Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 lutego 2024 r.
18:22

Innowacyjny sprzęt pomaga w neurochirurgii

prof. Radosław Rola i pacjentka Jolanta
prof. Radosław Rola i pacjentka Jolanta (fot. WD)

Nowoczesne urządzenia do zabiegów neurochirurgicznych trafiły do szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Skomplikowane operacje mają być teraz precyzyjniejsze i bezpieczniejsze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Specjaliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 przeprowadzili już pierwsze operacje z użyciem nowego sprzętu. Placówka dysponuje m.in. aparatem USG, tomografem śródoperacyjnym z systemem neuronawigacji i oprogramowaniem rozszerzonej rzeczywistości. U pierwszego pacjenta skutecznie wykonano trudną technicznie biopsję guza z zastosowaniem ramienia robota. Kolejnym pacjentem była pani Jolanta, u której konieczne było usunięcie guza znajdującego się w trudnym położeniu.

- Była to operacja podwyższonego ryzyka. Guz był zlokalizowany w pobliżu dróg nerwowych odpowiedzialnych za ruch kończyn i również w pobliżu układu komorowego. To jest taki obszar, który generalnie jest trudniej dostępny dla nas ze względu na ryzyko uszkodzeń neurologicznych. Mogłoby to skutkować np. niedowładem rąk lub nóg. To, czym teraz dysponujemy to np. system USG śródoperacyjny sprzężony z neuronawigacją. W momencie, kiedy otworzyliśmy głowę, mogliśmy za pomocą USG nałożyć wynik tego badania na to, co mieliśmy stworzone przed operacją. Wiedzieliśmy jak wygląda przesunięcie struktur, tym samym mogliśmy z dużo większym bezpieczeństwem usuwać guz, jak również ocenić ile już usunęliśmy, bo ten system USG daje nam możliwość oceny rozległości usunięcia zmiany. W momencie, kiedy widzimy, że jesteśmy jeszcze w stanie bezpiecznie dalej się posuwać, możemy kontynuować zabieg – mówi prof. dr hab. n. med. Radosław Rola, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej SPSK nr 4 w Lublinie.

Innowacyjne sprzęty zwiększają bezpieczeństwo pacjentów, zmniejszają ryzyko powikłań, a także uskuteczniają i ułatwiają pracę lekarzy. 62-letnia pacjentka Jolanta, która przeszła zabieg usunięcia guza czuje się dobrze i nie skarży się na powikłania.

- Choroba przyszła bardzo niespodziewanie. Niczego nie odczuwałam w sensie fizycznym np. bólu głowy czy nie miałam żadnego omdlenia. Miałam podejrzenie udaru przez niedowład lewej strony ciała. Szczegółowe badania wykazały, że to jest właśnie ten guz. Moja droga pamięciowa przed operacją jest taka, że były lampy, a później już nie było lamp, tylko cudowne, ciepłe ręce mojego męża. Czułam się bardzo dobrze po zabiegu. Byłam świadoma wszystkiego, nie miałam problemów ani z poruszaniem się w obrębie przestrzeni łóżkowej ani z podnoszeniem stóp czy rąk – wspomina Pani Jolanta. Oprócz wymienionych zalet, sprzęt ma również przyspieszyć diagnostykę i leczenie, co ma w efekcie skrócić czas oczekiwania na przyjęcie na oddział.

Szpital został wyposażony ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko osi XI REACT-EU. Wśród zakupionej aparatury znalazły się m.in. akcesoria i oprogramowanie do integracji mikroskopu chirurgicznego z nawigacją śródoperacyjną, diatremie, nóż ultradźwiękowy, aparat USG z neuronawigacją, aparat do przyłóżkowego RTG, tomograf śródooeracyjny czy zestaw do neuroendoskopii. Urządzenia doposażyły Blok Operacyjny, Oddział Neurochirurgii oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Koszt realizacji projektu wyniósł ponad 12 mln złotych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty