Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2024 r.
12:00

Pożegnanie pełne wzruszeń. Dyrektorzy Grabskiego odeszli na emeryturę

Autor: Zdjęcie autora KN

Kierowała szkołą wiele lat. A kończąc ten rok szkolny się z nią oficjalnie rozstała. Dyrektor Elżbietę Sękowską, pożegnała w piątek cała społeczność Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Z placówką pożegnał się też wieloletni wicedyrektor Andrzej Szum.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kiedy w kwietniu 2007 roku po objęciu stanowiska dyrektora szkoły, przygotowywałam swoje pierwsze przemówienie, bardzo przejęta zapytałam syna, co takiego mam powiedzieć. A on mi odpowiedział: „Mamciu, mów co chcesz, byle krótko” i zawsze mówiłam krótko – rozpoczęła swoje pożegnalne przemówienie Elżbieta Sękowska.

Podkreśliła, że cieszy ją obecna, wysoka pozycja szkoły, a jest ona zasługą wspólnego wysiłku i dorobku wielu pokoleń. Zaznaczyła, że dla uczniów, nauczycieli i pracowników ZS nr 1, jest szkołą wyjątkową, nie ze względu na spektakularne osiągnięcia, dyplomy i certyfikaty, ale z powodu klimatu, twórczej atmosfery i kultury organizacyjnej.

– Zawsze będę dumna, że jako nauczyciel, wychowawca, wicedyrektor i dyrektor, pracowałam w szkole, w której szacunek do drugiego człowieka, był wartością najwyższą – mówiła Sękowska. Przypomniała też dokonania z ostatnich kilkunastu lat: autorskie przedsięwzięcia, wydarzenia, sesje popularno-naukowe,, ogólnopolskie kongresy i konferencje, liczne konkursy.

– Zrealizowaliśmy ponad sto projektów edukacyjnych w ciągu dziesięciu lat – podliczyła odchodząca dyrektor.

Andrzej Szum, również odchodzący na emeryturę wicedyrektor szkoły swoją przygodę z Grabskim rozpoczął w 1992 roku. Mówił nam, że na przestrzeni tych wszystkich lat w placówce na ul. Podwale 11 zmieniło się wszystko.

– Dawniej było łatwiej, po prostu uczyłem swoich uczniów. W chwili obecnej jestem psychologiem, psychiatrą, policjantem, prokuratorem, a nauczycielem to w wolnych chwilach. Przyznaję, że gdy wchodzę do swojej sali 108, to autentycznie czuję sie belfrem, bo wtedy mam czas. Poza salą jestem urzędnikiem, który siedzi w papierach, interweniuje lub szukam rozwiązania – podsumował pedagog.

Dodał, że najbardziej będzie mu brakowało „dzieciaków”, czyli uczniów. – Kontakt z nimi jest lekiem. Często słyszałem, że uczniowie lubią mnie słuchać. Właśnie tego, będzie mi brakowało. Przekazywania wiedzy i tej pasji. Było nią bycie nauczycielem przez 32 lata – zapewnia Andrzej Szum.

– Pani Elżbieta Sękowska i pan Andrzej Szum, ludzie, pedagodzy, przyjaciele, którzy byli drogowskazem na drodze mojego młodego życia, za co osobiście jestem im bardzo wdzięczna – zapewniała Kasia, absolwentka ZS1.


Aleksandra szkołę ukończyła rok temu, ale już za nią zatęskniła, więc była obecna na pożegnaniu Elżbiety Sękowskiej. – Cudowna osoba, bardzo ciepła, wspierająca i okazują zainteresowanie. Kochała wszystkich swoich uczniów, jak swoje własne dzieci. Podobnie jak dyrektor Szum. Był opiekunem naszego profilu, bardzo wspierający i pomagający w rozwiązywaniu problemów – wspominała.


Piotr uczył się w Grabskim w latach 2017-2021, na profilu technik informatyk. Jako przewodniczący samorządu uczniowskiego, bardzo chwalił sobie współpracę z dyrekcją, zwłaszcza w okresie pandemii. Podkreślił, że właśnie okres zdalnej szkoły pokazał, jak poważnie dyrekcja podchodziła do problemów uczniów. - Takich nauczycieli potrzeba w każdej szkole. Będzie ich bardzo brakowało. To pani dyrektor Elżbieta Sękowska stworzyła klimat tej szkoły – podsumował Piotr.


Dyrekcję chwalili również nauczyciele. – Elżbieta Sękowska i Andrzej Szum to wspaniali ludzie, nie tylko wspierający jako dyrekcja, ale pochylający się nad osobistym życiem pracowników. Jeśli chodzi o funkcjonowanie szkoły to fantastyczna organizacja i poczucie bezpieczeństwa, wysoka kultura pracy, kontrola z pochyleniem na wspieranie. Będzie nam ich bardzo brakowało w naszej społeczności szkolnej – mówiła Urszula Zwijacz, nauczyciel w ZS nr 1 w Lublinie.


Robert Podlecki maturę w Grabskim zdawał ponad trzydzieści lat temu, teraz jest nauczycielem w swojej szkole. Dyrektor Sękowska jest dla niego wspaniałym managerem, dobrym człowiekiem i przyjacielem.


– Dużo wymaga, dużo oczekuje, ale jeszcze więcej daje. Jest osobą, do której zawsze można się zwrócić o poradę. Zawsze otrzymywałem wsparcie. Kiedyś ktoś powiedział „dyrektorem sie bywa, człowiekiem sie jest”, w tym przypadku jest to połączone w jedną doskonałość – opowiadał Robert Podlecki.

I dodał: Dyrektor Andrzej Szum jest wiodącą postacią, jeśli chodzi o zarządzanie, podobnie jak pani Elżbieta, zawsze pomagał nam nauczycielom w wielu problemach z jakimi się zwracaliśmy. Świetny doradca w sprawach dotyczących, trudnych rodziców oraz jak namówić ucznia, aby chciał nadal dążyć do celu. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale te osoby będzie bardzo trudno zastąpić.


Wśród wielu przemówień i podziękowań, znalazły się też te najważniejsze, bo skierowane do uczniów, których ustępująca ze stanowiska dyrektor Elżbieta Sękowska kochała najbardziej.


– Kochani, żyjcie pełnią życia, angażujciee się, nie bądźcie zapatrzeni w siebie, odkrywajcie swoje talenty i pielęgnujcie pasje, wyznaczają cele, priorytety i to co ważne. Jeśli popełniacie błędy, tak jak my, to trudno, każdy je popełnia, ważne jest to co z tym zrobicie, dalej trzeba żyć i stawić temu czoła. Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy których jeszcze nie robiliście. Pamiętajcie od waszych wyborów i decyzji zależy to kim będziecie i jak potoczy sie wasz los – zwróciła się do swoich uczniów.

I mówiła też: Zasługujecie na szczęście i macie do niego prawo. Podążajcie za marzeniami i nie zapominajcie o wartościach, bo one w życiu są bezcenne. Bądźcie dobrymi ludźmi i dobrymi Polakami. Otoczenie szkoły zmienia się bardzo dynamicznie, w świecie zachodzą procesy i zjawiska, które będą miały ogromny wpływ na wasze życie i życie szkoły, dlatego otwartość szkoły na zmiany i gotowość na wdrażanie nowych rozwiązań są konieczne, ale zawsze na bazie fundamentów niezmiennych, które w tej szkole były, są i powinny pozostać. Mądrość, godność, prawda i uczciwość.

Na koniec dyrektor dodała: Czuję się spełniona zawodowo, kocham to miejsce i ludzi z nim związanych. Adres Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego przy ul. Podwale 11, zawsze będzie wśród tych na mapie mojego życia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty