Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

2 lutego 2022 r.
11:18

Lubelskie. Na sesję rady powiatu przyjechała policja. Poszło o jedną z mieszkanek

Autor: Zdjęcie autora agdy
Poniedziałkowe posiedzenie rady powiatu
Poniedziałkowe posiedzenie rady powiatu (fot. FB/Starostwo powiatowe w Hrubieszowie)

Nie będziemy narażać zdrowia i życia radnych ani robić precedensu – tłumaczą władze powiatu. – Art 61 Konstytucji RP! – wskazuje mieszkanka, która chciała uczestniczyć w sesji rady powiatu, ale nie mogła. Zrobiło się zamieszanie, o mało nie doszło do głosowania poza porządkiem obrad. Przyjechała policja, ma być zawiadomiona prokuratura i Rzecznik Praw Obywatelskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek była sesja Rady Powiatu Hrubieszowskiego. W porządku obrad między innymi wprowadzenie zmian w statucie Powiatowego Zarządu Dróg w Hrubieszowie, ustalenie rozkładu godzin pracy aptek, zmiany w uchwale budżetowej.

Czego nie widać

Już po rozpoczęciu sesji oglądający zaczęli mieć wrażenie, że coś dzieje się poza kadrem. Przewodniczący rady Józef Kuropatwa wychodził z sali, wracał. Widać było, że trwają konsultacje wśród władz powiatu. Słychać było urywki zdań „ta pani krzyczy, że łamiemy Konstytucję”. W końcu się wyjaśniło, że ktoś chce uczestniczyć w obradach. Zrobiło się zamieszanie. Przewodniczący w końcu zaproponował, żeby zrobić głosowania, czy radni chcą na sali kogoś z zewnątrz czy nie. Chodziło o poznanie opinii zebranych poza porządkiem obrad. Podniosły się zdecydowane głosy radnych, że są przepisy i wystarczy ich przestrzegać, nie trzeba żadnego głosowania. Ostatecznie sesja przebiegła w zaplanowanym gronie: radni i osoby związane z organizacją sesji.

Przepisy, ale nie tu

– Zostało złamane moje konstytucyjne prawo, nie zostałam wpuszczona na sesję rady powiatu. Chciałam poznać podstawę prawną, dlaczego nie mogę wejść. Tylko tyle. Gdybym usłyszała, to bym odpuściła. Ale takich przepisów nie ma. Ustawa o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 nie odnosi się do obrad samorządu terytorialnego. Jest tam mowa o urzędach administracji publicznej oraz jednostkach organizacyjnych. Ograniczenia te nie dotyczą rady powiatu. Byłam zainteresowana udziałem w sesji, bo chciałam zabrać głos. Starosta od kwietnia zeszłego roku ustala terminy spotkania ze mną i nigdy do spotkania nie doszło – mówi Marta Wierzbicka z Hrubieszowa, która zapowiada, że o poniedziałkowej sytuacji poinformuje Rzecznika Praw Obywatelskich i wojewodę. – W poniedziałek ktoś ze starostwa nawet wezwał policję twierdząc, że weszłam na salę konferencyjną wcześniej popychając pracownika co nie jest prawdą. Mam dowód w postaci nagrania video.

Wszczęto i się toczy

– W poniedziałek koło godz. 10 pracownik starostwa zgłosił, że jedna z mieszkanek zakłóciła porządek obrad, miało to polegać na odepchnięciu pracownika przy wejściu do budynku. Z relacji wynikało, że doszło do naruszenia zarządzenia przewodniczącego rady, który dopuścił jedynie obecność radnych i osób niezbędnych do obsługi obrad. Policjanci pojechali na miejsce. Pani siedziała w sali, ale wyszła poproszona o rozmowę. Wszystko przebiegało bardzo spokojnie, mieszkanka się nie awanturowała. Pracownicy starostwa powoływali się na pandemię, zasady bezpieczeństwa i ograniczenia spowodowane wzrostem zakażeń – relacjonuje wydarzenia Edyta Krystkowiak, oficer prasowy hrubieszowskiej policji. I dodaje, że we wtorek zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające, chodzi o wykroczenie zakłócanie porządku i sprawa zostanie przekazana do prokuratury.

Marta Wierzbicka tłumaczy, że wybrała się w poniedziałek do budynku starostwa by wziąć udział w sesji oraz miała umówione spotkanie z rzecznikiem konsumentów.

Pani rzecznik nie było, więc poszła do sali konferencyjnej gdzie zbiera się rada. I dodaje, że przy obradach stacjonarnych, a tak było w tum przypadku lub hybrydowych mieszańcy mają prawo w nich uczestniczyć. Co innego gdyby sesja była zdalna.

Zdrowie i bezpieczeństwo

– Minister zdrowia ciągle powtarza, żeby nie robić zgromadzeń, żeby przestrzegać przepisów sanitarnych. Tyle jest teraz zakażeń. Musimy myśleć o zdrowiu i bezpieczeństwie radnych. Dlatego zapraszając na sesję wyraźnie zaznaczyłem, kto może przyjść. Dzwonili do mnie mieszkańcy, pytali czy wejdą na sesję, mówiłem, że nie. Nie można było zrobić precedensu. Jedną osobę wpuścimy a co będzie jak przyjdzie kolejnych dwadzieścia? Nie możemy robić wyjątku – tłumaczy Józef Kuropatwa, przewodniczący rady powiatu, który przyznaje, że próba przeprowadzenia głosowania w tej sprawie była błędem. – Obrady są jawne, można oglądać. Można do urny złożyć pisma czy pytania. Na wszystkie odpowiemy – dodaje. Pytany, dlaczego obrady nie są przeprowadzane zdalnie, co by wykluczyło takie sytuacje mówi, że na razie nie ma takich możliwości.

Następna sesja jest planowana na koniec marca i władze mają nadzieję, że do tego czasu sytuacja pandemiczna się poprawi.

Obywatelowi wolno

Marta Wierzbicka zapowiada, że o sprawie poinformuje RPO. Rzecznik zajmował już stanowisko w podobnych przypadkach. Uważa, że niewpuszczenie obywatela na obrady rady gminy/powiatu to naruszenie Konstytucji.

Wprowadzone w związku ze stanem epidemii ograniczenia mogą dotyczyć wyłącznie urzędów administracji publicznej oraz jednostek organizacyjnych powołanych do realizacji tych zadań – a także interesantów, którzy stawili się dla załatwienia sprawy z zakresu administracji publicznej. Obywatele realizujący konstytucyjne prawo wstępu na posiedzenia rady nie są „interesantami załatwiającymi sprawę w urzędzie”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium