Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 maja 2023 r.
11:43

Bałaban: Lubelskie zasługuje na operę

Bartłomiej Bałaban
Bartłomiej Bałaban (fot. Piotr Michalski)

Gdyby wszystko działało dobrze, nie byłoby potrzeby zmian. Nikt nie straci pracy, nie będzie zarabiał także mniej niż do tej pory – o połączeniu CSK, Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego mówi Bartłomiej Bałaban, członek Zarządu Województwa Lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dlaczego Marszałek i Zarząd Województwa Lubelskiego chcą, żeby zamiast trzech samorządowych instytucji kultury w Lublinie: Teatru Muzycznego, Filharmonii i Centrum Spotkania Kultur powstała Opera i Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego? W piątek włodarze województwa podjęli decyzję o skierowaniu na sesję Sejmiku uchwały w sprawie zamiaru połączenia tych instytucji.

- Chcemy wzmocnienia kultury w województwie poprzez utworzenie prestiżowej jednostki, jaką będzie Opera i Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Nasz region zasługuje na taką instytucję. Ten zamiar pojawiał się już wcześniej, przy przebudowie „Teatru w budowie”. Przecież największa, najpiękniejsza sala widowiskowa w regionie na 1000 osób w CSK nosi nazwę Sali Operowej.

Ten obiekt od początku połączony był fizycznie i kulturowo, ale nie ekonomicznie i infrastrukturalnie. Stąd ta propozycja. Dotychczas w tym miejscu lokatorów było trzech: CSK, Teatr Muzyczny i Filharmonia, teraz będzie jeden.

Po co zmieniać coś, co wydawałoby się, że działa dobrze od wielu lat?

- Gdyby działało dobrze, nie byłoby potrzeby zmian. Powodów jest kilka. Istotnym czynnikiem jest to, że dzięki tej fuzji lepiej będzie wykorzystana infrastruktura oraz wyposażenie instytucji, które zostaną połączone. Tak do tej pory nie było. Dziś sala operowa należy do CSK, a garderoby do Teatru Muzycznego. Za każdym razem CSK musi zwracać się z prośbą o ich udostępnienie. Z kolei CSK jest właścicielem sali baletowej, nie mając stałego zespołu. Teatr Muzyczny balet ma i … w sali baletowej może ćwiczyć kilka godzin w tygodniu. Przed dwoma tygodniami „La Traviata”, opera Giuseppe Verdiego musiała „dusić się” w niewielkim Teatrze Muzycznym, a artyści występowali na scenie dzień po dniu. Zainteresowanie było ogromne, ale miejsc na widowni tylko 333, a na Sali Operowej to wybitne dzieło jednorazowo mogłoby obejrzeć, aż trzy razy więcej osób, przez co tańsze byłyby także i bilety.

Zdarzało się, że jednego dnia w obiekcie odbywało się kilka wydarzeń, które uniemożliwiały wykonanie zadań dla którejś z jednostek. Zyskają miłośnicy kultury, którzy nie będą musieli w danym momencie dokonywać wyboru, w jakim wydarzeniu uczestniczyć, a z którego zrezygnować. W ten sposób Teatr Muzyczny, Filharmonia i CSK nie będą też podbierały sobie publiczności.

Jakie jeszcze będą plusy utworzenia Opery i Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego?

-  Zwiększymy optymalizację kosztów zakupów w ramach zamówień publicznych dotyczących technicznej strony całego obiektu, który został pomyślany jako całość. Teraz każda z trzech instytucji „sama sobie rzepkę skrobie”. Powstanie Opery i Filharmonii znacznie zwiększy też możliwości i potencjał aplikowania o dużo większe środki zewnętrzne. Jako pojedyncze instytucje nie miały szansy ubiegać się o pieniądze w wielu programach - dodaje.

Pomysł połączenia Centrum Spotkania Kultur, Teatru Muzycznego i Filharmonii budzi jednak wiele kontrowersji zwłaszcza wśród pracowników tej ostatniej instytucji.

Zupełnie niepotrzebnie. Z naszych analiz wynika, że połączenie nie będzie miało negatywnego wpływu na kontynuowanie podstawowej działalności, a tym samym na realizacje misji działań, które prowadzą dziś CSK, Teatr Muzyczny i Filharmonia. Zamysł jest taki, że wszystkie instytucje zachowują swoją funkcjonalność. Filharmonia nadal będzie miała swojego dyrektora i dotychczasową artystyczną niezależność, a muzycy będą mogli korzystać z całej infrastruktury obiektu, na przykład prowadzić próby na deskach mniejszego Teatru Muzycznego. Będą mogli zarabiać więcej i pracować w ramach większych projektów, choćby gdy w Sali Operowej będzie odbywało się wielkie wydarzenie, będą mogli być „doangażowywani” do orkiestry. Nikt nie straci pracy, nie będzie zarabiał także mniej niż do tej pory.

Uchwała o utworzeniu

Opery i Filharmonii im,. Henryka Wieniawskiego trafi 30 maja pod obrady Semiku Województwa. W przypadku gdy radni dadzą zielone światło, kolejne kroki będą wynikać z przepisów prawa – łącznie  z procesem konsultacji społecznych projektu statutu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie  z planem 1 stycznia 2024 roku koncert noworoczny będzie mógł odbyć się już w Operze i Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

36-latkowi grozi 7,5-letnia odsiadka

Gruba kartoteka recydywisty. Za szereg kradzieży posiedzi dłużej

Gdyby to była jego pierwsza wpadka, mógłby trafić do więzienia na 5 lat. Ale zatrzymany przez lubelskich łowców głów 36-latek to recydywista. Więc musi się liczyć z wyższą karą.

Daria Szynkaruk to kapitan PGE MKS FunFloor Lublin

PGE MKS FunFloor zagra w niedzielę ostatni domowy mecz w tym sezonie

PGE MKS FunFloor w niedzielę pożegna się z kibicami w hali Globus. Rywalem wicemistrzyń Polski będzie MKS URBIS Gniezno (godz. 18).

Tu warto się uczyć! Poznaliśmy najlepsze licea i technika na Lubelszczyźnie

Tu warto się uczyć! Poznaliśmy najlepsze licea i technika na Lubelszczyźnie

Portal waszaedukacja.pl opublikował ranking najlepszych liceów i techników. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z województwa lubelskiego.

Czy pogoda popsuje weekend? Sprawdź zanim zaplanujesz!
film

Czy pogoda popsuje weekend? Sprawdź zanim zaplanujesz!

Majowy weekend zapowiada się różnorodnie: pogodny piątek, deszczowa sobota i słoneczna niedziela. Temperatury umiarkowane, ale komfortowe, a opady – choć wystąpią – będą miały charakter przejściowy.

Tak najprawdopodobniej wyglądał Polak, którego zwłoki znaleziono w Niemczech

Jego zwłoki znaleziono w Niemczech. To Polak. Policja prosi o pomoc

Eksperci zdołali odtworzyć przypuszczalny wizerunek twarzy mężczyzny, którego szkielet znaleziono w Niemczech. To najprawdopodobniej Polak. Policja prosi o pomoc w ustaleniu jego tożsamości.

Podczas imprezy w Zawieprzycach zaplanowano pokaz walki szablami
Majówka

Nie macie planów na niedzielę? To może do Zawieprzyc

Po kilku latach przerwy wraca majówka w Zawieprzycach. Jak zwykle będą pokazy władania mieczem, kawa czarna jak smoła, smakołyki z okolic i zabytkowa kaplica. A to wszystko w nowym wydaniu odrestaurowanej stajni i w parku po gruntownym odświeżeniu.

Kompeks sportowy przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie w tym roku zostanie rozbudowany o kameralny skatepark

Bliżej do skateparku w Nałęczowie. Wybrali wykonawcę

Warszawska firma Dro-Mar wygrała przetarg na remont boiska Orlik oraz budowę skateparku przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie. To będzie drugie takie miejsce w powiecie. Prace zakończą się jesienią.

tabliczka znamionowa CE

Tabliczki znamionowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Tabliczki znamionowe to nieodłączny element produktów, maszyn i urządzeń przemysłowych. Pełnią funkcję informacyjną, identyfikacyjną i często również ostrzegawczą. Dzięki nim użytkownicy mogą szybko uzyskać kluczowe dane na temat danego sprzętu – od podstawowych informacji o producencie po szczegółowe parametry techniczne.

Wisła Puławy chce zrewanżować się Chojniczance za lanie z jesieni

Wisła Puławy chce zrewanżować się Chojniczance za lanie z jesieni

Wisła Puławy po sensacyjnym zwycięstwie nad Wieczystą Kraków wraca na swój stadion by walczyć o kolejne cenne trzy punkty. W sobotę podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają u siebie z mającą aspiracje do awansu Chojniczanką (godz. 12).

Jak czystość na hali produkcyjnej wpływa na bezpieczeństwo pracy?

Jak czystość na hali produkcyjnej wpływa na bezpieczeństwo pracy?

Czystość na hali produkcyjnej to nie tylko kwestia estetyki, to fundament bezpiecznego i efektywnego środowiska pracy. W przestrzeniach, gdzie działają zaawansowane maszyny, transportowane są ciężkie materiały, a codzienność nierzadko wiąże się z kontaktem z chemikaliami, zachowanie porządku ma bezpośredni wpływ na zdrowie pracowników i prawidłowe funkcjonowanie całej linii produkcyjnej.

Szkło laboratoryjne – różnice, których nie warto ignorować

Szkło laboratoryjne – różnice, których nie warto ignorować

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że szkło to szkło – przezroczyste, kruche, często okrągłe lub płaskie. Jednak w laboratoriach, gdzie liczy się dokładność, czystość i powtarzalność wyników, nawet pozornie identyczne elementy szklanego wyposażenia potrafią pełnić zupełnie inne funkcje. Wystarczy przyjrzeć się bliżej czterem podstawowym kategoriom: szkłu miarowemu, szkiełkom mikroskopowym, szkiełkom nakrywkowym i tzw. szkłu podstawowemu, by zrozumieć, że różnice są nie tylko techniczne, ale i praktyczne – wpływające bezpośrednio na jakość prowadzonych badań.

Pingwiny przylądkowe to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. W Zamościu ma zamieszkać około 20 osobników

Nowa atrakcja w ZOO. Kiedy zobaczymy pingwiny?

Jest trzech chętnych do budowy pingwinarium w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera w Zamościu. Inwestycja za prawie 9 mln zł powinna być gotowa w przyszłym roku

Praca na część etatu - dla kogo to dobre rozwiązanie?

Praca na część etatu - dla kogo to dobre rozwiązanie?

Praca na część etatu to model zatrudnienia, który cieszy się rosnącą popularnością wśród osób szukających większej elastyczności w życiu zawodowym. Tego rodzaju praca polega na wykonywaniu obowiązków przez mniejszą liczbę godzin w tygodniu w porównaniu do standardowego etatu. W Polsce standardowy pełny etat obejmuje 40 godzin tygodniowo, podczas gdy praca na część etatu oznacza mniej godzin – najczęściej od 10 do 30 w skali tygodnia. Warto więc zastanowić się, kto i dlaczego może skorzystać z takiego rozwiązania.

Rafał Mekler zapowiada protest przewoźników w Dorohusku
Dzień Wschodzi
film

Rafał Mekler zapowiada protest przewoźników w Dorohusku

Rafał Mekler zapowiada powrót protestów na granicy z Ukrainą. Jego zdaniem ukraińscy przewoźnicy destabilizują rynek transportowy, działając na warunkach nieporównywalnych z realiami polskich firm. Choć protest ma ruszyć 12 maja, już teraz wiadomo, że decyzja wójta gminy Dorohusk o zakazie demonstracji trafi do sądu w trybie 24-godzinnym.

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem
galeria

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem

Opiekun osoby starsze zarobi 12 tysięcy, a montażysta balustrad do 11 tysięcy złotych. Jakie oferty pracy (a przede wszystkim: jakie zarobki) znajdziemy w województwie lubelskim?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty