Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 września 2024 r.
12:39

Za uczniami już pierwszy dzwonek. Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego w Ludwinie

Autor: Zdjęcie autora KN

W województwie lubelskim rok szkolny rozpoczęło dzisiaj około 340 tysięcy uczniów z czego niemal 19,5 tys. to pierwszoklasiści. W Ludwinie odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2024/2025 z udziałem władz samorządowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z rozpoczęcia roku szkolnego cieszą się także dzieci. Ania jest uczennicą klasy piątej Zespołu Szkół w Ludwinie. - Cieszę się, że wróciłam do szkoły, mam tu swoje koleżanki, fajnych nauczycieli. Brakowało mi szkoły przez wakacje - zapewniała dziewczynka.

- Rozpoczęcie roku szkolnego jest dla mnie ekscytujące i zarazem stresujące. Zmieniłem szkołę, więc muszę się poznać z kolegami z mojej klasy. Po przyjeździe do Polski, uczęszczałem do Szkoły Podstawowej nr 39 w Lublinie, później uczyłem się w szkole w Dratowie. Dziś zaczynam tu w Ludwinie - mówił Oleg Chylko, uczeń z Ukrainy. I dodał: - Nauczyłem się mówić dobrze po polsku dzięki państwu Majewskim, u których mieszkałem w Zemborzycach. Bardzo im za to dziękuję, bo teraz język polski jest dla mnie dużo łatwiejszy.

Z rozpoczęcia roku szkolnego zadowoleni są również dyrektorzy i nauczyciele. Mimo dużych zmian w edukacji pozytywnie patrzą w przyszłość.

- Rozpoczynamy nowy rok szkolny i jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi. Wojewódzka inauguracja roku szkolnego jest dla nas dużym wyróżnieniem. Nie boimy się zmian, chociaż jest ich kilka np. religia z której nie będzie oceny na świadectwie, będzie za to oceniana w inny sposób. Będą też zmiany programowe z histori, biologii, a także języka polskiego, gdzie zmniejszyła się lista lektur. Wszystko zależy od podejścia nauczycieli, bo rzeczywiście dzieci miały bardzo dużo do nauki. Myślę, że damy radę - mówiła Jolanta Szymańska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Ludwinie.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Lubelskiego Kuratora Oświaty Tomasza Szabłowskiego, sekretarz stanu w MEN Joanny Muchy, wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego, Członka Zarządu Województwa Lubelskiego prof. Marcina Szewczaka, władz powiatu, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców no i przede wszystkim uczniów.

-Nowy rok szkolny, nowe wyzwania, dla niektórych nowe przedmioty do nauki - mówił do zgromadzonych na rozpoczęciu roku szkolnego wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Wojewoda podkreślił, że dzieci mają dzisiaj dwa razy ciężej, bo żyją w dwóch rzeczywistościach - jednej tej szkolnej i drugiej tej bardziej brutalnej i dobrze znanej, która znajduje się w wirtualnym świecie telefonów i internetu.

- Wszyscy ciągle czegoś od was chcą. W realnym życiu wszyscy chcą, żebyście się uczyli lepiej, żebyście wiedzieli jakie macie mieć hobby, co będziecie chcieli robić kiedyś w życiu i żebyście ciągle osiągali sukcesy, byli zadowoleni. A po drugiej stronie ten gorszy świat, w którym na instagramie wszyscy muszą być piękni- kontynuował wojewoda.

Głos zabrała również Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która podkreśliła że ministerstwo w tym roku będzie pracowało nad trzema głównymi filarami edukacji edukacji: obywatelskiej, zdrowotnej oraz klimatycznej.

- Wracamy do szkół po wakacjach, napełnieni nową energią,nowa nadzieją, roku szkolnego 2024/2025. Do roku, który będzie rokiem wyzwań, ale też wielkiej ekscytacji z naszej strony, bo przed nami rzeczywiście bardzo głębokie zmiany, ale to są tylko i wyłącznie zmiany lepsze. Żyjemy w świecie, który zmienia się naszych oczach, zmienia się bardzo szybko, zmienia się nieprzewidywalnie. To także moment, w którym wszystkim nam często trudno się odnaleźć. Technologie cyfrowe, które opanowały funkcjonowanie naszych dzieci, sprawiają że polska szkoła musi zacząć uczyć w zupełnie inny sposób. Bo jeśli dzisiaj każdą sprawę, każdą rzecz można w kilka sekund znaleźć, sprawdzić w telefonie komórkowym to oznacza, że sposób uczenia musi być bardzo głęboko zmieniony - rozpoczęła ministra.

Joanna Mucha podkreśliła, że szkoła musi uczyć dzieci kreatywności, bo warunkiem świetlanej przyszłości jest talent. Współczesna szkoła uczy wszystkich i wszystkiego w taki sam sposób. Zadaniem nowej szkoły jest wyszukiwanie talentów dziecka i rozwijanie ich. Zmiana w szkolnictwie to zaprzestanie dostarczania wiedzy a stawianie na rozwijanie umiejętności i kompetencji.

- Dziś musimy nauczyć nasze dzieci poszukiwania informacji ich selekcji, krytycznego spojrzenia, dobrego wykorzystania tej informacji - tłumaczyła Joanna Mucha.

Ministra wytłumaczyła też jak będzie wyglądała praca projektowa, która będzie podzielona na części i realizowana pod okiem nauczyciela. Wspomniała także o pracy w grupach, które mają uczyć dzieci pracy w zespole. To wg. ministerstwa kluczowa umiejętność. Głównym celem MEN jest to, by polskie dzieci polubiły szkołę.

Nawiązała również do wejścia nowych przepisów do systemu edukacji m.in. do obowiązku szkolnego dla dzieci ukraińskich.

- Musimy zdawać sobie sprawę, że dzieci z Ukrainy uczyły się w systemie on-line przez ostatnie cztery lata. Bardzo duża część tych dzieci zostanie w Polsce. Czy chcemy by były to dzieci, które nie znają języka polskiego, które nie będą miały za sobą edukacji, czy naprawdę chcemy takie, które mogą zbudować społeczeństwo? Wejście dzieci do polskiego systemu edukacyjnego spowoduje, że nauczą się języka polskiego, polskiej kultury, będą w stanie funkcjonować w polskim społeczeństwie. To dla nas jeden z najważniejszych priorytetów- tłumaczyła ministra.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium