Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 sierpnia 2024 r.
17:32

Pamiętali o prof. Starosławskiej. Przyjechał ojciec Rydzyk, a prezes Kaczyński przysłał list

Profesor dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska, zmarła 4 marca br. wieloletnia dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, doczekała się w placówce przy ul. Kazimierza Jaczewskiego pamiątkowej tablicy. W uroczystym jej odsłonięciu we wtorek udział wzięli lubelscy parlamentarzyści i samorządowcy związani z Prawem i Sprawiedliwością, dyrektorzy lubelskich szpitali, rodzina i przyjaciele (wśród nich między innymi ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Telewizji Trwam i Radia Maryja), a także pracownicy COZL.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Profesor Elżbieta Starosławska była wybitną postacią w dziedzinie onkologii, a jej wkład w rozwój Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest nieoceniony. Przez lata pełniła funkcję dyrektora placówki, gdzie z niezwykłym oddaniem i pasją pracowała na rzecz pacjentów onkologicznych. Jej działalność menedżerska, naukowa i kliniczna przyczyniła się do podniesienia poziomu opieki zdrowotnej w regionie, a także na arenie międzynarodowej.

– Wszyscy wiele zawdzięczamy śp. pani profesor Elżbiecie Starosławskiej. Wszystkich, którzy tutaj jesteśmy coś nas z nią wiązało: jednych choroba, drugich praca zawodowa, innych jeszcze zwykłe ludzkie przyjaźnie, których pani profesor miała bardzo dużo. Jesteśmy tutaj żeby oddać po raz kolejny hołd tej niezwykłej kobiecie, niezwykłemu naukowcowi i osobie, która stworzyła to piękne dzieło, bo na pewno nie byłoby Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w tym kształcie, które jest w tej chwili jako pełno profilowej palcówki leczącej kompleksowo ludzi chorych na różnego typu nowotwory, gdyby nie postawa pani profesor – Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego mówił podczas odsłonięcia tablicy w holu głównym Budynku Zespołu Poradni Specjalistycznych nr 1 przy ul. Doktora Kazimierza Jaczewskiego 7 w Lublinie. – Wierzcie mi państwo nie wiem jak ją wspominać, czy jako osobę bezkompromisową, czy jako osoby nietuzinkową, czy jako osobę, która często uderzała głową w mur i kruszyła ten mur po prostu. Dla niej nie było słowa takiego bardzo modnego w niedawnym czasie imposybilizmu. Biorąc się za coś wierzyła skuteczność jej działań i dla niej wszystko co niemożliwe stawało się możliwe. A kto na tylko korzystał? Przede wszystkim pacjenci z województwa lubelskiego, z całej Polski. Można byłoby bardzo wiele mówić o pani profesor. Jej postawa i postać na trwale wyryła się w pamięć mieszkańców województwa lubelskiego, a także mieszkańców Polski. Jesteśmy dumni, że Ziemia Lubelska nosiła tyle lat taką wybitną postać luminarza lubelskiej nauki medycznej, luminarza naszej lubelskiej onkologii, europejskiej onkologii. Śmiem twierdzić, że jest to onkologia na najwyższym poziomie i ta skromna tablica ma przypominać, że tylko taka osoba mogła stworzyć to wielkie dzieło dla dobra mieszkańców naszego regionu i dla dobra mieszkańców Polski

Podczas uroczystości list od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości odczytał Marek Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego.

– Wystawiła sobie pomnik twardszy niż ze spiżu - tak parafrazując Horacego można by powiedzieć o świętej pamięci profesor Elżbiecie Starosławskiej – napisał prezes Kaczyński – Dzisiejsza uroczystość odsunięcia poświęconej tablicy pamiątkowej jest tego znakomitym dowodem. Co prawda ktoś mógłby skądinąd słusznie zauważyć, że ta tablica to rzeczy samej materia, ale przecież nie powstałaby ona, gdyby nie została poprzedzona zjawiskami w świecie niematerialnym ogromnej wdzięczności zaskarbionej w jakże wielu ludzkich sercach i trzeba to z całą mocą podkreślić nie mogłoby być inaczej z tytułu wyjątkowej osobowości pani profesor Starosławskiej oraz wielkości jej dzieła. Złożyła się na niej jak owocna działalność stricte lekarska, naukowa, dydaktyczna oraz menedżerska. Pracując w jednym szpitalu przez prawie 46 lat swoją charyzmą i determinacją doprowadziła do tego, że niegdysiejszy onkologiczny Specjalistyczny ZOZ został przekształcony w największy we wschodniej Polsce nowoczesny ośrodek onkologiczny, w którym pacjenci leczeni są na najwyższym poziomie. Niesienie chorych pomocy pani profesor Starosławska traktowała jako swoje powołanie i misję życiową, szpital można powiedzieć był jej drugim domem, bo życie pacjentów było dla niej najważniejsze, o każde walczyła na tyle, na ile mogła. Dziś odsłaniając tę tablicę dziękujemy pani profesor za wszystko, co przez tyle lat uczyniła dla bliźnich, za wszelkie wyświadczone przez nią dobro, za ofiarną samarytańską posługę cierpiącym i potrzebującym. Pani profesor Elżbieta Starosławska odeszła zdecydowanie przedwcześnie ale jej dzieło nie tylko pozostało ale będzie się dalej rozwijać ta dobra chorych i Polskiej onkologii.

 

Prof. Elżbieta Starosławska

Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska była jedną z najbardziej wpływowych postaci polskiej onkologii, której życie i działalność miały ogromny wpływ na rozwój tej dziedziny medycyny w Polsce. Jej kariera zawodowa i naukowa była poświęcona nie tylko leczeniu pacjentów, ale także kształceniu kolejnych pokoleń lekarzy oraz rozwojowi nowoczesnych metod terapeutycznych.

Ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Staż podyplomowy odbyła wSzpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie. Od 1978 roku związana z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. W latach 1995-2002 zastępca Ordynatora Oddziału Chemioterapii COZL, później Ordynator tego oddziału. Od 2006 roku Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Funkcję tę pełniła z wielkim oddaniem przez wiele lat, aż do swojej śmierci w 2024 roku, z krótką przerwą w latach 2016-2019. Pod jej kierownictwem Centrum przeszło liczne modernizacje, stając się jednym z najnowocześniejszych ośrodków onkologicznych w Polsce. Od 2002 roku pełniła funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Onkologii Klinicznej. Była także członkiem Rady Naukowej Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie oraz Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia RP.

Jednym z największych osiągnięć Prof. Starosławskiej było wprowadzenie nowoczesnych terapii onkologicznych opartych na najnowszych badaniach z zakresu biologii molekularnej. Dzięki jej zaangażowaniu, pacjenci Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej mieli dostęp do nowoczesnych metod leczenia, takich jak terapia celowana, immunoterapia czy nowatorskie techniki radioterapii.
Prof. Starosławska była także orędowniczką wprowadzenia kompleksowej opieki nad pacjentem onkologicznym, która obejmowała nie tylko leczenie nowotworu, ale także wsparcie psychologiczne i rehabilitację.

Prof. Starosławska była autorką i współautorką licznych publikacji naukowych, które ukazywały się zarówno w polskich, jak i zagranicznych czasopismach medycznych. Jej badania dotyczyły głównie nowoczesnych metod leczenia nowotworów oraz ich skuteczności. Była aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, gdzie pełniła funkcję przewodniczącej regionalnego oddziału.

Prof. Starosławska była również wybitnym pedagogiem. Przez wiele lat prowadziła zajęcia dydaktyczne dla studentów medycyny oraz szkolenia dla lekarzy specjalizujących się w onkologii. Wielu jej uczniów kontynuuje dziś jej dzieło, pracując w ośrodkach onkologicznych w całej Polsce. Pod jej kierownictwem Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej stało się również ośrodkiem badawczym.

Prof. Elżbieta Starosławska była wybitną postacią w dziedzinie medycyny, której osiągnięcia i wkład w rozwój nauki zostały docenione licznymi nagrodami i wyróżnieniami:

  • Lumen mundi – 18 października 2002 r., przyznane przez Arcybiskupa Metropolitę Lubelskiego Józefa Życińskiego.
  • Medal Prezydenta Miasta Lublina – czerwiec 2003 r., za zasługi w upowszechnianiu nauki i medycyny, z okazji 50-lecia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
  • Dyplom uznania – czerwiec 2003 r., od Marszałka Województwa Lubelskiego, za szczególne osiągnięcia w pracy i osobiste zaangażowanie.
  • List uznaniowy – 2004 r., od Amerykańskiej Firmy Wyeth, za wzorowo prowadzone międzynarodowe badanie kliniczne.
  • Lublinianka Roku – 2007 r., wybór społeczeństwa województwa lubelskiego.
  • Angelus – 14 marca 2010 r., przyznany przez środowiska kultury i sztuki, wręczony przez Ks. Bp Mieczysława Cisło i Proboszcza Ks. Ryszarda Juraka.
  • Rycerski Order Świętego Sylwestra – 25 marca 2011 r., od Papieża Benedykta XVI, za postawę moralną i osiągnięcia w pracy naukowej.
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 3 maja 2011 r., od Prezydenta Bronisława Komorowskiego, za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej.
  • Medal Wojewody Lubelskiego – 17 maja 2012 r., od Wojewody Genowefy Tokarskiej, za działalność w trosce o zdrowie kobiet i poprawę sytuacji zdrowotnej mieszkańców.
  • Medal Prezydenta Miasta Lublin – 6 marca 2012 r., przyznany przez Prezydenta
    dr Krzysztofa Żuka, za zasługi dla miasta i jego mieszkańców.
  • Laureatka konkursu 3 RAZY ONA – 17 kwietnia 2012 r., w Warszawie.
  • Nominacja profesorska – 6 maja 2013 r., wręczona przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w obecności Marszałek Sejmu Ewy Kopacz.
  • Honorowe Obywatelstwo Miasta Jarosław – 18 czerwca 2015 r., nadane przez władze miasta z okazji jubileuszu samorządu terytorialnego.
  • Tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego – 2021 r.
  • Nagroda Orły Wprost – 2023 r., w kategorii Wybitny Naukowiec Regionu.
  • Medal „SignumUniversitatis” – 2023 r., za zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
  • Medal „Zasłużony dla miasta Lublin” – 2023 r., przyznany przez Prezydenta Miasta Lublin.
  • Odznaka honorowa „Zasłużony dla województwa lubelskiego” – 2023 r., przyznana przez Zarząd Województwa Lubelskiego.
  • Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” – 2024 r., nadany przez Ministra Edukacji i Nauki za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki.

Pośmiertnie, 9 marca 2024 r., została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju onkologii i ochrony zdrowia”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W ostatnie kolejce sezonu zasadniczego ChKS Chełm pokonał MCKiS Jaworzno 3:0

ChKS Chełm lepszy od MCKiS Jaworzno

W ostatnim spotkaniu sezonu zasadniczego ChKS Chełm pokonał MCKiS Jaworzno 3:0. MVP meczu wybrany został przyjmujący ekipy z Chełma Tomasz Piotrowski

Nawet 1800 zł. Nowy dodatek dla służb mundurowych
galeria

Nawet 1800 zł. Nowy dodatek dla służb mundurowych

Nowy dodatek dla służb mundurowych ma poprawić warunki życia funkcjonariuszy, zwłaszcza tych stacjonujących z dala od swoich domów. Reforma obejmie funkcjonariuszy służb mundurowych. Każdy będzie mógł skorzystać z jednej z czterech form wsparcia.

Budowa drugiej nitki obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

Kock za rok ominiemy ekspresowo

8,5 kilometra obwodnicy Kocka za rok zmieni się w prawdziwą ekspresówkę. Już widać zarys drugiej nitki drogi i nowe mosty. Za 12-14 miesięcy prace będą zbliżać się ku końcowi.

Sebastian S. piłkarz Górnika Łęczna

Szokujące doniesienia dotyczące piłkarza Górnika Łęczna. Klub zabrał głos

Szokujące doniesienia z obozu Górnika Łęczna. Jak podała lubelska „Gazeta Wyborcza”, jeden z zawodników zielono-czarnych ma postawione zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad swoją partnerką

W pierwszym meczu z Treflem Start wygrał 122:121

PGE Start Lublin w piątek zagra w Sopocie z mistrzem Polski

PGE Start Lublin w piątek wieczorem zagra z Treflem Sopot, czyli aktualnym mistrzem Polski, który obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli Orlen Basket Ligi. Spotkanie zaplanowano na godz. 18.

Obuwie sportowe z Chin przechwycone przez Krajową Administrację Skarbową

Podrabiane buty za 1,5 miliona zł przechwycone przez lubelskich celników

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Chełmie odkryli ponad 4,5 tysiąca par podrabianych butów sportowych. Towar znajdował się w składzie celnym na terenie powiatu chełmskiego i pochodził z Chin. Kontrola wykazała, że buty bezprawnie oznaczono znakami towarowymi znanego producenta odzieży sportowej.

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Policjanci z Terespola zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za kradzież ze sklepu. Zginął alkohol i papierosy. Sprawca może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

zdjęcie ilustracyjne

Terenówki rozjeżdżają łąki nad Bugiem. Mieszkańcy: „Może postawić znaki zakazu”

Nielegalne rajdy terenówek stają się zmorą nadbużańskich wsi. Radni i mieszkańcy gminy Janów Podlaski skarżą się, że problem narasta.

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie
koncert
4 kwietnia 2025, 18:00
film

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie

Najbliższy piątek (4 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt upłynie pod znakiem brzmień w klimacie punk i reggae. Na jednej scenie zagrają: Farben Lehre, The Bill oraz Zenek Kupatasa. To wyjątkowe wydarzenie obiecuje solidną porcję melodyjnego punk-rocka, nieokiełznanego pogo pod sceną i pozytywnych wibracji.

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) spotka się z mieszkańcami Białej Podlaskiej. Nie przyjedzie sam – towarzyszyć mu będzie Daniel Obajtek (PiS), były prezes Orlenu.

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Miasto ogłosiło przetarg na modernizację placówki przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, dofinansowana kwotą 6,5 mln zł, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390 i poprawić warunki dla dzieci oraz personelu.

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Łada wygrała pierwszy mecz na wiosnę

Siedem goli Łady 1945 Biłgoraj, sześć Sygnału i komplet wyników Keeza IV ligi

Do trzech razy sztuka mogą powiedzieć kibice i piłkarze Łady 1945 Biłgoraj. Drużyna Marcina Zająca po dwóch remisach z rzędu wreszcie wywalczyła pełną pulę. W środę pokonała u siebie rezerwy Avii aż 7:0.

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium