Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 stycznia 2025 r.
7:56

Czy ktoś odpowie za wycinkę przy ul. Gęsiej w Lublinie?

(fot. Archiwum/Katarzyna Nastaj)

Co dalej z nielegalną drogą i wycinką drzew w okolicy ul. Gęsiej, czyli dojazdem do inwestycji realizowanej przez Spółkę Elkabel Inwestor Kwarcowa? Urząd Marszałkowski przesłuchuje świadków i zbiera dowody w sprawie rzezi drzew, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w tej sprawie wciąż nie zrobił nic.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Wracamy do sprawy drogi dojazdowej do budowy w okolicy ul. Gęsiej w Lublinie. Sprawa toczy się od sierpnia ubiegłego roku. Wówczas spółka Elkabel Inwestor Kwarcowa otrzymała pozwolenie na budowę budynków mieszkalnych przy ul. Kwarcowej. Problemy pojawiły się, gdy potrzebna była droga dojazdowa do tej inwestycji. Dojazd wykonano na działkach należących do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie, które wcześniej były w zarządzie miasta.

Nasz informator monitorował budowę, bo miał duże wątpliwości w kwestii legalności wykonania tego dojazdu. Po sygnale od niego złożyliśmy wniosek o wgląd w umowę dzierżawy zawartej między spółką Elkabel Inwestor Kwarcowa a ZDiTM. W trybie dostępu do informacji publicznej, w dniu 28 października, otrzymaliśmy skan umowy, która została zawarta przez strony dopiero w dniu 29 października, czyli dzień po otrzymaniu przez nas podpisanej umowy.

Jak informował nas Urząd Miasta, procedura wydzierżawienia była prowadzona już wcześniej, gdy teren znajdował się w zarządzie gminy. Do jej finalizacji nie doszło, bo działkami zaczął zarządzać ZDiTM.

– Procedura wydzierżawienia nieruchomości gminnej rozpoczęła się z chwilą złożenia wniosku przez spółkę Elkabel, tj. 29 kwietnia br. Natomiast zgodnie z wpisem w ewidencji gruntów i budynków, teren przeszedł w trwały zarząd ZDiTM w dniu 26 sierpnia br. Od tego dnia Gmina Lublin nie była już we władaniu tej nieruchomości, tym samym uznajemy ten termin za zakończenie procedury wydzierżawienia i formalności z poziomu Wydziału Gospodarowania Mieniem – przekazywała nam Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Po pytaniach do ZDiTM o to, kiedy spółka otrzymała pisemną zgodę na budowę drogi, otrzymywaliśmy jedną odpowiedź. Deweloper miał dostać zgodę na dysponowanie gruntem jednej z działek w kwietniu, a na kolejne dopiero po przejęciu ZDiTM terenu od miasta, czyli po 26 sierpnia.

Mimo informacji przekazywanych przez instytucję, nowa umowa podpisana została w październiku, a nie w kwietniu lub sierpniu. Zakłada ona wydzierżawienie drogi wewnętrznej i jej udostępnienie pod stworzenie drogi tymczasowej do obsługi budowy. Według informatora droga dojazdowa powstała jeszcze w sierpniu, mimo że umowę podpisano w październiku. Sygnalista swoje informacje podpiera dokumentacją fotograficzną. Z umowy udostępnionej nam przez ZDiTM wynika także, że inwestor został zobowiązany do uiszczenia czynszu za dzierżawę części działek za okres od 6 sierpnia do 30 listopada.

Oznacza to, że zgodnie z naszym śledztwem, od sierpnia deweloper korzystał z drogi bezprawnie, aż do momentu podpisania rzeczonej umowy, tuż po naszej prośbie o jej udostępnienie tj. w październiku. Urząd Miasta poinformował nas, że inwestor został obciążony karą za bezumowne korzystanie z terenu.

– Miasto obciążyło inwestora opłatą za bezumowne korzystanie z miejskiego terenu za okres od kiedy wszedł na grunt do momentu uzyskania zgody na dysponowanie nim w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego. Spółka uregulowała należność, a także dopełniła niezbędnych formalności w ZDiTM oraz dokonała wszystkich opłat związanych z zajęciem pasa drogowego na cele zaplecza budowy – przekazuje Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Ponieważ nie wykonano projektu, nie było zgody, ani umowy, drogę dojazdową, do pewnego etapu tej sprawy, można było określić mianem samowoli budowlanej. Do momentu uzyskania zgody na tę drogę, oprócz opłat za bezprawne korzystanie, spółka powinna była wcześniej być zobowiązana do zalegalizowania samowoli lub rozbiórki. Na inwestora nigdy nie zostało nałożone wspomniane zobowiązanie.

W umowie, którą otrzymaliśmy widnieje także zapis, że po jej wygaśnięciu dzierżawca ma obowiązek niezwłocznie opuścić teren drogi wewnętrznej i odtworzyć ten teren do stanu poprzedniego.

Może okazać się to problematyczne, ponieważ na opisywanej drodze prowadzącej do budowy, tj. ul. Granatowej, która przewidziana jest w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod drogę publiczną gminną, rosły drzewa i krzewy. Te zostały wycięte przez dewelopera, aby możliwe było prowadzenie inwestycji. Mimo że zgoda na wycinkę nie była przyznana, nie została przeprowadzona niezbędna opinia dendrologiczna i nie wykonano nasadzeń zastępczych.

Po naszej interwencji Urząd Miasta przekazał sprawę do wyjaśnienia przez Urząd Marszałkowski. Przedstawiciele obu instytucji udali się 22 października na oględziny terenu. Od tamtego czasu UMWL prowadzi postępowanie.

– Aktualnie postępowanie administracyjne jest na etapie przeprowadzania przesłuchań stron i świadków. Na tym etapie nie ma możliwości określenia dokładnego terminu rozstrzygnięcia sprawy. Następne działania uzależnione będą m.in. od zeznań osoby, która stawi się na kolejne przesłuchanie – informuje Anna Nycz z UMWL.

Postępowanie trwa, lecz sfinalizowanie go może okazać się problemem, ponieważ drzew w okolicy ul. Gęsiej już dawno nie ma. Do tej pory nie została jednak przeprowadzona kontrola Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lublinie, ani nie zostało złożone zawiadomienie do prokuratury lub policji. Nie otrzymaliśmy również odpowiedzi od spółki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty