Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 czerwca 2019 r.
10:09

Lublin: "Deweloperzy się spierają, a my nie możemy odebrać mieszkań". Lokatorzy czekają już od ponad roku

45 27 A A
Problem dotyczy ponad 20 osób, które kupiły mieszkania w bloku przy ul. Jantarowej 8 w Lublinie
Problem dotyczy ponad 20 osób, które kupiły mieszkania w bloku przy ul. Jantarowej 8 w Lublinie (fot. Krzysztof Mazur)

– Deweloperzy się spierają, a my nie możemy odebrać mieszkań – skarżą się mieszkańcy jednego z bloków przy ul. Jantarowej w Lublinie. Od ponad roku czekają na podpisanie aktów notarialnych. Przedsiębiorcy, którzy postawili budynek, oskarżają się wzajemnie o nadużycia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Problem dotyczy ponad 20 osób, które kupiły mieszkania w bloku przy ul. Jantarowej 8. Budynek miał być gotowy w grudniu 2017 r. Ostateczny termin na podpisanie aktów notarialnych minął kilka miesięcy później. Do dzisiaj jednak blok nie został odebrany, a mieszkańcy nie mogą podpisać aktów notarialnych, czyli mieć tytuły własności nieruchomości, chociaż dawno wprowadzili się do mieszkań. Inwestycję zrealizowała spółka założona przez dwóch przedsiębiorców: Mieczysława Sachajkę i Sławomira T. (ciążą na nim prokuratorskie zarzuty). Według Krajowego Rejestru Sądowego w spółce Jantarowa 6 obaj panowie mają po połowie udziałów. Między deweloperami doszło jednak do konfliktu, w wyniku którego Sławomir T. stracił miejsce w zarządzie spółki.

– Znaleźliśmy się w patowej sytuacji, bo panowie się kłócą, a my jesteśmy kartą przetargową – wyjaśnia pani Małgorzata, mieszkanka bloku. – Pan Sławomir T. zabrał dziennik budowy, więc nadzór nie może odebrać budynku. W efekcie my nie możemy podpisać aktów notarialnych.

Impas trwa od kwietnia ubiegłego roku. – Większość mieszkań kupiono na kredyt, więc teraz ludzie muszą podpisywać nowe umowy. Nadal bowiem prawnie nie jesteśmy właścicielami mieszkań – wyjaśnia pan Tomasz, mieszkaniec bloku.

Klienci dewelopera wpłacali pieniądze na rachunki powiernicze. Bank przekazywał deweloperowi kolejne transze w miarę postępu prac na budowie. – Pan Sachajko zorientował się jednak, że jego wspólnik podstawiał w umowach deweloperskich swój prywatny numer konta. Dlatego wyrzucił go później z zarządu spółki – utrzymuje nasz rozmówca.

– Było nachodzenie członków wspólnoty i namawianie do wpłacania pieniędzy na prywatne konta lub na wpłacanie do ręki – potwierdza pani Małgorzata.

Gdzie jest dziennik?

Kiedy między wspólnikami wybuchł konflikt, nowe władze spółki skierowały przeciwko Sławomirowi T. pozew sądowy. Firma domaga się wydania dziennika budowy. Orzeczenie ma zostać ogłoszone w najbliższy piątek.

– Pan T. ukradł dziennik i powinien go oddać. Bez tego nie można odebrać budynku – wyjaśnia Mieczysław Sachajko. Zawiadomił o sprawie prokuraturę.

– Śledztwo zakończyło się w maju aktem oskarżenia skierowanym do Sądu Rejonowego Lublin – Zachód. Sławomir T. odpowie za ukrywanie dziennika budowy oraz dokumentacji technicznej budynku – wyjaśnia Jerzy Gałka, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe.

Sam Sławomir T. twierdzi, że jego wspólnik bezprawnie zarządza firmą. Zamierza to wykazać przed sądem. Zapewnia, że nie toczą się przeciwko niemu żadne postępowania. Odpiera zarzuty pod swoim adresem i oskarża Mieczysława Sachajkę o nadużycia. To one miały być powodem konfliktu.

– Poszło o pięć milionów, które wyciągnął z firmy lewymi fakturami – mówi Dziennikowi Sławomir T. – Teraz budynek jest nieodebrany i on go nie odbierze. Dziennik budowy jest mu potrzebny do uruchomienia pieniędzy z rachunku powierniczego. A tam jest kilkaset tysięcy złotych.

• Ma pan dziennik budowy?

– To nie ma znaczenia. Najważniejsze, że robota nie jest wykonana na tyle dobrze, żeby można robić odbiór. Poza tym kto ma z ludźmi akty podpisać, skoro pan Sachajko nie jest prezesem? Jest uzurpowanym członkiem zarządu – kwituje Sławomir T. i zapewnia, że do odbioru budynku dojdzie, kiedy sąd gospodarczy ustanowi kuratora spółki.

– Wziąłem kredyt i wykończyłem budynek. Mam prawie 500 tys. zł na rachunku powierniczym i nie mogę z tego skorzystać. Nie mam sobie nic do zarzucenia – odpiera Sachajko. – Chcę, żeby mieszkania były odebrane, ale bez dziennika nie można tego zrobić. Mogę jedynie przeprosić mieszkańców. Pan T. mnie opluwa, ale ja nie będę.

>>> Przeczytaj także: Lublin: Bloki wyższe niż pozwala plan? Kolejna firma chce skorzystać z "Lex deweloper"

e-Wydanie

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 12:05
+8
Terpilowski lubi walki robić każdy o tym wie tylko żeby ktoś mu kiedyś walka nie sprzedał
Avatar
P / 10 czerwca 2019 o 14:43
+7
Może Dziennik Wschodni zainteresuje się spółkami MM developer i SK developer które budują na Cyprysowej i podobno na Trzesniowskiej ........
Avatar
djr / 10 czerwca 2019 o 12:07
+7
Ważne, że u dewelopera kasiorka się zgadza. A Wy się martwcie i płaćcie kredyty :)
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 11:27
+7
Tak to jest jak się kupuje "dziurę w ziemi". Niestety nie można nikomu już ufać...
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 10:41
+6
Kto raz miał styczność z Terpi.... wie, że nie jest to uczciwy człowiek. Współczuję sytuacji!
Avatar
Gośćć / 10 czerwca 2019 o 13:41
+5
Czy ten Pan od "wałka" to ten sam, który wykłada na UMCS? Jeśli tak, to ładną reklamę robi Uczelni.
 Nie, to niestety zbieżność nazwisk. Dla pracownika UMCS to porażka totalna, bo nie chciałabym się nazywać jak złodziej.
Avatar
skoczą sobie do gardeł / 10 czerwca 2019 o 12:11
+5
Terpilowski lubi walki robić każdy o tym wie tylko żeby ktoś mu kiedyś walka nie sprzedał
 Każdy dewelocwaniak lubi, nie każdy potrafi. A jak pęknie bańka kupowania pod wynajem, to dopiero się zaczną dziać cuda.
Avatar
nie nazwę typa po imieniu / 10 czerwca 2019 o 11:55
+5
Z artykułu wynika, że pan T nie jest godzien by mu "dzień dobry" mówić.
Avatar
Aga / 10 czerwca 2019 o 11:02
+5
To może opiszecie historie budynku na Trzesniowskiej ..... to jest dopiero sprawa dla reportera.... szkoda gadać
Avatar
MLS / 10 czerwca 2019 o 12:56
+4
A co się dzieje na Trzesciowskiej??? 2 lata temu chciałam kupić tam mieszkanie tylko ten gość wydał mi się lewy i odpuściłam. Ostatnio tamtenty jechałam a tam dalej budowa..... Współczuję 
Avatar
prawdziwy deweloper / 11 czerwca 2019 o 16:36
0
ten deweloper nie należy na naszej Lubelskiej Loży Deweloperskiej dlatego nie jest wiarygodny
Avatar
Bnm / 11 czerwca 2019 o 16:30
+3
Policjanci apelują, aby nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie. Temperatura w aucie wzrasta bardzo szybko i może być zabójcza, nie pomaga zaparkowanie pojazdu w cieniu. Żeby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować wystarczy zaledwie kilkanaście, a czasem tylko kilka minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie. Obrazuje to szokujący film, który powstał w Stanach Zjednoczonych w ramach kampanii społecznej. Policjanci apelują też, by nie być obojętnym, widząc, jak ktoś inny podczas upałów pozostawia w samochodzie dzieci lub zwierzęta. Podkreślają, że należy zareagować. "W sytuacji, w której ustalenie kierującego pojazdem jest trudne lub niemożliwe, nie bójmy się wybić szyby. W sytuacji, gdy istnieje zagrożenie zdrowia, życia ludzkiego lub też dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mamy prawo użyć wszelkich środków" - tłumaczą.
Policjanci apelują, aby nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie. Temperatura w aucie wzrasta bardzo szybko i może być zabójcza, nie pomaga zaparkowanie pojazdu w cieniu. Żeby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować wystarczy zaledwie kilkanaście, a czasem tylko kilka minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie. Obrazuje to szokujący film, który powstał w Stanach Zjednoczonych w ramach kampanii społecznej. Policjanci apelują też, by nie być obojętnym, widząc, jak ktoś inny podczas upałów pozostawia w samochodzie dzieci lub ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 20:42
+3
trudno się dziwić ludziom że to kupili Pani inspektor nadzoru budowlanego klepnęla zgodę na wybudowaný pierwszy blok przy Jantarowej 6 niezgodnie z pozwoleniem na budowę, a tak przy okazji ciekawe przy jej nazwisku też jest kropeczki. Jantarowa 8 to już szczyt służb odpowiedzialnych za nadzór budowlany.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 17:21
+1
Ludzie ale Wy jesteście sami sobie winni. Warto wyszukać forum jantarowa 6. Kto płaci zaliczki za dziurę w ziemi i bez pozwolenia na budowę a,potem chodzi i żebrze o swoje.. Kto od Was kupi te mieszkania wykonane byle jak i byle czym? I rzecz ostatnia trudno wam było sprawdzić biznesmena T i jego wcześniejsze budowy?? Jest znany w Lublinie....
Avatar
P / 10 czerwca 2019 o 14:43
+7
Może Dziennik Wschodni zainteresuje się spółkami MM developer i SK developer które budują na Cyprysowej i podobno na Trzesniowskiej ........
Avatar
Gość_lokator / 10 czerwca 2019 o 14:36
+3
Pan S. musiał wziąć dodatkowo kredyt WIELKI CZŁOWIEK. A drugi Ten Pan T JAK WIDAĆ utrudnia. Co za łotr może już nie mógł wałków  kręcic i dlatego zabrał ten dziennik. Pan S. za późno zobaczył te wałki PANA T. szkoda chłopa. Powinien nie wchodzić w spółkę z TAKĄ osobą od wałków z Panem T.
 Pani Beato, capsLocka trzeba wyłączać :P
Avatar
Gośćć / 10 czerwca 2019 o 13:41
+5
Czy ten Pan od "wałka" to ten sam, który wykłada na UMCS? Jeśli tak, to ładną reklamę robi Uczelni.
 Nie, to niestety zbieżność nazwisk. Dla pracownika UMCS to porażka totalna, bo nie chciałabym się nazywać jak złodziej.
Avatar
MLS / 10 czerwca 2019 o 12:56
+4
A co się dzieje na Trzesciowskiej??? 2 lata temu chciałam kupić tam mieszkanie tylko ten gość wydał mi się lewy i odpuściłam. Ostatnio tamtenty jechałam a tam dalej budowa..... Współczuję 
Avatar
PRZEPROSINY DLA LOKATORÓW OD PANA T. / 10 czerwca 2019 o 12:46
+2
PRZEPRASZAĆ LOKATORÓW TO POWINIEN PAN T. POWINIEN PRZEPROSIĆ JESZCZE PANA S.
Avatar
Pan T. wałek / 10 czerwca 2019 o 12:39
+1
Pan S. musiał wziąć dodatkowo kredyt WIELKI CZŁOWIEK.  A drugi Ten Pan T JAK WIDAĆ utrudnia.  Co za łotr może już nie mógł wałków  kręcic i dlatego zabrał ten dziennik.  Pan S. za późno zobaczył te wałki PANA T. szkoda chłopa. Powinien nie wchodzić w spółkę z TAKĄ osobą od wałków z Panem T. 
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Andrzej Maciejewski (Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego): Jestem optymistą

Andrzej Maciejewski (Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego): Jestem optymistą 0 0

Rozmowa z Andrzejem Maciejewski, prezesem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego

Ranny sokół z komina elektrociepłowni Wrotków. Znaleziono go na prywatnej posesji

Ranny sokół z komina elektrociepłowni Wrotków. Znaleziono go na prywatnej posesji 0 1

Z uszkodzonym skrzydłem trafił do lecznicy jeden z sokołów mieszkających na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie. Ranną samicę znaleziono na prywatnej posesji przy ul. Nadbystrzyckiej niedaleko politechniki. O sokołach z komina stało się głośno dzięki kamerze zamontowanej przy ich gnieździe

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej
Lubelskie
galeria

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej 8 7

Najpierw zginą ryby, później wyniosą się ptaki wodne. To nie jest scenariusz rozpisany na lata. Stawy Echo wysychają już. Cała nadzieja w mokrej jesieni i śnieżnej zimie. Letnie, nawet największe ulewy, nic nie zmienią

Sukces Diany Flak na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów

Sukces Diany Flak na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów 0 0

Jeden złoty, sześć srebrnych i cztery brązowe – tyle medali wywalczyli przedstawiciele naszego regionu podczas rozegranych w Ciechanowie mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów

Koszmar życia na budowie. Mieszkańcy i kierowcy mają dość ciągnącej się inwestycji

Koszmar życia na budowie. Mieszkańcy i kierowcy mają dość ciągnącej się inwestycji 0 16

Od jesieni ubiegłego roku twa przebudowa ulic przy starym rynku w Końskowoli. Uciążliwa inwestycja denerwuje kierowców. Tymczasem samorządowcy przyznają, że mają kłopoty z wykonawcą robót. Grożą zerwaniem umowy z wyłonioną w przetargu firmą

Walka o górki czechowskie: Wynik głosowania coraz bardziej przesądzony
galeria

Walka o górki czechowskie: Wynik głosowania coraz bardziej przesądzony 20 164

Coraz bardziej przesądzony jest wynik czwartkowego głosowania rozstrzygającego o losie górek czechowskich. Podczas głosowań w komisjach większość radnych opowiada się za prezydenckim projektem studium przestrzennego, które ma umożliwić budowę osiedli mieszkaniowych na 25 ha dawnego poligonu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 26.06.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 26.06.2019 0 0

Wieczorny protest przeciw zabudowie górek czechowskich. Wezwano policję
galeria

Wieczorny protest przeciw zabudowie górek czechowskich. Wezwano policję 111 108

Nietypowy happening zorganizowali we wtorek wieczorem przeciwnicy budowy bloków mieszkalnych na górkach czechowskich. Ich akcję próbowała udaremnić Straż Miejska

Lublin: Ruszyła budowa peronu na nowym przystanku kolejowym. W lipcu utrudnienia na ul. Diamentowej

Lublin: Ruszyła budowa peronu na nowym przystanku kolejowym. W lipcu utrudnienia na ul. Diamentowej 12 10

Zaczęła się budowa peronu na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachód w ciągu odnawianej linii do Warszawy. Pociągi mają tutaj wrócić pod koniec września. Tymczasem już w lipcu kolejarze zafundują lubelskim kierowcom dość duże utrudnienia w ruchu

Puławy: Skazani na zimny prysznic przez wymianę sieci

Puławy: Skazani na zimny prysznic przez wymianę sieci 18 4

Znaczna część mieszkańców północno-wschodniej części Puław w poniedziałek została odcięta od dostępu do ciepłej wody. Nie ma jej w ponad 70 budynkach wielorodzinnych. To skutek wymiany starej sieci ciepłowniczej.

Marsz Równości kontra radny. Zeznawał wojewoda

Marsz Równości kontra radny. Zeznawał wojewoda 0 9

We wtorek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zeznawał w procesie o zniesławienie, jaki miejskiemu radnemu i doradcy wojewody Tomaszowi Pitusze wytoczył organizator manifestacji

Lublin: Była radna PiS kontra synowie premiera Mazowieckiego

Lublin: Była radna PiS kontra synowie premiera Mazowieckiego 14 24

Za dwa tygodnie zapadnie wyrok w sprawie byłej lubelskiej radnej PiS Anny Jaśkowskiej, która nazwała Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem, komunistą i agentem NKWD”. O zniesławienie pozwali ją synowie byłego premiera

Nowy blok na Czubach w ramach "lex deweloper". Po czyjej stronie staną radni

Nowy blok na Czubach w ramach "lex deweloper". Po czyjej stronie staną radni 19 30

W czwartek ma zapaść decyzja w sprawie 13-piętrowego bloku na terenie dawnego parkingu strzeżonego przy ul. Jutrzenki. Taką budowę planuje inwestor, który chce stawiać blok o wysokości 43,5 m, chociaż plan zagospodarowania pozwala na maksymalnie 26 m. Decyzja należy do Rady Miasta

Kosmetyki naturalne - ich właściwości i pozytywne działanie

Kosmetyki naturalne - ich właściwości i pozytywne działanie 0 1

Kosmetyki naturalne coraz częściej pojawiają się na drogeryjnych półkach. W związku z tym nasuwa się pewne bardzo ważne pytanie. Czy działają? Jakie mają właściwości?

Piłkarze Górnika Łęczna w środę zagrają sparing ze Zniczem Pruszków

Piłkarze Górnika Łęczna w środę zagrają sparing ze Zniczem Pruszków 0 0

Piłkarze z Łęcznej już drugi tydzień ciężko trenują, a w środę i niedzielę rozegrają kolejne mecze kontrolne. Ich rywalami będą zespoły Znicza Pruszków i Sokoła Adamów

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.