Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 stycznia 2024 r.
16:14

Rusza kwalifikacja wojskowa. "Nie mówimy o mobilizacji". Kto otrzyma wezwanie?

0 A A
Na pierwszym planie płk Jerzy Flis. Z tyłu wojewoda Krzysztof Komorski
Na pierwszym planie płk Jerzy Flis. Z tyłu wojewoda Krzysztof Komorski (fot. Katarzyna Nastaj)

Prawie 14 tys. mieszkańców województwa lubelskiego otrzyma niebawem wezwanie na kwalifikację wojskową. Ponad 10,5 tys. z nich to mężczyźni, którzy w tym roku kalendarzowym kończą 19 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obwieszczenie w tej sprawie wydał właśnie wojewoda lubelski. - To proces bardzo istotny z punktu widzenia potencjału obronności naszego kraju. Nie mówimy tutaj o powołaniach czy mobilizacji, mówimy o procesie kwalifikacji, który ma na celu zewidencjonowanie i zbudowanie bazy wiedzy na temat ilości osób, które kwalifikują się do służby wojskowej – mówi wojewoda Krzysztof Komorski.

Jeszcze w ubiegłym roku minister obrony narodowej zarządził, że w tym roku kwalifikacja potrwa od 1 lutego do końca kwietnia.

- Ze względu na trwające ferie, na terenie województwa lubelskiego ten proces rozpoczniemy trochę później. Kalendarz prac komisji lekarskich został ustalony tak, żeby dać młodym ludziom czas na to, żeby nie myśleli o kwalifikacji wojskowej i odpoczęli podczas ferii, a następnie, w wyznaczonych terminach, rozłożonych od 12 lutego do 30 kwietnia, stawili się w poszczególnych powiatowych komisjach lekarskich na wezwanie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Każda z tych osób dostanie stosowne wezwanie – wyjaśnia płk Jerzy Flis, szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

W naszym regionie takie pisma otrzyma 13,7 tys. osób. Ponad 10,5 tys. z nich to mężczyźni z rocznika 2005, czyli najmłodsi objęci obowiązkiem kwalifikacji.

– Są również roczniki starsze. To mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie byli jeszcze orzeczeni, nie stawili się do kwalifikacji wojskowej i nie mają nadanej kategorii zdrowotnej. Jest także grupa kobiet, które są wzywane obowiązkowo. To kobiety z roczników 1997-2005, które ukończyły bądź są na końcowym etapie studiów ze specjalności przydatnych w wojsku. To przede wszystkim medycy: lekarze, stomatolodzy czy weterynarze – wylicza płk Flis.

W całym województwie powołane zostały 23 komisje powiatowe i jedna wojewódzka. Stawiające się przed nimi osoby będą poddawane badaniom psychologicznym i lekarskim. Następnie otrzymają kategorię zdrowia.

Urzędnicy apelują, by w razie niemożliwości stawienia się przed komisją w wyznaczonym terminie, poinformować o tym dany samorząd

- To jest czynność ustawowa. Zawsze jednak staram się przekonać młodych ludzi, że jest to obowiązek połączony z przywilejem. Stawienie się przed komisją to nic złego. Taka osoba będzie wiedziała, czy jest zdrowa i czy ewentualnie może być brana pod uwagę do służby wojskowej – kontynuuje dowódca lubelskiego oddziału WCWR.

I dodaje: - Gdyby ktoś się regularnie nie stawiał w sposób nieusprawiedliwiony, uchylał się od tego obowiązku, to są procedury, które dają możliwość nałożenia kary grzywny lub doprowadzenia przez policję. Ale proszę mi wierzyć, nie stosujemy tego. Odwołujemy się do poczucia obowiązkowości całego społeczeństwa, przywołujemy też często sytuację, jaką mamy za wschodnią granicą. Gdyby obywatele Ukrainy masowo opuścili swój kraj, to dzisiaj ten teren nie byłby chroniony i pewnie byłoby już po wojnie. Z tych sankcji wójtowie, burmistrzowie i prezydenci korzystają bardzo sporadycznie, ja zresztą nie znam takich przypadków.

Ci, którzy pomyślnie przejdą spotkanie z komisją i otrzymają kategorię A (zdolny do służby wojskowej), mogą starać się o pracę w armii.

- Już w czasie kwalifikacji część osób składa wnioski o wstąpienie do czynnej służby wojskowej. Natomiast proces rekrutacji trwa nieustannie. W ubiegłym roku mieliśmy naprawdę duże zainteresowanie i liczę, że utrzyma się ono na nie mniejszym poziomie. Pierwsze terminy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ruszają teraz. Były wypełnione już pod koniec grudnia, podobnie jak terminy lutowe – podsumowuje płk Flis.

Tylko w ubiegłym roku w Lubelskiem zawodową służbę w wojsku rozpoczęły cztery tysiące ochotników.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium