Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

16 listopada 2020 r.
8:02

Cudowny lek dla zarażonych koronawirusem? Profesor z Lublina: Są naukowe podstawy do podjęcia badań klinicznych

184 4 A A

Lekarz z Przemyśla, od miesięcy leczy pacjentów chorych na COVID-19 ogólnodostępnym lekiem, stosowanym m.in. w chorobie Parkinsona. Pulmonolog twierdzi, że efekty są spektakularne, co potwierdza kilkudziesięciu jego pacjentów. Naukowcy pozostają sceptyczni. Ostrzegają przed niebezpieczeństwem samodzielnego stosowania amantadyny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skuteczna pomoc?

Skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19 już w marcu, zauważył Włodzimierz Bodnar, lekarz pediatra i pulmonolog, który zaczął stosować lek wśród osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

– Kiedy nadszedł ten czas wzmożonych zachorowań, sam zostałem zarażony. Przebieg chory był u mnie dość ostry. Próbowałem się leczyć sam w domu amantadyną, ze świadomością, że nie ma żadnego skutecznego leku na COVID-19. W ciągu pięciu dni schudłem sześć kilogramów, dynamika choroby była bardzo duża. Analizując swój ciężki stan, doszedłem do wniosku, że dawki amantadyny muszą być wysokie. Kiedy zacząłem brać większe dawki, po dwóch dniach byłem zdrowy. To niewiarygodne, sam nie chciałem w to wierzyć – opowiada dr Bodnar.

Włodzimierz Bodnar twierdzi, że do tej pory wyleczył amantadyną już ponad sto osób. Wszystkie przypadki opisał i udokumentował.

– To była moja ostatnia deska ratunku. Nie miałem wyjścia. Nie brałem żadnych innych leków, tylko antybiotyk, który totalnie nic mi nie pomagał. Mój stan był z dnia na dzień gorszy. Ten lek jest tani i myślę, że gdyby był ogólnodostępny uratowałby wiele żyć – mówi Tomasz Jankowski, który uważa, że wyleczyła go amantadyna.

Swoimi przypuszczeniami dr Bodnar podzielił się z Ministerstwem Zdrowia już w połowie marca. Do dziś nie otrzymał jednak odpowiedzi. Amantadynę, według jego zaleceń, zaczynają stosować też inni lekarze.

– Jako neurolog z wieloletnim doświadczeniem znam ten lek. Stosuję go u swoich pacjentów, oczywiście z innych wskazań. Nie miałam jednak żadnych oporów przed podaniem go bratu. Już po 24 godzinach temperatura spadła do 38,2 stopni, poczuł się znacznie lepiej. Mógł stać, umył się, zjadł i stwierdził, że cofnęły się zaburzenia smaku i węchu – opowiada dr n med. Grażyna Sobczak – Kamińska, specjalista i neurolog.

– Są naukowe podstawy, wystarczające do podjęcia badań klinicznych. Tylko one mogą przesądzić, czy lek jest skuteczny. Opracowałem w maju projekt takiego badania, ale nie udało się na tamten czas zgromadzić wystarczających funduszy – potwierdza prof. Konrad Rejdak, kierownik kliniki neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Czym jest amantadyna?

Amantadyna to znana od dziesięcioleci substancja. Lek, który ją zawiera, najpierw był stosowany w leczeniu grypy, później odkryto jego działanie w neurologii, między innymi przy leczeniu choroby Parkinsona.

– Warto wydać trochę pieniędzy, by przekonać się czy ten lek działa. Nie mam pewności, czy on działa. Na podstawie piśmiennictwa wydaje mi się, że może to być prawdopodobne – przekonuje dr hab. Cezary Pakulski, kierownik kliniki anestezjologii, intensywnej terapii i medycyny ratunkowej w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Badań klinicznych nad skutecznością działania amantadyny przy COVID-19 do tej pory nie przeprowadzono. Rekomendacje do powszechnego stosowania leku wydaje Agencja Oceny Technologii Medycznych oraz Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Zarówno jedna jak i druga instytucja są sceptyczne wobec działania amantadyny.

– W najbliższym czasie nie spodziewam się wpisania amantadyny na listę leków leczących COVID-19. Musimy poznać rzetelne wyniki badań, które udowodnią, albo przynajmniej dadzą przesłanki. To, co mamy opublikowane na dziś, nie daje przesłanek, by choćby rozważać taką sytuację – podkreśla prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. I dodaje: Jestem naukowcem. Do mnie przemawiają wyniki badań, opublikowane w sposób, który nie budzi wątpliwości, co do rzetelności przeprowadzonych badań. Nie chcę odnosić się w ogóle do niczego, co nie zostało przedstawione w formie, która może podlegać rozważaniu o skuteczności. To, co ktoś mówi jest bez znaczenia.

O możliwość stosowania amantadyny zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia. W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia odesłało nas do Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego, które nie widzi póki co szans na badanie nad lekiem.

– Walczę o to, by wprowadzić schemat mojego leczenia, który jest skuteczny. Walczę o to, by ten schemat wdrożyć natychmiast. Walczę o to, by ratować ludzi, bo umierają – podkreśla dr Bodnar.

– Nie mamy nic w zamian. Mamy respirator i ludzi, którzy go będą obsługiwać drugi raz w życiu. To nasza alternatywa. W tej chwili mamy tylu chorych, że w prosty sposób trzeba zaplanować badanie, w ciągu tygodnia włączyć w leczenie tysiąc pacjentów i zdecydować, czy amantadyna to szarlataneria, czy to skuteczny lek, którego terapia kosztuje 30 złotych – kończy dr hab. n. med. Cezary Pakulski.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 listopada 2020 r. o 08:10
+51
Brawa dla tego lekarza !
Avatar
mycki_globalistow / 16 listopada 2020 r. o 08:36
+46
Nawet, gdyby skutecznosc amantadyny byla „tylko” na poziomie np. 70% (poki co jest 100%)… to i tak jest ZA tania, ZA szybka i JEDNORAZOWA. Bo bez patentu mafii big-farma. I przede wszystkim - psuje im plan wystrzykania całej kuli ziemskiej (z różnych powodów). Moravicky po komunikacie Pfizer nt. tego czegoś, co niby przeszło fazy badań w 7 miesięcy (!!!) - juz „zamówił”, już „negocjuje”, „juz lecą”, już „chcemy, bo jesteśmy częścią.” Pomijam bezsens szczepienia na szybko mutujące wirusy… Pomijam, czy będzie dobrowolnie, czy przymusowe - bo przy lufie banksterskich mass-mediów szczucia i ogłupiania już widzimy rezultat eksperymentu szmat na gębie - jeden drugiego gotów podkablować, zaatakować, pobić. Prezes Pfizera, Albert Bourla grecki żyd, podczas konferencji stwierdzil, że tzw. szczepionki są skuteczne w 90%, są bezpieczne i nie powodują efektów ubocznych... Po czym, szybko poleciał na giełdę (kolejny przekręt-maszynka banksterów) i sprzedał 62% swoich akcji pfiezera. :-) Wiecie, rozumiecie, zdrowie kosztuje... ale glupota, strach i naiwność jeszcze bardziej. I jeszcz jedno - odpowiedzialność za NOPy ew. komplikacje poszczepienne ponadnarodowe farma-korpo umywają ręce, tj. zrzucają na „rządy” , a te nasze lokalne sku****** właśnie uchwaliły lekarzom-felczerom „dobrego samarytanina” = czyli uśmiech+ i bezkarność+ za błędy medyczne działając w imię magicznego C19. Jednoczesnie czekamy na przyjazd pomocnej siły samarytanina z krajów poza eu - nie będzie wymagana nostryfikacja dyplomów!. Podobno na ukraińskich bazarach już brakuje tuszu do pieczątek. A z dalsza rowniez mile widziani… im większy mix, koloryt, burdel, tym trudniej bedziej dojść prawdy i odpowiedzialnosci. Oni zawsze stojąc w cieniu, wysługują się rękoma obcych nacji. Przypomnę, że pewne korporacje eksperymenty ze szczepionkami prowadziły jeszcze przed IIWS. W trakcie wojny mialy większe możliwości praktyki…. Teraz są zmienione nazwy, rozproszony akcjonariat - lecz te kopro istnieją do dzis… czyzby wlasnie domykały plan? mengele+ gestapo+. BigPharma = Rokefeller = IG Farben? PS: Nie ma funduszy na badania nad amantadyną:) Tymczasem, 12 mln zł z funduszu na walkę z COVID-19 pójdzie na... maszty z narodowymi flagami. A 400 mln rozdają dla „artystów”…
Nawet, gdyby skutecznosc amantadyny byla „tylko” na poziomie np. 70% (poki co jest 100%)… to i tak jest ZA tania, ZA szybka i JEDNORAZOWA. Bo bez patentu mafii big-farma. I przede wszystkim - psuje im plan wystrzykania całej kuli ziemskiej (z różnych powodów). Moravicky po komunikacie Pfizer nt. tego czegoś, co niby przeszło fazy badań w 7 miesięcy (!!!) - juz „zamówił”, już „negocjuje”, „juz lecą”, już „chcemy, bo jesteśmy częścią.” Pomijam bezsens szczepienia na szybko mutujące wirusy… Pomijam, czy będzie dobrowolnie, czy ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 16 listopada 2020 r. o 08:13
+18
Tak, ludzi widząc beznadziejną walkę rządu państwa Polskiego w walce z covid nie mają już nic do stracenia i wolą zatruć czy dobić się samodzielnie stosować amantadynę, niż zdychać w karetce pod szpitalem. Nasza sytuacja jest tak tragiczna, że ludzie zarażeni nie mają nic do stracenia. Wolska marzeń prezesa, czy jak kto woli Polska w ruinie.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 listopada 2020 r. o 08:30
0
Tak, ludzi widząc beznadziejną walkę rządu państwa Polskiego w walce z covid nie mają już nic do stracenia i wolą zatruć czy dobić się samodzielnie stosować amantadynę, niż zdychać w karetce pod szpitalem. Nasza sytuacja jest tak tragiczna, że ludzie zarażeni nie mają nic do stracenia. Wolska marzeń prezesa, czy jak kto woli Polska w ruinie.
 ... u ciebie doskonale sprawdzilby sie lek ,"NIEP@RDOL MAX" lub lepiej FORTE ;)
Avatar
mycki_globalistow / 16 listopada 2020 r. o 08:36
+46
Nawet, gdyby skutecznosc amantadyny byla „tylko” na poziomie np. 70% (poki co jest 100%)… to i tak jest ZA tania, ZA szybka i JEDNORAZOWA. Bo bez patentu mafii big-farma. I przede wszystkim - psuje im plan wystrzykania całej kuli ziemskiej (z różnych powodów). Moravicky po komunikacie Pfizer nt. tego czegoś, co niby przeszło fazy badań w 7 miesięcy (!!!) - juz „zamówił”, już „negocjuje”, „juz lecą”, już „chcemy, bo jesteśmy częścią.” Pomijam bezsens szczepienia na szybko mutujące wirusy… Pomijam, czy będzie dobrowolnie, czy przymusowe - bo przy lufie banksterskich mass-mediów szczucia i ogłupiania już widzimy rezultat eksperymentu szmat na gębie - jeden drugiego gotów podkablować, zaatakować, pobić. Prezes Pfizera, Albert Bourla grecki żyd, podczas konferencji stwierdzil, że tzw. szczepionki są skuteczne w 90%, są bezpieczne i nie powodują efektów ubocznych... Po czym, szybko poleciał na giełdę (kolejny przekręt-maszynka banksterów) i sprzedał 62% swoich akcji pfiezera. :-) Wiecie, rozumiecie, zdrowie kosztuje... ale glupota, strach i naiwność jeszcze bardziej. I jeszcz jedno - odpowiedzialność za NOPy ew. komplikacje poszczepienne ponadnarodowe farma-korpo umywają ręce, tj. zrzucają na „rządy” , a te nasze lokalne sku****** właśnie uchwaliły lekarzom-felczerom „dobrego samarytanina” = czyli uśmiech+ i bezkarność+ za błędy medyczne działając w imię magicznego C19. Jednoczesnie czekamy na przyjazd pomocnej siły samarytanina z krajów poza eu - nie będzie wymagana nostryfikacja dyplomów!. Podobno na ukraińskich bazarach już brakuje tuszu do pieczątek. A z dalsza rowniez mile widziani… im większy mix, koloryt, burdel, tym trudniej bedziej dojść prawdy i odpowiedzialnosci. Oni zawsze stojąc w cieniu, wysługują się rękoma obcych nacji. Przypomnę, że pewne korporacje eksperymenty ze szczepionkami prowadziły jeszcze przed IIWS. W trakcie wojny mialy większe możliwości praktyki…. Teraz są zmienione nazwy, rozproszony akcjonariat - lecz te kopro istnieją do dzis… czyzby wlasnie domykały plan? mengele+ gestapo+. BigPharma = Rokefeller = IG Farben? PS: Nie ma funduszy na badania nad amantadyną:) Tymczasem, 12 mln zł z funduszu na walkę z COVID-19 pójdzie na... maszty z narodowymi flagami. A 400 mln rozdają dla „artystów”…
Nawet, gdyby skutecznosc amantadyny byla „tylko” na poziomie np. 70% (poki co jest 100%)… to i tak jest ZA tania, ZA szybka i JEDNORAZOWA. Bo bez patentu mafii big-farma. I przede wszystkim - psuje im plan wystrzykania całej kuli ziemskiej (z różnych powodów). Moravicky po komunikacie Pfizer nt. tego czegoś, co niby przeszło fazy badań w 7 miesięcy (!!!) - juz „zamówił”, już „negocjuje”, „juz lecą”, już „chcemy, bo jesteśmy częścią.” Pomijam bezsens szczepienia na szybko mutujące wirusy… Pomijam, czy będzie dobrowolnie, czy ... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 listopada 2020 r. o 08:30
0
Tak, ludzi widząc beznadziejną walkę rządu państwa Polskiego w walce z covid nie mają już nic do stracenia i wolą zatruć czy dobić się samodzielnie stosować amantadynę, niż zdychać w karetce pod szpitalem. Nasza sytuacja jest tak tragiczna, że ludzie zarażeni nie mają nic do stracenia. Wolska marzeń prezesa, czy jak kto woli Polska w ruinie.
 ... u ciebie doskonale sprawdzilby sie lek ,"NIEP@RDOL MAX" lub lepiej FORTE ;)
Avatar
Janusz_Paliwas / 16 listopada 2020 r. o 08:13
+18
Tak, ludzi widząc beznadziejną walkę rządu państwa Polskiego w walce z covid nie mają już nic do stracenia i wolą zatruć czy dobić się samodzielnie stosować amantadynę, niż zdychać w karetce pod szpitalem. Nasza sytuacja jest tak tragiczna, że ludzie zarażeni nie mają nic do stracenia. Wolska marzeń prezesa, czy jak kto woli Polska w ruinie.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 listopada 2020 r. o 08:10
+51
Brawa dla tego lekarza !
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Fabryka karmy dla zwierząt koło Lublina? Lokalne władze odmawiają inwestorowi

Fabryka karmy dla zwierząt koło Lublina? Lokalne władze odmawiają inwestorowi

Gmina Niemce odmawia wydania decyzji kluczowej dla powstania zakładu produkcyjnego. To spełnienie oczekiwań części mieszkańców, którzy obawiają się ewentualnych uciążliwości.

5 listów gończych i ucieczka z więzienia na koncie. Mieszkaniec Lublina wpadł na Śląsku

5 listów gończych i ucieczka z więzienia na koncie. Mieszkaniec Lublina wpadł na Śląsku

28-latek został zatrzymany we wspólnej akcji kryminalnych z Lublina i z Sosnowca.

W Wenecji stanęła choinka złożona z… ekranów. Mieszane reakcje mieszkańców
film

W Wenecji stanęła choinka złożona z… ekranów. Mieszane reakcje mieszkańców

„Cyfrowa choinka” rozświetliła plac św. Marka w Wenecji. Choinka składa się z ponad 80 ekranów LED.

Płatne parkowanie w Puławach? Ale nie dla każdego

Płatne parkowanie w Puławach? Ale nie dla każdego

Miejskie karty działają już m.in. w Lublinie, Bydgoszczy, czy Rzeszowie. Zdaniem radnego Mariusza Cytryńskiego karta upoważniająca mieszkańców do zniżek na wybrane usługi, powinna zostać uruchomiona także w Puławach. Według samorządowca warto wprowadzić również płatne parkingi - dla przyjezdnych.

Minister Czarnek zapowiada wolność nauki. Zmiany mają objąć wszystkich naukowców

Minister Czarnek zapowiada wolność nauki. Zmiany mają objąć wszystkich naukowców

W tym miesiącu ma być gotowy „pakiet wolnościowy”, który ma zapewnić wolność nauki. Minister Przemysław Czarnek zapewnia, że wprowadzane zmiany nie będą dotyczyły ochrony tylko naukowców o konserwatywnych poglądach.

Ekspert: liczba przypadków COVID-19 spada w normalnym tempie; zasady sanitarne "działają"

Ekspert: liczba przypadków COVID-19 spada w normalnym tempie; zasady sanitarne "działają"

Liczba przypadków COVID-19 spada w normalnym tempie - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Nie mamy 27 tys. nowych zakażeń, jak bywało niedawno, ale z tego okresu mamy jeszcze zgony - dodał. Zaznaczył, że zasady sanitarne "działają".

Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To dobra okazja, żeby podziękować ochotnikom i organizacjom zajmującym się wolontariatem, za ich zaangażowanie oraz chęć niesienia pomocy. Dzięki nim świat staje się lepszy, bardziej przyjazny i pełen nadziei.

Górnik Polkowice - Motor Lublin 1:1 (relacja na żywo)

Górnik Polkowice - Motor Lublin 1:1 (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Górnik Polkowice - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.

Łęczna: Kładka z niczego donikąd
galeria

Łęczna: Kładka z niczego donikąd

Jest już gotowa, kosztowała dwa miliony, ale co tak naprawdę ma połączyć? Niektórzy nawet określają, że jest to połączenie „z niczego, donikąd”. Ratusz ripostuje, że to pierwszy tak widoczny efekt rewitalizacji Rynku II, a z oceną trzeba poczekać do zakończenia inwestycji

Ciężarna nie musi na sali porodowej zakrywać nosa i ust

Ciężarna nie musi na sali porodowej zakrywać nosa i ust

Na sali porodowej rodząca kobieta nie musi zakrywać nosa i ust. Noszenie maski w aktywnej fazie porodu może stanowić znaczne utrudnienie powodujące trudności w oddychaniu.

Droga rowerowa ze Świdnika do Lublina. Czytelnicy pytają o konkrety
Alarm24

Droga rowerowa ze Świdnika do Lublina. Czytelnicy pytają o konkrety

O to kiedy w końcu będzie gotowa najkrótsza droga łącząca Lublin ze Świdnikiem, przez ul. Dworcową, z której będą mogli korzystać rowerzyści dopytuje nasz Czytelnik. Niestety na razie żadna konkretna data nie pada.

Rolnicy przez kilka godzin blokowali ciągnikami skrzyżowanie. Domagają się pomocy od rządu
film

Rolnicy przez kilka godzin blokowali ciągnikami skrzyżowanie. Domagają się pomocy od rządu

Kilkanaście traktorów zablokowało skrzyżowanie ulicy Płockiej z Kasprzaka w Warszawie. Rolnicy domagają się wsparcia od rządu i dopłat dla rolników i producentów, którzy produkują żywność po cenach skupu poniżej progu opłacalności.

Olbrzymie straty w handlu po lockdownie

Olbrzymie straty w handlu po lockdownie

Listopadowy lockdown przyniósł gospodarce ok. 8 mld zł strat z handlu – podały Polska Rada Centrów Handlowych i Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Organizacje poinformowały, że liczba odwiedzających galerie w sobotę po otwarciu sklepów była ok. 30 proc. niższa rok temu.

Ekspert: testy antygenowe na SARS-CoV-2 mogą być różnej jakości. Trzeba uważać

Ekspert: testy antygenowe na SARS-CoV-2 mogą być różnej jakości. Trzeba uważać

Nowe testy antygenowe na koronawirusa mają zupełnie inną jakość, niż te z początku pandemii. A i tak tylko część z nich spełnia kryteria WHO - mówi prof. Robert Flisiak. Dodaje, że wykonywanie testów antygenowych ma sens, kiedy występują objawy COVID-19.

Powiat opolski: woda w niektórych domach nadaje się tylko do spuszczania toalet

Powiat opolski: woda w niektórych domach nadaje się tylko do spuszczania toalet

W ujęciu przekroczono parametry mikrobiologiczne. Takiej wody nie można pić, ani myć w niej rąk. Mieszkańcy muszą korzystać z wody dostarczanej przez beczkowozy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.