Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelski biznes

20 lipca 2019 r.
18:21

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów?

(fot. Archiwum)

Z Agnieszką Kantor-Kołodyńską, jedną z pomysłodawczyń powołania Lubelskiej Szkoły Realnej rozmawiamy o nowym liceum na edukacyjnej mapie Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Szkoła ruszy już we wrześniu?

– Tak. W Lubelskiej Szkole Realnej Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie chcemy uruchomić dwie klasy pierwsze, każda po 20 uczniów. Nadal zapraszamy do nauki w LRS zarówno absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów.

• Szkoła niepubliczna to też po prostu działalność gospodarcza. Liczycie, że nie będziecie dokładać do interesu?

– Jesteśmy na samym początku tej drogi. Organem założycielskim i prowadzącym szkołę jest Lubelska Edukacja Realna Sp z o.o. Przyglądamy się funkcjonującym szkołom, a także czerpiemy z wiedzy i doświadczeń każdego z nas; założycieli. Naszą ofertę budujemy tak, żeby wpisywała się w lokalne realia i była atrakcyjna. Zależy nam na tym, aby osoby decydujące się na płatną edukację widziały sens tego wysiłku. Chcemy też zadbać o dobre warunki pracy dla naszych nauczycieli. Naszym celem jest również udostępnienie naszej szkoły osobom mniej zamożnym poprzez system stypendialny. Zarządzanie szkołą to wiele wątków wymagających dobrej współpracy między nami, założycielami, ale również z pracownikami, uczniami i ich rodzicami. Pracujemy nad tym i cierpliwie czekamy na kolejne dobre kroki do przodu.

• Czym szkoła realna będzie różniła się od innych ogólniaków?

– Marzyło nam się stworzenie takiego miejsca dla młodych ludzi, które oprócz celów edukacyjnych stałoby się przestrzenią do rozwijania pasji, do budowania przyjaźni, nabywania umiejętności potrzebnych w życiu. Nie chcemy, by liceum było jedynie miejscem i czasem przygotowania do matury, ale było również, a może przede wszystkim, miejscem i czasem na życie takie, jakiego potrzebują nastolatkowie. Szanujemy prawo młodego człowieka do życia zgodnie z potrzebami jego wieku. Nauka jest dla nas tak samo ważna jak budowanie więzi z rówieśnikami, szukanie i rozwijanie zainteresowań, zabawa, uczenie się bycia obywatelem. Tworzymy miejsce, gdzie nauka w naturalny sposób przeplatać się będzie z innymi aspektami życia młodego człowieka.

• Jak to będzie wyglądać?

– Proces kształcenia odpowiadać będzie ministerialnym wymaganiom dotyczącym podstawy programowej. Zostanie on jednak znacząco wzbogacony o zajęcia specjalizacyjne, zgodnie z wyborem ucznia. Wyboru tego uczeń nie musi dokonywać natychmiast. Ma czas, czyli całą pierwszą klasę, by poznać swoje potrzeby, zaobserwować, co sprawia mu radość, przyciąga uwagę, daje satysfakcję. Wiemy, jak dużej presji ulegają uczniowie stojący przed koniecznością wyboru profilu klasy, a nie są na to gotowi. W naszej szkole cierpliwie czekamy, dając uczniom możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach, warsztatach, spotkaniach i poznawania swoich talentów. Wszechstronna aktywność uczniów w szkole (kulturalna, społeczna, artystyczna, biznesowa) będzie dostarczać młodym ludziom doświadczeń, które pozwolą im w przyszłości na wybranie najlepszej dla siebie drogi i sposobu na życie.
Zakładamy zatem zindywidualizowany proces kształcenia dostosowany do możliwości, zainteresowań i osobowości ucznia, który będzie mógł sam decydować w swoim tempie pracy, zakresie i poziomie zdobywanej wiedzy oraz o wyborze takich form i metod pracy, które mu najlepiej będą służyć.

• W szkole nie będzie dzwonków?

– Oczywiście będzie ustalony porządek dnia i tygodnia, ale stawiamy na system niedzwonkowy i funkcjonowanie bez ocen sumujących. Procesowi uczenia się nie będą towarzyszyć szkolne oceny, a opisowe formy, na podstawie których kształtowana będzie obowiązująca w systemie edukacji końcowa ocena przedmiotowa. Będziemy chcieli też ograniczyć prace domowe, zachęcając uczniów do pracy własnej w szkole.

• Jakich uczniów będziecie szukać?

– Zapraszamy młodych ludzi, którzy posiadają motywację do nabywania wiedzy i umiejętności, są otwarci na rozwój pasji i zainteresowań oraz gotowi do wzięcia odpowiedzialności za własną naukę. Osiągnięcia szkolne ucznia nie determinują decyzji o przyjęciu go do Lubelskiej Szkoły Realnej. Dobre stopnie na świadectwie czy wysokie wyniki egzaminu ośmioklasisty mogą być „ciekawą informacją”, ale nie przesądzają o losie kandydata.

Kryteria rekrutacji wynikają z wyznawanego przez nas przekonania, że wzorowe oceny w szkole są nie gwarancją sukcesu w dorosłym życiu. Na życiowy sukces i poczucie samospełnienia w życiu przekłada się przede wszystkim potencjał rozwojowy w postaci kompetencji społecznych, inteligencji emocjonalnej, wewnętrznej motywacji, nie zaś poziomu inteligencji poznawczej mierzonej sukcesami szkolnymi. Przyszłość ucznia, którą stanowić będzie nauka, praca i zabawa z LSR nie będzie zatem zdefiniowana przez dotychczasowe oceny ucznia.

Rekrutacja do LSR to rozmowa i zadania grupowe. Rozmowa rekrutacyjna z kandydatem to czas bliższe poznanie potencjalnego ucznia, jego zainteresowań, oczekiwań, a przede wszystkim jego motywacji do nauki w LSR. W trakcie realizacji zadań grupowych szukamy takich kompetencji jak budowanie relacji, współpraca, krytyczne myślenie, wrażliwość społeczna, dociekliwość poznawcza.

• Szkołom zależy na wynikach maturalnych i tym, by móc się poszczycić wynikami osiąganymi przez uczniów.

– Nam oczywiście też, ale matura nie jest celem nauki. Będziemy przygotować do jej dobrego zdania i dostania się na wymarzoną uczelnię, ale chcemy patrzeć na edukacje szerzej. „...przecież tak naprawdę dobra szkoła to ta, która pomoże naszemu dziecku wyrosnąć na człowieka” - pisał Jan Wróbel, wieloletni dyrektor liceum na Bednarskiej. Dlatego główna misją a naszej szkoły jest inspirowanie i wspieranie ucznia w jego rozwoju tak, by stał się świadomym, odpowiedzialnym, empatycznym i społecznie wrażliwym dorosłym, z silnym poczuciem własnej wartości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium