Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 listopada 2021 r.
7:57

Głuska, Popiełuszki, Rusałka... Wiele ulic w Lublinie spadło do niższej kategorii odśnieżania

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
95 21 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Lublin jest przygotowany do szybkiej reakcji na pogorszenie pogody – zapewnia Urząd Miasta.
Ulice znowu podzielono na kilka kategorii – te, które należy odśnieżyć w pierwszej kolejności oraz te,
które będą musiały poczekać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na najlepiej oczyszczanych ulicach luźny śnieg może się utrzymywać nawet do dwóch godzin po ustaniu opadów, a błoto pośniegowe nawet przez cztery godziny. Takie zasady określił Zarząd Dróg i Mostów, który ustalił trzy standardy utrzymania miejskich ulic.

Odśnieżaniem dróg zajmują się na zlecenie miasta cztery firmy. – Już od początku listopada są one w pełnej gotowości – zapewnia Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Wcześniej, później, na końcu

Do pierwszej, najlepszej kategorii załapało się około 200 ulic o łącznej długości 216 km. Na tej liście jest m.in. al. Kraśnicka, Kunickiego, al. Spółdzielczości Pracy czy ul. 3 Maja.

Do drugiej kategorii (luźny śnieg do czterech godzin po opadach, błoto pośniegowe do sześciu godzin) zaliczone są np. ul. Dolna Panny Marii, Jutrzenki, Bursztynowa, Weteranów i Zemborzycka, łącznie ponad 100 ulic (razem mają 112 km).

Z kolei na niemal 300 ulicach (łącznie 144 km) zaliczonych do trzeciego standardu aż przez sześć godzin mogą zalegać zaspy. W tej kategorii jest chociażby ul. Brzeskiej, Jantarowa, Łabędzia, Montażowa oraz Pana Balcera.

Są też ulice, które nie są ujęte w żadnym standardzie. Tu pług pojawi się dopiero wtedy, gdy poproszą o to mieszkańcy, a „ważniejsze” drogi będą już ogarnięte.

Tutaj mają jeździć częściej

Niektóre ulice mają być odśnieżane w tym sezonie lepiej niż zeszłej zimy. Do najwyższego standardu „awansowała” ul. Pielęgniarek. Natomiast do trzeciej kategorii trafiły nieuwzględnione wcześniej w żadnym standardzie ulice: Dolińskiego, Dworska, Gminna, Gospodarcza (ślepy odcinek od Mełgiewskiej do wytwórni słodyczy), Ludowa, Nadrzeczna (od ul. Mickiewicza do Rejtana), osiedlowy odcinek Nałkowskich, ul. Polskiego Czerwonego Krzyża, Plagego i Laśkiewicza, Szelburg-Zarembiny, ŚrodkowaWielka.

Tutaj pług przyjedzie później

Znacznie dłuższa jest lista ulic, które przeniesiono do gorszego standardu odśnieżania. W drugim wylądowały następujące ulice: Akademicka, Braci Wieniawskich, Chemiczna, Cienista, Długa, Gazowa, Gliniana, Głuska, Grabskiego, Grenadierów (z wyjątkiem odcinka do szpitala), Inżynierska, Jagiellońska, Kapucyńska, Kazimierza Wielkiego, Kiepury, Legionowa, Lipińskiego, Lotnicza (odcinek od Drogi Męczenników Majdanka do Pogodnej), Mościckiego, Obrońców Pokoju, Ofiar Katynia, Ogrodowa, Okopowa, Pancerniaków, Peowiaków, Pliszczyńska, Pogodna, Ponikwoda, Popiełuszki, Północna, Rataja, Rusałka, Ruska, Szczerbowskiego, Walentynowicz, Wyzwolenia, Zielona, Zorza.

Z drugiego do trzeciego standardu przeniesiono ul. Balladyny, Frezerów, Krępiecką od Moritza do Witosa, Ordonówny, Porzeczkową, Projektową, Rymwida, Sierpińskiego, Ułanów, Wajdeloty, Wallenroda, Żywnego.

Gdzie dzwonić, gdy zasypie

Interwencje w sprawie stanu ulic można zgłaszać dyżurnemu Zarządu Dróg i Mostów, który w dni powszednie powinien być dostępny pod numerem telefonu 81 466 57 89 od godz. 6 do 21, zaś w soboty, niedziele i święta od godz. 7.30 do 21. W pozostałych porach należy dzwonić do Straży Miejskiej pod numer 986.

Za utrzymanie terenów innych niż drogi (np, alejek w parkach) nie odpowiadają już drogowcy, ale Wydział Gospodarki Komunalnej, któremu można zgłaszać uwagi tylko w dni powszednie od godz. 7.30 do 15.30 (tel. 81 466 31 32), a w innych dniach i godzinach pozostaje dzwonić do Straży Miejskiej. Pod inny numer trzeba natomiast dzwonić w sprawie utrzymania miejsc parkingowych w płatnej strefie: 81 503 21 38 (poniedziałek-piątek, od godz. 8 do 18.30).

Urzędnicy: śledzimy prognozy

Ratusz twierdzi, że jest przygotowany do szybkiej reakcji na opady śniegu lub gołoledź. – Stałą analizę sytuacji, szczególnie w zakresie transportu, utrzymania dróg, a także warunków atmosferycznych prowadzi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wykorzystywane są do tego zarówno systemy monitoringu wizyjnego, sieć stacji pogodowych oraz programy analityczne – zapewnia Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Miasto ma również podpisaną umowę na świadczenie usługi indywidualnej osłony meteorologicznej obejmującą m.in. codzienne prognozy, ostrzeżenia i analizy meteorologiczne oraz stały całodobowy kontakt z dyżurnym meteorologiem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Muad_Dib / 30 listopada 2021 r. o 08:23
+43
No cóż, podziękujmy za Polski Ład. Dochody z pit-u spadną znacząco. A rząd ma to generalnie w nosie i sypnie jednorazowo trochę ochłapów.
Avatar
Muad_Dib / 30 listopada 2021 r. o 09:17
+32
No cóż, podziękujmy za Polski Ład. Dochody z pit-u spadną znacząco. A rząd ma to generalnie w nosie i sypnie jednorazowo trochę ochłapów.
Sugerujesz, ścierK0 z agencji pato-pr, że Dziad Jakubowicki wzgardzi środkami dla miasta-wydmuszki z PŁ?
 Jakbyś miała trochę rozumu w głowie, to byś się wiedziała, że na samym podatku pit wszystkie gminy a także miasta na prawach powiatu, jakmi jest Lublin, stracą ponad 10% swoich dochodów. W skali Lublina to dziura na poziomie kilkudziesięciu milionów. Rząd jednorazowo da JEDNORAZOWO średnio 50% tego. Średnio, bo jst, które żyją lepiej z rządem dostaną więcej. Taki Białystok coś koło 70% a Warszawa 25%. Nie wiem, czy jesteś z Lublina, czy nie, ale naprawdę trzeba mieć totalne klapki na oczach, żeby nie zobaczyć, że sytuacja samorządów mocno się pogorszy, na czym stracimy my mieszkańcy, niezależnie od tego której partii kibicujesz. Obrażaniem i wyzywaniem innych nic nie wskórasz. Przejrzyj w końcu na oczy
 Jakbyś miała trochę rozumu w głowie, to byś się wiedziała, że na samym podatku pit wszystkie gminy a także miasta na prawach powiatu, jakmi jest Lublin, stracą ponad 10% swoich dochodów. W skali Lublina to dziura na poziomie kilkudziesięciu milionów. Rząd jednorazowo da JEDNORAZOWO średnio 50% tego. Średnio, bo jst, które żyją lepiej z rządem dostaną więcej. Taki Białystok coś koło 70% a Warszawa 25%. Nie wiem, czy jesteś z Lublina, czy nie, ale naprawdę trzeba mieć totalne klapki na oczach, żeby nie zobaczyć, że sytuacja sam... rozwiń
Avatar
Muad_Dib / 30 listopada 2021 r. o 10:10
+19
Co znaczy "dziura" w postaci kilkudziesięciu mln, skoro Szastacz Jakubowicki rocznie P0trafłi wydać nawet kilkaset mln na zbędne (albo niezbędne tylK0 dewelo-buraczkom) bizancjum?
 Dziura, czyli brak dochodów. Wiem, że nie masz większego pojęcia o finansach publicznych, więc pozwól, że ci wytłumaczę. Po jednej stronie masz dochody, na które składa się szerego pozycji, w tym część z redystrybucji podatku pit. W ubiegłym roku wpływy te zostały uszczuplone przez zwolnienie z opodatkowania ludzi poniżej 26 roku życia. W roku nastepnym w związku z wprowadzeniem polskiego ładu, wpływy zostaną jeszcze bardzie uszczuplone. I tu dochodzimy do drugiej pozycji, czyli wydatków, Skoro do kasy nie wpłynie duża część pieniążków, które wpływały w latach ubiegłych, to nie będzie z czego robić niektórych rzeczy i będą problemy np. z odśnieżaniem. Dziurę załatać chce rząd jednorazowo, ale w kwocie zbyt niskiej do potrzeb. Zwracam uwagę na słowo "jednorazowo" Od 2023 nie będzie już tej subwencji i będzie jeszcze gorzej. Pole manewru samorządy mają bardzo ograniczone i będą musiały ciąć wydatki bieżące, a na tym ucierpią przede wszystkim mieszkańcy. Inflacja pędzi jak szalona. Koszty wszystkiego rosną straszliwie i będzie jeszcze gorzej. Dziury kredytami zaspyać się nie da, bo samorządy będą miały problemy z wypłacalnością mając kaganiec w postaci art 243 uofp. Trochę wiedzy i byś przestała rzucać jadem, który wynika przede wszystkim z twojej nikłej wiedzy na wiele tematów, a w tym w szczególności.
 Dziura, czyli brak dochodów. Wiem, że nie masz większego pojęcia o finansach publicznych, więc pozwól, że ci wytłumaczę. Po jednej stronie masz dochody, na które składa się szerego pozycji, w tym część z redystrybucji podatku pit. W ubiegłym roku wpływy te zostały uszczuplone przez zwolnienie z opodatkowania ludzi poniżej 26 roku życia. W roku nastepnym w związku z wprowadzeniem polskiego ładu, wpływy zostaną jeszcze bardzie uszczuplone. I tu dochodzimy do drugiej pozycji, czyli wydatków, Skoro do kasy nie wpłynie duża część ... rozwiń
Avatar
Muad_Dib / 30 listopada 2021 r. o 09:23
+13
Dziad Jakubowicki zatopił finanse Łysogrodu i teraz dziaduje na wszystkim. PS. A jak wygląda odśnieżanie w Jakubowicach?
A masz pojęcie, że Jakubowice to gm. Niemce? :D 
Avatar
Kosmitulo / 30 listopada 2021 r. o 17:22
+12
Czytasz komentarze i się zastanawiasz co jest gorsze. Imbecyl rzucający na lewo i prawo czerstwymi sucharami i myślący że są zabawne czy płatny pisowski troll posiadający mózg wielkości orzecha włoskiego?
Avatar
ajs66 / 1 grudnia 2021 r. o 12:33
0
Na najlepiej oczyszczanych ulicach luźny śnieg może się utrzymywać nawet do dwóch godzin po ustaniu opadów, a błoto pośniegowe nawet przez cztery godziny. PARANOJA. Czyli jeszcze przez 2 godziny po tym jak spadnie śnieg, nasi drodzy drogowcy będą się przyglądać jak auta stoją w zapach. Czy jakiś ratuszowy "geniusz" wie, jak ważnym łącznikiem między dzielnicami jest Rusałka.?
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 19:18
-6
Co znaczy "dziura" w postaci kilkudziesięciu mln, skoro Szastacz Jakubowicki rocznie P0trafłi wydać nawet kilkaset mln na zbędne (albo niezbędne tylK0 dewelo-buraczkom) bizancjum?
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 19:21
-7
No cóż, podziękujmy za Polski Ład. Dochody z pit-u spadną znacząco. A rząd ma to generalnie w nosie i sypnie jednorazowo trochę ochłapów.
 Sugerujesz, ścierK0 z agencji pato-pr, że Dziad Jakubowicki uniesie się "honorem" i wzgardzi środkami dla miasta-wydmuszki z PŁ?
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 19:19
-8
Łatwo zauważyć, że cięcia dotyczą głównie starych dzielni zamieszkanych przez "plebs", tj. tam, gdzie dewelo-buraczki nie mają wielkiego P0la do P0PiSu, jak LSM, Bronowice czy Wieniawa.
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 19:19
-8
Dziad Jakubowicki zatopił finanse Łysogrodu i teraz dziaduje na wszystkim. PS. A jak wygląda odśnieżanie w Jakubowicach? PPS. Tak, wiem, ociężała umysłowo ścierK0, że Dziad Jakubowicki mieszka i płaci podatki w gminie Niemce.
Avatar
ajs66 / 1 grudnia 2021 r. o 12:33
0
Na najlepiej oczyszczanych ulicach luźny śnieg może się utrzymywać nawet do dwóch godzin po ustaniu opadów, a błoto pośniegowe nawet przez cztery godziny. PARANOJA. Czyli jeszcze przez 2 godziny po tym jak spadnie śnieg, nasi drodzy drogowcy będą się przyglądać jak auta stoją w zapach. Czy jakiś ratuszowy "geniusz" wie, jak ważnym łącznikiem między dzielnicami jest Rusałka.?
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 19:21
-7
No cóż, podziękujmy za Polski Ład. Dochody z pit-u spadną znacząco. A rząd ma to generalnie w nosie i sypnie jednorazowo trochę ochłapów.
 Sugerujesz, ścierK0 z agencji pato-pr, że Dziad Jakubowicki uniesie się "honorem" i wzgardzi środkami dla miasta-wydmuszki z PŁ?
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 19:19
-8
Łatwo zauważyć, że cięcia dotyczą głównie starych dzielni zamieszkanych przez "plebs", tj. tam, gdzie dewelo-buraczki nie mają wielkiego P0la do P0PiSu, jak LSM, Bronowice czy Wieniawa.
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 19:19
-8
Dziad Jakubowicki zatopił finanse Łysogrodu i teraz dziaduje na wszystkim. PS. A jak wygląda odśnieżanie w Jakubowicach? PPS. Tak, wiem, ociężała umysłowo ścierK0, że Dziad Jakubowicki mieszka i płaci podatki w gminie Niemce.
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 19:18
-6
Co znaczy "dziura" w postaci kilkudziesięciu mln, skoro Szastacz Jakubowicki rocznie P0trafłi wydać nawet kilkaset mln na zbędne (albo niezbędne tylK0 dewelo-buraczkom) bizancjum?
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 17:56
-11
Czy wyznaczono już specjalny oddział do odśnieżania tebewałowej pseudo-ścieżki na GCz, żeby "plebs" mógł cieszyć się "parkiem"?
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 17:55
-13
Dziad Jakubowicki zimy się nie boi - swoim 3-tonowym autem-czołgiem porusza się tylK0 P0 drogach pierwszej kategorii odśnieżania (jestem przekonana, że jaK0 jeden z głównych PIT-owych sP0nsorów gminy Niemce, może liczyć na sprawne odśnieżanK0 uliczki, na której znajduje się chatka dewelo-baby-jagi, która to przygarnęła Dziada pod swój dach).
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 17:54
-12
K0smiżulo, śmierdząca ścierK0 z agencji pato-pr, trzep w łapki od P0czątku.
Avatar
Kosmitulo / 30 listopada 2021 r. o 17:22
+12
Czytasz komentarze i się zastanawiasz co jest gorsze. Imbecyl rzucający na lewo i prawo czerstwymi sucharami i myślący że są zabawne czy płatny pisowski troll posiadający mózg wielkości orzecha włoskiego?
Avatar
Japolan / 30 listopada 2021 r. o 14:40
-27
Dziad Jakubowicki zatopił finanse Łysogrodu i teraz dziaduje na wszystkim. PS. A jak wygląda odśnieżanie w Jakubowicach? PPS. Tak, wiem, ociężała umysłowo ścierK0, że Dziad Jakubowicki mieszka i płaci podatki w gminie Niemce.
Protestuję przeciwko naruszaniu parytetów płciowych! Ciągle o jakimś "Dziadu". Czyżby z tej wiochy pouciekały wszystkie baby (niekoniecznie Jagi)?
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert "Od serca do ucha vol.2" w Chatce Żaka
28 stycznia 2022, 18:00

Koncert "Od serca do ucha vol.2" w Chatce Żaka

Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie wystąpią 28 stycznia o godz. 18 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) z koncertem "Od serca do ucha".

Pozycjonowanie stron w Lublinie - od czego zacząć?

Pozycjonowanie stron w Lublinie - od czego zacząć?

Mówi się – słusznie oczywiście – że większość biznesów przenosi się do internetu, w ten czy inny sposób. I że sukces będzie udziałem tych, którzy będą potrafili odpowiednio wykorzystać możliwości promocji swojej witryny/firmy. W głównej mierze zaś tych, którzy znajdą się na czołowych pozycjach wyników wyszukiwania Google. Aby tego dokonać, należy podjąć działania, które określane są jako pozycjonowanie stron internetowych. Ale co trzeba zrobić, zanim zaczniemy wdrażać strategię pozycjonowania?

Uczniowie przechodzą na zdalną naukę. Nie przez COVID-19, tylko z powodu pożaru
Aktualizacja
galeria

Uczniowie przechodzą na zdalną naukę. Nie przez COVID-19, tylko z powodu pożaru

Na pewno do końca tygodnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach będą uczyć się zdalnie. Zmiana trybu nauki ma związek z pożarem, który wybuchł w budynku szkoły w nocy z poniedziałku na wtorek. Zniszczona została jedna z sal lekcyjnych.

Niemal 37 tysięcy nowych chorych. Bardzo dużo zakażeń w Lubelskiem

Niemal 37 tysięcy nowych chorych. Bardzo dużo zakażeń w Lubelskiem

Resort zdrowia podał najnowsze dane pandemiczne. Z przedstawionego we wtorek raportu wynika, że w całym kraju przybyło blisko 37 tysięcy zakażeń koronawirusem.

Nauka zdalna. Nieoficjalnie: w dużych miastach

Nauka zdalna. Nieoficjalnie: w dużych miastach

Dzieci i młodzież uczące się w dużych miastach mogą zostać skierowane na naukę zdalną. To jeden z rozważanych przez rząd scenariuszy.

Za i przeciw spalarni śmieci w Kraśniku. Dziś spotkanie dla mieszkańców

Za i przeciw spalarni śmieci w Kraśniku. Dziś spotkanie dla mieszkańców

Przedstawiciele inwestora, władze miasta, ekolodzy, radni a także mieszkańcy wezmą udział w dzisiejszym spotkaniu na temat planowanej budowy spalarni śmieci w Kraśniku. Konsultacje rozpoczną się o godz. 17 w Centrum Kultury i Promocji. Spotkanie będzie transmitowane w internecie.

Miejscówka widmo. Kibic otrzymał bilet z miejscem, którego nie ma

Miejscówka widmo. Kibic otrzymał bilet z miejscem, którego nie ma

Nasz czytelnik, pan Paweł, zakupił bilet na mecz LUK Lublin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle na miejsce, którego nie było w hali Globus. Kibic interweniował u pośrednika, który sprzedał mu trefny bilet, u zarządcy hali, jak też w lubelskim klubie

Jest nowy szef lubelskiego więziennictwa

Jest nowy szef lubelskiego więziennictwa

Ppłk Cyprian Bas został dyrektorem okręgowym Służby Więziennej w Lublinie. Do tej pory pracował w Opolu Lubelskim.

Puławy. Mediateka coraz droższa. Potrzeba 3 miliony więcej

Puławy. Mediateka coraz droższa. Potrzeba 3 miliony więcej

Nowa siedziba miejskiej biblioteki będzie kosztowała więcej niż pierwotnie zakładano. W tym roku budżet prac wzrośnie o co najmniej 3 mln zł.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd w Puławach
30 stycznia 2022, 16:00

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd w Puławach

Ponad 450 zgłoszeń z całego kraju napłynęło na XXVII Ogólnopolski Koncert Kolęd w Puławach. Najpiękniejsze wykonania będzie można usłyszeć na żywo podczas koncertu laureatów 30 stycznia o godz. 16 Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4).

Nocny pożar w szkole. Paliło się w jednej z klas
zdjęcia
galeria

Nocny pożar w szkole. Paliło się w jednej z klas

Ogień pojawił się około północy z poniedziałku na wtorek. Na miejsce wezwano strażaków z Lublina i kilku jednostek OSP.

Raport drogowy. Na tych trasach w Lubelskiem trzeba uważać

Raport drogowy. Na tych trasach w Lubelskiem trzeba uważać

Najtrudniejsze warunki panują m.in. w okolicach Lubartowa, Parczewa czy Radzynia Podlaskiego. Tak wynika z informacji przekazanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Zwolniony ratownik – antyszczepionkowiec nagrał film skierowany do wojewody

Zwolniony ratownik – antyszczepionkowiec nagrał film skierowany do wojewody

Robert Oleniacz na nagraniu mówi, że szpital tymczasowy w Lublinie jest niepotrzebny. Ratownik medyczny został zwolniony z pracy po wystąpieniu podczas marszu antyszepionkowców w Lublinie.

Młodzieżowiec z Górnika Łęczna powołany do kadry narodowej

Młodzieżowiec z Górnika Łęczna powołany do kadry narodowej

16-letni zawodnik i wychowanek Górnika Łęczna Dawid Tkacz, który przebywa z pierwszym zespołem na zgrupowaniu w tureckiej Antalyi otrzymał powołanie na towarzyskie spotkania młodzieżowej reprezentacji Polski z Norwegią

Lublin. Czy prezes ważnego funduszu spycha ludzi poprzednika?

Lublin. Czy prezes ważnego funduszu spycha ludzi poprzednika?

Iskrzy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Szef instytucji zaproponował nowe warunki zatrudnienia szefowym zakładowego związku zawodowego, co spotkało się ze sprzeciwem „Solidarności”. Sprawę badała inspekcja pracy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty