Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2018 r.
18:15

Nagrobek niemieckiej siostry miłosierdzia na dnie Zalewu Zemborzyckiego. Skąd się tu wziął?

120 19 A A
Specjaliści są pewni, że znaleziony nagrobek pochodzi z mało znanego cmentarza przy ul. Nowy Świat
Specjaliści są pewni, że znaleziony nagrobek pochodzi z mało znanego cmentarza przy ul. Nowy Świat (fot. Paweł Małkowski)

W Zalewie Zemborzyckim jest bardzo niski stan wody. Dzięki temu dało się zauważyć, że na dnie leży jakiś spory kamień. Okazało się, że to nagrobek z zachowanym napisem. Nagrobny pomnik na początku XX wieku stał na terenie niewielkiego cmentarza przy ul. Nowy Świat. Kto i dlaczego zatopił go kilka kilometrów dalej? Na razie nie wiadomo

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- W płytkiej wodzie znajduje się płyta nagrobna, z której odczytać można kilka liter, w tym nazwisko „Vogel” – opowiada Paweł Małkowski, miłośnik historii, który opublikował w internecie film pokazujący znalezisko. – W pobliżu znajduje się kilka kamieni, które są najprawdopodobniej pozostałościami pomnika. Jeden z nich ma kształt zbliżony do trumny. Podobny znajduje się na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Sprawa trafiła do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, które poinformowało Wydział Gospodarki Komunalnej UM, a ten z kolei - lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Cmentarz wojenny

- Sprawami grobownictwa wojennego zajmą się właśnie te instytucje – tłumaczy Hubert Mącik, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. - Chcemy żeby kamienne fragmenty nagrobka wydobyć i z powrotem przenieść na cmentarz przy ul. Nowy Świat, gdzie się wcześniej znajdował. Żeby to się stało, konieczne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń.

Specjaliści są pewni, że znaleziony nagrobek pochodzi z mało znanego cmentarza przy ul. Nowy Świat. W roku 1915 miały zostać pochowanych na jego terenie siostry miłosierdzia pracujące w szpitalach wojskowych oraz szpitalu epidemiologicznym.

- Lublin był wtedy centralnym zapleczem szpitalnictwa dla 4 i 5 armii austriackiej – wyjaśnia Grzegorz Sztal z Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki czasu”. - W tym czasie działały w Lublinie cztery wojskowe szpitale, ośrodek amputacyjny i szpital zakaźny.

- Zachowały się materiały archiwalne na temat cmentarza przy ul. Nowy Świat – opowiada Hubert Mącik. - Wiemy, że były pochowane tam m.in. dwie siostry miłosierdzia, które pracowały w szpitalu wojskowym. Na ich mogiłach stały takie właśnie kamienne nagrobki. Żołnierze mieli nagrobki w formie krzyży żeliwnych.

Schwester i wandale

Nagrobek jednej z sióstr z Nowego Światu znajduje się dziś na cmentarzu wojskowym przy ul. Białej. Trafił tam w latach 80 ubiegłego wieku, bo został znaleziony na Węglinie. To płyta schwester Helene Preibe, która zmarła w sierpniu 1915 r. Grób kolejnej siostry, Klary Geinitz zmarłej we wrześniu tego samego roku, znajdziemy przy ul. Nowy Świat.

- Informacja, że niemal identyczny nagrobek znajduje się gdzieś w zalewie pojawiła się w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy także obniżono poziom wody – tłumaczy Mącik. - Pisał o tym w książce na temat cmentarzy z I wojny światowej w województwie lubelskim dr Marcin Dąbrowski. W jakich okolicznościach trafił do zalewu nikt nie wie. To jest zdumiewające, bo musiały trafić tam już po budowie akwenu. Gdyby znajdował się tam wcześniej na pewno zostałyby przeniesiony w inne miejsce.

Cmentarz przy Nowym Świecie był w pewnym momencie dosyć mocno zdewastowany. Być może elementy nagrobków zostały wywiezione właśnie wtedy.

Z mocno startego nagrobka znalezionego pod wodą można odczytać a raczej się domyślać napisu „schwester” – siostra oraz tego, że jej imię zaczynało się od litery H. Dobrze zachowało się za to nazwisko - Vogel.

- Wszystko to pokazuje jednoznacznie, że to osoba, która pracowała w szpitalu, gdzie zajmowała się rannymi i chorymi – uważa Mącik. – Chcemy żeby nagrobek wrócił na swoje miejsce. Mamy też pomysł, żeby uporządkować cmentarz. Teraz teren ten jest regularnie koszony i utrzymywany w czystości. Szykujemy się do szerszego działania. W planach jest m.in. otoczenie go odpowiednim ogrodzeniem stworzonym na podstawie zachowanych projektów.

Hermine miłosierdzia

Litera „H” na nagrobku pod woda to początek imienia Hermine. Hermine Vogel ze wschodniej Westfalii zmarła w Lublinie 23 sierpnia 1915 roku. Jej nazwisko i 260 innych niemieckich pielęgniarek, które zginęły w Wielkiej Wojnie troszcząc się o rannych i chorych można znaleźć na stronie im poświeconej. 1 sierpnia 1914 r. Niemiecki Czerwony Krzyż miał około 6000 wyszkolonych pielęgniarek, 1000 asystentek pielęgniarki i około 7000 pomocniczek. Kobiety, które zmarły w Lublinie – Helena Priebe z Gramenz, 9 wrzesnia 1915; Klara Geinitz z Rostock 24 września 1915 i siostra Hermina Vogel były jednymi z nich.

- Nie mamy czasu, żeby się zmęczyć, kiedy tak wielu czeka na naszą pomoc – pisała jedna z sióstr Czerwonego Krzyża w liście do domu. Wiele z nich nie wróciło z wojny. Co ciekawe, przy informacjach o siostrach zmarłych w Lublinie z powodu choroby jest adnotacja „żadnego znanego grobu”. Co nie jest prawdą

Cmentarz z ul. Nowy Świat

Pochówki prowadzono tu w sierpniu i wrześniu 1915 r. Taką lokalizację wybrano ze względu na sąsiedztwo szpitala wojskowego i koszar. Znajdować miało się na nim ponad 180 mogił: 161 żołnierzy niemieckich i niemieckich sióstr miłosierdzia, 21 żołnierzy carskich zmarłych w szpitalu. Cmentarz miał wielkość około 43 na 31 metrów i był otoczony kamiennym murem.

Dziś, oprócz kamiennych schodków, nie ma już śladu kaplicy, która też tam stała. Na terenie cmentarza oprócz mogił był także pomnik.

Podczas działań wojennych cmentarze powstawały masowo, w miejscach, w których żołnierze ginęli. Referaty grobownictwa wojennego zapisywały miejsca takich pochówków, w po przejściu frontu w latach 1916-1918 specjalnie powoływane w tym celu jednostki składające się z oficerów mających do pomocy jeńców rosyjskich odnajdowali je i przenosili szczątki na nowe duże nekropolie. Jednym z nich był cmentarz przy ul. Białej.

- Cmentarza przy ul. Nowy Świat nie przeniesiono, bo znajdował się blisko zespołu koszar. Był też już w jakimś stopniu urządzony – tłumaczy Mącik.

Pochówki prowadzono tu w sierpniu i wrześniu 1915 r.  Taką lokalizację wybrano ze względu na sąsiedztwo szpitala wojskowego i koszar
Pochówki prowadzono tu w sierpniu i wrześniu 1915 r. Taką lokalizację wybrano ze względu na sąsiedztwo szpitala wojskowego i koszar (fot. Krzysztof Mazur)
Nagrobek jednej z sióstr z Nowego Światu znajduje się dziś na cmentarzu wojskowym przy ul. Białej
Nagrobek jednej z sióstr z Nowego Światu znajduje się dziś na cmentarzu wojskowym przy ul. Białej (fot. Krzysztof Mazur)

Wideo: Paweł z Lublina

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wygaszanie odpowiedzialności / 7 listopada 2018 o 21:23
+18
POLAKU pomyśl... z jakiego powodu Niemcy i Austria likwidują resztki obozów koncentracyjnych z czasów 2 Wojny Swiatowej ????
Avatar
Niemieckie Zbrodnie / 7 listopada 2018 o 21:17
+18
--- 18.I.45. Niemcy (Liderzy Unii Europejskiej) likwidują w Lubawie Obóz Karny dla Polskich Dzieci i Młodzieży (Kinder und Jugendstraflager Löbau). "Krew ciekła,ustami,uszami i nosem..."wspomina Pan Witold Michalski...więzień obozu
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 19:42
+13
Uszanujmy to...
Avatar
KL / 7 listopada 2018 o 20:52
+7
Podobno zatopiono także starożytny kurhan i grób powstańców styczniowych.
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 19:12
+5
Skoro już dziennikarz tej redakcji nie potrafi odróżnić czym jest grób a czym płyta nagrobkowa to gratuluję...
Avatar
Piotrek / 7 listopada 2018 o 21:22
+4
Łowiłem kiedyś w nocy na łódce na Zalewie  i coś próbowała mnie wciągnąć do wody. Serio...
Avatar
wędkarz / 7 listopada 2018 o 21:11
+4
Ciekawe czy jacyś jeszcze  nieboszczycy znajdują się na dnie Zalewu Zemborzyckiego...
Avatar
ya / 8 listopada 2018 o 00:44
+3
sprawa prosta, ktoś jest na tym miejscu pochowany i jego rodzina zniszczyła nagrobek siostry
Avatar
pan pułkownik / 7 listopada 2018 o 21:19
+3
Klimat jak z Włatców Much
Avatar
Boniek / 7 listopada 2018 o 21:18
+1
Miłej kąpieli. Hehe...
Avatar
Gość / 9 listopada 2018 o 08:11
0
Naród niemiecki i Państwo niemcy nie powinno jiż dawno istnieć ! Ten barbarzyński pomiot powinien być starty z powierzchni ziemi !!
Avatar
Gość / 8 listopada 2018 o 23:45
0
Jaki nagrobek? Skoro siostra Hermine Vogel  pochowana zostala na Nowym Swiecie to w zalewie Zemborzyckim znajduje sie kawalek plyty nagrobnej.
Avatar
Gość / 8 listopada 2018 o 13:00
-1
Nie będzie niemiec pluł nam w twarz
Avatar
ya / 8 listopada 2018 o 00:44
+3
sprawa prosta, ktoś jest na tym miejscu pochowany i jego rodzina zniszczyła nagrobek siostry
Avatar
wygaszanie odpowiedzialności / 7 listopada 2018 o 21:23
+18
POLAKU pomyśl... z jakiego powodu Niemcy i Austria likwidują resztki obozów koncentracyjnych z czasów 2 Wojny Swiatowej ????
Avatar
Roman / 7 listopada 2018 o 21:23
-2
Niezłe jaja. W miejscu, gdzie  był cmentarz robili zalew.
Avatar
Piotrek / 7 listopada 2018 o 21:22
+4
Łowiłem kiedyś w nocy na łódce na Zalewie  i coś próbowała mnie wciągnąć do wody. Serio...
Avatar
zjarany Tomek / 7 listopada 2018 o 21:20
-1
A to już wiem czemu w okolicy Wyspy po pólnocy przy pełni księzyca straszy
Avatar
pan pułkownik / 7 listopada 2018 o 21:19
+3
Klimat jak z Włatców Much
Avatar
Boniek / 7 listopada 2018 o 21:18
+1
Miłej kąpieli. Hehe...
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Parking, przystanek, wypożyczalnia rowerów, wszystko w jednym miejscu. Dla wygody pasażerów [zdjęcia]
galeria

Parking, przystanek, wypożyczalnia rowerów, wszystko w jednym miejscu. Dla wygody pasażerów [zdjęcia] 1 0

Trwają prace nad budową węzła komunikacyjnego w Zamościu, który umożliwi bezproblemowe korzystanie z tzw. przejazdów łączonych. Gotowe są już miejsca, w których można zostawić auto, żeby przesiąść się do autobusu, pociągu lub wskoczyć na rower.

18-latek napadł na kobietę na os. Niepodległości w Łęcznej

18-latek napadł na kobietę na os. Niepodległości w Łęcznej 0 1

Policjanci z Łęcznej zatrzymali 18-latka, który napadł na 56-letnią kobietę. Wyrwał jej torebkę z pieniędzmi, kartą bankomatową i dokumentami. Policjanci odzyskali część skradzionych rzeczy.

Kjetil Mulelid Trio w Teatrze Starym
6 lutego 2019, 19:00

Kjetil Mulelid Trio w Teatrze Starym 0 0

W środę, 6 lutego o godz. 19 na scenie Teatru Starego w Lublinie (ul. Jezuicka 18) wystąpi Kjetil Mulelid Trio z Norwegii.

Pistolety, granatniki, działka. Coraz więcej prób przemytu broni i amunicji

Pistolety, granatniki, działka. Coraz więcej prób przemytu broni i amunicji 0 2

Były już pistolety, granatniki, 30-milimetrowe działka. Na początku stycznia na przejściu w Dorohusku wpadł Ukrainiec z częściami do haubicy. Ostatnio pogranicznicy przechwycili kilkanaście sztuk amunicji.

Stasinów: Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 63

Stasinów: Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 63 8 0

Do wypadku doszło około godz. 16.50 w Stasinowie na drodze krajowej nr 63 między Radzyniem Podlaskim a Wisznicami.

Ostrów Lubelski: Nie płacisz za wodę? Zamkną ci zawór

Ostrów Lubelski: Nie płacisz za wodę? Zamkną ci zawór 0 0

Ponad 50 tysięcy złotych zalegają za wodę odbiorcy z Ostrowa Lubelskiego. – Najbardziej oporni dłużnicy mogą wkrótce mieć sucho w kranach – zapowiada dystrybutor wody.

Kilka ciekawostek o pizzy, które każdy wielbiciel  powinien wiedzieć

Kilka ciekawostek o pizzy, które każdy wielbiciel powinien wiedzieć 0 1

Kochasz pizzę, ale strach przyznać się, ile jej zjadasz tygodniowo? Spokojnie, nic nie powiemy. Jednak jak przystało na prawdziwego fana, musisz znać tych kilka ciekawostek. W końcu kiedyś może trafić się quiz, w którym do wygrania będzie roczna dostawa twojego ulubionego przysmaku, a ta wiedza zawsze może się przydać!

Lamborghini Gallardo - 5 faktów o superszybkim samochodzie

Lamborghini Gallardo - 5 faktów o superszybkim samochodzie 0 0

Marka Lamborghini nierozerwalnie wiązana jest na całym świecie z super szybkimi samochodami, które szczycą się oryginalnym designem. Dla wielu model Lamborghini Gallardo jest ucieleśnieniem motoryzacyjnych marzeń. Przedstawiamy 5 faktów o marce Lamborghini i samym Gallardo.

Zarząd powiatu zdecydował o odwołaniu dyrektor I LO im. Czartoryskiego w Puławach ze stanowiska

Zarząd powiatu zdecydował o odwołaniu dyrektor I LO im. Czartoryskiego w Puławach ze stanowiska 259 25

Zakończyło się dzisiejsze posiedzenie zarządu powiatu puławskiego, który dyskutował o konsekwencjach wobec dyrektor I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach. Decyzja była jednomyślna - władze zdecydowały o odwołaniu Beaty Trzcińskiej-Staszczyk ze stanowiska.

Puchar Świata w skokach narciarskich wraca do Zakopanego
film

Puchar Świata w skokach narciarskich wraca do Zakopanego 0 1

Puchar Świata wraca do świątyni polskich skoków. W nadchodzący weekend, od 18 do 20 stycznia, najlepsi skoczkowie świata będą rywalizować na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Lubelskie: Uczennica upokorzona i pobita na placu obok szkoły. Urząd również zajmuje się sprawą

Lubelskie: Uczennica upokorzona i pobita na placu obok szkoły. Urząd również zajmuje się sprawą 21 16

Urząd Miasta w Białej Podlaskiej również monitoruje sprawę nękania i pobicia 15-letniej Izabeli.

Grupa Azoty będzie dalej sponsorować Wisłę Puławy?

Grupa Azoty będzie dalej sponsorować Wisłę Puławy? 6 3

Wszystko powinno się w końcu wyjaśnić. Na czwartek zaplanowano kolejną odsłonę Nadzwyczajnego Walnego Zebrania w Wiśle Puławy. Jest szansa, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. znowu wesprze klub

Vestige w Pracowniach Kultury Tatary
24 stycznia 2019, 20:00

Vestige w Pracowniach Kultury Tatary 1 0

W czwartek, 24 stycznia o godz. 20 w na scenie Pracowni Kultury Tatary (ul. Hutnicza 28a) wystąpi formacja Vestige.

Chcesz szybko sprzedać lub wynająć mieszkanie? Sprawdź, czym jest home staging

Chcesz szybko sprzedać lub wynająć mieszkanie? Sprawdź, czym jest home staging 0 0

Home staging to sztuka przygotowywania mieszkań do najmu lub sprzedaży, a home stager to specjalista, który się tym zajmuje. Takie usługi obejmują zwykle aranżację, dekorowanie i stylizację wnętrz, a także tworzenie przytulnej atmosfery. Sprawdź, na czym dokładnie polega home staging i jak samodzielnie przygotować mieszkanie na sprzedaż lub wynajem.

Civilization VI: Gathering Storm. I cóż, że ze Szwecji (wideo)
film

Civilization VI: Gathering Storm. I cóż, że ze Szwecji (wideo) 0 0

Ze Szwecji jest królowa Krystyna. A z Mali: Mansa Musa. To kolejne cywilizacje, na czele których będziemy mogli stawić czoła globalnemu ociepleniu w grze Civilization VI: Gathering Storm.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.