Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 grudnia 2022 r.
6:37

Drożyzna na każdej półce w sklepie. Sprawdzamy jak zmieniły się ceny w Lidlu i Stokrotce

0 31 A A

Sprawdziliśmy, jak wzrosły sklepowe ceny w ciągu 10 miesięcy od wprowadzenia przez rząd zerowej stawki VAT. Różnice są ogromne. Drugi wniosek jest taki, że można bardzo dużo oszczędzić robiąc zakupy nie w jednym, ale kilku sklepach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kupuję tylko w promocjach. Inaczej bym nie związała końca z końcem. Jak kupię tańsze mięso, to sobie mrożę – mówi nam pani Helena, mieszkanka Lublina. – Teraz trzeba kombinować.

Potwierdzają to nasze obserwacje. Porównaliśmy sklepowe ceny z tymi, które obowiązywały 10 miesięcy temu, gdy rząd wprowadził zerową stawkę VAT na podstawowe produkty spożywcze. Wtedy sprawdzaliśmy ceny towarów w Stokrotce i Lidlu. Wczoraj poszliśmy tam ponownie.

Wielkie różnice cen

Pierwsze rzuca się w oczy to, że nawet podczas codziennych zakupów warto odwiedzić kilka sklepów, bo różnice cen są ogromne.

Przykładem są pomidory malinowe. Wczoraj w Lidlu kosztowały 24,99 zł, w Stokrotce o 9 zł mniej. Rok temu w obu sieciach cena była niemal identyczna: 19,04 i 19,03 zł.

Podobnie było z filetami z piersi kurczaka. Wczoraj w Lidlu kosztowały 18,99 zł, w Stokrotce 23,99 zł. Tymczasem w lutym ceny w obu sieciach wynosiły około 18 zł.

Nie wszyscy porównują

Wielu klientów nie sprawdza cen w różnych sklepach. – Nie mam na to czasu – mówi pani Amanda, która od pewnego czasu chodzi na zakupy z listą produktów. – Staram się nie kupować nic poza tym, co na niej mam zapisane – dodaje klientka. Zastrzega, że zwraca też uwagę na ceny. – Jak mam zaplanowany schab, a w promocji jest karczek, to z niego robię kotlety.

– Ja nie wiem, czy takie porównywanie coś da. Staram się być bardzo oszczędna, ale czego bym ostatnio nie kupiła, nie udało mi się zrobić zakupów tańszych niż za 100 zł – przyznaje pani Karolina, która codziennie gotuje dla czterech osób.

Drogo, coraz drożej

Ceny w sklepach rosną nieprzerwanie niemal 16 miesięcy. Wyjątkiem jest luty, gdy wprowadzono „tarcze antyinflacyjne”. W marcu inflacja wynosiła 11 proc. w czerwcu już 15,54 proc., a w październiku 17,9 proc.

Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że w listopadzie inflacja konsumencka spadła do 17,4 proc., ale to tylko szacunki. Twarde liczby będą w połowie grudnia.

Na razie GUS informuje, że ceny żywności rosły szybciej niż ogólny wskaźnik inflacji – o 22,3 proc. rok do roku.

Inflacja na półkach

Inflacja nie przekłada się jednak w równym stopniu na ceny w poszczególnych sieciach handlowych. Porównaliśmy ceny różnych produktów z wczoraj i sprzed 10 miesięcy.

Cytryny w Lidlu podrożały w tym czasie o ponad 90 proc. (z 4,99 zdrożały na 9,51 zł). Odwrotnie było w Stokrotce, gdzie cena tych owoców spadła z 7,60 na 6,99 zł, czyli o 8 proc.

W ciągu dziesięciu miesięcy schab w kawałku podrożał w Lidlu o niecałe 2 proc., w Stokrotce aż o ponad 31 proc. Trzeba tu jednak zastrzec, że różnice często wynikają z wprowadzanych promocji.

Tarcza ma pozostać

Ceny podstawowych produktów żywnościowych byłyby wyższe, gdyby nie obniżenie do zera stawki podatku VAT, którymi te towary są obłożone. Przed obniżką obowiązywała stawka 5 proc., która miała być przywrócona od Nowego Roku. Kancelaria premiera właśnie poinformowała, że zerowa stawka ma obowiązywać do połowy przyszłego roku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 7 grudnia 2022 r. o 20:43
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
 Szkoda mi cię, Jasin - całymi dniami tylko szambo i szczury. Niełatwe masz życie przy takiej specjalizacji...
Avatar
Jasin / 7 grudnia 2022 r. o 02:10
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 6 grudnia 2022 r. o 21:43
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
  Jasin, ty jednak jesteś idiotą.
Avatar
Jasin / 5 grudnia 2022 r. o 08:20
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 5 grudnia 2022 r. o 07:31
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
 Uważałem, że faktycznie, wylazłeś, ale nie - szczury są inteligentniejsze od ciebie, Jasin.
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2022 r. o 22:41
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 4 grudnia 2022 r. o 20:41
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Uważałem, że faktycznie, wylazłeś, ale nie - szczury są inteligentniejsze od ciebie, Jasin.
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2022 r. o 20:00
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
Labydnik / 4 grudnia 2022 r. o 18:15
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Od wielu miesięcy nie widziałem żadnego sensownego wpisu twojego autorstwa na tym forum, Jasin. Nic z argumentami, nic z faktami. Widocznie w tym szambie, za którego znawcę zaczynasz uchodzić, czujesz się dobrze. Ale nam tu ten ściek nie jest potrzebny.
 Ma chłopina jakieś natręctwo i w kółko wylewa mu się ta ciemna ciecz...
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2022 r. o 18:12
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 7 grudnia 2022 r. o 20:43
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
 Szkoda mi cię, Jasin - całymi dniami tylko szambo i szczury. Niełatwe masz życie przy takiej specjalizacji...
Avatar
Jasin / 7 grudnia 2022 r. o 02:10
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 6 grudnia 2022 r. o 21:43
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
  Jasin, ty jednak jesteś idiotą.
Avatar
Jasin / 5 grudnia 2022 r. o 08:20
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 5 grudnia 2022 r. o 07:31
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
 Uważałem, że faktycznie, wylazłeś, ale nie - szczury są inteligentniejsze od ciebie, Jasin.
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2022 r. o 22:41
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
___K___ / 4 grudnia 2022 r. o 20:41
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Uważałem, że faktycznie, wylazłeś, ale nie - szczury są inteligentniejsze od ciebie, Jasin.
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2022 r. o 20:00
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Avatar
Labydnik / 4 grudnia 2022 r. o 18:15
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Od wielu miesięcy nie widziałem żadnego sensownego wpisu twojego autorstwa na tym forum, Jasin. Nic z argumentami, nic z faktami. Widocznie w tym szambie, za którego znawcę zaczynasz uchodzić, czujesz się dobrze. Ale nam tu ten ściek nie jest potrzebny.
 Ma chłopina jakieś natręctwo i w kółko wylewa mu się ta ciemna ciecz...
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2022 r. o 18:12
Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wylazły
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

U nas królują bezy i serniki, a biszkoptowe torty pojawiają się tylko na urodziny. Na Ukrainie biszkopt jest na co dzień. Przełożony jest też nieco innym, bo mniej słodkim, kremem. W nowej lubelskiej cukierni polskie smaki mieszkają się z ukraińskimi.

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
27 stycznia 2023, 19:00

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Kultowy "Absolwent", widowiskowe "Pompeje" i popularny "Cast Away" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

W przyszłym tygodniu radni gminy mają podjąć uchwałę o przekazaniu województwu lubelskiemu wsparcia na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania we Wronowie. Przetarg na budowę ronda łączącego trzy drogi, w tym DW nr 824, może zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]

Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Casademont Saragossa. W pierwszym meczu 1/8 finału EuroCup lublinianki pokonały u siebie rywalki z Hiszpanii 69:66. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą środę.

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"
27 stycznia 2023, 20:30

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"

Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie", które odbędzie się 27 i 28 stycznia o godz. 20.30. Warto skorzystać, bo to już ostatnia szansa na podziwianie obrazów artysty z Sanoka w Lublinie.

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Ledwie dotarły, a już niemal wszystkie się rozeszły. Prawie 200 tzw. Kopert Życia zostało w tym miesiącu rozdanych mieszkańcom Hrubieszowa. Będą zamawiane kolejne.

"Zły" ponownie w Centrum Kultury
3 lutego 2023, 19:00

"Zły" ponownie w Centrum Kultury

Spektakl będący autobiograficzną opowieścią Dariusza Jeża będzie można znów zobaczyć na deskach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Pokazy w ramach Sceny InVitro odbędą się w dniach 3-5 lutego o godz. 19.

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł
galeria

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł

– Praca w mundurze to było moje marzenie – przyznaje pani Milena, która w czwartek wraz z grupą nowo przyjętych celników złożyła ślubowanie. Czeka ją służba na przejściu kolejowym w Terespolu. Na początek dostanie 3 tys. zł na rękę.

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Piłkarze Górnika Łęczna w środę podczas zgrupowania w Opalenicy wysoko ograli trzecioligową Polonię Środa Wielkopolska. Zielono-czarni w Opalenicy pozostaną do soboty i na zakończenie obozu zagrają jeszcze jeden mecz kontrolny – tym razem z dobrze znanym rywalem

Ferie 2023. Mali odkrywcy tajemnic starych fotografii
galeria

Ferie 2023. Mali odkrywcy tajemnic starych fotografii

W lubelskich Warsztatach Kultury, w ramach projektu „Regał – spotkania z książką autorską” odbyły się zajęcia „Tajemnice starych fotografii”.

Pies był głodny i spragniony. Właściciel został ukarany

Pies był głodny i spragniony. Właściciel został ukarany

Hero nie miał łatwego życia. Jego poprzedni właściciel rzadko spuszczał go z łańcucha, nie szczepił i nie dokarmiał. Za znęcanie się nad czworonogiem mężczyzna teraz będzie musiał zapłacić. Puławski sąd uznał go za winnego, skazał na grzywnę i nałożył zakaz posiadania psów.

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii. Umowa została podpisana przez przedstawicieli sponsora i klubu. Od 26 stycznia drużyna występować będzie w rozgrywkach Tauron 1. Ligi pod nazwą PZL Leonardo Avia Świdnik.

Puławy. Właściciele mieszkań zapłacą więcej

Puławy. Właściciele mieszkań zapłacą więcej

Nadchodzi podwyżka wysokości czynszów w budynkach wielorodzinnych. O nadchodzących zmianach swoich lokatorów poinformowała już Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa wskazując na rosnącego koszty utrzymania. Nowe stawki zaczną obowiązywać od maja.

Magda Linette nie zagra w finale Australian Open

Magda Linette nie zagra w finale Australian Open

Magda Linette odniosła życiowy sukces docierając do półfinału wielkoszlemowego Australian Open. Polka w walce o finał musiała jednak uznać wyższość Aryny Sabalenki, z którą przegrała w dwóch setach 6:7 i 2:6