu

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, skazujący Beatę Kozidrak za jazdę pod wpływem alkoholu. Ten wyrok jest prawomocny, co oznacza, że wokalistka będzie musiała nie tylko zapłacić, ale także rozstać się z prowadzeniem samochodu na kilka lat

Jak wybrać dla siebie dobry odkurzacz?

Jak wybrać dla siebie dobry odkurzacz?

Zakup jakiegokolwiek sprzętu domowego to obecnie dla nas spory stres. Dlaczego? Dlatego, że mamy ogromny wybór i wydaje nam się, że sami nie jesteśmy w stanie podjąć żadnej decyzji. Prawda jest jednak taka – jak dobrze się do tego przygotujemy i nie będziemy podejmować impulsywnych kroków to na pewno wybierzemy coś takiego, co w zupełności spełni nasze oczekiwania. Najbardziej istotne jest to, aby nie sugerować się tutaj przesadnie zdaniem innych osób - można wysłuchać ich opinii, ale dalej musimy samodzielnie stwierdzić, co jest dla nas faktycznie najlepsze.

Było morderstwo w Orient Expressie, a teraz jest włamanie do wagonu w Okunince [zdjęcia]
galeria

Było morderstwo w Orient Expressie, a teraz jest włamanie do wagonu w Okunince [zdjęcia]

Nie była to akcja może tak spektakularna, ale polała się krew. Włodawscy policjanci musieli jechać do Okuninki, żeby poskromić włamywacza. Mężczyzna nie wytłumaczył im, z jakiego powodu wszedł bez pytania do wagonu pocztowego. Efekt jest taki, że czeka go długa odsiadka. Pod uwagę będzie brany jeden, dosyć istotny szczegół

Zajęcia dla dzieci z Warsztatami Kultury
11 sierpnia 2022, 17:00

Zajęcia dla dzieci z Warsztatami Kultury

W czwartek, 11 sierpnia o godz. 17 na placu Litewskim odbędą się zajęcia modowe dla dzieci, które zorganizują Warsztaty Kultury.

Lublin: Urzędnicy sprawdzą kamieniarzy. Ale nie zrobią tego z zaskoczenia

Lublin: Urzędnicy sprawdzą kamieniarzy. Ale nie zrobią tego z zaskoczenia

Na koniec sierpnia zaplanowano pomiar hałasu przy zakładzie kamieniarskim spędzającym sen z powiek sąsiadom. Kontrola ma wykazać, czy zakład działa za głośno, ale nie odbędzie się z zaskoczenia. Urząd tłumaczy, że nie może działać bez zapowiedzi.

Plenerowe kino w Nałęczowie: "Urwis" i "Slumdog"
12 sierpnia 2022, 20:30

Plenerowe kino w Nałęczowie: "Urwis" i "Slumdog"

W najbliższy weekend odbędą się kolejne pokazy kina plenerowego w Nałęczowie. W dniach 12-13 sierpnia o godz. 20.30 na placu przed UM w Nałęczowie (ul. Lipowa 3) będzie można zobaczyć filmy "Urwis" i "Slumdog".

Pociągiem do Lublina dotrzemy w błogiej ciszy. Co to oznacza?

Pociągiem do Lublina dotrzemy w błogiej ciszy. Co to oznacza?

Od 4 września na polskich torach przybędzie pociągów, w których wyznaczona jest strefa ciszy. Wśród nich będą też składy kursujące do Lublina. Zapowiedziała to oficjalnie spółka PKP Intercity obsługująca większość polskich połączeń dalekobieżnych

Kibice w Świdniku będą mogli zobaczyć zespoły z PlusLigi

Kibice w Świdniku będą mogli zobaczyć zespoły z PlusLigi

W pierwszy weekend września – 3 i 4 – zostanie rozegrany silnie obsadzony Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw
14 sierpnia 2022, 12:00

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw

W niedzielę, 14 sierpnia, wystartują kolejne warsztaty w ramach Centralnego Placu Zabaw. W nadchodzącym tygodniu organizatorzy szykują wiele atrakcji.

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie.  "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka
Tylko u nas

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie. "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka

Szykuje się zmiana dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Następca odchodzącego na emeryturę Zdzisława Kuleszy ma zostać wyłoniony w drodze konkursu, ale w Urzędzie Marszałkowskim można już usłyszeć o mocnej kandydaturze do objęcia tej funkcji.

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?

Kreml od lat, za pomocą kanału Russia Today, fabryk trolli oraz influencerów, manipuluje zagraniczną opinią publiczną. Jak to robi? W dzisiejszej Uwadze! reportaż w cyklu „Tu mówi Moskwa”.

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Mimo pandemicznego roku w Lubelskim przybyło milionerów. Z naszych zeznań wynika też, że dużo więcej zapłaciliśmy podatków, byliśmy też bardziej hojni i bardzo, ale to bardzo polubiliśmy ulgę, dzięki której możemy zaoszczędzić na wymianie okien, drzwi, czy pieca.

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 801 w Dęblinie zbliża się do końca. Jej otwarcie przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku. W planach jest również budowa nowego mostu na Wieprzu w Borowej oraz rozbiórka istniejącej przeprawy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!