Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2024 r.
12:00

Pożegnanie pełne wzruszeń. Dyrektorzy Grabskiego odeszli na emeryturę

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Kierowała szkołą wiele lat. A kończąc ten rok szkolny się z nią oficjalnie rozstała. Dyrektor Elżbietę Sękowską, pożegnała w piątek cała społeczność Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Z placówką pożegnał się też wieloletni wicedyrektor Andrzej Szum.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kiedy w kwietniu 2007 roku po objęciu stanowiska dyrektora szkoły, przygotowywałam swoje pierwsze przemówienie, bardzo przejęta zapytałam syna, co takiego mam powiedzieć. A on mi odpowiedział: „Mamciu, mów co chcesz, byle krótko” i zawsze mówiłam krótko – rozpoczęła swoje pożegnalne przemówienie Elżbieta Sękowska.

Podkreśliła, że cieszy ją obecna, wysoka pozycja szkoły, a jest ona zasługą wspólnego wysiłku i dorobku wielu pokoleń. Zaznaczyła, że dla uczniów, nauczycieli i pracowników ZS nr 1, jest szkołą wyjątkową, nie ze względu na spektakularne osiągnięcia, dyplomy i certyfikaty, ale z powodu klimatu, twórczej atmosfery i kultury organizacyjnej.

– Zawsze będę dumna, że jako nauczyciel, wychowawca, wicedyrektor i dyrektor, pracowałam w szkole, w której szacunek do drugiego człowieka, był wartością najwyższą – mówiła Sękowska. Przypomniała też dokonania z ostatnich kilkunastu lat: autorskie przedsięwzięcia, wydarzenia, sesje popularno-naukowe,, ogólnopolskie kongresy i konferencje, liczne konkursy.

– Zrealizowaliśmy ponad sto projektów edukacyjnych w ciągu dziesięciu lat – podliczyła odchodząca dyrektor.

Andrzej Szum, również odchodzący na emeryturę wicedyrektor szkoły swoją przygodę z Grabskim rozpoczął w 1992 roku. Mówił nam, że na przestrzeni tych wszystkich lat w placówce na ul. Podwale 11 zmieniło się wszystko.

– Dawniej było łatwiej, po prostu uczyłem swoich uczniów. W chwili obecnej jestem psychologiem, psychiatrą, policjantem, prokuratorem, a nauczycielem to w wolnych chwilach. Przyznaję, że gdy wchodzę do swojej sali 108, to autentycznie czuję sie belfrem, bo wtedy mam czas. Poza salą jestem urzędnikiem, który siedzi w papierach, interweniuje lub szukam rozwiązania – podsumował pedagog.

Dodał, że najbardziej będzie mu brakowało „dzieciaków”, czyli uczniów. – Kontakt z nimi jest lekiem. Często słyszałem, że uczniowie lubią mnie słuchać. Właśnie tego, będzie mi brakowało. Przekazywania wiedzy i tej pasji. Było nią bycie nauczycielem przez 32 lata – zapewnia Andrzej Szum.

– Pani Elżbieta Sękowska i pan Andrzej Szum, ludzie, pedagodzy, przyjaciele, którzy byli drogowskazem na drodze mojego młodego życia, za co osobiście jestem im bardzo wdzięczna – zapewniała Kasia, absolwentka ZS1.


Aleksandra szkołę ukończyła rok temu, ale już za nią zatęskniła, więc była obecna na pożegnaniu Elżbiety Sękowskiej. – Cudowna osoba, bardzo ciepła, wspierająca i okazują zainteresowanie. Kochała wszystkich swoich uczniów, jak swoje własne dzieci. Podobnie jak dyrektor Szum. Był opiekunem naszego profilu, bardzo wspierający i pomagający w rozwiązywaniu problemów – wspominała.


Piotr uczył się w Grabskim w latach 2017-2021, na profilu technik informatyk. Jako przewodniczący samorządu uczniowskiego, bardzo chwalił sobie współpracę z dyrekcją, zwłaszcza w okresie pandemii. Podkreślił, że właśnie okres zdalnej szkoły pokazał, jak poważnie dyrekcja podchodziła do problemów uczniów. - Takich nauczycieli potrzeba w każdej szkole. Będzie ich bardzo brakowało. To pani dyrektor Elżbieta Sękowska stworzyła klimat tej szkoły – podsumował Piotr.


Dyrekcję chwalili również nauczyciele. – Elżbieta Sękowska i Andrzej Szum to wspaniali ludzie, nie tylko wspierający jako dyrekcja, ale pochylający się nad osobistym życiem pracowników. Jeśli chodzi o funkcjonowanie szkoły to fantastyczna organizacja i poczucie bezpieczeństwa, wysoka kultura pracy, kontrola z pochyleniem na wspieranie. Będzie nam ich bardzo brakowało w naszej społeczności szkolnej – mówiła Urszula Zwijacz, nauczyciel w ZS nr 1 w Lublinie.


Robert Podlecki maturę w Grabskim zdawał ponad trzydzieści lat temu, teraz jest nauczycielem w swojej szkole. Dyrektor Sękowska jest dla niego wspaniałym managerem, dobrym człowiekiem i przyjacielem.


– Dużo wymaga, dużo oczekuje, ale jeszcze więcej daje. Jest osobą, do której zawsze można się zwrócić o poradę. Zawsze otrzymywałem wsparcie. Kiedyś ktoś powiedział „dyrektorem sie bywa, człowiekiem sie jest”, w tym przypadku jest to połączone w jedną doskonałość – opowiadał Robert Podlecki.

I dodał: Dyrektor Andrzej Szum jest wiodącą postacią, jeśli chodzi o zarządzanie, podobnie jak pani Elżbieta, zawsze pomagał nam nauczycielom w wielu problemach z jakimi się zwracaliśmy. Świetny doradca w sprawach dotyczących, trudnych rodziców oraz jak namówić ucznia, aby chciał nadal dążyć do celu. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale te osoby będzie bardzo trudno zastąpić.


Wśród wielu przemówień i podziękowań, znalazły się też te najważniejsze, bo skierowane do uczniów, których ustępująca ze stanowiska dyrektor Elżbieta Sękowska kochała najbardziej.


– Kochani, żyjcie pełnią życia, angażujciee się, nie bądźcie zapatrzeni w siebie, odkrywajcie swoje talenty i pielęgnujcie pasje, wyznaczają cele, priorytety i to co ważne. Jeśli popełniacie błędy, tak jak my, to trudno, każdy je popełnia, ważne jest to co z tym zrobicie, dalej trzeba żyć i stawić temu czoła. Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy których jeszcze nie robiliście. Pamiętajcie od waszych wyborów i decyzji zależy to kim będziecie i jak potoczy sie wasz los – zwróciła się do swoich uczniów.

I mówiła też: Zasługujecie na szczęście i macie do niego prawo. Podążajcie za marzeniami i nie zapominajcie o wartościach, bo one w życiu są bezcenne. Bądźcie dobrymi ludźmi i dobrymi Polakami. Otoczenie szkoły zmienia się bardzo dynamicznie, w świecie zachodzą procesy i zjawiska, które będą miały ogromny wpływ na wasze życie i życie szkoły, dlatego otwartość szkoły na zmiany i gotowość na wdrażanie nowych rozwiązań są konieczne, ale zawsze na bazie fundamentów niezmiennych, które w tej szkole były, są i powinny pozostać. Mądrość, godność, prawda i uczciwość.

Na koniec dyrektor dodała: Czuję się spełniona zawodowo, kocham to miejsce i ludzi z nim związanych. Adres Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego przy ul. Podwale 11, zawsze będzie wśród tych na mapie mojego życia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Fatalna pomyłka ciał na pogrzebie. Śledztwo blisko finału

Fatalna pomyłka ciał na pogrzebie. Śledztwo blisko finału

Trzy koleżanki, aktorki amatorskiego teatru zginęły w tragicznym wypadku w Chodlu. Na pogrzebie jednej z nich doszło do fatalnej pomyłki zwłok. Prokuratura niedługo zakończy śledztwo w tej sprawie.

Dermatolog bezpłatnie zbada znamiona

Dermatolog bezpłatnie zbada znamiona

To najbardziej złośliwy nowotwór skóry. W czterech miastach w regionie będzie można skorzystać z badań w ramach profilaktyki czerniaka.

Justyna Adamczuk (z piłką) ma za sobą udany turniej na Litwie

Zawodniczki Polskiego Cukru AZS UMCS i Bogdanki AZS UMCS zagrały w młodzieżowej reprezentacji Polski

Cztery zawodniczki z Lublina wystąpiły w młodzieżowej reprezentacji Polski walczącej w mistrzostwach Europy U-20 na Litwie

Miejsca postojowe, toaleta i poidełko
biała podlaska
galeria

Zmiany przy Małpim Gaju. Można nie tylko spokojnie zaparkować

Można już spokojnie zaparkować i napić się wody. Przy parku Małpi Gaj powstała też publiczna toaleta.

Uwaga, woda nie nadaje się do spożycia. Blisko 2 tys. mieszkańców bez wody

Uwaga, woda nie nadaje się do spożycia. Blisko 2 tys. mieszkańców bez wody

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała, że w wodociągu wykryto bakterie z grupy enterokoki. Woda nie nadaje się do spożycia.

Woda to żywioł - ostrzegają policjanci

Wyskoczył z łódki, żeby dopłynąć do brzegu. Już nie wypłynął

Woda zbiera żniwo. W Woli Przybysławskiej 56-letni mężczyzna wskoczył do stawu i już nie wypłynął. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Maxi Zoo otwiera trzeci sklep w Lublinie

Maxi Zoo otwiera trzeci sklep w Lublinie

Mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Już od 17 lipca możesz robić zakupy w nowym sklepie Maxi Zoo w Parku Handlowym Leclerc Tatary przy ulicy Mełgiewska 2B w Lublinie, w którym znajdziesz ponad 8000 różnorodnych artykułów dla zwierząt. Dodatkowo, w dniach 17-20 lipca w sklepie czekać będzie na Ciebie wyjątkowa promocja i niespodzianki. Zapraszamy na zakupy z Twoim zwierzakiem!

Przyjmujący Bogdanki LUK Lublin Wilfredo Leon był w kadrze reprezentacji Polski podczas Memoriału Huberta Jerzego Wagnera

Reprezentacja Polski z Wilfredo Leonem w kadrze wygrała Memoriał Huberta Jerzego Wagnera

W Krakowie rozegrany został 21. Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Z kompletem zwycięstw wygrała reprezentacja Polski

O aborcji, polityce i rolnictwie - Dzień Wschodzi z Mateuszem Winiarskim z PSL
Dzień Wschodzi
film

O aborcji, polityce i rolnictwie - Dzień Wschodzi z Mateuszem Winiarskim z PSL

Dzisiaj zapraszamy na rozmowę z Mateuszem Winiarskim, dyrektorem Lubelskiego Oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) oraz działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). Porozmawiamy o polityce i rolnictwie. Nie zabraknie pytań dotyczących głosowania przez PSL w sejmie w sprawie depenalizacji pomocy w aborcji, sytuacji w powiecie lubelskim oraz wypadkach w rolnictwie. Zapraszamy do obejrzenia.

Marcin Romanowski po przesłuchaniu trafił do szpitala? Będzie wniosek o areszt
AKTUALIZACJA

Marcin Romanowski po przesłuchaniu trafił do szpitala? Będzie wniosek o areszt

W poniedziałek poseł z Lubelszczyzny Marcin Romanowski został zatrzymany przez ABW i przewieziony do Prokuratury Krajowej. Dziennikarz TVP Info poinformował, że parlamentarzysta jest w drodze do szpitala.

Maszynista w ciężkiej traumie. Człowiek na torach nie słyszał ostrzeżeń

Maszynista w ciężkiej traumie. Człowiek na torach nie słyszał ostrzeżeń

Człowiek z rowerem na torach nie słyszał ostrzeżeń, 23-letni maszynista patrzył przerażony jak starszy człowiek nie reaguje na gwizd syreny. Hamulce lokomotywy nie były w stanie zatrzymać w porę wielotonowego składu

Żar lejący się z nieba i gwałtowna zmiana pogody. IMGW bije na alarm

Żar lejący się z nieba i gwałtowna zmiana pogody. IMGW bije na alarm

Najpierw termometry wskazujące nawet 35 stopni Celsjusza w cieniu, a potem gwałtowne burze z porywami wiatru do 110 km/h. IMGW wydaje dwa alerty dla Lubelszczyzny.

To oni będą reprezentować województwo lubelskie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

To oni będą reprezentować województwo lubelskie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

Polski Komitet Olimpijski podał pełną listę sportowców, którzy wezmą udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Nasze województwo będzie reprezentować 16-cioro przedstawicieli

Do kanalizacji deszczowej dostaje się nie tylko woda z opadów. Zdarza się także, że trafi tam ziemia, gałęzie lub liście płynące wraz z nurtem wodnym i przez to studzienki się zapychają.
TEMAT OD CZYTELNIKA

Woda płynie po ulicy, bo nie ma gdzie

Większy deszcz, który nawiedzi Lublin sprawia, że część ulic w mieście zamienia się w rwące potoki. Powodem jest niedrożna kanalizacja. Jednak miasto z tym walczy.

Czerwone Gitary, Top Girls to gwiazdy tegorocznych Dni Krasnobrodu
20 lipca 2024, 6:00

Czerwone Gitary, Top Girls to gwiazdy tegorocznych Dni Krasnobrodu

W najbliższą sobotę i niedzielę Krasnobród będzie świętował. Z okazji Dni Krasnobrodu przygotowano wiele atrakcji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty