Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 października 2024 r.
8:15

Bezprawie deweloperskie przy ul. Gęsiej. Zniknęły drzewa, pojawiła się droga

Wracamy do tematu drogi dojazdowej powstałej w okolicy ulicy Gęsiej w Lublinie. Nie było pozwoleń, nie było nadzoru, więc drzewa zostały wycięte i szybko zabrane z działki, a chwilę później powstała tam droga. Po naszej interwencji sprawa ruszyła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy, że chodzi o drogę dojazdową przy ul. Gęsiej, która ma umożliwiać spółce Elkabel Inwestor Kwarcowa dojazd do trwającej budowy trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Kwarcowej.

Jeszcze w sierpniu, dostaliśmy sygnał od jednego z naszych czytelników w sprawie problematycznej inwestycji. Według doniesień, doszło tam do wtargnięcia na miejski grunt i rozpoczęcia budowy drogi jeszcze przed uzyskaniem na to pozwolenia. Zaczęliśmy od zbierania informacji w urzędach i instytucjach.

Najpierw zapytaliśmy Urząd Miasta o szczegóły budowy i zweryfikowanie doniesień. Niestety, w momencie wydawania kluczowych pozwoleń i zgód, teren, na którym odbywała się budowa przechodził z rąk do rąk.

W momencie, gdy inwestor wnioskował o wydzierżawienie gruntu w trybie bezprzetargowym tj. 29 kwietnia, teren jeszcze należał do gminy Lublin, a nad procedurami formalnymi czuwał Wydział Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta Lublin. Do wydzierżawienia ostatecznie nie doszło, ponieważ w międzyczasie, terenem formalnie zaczął zarządzać Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie, a więc wnioski o wydanie zgody lub pozwolenia miały spływać już właśnie do ZDiTM.

- Inwestor wystąpił o uzgodnienie budowy tymczasowej drogi dojazdowej do placu budowy. Projekt został uzgodniony i na działki, które są w zarządzie ZDiTM została udzielona zgoda dysponowania nieruchomością na cele budowlane – informuje Monika Fisz, rzecznik prasowa ZDiTM.

Jak przekazała rzeczniczka, przytoczona zgoda na dysponowanie terenem miała zostać wydana w kwietniu tego roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż teren oficjalnie został przejęty przez ZDiTM dopiero 26 sierpnia. Zgodnie z tym, inwestor nie mógł otrzymać zgody od ZDiTM, ponieważ instytucja nie miała jeszcze możliwości takowej wydać. Poprosiliśmy rzeczniczkę zarządu o wyjaśnienie skąd rozbieżność w datach.

Usłyszeliśmy, że teren należący do instytucji jest podzielony na dwie działki. Deweloper miał ponoć dostać zgodę na dysponowanie gruntem jednej z działek we wspomnianym kwietniu, a na drugą dopiero po przejęciu ZDiTM terenu od miasta, czyli po 26 sierpnia. Mimo, że sprawą zajmujemy się od sierpnia, tę informację otrzymaliśmy dopiero na kilka dni przed publikacją tekstu. W odpowiedziach na nasze szczegółowe pytania dotyczące wydanych pozwoleń, przytaczana była do tej pory jedynie jedna data – kwiecień. O istnieniu drugiej daty wydania rzekomego pozwolenia na budowę na innej części działki pojawiła się w dopiero w momencie, gdy skonfrontowaliśmy dział prasowy ZDiTM z naszymi wątpliwościami. Przed publikacją tego materiału, nie podano nam jednak konkretnej daty.

Wątpliwe jest więc, że spółka Elkabel otrzymała zgodę na dysponowanie gruntem dla pozostałych działek. W tej kwestii, czekamy na odpowiedź od zarządu. Pewne jest to, że brak pozwolenia nie przeszkodził inwestorowi w rozpoczęciu budowy na całym terenie. Z tego powodu miał zapłacić kary.

- Inwestor był zobowiązany dopełnić formalności w tej jednostce, o czym został poinformowany. Z uwagi na brak reakcji ze strony inwestora, zostało wysłane do niego kolejne pismo z informacją o obowiązku dopełnienia wymaganych formalności. Jednocześnie został on poinformowany o tym, że za okres od kiedy wszedł na grunt do momentu uzyskania zgody w ZDiTM na dysponowanie nim, zostanie obciążony opłatą za bezumowne korzystanie z miejskiego terenu – informuje Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza.

Wszystko wskazuje więc na to, że inwestor dopuścił się samowoli budowlanej. Urząd Miasta poinformował nas, że nadzór nad prawidłową realizacją inwestycji leży w kompetencjach Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lublinie. W związku ze wspomnianą samowolą budowlaną, zapytaliśmy PINB czy przeprowadzona została kontrola, czy inwestor otrzymał nakaz rozbiórki lub zalegalizowano samowolę, a deweloper wniósł stosowne opłaty. Odpowiedź udzielona po 5 dniach brzmiała:

- W związku z pytaniami dotyczącymi inwestycji przy ul. Gęsiej w Lublinie informuję, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego miasta Lublin nie prowadził czynności kontrolnych na rzeczonej inwestycji, dlatego też nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi na przedmiotowe pytania.

Jako że nie było kontroli na rzeczonym terenie, próbowaliśmy o to zawnioskować. Od rzecznika prasowego usłyszeliśmy, że taki wniosek może złożyć jedynie strona postępowania administracyjnego, czyli w tym przypadku gmina Lublin. Gmina jednak do dziś nie wystąpiła z taką prośbą, więc PINB nie podjął działań, a działania dewelopera nie były w żaden sposób kontrolowane lub nadzorowane.

Jakby tego było mało, inwestorowi w budowie miały przeszkadzać rosnące tam drzewa, więc… po prostu je wyciął. Zgodnie ze zdjęciami od naszego czytelnika, budowa trwała w najlepsze już 10 sierpnia. Tego dnia, droga była rozkopana, a drzewa wycięte. I właśnie ten fakt, wzbudził w naszym czytelniku największe oburzenie. Na inwestorze spoczywa obowiązek wykonania inwentaryzacji dendrologicznej lub inaczej inwentaryzacji zieleni. Określa ona ilość i rodzaj roślinności, które znajdują się na danym terenie.

Inwentaryzacja musi zostać wykonana w momencie, w którym planowane jest ubieganie się o pozwolenie na wycinkę drzew oraz gdy przystępuje się do prac projektowych na danym terenie. Ratusz przekazał nam, że nie wpłynął do nich jednak żaden wniosek o pozwolenie na wycinkę drzew. Przy ul. Gęsiej nie było więc ani inwentaryzacji, ani pozwolenia na wycinkę, a mimo tego drzewa zniknęły. Zieleń została wycięta bez zgody i wiedzy żadnej z instytucji. Mimo, że miasto posiada wiele instytucji i wydziałów zajmujących się kwestiami środowiska, na etapie budowy nikt nie przyjrzał się dokładnie, co tak naprawdę dzieje się przy ul. Gęsiej.

Deweloper złożył jedynie szczątkowe wyjaśnienia do ZDiTM, które przekonały zarząd i zniechęciły go do przeprowadzenia jakiejkolwiek kontroli.

- W kwestii zieleni, inwestor w piśmie oświadczył, że na terenie budowy nie naruszył drzewostanu, a drzewa na trasie drogi zostały ominięte – informuje Monika Fisz z ZDiTM.

Jak wynika chociażby ze uzyskanych przez nas zdjęć, tłumaczenia inwestora nie są zgodne z prawdą. Zarówno Urząd Miasta, jak i ZDiTM zostały poinformowane przez nas o wycince i otrzymały wspomniane zdjęcia. Dodatkowo, według naszego czytelnika, drzewa zostały usunięte w ekspresowym tempie i równie szybko zostały zabrane z terenu budowy. To kolejny dowód, który wskazuje na wycinkę niezgodną z prawem. W wyniku naszych kilkumiesięcznych działań, do takich samych wniosków ostatecznie doszedł również Urząd Miasta.

- Prowadzimy już czynności weryfikacyjne w terenie. Ich wyniki będą podstawą do podjęcia ewentualnych dalszych kroków z naszej strony. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, zwrócimy się do Urzędu Marszałkowskiego o wszczęcie postępowania wyjaśniającego – informowała nas Anna Czerwonka z Ratusza.

I tak też się stało, ponieważ w dniu 1 października prośba o interwencję trafiła do Urzędu Marszałkowskiego.

- Do Urzędu Marszałkowskiego nie wpłynął wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów przez właściciela nieruchomości przy ul. Kwarcowej/Granatowej w Lublinie, w związku z budową tymczasowej drogi dojazdowej do placu budowy. W związku ze zniszczeniem roślinności na ww. nieruchomości bez zgody i wiedzy właściciela nieruchomości, Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej 1 października br. zgłosił interwencję w tej sprawie – odpowiedział nam Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy UMWL.

Sprawa jest w toku, a na 22 października zaplanowano oględziny przedstawicieli z Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego. Niestety droga dojazdowa już powstała, a drzewa zostały wycięte, co może utrudniać lub nawet uniemożliwiać rzetelne przeprowadzenie kontroli i wyciągnięcie stosownych konsekwencji. Żadna z instytucji do dziś nie złożyła zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, a deweloper pozostawał przez ten czas bezkarny. Z prośbą o komentarz napisaliśmy do samego inwestora, czyli spółki Elkabel, ale do czasu publikacji nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Będziemy powracać do tematu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty