Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 czerwca 2019 r.
18:38

44-metrowy wieżowiec na Czubach dzięki "lex deweloper"? Kilkuset mieszkańców protestuje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
15 36 A A
Dariusz Jaremek, sekretarz Zarządu Dzielnicy Czuby Północne przyniósł w poniedziałek do Ratusza listy z podpisami przeciwników budowy wieżowca przy ul. Jutrzenki.
Dariusz Jaremek, sekretarz Zarządu Dzielnicy Czuby Północne przyniósł w poniedziałek do Ratusza listy z podpisami przeciwników budowy wieżowca przy ul. Jutrzenki. (fot. Łukasz Dudkowski)

Kilkuset mieszkańców Czubów podpisało się pod sprzeciwem wobec budowy 13-piętrowego bloku przy ul. Jutrzenki. Deweloper chce postawić 44-metrowy wieżowiec w miejscu, gdzie plan zagospodarowania pozwala najwyżej na 26 m. Inwestor zamierza przeskoczyć to ograniczenie dzięki specustawie „lex deweloper”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie można doprowadzić do takiego zagęszczenia ludności na osiedlu – mówi Dariusz Jaremek, sekretarz Zarządu Dzielnicy Czuby Północne, który przyniósł w poniedziałek do Ratusza listy z podpisami przeciwników budowy wieżowca przy ul. Jutrzenki.

Blok z 90 mieszkaniami składałby się z dwóch części połączonych parterem zajętym przez usługi. Wyższa część miałaby 13 pięter, a niższa 7. Podziemny parking miałby dwie kondygnacje, a projektowana liczba miejsc postojowych to 132. Lubelska spółka RWS Inwestycje chce zbudować taki wieżowiec na terenie dawnego parkingu strzeżonego przy ul. Jutrzenki, naprzeciw wyjazdu z Watykańskiej.

Już dziś budowę mieszkań umożliwia tu obowiązujący plan zagospodarowania terenu, zatwierdzony rok temu przez Radę Miasta. Plan ogranicza zarazem maksymalną wysokość bloków do 26 m, tymczasem spółka chce zbudować wieżowiec, więc stara się o zgodę na postawienie bloku niezgodnego z planem.

Możliwość ubiegania się o taką zgodę daje inwestorowi specustawa zwana często „lex deweloper”. Dopuszcza ona budowę mieszkań wbrew obowiązującym planom zagospodarowania, o ile pozwolą na to radni. Spółka przekonuje ich, że wyższy budynek w tym miejscu byłby wręcz wskazany.

W przedstawionej przez dewelopera koncepcji czytamy, że teren dawnego parkingu jest „niezwykle eksponowany widokowo”, a „osie widokowe” ul. Jutrzenki i Watykańskiej „wręcz narzucają zastosowanie na ich zamknięciach dominanty urbanistycznej”, czyli górującego nad okolicą budynku.

– Dominanta w postaci agresywnego i przytłaczającego sąsiednią zabudowę wieżowca jest nam niepotrzebna – czytamy w proteście skierowanym do Urzędu Miasta przez Radę Dzielnicy Czuby Północne. – Wszelkie budowy powinny być wykonywane z zachowaniem szacunku dla przestrzeni, w której żyją mieszkańcy – podkreśla rada w swym piśmie i przekonuje, że nowy blok będzie utrapieniem dla mieszkańców okolicznych budynków. – Przy planowaniu zakupu mieszkania, co jest dla większości „decyzją życia” nikt nie był w stanie przewidzieć, że za jego oknami powstanie wysokościowiec zasłaniający widok.

Rada dzielnicy twierdzi również, że powstanie 90 mieszkań będzie skutkować problemami z wyjazdem z osiedla przez ul. Jutrzenki, która ich zdaniem nie jest dostosowana do zagęszczania zabudowy.

– Proszę spojrzeć na to, co się dzieje na ul. Bursztynowej. Wąska ulica musi przyjąć dużą liczbę pojazdów, do której nie jest dostosowana. Zimą, po opadach śniegu przejazd od kościoła przy Bursztynowej do ronda przy Jana Pawła II zajmuje nawet 15 lub 20 minut. Boimy się, że to samo powtórzy się na ul. Jutrzenki – mówi Jaremek. Jego zdaniem deweloper nie powinien dostać zgody na ominięcie ograniczeń wynikających z planu zagospodarowania. – Kilkuletni wysiłek planistów poszedłby na marne.

Zebrane od mieszkańców uwagi mają być przesłane deweloperowi, który może, choć nie musi, zmodyfikować swoją koncepcję. Później sprawą zajmie się Rada Miasta.

– Liczymy na to, że radni opowiedzą się po stronie mieszkańców – mówi Mieczysław Biszkont, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Czuby Północne. Ma nadzieję, że Rada Miasta zachowa się tak, jak w przypadku inwestycji proponowanej przez spółkę Interbud Apartments, która chciała postawić dwa bloki i przedszkole przy Relaksowej (os. Botanik) na terenie zarezerwowanym w planie zagospodarowania pod zieleń publiczną. Pomysł dewelopera spotkał się z ostrym sprzeciwem mieszkańców pobliskich budynków.

– Czy miasto jest dla mieszkańców, czy dla deweloperów? Czym my mamy oddychać? Co zostawimy przyszłym pokoleniom? Czy liczą się tylko pieniądze? – pytała na czwartkowym posiedzeniu Rady Miasta mieszkanka osiedla Alina Pastuszek. Ostatecznie radni odmówili deweloperowi zgody na inwestycję niezgodną z obowiązującym planem. Spółka może jednak zaskarżyć tę uchwałę do sądu administracyjnego, a sądowa ścieżka odwoławcza powinna zająć najwyżej pół roku.

e-Wydanie

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 20:45
+14
Większość polskich miast wojewódzkich już od 2018 r. podejmuje aktywne kroki, żeby chronić ład przestrzenny przed nadużyciami wykorzystującymi lex deweloper, m.in. uchwalając lokalne standardy urbanistyczne. Tymczasem w Kozim Grodzie rada miasta jak dotąd nie zrobiła nawet jednego kroku w tym kierunku. Wydaje się wręcz, że LD zostało przez radnych KZ przyjęte jak swego rodzaju dar z nieba, dzięki któremu można spokojnie kontynuować dogadzanie deweloperom, zwalając jednoczenie całą winę na pisiaków.
Avatar
Gość / 4 czerwca 2019 o 06:14
+13
A co z drogami dojazdowymi ??? już widzę te ciężarówki, koparki, spychacze itd. jadące ul. Jutrzenki lub Watykańską !!! Będzie totalna demolka i brak dojazdów min. do lekarza, Spółdzielni, apteki itp....
Avatar
Marek68 / 4 czerwca 2019 o 08:22
+12
Zapomnieli jeszcze dodać, że teraz jest taka zy3baana moda na grodzenie całych osiedli. Tereny, z których spokojnie mogli korzystać wszyscy mieszkańcy - jako część wspólna, zostaje zawłaszczona przez garstkę przybyszów. Uważają oni bowiem, że skoro tu kupili mieszkanie z miejscem parkingowym, to cały teren przyległy jest ICH. Ale nie przeszkadza im korzystać ze wspólnych terenów przyległych osiedli w celu przemieszczania się - chociażby do sklepu. Czyli tak: ONI mogą swobodnie korzystać z każdego terenu, a MY nie możemy nawet skrócić sobie drogi do domu przez ICH osiedle. Przecież to jest qoorva chore... Na różanej już się dawno pogrodzili, teraz Jutrzenki... zwykli mieszkańcy niedługo staną się natrętami na własnym osiedlu. Developer zmaksymalizuje zyski budując 2x większy budynek. A mieszkańcy osiedla stracą tereny zielone, które mądrze zagospodarowane mogły sprawić wiele radości wszystkim mieszkańcom i dać możliwość fajnego wypoczynku. I nie piszcie o pijących alco żulikach, bo tacy są wszędzie bez względu na zabudowę. Gdyby Policja by zaglądała śmielej w okoliczne uliczki, to i żulików by nie było.
Zapomnieli jeszcze dodać, że teraz jest taka zy3baana moda na grodzenie całych osiedli. Tereny, z których spokojnie mogli korzystać wszyscy mieszkańcy - jako część wspólna, zostaje zawłaszczona przez garstkę przybyszów. Uważają oni bowiem, że skoro tu kupili mieszkanie z miejscem parkingowym, to cały teren przyległy jest ICH. Ale nie przeszkadza im korzystać ze wspólnych terenów przyległych osiedli w celu przemieszczania się - chociażby do sklepu. Czyli tak: ONI mogą swobodnie korzystać z każdego terenu, a MY nie możemy nawet skrócić sobie ... rozwiń
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 20:23
+12
„lex deweloper” jak "lex Szyszko".Kto miał wyciąć to wyciął,a kto ma wybudować to wybuduje a gdzieś w tle na pewno są niemałe pieniądze.
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 19:32
+11
A p. Jaremek to nie zasiada przypadkiem w radzie nadzorczej SM Czuby? Ciekawostka. Starsi górale pamiętają jak spółdzielnia Czuby zlikwidowała boisko przy Dziewanny, żeby pizdnąć sobie nowy bloczek przy Dziewanny 14. Spółdzielcze kacyki twierdziły wtedy, że boisko jest zdewastowane i niepotrzebne, bo tylko mieszkańcy się skarżą. A teraz narzekają na tłok na tej samej ulicy, którą sami wcześniej dogęścili.
Avatar
AB / 3 czerwca 2019 o 21:42
+10
Kolejna ustawa przepchnięta kolanem przez PiS która odbija się czkawką zwykłym obywatelom. Ale kogo to obchodzi, dokąd 500 będzie przychodzić na konto, niektórzy są nawet gotowi pocałować pana Jarosława w sam środeczek tyłka.
Avatar
Czy ktoś tu myśli? / 4 czerwca 2019 o 00:36
+9
Mieszkańcy mają obowiązujący plan i powinni być nim chronieni. Przede wszystkim w ramach sąsiedztwa i związanej tym bezpośrednio wartości nieruchomości! Czy Rada Miasta i Dzielnicy ma nas za nic? Po to was wybieraliśmy?!
Avatar
Aga / 3 czerwca 2019 o 23:38
+9
Co to za przeproszeniem baran siedzi w tym ,,urzędzie,, i wydaje takie decyzje? gdzie jest ten super prezydent, nomen omen świeżo wybrany? dlaczego robi z miasta syf? To miasto nie przypomina miejsca z 700miu set letnia tradycja, tylko jakieś widzimisie urzędników którzy nie mają bladego pojęcia jak miasto powinno wyglądać by zachować pewne struktury. Czy panowie i panie w ,,urzędzie,, miasta wiedzą co ta są w naszym mieście widoki? Linia zabudowy horyzontu? Zachowanie struktury budynków w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem architektury staromiejscich budowli? aż wreszcie co to jest poszanowanie historii budynku? Krew mnie zalewa, że robi się z tego miasta jakieś chinskie miasto z ulepionymi na prędce budynkami. Odechciewa się tu mieszkać A zarazem płakać się chce, że miasto zatrudnia takich oto ,,specjalisow,, z bozej łaski, co to dla nich wąwóz to zwykły rów a kamienice to tylko stare i do wyburzenia zakały. Zacieram rece azeby ktos w koncu nakrecil jakis rzetelny dokumet pokazujacy jak zarządza sie terenem w zabytkowym miescie. DRAMAT, DRAMAT, DARAMAT PANIE prezydencie.
Co to za przeproszeniem baran siedzi w tym ,,urzędzie,, i wydaje takie decyzje? gdzie jest ten super prezydent, nomen omen świeżo wybrany? dlaczego robi z miasta syf? To miasto nie przypomina miejsca z 700miu set letnia tradycja, tylko jakieś widzimisie urzędników którzy nie mają bladego pojęcia jak miasto powinno wyglądać by zachować pewne struktury. Czy panowie i panie w ,,urzędzie,, miasta wiedzą co ta są w naszym mieście widoki? Linia zabudowy horyzontu? Zachowanie struktury budynków w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem architektur... rozwiń
Avatar
Jj / 4 czerwca 2019 o 07:27
+8
Tylko nasz sprzeciw może skłonić Radę Miasta do odrzucania takich szalonych wizji deweloperów. Może zbudują 50 piętrowy budynek, czemu nie.
Avatar
Zaiks / 4 czerwca 2019 o 05:20
+7
Chcieliście Ten zbiór babsk z wielkimi głowami z Łysym gościem w tle to Ich macie. A co Oni zdecydują to POkaże czas. Nie pękać wszak mieszkańcy Czechowa POkazali jak gonić Tę POkraczną firmę od realizacji mizernych POmysłów. Co tylko nasi nauczyciele mogą wychodzić na ulice. I chcieć od Rządu finans. A przecież oświata POdlega Łysemu z Ratusza. Ma glajc dla kopaczy gały a nauczycielom nie chce POmóc??? Jak mawiał klasyk znad Sekwany:" Sam sobieś winny Grzegorzu Dyndało" czyli ..... nie używając górnoletngo słowa.....A teraz cierp duszo moja.
Avatar
Gospodarka Przestrzenna / 29 czerwca 2019 o 13:58
+1
Skoro jest plan zagospodarowania i radni go zatwierdzili, a potem by go chcieli obejść to chyba powinny wkroczyć służby.
 Pewnie nikt już tego nie przeczyta, ale tak dla wiedzy. MPZP nie jest świętą prawdą daną raz na zawsze i zawsze może się zmienić. Standardy mieszkanowe się zmieniają, i mało kto chce mieszkać w bloku z płyty, chyba że nie ma wyboru (z przyczyn finansowych lub innych). W obecnym systemie nie ma szans na wyburzenie starych bloków, które już dawno nie powinny istnieć, są one jedynie pudrowane, ale w obecnych standardach technicznych to ruina. Ludzie wolą mieć nowoczesne mieszkania, więc wybierają nowe bloki lub domki na wsi. Pozostają nieliczni którym się nie udało, 40% to emeryci, a 50% to studenci. Pozostaje więc tylko pytanie co jest lepsze dla świata i ludzi? domki czy nowoczesne bloki. Ironicznie nowe bloki, domki na wsi wbrew pozorom niosą ze sobą duuużooo większą degradację środowiska i przestrzeni, i równie wielkie problemy komunikacyjne. Plany wprowadzają ludzie z głową, może nie idealną ale jednak bardziej wychodzącą poza potrzeby własnego podwórka.
 Pewnie nikt już tego nie przeczyta, ale tak dla wiedzy. MPZP nie jest świętą prawdą daną raz na zawsze i zawsze może się zmienić. Standardy mieszkanowe się zmieniają, i mało kto chce mieszkać w bloku z płyty, chyba że nie ma wyboru (z przyczyn finansowych lub innych). W obecnym systemie nie ma szans na wyburzenie starych bloków, które już dawno nie powinny istnieć, są one jedynie pudrowane, ale w obecnych standardach technicznych to ruina. Ludzie wolą mieć nowoczesne mieszkania, więc wybierają nowe bloki lub domki na wsi. Poz... rozwiń
Avatar
:) / 4 czerwca 2019 o 09:32
-2
niech budują, a miasto powinno wymuszać na deweloperach rezerwowanie 2 pierwszych poziomów pod handel/usługi
Avatar
Gość / 4 czerwca 2019 o 09:07
+1
Niech nie necą powierzchniami usługowym! Takie tam już są po przeciwnej stronie! Tam jest potrzebna lepsza droga akurat w tym miejscu!
Avatar
gość / 4 czerwca 2019 o 08:32
+1
Budowę takich "kwiatków" umożliwia tzw specustawa mieszkaniowa, zwana potocznie LEX deweloper, która weszła w zycie w sierpniu 2018 r. Na poczatku ustawodawca twierdził, że chodzi o przyspieszenia i ułatwienia dla programu mieszkanie plus, ale szybko sie okazało, ze to taki prezencik dla deweloperów.  Tym powinny zainteresowac sie stosowne słuzby, bo to jest ewidentny lobbing, z wydatna pomocą tego i owego wiceministra, a miże i wyzej i architektów, którzy tej ustawy nie oprotestowali.Gdzie był wielki pan Bolesłw S. szef NIAiU, który jest w lubelskiej radzi przestrzeni, czy jakos tak, któremu przszkadzały słupki w projekcie remontu Alei Racławickich, a nie przeszkadza koszmarny budynek przy hotelu "Unia"?
Budowę takich "kwiatków" umożliwia tzw specustawa mieszkaniowa, zwana potocznie LEX deweloper, która weszła w zycie w sierpniu 2018 r. Na poczatku ustawodawca twierdził, że chodzi o przyspieszenia i ułatwienia dla programu mieszkanie plus, ale szybko sie okazało, ze to taki prezencik dla deweloperów.  Tym powinny zainteresowac sie stosowne słuzby, bo to jest ewidentny lobbing, z wydatna pomocą tego i owego wiceministra, a miże i wyzej i architektów, którzy tej ustawy nie oprotestowali.Gdzie był wielki pan Bolesłw S. szef NIAiU, któ... rozwiń
Avatar
Marek68 / 4 czerwca 2019 o 08:22
+12
Zapomnieli jeszcze dodać, że teraz jest taka zy3baana moda na grodzenie całych osiedli. Tereny, z których spokojnie mogli korzystać wszyscy mieszkańcy - jako część wspólna, zostaje zawłaszczona przez garstkę przybyszów. Uważają oni bowiem, że skoro tu kupili mieszkanie z miejscem parkingowym, to cały teren przyległy jest ICH. Ale nie przeszkadza im korzystać ze wspólnych terenów przyległych osiedli w celu przemieszczania się - chociażby do sklepu. Czyli tak: ONI mogą swobodnie korzystać z każdego terenu, a MY nie możemy nawet skrócić sobie drogi do domu przez ICH osiedle. Przecież to jest qoorva chore... Na różanej już się dawno pogrodzili, teraz Jutrzenki... zwykli mieszkańcy niedługo staną się natrętami na własnym osiedlu. Developer zmaksymalizuje zyski budując 2x większy budynek. A mieszkańcy osiedla stracą tereny zielone, które mądrze zagospodarowane mogły sprawić wiele radości wszystkim mieszkańcom i dać możliwość fajnego wypoczynku. I nie piszcie o pijących alco żulikach, bo tacy są wszędzie bez względu na zabudowę. Gdyby Policja by zaglądała śmielej w okoliczne uliczki, to i żulików by nie było.
Zapomnieli jeszcze dodać, że teraz jest taka zy3baana moda na grodzenie całych osiedli. Tereny, z których spokojnie mogli korzystać wszyscy mieszkańcy - jako część wspólna, zostaje zawłaszczona przez garstkę przybyszów. Uważają oni bowiem, że skoro tu kupili mieszkanie z miejscem parkingowym, to cały teren przyległy jest ICH. Ale nie przeszkadza im korzystać ze wspólnych terenów przyległych osiedli w celu przemieszczania się - chociażby do sklepu. Czyli tak: ONI mogą swobodnie korzystać z każdego terenu, a MY nie możemy nawet skrócić sobie ... rozwiń
Avatar
reko / 4 czerwca 2019 o 08:01
-1
Banda deweloperów wyzyskiwaczy nieliczących się z ludźmi z Żukiem deweloperem na czele Ta banda peowska ma gdzieś ludzi To co wyprawiają deweloperzy jest straszne Na Głębokiej budują wieżowiec 15 m od poprzedniego 4 piętrowego bloku Masakra kto dał na to zgodę Żuk. dranie, Na Jutrzenki powinny być tereny zielone tak było w planie ale Żuk ma układy i deweloperzy robią co chcą a ludzie cierpią ale co to Żuka i radnych obchodzi.
Avatar
Jj / 4 czerwca 2019 o 07:27
+8
Tylko nasz sprzeciw może skłonić Radę Miasta do odrzucania takich szalonych wizji deweloperów. Może zbudują 50 piętrowy budynek, czemu nie.
Avatar
Gość / 4 czerwca 2019 o 06:14
+13
A co z drogami dojazdowymi ??? już widzę te ciężarówki, koparki, spychacze itd. jadące ul. Jutrzenki lub Watykańską !!! Będzie totalna demolka i brak dojazdów min. do lekarza, Spółdzielni, apteki itp....
Avatar
Zaiks / 4 czerwca 2019 o 05:20
+7
Chcieliście Ten zbiór babsk z wielkimi głowami z Łysym gościem w tle to Ich macie. A co Oni zdecydują to POkaże czas. Nie pękać wszak mieszkańcy Czechowa POkazali jak gonić Tę POkraczną firmę od realizacji mizernych POmysłów. Co tylko nasi nauczyciele mogą wychodzić na ulice. I chcieć od Rządu finans. A przecież oświata POdlega Łysemu z Ratusza. Ma glajc dla kopaczy gały a nauczycielom nie chce POmóc??? Jak mawiał klasyk znad Sekwany:" Sam sobieś winny Grzegorzu Dyndało" czyli ..... nie używając górnoletngo słowa.....A teraz cierp duszo moja.
Avatar
Dziwna / 4 czerwca 2019 o 01:47
-4
Co przeszkadza pani zatrudnić się na rzecz miasta? Przecież ciągle są konkursy! Nic nie stoi na przeszkodzie!
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Imieniny Róży, Anieli i Anny w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
21 lipca 2019, 11:00

Imieniny Róży, Anieli i Anny w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce 0 0

Zabierzcie dobry humor, ciekawość i jedźcie na imieniny do pałacu w Kozłówce. Impreza w najbliższą niedzielę. W programie prelekcja o aromatycznych właściwościach róż, intrygująca gra terenowa oraz malowanie wielkiego bukietu dla solenizantek.

Ciepłownia z Dęblina ukarana astronomiczną kwotą. Nie miała zezwoleń na emisję spalin

Ciepłownia z Dęblina ukarana astronomiczną kwotą. Nie miała zezwoleń na emisję spalin 13 7

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nałożył na byłego dzierżawcę ciepłowni w Dęblinie 9 mln zł kary za emisję spalin wykraczającą poza wykupione zezwolenia. Przedsiębiorstwo skierowało sprawę do sądu, ale to nie koniec kłopotów.

Żniwowanie w Skansenie
21 lipca 2019, 11:00

Żniwowanie w Skansenie 0 0

Muzeum Wsi Lubelskie zaprasza na pokazy tradycyjnego żniwowania. Wydarzenie rozpocznie się 21 lipca o godz. 11. Poznamy tradycyjne pokazy koszenia zboża kosą i kosiarką konną, podbierania sierpem, robienia powróseł i formowania snopków.

Radio już nie Puławy 24

Radio już nie Puławy 24 19 10

Radio Puławy 24 już niedługo zmieni nazwę. Będzie mieć większy zasięg i nową ramówkę. Liczy na zdobycie nowych słuchaczy.

Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom 2019. Jak wypadł Lublin?

Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom 2019. Jak wypadł Lublin? 1 30

Lublin zajął przedostanie miejsce w Rankingu Miast Przyjaznych Rodzinom 2019. Tworząc zestawienie pod uwagę brano m.in. średnią wysokość zarobków, ceny nieruchomości oraz liczbę szkół i przedszkoli przypadających na liczbę mieszkańców

Lublin: Jeden samochód przeładowany, inny kierowca pijany

Lublin: Jeden samochód przeładowany, inny kierowca pijany 8 2

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo - to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

"Speed" od dziś na drogach woj. lubelskiego. Mają jeden cel
galeria

"Speed" od dziś na drogach woj. lubelskiego. Mają jeden cel 52 22

Policyjny zespół pn. „Speed” przeciwdziała niebezpiecznym zachowaniom na drogach.

Marcin Michota (Motor Lublin): Gra wygląda obiecująco

Marcin Michota (Motor Lublin): Gra wygląda obiecująco 0 5

Rozmowa z Marcinem Michotą, zawodnikiem Motoru Lublin

SLD, Razem i Wiosna wystartują w wyborach jako blok lewicy
film

SLD, Razem i Wiosna wystartują w wyborach jako blok lewicy 0 20

– Macie państwo przed sobą trzech tenorów, którzy całkiem nieźle śpiewają w polityce – powiedział lider Wiosny Robert Biedroń informując o stworzeniu przez Wiosnę, SLD i Lewicę Razem wspólnego bloku lewicowego na jesienne wybory parlamentarne.

Wojewódzkie Święto Policji w Chełmie. Odznaczenia, awanse i piknik rodzinny [zdjęcia]
galeria

Wojewódzkie Święto Policji w Chełmie. Odznaczenia, awanse i piknik rodzinny [zdjęcia] 16 6

Chełm był gospodarzem tegorocznego, wojewódzkiego Święta Policji.

Tomaszów Lubelski: Jedno popołudnie i trzech pijanych kierujących

Tomaszów Lubelski: Jedno popołudnie i trzech pijanych kierujących 0 0

W czwartek policjanci z posterunku w Łaszczowie i w Suścu zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących.

Leopoldów: Motocyklista chciał wyprzedzić citroena, zderzył się z audi
galeria

Leopoldów: Motocyklista chciał wyprzedzić citroena, zderzył się z audi 0 2

Wypadek w Leopoldowie. Kierujący motorowerem na zakręcie próbował wyprzedzić citroena i doprowadził do zderzenia z jadącym z przeciwka audi.

Lubartów: Kierowca skody doprowadził do zderzenia z motocyklistą

Lubartów: Kierowca skody doprowadził do zderzenia z motocyklistą 0 0

W czwartek na ul. Lubelskiej w Lubartowie doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego i motocykla.

Loty z Lublina do Kijowa, ale na inne lotnisko. Chwilowa zmiana

Loty z Lublina do Kijowa, ale na inne lotnisko. Chwilowa zmiana 17 6

Linie lotnicze Wizz Air niedawno przywróciły połączenie z Lublina do Kijowa. Od 30 czerwca po kilkumiesięcznej przerwie ponownie możemy dolecieć do portu w Żulanach. We wrześniu loty będą jednak kierowane na inne lotnisko obsługujące stolicę Ukrainy.

Zostań mistrzem cydru. Konkurs na najlepszy cydr domowy

Zostań mistrzem cydru. Konkurs na najlepszy cydr domowy 0 2

Już po raz trzeci Lubelskie Stowarzyszenie Miłośników Cydru ogłasza konkurs na najlepszy cydr domowy – Mistrz Cydru 2019. Do udziału zaprasza wszystkich cydrowników, zarówno amatorów, jak i producentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.