Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

25 lipca 2024 r.
7:52

Wiceprzewodniczący przeprasza rodzinę profesora Zina, ale... nie chce o tym mówić

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Michał Miścior nie chciał w żaden sposób odnieść się do oświadczenia w jego imieniu opublikowanego przez miasto
Michał Miścior nie chciał w żaden sposób odnieść się do oświadczenia w jego imieniu opublikowanego przez miasto (fot. Facebook.com)

Zaczęło się od komentarza z pytaniem o... Hitlerjugend, który został usunięty. Skończyło przeprosinami, do których autor nie chce się przyznać. Michał Miścior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego pytany o sprawę, odmawia komentarza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Przepraszam Rodzinę Pana Profesora Wiktora Zina za to, że w dniu 17 maja 2024 r. pomówiłem Pana Profesora o przynależność do hitlerowskiej organizacji Hitlerjugend. Powyższe stwierdzenie nie polegało na prawdzie, czym spowodowałem naruszenie dóbr osobistych rodziny Pana Profesora nad czym ubolewam i co nie powinno mieć miejsca. Profesor Wiktor Zin jest postacią zasługująca na największy szacunek, w szczególności z uwagi na jego ogromny wkład w dorobek dla kultury narodowej oraz Ziemi Hrubieszowskiej. Przepraszam jeśli ktokolwiek poczuł się urażony moją wypowiedzią." - takie oświadczenie pojawiło się we wtorek na oficjalnym facebookowym profilu Hrubieszowa.

Poprzedził je wstęp, z którego wynikało, że informacja jest publikowana na prośbę Michała Miściora. To wieloletni doświadczony 45-letni samorządowiec, obecnie wiceprzewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego, który w ostatnich wyborach startował z listy Trzeciej Drogi. W Hrubieszowie jest kojarzony ze środowiskiem PSL, ale do partii formalnie nie należy.

Pod postem na profilu wyłączono możliwość komentowania. Więc nikt do oświadczenia i jego powodu odnieść się nie mógł. A jak nam się udało ustalić, wpis jest efektem komentarza, który z profilu Michała Miściora zamieszczono na facebooku „Hrubieszów Miasto z Klimatem”, gdy samorząd przypominał w mediach społecznościowych o kolejnej rocznicy śmierci prof. Wiktora Zina. We wpisie autor zadał pytanie „Czy to prawda, że Profesor był w Hitlerjugend i nosił mundur, a na ramieniu opaskę ze swastyką?”.

Tego komentarza już pod oryginalnym postem z 17 maja nie ma. Jednak w internecie nic nie ginie i screen jest udostępniany przez użytkowników portalu społecznościowego, m.in. pod facebookową relacją starostwa, którego przedstawiciele w rocznicę śmierci Zina składali kwiaty na grobie jego rodziców.

Zanim udało nam się skontaktować z Michałem Miściorem, więcej światła na sytuację rzucił Paweł Wojciechowski, wiceburmistrz Hrubieszowa. – Opublikowaliśmy to oświadczenie, bo taka była prośba zawarta w mailu wysłanym do nas przez pana Michała Miściora – mówi samorządowiec.

Dodaje, że nie ma pojęcia czy to efekt jakiejś decyzji sądu czy też ugody zawartej przez wiceprzewodniczącego Rady Powiatu z potomkami Zina. – Bo rodzina profesora po tym, jak komentarz się ukazał, występowała do nas z prośbą o przekazanie zrzutów ekranu z tym wpisem. Spełniliśmy tę prośbę – przyznaje burmistrz Wojciechowski.

Michał Miscior kategorycznie odmówił nam jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie. Wyraził też oczekiwanie, że Dziennik Wschodni o tej sytuacji w ogóle nie napisze. Sugerował, że wcale nie ma pewności, że wpisu z sugestią o przynależności prof. Zina do Hitlerjugend, dokonał właśnie on. Stwierdził, że o sprawie poinformowana została już policja.

Być może. Tyle że hrubieszowska na pewno się takim doniesieniem nie zajmuje. – Nie wpłynęło do nas w ostatnim czasie żadne zawiadomienie o podobnej treści i żadne czynności w takiej sprawie nie są prowadzone – zapewnia nadkomisarz Elżbieta Błaziak z Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie.

Profesor Wiktor Zin, architekt, rysownik, konserwator zabytków, popularyzator polskiej kultury jest postacią ważną w Hrubieszowie. Urodził się w tym mieście we wrześniu 1925 roku i tutaj spędził dzieciństwo. Mieszkał z rodzicami w domu przy ul. Kilińskiego, dawnej Browarnej.

Kilka lat temu został upamiętniony przez miasto pomnikiem. Takiego wyboru dokonali hrubieszowianie, którzy mogli decydować, którą z postaci istotnych w historii miasta chcą uhonorować. Do wyboru mieli też np. Bolesława Prusa, Stanisława Staszica, Bolesława Leśmiana, Henryka „Hubala” Dobrzańskiego, Abrahama Sterna czy Władysława Jagiełłę. Spośród 230 oddanych głosów 90 oddano na prof. Zina.

Pomnik przedstawiający prof. Wiktora Zina przy sztaludze został odsłonięty na hrubieszowskim deptaku w 2018 roku (fot. UM Hrubieszów/Archiwum)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku
ZDJĘCIA
galeria

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku

Historyczne odkrycie w lasach Nadleśnictwa Zwierzyniec. Podczas majowego weekendu, w rejonie miejscowości Zielone, odnaleziono sztandar 4. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz proporzec mistrzowski 21. Dywizji Piechoty Górskiej – bezcenne pamiątki polskiego oręża, ukryte we wrześniu 1939 roku.

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

Bogdanka LUK Lublin gra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu
LISTA

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu

W ósmej edycji Zielonego Budżetu Lublina wybrano 30 projektów, które pomogą poprawić kondycję drzew w różnych częściach miasta. Ich realizacja ruszy jeszcze w tym sezonie.

W nowej strażnicy jest m.in. przestronny garaż z 12 stanowiskami, nowoczesne zaplecze socjalne z czystymi i brudnymi strefami, 35-metrowy masz radiowy, a na dachu - panele fotowoltaiczne. Wykonawcą zadania była firma Now-Bud
Puławy

Nowa komenda już czeka na strażaków. Niedługo przeprowadzka

Lada dzień strażacy przeniosą się z puławskiego technoparku przy ul. Mościckiego do nowej komendy PSP na rogu Słowackiego i Lubelskiej. Obiekt jest już prawie gotowy. Jego oficjalne otwarcie już za miesiąc.

Umowę podpisali w środę w zamojskim ratuszu Marcin Górski, dyrektor ds. produktu i sprzedaży w MAN Polska, prezydent Rafał Zwolak i prezes Sławomir Ożgo

Tylu takich elektryków nie ma nikt. Nowe autobusy dla Zamościa

Za 330 dni, może ciut wcześniej MAN Polska dostarczy do Zamościa kolejnych 14 autobusów elektrycznych. Dołączą do takiej samej liczby już jeżdżących po mieście tej samej firmy. Prezydentowi marzy się, by były w barwach miasta.

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem
Nasz Patronat
11 maja 2025, 10:00

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem

Już 11 maja, jak zawsze w Nałęczowie, odbędzie się tradycyjna Majówka z Panem Prusem. Kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy Nałęczowa będą mogli wziąć udział w dorocznym święcie literatury. Uczestnicy wydarzenia wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, miłośnikami twórczości pisarza i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Nałęczów nazywano polską kolonią literacką.

Mozliwe trajektorie lotu sondy Cosmos 482

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
ZDJĘCIA
galeria

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli

11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

Stare Miasto w Zamościu

Pieniądze, pomysły i projekty. Startuje budżet obywatelski

Do podziału są ponad 3 mln zł. O tym, na co zostaną wydane, zdecydują mieszkańcy. Oni też mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki zwołał konferencję prasowa, na której mówił o swojej pomocy dla pana Jerzego i wątpliwościach, jakie pojawiły się w sprawie mieszkania w Gdańsku. Powiedział też, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by „przekazać to mieszkanie na cele charytatywne”.

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Praca na wysokości, często w miejscach trudno dostępnych, wymaga nie tylko sprawności fizycznej i braku lęku przestrzeni, ale przede wszystkim specjalistycznych umiejętności i rygorystycznego podejścia do bezpieczeństwa.

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Wykrywanie chorób roślin, reakcja na suszę, skuteczności działania nawozów – do tego służy obrazowanie cyfrowe, które stosuje Centrum Fenomiki Roślin otwarte na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.

W Bazylice Świętego Piotra w Watykanie kardynałowie uczestniczyli w specjalnej mszy „Pro eligendo papa”, czyli za wybór papieża

Rozpoczyna się konklawe. Jak będzie wybrany nowy papież?

W środę rozpocznie się konklawe, które wybierze 267. papieża. Weźmie w nim udział rekordowa liczba 133 kardynałów elektorów. Drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostaną zamknięte po południu i tego samego dnia odbędzie się jedno głosowanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium