Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 lutego 2020 r.
20:22

Spółdzielnie mieszkaniowe instalują kamery przy śmietnikach w Lublinie

37 36 A A
Monitoring wiat śmietnikowych działa m.in. przy ul. Szmaragdowej na Czubach
Monitoring wiat śmietnikowych działa m.in. przy ul. Szmaragdowej na Czubach (fot. Dominik Smaga)

Kolejne spółdzielnie mieszkaniowe decydują się na montaż kamer przy kontenerach na odpady. W ten sposób starają się wymóc na lokatorach prawidłową segregację odpadów. Wiele osób nie przejmuje się segregacją, dlatego papier ląduje w pojemnikach na plastik, a obok wiat śmietnikowych rosną sterty opon.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jak ludzie nie będą mieli nad sobą bata, to nie zaczną segregować – stwierdza jeden z mieszkańców lubelskiej ul. Szmaragdowej, gdzie Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kwatera” zamontowała kamery nad kontenerami.

Jedni to chwalą, bo widzą w tym sposób na zdyscyplinowanie sąsiadów, inni wątpią w skuteczność monitoringu.

– Skąd obserwująca nas osoba może wiedzieć, co znajduje się w worku? Równie dobrze mogę mieć w tym worku papier i wyrzucać go do kontenera przeznaczonego na plastik – mówi spotkana tu przez nas mieszkanka osiedla. – Strach mieć takie same worki jak sąsiedzi, bo jeszcze zostaniemy oskarżeni, że to my nie segregujemy – wtrąca jej mąż.

Kamery są też w innych dzielnicach.

– Monitoring w obrębie niektórych wiat śmietnikowych został już zamontowany – przyznaje Sławomir Osiński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów”. – Kamery służą do kontrolowania sytuacji, w których ktoś podrzuca śmieci lub nielegalnie składuje opony – wyjaśnia prezes, ale zastrzega, że nie chce instalować kamer we wnętrzach wiat, bo uważa to za zbędne. – Nie mamy żadnych uprawnień do wydawania mandatów lub innych kar z tym związanych.

– Przydałyby się jakieś środki dyscyplinowania ludzi – stwierdza pan Paweł, mieszkaniec os. Szymanowskiego, który skarży się, że wielu mieszkańców niestarannie podchodzi do segregacji. – Wyrzucają papier lub plastik do niewłaściwych pojemników. Resztki jedzenia lądują w zielonych kontenerach razem z foliowymi workami. Potrzeba więcej edukacji.

Zarządcy nieruchomości sami próbują edukować lokatorów. Spółdzielnia „Czechów” wrzucała do skrzynek na listy informacje o zasadach segregacji. Z różnym skutkiem. – Sam mieszkam na tym osiedlu i widzę, że niektórzy starannie segregują śmieci, inni niestety nie – mówi prezes Osiński.

Władze Lublina twierdzą, że skala problemu nie jest duża.

– Do urzędu nie wpływają skargi od spółdzielni ani wspólnot o nieprawidłowej segregacji odpadów – przekazuje nam Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza. – Zdarzają się przypadki pozostawiania odpadów obok wiat śmietnikowych. W szczególności odnosi się to do odpadów remontowo-budowlanych, opon samochodowych i zdekompletowanego sprzętu RTV AGD.

Spółdzielcy twierdzą jednak, że jest nad czym popracować. W poniedziałek specjalne spotkanie z władzami miasta zorganizował w tej sprawie Zarząd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Lublinie.

Pracownicy osiedlowych administracji zwracali uwagę na trudności związane z segregacją. – Omawiano również sprawy związane z ustaleniem rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do selektywnego zbierania odpadów komunalnych, warunków rozmieszczania tych pojemników oraz problemy z lokalizacją pojemników do selektywnej zbiórki – przyznaje Głazik. – Planowana jest organizacja kolejnych takich spotkań.

Nie tylko w Lublinie

• Po kamerę sięgnął niedawno burmistrz Janowa Lubelskiego. – Urządzenie przemieszczamy, aby raz było w jednym miejscu, raz w drugim – mówi Czesław Krzysztoń. – Mamy zgłoszenia od ludzi, którzy byli świadkami jak pod altanę śmietnikową podjechał jakiś samochód i ktoś coś z auta wyrzucał. Takie sytuacje chcemy mieć udokumentowane, żeby później można było namierzyć taką osobę i wystąpić z jakimś roszczeniem.

• Bardziej nietypową metodę wybrała spółdzielnia „Kolejarz” w Białej Podlaskiej, która zarządziła, że na jej osiedlach śmieci można wyrzucać tylko w obecności jej pracownika, wyłącznie w określonych godzinach (od godz. 6.30 do 7.30 oraz od 17 do 18 w dni powszednie, w soboty od godz. 17 do 18). Jej prezes tłumaczyła, że mieszkańcy nie segregują odpadów, więc spółdzielnia obciążana jest karami i musi się jakoś bronić.

(aa, eb)

e-Wydanie

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 lutego 2020 o 01:58
+22
Za śmieci to firmy odbierające powinny płacić obywatelowi który oddaje surowiec i do tego jeszcze posegregowany a u nas w Polsce wszystko jest postawione na głowie, ktoś tu kręci niezłe lody.
Avatar
kirk / 5 lutego 2020 o 21:25
+22
Śmieci. Największe oszustwo samorządowców ostatnich lat! Oddajemy surowiec, SUROWIEC(!!!) posegregowany, oddzielony od tego, co faktycznie jest odpadem i jeszcze musimy płacić naprawdę duże pieniądze by ktoś sobie ten surowiec wziął i jeszcze go sprzedał z zarobkiem. Czym jest papier oddzielony od innych odpadów? Surowcem za który przetwórcy tego papieru płacą pieniądze! Szkło? Jest, jak się nie mylę, jeden zakład w Polsce przetwarzający który odbiera każdą ilość! O plastiku i metalu nawet nie wspomnę bo trzeba być kretynem aby tego nie wiedzieć. Śmieci to żyła złota dla firm z tej branży bo dostają kasę dwa razy!!! Raz od Nas, drugi raz od odbiorców. Szczerze to mam gdzieś tą całą segregację właśnie dlatego że muszę się tak trudzić (mieć cztery pojemniki) i jeszcze za to płacić. Niech się trudzą ci, co na tym zarabiają. Ja po podwyżce wyrzucam wszystko do jednego wora z małym wyjątkiem - plastik i metal sprzedaję sam, nie wyrzucam za darmochę. Dziękuję za wypowiedź.
Śmieci. Największe oszustwo samorządowców ostatnich lat! Oddajemy surowiec, SUROWIEC(!!!) posegregowany, oddzielony od tego, co faktycznie jest odpadem i jeszcze musimy płacić naprawdę duże pieniądze by ktoś sobie ten surowiec wziął i jeszcze go sprzedał z zarobkiem. Czym jest papier oddzielony od innych odpadów? Surowcem za który przetwórcy tego papieru płacą pieniądze! Szkło? Jest, jak się nie mylę, jeden zakład w Polsce przetwarzający który odbiera każdą ilość! O plastiku i metalu nawet nie wspomnę bo trzeba być kretynem aby tego n... rozwiń
Avatar
Gość / 5 lutego 2020 o 20:52
+18
Jak zwykłą czynność można doprowadzić do absurdu.Przez lata mieszkańcy wrzucali śmieci do jednego kontenera, firma odbierała i było ok.Zbieracze wyciągali butelki, puszki czy papier i sprzedawali na skupie. Dzisiaj jest większość posegregowana i są wielkie problemy i jeszcze większe koszty.
Avatar
a ja / 5 lutego 2020 o 21:44
+16
Rozumiem, że do oglądania video trzeba będzie ze 4 osoby przynajmniej na małą wspólnotę. To nie lepiej żeby śmieci trafiały do jakiejś sortowni i żeby te 4 osoby na wspólnotę segregowały? Sposób pewniejszy, przyjaźniejszy itd... Robiąc z ludzi niewolników ukręcicie sobie bat na du psko. Zobaczycie jak zbiór takich niby drobnych rzeczy spowoduję lawinę ludzi na ulicach. W końcu szarzy ludzie nie wytrzymają i wyniosą tych gamoni na widłach ze stołków i taczkami wywioza na te monitorowane śmietniki.
Avatar
Pablo / 5 lutego 2020 o 23:47
+15
To już się odlać przy śmietniku nie będzie można.
Avatar
Japolan / 5 lutego 2020 o 22:29
+13
Stanisław Lem w jednej ze swych książek ukazał obraz powszechnej inwigilacji - nawet spuszczone do kibla podarte kartki spece łączyli i odczytywali treść (bo mogła być "nieprawomyślna"). Śmieciowa inwigilacja - na terytorium, gdzie oficjalnie działa "państwo prawa". Od transformacji do inwigilacji.
Avatar
O tym nie śniła nawet Frytka z Big Brother-a / 5 lutego 2020 o 22:17
+13
Sortownia odpadów po to jest żeby sortowała, a nie odbierała gotowy półprodukt od mieszkańców. Czysty zysk, a z nas wyzysk. Kontenery czy śmietniki w mieszkaniach organizujemy sami na nasz koszt. Przyjeżdża śmieciara od frakcji suchej i pakuje na siebie jak leci. To absurd. Proponuje zamontować kamerę na przyjeżdżające auta firm odbierających śmieci bio, papier, frakcję i szkło. A spółdzielnie czy też wspólnoty niech wystosują w pismach do mieszkańców i lokatorów szczegółowo listę odpadów co gdzie i do którego kontenera.
Avatar
Gość / 5 lutego 2020 o 21:12
+12
Wyraźnie widać, że ustawa smieciowa jest do kosza. Nie rozwiązuje żadnych kwestii, ale służy drenażowi mieszkańców, a śmieci ponownie ląduja w lasach
Avatar
rwlublin / 6 lutego 2020 o 06:37
+10
To kolejna ogromna afera PO - afera śmieciowa. A nieudolny PiS nie umie sobie z tym poradzić. W USA to firma odbierająca płaci mieszkańcom za śmieci i na tym zarabia. I nie ma żadnej segregacji- tylko na suche i mokre.
Avatar
Gość / 5 lutego 2020 o 20:50
+10
Wspólnota mieszkaniowa na tzw. nowej porębie - Weglinek.... Mieszkań 100 w bloku - na deklaracjach dla potrzeb śmieciowych 147 lokatorów - faktycznie miesza ok 300 osób :) nawet samochodów stoi więcej na parkingu niż zadeklarowanych mieszkańców :) Czy droższe samochody tym mniejsza deklarowana liczba zamieszkałych :)
Avatar
tyle / 6 lutego 2020 o 15:39
+8
hahahahaha chcieliście to macie! W Niemczech są 3 frakcje i wystarczy, ale jakby co to Pisdzielski rząd kłamie, że to UNIA nakazuje nas segregować na 5 frakcji.
co ty bredzisz ignorancie, w Niemczech mają minimum 5 frakcji, spróbuj w Berlinie wrzucić papierek do nie tego kubła co trzeba to od razu do gazu... obejrzyj se ten filmik:  ***s://***youtube.com/watch?v=2yFEeFqbVwg  
 W duzo mniejszej i gesciej zaludnionej Belgii sa tylko trzy frakcje, nie ma wiat smietnikowych a tym bardziej zamykanych a oplaty za smieci sa nizsze niz obecnie w polskich miastach. Swego czasu na koszt lokatorow wymieniano skrzynki pocztowe bo niby taki byl standard i wymog unijny ale nigdzie na Zachodzie takich skrzynek nie widzialem i kazdy ma jaka chce miec;p Jak nie widomo o co chodzi to zawsze chodzi o orzniecie przcietnego obywatela z kasy.
 W duzo mniejszej i gesciej zaludnionej Belgii sa tylko trzy frakcje, nie ma wiat smietnikowych a tym bardziej zamykanych a oplaty za smieci sa nizsze niz obecnie w polskich miastach. Swego czasu na koszt lokatorow wymieniano skrzynki pocztowe bo niby taki byl standard i wymog unijny ale nigdzie na Zachodzie takich skrzynek nie widzialem i kazdy ma jaka chce miec;p Jak nie widomo o co chodzi to zawsze chodzi o orzniecie przcietnego obywatela z kasy. rozwiń
Avatar
:) / 6 lutego 2020 o 15:06
-2
hahahahaha chcieliście to macie! W Niemczech są 3 frakcje i wystarczy, ale jakby co to Pisdzielski rząd kłamie, że to UNIA nakazuje nas segregować na 5 frakcji.
 co ty bredzisz ignorancie, w Niemczech mają minimum 5 frakcji, spróbuj w Berlinie wrzucić papierek do nie tego kubła co trzeba to od razu do gazu... obejrzyj se ten filmik:  ***s://***youtube.com/watch?v=2yFEeFqbVwg  
Avatar
Gość / 6 lutego 2020 o 14:25
0
hahahahaha chcieliście to macie! W Niemczech są 3 frakcje i wystarczy, ale jakby co to Pisdzielski rząd kłamie, że to UNIA nakazuje nas segregować na 5 frakcji.
Avatar
emigruję / 6 lutego 2020 o 14:00
+3
Zaplaciliscie frajerzy za budowe wiat smietnikowych i kamery, zaplacicie za wywoz smieci, ktore jeszcze musicie posegregowac na czym tez ktos zarabia. Nawet w krajach duzo bogatszych i czystszych jak Niemcy czy Holandia nie ma tak restrykcyjnych przepisow co do segregacji smieci i tak wysokich cen za jego wywoz. Kolejna po podwyzkach cen pradu i zywnosci, "dobra zmiana".
Avatar
thanatos / 6 lutego 2020 o 13:54
+5
Nie dosc, ze musze segregowac smieci, na czym zarabia kolega krolika to jeszcze musze za to placic - oto jak sie ludzi robi w chy..a. Dziwie sie tylko, ze nikt nie protestuje, gdyby zakazano uzywania facebooka to na uliach bylyby tlumy protestantow; przeciw abstrakcyjnym "zmianom klimatycznym" ciemnota protestuje ale przeciw dojeniu przez panstwo i aferzystow nie protestuje nikt. Zdegenerowany, przekupny narod z mentaloscia niewolnika i niezdolny do jakiegokolwiek racjonalnie uzasadnionego protestu i krytycznego myslenia.
Avatar
XXL / 6 lutego 2020 o 11:28
+2
czy dalej można zajść i oddać mocz w altanie???
 Zajść to można w ciążę. Do altany można wejść
Avatar
Meg / 6 lutego 2020 o 08:27
+9
Zgadzam się z wypowiedziami kilku osób - skoro segregujemy śmieci, i np. szkło czy papier będą potem odzyskiwane, to opłaty za śmieci powinny być niższe. A tymczasem podnieśli, czy to taka trochę "kara" za segregację? Trzeba było śmietniki nowe zakupić, a w mojej okolicy zmieniła się też firma odbierająca śmieci, każdego dnia odbierają coś innego więc też częściej jeżdżą. Może na to te koszty. Tylko, może lepiej inwestować w programy edukacyjne?żeby wychować świadome ekologiczne pokolenie. Albo właśnie tak jak w innych krajach - punkty, bony za oddanie szkła czy plastiku?
Zgadzam się z wypowiedziami kilku osób - skoro segregujemy śmieci, i np. szkło czy papier będą potem odzyskiwane, to opłaty za śmieci powinny być niższe. A tymczasem podnieśli, czy to taka trochę "kara" za segregację? Trzeba było śmietniki nowe zakupić, a w mojej okolicy zmieniła się też firma odbierająca śmieci, każdego dnia odbierają coś innego więc też częściej jeżdżą. Może na to te koszty. Tylko, może lepiej inwestować w programy edukacyjne?żeby wychować świadome ekologiczne pokolenie. Albo właśnie tak jak w innych krajach - ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 lutego 2020 o 08:23
+8
A co jak podrzucają śmieci ale nie mieszkańcy danego osiedla tylko przyjezdni
Avatar
Aga / 6 lutego 2020 o 08:14
+8
Kiedyś oglądałam fajny dokument o śmieciach, u Niemca babka szła ze zużytymi butelkami do sklepu tam stał automat do którego te butelki wrzucala i wyskakiwał jej bon na odpowiednią kwotę do tego sklepu. Nie rozumiem skąd ta oplata za śmieci przecież oddając gotowy produkt, czysty i umyty, to mi powinna firma odbierająca płacić. Rząd zmienił sposób segregacji odpadów ale nie nakazał zmieniać opłat, są w naszym województwie samorządy gdzie opłaty nie wzrosły, de facto rządzi tam pis. Śmieci są największym oszustwem naszych czasów!!!!
Avatar
F. / 6 lutego 2020 o 07:58
+2
Odwieźć na tzw. PSZOK (punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych). Usługa bezpłatna dla mieszkańców miasta. 
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Azoty II Puławy – AZS UJK Kielce 27:35. Sześć goli w minutę

Azoty II Puławy – AZS UJK Kielce 27:35. Sześć goli w minutę 0 0

W zaległym meczu 13. kolejki rezerwy Azotów Puławy przegrały z AZS UJK Kielce 27:35

22 ofiary i największy proces o pedofilie w Polsce. Ruszyła sprawa księdza Mariana W.
film

22 ofiary i największy proces o pedofilie w Polsce. Ruszyła sprawa księdza Mariana W. 0 0

Nowy Targ (woj. małopolskie). Rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców, jednak postępowanie dotyczące połowy z nich zostało umorzone ze względu na przedawnienie. Jak mówi pełnomocnik części pokrzywdzonych, to jak dotąd największy tego typu proces.

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku 0 0

Wymiana blisko 11 km rur wraz z wymianą armatury w 21 komorach zasuw. Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek w Świdniku rozpoczyna modernizację magistrali wodociągowej w mieście.

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie 0 0

Kierujący samochodem ciężarowym z naczepą, zakończył jazdę w przydrożnym rowie i zablokował na ponad godzinę drogę krajową nr 48.

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób
film

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób 2 9

Hanau, Niemcy. Co najmniej 11 osób zginęło w dwóch strzelaninach na zachodzie Niemiec. Do obu zdarzeń doszło w środę (19.02) wieczorem w stutysięcznym mieście Hanau, leżącym niedaleko Frankfurtu nad Menem. Policja ustaliła, że pierwsza strzelanina miała miejsce w barze w centrum miasta. Zginęły tam trzy osoby.

Koncert karnawałowy w DK LSM
21 lutego 2020, 18:00

Koncert karnawałowy w DK LSM 0 1

Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku zaprasza 21 lutego o godz. 18 do Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) na koncert karnawałowy z udziałem Zespołu Wokalnego Pasjonatta oraz Społecznego Ogniska Baletowego.

Powstaje drugi tor linii kolejowej do Warszawy. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego

Powstaje drugi tor linii kolejowej do Warszawy. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego 2 14

Gotowa jest już spora część drugiego toru odnawianej linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Wczesną jesienią na nowy tor mają wjechać pociągi. Nie zanosi się jednak na szybkie powstanie miejskiego odcinka drogi do peronu Lublina Zachodniego.

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora
Reportaż Uwagi! TVN
film

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora 47 6

- Wesprzyjcie mnie, nie pozwólcie, żebym umarła – prosiła ze łzami w oczach. Historia 40-letniej matki dwójki dzieci zmagającej się z rzadkim nowotworem poruszyła tysiące osób. Jej choroba okazała się fikcją.

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork 0 0

W 22. kolejce spotkań LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork już w czwartek. Powodem przyspieszenia terminu meczu są kłopoty gospodarzy z halą w weekend

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu 0 1

Do wypadku doszło w miejscowości Stołpie (pow. chełmski) na trasie Lublin-Chełm na drodze krajowej nr 12. Jedna osoba została poszkodowana.

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę 0 11

Zatrzymano ponad 20 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT na masową skalę. W akcji brali udział policjanci z CBŚP, agencji ABW oraz celnicy. Według śledczych, podejrzani wyłudzili przynajmniej 35 mln zł.

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn 0 0

Totalna dominacja w Londynie i pogrom w Mediolanie. Tak można podsumować w skrócie środowe starcia 1/8 finału najlepszych europejskich rozgrywek

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia] 1 10

Ulica Staszica jest już zamknięta dla ruchu samochodów, ale piesi mogą się tędy przemieszczać.