Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

29 lipca 2022 r.
19:20

Zablokowali drogę krajową, teraz pojadą do Sejmu. Nie chcą u siebie torów kolejowych do CPK

Autor: Zdjęcie autora ak
28 8 A A

Hasła te same co zawsze, identyczna determinacja, wiele twarzy powtarzających się z poprzednich zgromadzeń. W piątek po południu w Izbicy odbył się kolejny protest mieszkańców regionu przeciwko zaprojektowanemu przebiegowi torów kolejowych, które miałyby prowadzić do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tym razem pikieta została zorganizowana w Izbicy, ale podobnie jak w trakcie poprzednich protestów obecni byli ludzie także z innych części Lubelskiego, m.in. gminy Zamość czy Krasnegostawu. Przyjechali też przeciwnicy CPK z dalszych rejonów Polski, np. ze Śląska i Baranowa, w którym rząd chciałby zbudować mega-lotnisko.

Piątkowy protest polegał m.in. na blokadzie drogi krajowej nr 17. Przeciwnicy szybkiej kolei i wywłaszczeń na zasadach, jakie chciałby wprowadzić rząd chodzili po dwóch przejściach dla pieszych, a gdy robili przerwę, aby korki nie były zbyt długie, stawali przy barierkach ze swoimi banerami, gwizdali, bębnili, krzyczeli. Nie dało się ich nie zauważyć i nie usłyszeć.

W piątkowym proteście, podobnie jak w poprzednich, organizowanych m.in. w Zamościu, wzięli udział państwo Małgorzata i Rafał Szczygłowie ze Żdanowa. Kolejny raz wybrali się na takie wydarzenie ze swoim niepełnosprawnym, 20-letnim synem Patrykiem. Bo to dla niego chcą ratować dom, który w wyniku wywłaszczeń mogą stracić.

Dalsza część tekstu pod wideo.

Protest w Izbicy przeciwko rządowym planom budowy linii szybkiej kolei do projektowanego CPK

– Wykańczaliśmy go od stanu surowego przez te wszystkie lata, odkąd Patryk się urodził. Powolutku, etapami, bo nigdy za dużo pieniedzy nie było – opowiada pani Małgorzata. 

Musieli poszerzać korytarze, otwory na drzwi, budować podjazdy, montować specjalny brodzik w łazience, itd. Nie wierzą, że odszkodowanie za wywłaszczenie pozwoliłoby im ot tak kupić dom równie przyjazny synowi. Przypuszczają, że może starczy na jakieś mieszkanko w bloku. A jak tam wprowadzić się z chłopakiem, który jeździ na wózku? 

– Politycy wciąż powtarzają, że znajdą się domy dla wszystkich. Jak tacy mądrzy, to niech znajdą dla nas – mówi smutno mama Patryka.

W najbliższym czasie protestujący nie planują organizacji podobnych zgromadzeń, ale też nie składają broni. Na początku sierpnia będą w Warszawie, by w Sejmie uczestniczyć w wysłuchaniu publicznym rządowego projektu zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Te przepisy będą w bezpośredni sposób dotyczyły ich, gdy dojdzie do wywłaszczeń.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lolita / 30 lipca 2022 r. o 15:17
Liderzy  strajków opłaceni  a my biedne myszki idziemy za nimi  bo może  coś  się uda zdziałać.  Nadzieja  matka głupich nie darmo tak mówią.  Ludzie nie bądźcie  naiwni nie dajcie się  omamić bo szkoda waszych nerwów 
Avatar
Kroll / 30 lipca 2022 r. o 12:27
250 milionów złotych za pilnowanie łąki pod baranowem dla towarzyszy z PiS. Problem że to tylko towarzysze z centralnej Polski. A pomysł kolei i szprych da możliwość podpięcia się pod kasę lokalnym cynglom PiS. A że zburzy się kilka tysięcy domów i wygoni z nich ludzi? Kogo to obchodzi? Rzuci się po 100 złotych jakiegoś plusa i pisowski ludek odda ten plusik na wyborach. Ważne że towarzysze maja na golfa, kawior i działki od księży.
Avatar
Gutek / 30 lipca 2022 r. o 08:27
Romano kto ci płaci za pisanie tych bzdur ? Ministerstwo sprawiedliwości uruchomiło ponownie fundusz dla trolli?
Avatar
Kroll / 29 lipca 2022 r. o 21:34
Za odszkodowanie w przypadku S19 ludzie kupili takie same domy jeszcze zostało na kawalerki - też krzyczano i tupano - mam nadzieję że ludzie dostaną godne odszkodowania jak przy S19
Jeszcze dwa ferrari i porsche...
 I działkę pod Wrocławiem od biskupa...
Avatar
_andy_ / 29 lipca 2022 r. o 21:28
ciekawe czy przy budowie linii TGV czy Sinkansen były takie protesty? może gimbaza to sprawdzi i skrobnie parę słów
Avatar
Kroll / 29 lipca 2022 r. o 21:05
Wolność? Po co wam wolność. Macie przecież kolej do Baranowa. A z baranowa to już blisko do Lichenia i Częstochowy. Radom też o rzut beretem. Świat się otwiera przed wami a wy nie poświęcicie dla partii, dla towarzyszy i dla Romana90 swoich domów? W przypadku tego ostatniego jeszcze jedna frajda: chłop wreszcie zobaczy pociąg. A to nie to samo to filmiki na YT i zdjęcia wuja z wakacji.
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 lipca 2022 r. o 20:44
Za odszkodowanie w przypadku S19 ludzie kupili takie same domy jeszcze zostało na kawalerki - też krzyczano i tupano - mam nadzieję że ludzie dostaną godne odszkodowania jak przy S19
 Jeszcze dwa ferrari i porsche...
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 lipca 2022 r. o 19:25
Widziały gały na co głosowały... nie podoba się już dojna zmiana ?
Avatar
Lolita / 30 lipca 2022 r. o 15:17
Liderzy  strajków opłaceni  a my biedne myszki idziemy za nimi  bo może  coś  się uda zdziałać.  Nadzieja  matka głupich nie darmo tak mówią.  Ludzie nie bądźcie  naiwni nie dajcie się  omamić bo szkoda waszych nerwów 
Avatar
Kroll / 30 lipca 2022 r. o 12:27
250 milionów złotych za pilnowanie łąki pod baranowem dla towarzyszy z PiS. Problem że to tylko towarzysze z centralnej Polski. A pomysł kolei i szprych da możliwość podpięcia się pod kasę lokalnym cynglom PiS. A że zburzy się kilka tysięcy domów i wygoni z nich ludzi? Kogo to obchodzi? Rzuci się po 100 złotych jakiegoś plusa i pisowski ludek odda ten plusik na wyborach. Ważne że towarzysze maja na golfa, kawior i działki od księży.
Avatar
Gutek / 30 lipca 2022 r. o 08:27
Romano kto ci płaci za pisanie tych bzdur ? Ministerstwo sprawiedliwości uruchomiło ponownie fundusz dla trolli?
Avatar
Kroll / 29 lipca 2022 r. o 21:34
Za odszkodowanie w przypadku S19 ludzie kupili takie same domy jeszcze zostało na kawalerki - też krzyczano i tupano - mam nadzieję że ludzie dostaną godne odszkodowania jak przy S19
Jeszcze dwa ferrari i porsche...
 I działkę pod Wrocławiem od biskupa...
Avatar
_andy_ / 29 lipca 2022 r. o 21:28
ciekawe czy przy budowie linii TGV czy Sinkansen były takie protesty? może gimbaza to sprawdzi i skrobnie parę słów
Avatar
Kroll / 29 lipca 2022 r. o 21:05
Wolność? Po co wam wolność. Macie przecież kolej do Baranowa. A z baranowa to już blisko do Lichenia i Częstochowy. Radom też o rzut beretem. Świat się otwiera przed wami a wy nie poświęcicie dla partii, dla towarzyszy i dla Romana90 swoich domów? W przypadku tego ostatniego jeszcze jedna frajda: chłop wreszcie zobaczy pociąg. A to nie to samo to filmiki na YT i zdjęcia wuja z wakacji.
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 lipca 2022 r. o 20:44
Za odszkodowanie w przypadku S19 ludzie kupili takie same domy jeszcze zostało na kawalerki - też krzyczano i tupano - mam nadzieję że ludzie dostaną godne odszkodowania jak przy S19
 Jeszcze dwa ferrari i porsche...
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 lipca 2022 r. o 19:25
Widziały gały na co głosowały... nie podoba się już dojna zmiana ?
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Exodus. Stygmaty czasu" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur
18 sierpnia 2022, 18:00

"Exodus. Stygmaty czasu" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur

W czwartek, 18 sierpnia o godz. 18, w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się wernisaż wystawy Bogusława Lustyka "Exodus. Stygmaty czasu".

 Edach Budowlani poznali terminarz rundy jesiennej.

Edach Budowlani poznali terminarz rundy jesiennej.

 Na inaugurację zawita do Lublina drużyna Master Pharm Łódź

Prokuratura domagała się wyższej kary dla Beaty Kozidrak. Jest decyzja warszawskiego sądu

Prokuratura domagała się wyższej kary dla Beaty Kozidrak. Jest decyzja warszawskiego sądu

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, skazujący Beatę Kozidrak za jazdę pod wpływem alkoholu. Ten wyrok jest prawomocny, co oznacza, że wokalistka będzie musiała nie tylko zapłacić, ale także rozstać się z prowadzeniem samochodu na kilka lat

Jak wybrać dla siebie dobry odkurzacz?

Jak wybrać dla siebie dobry odkurzacz?

Zakup jakiegokolwiek sprzętu domowego to obecnie dla nas spory stres. Dlaczego? Dlatego, że mamy ogromny wybór i wydaje nam się, że sami nie jesteśmy w stanie podjąć żadnej decyzji. Prawda jest jednak taka – jak dobrze się do tego przygotujemy i nie będziemy podejmować impulsywnych kroków to na pewno wybierzemy coś takiego, co w zupełności spełni nasze oczekiwania. Najbardziej istotne jest to, aby nie sugerować się tutaj przesadnie zdaniem innych osób - można wysłuchać ich opinii, ale dalej musimy samodzielnie stwierdzić, co jest dla nas faktycznie najlepsze.

Było morderstwo w Orient Expressie, a teraz jest włamanie do wagonu w Okunince [zdjęcia]
galeria

Było morderstwo w Orient Expressie, a teraz jest włamanie do wagonu w Okunince [zdjęcia]

Nie była to akcja może tak spektakularna, ale polała się krew. Włodawscy policjanci musieli jechać do Okuninki, żeby poskromić włamywacza. Mężczyzna nie wytłumaczył im, z jakiego powodu wszedł bez pytania do wagonu pocztowego. Efekt jest taki, że czeka go długa odsiadka. Pod uwagę będzie brany jeden, dosyć istotny szczegół

Zajęcia dla dzieci z Warsztatami Kultury
11 sierpnia 2022, 17:00

Zajęcia dla dzieci z Warsztatami Kultury

W czwartek, 11 sierpnia o godz. 17 na placu Litewskim odbędą się zajęcia modowe dla dzieci, które zorganizują Warsztaty Kultury.

Lublin: Urzędnicy sprawdzą kamieniarzy. Ale nie zrobią tego z zaskoczenia

Lublin: Urzędnicy sprawdzą kamieniarzy. Ale nie zrobią tego z zaskoczenia

Na koniec sierpnia zaplanowano pomiar hałasu przy zakładzie kamieniarskim spędzającym sen z powiek sąsiadom. Kontrola ma wykazać, czy zakład działa za głośno, ale nie odbędzie się z zaskoczenia. Urząd tłumaczy, że nie może działać bez zapowiedzi.

Plenerowe kino w Nałęczowie: "Urwis" i "Slumdog"
12 sierpnia 2022, 20:30

Plenerowe kino w Nałęczowie: "Urwis" i "Slumdog"

W najbliższy weekend odbędą się kolejne pokazy kina plenerowego w Nałęczowie. W dniach 12-13 sierpnia o godz. 20.30 na placu przed UM w Nałęczowie (ul. Lipowa 3) będzie można zobaczyć filmy "Urwis" i "Slumdog".

Pociągiem do Lublina dotrzemy w błogiej ciszy. Co to oznacza?

Pociągiem do Lublina dotrzemy w błogiej ciszy. Co to oznacza?

Od 4 września na polskich torach przybędzie pociągów, w których wyznaczona jest strefa ciszy. Wśród nich będą też składy kursujące do Lublina. Zapowiedziała to oficjalnie spółka PKP Intercity obsługująca większość polskich połączeń dalekobieżnych

Kibice w Świdniku będą mogli zobaczyć zespoły z PlusLigi

Kibice w Świdniku będą mogli zobaczyć zespoły z PlusLigi

W pierwszy weekend września – 3 i 4 – zostanie rozegrany silnie obsadzony Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw
14 sierpnia 2022, 12:00

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw

W niedzielę, 14 sierpnia, wystartują kolejne warsztaty w ramach Centralnego Placu Zabaw. W nadchodzącym tygodniu organizatorzy szykują wiele atrakcji.

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie.  "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka
Tylko u nas

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie. "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka

Szykuje się zmiana dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Następca odchodzącego na emeryturę Zdzisława Kuleszy ma zostać wyłoniony w drodze konkursu, ale w Urzędzie Marszałkowskim można już usłyszeć o mocnej kandydaturze do objęcia tej funkcji.

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?

Kreml od lat, za pomocą kanału Russia Today, fabryk trolli oraz influencerów, manipuluje zagraniczną opinią publiczną. Jak to robi? W dzisiejszej Uwadze! reportaż w cyklu „Tu mówi Moskwa”.

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Mimo pandemicznego roku w Lubelskim przybyło milionerów. Z naszych zeznań wynika też, że dużo więcej zapłaciliśmy podatków, byliśmy też bardziej hojni i bardzo, ale to bardzo polubiliśmy ulgę, dzięki której możemy zaoszczędzić na wymianie okien, drzwi, czy pieca.

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 801 w Dęblinie zbliża się do końca. Jej otwarcie przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku. W planach jest również budowa nowego mostu na Wieprzu w Borowej oraz rozbiórka istniejącej przeprawy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!