Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Finanse

28 września 2022 r.
20:20

W kantorach wszystko po 5 złotych. Dlaczego waluty drożeją i kto na tym korzysta?

72 20 A A
(fot. Krzysztof Wiejak)

Nie tylko najstarsi górale, ale też właściciele kantorów i ekonomiści nie pamiętają takich czasów. We wtorek kurs dolara po raz pierwszy przebił 5 zł. Amerykańska waluta ma doborowe towarzystwo – szwajcarskiego franka. Powoli tym śladem kroczy też euro. Co to dla nas oznacza?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Był jeden taki dzień – wspomina właściciel kantoru przy Peowiaków, walutowej ulicy Lublina – Kiedy dolara kupowaliśmy po 1,90, a sprzedawaliśmy po 2 zł. Ale to był tylko jeden dzień i to było w 2008 roku.

W 2008 roku światowa gospodarka zaliczyła ostre hamowanie po kryzysie na rynku kredytów hipotecznych w USA i upadku jednego z największych (600 mld aktywów) i najstarszych (150 lat) banków inwestycyjnych na północnoamerykańskim kontynencie – Lehman Brothers.

Frankowiczów zapiecze

Czynników, które już powodują negatywne skutki dla lokalnych i globalnych rynków, jest dziś prawdopodobnie więcej niż w 2008. Ale to, co w ostatnich dniach stało się z dolarem i frankiem, jest bezprecedensowym wydarzeniem na rynku walutowym.

Dolar nie tylko przebił granicę 5 zł, ale znacząco przegonił też euro, które wygląda teraz na biedniejszego brata i wciąż błąka się w okolicach 4,8-4,9 zł. Kroku dolarowi dotrzymuje szwajcarska waluta, co będzie miało znaczenie dla tych, którzy mają kredyty hipoteczne we frankach. Przy spłacie kolejnej raty trzeba będzie głębiej sięgnąć do kieszeni, tym bardziej że Szwajcarski Bank Narodowy podniósł ostatnio stopy procentowe z minus 0,25 do plus 0,5 p.p. Urósł też sam frank, po raz pierwszy strasząc frankowiczów „piątką” z przodu.

Ale ten rajd walut w górę nie wszystkich martwi.

Na pewno jest to korzystna sytuacja dla eksporterów, którzy za sprzedane produkty lub świadczone usługi otrzymują zapłatę w dolarach lub euro – komentuje dr Jakub Czerniak z Katedry Mikroekonomii i Ekonomii Stosowanej UMCS. – Z drugiej strony za dolary i euro kupujemy surowce energetyczne, przede wszystkim gaz i ropę naftową. Może to niekorzystnie przełożyć się na inflację, podobnie jak wzrost kosztów importu pozostałych dóbr.

Dlaczego dolar zyskuje

Skąd w ogóle taki rajd walut i osłabienie złotego? Zdaniem dr. Czerniaka mają na to wpływ przede wszystkim czynniki geopolityczne i związana z nimi niepewność.

– W Europie to wojna w Ukrainie i problemy z surowcami energetycznymi, bo jeśli wystąpią ich braki albo będą one drogie, to może pojawić się (lub pogłębić) ewentualna recesja. A inwestorzy uciekają z rynków, na których są problemy. Na tym tle USA jawią się nadal, mimo problemów z inflacją, jako silna i stabilna gospodarka, która - jeśli chodzi o surowce - jest w dużym stopniu samowystarczalna.

Jak podkreśla ekonomista, najnowszym czynnikiem wzmacniającym dolara jest ubiegłotygodniowe podniesienie stóp procentowych przez System Rezerwy Federalnej wraz z towarzyszącym mu komunikatem o determinacji Fed do obniżenia inflacji do 2 proc, która w sierpniu wyniosła 6,3 proc. Dlatego dolar aż tak zyskuje, wyraźnie przeganiając już euro.

Walutowy kij ma dwa końce

Robert Chmielewski, właściciel i dyrektor generalny firmy Lactex z Lublina, która od 30 lat eksportuje do 40 krajów produkty mleczarskie o przedłużonym terminie ważności, o sytuacji na rynku walutowym mówi wprost: – Eksporterzy mają teraz żniwa. Jeszcze tydzień temu sprzedawaliśmy dolary po 4,85 zł i byliśmy z tego bardzo zadowoleni, a teraz kurs wynosi już 5,02, więc to już jest kosmos.

Chmielewski podkreśla, że jego firma od lat była wierna dolarowi i w tej walucie rozliczała się z odbiorcami z Azji, w tym przede wszystkim z Chin, bo na tamten rynek wysyła aż 90 proc. towarów. Mniejsze ilości trafiają do Afryki i na Bliski Wschód.

– Ale kij zawsze ma dwa końce – zaznacza właściciel Lactexu. – Trzeba pamiętać, że nasi chińscy partnerzy muszą kupować dolary i dla nich z kolei ta waluta zrobiła się bardzo droga. W ciągu miesiąca USD podrożał z około 6,3 do 7,3 juana. Przy takim kursie maleje popyt, co może się z kolei przełożyć na nasz eksport – wyjaśnia nasz rozmówca.

Co będzie dalej? – Myślę, że musi przyjść korekta, bo te wzrosty są za szybkie i za duże; że będzie jakaś interwencja NBP, bo przecież w walutach rozliczamy się za surowce energetyczne. Już teraz mleczarnie, z którymi współpracujemy, mają ogromne problemy związane z gwałtownym wzrostem kosztów produkcji.

W kantorach ruchu nie ma

A jak reagują drobni ciułacze? Wbrew pozorom do kantorów nie ustawiają się kolejki sprzedających twarde waluty.

– Tak mi się wydawało, ale sprzedających i kupujących jest mnie więcej tyle samo – ocenia właściciel kantoru z Peowiaków. – Sytuacja polityczna i gospodarcza jest taka, że ci, którzy mają waluty, boją się sprzedawać. Wolą jeszcze trzymać. Sprzyja natomiast spekulacjom, a każda informacja może spowodować gwałtowną reakcję, że waluta szybko wzrośnie albo równie szybko spadnie. Bo biznes przecież musi się kręcić – komentuje.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
poker / 30 września 2022 r. o 19:56
Paliwasie, P0dejrzewam ze 100% pewnością,ze gdyby Tusk czy też PO byłaby nadal przy władzy to przy obecnych cenach ludzie zarabialiby niedużo POwyżej 5 zł na godzinę. A jak chcesz mieć jasno i ciepło jedź do sąsiedniego unijnego kraju, tylko zastanawiam się do którego? Chyba że do Rosji,tam nadwyżki gazu palą a z węglem nie wiedzą co zrobić.
Nieudolności 7 lat rządów piss nie można zrzucać na woję w sąsiednim kraju. Jednak inne unijne państwa ciągnęły węgiel przez prawie pół roku, przy czym my już w pierwszych dniach zakazaliśmy importu nie myśląc o przyszłej zimie. Mam w planach przeprowadzkę do innego kraju UE, tylko niech dzieci pokończą studia. Bo pissie będzie jeszcze większa bieda niż dziś gdzie coraz więcej emerytów dokonuje wyboru czy kupic lekarstwa czy jedzenie...
Przykro, że tak ci źle w ojczyźnie, ale nie znam sposobu, żeby odwieść cię od tego zamiaru. Ale zanim wyjedziesz, to zdradź mi, w jakim kraju da się wyżyć z polskiej emerytury? Może skorzystam...?
Tobie tak dobrze? No to zdradź ile ci płacą za te głupie wpisy niejednokrotne ośmieszanie się. Czy jeszcze komórka hejterów przy ministerstwie sprawiedliwości pod przewodnictwem p. Piebiak działa ? Czy to nowy twór?
 Pisał o tym Jan Piński, ten który przegrał w sądzie sprawę o zniesławienie? Chcesz być następny? To pisz dalej:))
 Pisał o tym Jan Piński, ten który przegrał w sądzie sprawę o zniesławienie? Chcesz być następny? To pisz dalej:)) rozwiń
Avatar
Gutek / 29 września 2022 r. o 15:44
Paliwasie, P0dejrzewam ze 100% pewnością,ze gdyby Tusk czy też PO byłaby nadal przy władzy to przy obecnych cenach ludzie zarabialiby niedużo POwyżej 5 zł na godzinę. A jak chcesz mieć jasno i ciepło jedź do sąsiedniego unijnego kraju, tylko zastanawiam się do którego? Chyba że do Rosji,tam nadwyżki gazu palą a z węglem nie wiedzą co zrobić.
Nieudolności 7 lat rządów piss nie można zrzucać na woję w sąsiednim kraju. Jednak inne unijne państwa ciągnęły węgiel przez prawie pół roku, przy czym my już w pierwszych dniach zakazaliśmy importu nie myśląc o przyszłej zimie. Mam w planach przeprowadzkę do innego kraju UE, tylko niech dzieci pokończą studia. Bo pissie będzie jeszcze większa bieda niż dziś gdzie coraz więcej emerytów dokonuje wyboru czy kupic lekarstwa czy jedzenie...
Przykro, że tak ci źle w ojczyźnie, ale nie znam sposobu, żeby odwieść cię od tego zamiaru. Ale zanim wyjedziesz, to zdradź mi, w jakim kraju da się wyżyć z polskiej emerytury? Może skorzystam...?
 Tobie tak dobrze? No to zdradź ile ci płacą za te głupie wpisy niejednokrotne ośmieszanie się. Czy jeszcze komórka hejterów przy ministerstwie sprawiedliwości pod przewodnictwem p. Piebiak działa ? Czy to nowy twór?
 Tobie tak dobrze? No to zdradź ile ci płacą za te głupie wpisy niejednokrotne ośmieszanie się. Czy jeszcze komórka hejterów przy ministerstwie sprawiedliwości pod przewodnictwem p. Piebiak działa ? Czy to nowy twór? rozwiń
Avatar
poker / 29 września 2022 r. o 13:28
Paliwasie, P0dejrzewam ze 100% pewnością,ze gdyby Tusk czy też PO byłaby nadal przy władzy to przy obecnych cenach ludzie zarabialiby niedużo POwyżej 5 zł na godzinę. A jak chcesz mieć jasno i ciepło jedź do sąsiedniego unijnego kraju, tylko zastanawiam się do którego? Chyba że do Rosji,tam nadwyżki gazu palą a z węglem nie wiedzą co zrobić.
Nieudolności 7 lat rządów piss nie można zrzucać na woję w sąsiednim kraju. Jednak inne unijne państwa ciągnęły węgiel przez prawie pół roku, przy czym my już w pierwszych dniach zakazaliśmy importu nie myśląc o przyszłej zimie. Mam w planach przeprowadzkę do innego kraju UE, tylko niech dzieci pokończą studia. Bo pissie będzie jeszcze większa bieda niż dziś gdzie coraz więcej emerytów dokonuje wyboru czy kupic lekarstwa czy jedzenie...
 Przykro, że tak ci źle w ojczyźnie, ale nie znam sposobu, żeby odwieść cię od tego zamiaru. Ale zanim wyjedziesz, to zdradź mi, w jakim kraju da się wyżyć z polskiej emerytury? Może skorzystam...?
 Przykro, że tak ci źle w ojczyźnie, ale nie znam sposobu, żeby odwieść cię od tego zamiaru. Ale zanim wyjedziesz, to zdradź mi, w jakim kraju da się wyżyć z polskiej emerytury? Może skorzystam...? rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 września 2022 r. o 09:00
Paliwasie, P0dejrzewam ze 100% pewnością,ze gdyby Tusk czy też PO byłaby nadal przy władzy to przy obecnych cenach ludzie zarabialiby niedużo POwyżej 5 zł na godzinę. A jak chcesz mieć jasno i ciepło jedź do sąsiedniego unijnego kraju, tylko zastanawiam się do którego? Chyba że do Rosji,tam nadwyżki gazu palą a z węglem nie wiedzą co zrobić.
 Nieudolności 7 lat rządów piss nie można zrzucać na woję w sąsiednim kraju. Jednak inne unijne państwa ciągnęły węgiel przez prawie pół roku, przy czym my już w pierwszych dniach zakazaliśmy importu nie myśląc o przyszłej zimie. Mam w planach przeprowadzkę do innego kraju UE, tylko niech dzieci pokończą studia. Bo pissie będzie jeszcze większa bieda niż dziś gdzie coraz więcej emerytów dokonuje wyboru czy kupic lekarstwa czy jedzenie...
 Nieudolności 7 lat rządów piss nie można zrzucać na woję w sąsiednim kraju. Jednak inne unijne państwa ciągnęły węgiel przez prawie pół roku, przy czym my już w pierwszych dniach zakazaliśmy importu nie myśląc o przyszłej zimie. Mam w planach przeprowadzkę do innego kraju UE, tylko niech dzieci pokończą studia. Bo pissie będzie jeszcze większa bieda niż dziś gdzie coraz więcej emerytów dokonuje wyboru czy kupic lekarstwa czy jedzenie... rozwiń
Avatar
poker / 29 września 2022 r. o 08:58
7 lat rządów PiS i efekt: brak węgla, wyłączenia prądu, dolar po 5 złotych i nadpremier z zegarkiem do róry nogami na przegubie który myśli że euro kosztuje 3 złote. Czy leci z nami pilot?
Znowu wył(on}czyło ci prunt, Pisałem ci nie pij z rozpaczy ty ,,róro"
Widzisz, ludzie za Tuska zarabiali 5zł za godzinę, ale stać było ich na kredyty czy na węgiel... POlska w ruinie.
Znowu łzesz. Za Tuska odbierano rodzinom dzieci, bo głodne chodziły do szkoły, a dochód rodziny nie gwarantował możliwości przeżycia. O stopie bezrobocia zapomniałeś?
Patrz, a jednak był dobrobyt, a nie bieda jak dziś że trzeba gasić latarnie i siedzieć w domu gdzie może być 17 stopni... W 2022 roku już 2 000 000 Polaków żyje w skrajnej biedzie. Fakt że bezrobocie zmalało, bo niepracująca patologia pissowska nie rejestruje się w urzędach pracy bo nie ma takiej potrzeby i profitów.
 Dobrobyt był za Tuska?! Odbieranie dzieci z powodu nędzy rodziców to dobrobyt?! Dobrobyt mieli jedynie członkowie po - np za "wykłady" które nikomu do niczego nie były przydatne, inkasowali 45 euro za 45 minut. Fundacja Młoda Demokracja zarabiała kokosy na przymusowym wdrażaniu ISO. Tak. Dla nich był dobrobyt. Nauczyciele mieli podwyżki 0 zł, emeryci 0,30 zł, pielęgniarki i lekarze musieli wyjeżdżać za granicę...itd, itp 
 Dobrobyt był za Tuska?! Odbieranie dzieci z powodu nędzy rodziców to dobrobyt?! Dobrobyt mieli jedynie członkowie po - np za "wykłady" które nikomu do niczego nie były przydatne, inkasowali 45 euro za 45 minut. Fundacja Młoda Demokracja zarabiała kokosy na przymusowym wdrażaniu ISO. Tak. Dla nich był dobrobyt. Nauczyciele mieli podwyżki 0 zł, emeryci 0,30 zł, pielęgniarki i lekarze musieli wyjeżdżać za granicę...itd, itp  rozwiń
Avatar
kees22 / 29 września 2022 r. o 08:18
Paliwasie, P0dejrzewam ze 100% pewnością,ze gdyby Tusk czy też PO byłaby nadal przy władzy to przy obecnych cenach ludzie zarabialiby niedużo POwyżej 5 zł na godzinę. A jak chcesz mieć jasno i ciepło jedź do sąsiedniego unijnego kraju, tylko zastanawiam się do którego? Chyba że do Rosji,tam nadwyżki gazu palą a z węglem nie wiedzą co zrobić.
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 września 2022 r. o 07:32
7 lat rządów PiS i efekt: brak węgla, wyłączenia prądu, dolar po 5 złotych i nadpremier z zegarkiem do róry nogami na przegubie który myśli że euro kosztuje 3 złote. Czy leci z nami pilot?
Znowu wył(on}czyło ci prunt, Pisałem ci nie pij z rozpaczy ty ,,róro"
Widzisz, ludzie za Tuska zarabiali 5zł za godzinę, ale stać było ich na kredyty czy na węgiel... POlska w ruinie.
Znowu łzesz. Za Tuska odbierano rodzinom dzieci, bo głodne chodziły do szkoły, a dochód rodziny nie gwarantował możliwości przeżycia. O stopie bezrobocia zapomniałeś?
 Patrz, a jednak był dobrobyt, a nie bieda jak dziś że trzeba gasić latarnie i siedzieć w domu gdzie może być 17 stopni... W 2022 roku już 2 000 000 Polaków żyje w skrajnej biedzie. Fakt że bezrobocie zmalało, bo niepracująca patologia pissowska nie rejestruje się w urzędach pracy bo nie ma takiej potrzeby i profitów.
 Patrz, a jednak był dobrobyt, a nie bieda jak dziś że trzeba gasić latarnie i siedzieć w domu gdzie może być 17 stopni... W 2022 roku już 2 000 000 Polaków żyje w skrajnej biedzie. Fakt że bezrobocie zmalało, bo niepracująca patologia pissowska nie rejestruje się w urzędach pracy bo nie ma takiej potrzeby i profitów. rozwiń
Avatar
wnikliwy / 29 września 2022 r. o 07:13
WCALE NIE WSZYSTKO RUBEL NA PEWNO JEST TAŃSZY XDDDD
Avatar
poker / 29 września 2022 r. o 06:53
7 lat rządów PiS i efekt: brak węgla, wyłączenia prądu, dolar po 5 złotych i nadpremier z zegarkiem do róry nogami na przegubie który myśli że euro kosztuje 3 złote. Czy leci z nami pilot?
Znowu wył(on}czyło ci prunt, Pisałem ci nie pij z rozpaczy ty ,,róro"
Widzisz, ludzie za Tuska zarabiali 5zł za godzinę, ale stać było ich na kredyty czy na węgiel... POlska w ruinie.
 Znowu łzesz. Za Tuska odbierano rodzinom dzieci, bo głodne chodziły do szkoły, a dochód rodziny nie gwarantował możliwości przeżycia. O stopie bezrobocia zapomniałeś?
 Znowu łzesz. Za Tuska odbierano rodzinom dzieci, bo głodne chodziły do szkoły, a dochód rodziny nie gwarantował możliwości przeżycia. O stopie bezrobocia zapomniałeś? rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 września 2022 r. o 23:46
7 lat rządów PiS i efekt: brak węgla, wyłączenia prądu, dolar po 5 złotych i nadpremier z zegarkiem do róry nogami na przegubie który myśli że euro kosztuje 3 złote. Czy leci z nami pilot?
Znowu wył(on}czyło ci prunt, Pisałem ci nie pij z rozpaczy ty ,,róro"
 Widzisz, ludzie za Tuska zarabiali 5zł za godzinę, ale stać było ich na kredyty czy na węgiel... POlska w ruinie.
Avatar
poker / 30 września 2022 r. o 19:56
Paliwasie, P0dejrzewam ze 100% pewnością,ze gdyby Tusk czy też PO byłaby nadal przy władzy to przy obecnych cenach ludzie zarabialiby niedużo POwyżej 5 zł na godzinę. A jak chcesz mieć jasno i ciepło jedź do sąsiedniego unijnego kraju, tylko zastanawiam się do którego? Chyba że do Rosji,tam nadwyżki gazu palą a z węglem nie wiedzą co zrobić.
Nieudolności 7 lat rządów piss nie można zrzucać na woję w sąsiednim kraju. Jednak inne unijne państwa ciągnęły węgiel przez prawie pół roku, przy czym my już w pierwszych dniach zakazaliśmy importu nie myśląc o przyszłej zimie. Mam w planach przeprowadzkę do innego kraju UE, tylko niech dzieci pokończą studia. Bo pissie będzie jeszcze większa bieda niż dziś gdzie coraz więcej emerytów dokonuje wyboru czy kupic lekarstwa czy jedzenie...
Przykro, że tak ci źle w ojczyźnie, ale nie znam sposobu, żeby odwieść cię od tego zamiaru. Ale zanim wyjedziesz, to zdradź mi, w jakim kraju da się wyżyć z polskiej emerytury? Może skorzystam...?
Tobie tak dobrze? No to zdradź ile ci płacą za te głupie wpisy niejednokrotne ośmieszanie się. Czy jeszcze komórka hejterów przy ministerstwie sprawiedliwości pod przewodnictwem p. Piebiak działa ? Czy to nowy twór?
 Pisał o tym Jan Piński, ten który przegrał w sądzie sprawę o zniesławienie? Chcesz być następny? To pisz dalej:))
 Pisał o tym Jan Piński, ten który przegrał w sądzie sprawę o zniesławienie? Chcesz być następny? To pisz dalej:)) rozwiń
Avatar
Gutek / 29 września 2022 r. o 15:44
Paliwasie, P0dejrzewam ze 100% pewnością,ze gdyby Tusk czy też PO byłaby nadal przy władzy to przy obecnych cenach ludzie zarabialiby niedużo POwyżej 5 zł na godzinę. A jak chcesz mieć jasno i ciepło jedź do sąsiedniego unijnego kraju, tylko zastanawiam się do którego? Chyba że do Rosji,tam nadwyżki gazu palą a z węglem nie wiedzą co zrobić.
Nieudolności 7 lat rządów piss nie można zrzucać na woję w sąsiednim kraju. Jednak inne unijne państwa ciągnęły węgiel przez prawie pół roku, przy czym my już w pierwszych dniach zakazaliśmy importu nie myśląc o przyszłej zimie. Mam w planach przeprowadzkę do innego kraju UE, tylko niech dzieci pokończą studia. Bo pissie będzie jeszcze większa bieda niż dziś gdzie coraz więcej emerytów dokonuje wyboru czy kupic lekarstwa czy jedzenie...
Przykro, że tak ci źle w ojczyźnie, ale nie znam sposobu, żeby odwieść cię od tego zamiaru. Ale zanim wyjedziesz, to zdradź mi, w jakim kraju da się wyżyć z polskiej emerytury? Może skorzystam...?
 Tobie tak dobrze? No to zdradź ile ci płacą za te głupie wpisy niejednokrotne ośmieszanie się. Czy jeszcze komórka hejterów przy ministerstwie sprawiedliwości pod przewodnictwem p. Piebiak działa ? Czy to nowy twór?
 Tobie tak dobrze? No to zdradź ile ci płacą za te głupie wpisy niejednokrotne ośmieszanie się. Czy jeszcze komórka hejterów przy ministerstwie sprawiedliwości pod przewodnictwem p. Piebiak działa ? Czy to nowy twór? rozwiń
Avatar
poker / 29 września 2022 r. o 13:28
Paliwasie, P0dejrzewam ze 100% pewnością,ze gdyby Tusk czy też PO byłaby nadal przy władzy to przy obecnych cenach ludzie zarabialiby niedużo POwyżej 5 zł na godzinę. A jak chcesz mieć jasno i ciepło jedź do sąsiedniego unijnego kraju, tylko zastanawiam się do którego? Chyba że do Rosji,tam nadwyżki gazu palą a z węglem nie wiedzą co zrobić.
Nieudolności 7 lat rządów piss nie można zrzucać na woję w sąsiednim kraju. Jednak inne unijne państwa ciągnęły węgiel przez prawie pół roku, przy czym my już w pierwszych dniach zakazaliśmy importu nie myśląc o przyszłej zimie. Mam w planach przeprowadzkę do innego kraju UE, tylko niech dzieci pokończą studia. Bo pissie będzie jeszcze większa bieda niż dziś gdzie coraz więcej emerytów dokonuje wyboru czy kupic lekarstwa czy jedzenie...
 Przykro, że tak ci źle w ojczyźnie, ale nie znam sposobu, żeby odwieść cię od tego zamiaru. Ale zanim wyjedziesz, to zdradź mi, w jakim kraju da się wyżyć z polskiej emerytury? Może skorzystam...?
 Przykro, że tak ci źle w ojczyźnie, ale nie znam sposobu, żeby odwieść cię od tego zamiaru. Ale zanim wyjedziesz, to zdradź mi, w jakim kraju da się wyżyć z polskiej emerytury? Może skorzystam...? rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 września 2022 r. o 09:00
Paliwasie, P0dejrzewam ze 100% pewnością,ze gdyby Tusk czy też PO byłaby nadal przy władzy to przy obecnych cenach ludzie zarabialiby niedużo POwyżej 5 zł na godzinę. A jak chcesz mieć jasno i ciepło jedź do sąsiedniego unijnego kraju, tylko zastanawiam się do którego? Chyba że do Rosji,tam nadwyżki gazu palą a z węglem nie wiedzą co zrobić.
 Nieudolności 7 lat rządów piss nie można zrzucać na woję w sąsiednim kraju. Jednak inne unijne państwa ciągnęły węgiel przez prawie pół roku, przy czym my już w pierwszych dniach zakazaliśmy importu nie myśląc o przyszłej zimie. Mam w planach przeprowadzkę do innego kraju UE, tylko niech dzieci pokończą studia. Bo pissie będzie jeszcze większa bieda niż dziś gdzie coraz więcej emerytów dokonuje wyboru czy kupic lekarstwa czy jedzenie...
 Nieudolności 7 lat rządów piss nie można zrzucać na woję w sąsiednim kraju. Jednak inne unijne państwa ciągnęły węgiel przez prawie pół roku, przy czym my już w pierwszych dniach zakazaliśmy importu nie myśląc o przyszłej zimie. Mam w planach przeprowadzkę do innego kraju UE, tylko niech dzieci pokończą studia. Bo pissie będzie jeszcze większa bieda niż dziś gdzie coraz więcej emerytów dokonuje wyboru czy kupic lekarstwa czy jedzenie... rozwiń
Avatar
poker / 29 września 2022 r. o 08:58
7 lat rządów PiS i efekt: brak węgla, wyłączenia prądu, dolar po 5 złotych i nadpremier z zegarkiem do róry nogami na przegubie który myśli że euro kosztuje 3 złote. Czy leci z nami pilot?
Znowu wył(on}czyło ci prunt, Pisałem ci nie pij z rozpaczy ty ,,róro"
Widzisz, ludzie za Tuska zarabiali 5zł za godzinę, ale stać było ich na kredyty czy na węgiel... POlska w ruinie.
Znowu łzesz. Za Tuska odbierano rodzinom dzieci, bo głodne chodziły do szkoły, a dochód rodziny nie gwarantował możliwości przeżycia. O stopie bezrobocia zapomniałeś?
Patrz, a jednak był dobrobyt, a nie bieda jak dziś że trzeba gasić latarnie i siedzieć w domu gdzie może być 17 stopni... W 2022 roku już 2 000 000 Polaków żyje w skrajnej biedzie. Fakt że bezrobocie zmalało, bo niepracująca patologia pissowska nie rejestruje się w urzędach pracy bo nie ma takiej potrzeby i profitów.
 Dobrobyt był za Tuska?! Odbieranie dzieci z powodu nędzy rodziców to dobrobyt?! Dobrobyt mieli jedynie członkowie po - np za "wykłady" które nikomu do niczego nie były przydatne, inkasowali 45 euro za 45 minut. Fundacja Młoda Demokracja zarabiała kokosy na przymusowym wdrażaniu ISO. Tak. Dla nich był dobrobyt. Nauczyciele mieli podwyżki 0 zł, emeryci 0,30 zł, pielęgniarki i lekarze musieli wyjeżdżać za granicę...itd, itp 
 Dobrobyt był za Tuska?! Odbieranie dzieci z powodu nędzy rodziców to dobrobyt?! Dobrobyt mieli jedynie członkowie po - np za "wykłady" które nikomu do niczego nie były przydatne, inkasowali 45 euro za 45 minut. Fundacja Młoda Demokracja zarabiała kokosy na przymusowym wdrażaniu ISO. Tak. Dla nich był dobrobyt. Nauczyciele mieli podwyżki 0 zł, emeryci 0,30 zł, pielęgniarki i lekarze musieli wyjeżdżać za granicę...itd, itp  rozwiń
Avatar
kees22 / 29 września 2022 r. o 08:18
Paliwasie, P0dejrzewam ze 100% pewnością,ze gdyby Tusk czy też PO byłaby nadal przy władzy to przy obecnych cenach ludzie zarabialiby niedużo POwyżej 5 zł na godzinę. A jak chcesz mieć jasno i ciepło jedź do sąsiedniego unijnego kraju, tylko zastanawiam się do którego? Chyba że do Rosji,tam nadwyżki gazu palą a z węglem nie wiedzą co zrobić.
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 września 2022 r. o 07:32
7 lat rządów PiS i efekt: brak węgla, wyłączenia prądu, dolar po 5 złotych i nadpremier z zegarkiem do róry nogami na przegubie który myśli że euro kosztuje 3 złote. Czy leci z nami pilot?
Znowu wył(on}czyło ci prunt, Pisałem ci nie pij z rozpaczy ty ,,róro"
Widzisz, ludzie za Tuska zarabiali 5zł za godzinę, ale stać było ich na kredyty czy na węgiel... POlska w ruinie.
Znowu łzesz. Za Tuska odbierano rodzinom dzieci, bo głodne chodziły do szkoły, a dochód rodziny nie gwarantował możliwości przeżycia. O stopie bezrobocia zapomniałeś?
 Patrz, a jednak był dobrobyt, a nie bieda jak dziś że trzeba gasić latarnie i siedzieć w domu gdzie może być 17 stopni... W 2022 roku już 2 000 000 Polaków żyje w skrajnej biedzie. Fakt że bezrobocie zmalało, bo niepracująca patologia pissowska nie rejestruje się w urzędach pracy bo nie ma takiej potrzeby i profitów.
 Patrz, a jednak był dobrobyt, a nie bieda jak dziś że trzeba gasić latarnie i siedzieć w domu gdzie może być 17 stopni... W 2022 roku już 2 000 000 Polaków żyje w skrajnej biedzie. Fakt że bezrobocie zmalało, bo niepracująca patologia pissowska nie rejestruje się w urzędach pracy bo nie ma takiej potrzeby i profitów. rozwiń
Avatar
wnikliwy / 29 września 2022 r. o 07:13
WCALE NIE WSZYSTKO RUBEL NA PEWNO JEST TAŃSZY XDDDD
Avatar
poker / 29 września 2022 r. o 06:53
7 lat rządów PiS i efekt: brak węgla, wyłączenia prądu, dolar po 5 złotych i nadpremier z zegarkiem do róry nogami na przegubie który myśli że euro kosztuje 3 złote. Czy leci z nami pilot?
Znowu wył(on}czyło ci prunt, Pisałem ci nie pij z rozpaczy ty ,,róro"
Widzisz, ludzie za Tuska zarabiali 5zł za godzinę, ale stać było ich na kredyty czy na węgiel... POlska w ruinie.
 Znowu łzesz. Za Tuska odbierano rodzinom dzieci, bo głodne chodziły do szkoły, a dochód rodziny nie gwarantował możliwości przeżycia. O stopie bezrobocia zapomniałeś?
 Znowu łzesz. Za Tuska odbierano rodzinom dzieci, bo głodne chodziły do szkoły, a dochód rodziny nie gwarantował możliwości przeżycia. O stopie bezrobocia zapomniałeś? rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 września 2022 r. o 23:46
7 lat rządów PiS i efekt: brak węgla, wyłączenia prądu, dolar po 5 złotych i nadpremier z zegarkiem do róry nogami na przegubie który myśli że euro kosztuje 3 złote. Czy leci z nami pilot?
Znowu wył(on}czyło ci prunt, Pisałem ci nie pij z rozpaczy ty ,,róro"
 Widzisz, ludzie za Tuska zarabiali 5zł za godzinę, ale stać było ich na kredyty czy na węgiel... POlska w ruinie.
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ślub Marzeń. Agata i Grzegorz – miłość z internetu, która wygrała plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Ślub Marzeń. Agata i Grzegorz – miłość z internetu, która wygrała plebiscyt Dziennika Wschodniego

Poznali się w internecie, a na pierwszej randce w ciepły letni dzień poszli na lody. Agata i Grzegorz zajęli pierwsze miejsce w plebiscycie „Ślub Marzeń” organizowanym przez Dziennik Wchodni we współpracy z salonem sukni ślubnych Lanesta. W nagrodę otrzymali voucher na zakup sukni ślubnej o wartości 3 tys. zł. Zwycięska para otrzymała 49 proc. wszystkich głosów.

Polski Cukier Start Lublin – King Szczecin 75:69. Koniec złej passy [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Start Lublin – King Szczecin 75:69. Koniec złej passy [zdjęcia]

Polski Cukier Start Lublin przełamał serię porażek i pokonał King Szczecin

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W piątek specjalna aukcja, a na niej naszyjnik Agaty Kornhauser-Dudy
PDPZ 2022

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W piątek specjalna aukcja, a na niej naszyjnik Agaty Kornhauser-Dudy

Płyty z autografami muzyków, pamiątki od sportowców czy dzieła sztuki będzie można dziś nabyć w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim na rzecz akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. To kolejna odsłona wyjątkowej „aukcji”, której uczestnicy licytować mogą nie za pieniądze, ale przede wszystkim za produkty spożywcze. Początek o godz. 15.30.

Nowe miejsce dla seniorów w Lublinie. Był też Święty Mikołaj

Nowe miejsce dla seniorów w Lublinie. Był też Święty Mikołaj

Na poniedziałek zaplanowano pierwsze zajęcia w Środowiskowym Centrum Seniorów, które powstało w budynku podstawówki przy ul. Śliwińskiego. Starsi mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzać tu czas, korzystając m.in. z ćwiczeń.

Jak zadzwonisz na 112, to teraz odbierają przy Wojciechowskiej
zdjęcia
galeria

Jak zadzwonisz na 112, to teraz odbierają przy Wojciechowskiej

Już nie przy ul. Szczerbowskiego, na piętrze u strażaków, tylko w samodzielnym budynku przy ul. Wojciechowskiej 1. Operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytorni Medycznej w Lublinie od 1 grudnia pracują już w nowym miejscu.

Lubelskie. Bakterie coli w wodociągu. Wyszło to w próbkach pobranych w Biedronce

Lubelskie. Bakterie coli w wodociągu. Wyszło to w próbkach pobranych w Biedronce

Puławski sanepid poinformował o zanieczyszczeniu wody z wodociągu w Wierzchoniowie. Pobrane próbki wykazały obecność bakterii z grupy coli. Woda nie nadaje się do spożycia.

Lublinianka do końca roku potrzebuje 150 tysięcy złotych. "Nie brakuje nam niczego innego, jak funduszy"

Lublinianka do końca roku potrzebuje 150 tysięcy złotych. "Nie brakuje nam niczego innego, jak funduszy"

Rozmowa z Pawłem Brzuszkiewiczem, prezesem Lublinianki

Świerk ma być w tym roku królem rozdania. Sprawdzamy ceny choinek w Lublinie

Świerk ma być w tym roku królem rozdania. Sprawdzamy ceny choinek w Lublinie

Sprzedawcy choinek mówią, że starają się trzymać ceny w ryzach, ale i tak jest drożej. A jeśli chodzi o trendy w choinkowej modzie, to świerki z plantacji mają przyćmić najpiękniejsze jodły.

Świetny występ bokserek z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski seniorek w Zabrzu

Świetny występ bokserek z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski seniorek w Zabrzu

W finałowej gali mogliśmy zobaczyć dwie zawodniczki z naszego regionu – Sandrę Bobowicz i Julię Szeremetę

Minister środowiska o elektrowni atomowej. Wskazuje na wieś w Lubelskiem
zdjęcia
galeria

Minister środowiska o elektrowni atomowej. Wskazuje na wieś w Lubelskiem

Wkrótce zostanie wskazana lokalizacja dla kolejnej elektrowni jądrowej. Na liście - ale nic nie jest przesądzone - jest miejscowość w Lubelskiem. Podczas Konwentu Marszałków Województw RP w Lublinie była też mowa o bezpieczeństwie żywnościowym.

Czego Polacy szukali w Google w 2022 roku? Nie tylko hasło "Putin"
Ranking
galeria

Czego Polacy szukali w Google w 2022 roku? Nie tylko hasło "Putin"

Najpopularniejsza wyszukiwarka świata przedstawia raport za 2022 roku. Prezentuje hasła, które były najczęściej wyszukiwane.

Marszałek chce odwołać dyrektora najlepszego szpitala w województwie

Marszałek chce odwołać dyrektora najlepszego szpitala w województwie

Ważą się losy Adama Chodzińskiego. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego może stracić stanowisko, bo marszałek województwa lubelskiego stracił do niego zaufanie m.in. wskutek pogorszenia sytuacji finansowej placówki.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego: Lider wciąż w formie

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego: Lider wciąż w formie

Symbit udał się na świąteczną przerwę jako lider zmagań. Podopieczni Sławomira Łątki pokonali po emocjonującym spotkaniu Piąty Faul

Rządowy węgiel dla Lublina okazał się kiepski jakościowo. Za dużo miału

Rządowy węgiel dla Lublina okazał się kiepski jakościowo. Za dużo miału

Jest spory problem z jakością indonezyjskiego węgla rozprowadzanego przez miasto po niższej cenie w ramach rządowego programu. Paliwo nie jest sortowane po przywiezieniu i zawiera zbyt dużo miału.

Trzy darmowe spektakle w ramach Przestrzeni Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie
8 grudnia 2022, 19:30

Trzy darmowe spektakle w ramach Przestrzeni Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie

W najbliższych dniach w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można uczestniczyć w próbach otwartych spektakli w ramach konkursu Przestrzeni Sztuki Teatr. Pierwszy pokaz dziś o godz. 19.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!