Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 grudnia 2022 r.
6:37

Drożyzna na każdej półce w sklepie. Sprawdzamy jak zmieniły się ceny w Lidlu i Stokrotce

0 31 A A

Sprawdziliśmy, jak wzrosły sklepowe ceny w ciągu 10 miesięcy od wprowadzenia przez rząd zerowej stawki VAT. Różnice są ogromne. Drugi wniosek jest taki, że można bardzo dużo oszczędzić robiąc zakupy nie w jednym, ale kilku sklepach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kupuję tylko w promocjach. Inaczej bym nie związała końca z końcem. Jak kupię tańsze mięso, to sobie mrożę – mówi nam pani Helena, mieszkanka Lublina. – Teraz trzeba kombinować.

Potwierdzają to nasze obserwacje. Porównaliśmy sklepowe ceny z tymi, które obowiązywały 10 miesięcy temu, gdy rząd wprowadził zerową stawkę VAT na podstawowe produkty spożywcze. Wtedy sprawdzaliśmy ceny towarów w Stokrotce i Lidlu. Wczoraj poszliśmy tam ponownie.

Wielkie różnice cen

Pierwsze rzuca się w oczy to, że nawet podczas codziennych zakupów warto odwiedzić kilka sklepów, bo różnice cen są ogromne.

Przykładem są pomidory malinowe. Wczoraj w Lidlu kosztowały 24,99 zł, w Stokrotce o 9 zł mniej. Rok temu w obu sieciach cena była niemal identyczna: 19,04 i 19,03 zł.

Podobnie było z filetami z piersi kurczaka. Wczoraj w Lidlu kosztowały 18,99 zł, w Stokrotce 23,99 zł. Tymczasem w lutym ceny w obu sieciach wynosiły około 18 zł.

Nie wszyscy porównują

Wielu klientów nie sprawdza cen w różnych sklepach. – Nie mam na to czasu – mówi pani Amanda, która od pewnego czasu chodzi na zakupy z listą produktów. – Staram się nie kupować nic poza tym, co na niej mam zapisane – dodaje klientka. Zastrzega, że zwraca też uwagę na ceny. – Jak mam zaplanowany schab, a w promocji jest karczek, to z niego robię kotlety.

– Ja nie wiem, czy takie porównywanie coś da. Staram się być bardzo oszczędna, ale czego bym ostatnio nie kupiła, nie udało mi się zrobić zakupów tańszych niż za 100 zł – przyznaje pani Karolina, która codziennie gotuje dla czterech osób.

Drogo, coraz drożej

Ceny w sklepach rosną nieprzerwanie niemal 16 miesięcy. Wyjątkiem jest luty, gdy wprowadzono „tarcze antyinflacyjne”. W marcu inflacja wynosiła 11 proc. w czerwcu już 15,54 proc., a w październiku 17,9 proc.

Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że w listopadzie inflacja konsumencka spadła do 17,4 proc., ale to tylko szacunki. Twarde liczby będą w połowie grudnia.

Na razie GUS informuje, że ceny żywności rosły szybciej niż ogólny wskaźnik inflacji – o 22,3 proc. rok do roku.

Inflacja na półkach

Inflacja nie przekłada się jednak w równym stopniu na ceny w poszczególnych sieciach handlowych. Porównaliśmy ceny różnych produktów z wczoraj i sprzed 10 miesięcy.

Cytryny w Lidlu podrożały w tym czasie o ponad 90 proc. (z 4,99 zdrożały na 9,51 zł). Odwrotnie było w Stokrotce, gdzie cena tych owoców spadła z 7,60 na 6,99 zł, czyli o 8 proc.

W ciągu dziesięciu miesięcy schab w kawałku podrożał w Lidlu o niecałe 2 proc., w Stokrotce aż o ponad 31 proc. Trzeba tu jednak zastrzec, że różnice często wynikają z wprowadzanych promocji.

Tarcza ma pozostać

Ceny podstawowych produktów żywnościowych byłyby wyższe, gdyby nie obniżenie do zera stawki podatku VAT, którymi te towary są obłożone. Przed obniżką obowiązywała stawka 5 proc., która miała być przywrócona od Nowego Roku. Kancelaria premiera właśnie poinformowała, że zerowa stawka ma obowiązywać do połowy przyszłego roku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 7 grudnia 2022 r. o 20:43
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
 Szkoda mi cię, Jasin - całymi dniami tylko szambo i szczury. Niełatwe masz życie przy takiej specjalizacji...
Avatar
Jasin / 7 grudnia 2022 r. o 02:10
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 6 grudnia 2022 r. o 21:43
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
  Jasin, ty jednak jesteś idiotą.
Avatar
Jasin / 5 grudnia 2022 r. o 08:20
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 5 grudnia 2022 r. o 07:31
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
 Uważałem, że faktycznie, wylazłeś, ale nie - szczury są inteligentniejsze od ciebie, Jasin.
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2022 r. o 22:41
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 4 grudnia 2022 r. o 20:41
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Uważałem, że faktycznie, wylazłeś, ale nie - szczury są inteligentniejsze od ciebie, Jasin.
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2022 r. o 20:00
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
Labydnik / 4 grudnia 2022 r. o 18:15
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Od wielu miesięcy nie widziałem żadnego sensownego wpisu twojego autorstwa na tym forum, Jasin. Nic z argumentami, nic z faktami. Widocznie w tym szambie, za którego znawcę zaczynasz uchodzić, czujesz się dobrze. Ale nam tu ten ściek nie jest potrzebny.
 Ma chłopina jakieś natręctwo i w kółko wylewa mu się ta ciemna ciecz...
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2022 r. o 18:12
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 7 grudnia 2022 r. o 20:43
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
 Szkoda mi cię, Jasin - całymi dniami tylko szambo i szczury. Niełatwe masz życie przy takiej specjalizacji...
Avatar
Jasin / 7 grudnia 2022 r. o 02:10
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 6 grudnia 2022 r. o 21:43
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
  Jasin, ty jednak jesteś idiotą.
Avatar
Jasin / 5 grudnia 2022 r. o 08:20
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 5 grudnia 2022 r. o 07:31
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
 Uważałem, że faktycznie, wylazłeś, ale nie - szczury są inteligentniejsze od ciebie, Jasin.
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2022 r. o 22:41
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 4 grudnia 2022 r. o 20:41
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Uważałem, że faktycznie, wylazłeś, ale nie - szczury są inteligentniejsze od ciebie, Jasin.
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2022 r. o 20:00
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
Labydnik / 4 grudnia 2022 r. o 18:15
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Od wielu miesięcy nie widziałem żadnego sensownego wpisu twojego autorstwa na tym forum, Jasin. Nic z argumentami, nic z faktami. Widocznie w tym szambie, za którego znawcę zaczynasz uchodzić, czujesz się dobrze. Ale nam tu ten ściek nie jest potrzebny.
 Ma chłopina jakieś natręctwo i w kółko wylewa mu się ta ciemna ciecz...
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2022 r. o 18:12
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kobieta była na torach. Właśnie nadjeżdżał pociąg

Kobieta była na torach. Właśnie nadjeżdżał pociąg

W czwartek po południu wzdłuż torowiska na stacji kolejowej w Świdniku szła kobieta. Z przeciwnego kierunku przejeżdżał pociąg.

"Optima Forma" - stand-up w Zamościu
1 lutego 2023, 19:00

"Optima Forma" - stand-up w Zamościu

Już 1 lutego o godz. 19 w restauracji Brama Spotkań w Zamościu (ul. Królowej Jadwigi 2) wystąpi popularny komiks Sebastian Rejent. Autor wykona swój najnowszy program "Optima Forma".

Teren przy Prochowni będzie nie do poznania. Altana i miniaturowy ogród

Teren przy Prochowni będzie nie do poznania. Altana i miniaturowy ogród

Miejskie targowisko w Terespolu zmieni się nie do poznania. Za pieniądze z Polskiego Ładu przy ulicy Granicznej powstanie też altana rekreacyjna i ogród w stylu XVIII–wiecznym.

Rzuciła się na męża z nożyczkami. Wcześniej miała się nad nim znęcać

Rzuciła się na męża z nożyczkami. Wcześniej miała się nad nim znęcać

Policjanci ze Świdnika zatrzymali 50-latkę, która zraniła swojego męża nożyczkami. Kobieta wcześniej miała się też nad nim znęcać psychicznie i fizycznie.

Piszczac będzie się starał o prawa miejskie

Piszczac będzie się starał o prawa miejskie

Piszczac w powiecie bialskim może starać się o status miasta. Ale najpierw władze gminy spytają o zdanie mieszkańców.

Polski Cukier Start zagra w Sopocie z Treflem. Kluczowy moment sezonu

Polski Cukier Start zagra w Sopocie z Treflem. Kluczowy moment sezonu

Przed drużyną z Lublina seria bardzo ważnych meczów. Za kilka tygodni powinniśmy już poznać odpowiedź na pytanie: na co w tym sezonie stać Polski Cukier Start? Na początek już w sobotę drużyna Artura Gronka postara się o niespodziankę w Sopocie, gdzie zmierzy się z tamtejszym Treflem (godz. 19.30).

14-latka zmanipulowana przez byłego kryminalistę. "Mam nadzieję, że pójdzie do więzienia za to, co jej zrobił"
film

14-latka zmanipulowana przez byłego kryminalistę. "Mam nadzieję, że pójdzie do więzienia za to, co jej zrobił"

14-letna Alicja po miesiącu poszukiwań odnalazła się na terenie Niemiec, w towarzystwie 33-letniego byłego kryminalisty. Zakochana nastolatka, po tygodniu spędzonym w domu dziecka, znowu uciekła i przez dwa tygodnie ukrywała się z Dawidem R. Czy organy ścigania wystarczająco chroniły autystyczną nastolatkę?

Spora suma do podziału. Miasto dopłaca do wymiany pieców

Spora suma do podziału. Miasto dopłaca do wymiany pieców

Ponad 1,8 mln zł wydało miasto Zamość od 2016 przyznając mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorstwom dotacje na wymianę starych pieców węglowych na ekologiczne. W tym roku do rozdysponowania jest kolejnych 360 tys. zł. Nabór wniosków ruszy za kilka dni.

Spektakl "Przepis na Cohena" wraca do Centrum Kultury
10 lutego 2023, 19:00

Spektakl "Przepis na Cohena" wraca do Centrum Kultury

Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na pokazy spektaklu muzycznego Łukasza Witt-Michałowskiego - "Przepis na Cohena". Sztukę będzie można zobaczyć 10 i 11 lutego o godz. 19.

Chciała iść na koncert. Pieniądze przepadły, muzyki na żywo nie będzie

Chciała iść na koncert. Pieniądze przepadły, muzyki na żywo nie będzie

Mieszkanka Zamościa kupiła w internecie bilety na koncert. Kiedy zapłaciła 1100 zł sprzedawca zniknął.

Zrozum swoją alergię i zagraj z Orkiestrą

Zrozum swoją alergię i zagraj z Orkiestrą

Strefa Alergii we współpracy z Polskim Towarzystwem Alergologicznym zaprasza na cykl bezpłatnych wykładów online dla pacjentów

Nowy prezes MKS FunFloor Lublin: Celem jest progres

Nowy prezes MKS FunFloor Lublin: Celem jest progres

Od poniedziałku MKS FunFloor ma nowego prezesa. Bogusława Trojana na tym stanowisku zastąpił Tomasz Lewtak.

Czym wyróżnia się dobra klinika stomatologiczna?

Czym wyróżnia się dobra klinika stomatologiczna?

Dla większości pacjentów wizyta w gabinecie stomatologa to przykra konieczność. Wielu z nich boi się bólu, zgodnie ze złymi doświadczeniami z przyszłości. Na szczęście w dzisiejszych czasach na rynku działa mnóstwo klinik stomatologicznych, które umożliwiają pacjentowi leczenie komfortowe, bezbolesne i w dodatku w niewygórowanych cenach. Jakie cechy powinna posiadać dobra klinika stomatologiczna?

Naukowcy z UMCS stworzą atlasy historyczne "Ciekawy poligon testowy"

Naukowcy z UMCS stworzą atlasy historyczne "Ciekawy poligon testowy"

Puławy, Kazimierz Dolny i Wąwolnica to miejscowości, dla których kartografowie UMCS przygotują atlasy historyczne. Na ten projekt lubelska uczelnia otrzymała już ponad 925 tys. zł z resortu edukacji. Opracowania dołączą do międzynarodowej serii o europejskich miastach.

Co wyróżnia ogrodzenia panelowe?

Co wyróżnia ogrodzenia panelowe?

Panele ogrodzeniowe są popularnym wyborem dla wielu właścicieli domów i firm, którzy chcą zwiększyć bezpieczeństwo, prywatność i styl swojej posesji. Jest to rodzaj ogrodzenia, które można łatwo dostosować do wielkości i potrzeb dowolnej przestrzeni. Ogrodzenie panelowe jest również trwałe i dostępne w różnych stylach, materiałach i kolorach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!