Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 września 2024 r.
12:39

Za uczniami już pierwszy dzwonek. Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego w Ludwinie

Autor: Zdjęcie autora KN

W województwie lubelskim rok szkolny rozpoczęło dzisiaj około 340 tysięcy uczniów z czego niemal 19,5 tys. to pierwszoklasiści. W Ludwinie odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2024/2025 z udziałem władz samorządowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z rozpoczęcia roku szkolnego cieszą się także dzieci. Ania jest uczennicą klasy piątej Zespołu Szkół w Ludwinie. - Cieszę się, że wróciłam do szkoły, mam tu swoje koleżanki, fajnych nauczycieli. Brakowało mi szkoły przez wakacje - zapewniała dziewczynka.

- Rozpoczęcie roku szkolnego jest dla mnie ekscytujące i zarazem stresujące. Zmieniłem szkołę, więc muszę się poznać z kolegami z mojej klasy. Po przyjeździe do Polski, uczęszczałem do Szkoły Podstawowej nr 39 w Lublinie, później uczyłem się w szkole w Dratowie. Dziś zaczynam tu w Ludwinie - mówił Oleg Chylko, uczeń z Ukrainy. I dodał: - Nauczyłem się mówić dobrze po polsku dzięki państwu Majewskim, u których mieszkałem w Zemborzycach. Bardzo im za to dziękuję, bo teraz język polski jest dla mnie dużo łatwiejszy.

Z rozpoczęcia roku szkolnego zadowoleni są również dyrektorzy i nauczyciele. Mimo dużych zmian w edukacji pozytywnie patrzą w przyszłość.

- Rozpoczynamy nowy rok szkolny i jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi. Wojewódzka inauguracja roku szkolnego jest dla nas dużym wyróżnieniem. Nie boimy się zmian, chociaż jest ich kilka np. religia z której nie będzie oceny na świadectwie, będzie za to oceniana w inny sposób. Będą też zmiany programowe z histori, biologii, a także języka polskiego, gdzie zmniejszyła się lista lektur. Wszystko zależy od podejścia nauczycieli, bo rzeczywiście dzieci miały bardzo dużo do nauki. Myślę, że damy radę - mówiła Jolanta Szymańska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Ludwinie.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Lubelskiego Kuratora Oświaty Tomasza Szabłowskiego, sekretarz stanu w MEN Joanny Muchy, wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego, Członka Zarządu Województwa Lubelskiego prof. Marcina Szewczaka, władz powiatu, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców no i przede wszystkim uczniów.

-Nowy rok szkolny, nowe wyzwania, dla niektórych nowe przedmioty do nauki - mówił do zgromadzonych na rozpoczęciu roku szkolnego wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Wojewoda podkreślił, że dzieci mają dzisiaj dwa razy ciężej, bo żyją w dwóch rzeczywistościach - jednej tej szkolnej i drugiej tej bardziej brutalnej i dobrze znanej, która znajduje się w wirtualnym świecie telefonów i internetu.

- Wszyscy ciągle czegoś od was chcą. W realnym życiu wszyscy chcą, żebyście się uczyli lepiej, żebyście wiedzieli jakie macie mieć hobby, co będziecie chcieli robić kiedyś w życiu i żebyście ciągle osiągali sukcesy, byli zadowoleni. A po drugiej stronie ten gorszy świat, w którym na instagramie wszyscy muszą być piękni- kontynuował wojewoda.

Głos zabrała również Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która podkreśliła że ministerstwo w tym roku będzie pracowało nad trzema głównymi filarami edukacji edukacji: obywatelskiej, zdrowotnej oraz klimatycznej.

- Wracamy do szkół po wakacjach, napełnieni nową energią,nowa nadzieją, roku szkolnego 2024/2025. Do roku, który będzie rokiem wyzwań, ale też wielkiej ekscytacji z naszej strony, bo przed nami rzeczywiście bardzo głębokie zmiany, ale to są tylko i wyłącznie zmiany lepsze. Żyjemy w świecie, który zmienia się naszych oczach, zmienia się bardzo szybko, zmienia się nieprzewidywalnie. To także moment, w którym wszystkim nam często trudno się odnaleźć. Technologie cyfrowe, które opanowały funkcjonowanie naszych dzieci, sprawiają że polska szkoła musi zacząć uczyć w zupełnie inny sposób. Bo jeśli dzisiaj każdą sprawę, każdą rzecz można w kilka sekund znaleźć, sprawdzić w telefonie komórkowym to oznacza, że sposób uczenia musi być bardzo głęboko zmieniony - rozpoczęła ministra.

Joanna Mucha podkreśliła, że szkoła musi uczyć dzieci kreatywności, bo warunkiem świetlanej przyszłości jest talent. Współczesna szkoła uczy wszystkich i wszystkiego w taki sam sposób. Zadaniem nowej szkoły jest wyszukiwanie talentów dziecka i rozwijanie ich. Zmiana w szkolnictwie to zaprzestanie dostarczania wiedzy a stawianie na rozwijanie umiejętności i kompetencji.

- Dziś musimy nauczyć nasze dzieci poszukiwania informacji ich selekcji, krytycznego spojrzenia, dobrego wykorzystania tej informacji - tłumaczyła Joanna Mucha.

Ministra wytłumaczyła też jak będzie wyglądała praca projektowa, która będzie podzielona na części i realizowana pod okiem nauczyciela. Wspomniała także o pracy w grupach, które mają uczyć dzieci pracy w zespole. To wg. ministerstwa kluczowa umiejętność. Głównym celem MEN jest to, by polskie dzieci polubiły szkołę.

Nawiązała również do wejścia nowych przepisów do systemu edukacji m.in. do obowiązku szkolnego dla dzieci ukraińskich.

- Musimy zdawać sobie sprawę, że dzieci z Ukrainy uczyły się w systemie on-line przez ostatnie cztery lata. Bardzo duża część tych dzieci zostanie w Polsce. Czy chcemy by były to dzieci, które nie znają języka polskiego, które nie będą miały za sobą edukacji, czy naprawdę chcemy takie, które mogą zbudować społeczeństwo? Wejście dzieci do polskiego systemu edukacyjnego spowoduje, że nauczą się języka polskiego, polskiej kultury, będą w stanie funkcjonować w polskim społeczeństwie. To dla nas jeden z najważniejszych priorytetów- tłumaczyła ministra.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium