Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2021 r.
20:22

Dokumentacja i archiwiści. Naukowo o sztuce gromadzenia

Autor: Zdjęcie autora oprac.
2 grudnia 2021 10:00
Lublin rok 1916-1918. Dzisiejsza ul. Kunickiego i miejsce gdzie jest wiadukt kolejowy<br />
<br />
Lublin rok 1916-1918. Dzisiejsza ul. Kunickiego i miejsce gdzie jest wiadukt kolejowy

(fot. FOT. ZE ZBIORÓW MUZEUM HISTORII MIASTA LUBLINA - ODDZIAŁ MUZEUM NARODOWEGO W LUBLINIE)

Najstarsze fotografie Lublina będą przedmiotem jednego z wystąpień prezentowanych podczas dwudniowej konferencji naukowej. Organizatorzy zaprosili na nią historyków, archiwistów, muzealników i bibliotekarzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

2 grudnia zaczyna się wydarzenie organizowane przez Archiwum Państwowe w Lublinie pod hasłem „Dziedzictwo archiwalne Lublina i Lubelszczyzny. Ludzie, instytucje, dokumentacja”. Przez dwa dni specjaliści z różnych instytucji, które zajmują się archiwami i zbiorami dokumentów różnego typu będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

– Rozwój nowych technologii związanych z cyfrowym kopiowaniem materiałów archiwalnych to współczesne wyzwania stojące przed instytucjami przechowującymi dokumentację historyczną. Chcielibyśmy przyjrzeć się dotychczasowemu dorobkowi i potrzebom w zakresie digitalizacji archiwaliów, poszukując odpowiedzi na pytanie o rolę archiwów, bibliotek i muzeów Lublina i Lubelszczyzny w procesie ich powszechnego udostępniania – zapowiadali organizatorzy konferencji na którą zaprosili historyków, archiwistów, muzealników i bibliotekarzy oraz inne osoby badające i poznające zagadnienia z zakresu dziedzictwa archiwalnego regionu.

2 grudnia o godz. 10.15 jako pierwszy wystąpi prof. dr hab. Waldemar Chorążyczewski (UMK w Toruniu) „Dziedzictwo archiwalne. Próba definicji terminu i kontekstu jego stosowania”. Kolejni prelegenci tego dnia to: dr Dominik Szulc (IH PAN) „Lubliniana Zasztowta. Materiały do dziejów Lublina w zbiorach Biblioteki Litewskiej Akademii Nauk im. Wróblewskich w Wilnie”; prof. dr hab. Ryszard Szczygieł (UMCS) „Losy aktów lokacyjnych Zamościa od XVI do XXI wieku”; mgr Agnieszka Konstankiewicz (AP) „Konsygnacja Piotra Zagrobskiego z 1832 r.  jako źródło do poznania dziedzictwa archiwalnego Lubelszczyzny”; dr hab. Robert Kozyrski (KUL) „Archiwalia Lubelszczyzny jako źródło do badań o tematyce historyczno-prawno-kościelnej”; prof. dr hab. Jurij Stecyk (Uniwersytet Pedagogiczny w Drohobyczu) „Klasztor bazylianów w Lublinie w opisach wizytatora z 1764 r.”; dr hab. Anna Krochmal (NDAP) „Kościół Wschodni na Lubelszczyźnie w XIX w.  w świetle źródeł z polskich i ukraińskich archiwów”; mgr Zofia Jakóbczak (AP) „Związek Zawodowy Drukarzy i Pokrewnych Zawodów Oddział w Lublinie w latach 1918-1950 w świetle materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie, archiwów państwowych oraz w świetle informacji z czasopism branżowych”; dr Rafał Drabik (IPN) „Źródła do badań okupacji niemieckiej na terenie powiatu biłgorajskiego w zasobie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej”; Andrzej Albiniak „Zasób archiwaliów etnograficznych dotyczących powiatu janowskiego ze zbiorów Działu Dokumentacji Kontekstów Kulturowych Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie”; mgr Magdalena Piwowarska (Muzeum Narodowe w Lublinie) „Fotografie w zbiorach Muzeum Historii Miasta Lublina - Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie” oraz Wioletta Wejman (Ośrodek ,,Brama Grodzka - Teatr NN”) „Archiwum Programu Historia Mówiona Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie”.

Następnego dnia wystąpi prof. dr hab. Tomasz Nowicki (KUL) „Spuścizna archiwalna ks. prof. Tadeusza Stycznia w zasobie Instytutu Jana Pawła II”; dr Artur Hamryszczak (KUL) „Lubelscy archiwiści kościelni i ich wkład w zachowanie dziedzictwa przeszłości”; ks. prof. dr hab. Jarosław Marczewski (Archiwum Archidiecezjalne) „Ks. prof. Henryk Misztal jako dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego w latach 1976-2001”; dr Bartosz Staręgowski (AP) „Rola archiwisty objazdowego w procesie rewindykacji archiwaliów po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości – na przykładzie działalności Józefa Seruga”; dr hab. Dariusz Magier (UP-H w Siedlcach, AP) „Zawód archiwisty według Jana Riabinina” i dr Piotr Dymmel  (AP) „Maria Trojanowska i jej wkład do poznania dziedzictwa archiwalnego Lublina i Lubelszczyzny”.

Pokazujemy kilka archiwalnych zdjęć Lublina, które znajdą się w prezentacji Magdaleny Piwowarskiej, która sięgnęła do zbiorów kierowanej przez nią placówki – Muzeum Historii Miasta Lublina.

Rok 1954. Stary most na Bystrzycy i wjazd na ul. Zamojską. Po prawej stronie widoczne zabudowania dawnej Fabryki Maszyn i Narzędzi Rolniczych W. Moritza (fot. FOT. A. BRANDEL ZE ZBIORÓW MUZEUM HISTORII MIASTA LUBLINA - ODDZIAŁ MUZEUM NARODOWEGO W LUBLINIE)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty