Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

27 października 2022 r.
6:38

Dla kuratorium pani wicedyrektor nie ma. Została powołana, chociaż wymagań nie spełniała

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 4 A A
Szczepan Jabłoński kieruje Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Werbkowicach od lutego 2022. Wygrał konkurs na to stanowisko. Na zdjęciu z wójt Agnieszką Skubis Rafalską
Szczepan Jabłoński kieruje Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Werbkowicach od lutego 2022. Wygrał konkurs na to stanowisko. Na zdjęciu z wójt Agnieszką Skubis Rafalską (fot. UG Werbkowice / Anna Szewc)

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach na swojego zastępcę mianował nauczycielkę biologii. Choć kontrola kuratorium wykazała, że nie spełnia ona wymagań, to kobieta stanowiska nie straciła. Teraz jest „pełniącą obowiązki”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kontrolerzy z zamojskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie pojawili się w szkole w Werbkowicach w połowie września. Powodem było powzięcie informacji o tym, że Marzena Gumieniak na stanowisko wicedyrektora została powołana „niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa”. Dokładnie przejrzeli przedstawione im dokumenty, od dyrektora przyjęli wyjaśnienia.

Ustalono, że Szczepan Jabłoński jeszcze 17 maja odwołał poprzednią wicedyrektor, a dzień później wyznaczył uczącą biologii Marzenę Gumieniak do zastępowania go i sprawowania nadzoru pedagogicznego (bo on nauczycielem nie jest) w placówce do czasu powołania wicedyrektora. I ten stan trwał wiele tygodni.

Procedura ruszyła

Pod koniec wakacji kandydaturę swojej zastępczyni na stanowisko wicedyrektora Jabłoński przedstawił Radzie Pedagogicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (wchodzi w skład zespołu), a ta w głosowaniu pozytywnie zaopiniowała powierzenie funkcji pani Gumieniak, przyjmując uchwałę w tej sprawie. Takiej samej procedury dokonano również kilka dni później na zebraniu Rady Pedagogicznej Przedszkola Samorządowego „Bajka”.

Jak czytamy w pokontrolnym protokole, zgodnie z wymogami dyrektor wystąpił również do Agnieszki Skubis Rafalskiej, wójt gminy Werbkowice o opinię w sprawie powierzenia funkcji wybranej przez siebie kandydatce, informując, że Marzena Gumieniak spełnia wymagania, jakie według przepisów powinna (ale nie dołączył żadnych potwierdzających to dokumentów) i „posiada pozytywne oceny dorobku zawodowego, natomiast jej praca nigdy nie była oceniana”. Dyrektor zobowiązał się również do wszczęcia procedury oceny pracy tuż po rozpoczęciu roku szkolnego.

Długa lista braków

Problem w tym, że po analizie dokumentacji kontrolerzy z kuratorium stwierdzili, iż pracująca od początku tego roku szkolnego wicedyrektorka wymagań jednak... nie spełnia. Stwierdzono, że nie uzyskała co najmniej bardzo dobrej oceny pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy ani też pozytywnej oceny dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku (a tego wymaga rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017). To nie koniec. Nie przedstawiła również zaświadczenia lekarskiego, że spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym. Nie złożyła oświadczenia, że nie toczy się przeciwko niej postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, nie złożyła również oświadczenia, że nie była karana zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Zalecenia pokontrolne, przekazane dyrektorowi 26 września, były jednoznaczne. Został zobowiązany do tego, aby „niezwłocznie” powierzyć stanowisko wicedyrektora osobie spełniającej wymagania.

Dyrekcja w komplecie

We wtorek, 25 października jadę do Werbkowic. W sekretariacie szkoły (przedszkole mieści się w innym, oddalonym o kilkaset metrów budynku) pytam o dyrekcję. Okazuje się, że Szczepan Jabłoński jest u siebie, a jego zastępczyni w swoim gabinecie. Proszę o rozmowę z dyrektorem. – Jesteśmy na etapie uzupełniania braków formalnych. Czekam jeszcze tylko na jedną opinię – zapewnia Jabłoński.

Zgodnie z przepisami, przed powołaniem swojego zastępcy dyrektor szkoły powinien przeprowadzić konsultacje i zasięgnąć opinii organu prowadzącego, Rady Pedagogicznej oraz Rady Szkoły, o ile taka istnieje. W Werbkowicach jej nie ma. Są jedynie Rady Rodziców w szkole i w przedszkolu i do nich dyrektor, ale dopiero na początku października, zwrócił się z pismem informującym o „rozpoczęciu dokonywania oceny pracy” i prośbą o wyrażenie opinii na temat pracy Marzeny Gumieniak. Z naszych informacji wynika, że rodzice uczniów dyrektorowi odpisali pozytywnie oceniając wicedyrektorkę. Rodzice przedszkolaków zrobili to dopiero w środę.

Marta Klepczuk, przewodnicząca Rady Rodziców przedszkola kwestii powierzenia obowiązków Marzenie Gumieniak, a także wyników kuratoryjnej kontroli komentować nie chce. Nie zdradza też, jaką opinię przedstawiono w odpowiedzi dla dyrektora. Chce poczekać do ostatecznego zakończenia sprawy. – Zdziwiłam się tylko, że dyrektor prosi, byśmy oceniali pracę pani wicedyrektor jako nauczycielki biologii, skoro nasze dzieci się przecież jeszcze tego przedmiotu nie uczą, a pani wicedyrektor żadnych innych zajęć w przedszkolu nie prowadzi – przyznaje Marta Klepczuk.

Nie ma wicedyrektora, jest... p.o. wicedyrektor

A co na to wszystko kuratorium? Z dyrektor zamojskiej delegatury nie udało nam się skontaktować, więc z prośbą o zajęcie stanowiska zwróciliśmy się do Lublina.

– Z uzyskanych z zamojskiej delegatury KO informacji wynika, że osoba, której dotyczyło zalecenie pokontrolne, nie jest obecnie wicedyrektorem, bo złożyła rezygnację, a dyrektor placówki rozpoczął procedurę zmierzającą do powierzenia tego stanowiska osobie, która spełnia wszystkie wymagania – czytamy w odpowiedzi przekazanej nam w środę przez Jolantę Misiak, rzeczniczkę Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Jak się to ma do sytuacji, że Marzena Gumieniak była dzień wcześniej w pracy i urzędowała w gabinecie wicedyrektora i jako wicedyrektor figuruje na stronie internetowej szkoły? Okazuje się, że dyrektor Jabłoński „rozwiązał problem” zanim jeszcze oficjalnie poznał kuratoryjne zalecenia.

– Rezygnację pani wicedyrektor przyjąłem 22 września, a z dniem 23 września powołałem ją jako pełniącą obowiązki wicedyrektora. Szukaliśmy rozwiązań prawnych dla całej sytuacji i takie uznaliśmy za najlepsze – mówi dyrektor. Zapewnia, że już niedługo, zgodnie z wszelkimi wymogami powoła Marzenę Gumieniak na wicedyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach, bo jego zdaniem to najlepsza kandydatka na to stanowisko.

Co ciekawe, w żadnych przepisach oświatowych nie udało nam się natrafić na taką funkcję, jak p.o. wicedyrektora szkoły.

Do tematu z pewnością wrócimy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 października 2022 r. o 15:39
Czy minister edukacji spełnia podstawowe wymagania...
Avatar
Krzysztof25 / 27 października 2022 r. o 13:52
A jakie konsekwencje poniesie p. Dyrektor i inni zamieszani w ten proceder.
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 27 października 2022 r. o 08:16
A czy obecne kuratorium to wymagania spełnia ??? Przecież pani Kurator - to pielęgniarka ? Czy ma wykształcenie i przygotowanie pedagogiczne ???
Avatar
ot_co / 27 października 2022 r. o 07:57
"... gdzie jest pani od biologii, uhaaa...", pamiętajcie i Ani Mru-Mru
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 października 2022 r. o 15:39
Czy minister edukacji spełnia podstawowe wymagania...
Avatar
Krzysztof25 / 27 października 2022 r. o 13:52
A jakie konsekwencje poniesie p. Dyrektor i inni zamieszani w ten proceder.
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 27 października 2022 r. o 08:16
A czy obecne kuratorium to wymagania spełnia ??? Przecież pani Kurator - to pielęgniarka ? Czy ma wykształcenie i przygotowanie pedagogiczne ???
Avatar
ot_co / 27 października 2022 r. o 07:57
"... gdzie jest pani od biologii, uhaaa...", pamiętajcie i Ani Mru-Mru
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ojciec nawet nie widział, że przejechał swojego 2-letniego synka. Już poniósł najwyższą karę

Ojciec nawet nie widział, że przejechał swojego 2-letniego synka. Już poniósł najwyższą karę

Był 15 czerwca tego roku. Franciszek B. ze swoją partnerką i ich dwuletnim synkiem przyjechali w odwiedziny do rodziców kobiety w gminie Kock.

Dworzec PKP w Łukowie od kilku lat jest nieczynny. Jest ważna decyzja

Dworzec PKP w Łukowie od kilku lat jest nieczynny. Jest ważna decyzja

To już pewne. W grudniu Łuków podpisze umowę z PKP na remont dworca. W budynku ma się znaleźć miejska sala widowiskowa.

WIR zagra Nalepę w DDK Czechów
9 grudnia 2022, 19:00

WIR zagra Nalepę w DDK Czechów

W piątek, 9 grudnia o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Czechów (ul. Kiepury 5a) odbędzie się koncert zespołu WIR.

Rodzinne pamiątki składają się na naszą wspólną historię. Dzięki temu miejscu pamięć może przetrwać

Rodzinne pamiątki składają się na naszą wspólną historię. Dzięki temu miejscu pamięć może przetrwać

Zdecydowali się przekazać zdjęcia wykonane przez swoich przodków, ich dyplomy i świadectwa do państwowego zbioru. Dzieląc się rodzinnymi historiami nie pozwolili by zaginęły w mrokach historii. Wczoraj był czas na podziękowania.

Wiedział jakie ma psy, nie ochronił sąsiadów. Zaatakowany Mariusz K. wykrwawił się na śmierć

Wiedział jakie ma psy, nie ochronił sąsiadów. Zaatakowany Mariusz K. wykrwawił się na śmierć

Śledczy uznali, że Jerzy B. „szedł w zaparte” wypierając się posiadania psów, bo była to jego linia obrony, do której miał prawo. Mężczyzna przyznał się dopiero, gdy przedstawiono mu twarde dowody. Teraz stanie przed sądem, gdzie grozić będą mu trzy lata więzienia.

Ambasador USA podczas spotkania na UMCS w Lublinie: Będziemy bronić Polski
galeria

Ambasador USA podczas spotkania na UMCS w Lublinie: Będziemy bronić Polski

Polska jest bezpieczna – zapewniał podczas wizyty w Lublinie ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Mark Brzezinski. Dyplomata wczoraj był gościem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Biała Podlaska. Dlaczego „Babski rynek” nie będzie gotowy w tym roku?
galeria

Biała Podlaska. Dlaczego „Babski rynek” nie będzie gotowy w tym roku?

Remont popularnego wśród mieszkańców targowiska „Babski rynek” przedłuży się o kilka miesięcy. Konieczne są dodatkowe prace, ale obecne warunki atmosferyczne uniemożliwiają ich realizację.

Ksiądz odprawiał niedzielną mszę. Nawet nie wiedział, co się dzieje na plebanii

Ksiądz odprawiał niedzielną mszę. Nawet nie wiedział, co się dzieje na plebanii

W trakcie niedzielnej mszy w kościele w Klementowicach w powiecie puławskim nieznani sprawcy włamali się na plebanię. Gdy wierni modlili się w świątyni, złodzieje wynieśli z budynku pieniądze. Nikt ich nie zauważył.

Moow mi Janek - koncert w Radiu Lublin
9 grudnia 2022, 19:00

Moow mi Janek - koncert w Radiu Lublin

Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert zespołu Moow mi Janek, który zaplanowano na 9 grudnia o godz. 19.

Szpital przełącza się na zasilanie awaryjne. Poważna awaria sieci ciepłowniczej w Puławach

Szpital przełącza się na zasilanie awaryjne. Poważna awaria sieci ciepłowniczej w Puławach

Mieszkańcy kilkunastu ulic dzisiaj o północy stracą dostęp do ciepłej wody i ogrzewania. Prace mają zakończyć się w piątek rano. Skutki awarii odczuje m.in. IUNG, Dom Chemika i Zespół Szkół nr 2. Szpital przełączono na zasilanie awaryjne.

Zuchwała kradzież z kościoła. Stolik był wart więcej niż zawartość kasetki z pieniędzmi

Zuchwała kradzież z kościoła. Stolik był wart więcej niż zawartość kasetki z pieniędzmi

Skarbonka była przymocowana do stolika. To ukradli też stolik.

Spotkanie autorskie z Anną Wylegałą w Bramie Grodzkiej
12 grudnia 2022, 18:00

Spotkanie autorskie z Anną Wylegałą w Bramie Grodzkiej

Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN (ul. Grodzka 21) zaprasza na spotkanie wokół książki Anny Wylegały "Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce". Wydarzenie odbędzie się 12 grudnia o godz. 18.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut pijanych kierowców. Karniści: ta nowelizacja „cofa polskie prawo karne do czasów PRL”

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut pijanych kierowców. Karniści: ta nowelizacja „cofa polskie prawo karne do czasów PRL”

Prezydent Andrzej Duda podpisał reformę Kodeksu karnego, zaostrzającą m.in. kary za najcięższe przestępstwa. Część zmian, jak wprowadzenie tzw. bezwzględnego dożywocia czy konfiskatę aut nietrzeźwych kierowców krytykowali przedstawiciele środowiska prawniczego.

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

To z pozoru proste: na wicedyrektora trzeba powołać osobę spełniającą wymagania. A jednak mimo upływu wielu miesięcy, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach nie był w stanie tego zrobić. Jeśli nie wykorzysta ostatniej danej mu przez kuratorium szansy, sam straci stanowisko.

Naturalne kosmetyki dla niemowląt

Naturalne kosmetyki dla niemowląt

Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna i wymaga szczególnej troski. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Warto wybierać te, które mają bezpieczne i przebadane składy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium