Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 października 2023 r.
20:29

Kampanii wyborczej 2023 cienie i blaski. Co z niej zapamiętamy?

(fot. archiwum )

Już w tę niedzielę zdecydujemy o tym, kto będzie rządził Polską przez kolejne cztery lata. Wybory parlamentarne poprzedziła trwająca niemal dwa miesiące kampania wyborcza. Jak ją zapamiętamy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kampania wystartowała 8 sierpnia, choć trudno nie odnieść wrażenia, że zaczęła się o wiele wcześniej. Ale oficjalnie rozpoczęło ją ogłoszenie przez prezydenta Andrzeja Dudę terminu wyborów, który decyzją głowy państwa został wyznaczony na 15 października.

Wydarzenia, konferencje i wizyty liderów

Start kampanii wiązał się ze wzmożoną aktywnością polityków, którzy w ostatnich tygodniach mieli wpisane w swoich kalendarzach nawet po kilka wydarzeń dziennie. Niemal codziennie organizowali konferencje prasowe, podczas których prezentowali swoje programy wyborcze.

W działania kampanijne i wspieranie lokalnych kandydatów angażowali się także krajowi liderzy poszczególnych partii. W ostatnią sobotę w konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie wziął udział prezes tej formacji Jarosław Kaczyński. W sali Filharmonii Lubelskiej. Dwukrotnie nasz region odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Pod koniec września uczestniczył w wiecu w Świdniku, a kilka dni później, podczas jednodniowego objazdu, odwiedził Szkołę Orląt w Dęblinie, gospodarstwo rolne pod Kurowem, podstawówkę w Skokowie pod Opolem Lubelskim, zakład produkcyjny w Gościeradowie, a na koniec wizyty spotkał się z mieszkańcami Kraśnika.

 >>> Morawiecki na Lubelszczyźnie. W dęblińskiej Szkole Orląt mówił o bezpieczeństwie <<<

Z czołowych postaci Koalicji Obywatelskiej w Lublinie pojawił się Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy lokalnych kandydatów KO i paktu senackiego wspierał podczas wiecu pod lubelskim Ratuszem.

>>> Lubelskie. Lider ludowców obiecuje akademiki za złotówkę <<<

W ostatni weekend foodtruckiem do naszego regionu przyjechał lider wchodzącego w skład Trzeciej Drogi Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Przyćmić spróbuje do będący jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Konfederacji Sławomir Mentzen, który na dzisiejsze spotkanie w Lublinie przyleciał… śmigłowcem.

 

Rekwizyt kampanii

Gdybyśmy mieli takowy wskazać, nasz wybór padłby na megafon, który często nosiła przy sobie posłanka Koalicji Obywatelskiej Marta Wcisło. Liderka lubelskiej listy KO z tym urządzeniem w ręku kilkukrotnie zakłócała wydarzenia z udziałem swoich oponentów politycznych, m.in. konferencję prasową wiceministrów aktywów państwowych Jana Kanthaka i rolnictwa – Janusza Kowalskiego, czy galę, w której uczestniczyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości (a kiedyś Lewicy) Monika Pawłowska.

>>> Awantura na konferencji Janusza Kowalskiego. Do akcji wkroczyła lubelska posłanka <<<

Po raz kolejny megafon poszedł w ruch w ostatnią środę. Gdy na stadionie żużlowym przy Al. Zygmuntowskich kandydaci PiS Michał Moskal i Lech Sprawka składali wyborczą obietnicę dotyczącą zapewnienia rządowych milionów na budowę nowego obiektu dla żużlowców (jednocześnie krytykując władze Lublina z Platformy Obywatelskiej za opieszałość w tej kwestii), parlamentarzystka przyszła ich przekrzyczeć i wyrazić swoje zdanie na ten temat.

 

Hetman kontra marszałek

Marszałek województwa Jarosław Stawiarski przez długi czas był wymieniany jako potencjalny lider listy PiS w okręgu chełmskim. Ostatecznie w wyborach nie wystartował, co nie oznacza, że jego osoba nie pojawiła się w tegorocznej kampanii. I nie chodzi tylko o billboardy, na których pojawia się z popieraną przez niego kandydatką do Sejmu, którą jest radna sejmiku województwa Anna Baluch z Kraśnika.

Marszałka kilkukrotnie zaczepiał lider wojewódzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman, który do Sejmu startuje z drugiego miejsca na lubelskiej liście Trzeciej Drogi. Zarzucał mu między innymi mówienie nieprawdy w sprawie podziału środków unijnych i wprowadzanie ich beneficjentów w błąd. Podczas jednej z konferencji Hetman przyniósł dla niego prezent – paczkę z melisą „na ukojenie nerwów”. Stawiarski odgryzł się filmem w mediach społecznościowych, w którym zalecił europosłowi zażywanie... leku na biegunkę.

 

Senackie zgrzyty

Spore emocje towarzyszą wyborom do Senatu, zwłaszcza w Lublinie. Tu głównymi faworytami do walki o senacki mandat wydają się być wojewoda lubelski Lech Sprawka z PiS i związany z Polską 2050, pochodzący z Warszawy Jacek Trela, który reprezentuje tworzony przez ugrupowania opozycyjne pakt senacki. W sumie kandydatów w stolicy województwa jest pięciu, a jednym z nich jest wiceprzewodniczący lubelskiej Rady Miasta Marcin Nowak, który startuje z własnego komitetu wyborczego.

Jego kandydatura nie spodobała się w lokalnych kręgach opozycyjnych. Pojawiły się komentarze, że jego kampanię finansuje Prawo i Sprawiedliwość, a wszystko po to, by odebrać głosy Treli. O wycofanie się z wyborów do lubelskiego radnego publicznie apelowali nawet prezydent Lublina Krzysztof Żuk i przewodniczący Rady Miasta Jarosław Pakuła wraz z pozostałymi radnymi z prezydenckiego klubu. Bezskutecznie, bo Nowak nie tylko nie zrezygnował z udziału w wyborach, ale też konsekwentnie wytykał Treli, że jest człowiekiem „z zewnątrz”.

Ostatnio zrobił to nawet recytując wiersz. – A swoją drogą mnie też się marzy Lublin bez żadnych spadochroniarzy, co przyjeżdżają tutaj po brawa, bo tak orzekła sobie Warszawa – zakończył swój poetycki występ.

>>> Kandydat do Senatu mówi wierszem. I wbija szpilkę konkurentowi <<<

Wyłom w pakcie senackim miał miejsce także w Zamościu. Tu opozycja wskazała na lokalnego lekarza Marka Lipca z Platformy Obywatelskiej, choć wcześniej jako potencjalnego kandydata z tego okręgu wskazywała byłego marszałka województwa, obecnego radnego sejmiku Arkadiusza Bratkowskiego. Bratkowski jednak się nie poddał i w wyborach wystartował tłumacząc to tym, że prosili go o to mieszkańcy Zamojszczyzny.

 Ciekawie zapowiada się bój o Senat w Chełmie. Obecny senator z tego okręgu Józef Zając, który w przeszłości kandydował już jako reprezentant PSL i PiS, tym razem startuje pod szyldem paktu senackiego. Jego konkurentką z Prawa i Sprawiedliwości będzie Kamila Grzywaczewska, która w kampanii otwarcie krytykowała doświadczonego parlamentarzystę i wzywała go do debaty. Do dyskusji jednak nie doszło. Tę rywalizację, podobnie jak wiele innych, w najbliższą niedzielę rozstrzygną wyborcy.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty