Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 czerwca 2021 r.
6:27

Apostazje w Lublinie i regionie. KUL próbuje powstrzymać odchodzących z Kościoła

1271 28 A A

Nie będą mogli być świadkami na ślubie kościelnym. Nie zostaną też chrzestnymi. Problem może być też z organizacją kościelnego pogrzebu. Ale czy będą zbawieni? Tak KUL chce ostrzegać osoby, które mają zamiar „wypisać” się z Kościoła katolickiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Akty apostazji się zdarzają. Jednak w ciągu mojej ponad 20-letniej posługi kapłańskiej, przede wszystkim w miejskich parafiach mogę podsumować, że takie przypadki są sporadyczne. Sądzę, że było ich w sumie ok. 10 – mówi jeden z księży pracujących na terenie diecezji lubelskiej.

Skala wystąpień z Kościoła katolickiego nie do końca jest znana. Ostatnie i jedyne liczby zostały podane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w 2012 r., a i tak są szacunkowe. W 2010 r. było 459 apostazji. Ile może być ich teraz?

– Ośmieliłbym się zaryzykować stwierdzenie, że obecnie mamy 4-5 krotny wzrost. Oczywiście to musi być jeszcze potwierdzone przez badania statystyczne. Mam nadzieję, że Episkopat wraz z ISKK w najbliższych miesiącach takimi danymi się podzieli – oszacował Marcin Przeciszewski, prezes i redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej na konferencji, która w środę została zorganizowana w Warszawie. Była związana właśnie z rosnącym zjawiskiem apostazji.

– Myślę, że te szacunki są mocno zaniżone – uważa z kolei Dorota Wójcik, współfundatorka i prezeska lubelskiej Fundacji Wolność od Religii, od kilkunastu lat także apostatka. – Na Facebooku jest strona Apostazja 2020 (skupiająca apostatów i osoby, które mają zamiar „wypisać się” z Kościoła-red.). W tej grupie jest ponad 20 tys. osób. Poza tym od kilku miesięcy funkcjonuje strona internetowa Licznik Apostazji, gdzie są podane imiona i nazwiska apostatów (osoby, które chcą dołączyć się do licznika muszą przesłać również zdjęcie lub skan aktu apostazji -red.). Tych osób jest już ponad 2 tys.

Powstrzymać zjawisko odejścia z Kościoła ma pomóc najnowsza publikacja KUL, która właśnie została zaprezentowana. – Myślę, że broszura została przygotowana w sposób jasny oraz zrozumiały i będzie służyć zarówno duszpasterzom jak i osobom świeckim. Uważam także, że publikacja w jakiś sposób systematyzuje to co mamy w dużych opracowaniach dotyczących katechizmu Kościoła katolickiego – podsumował ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

– Brak było do tej pory krótszej, podręcznej informacji na temat tego, dlaczego warto pozostać w Kościele, dlaczego trzeba to przemyśleć, ale też tego czym jest apostazja, co wiąże się z podjęciem takiego kroku a także jakie konsekwencje osobiste, społeczne, rodzinne wiążą się z podjęciem takiego kroku. A także to czy jest to bilet w jedną stronę. Czy jest możliwość powrotu? – wyjaśnił ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii  KUL, współautor publikacji.

Przyczyn apostazji jest kilka. – Zawsze były takie osoby, które w wyniku swoich przemyśleń dochodziły do wniosku, że nie czują się już członkami Kościoła. I wobec tego formalizowały ten akt poprzez złożenie deklaracji o wystąpieniu z Kościoła – stwierdził dziekan Wydziału Teologii KUL. I dodał: – Z tego co obserwujemy ostatnio to częściej powodem dokonania takiego aktu apostazji jest wewnętrzna niezgoda konkretnej osoby na nauczanie moralne Kościoła. Szczególnie było to związane z naciskiem Kościoła na bezwzględną ochronę każdego życia, szczególnie życia poczętego. Wzrost liczby apostatów był w 2020 r. I można to skojarzyć z narastającymi protestami ulicznymi i akcjami medialnymi ich organizatorów.

Innym „zauważalnym” powodem jest ujawnione w Kościele zło i „to, że jest ono bardzo głębokie”. – Nie do końca osoby, które chcą wyjść z Kościoła chcą przyjąć do wiadomości to, że Kościół jest bodaj jedyną społecznością, która podjęła najdalej idące kroki w kierunku oczyszczenia – podkreślił ks. prof. Kantyka.

Osoba po dokonaniu apostazji musi się liczyć z takimi konsekwencjami jak to nie może być chrzestnym, nie może przyjmować sakramentów czy nawet być urzędowym świadkiem ślubu w kościele. Problem może być też z pogrzebem z udziałem księdza. A co ze zbawieniem? – Zbawia Pan Bóg a nie człowiek, wobec tego człowiek nigdy nie może powiedzieć z całkowitą pewnością „Ty nie będziesz zbawiony”, bo to jest suwerenna decyzja Pana Boga – zaznaczył ks. prof. Kantyka. – Ale jeżeli ktoś przynależy do Kościoła, który jest wspólnotą zbawienia i w którym żyjący Chrystus działa i zbawia, to taki człowiek może mieć prawie pewność tego, że będzie zaliczony do grona zbawionych – dodał.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 10 czerwca 2021 r. o 13:35
+109
Czy naprawdę chłopaki z KULu uważają, że ktoś dokonujący aktu apostazji będzie chciał zostać rodzicem chrzestnym albo świadkiem na śklubie kościelnym? To jest z nimi na tym KULu jeszcze gorzej, niż myślałem!
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 czerwca 2021 r. o 08:01
+90
To podpowiem wam, nie łapcie małych chłopców za przyrodzenie to nie będą wam i inni uciekać. Zacznijcie utrzymywać się z pracy własnych rąk, a nie z moich podatków i przestańcie uprawiać politykę po linii jednej słusznej partii. Zróbcie porządek z tatą prawdziwkiem z Torunia i oczyście swoje szeregi z pedofilów.
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 10 czerwca 2021 r. o 06:50
+88
Ale czemu tu się dziwić ? Kościół od dawna ( 25-lat) zaczął mieszać się do polityki (wchodzić w układy z władzą w zamian za poparcie). Tylko nieliczni "przedstawiciele kościoła" - stosują starą maksymę - " Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie".
Avatar
Adam_z_Lublina / 10 czerwca 2021 r. o 09:25
+80
A czemu się dziwić że ludzie odchodzą z Kościoła, jeśli Kościół wchodzi w sojusz z achrześcijańską partią PiS, której politycy codziennie plują pogardą a wręcz nienawiścią do innych! Jeśli abp Jędraszewski wyzywa ludzi od tęczowej zarazy, jeśli ksiądz twierdzi, że za obrońcy demokracji nie mogą przystępować do komunii świętej, jeżeli przed niektórymi kościołami bojówki z ONR-u decydują o tym kto może wejść do kościoła a kto nie !
Avatar
___K___ / 10 czerwca 2021 r. o 13:33
+64
"Albo Polska będzie katolicka, albo nie będzie jej wcale." Kard. Stefan Wyszyński - który odniósł zwycięstwo nad komunizmem i buntującymi się raz po raz intelektualistami, zarzucającymi mu tradycjonalizm i wstecznictwo, bo zaufał ludowi, który pozostał wierny Krzyżowi.
Możesz sobie wierzyć, w co chcesz, ale jeśli piszesz, że jeden ksiądz, nawet wysoko postawiony w hierarchii, obalił socjjalizm, to jesteś takim dyletantem, że to się we łbie nie mieści.
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 czerwca 2021 r. o 08:26
+57
cyt. ,,Innym „zauważalnym” powodem jest ujawnione w Kościele zło i „to, że jest ono bardzo głębokie”. – Nie do końca osoby, które chcą wyjść z Kościoła chcą przyjąć do wiadomości to, że Kościół jest bodaj jedyną społecznością, która podjęła najdalej idące kroki w kierunku oczyszczenia – podkreślił ks. prof. Kantyka.'' - PROSZĘ pana Kantyki, zacznijcie nazywać pedowilów i pedofilię do tego gejowską, jaka panuje w kościele po imieniu. A nie jak tu po raz kolejny unikanie trudnego dla was tematu. I przenoszenie i dalsze ukrywanie pedofilów nie jest krokiem w kierunku oczyszczenia. Więc nawet tutaj nie potraficie się przed nami szczerze otworzyć i wyspowiadać.
cyt. ,,Innym „zauważalnym” powodem jest ujawnione w Kościele zło i „to, że jest ono bardzo głębokie”. – Nie do końca osoby, które chcą wyjść z Kościoła chcą przyjąć do wiadomości to, że Kościół jest bodaj jedyną społecznością, która podjęła najdalej idące kroki w kierunku oczyszczenia – podkreślił ks. prof. Kantyka.'' - PROSZĘ pana Kantyki, zacznijcie nazywać pedowilów i pedofilię do tego gejowską, jaka panuje w kościele po imieniu. A nie jak tu po raz kolejny unikanie trudnego dla was tematu. I przenoszenie i dalsze ukrywanie pedofilów n... rozwiń
Avatar
Max... / 10 czerwca 2021 r. o 09:36
+56
Nigdy nie czułem się związany z tzw. Kościołem, a mój chrzest wg relacji rodziców był, li tylko i wyłącznie, nawiązaniem do tradycji, jak też faktem świadomego oporu wobec wówczas panującej rzeczywistości szarego socjalizmu! Apostazji dokonałem już w roku 1993 i nie odczuwamy w rodzinie jakiegokolwiek dyskomfortu w związku z tym! Synowie nie byli poddani żadnym egzorcyzmom, co daje im powód do dumy z rodziców!
Avatar
Komentator / 10 czerwca 2021 r. o 13:22
+52
A czemu się dziwić że ludzie odchodzą z Kościoła, jeśli Kościół wchodzi w sojusz z achrześcijańską partią PiS, której politycy  codziennie plują pogardą a wręcz nienawiścią do innych! Jeśli abp Jędraszewski wyzywa ludzi od tęczowej zarazy, jeśli ksiądz twierdzi, że za obrońcy demokracji nie mogą przystępować do komunii świętej, jeżeli przed niektórymi kościołami bojówki z ONR-u decydują o tym kto może wejść do kościoła a kto nie !
.... fałszywiec tuSSk na P0trzeby P0lityczne, zawarł małżeństwo w kościele, robił sobie fotki podczas przyjmowania Komunii Św. czy przy ołtarzykach.... a później oklaskiwał z KaSINIAKIEM z PSL JAŻDZEWSKIGO, który P0równywał katolików do świń w błocie Przez takich lewackich destruktorów ( i hierarchów biorących w tym udział) Kościół katolicki traci swą pozycję.
 Kościół traci pozycję przez.. kościół i jego hierarchów.
 Kościół traci pozycję przez.. kościół i jego hierarchów. rozwiń
Avatar
antypiss / 10 czerwca 2021 r. o 09:01
+52
Dla mnie to jest sekta największa na świecie i zdania nie zmienię.
Avatar
_XD_ / 10 czerwca 2021 r. o 19:52
+49
A czemu się dziwić że ludzie odchodzą z Kościoła, jeśli Kościół wchodzi w sojusz z achrześcijańską partią PiS, której politycy  codziennie plują pogardą a wręcz nienawiścią do innych! Jeśli abp Jędraszewski wyzywa ludzi od tęczowej zarazy, jeśli ksiądz twierdzi, że za obrońcy demokracji nie mogą przystępować do komunii świętej, jeżeli przed niektórymi kościołami bojówki z ONR-u decydują o tym kto może wejść do kościoła a kto nie !
.... fałszywiec tuSSk na P0trzeby P0lityczne, zawarł małżeństwo w kościele, robił sobie fotki podczas przyjmowania Komunii Św. czy przy ołtarzykach.... a później oklaskiwał z KaSINIAKIEM z PSL JAŻDZEWSKIGO, który P0równywał katolików do świń w błocie Przez takich lewackich destruktorów ( i hierarchów biorących w tym udział) Kościół katolicki traci swą pozycję.
 No straszny lewak wziął ślub i to jeszcze tylko z jedną żoną. Jak tam można? Przecież przykładny katolik jak kurski, powinien unieważnić ślub i wziąć drugi z młodszą. Albo jak Martusia Kaczyńska. Już wie z kim ma które dziecko? Było ich trzech, w każdym z nich inna krew... XD
 No straszny lewak wziął ślub i to jeszcze tylko z jedną żoną. Jak tam można? Przecież przykładny katolik jak kurski, powinien unieważnić ślub i wziąć drugi z młodszą. Albo jak Martusia Kaczyńska. Już wie z kim ma które dziecko? Było ich trzech, w każdym z nich inna krew... XD rozwiń
Avatar
_XD_ / wczoraj o 10:33
+1
"Albo Polska będzie katolicka, albo nie będzie jej wcale." Kard. Stefan Wyszyński - który odniósł zwycięstwo nad komunizmem i buntującymi się raz po raz intelektualistami, zarzucającymi mu tradycjonalizm i wstecznictwo, bo zaufał ludowi, który pozostał wierny Krzyżowi.
Tya. I jawnie popierającego Hitlera antysemity. Dalej wypychajcie takich na ołtarze, razem z Tereską kalkucką, torturującą swoich podopiecznych nie dając im środków przeciwbólowych i handlującą dziećmi, czy Wojtyłę, który jak się coraz wyraźniej okazuje, za cel swojego pontyfikatu obrał ukrywanie pedofilii i lawendowej mafii w kościele. A trzeba pamiętać, że coraz cięższe oskarżenia w tej kwestii padają na naczelnego przydupasa Wojtyły, Dziwisza.
...lecz się lewaku. Wiesz kim są semici? Nigdy Wyszyński nie był za zabijanie. Nawet sami Zydzi to przyznali.
No, no. On tylko dopingował Hitlerowi w jego poczynaniach z żydami. XD
Jesli nie podasz wiarygodnego źródła tych wyP0cin, to sprawę P0mówień powinna zbadać prokuratura.
 I tęczowy przestał hojraczyć. XD
 I tęczowy przestał hojraczyć. XD rozwiń
Avatar
weiglowa / 3 dni temu o 16:56
+1
Żeby pożegnać się z kościelnym pogrzebem, wystarczy klechy po kolędzie nie przyjąć. Nie potrzeba do tego apostazji.
Avatar
___K___ / 3 dni temu o 12:29
+4
Jezus CHRYSTUS do siostry Faustyny: "Jeśli Polska będzie MI wierna - wywyższę ją ponad inne narody"
Masz jakiś zapis audio lub nawet video? Bez tego to jest to tylko wymysł.
... zapis audio video na początku XX wieku?! Jestes durniem. Dzienniczek Siostry FAUSTYNY togigantyczny hit wydawniczy !!! .... wielkie dzieła Boże natrafiają na opór szatana. Wiesz, że teraz "Dzienniczek" to najczęściej kupowana książka polskiego autora? I żadne antyklerykalne zaklęcia tego nie zmienią.
Gdyby nawet - to nie znaczy, że jest to czytane, rozumiane, a jedynie, że jest masa ludzi wiedzionych owczym pędem, które kupią jakieś wydawnictwo zaślepieni religijnym amokiem.
Gdyby nawet - to nie znaczy, że jest to czytane, rozumiane, a jedynie, że jest masa ludzi wiedzionych owczym pędem, które kupią jakieś wydawnictwo zaślepieni religijnym amokiem. rozwiń
Avatar
_XD_ / 4 dni temu o 19:56
+2
"Albo Polska będzie katolicka, albo nie będzie jej wcale." Kard. Stefan Wyszyński - który odniósł zwycięstwo nad komunizmem i buntującymi się raz po raz intelektualistami, zarzucającymi mu tradycjonalizm i wstecznictwo, bo zaufał ludowi, który pozostał wierny Krzyżowi.
Tya. I jawnie popierającego Hitlera antysemity. Dalej wypychajcie takich na ołtarze, razem z Tereską kalkucką, torturującą swoich podopiecznych nie dając im środków przeciwbólowych i handlującą dziećmi, czy Wojtyłę, który jak się coraz wyraźniej okazuje, za cel swojego pontyfikatu obrał ukrywanie pedofilii i lawendowej mafii w kościele. A trzeba pamiętać, że coraz cięższe oskarżenia w tej kwestii padają na naczelnego przydupasa Wojtyły, Dziwisza.
...lecz się lewaku. Wiesz kim są semici? Nigdy Wyszyński nie był za zabijanie. Nawet sami Zydzi to przyznali.
No, no. On tylko dopingował Hitlerowi w jego poczynaniach z żydami. XD
Jesli nie podasz wiarygodnego źródła tych wyP0cin, to sprawę P0mówień powinna zbadać prokuratura.
Oto kilka złotych myśli wielkiego prymasa Tysiąclecia, kardynała Wyszyńskiego, w latach 1938/39, w redagowanym przez niego "Ateneum kapłaństwa";  1. „Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli,  które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację”.  2. „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (...) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej – przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa”.  3. „Hitler jest doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej taktyki”.  4. „Dzisiejsza III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkiej idei, która ma przynieść odrodzenie ludzkości. Niemcy stały się obok Włoch rzecznikiem ideologii o zasięgu ogólnoludzkim”  5. „Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec”.  6. „Dzisiejsza Trzecia Rzesza reprezentuje nie tylko określony system polityczny. Podejmuje ona tytaniczną próbę urzeczywistnienia wielkich idei, mających przynieść odrodzenie ludzkości...  7. „III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości (...) Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera (...) jest twórcą nowej, genialnej taktyki”. XD
Oto kilka złotych myśli wielkiego prymasa Tysiąclecia, kardynała Wyszyńskiego, w latach 1938/39, w redagowanym przez niego "Ateneum kapłaństwa";  1. „Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli,  które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację”.  2. „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (...) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Je... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 dni temu o 14:35
-3
"Albo Polska będzie katolicka, albo nie będzie jej wcale." Kard. Stefan Wyszyński - który odniósł zwycięstwo nad komunizmem i buntującymi się raz po raz intelektualistami, zarzucającymi mu tradycjonalizm i wstecznictwo, bo zaufał ludowi, który pozostał wierny Krzyżowi.
Tya. I jawnie popierającego Hitlera antysemity. Dalej wypychajcie takich na ołtarze, razem z Tereską kalkucką, torturującą swoich podopiecznych nie dając im środków przeciwbólowych i handlującą dziećmi, czy Wojtyłę, który jak się coraz wyraźniej okazuje, za cel swojego pontyfikatu obrał ukrywanie pedofilii i lawendowej mafii w kościele. A trzeba pamiętać, że coraz cięższe oskarżenia w tej kwestii padają na naczelnego przydupasa Wojtyły, Dziwisza.
...lecz się lewaku. Wiesz kim są semici? Nigdy Wyszyński nie był za zabijanie. Nawet sami Zydzi to przyznali.
No, no. On tylko dopingował Hitlerowi w jego poczynaniach z żydami. XD
 Jesli nie podasz wiarygodnego źródła tych wyP0cin, to sprawę P0mówień powinna zbadać prokuratura.
 Jesli nie podasz wiarygodnego źródła tych wyP0cin, to sprawę P0mówień powinna zbadać prokuratura. rozwiń
Avatar
_XD_ / 11 czerwca 2021 r. o 19:39
-1
Jezus CHRYSTUS do siostry Faustyny: "Jeśli Polska będzie MI wierna - wywyższę ją ponad inne narody"
Masz jakiś zapis audio lub nawet video? Bez tego to jest to tylko wymysł.
... zapis audio video na początku XX wieku?! Jestes durniem. Dzienniczek Siostry FAUSTYNY togigantyczny hit wydawniczy !!! .... wielkie dzieła Boże natrafiają na opór szatana. Wiesz, że teraz "Dzienniczek" to najczęściej kupowana książka polskiego autora? I żadne antyklerykalne zaklęcia tego nie zmienią.
 To coś jak kalendarzyk małżeński? XD
 To coś jak kalendarzyk małżeński? XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 11 czerwca 2021 r. o 19:38
+1
"Albo Polska będzie katolicka, albo nie będzie jej wcale." Kard. Stefan Wyszyński - który odniósł zwycięstwo nad komunizmem i buntującymi się raz po raz intelektualistami, zarzucającymi mu tradycjonalizm i wstecznictwo, bo zaufał ludowi, który pozostał wierny Krzyżowi.
Tya. I jawnie popierającego Hitlera antysemity. Dalej wypychajcie takich na ołtarze, razem z Tereską kalkucką, torturującą swoich podopiecznych nie dając im środków przeciwbólowych i handlującą dziećmi, czy Wojtyłę, który jak się coraz wyraźniej okazuje, za cel swojego pontyfikatu obrał ukrywanie pedofilii i lawendowej mafii w kościele. A trzeba pamiętać, że coraz cięższe oskarżenia w tej kwestii padają na naczelnego przydupasa Wojtyły, Dziwisza.
...lecz się lewaku. Wiesz kim są semici? Nigdy Wyszyński nie był za zabijanie. Nawet sami Zydzi to przyznali.
 No, no. On tylko dopingował Hitlerowi w jego poczynaniach z żydami. XD
 No, no. On tylko dopingował Hitlerowi w jego poczynaniach z żydami. XD rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 czerwca 2021 r. o 15:16
-1
Jezus CHRYSTUS do siostry Faustyny: "Jeśli Polska będzie MI wierna - wywyższę ją ponad inne narody"
Masz jakiś zapis audio lub nawet video? Bez tego to jest to tylko wymysł.
 ... zapis audio video na początku XX wieku?! Jestes durniem. Dzienniczek Siostry FAUSTYNY togigantyczny hit wydawniczy !!! .... wielkie dzieła Boże natrafiają na opór szatana. Wiesz, że teraz "Dzienniczek" to najczęściej kupowana książka polskiego autora? I żadne antyklerykalne zaklęcia tego nie zmienią.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 czerwca 2021 r. o 15:12
-10
"Albo Polska będzie katolicka, albo nie będzie jej wcale." Kard. Stefan Wyszyński - który odniósł zwycięstwo nad komunizmem i buntującymi się raz po raz intelektualistami, zarzucającymi mu tradycjonalizm i wstecznictwo, bo zaufał ludowi, który pozostał wierny Krzyżowi.
 Tya. I jawnie popierającego Hitlera antysemity. Dalej wypychajcie takich na ołtarze, razem z Tereską kalkucką, torturującą swoich podopiecznych nie dając im środków przeciwbólowych i handlującą dziećmi, czy Wojtyłę, który jak się coraz wyraźniej okazuje, za cel swojego pontyfikatu obrał ukrywanie pedofilii i lawendowej mafii w kościele. A trzeba pamiętać, że coraz cięższe oskarżenia w tej kwestii padają na naczelnego przydupasa Wojtyły, Dziwisza.
 ...lecz się lewaku. Wiesz kim są semici? Nigdy Wyszyński nie był za zabijanie. Nawet sami Zydzi to przyznali.
 ...lecz się lewaku. Wiesz kim są semici? Nigdy Wyszyński nie był za zabijanie. Nawet sami Zydzi to przyznali. rozwiń
Avatar
emerytka / 11 czerwca 2021 r. o 11:48
+17
Starsi ludzie nie będą wychodzić z kościoła ale po prostu nie będą chodzić. Kościół jest zdemoralizowany,króluje pazerność pedofilia i rozpusta. Brudnymi łapami dają komunię a przedtem grzebali sobie w rozporkach
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus, 18 czerwca. Lubelskie na 2. miejscu w Polsce pod względem liczby zakażeń

Koronawirus, 18 czerwca. Lubelskie na 2. miejscu w Polsce pod względem liczby zakażeń

Koronawirus w Polsce, raport z 18 czerwca 2021 r.

W niedzielę druga szansa na rozegranie meczu Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów

W niedzielę druga szansa na rozegranie meczu Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów

Pierwsza próba zakończyła się fiaskiem, więc czas na drugie podejście. W niedzielę (godz. 19.15) Motor Lublin spotka się na swoim torze z Moje Bermudy Stalą Gorzów

Przerażająca sprawa koło Lublina. Co z setkami lisich trucheł?
galeria

Przerażająca sprawa koło Lublina. Co z setkami lisich trucheł?

Taka była akcja, tak obrońcy zwierząt chwalili służby a „towar” jak wisiał, tak wisi i dalej śmierdzi – tak nasz Czytelnik podsumował działania związane z ujawnionymi w podlubelskim Stasinie oskórowanymi zwierzętami. Inspekcja weterynaryjna zapewnia, że właściciel posesji został zobowiązany do utylizacji tuszek lisów.

Lublin policzył turystów. Nawet o tym nie wiedzieli

Lublin policzył turystów. Nawet o tym nie wiedzieli

Ilu turystów odwiedziło Lublin w 2020 roku? Policzono to i widać wyraźnie, że w czasie pandemii było ich mniej.

Policja zatrzymała włamywacza z Lublina i szok. Ma 71 lat

Policja zatrzymała włamywacza z Lublina i szok. Ma 71 lat

Mieszkaniec Lublina usłyszał już zarzuty kradzieży z włamaniem. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Jeleń, drzewa i miejski radny. Czyli przegląd tygodnia

Jeleń, drzewa i miejski radny. Czyli przegląd tygodnia

Subiektywny przegląd wydarzeń mijającego tygodnia.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [18-20.06]
18 czerwca 2021, 8:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [18-20.06]

Jedną z premier weekendu w lubelskich kinach będzie nowy animowany przebój Disney Pixar - "Luca". Ale to nie jedyne propozycje. Sprawdź repertuar kin w Lublinie i regionie na weekend.

W przydrożnym rowie znaleziono zwłoki mężczyzny

W przydrożnym rowie znaleziono zwłoki mężczyzny

W ostatnią środę około godz. 15 w rowie melioracyjnym przy ul. Pożowskiej w Końskowoli zauważono zwłoki mężczyzny. Trwa ich identyfikacja.

Maria ma 22 lata i jest bezpaństwowcem. Po emisji reportażu nastąpił nieoczekiwany zwrot
wideo
film

Maria ma 22 lata i jest bezpaństwowcem. Po emisji reportażu nastąpił nieoczekiwany zwrot

Ma 22 lata i choć urodziła się w Polsce, nie mogła dostać polskiego obywatelstwa. Przez lata nie można było odnaleźć także jej biologicznej matki. Po emisji naszego reportażu w życiu pani Marii nastąpił nieoczekiwany zwrot, który może zmienić jej życie.

Lublin. Ratusz ma nowy wydział. Nazywa się "Wydział Kolejek"
Alarm24

Lublin. Ratusz ma nowy wydział. Nazywa się "Wydział Kolejek"

Wczesnym rankiem zaczynają się ustawiać kolejki do miejskiego Wydziału Komunikacji. Kto przyjdzie przed jego otwarciem, ten może mieć pewność, że zarejestruje samochód. Kto przyjdzie w południe, raczej tego nie załatwi.

COVID zatrzymał grypę? Dużo mniej przypadków w Lubelskiem

COVID zatrzymał grypę? Dużo mniej przypadków w Lubelskiem

Mniej grypy, gruźlicy, a także chorób zakaźnych – wynika z raportu lubelskiego sanepidu za ubiegły rok. To „efekt uboczny” pandemii COVID-19.

Regulamin rankingu Złota Setka

Regulamin rankingu Złota Setka

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2021 r.

Szczebrzeszyn znów będzie stolicą. Są pieniądze od ministra
galeria

Szczebrzeszyn znów będzie stolicą. Są pieniądze od ministra

1 sierpnia rozpocznie się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Jego organizatorem jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, która ostatecznie otrzymała ministerialne dofinansowanie.

Złota Setka 2020. Zgłoś się do rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny
Przyślij ankietę
galeria

Złota Setka 2020. Zgłoś się do rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny

Jak przedsiębiorcy przetrwali trudny okres pandemii? Czy w ciężkim dla biznesu czasie ich dochody zmalały, czy mimo wszystko wzrosły, bo ich branża okazała się wyjątkowo odporna? Już we września odpowiemy na te pytania, publikując kolejny ranking największych firm województwa lubelskiego Złota Setka 2020.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.