Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 maja 2019 r.
21:12

Ks. Szostek z KUL o dymisji biskupów: Nie zdziwiłbym się, gdyby tak było

210 51 A A
- W „Klerze” jest fabuła, u braci Sekielskich świadectwa - mówi ks. prof. dr. hab. Andrzej Szostek z KUL
- W „Klerze” jest fabuła, u braci Sekielskich świadectwa - mówi ks. prof. dr. hab. Andrzej Szostek z KUL

- Kościół musi przez to przejść. Całą tę sprawę należy odsłonić i wyjaśnić, z całą uczciwością. Inaczej my, księża, będziemy nie tylko postrzegani jako ludzie obłudni i fałszywi, ale tacy rzeczywiście będziemy - mówi ks. prof. dr. hab. Andrzej Szostek z KUL

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z ks. prof. dr. hab. Andrzejem Szostkiem, etykiem, rektorem KUL w latach 1998-2004, który obecnie jest związany z Uniwersytetem Warszawskim

• W tym roku do lubelskiej kurii zgłosiła się kolejna osoba dorosła, która powiedziała, że jako dziecko była molestowana przez księdza. Czy po filmie „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich to jest czas, aby ofiary księży-pedofilów wyszły z ukrycia?

- Czas na to jest, ale też był już wcześniej. Jestem pełen podziwu dla bohaterów filmu, którzy zeznali w nim prawdę. Podobno już do pewnych instytucji, zarówno kościelnych jak też świeckich, zwraca się coraz więcej osób. Kościół musi przez to przejść. Całą tę sprawę należy odsłonić i wyjaśnić, z całą uczciwością. Inaczej my, księża, będziemy nie tylko postrzegani jako ludzie obłudni i fałszywi, ale tacy rzeczywiście będziemy. Podejrzewam, że z tego oczyszczenia prawdopodobnie wynikną jakieś koszty, w tej chwili trudne do przewidzenia. Może być tak, że Kościół straci autorytet. Może będzie mniej powołań. Może ludzie zaczną z kościoła odchodzić. Jeśli tak się stanie, to trudno. Trzeba będzie przez to przejść. Za cenę kłamstwa nie wolno utrzymywać jakiegokolwiek autorytetu czy innego przywileju.

• W czerwcu do Polski przyjeżdża arcybiskup Malty Charles Scicluna, który z ramienia papieża zajmuje się walką z pedofilią w Kościele. Sporządził też dla papieża dokument na temat Chile. Czy ta zapowiedziana wizyta oznacza „trzęsienie ziemi” w polskim Kościele?

- Tego nie wiem i nie chcę się bawić w proroka. Nie zdziwiłbym się gdyby tak było. Jeśli przez „trzęsienie ziemi” rozumie się dymisję szeregu ordynariuszy, tych hierarchów, którzy byli odpowiedzialni za niewłaściwe zachowanie względem księży-pedofilów, o których wiedzieli i nic z tą wiedzą nie zrobili, którzy przenosili tych kapłanów do innych parafii.

• Dlaczego mogli się tak zachować?

- Być może zadziałał pewien odruch, w tym sensie, że trzeba zachować spokój i nie robić niepotrzebnego skandalu. Kościół ma pewien autorytet, a tutaj nagle taki wstyd. Więc być może przełożeni tych księży pomyśleli, że trzeba zrobić coś, aby ten temat wyciszyć. Być może kierowali się myślą, że do podobnej sytuacji więcej już nie dojdzie. Że temat rozwiąże się sam. Tylko że problem się nie kończy. Pedofilia to ciężka, moralna choroba, z którą nikt bez pomocy nie jest w stanie sobie ani poradzić ani pomóc. Dlatego też przenoszenie z parafii na parafię niczego nie zmienia. Wręcz przeciwnie: jest to narażenie kolejnych dzieci na niebezpieczeństwo. Nie mówiąc już o tych już skrzywdzonych dzieciach, których sprawa, pod względem prawnym, nie została załatwiona.

• A kto powinien być w komisji zajmującej się problemem pedofilii?

- Jeśli będzie komisja czy to państwowa, czy kościelna to ja bym bardzo chciał, aby nie znaleźli się w niej ani politycy - w tej państwowej ani biskupi - w tej kościelnej.

• Dlaczego?

- Ponieważ biskupi są podsądni. Czy pani wyobraża sobie, że jest oskarżona za jakieś przestępstwo, jest w stosunku do pani jakieś podejrzenie i to pani wybiera sobie osoby, które będą w tej sprawie sądzić? Jeśli już, to niech będzie komisja kościelna z Watykanu, o czym już kilka razy mówiłem.

• Czy film braci Sekielskich powinien być pozycją obowiązkowa dla księży i zakonników?

- Nie chcę nikogo wprost do tego zobowiązywać. Ja obejrzałem ten film godzinę po tym jak zaczął być wyświetlany w internecie. W przypadku tego filmu jest podobnie jak w przypadku „Kleru”. Można się na ten film złościć, ale bardzo warto go zobaczyć, choć to bolesne przeżycie. A dodam, że „Kler” to jedynie przygrywka do tego dokumentu. W „Klerze” jest fabuła, u braci Sekielskich świadectwa.

• Czy celibat, w kontekście pedofilii, nie zagraża w pewien sposób dzieciom?

- Na ten temat rozpoczyna się już dyskusja i dobrze, bo moim zdaniem powinna się toczyć. W tej sprawie wypowiedział się na przykład prof. Ireneusz Krzemiński. Może zresztą jest różnica pomiędzy księżmi zakonnymi a diecezjalnymi, zwłaszcza tymi, którzy żyją w samotności, gdzieś z dala od ludzi. Nie ma mają wizyt przełożonych, biskupi nie przenoszą ich zbyt często na nowe parafie, nie mają tego jakby rodzinnego środowiska, które mają zakonnicy, nie mają z kim serdecznie porozmawiać. Prof. Krzemiński zwraca na to uwagę, że taki ksiądz nie ma gdzie wyładować emocji. Celibat nie jest dogmatem wiary katolickiej. Jak wiadomo św. Piotr miał teściową, czyli miał też żonę.

• Chcę wrócić jeszcze do lubelskiej sprawy. W tym tygodniu, zgodnie z wyrokiem sądu, ks. prof. Walerian S., emerytowany wykładowca KUL przeprosił pana Piotra Halliopa „za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej” kiedy ten był dzieckiem. Czy te przeprosimy były szczere?

- Nie mam żadnych podstaw, aby myśleć, że szczere nie były. Uważam, że trzeba domniemywać niewinność, póki nie udowodni się winy. Trzeba mieć ważne powody, aby wątpić w szczerość takich słów skruchy, ja ich nie mam. Zazwyczaj zresztą nasze intencje, motywy działań, są złożone. I nie mówię tylko o ks. Walerianie. Nie chcę podważać szczerości jego skruchy, ale też nie zdziwiłbym się, gdyby była ona połączona ze strachem.

• Czy ksiądz profesor zna księdza Waleriana S.?

- Tak, znam. Uczył mnie w seminarium. Były plotki, że ksiądz profesor lubi się trochę „zalecać” do kleryków. W stosunku do mnie nigdy się w ten sposób nie zachował. Pewne sugestie na jego temat - raczej w kontekście homoseksualizmu, niż pedofilii - budziły raczej nasz śmiech, a nie sugestie, że komuś może dziać się krzywda. Takiej wiedzy nie mieliśmy.

• A później, kiedy ks. prof. był rektorem KUL, nikt nie sygnalizował problemu?

- W czasie, kiedy byłem rektorem, ks. Waleriana chyba już nie było na uczelni. Nikt też w czasie sześciu lat mojej kadencji do mnie się w jego sprawie nie zgłaszał.

e-Wydanie

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tw. filozof / 18 maja 2019 o 11:53
+9
A jak wyglądał komisja historyczna na KUL? Jakie były wnioski i jaki był jej skład? Życiński ukręcił ? wszystkich księżny związanych z SB i TW powinni wyrzucić i szybko by się okazało że to ci najgorsi m in. pedofile (stanowiący margines marginesu)
Avatar
dosc mistyfikacji kosciola / 18 maja 2019 o 17:25
+8
jakby nie Sekielscy to ta czarna banda nierobow i pedofili panoszyla by sie dalej pod ochrona tej sekty psiej to co m owi ta safandula zoliborska o 30 latach to ta moze se w bajki wlozyc nieuchronnosc kary zeby to bylo nawet 5 lat bedzie bardziej odstraszajace dla pedofilii niz wirtualne 30 lat sprawa druga wyczyscic do bialej kosci i ukarac tak samo tych purpurowych oszolomow z czerwonymio gebami za tuszowanie i przyzwolenie na ten proceder skonfiskowac palace to sa ludzie podobno z powolania to umiar i tyle w temacie
Avatar
dociera to do ciebie czy za trudne / 18 maja 2019 o 12:42
+8
Dlaczego platforma nie chce poprzeć komisji ds. pedofilii wszystkich zawodów - czyży zajęliby się ich sympatykami - celebrytami, aktorami itd. ???
 Wszyscy winni ponieść karę za krzywdzenie dzieci, ale małpiszonie cholerny księża i biskupi głoszą słowo Boże i to od tych cholerów wymaga się aby byli nieskazitelni. Nie mam zamiaru się spowiadać takim baranom. Celebrytka mnie nie spowiada.  Jesteś ograniczony w umyśle, że aż mi ciebie żal.
Avatar
PLATFORMEN GUTEN MORGEN / 18 maja 2019 o 12:15
+8
Gdy była sprawa teczek i Tajnych Współpracowników, ten sam Szostek podważał weryfikację świadectw; teraz gdy sprawa pedofilów, jest za....to interesujace. Dlaczego platforma nie chce poprzeć komisji ds. pedofilii wszystkich zawodów - czyży zajęliby się ich sympatykami - celebrytami, aktorami itd. ???
Avatar
Gość / 18 maja 2019 o 10:11
+8
A jak wyglądał komisja historyczna na KUL? Jakie były wnioski i jaki był jej skład? wszystkich księżny związanych z SB i TW powinni wyrzucić i szybko by się okazało że to ci najgorsi m in. pedofile (stanowiący margines marginesu)
Avatar
Gość / 17 maja 2019 o 21:53
+8
Nie będzie dymisji w Polskim Kościele, prędzej wyrzekną się Papieża i powołają swojego w Toruniu niż pozwolą zabrać sobie przywileje.
Avatar
obywatel gorszego sortu / 18 maja 2019 o 19:33
+7
Dlaczego platforma nie chce poprzeć komisji ds. pedofilii wszystkich zawodów - czyży zajęliby się ich sympatykami - celebrytami, aktorami itd. ???
 A czemu taki towarzysz piotrowicz nie wyleciał z rządzącej partii piszącej tą ustawę ?
Avatar
wierzący, antykościelny / 18 maja 2019 o 14:15
+7
Teraz nie głosowała, wcześniej się wstrzymała. Dlaczego platforma nie chce poprzeć komisji ds. pedofilii wszystkich zawodów - czyży zajęliby się ich sympatykami - celebrytami, aktorami itd. ??? Słusznie bo uwaga musi być skierowana w stronę celebrytów, gejusów - pederastów, LBGT, działaczy lewicowych bo tam są problemy pedofilii głównie
 A kto z nich najpierw wkłada ręce w majtki dzieci, a później tą samą ręką daje ci wafelka do ust z jakąś tam wiarą żę to jest coś tam czyjeś ??
Avatar
Gość / 17 maja 2019 o 22:56
+7
A jak wyglądał komisja historyczna na KUL? Jakie były wnioski i jaki był jej skład?
Avatar
zorro / 18 maja 2019 o 12:40
+6
to sam kościół kat. powinien powołać komisję do spraw pedofilii w strukturach kościoła. Rozliczyć się od proboszcza do kardynała z tego że ukrywali księży-pedofilów przenosząc ich za przestępstwa do innych parafii i nie zgłaszając tego organom państwa.
Avatar
rabin Mintz / 18 maja 2019 o 23:01
-3
Gdyby zamiast księży byli tu żydowscy rabini wszyscy byliby szczęśliwi...
Avatar
marks de sade / 18 maja 2019 o 22:56
0
Liberalizm idzie w triadzie z libertynizmem i socjalizmem, a za nimi ciągnie się ogon pedofilii.
Avatar
postępowa Europa / 18 maja 2019 o 22:47
-2
Kiedy to działali tacy przyjaciele dzieci jak partia na rzecz Miłości Bliźniego, Wolności i Różnorodności?
Avatar
głos wołającego na puszczy / 18 maja 2019 o 22:25
-1
Jak się nie nawrócicie wszyscy tak samo zginiecie...
Avatar
Gość / 18 maja 2019 o 21:53
-5
LEWACTWO STALINOWSKIE ZAWSZE MAIŁO KOŚCIÓŁ ZA WROGA - POLACY SĄ KATALikami I TO SIĘ NIGDY NIGDY NIE ZMIENI !!!!!
Avatar
Gość / 18 maja 2019 o 21:33
+4
Boże, jakie to smutne, gdy ksiądz pedofil mówi po latach do swojej ofiary po latach, że miał 13 lat i mógł uciec . A swoją drogą GDZIE BYLI RODZICE TYCH DZIECI?????? Ukarać za współwinę, bo nie wierzli własnym dzieciom.
Avatar
obywatel gorszego sortu / 18 maja 2019 o 19:33
+7
Dlaczego platforma nie chce poprzeć komisji ds. pedofilii wszystkich zawodów - czyży zajęliby się ich sympatykami - celebrytami, aktorami itd. ???
 A czemu taki towarzysz piotrowicz nie wyleciał z rządzącej partii piszącej tą ustawę ?
Avatar
dosc mistyfikacji kosciola / 18 maja 2019 o 17:25
+8
jakby nie Sekielscy to ta czarna banda nierobow i pedofili panoszyla by sie dalej pod ochrona tej sekty psiej to co m owi ta safandula zoliborska o 30 latach to ta moze se w bajki wlozyc nieuchronnosc kary zeby to bylo nawet 5 lat bedzie bardziej odstraszajace dla pedofilii niz wirtualne 30 lat sprawa druga wyczyscic do bialej kosci i ukarac tak samo tych purpurowych oszolomow z czerwonymio gebami za tuszowanie i przyzwolenie na ten proceder skonfiskowac palace to sa ludzie podobno z powolania to umiar i tyle w temacie
Avatar
wierzący, antykościelny / 18 maja 2019 o 14:15
+7
Teraz nie głosowała, wcześniej się wstrzymała. Dlaczego platforma nie chce poprzeć komisji ds. pedofilii wszystkich zawodów - czyży zajęliby się ich sympatykami - celebrytami, aktorami itd. ??? Słusznie bo uwaga musi być skierowana w stronę celebrytów, gejusów - pederastów, LBGT, działaczy lewicowych bo tam są problemy pedofilii głównie
 A kto z nich najpierw wkłada ręce w majtki dzieci, a później tą samą ręką daje ci wafelka do ust z jakąś tam wiarą żę to jest coś tam czyjeś ??
Avatar
dociera to do ciebie czy za trudne / 18 maja 2019 o 12:42
+8
Dlaczego platforma nie chce poprzeć komisji ds. pedofilii wszystkich zawodów - czyży zajęliby się ich sympatykami - celebrytami, aktorami itd. ???
 Wszyscy winni ponieść karę za krzywdzenie dzieci, ale małpiszonie cholerny księża i biskupi głoszą słowo Boże i to od tych cholerów wymaga się aby byli nieskazitelni. Nie mam zamiaru się spowiadać takim baranom. Celebrytka mnie nie spowiada.  Jesteś ograniczony w umyśle, że aż mi ciebie żal.
Zobacz wszystkie komentarze 51
Trwa cisza wyborcza
Do czasu jej zakończenia zamieszczanie komentarzy mających charakter agitacyjny jest zabronione przez polskie prawo. Odpowiedzialność za opublikowaną przez siebie treść ponosi autor.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik – Wólczanka 1:0. Dwa zmarnowane karne gości

Stal Kraśnik – Wólczanka 1:0. Dwa zmarnowane karne gości 0 0

Jeżeli nie wykorzystuje się dwóch rzutów karnych, to trudno myśleć o zwycięstwie. Kiepsko ustawione celowniki rywali wykorzystali podopieczni Jarosława Pacholarza, którzy pokonali Wólczankę 1:0. Dla ekipy z Kraśnika to było pierwsze zwycięstwo od sześciu kolejek. A po spotkaniu okazało się, że porażka kosztowała posadę trenera przyjezdnych Marka Rybkiewicza.

Podlasie – Spartakus 2:1. Nadal walczą o utrzymanie

Podlasie – Spartakus 2:1. Nadal walczą o utrzymanie 0 1

Nie było łatwo, ale Podlasie wywalczyło w sobotę trzy punkty. Bialczanie pokonali na stadionie PSW Spartakusa Daleszyce 2:1. Dzięki temu przedłużyli swoje nadzieje na utrzymanie.

Łada – Hetman 0:2. Zostali w szatni na początku meczu

Łada – Hetman 0:2. Zostali w szatni na początku meczu 0 0

Łada postawiła się liderowi, który w przyszłym sezonie zagra w III lidze. Trzy punkty pojechały jednak do Zamościa, bo drużyna Jacka Ziarkowskiego wygrała w Biłgoraju 2:0

Biała Podlaska: Przystanek przypomni o rocznicy wyborów 4 czerwca

Biała Podlaska: Przystanek przypomni o rocznicy wyborów 4 czerwca 0 1

Jeden z przystanków w Białej Podlaskiej zmienił swoje oblicze.

Wojewódzki Finał Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych
26 maja 2019, 10:00

Wojewódzki Finał Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych 0 0

Muzeum Wsi Lubelskiej (al. Warszawska 96) zaprasza na Wojewódzki Finał Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Konkurs rozpocznie się w niedzielę, 26 maja o godz. 10 i potrwa do 16.

Policjanci mieli znęcać się nad 70-latkiem. Grozi im więzienie

Policjanci mieli znęcać się nad 70-latkiem. Grozi im więzienie 15 7

– Będziesz miał połamane ręce, potem nogi, a na koniec dół – tak byli już policjanci z Ryk mieli straszyć zatrzymanego 70-latka. Mężczyzna został później pobity do nieprzytomności. Skandal wyszedł na jaw tylko dzięki interwencji biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Motor - Podhale 3:2. Wielkie emocje w Zamościu

Motor - Podhale 3:2. Wielkie emocje w Zamościu 0 15

Mecz na szczycie nie zawiódł. Spotkanie Motoru z liderem tabeli dostarczyło wielu emocji. Goście prowadzili na stadionie w Zamościu 1:0, ale ostatecznie przegrali 2:3. Ekipa z Nowego Targu od 63 minuty grała jednak nie w dziesiątkę, a dziewiątkę.

Sekretarz gminy Niedźwiada pod ostrzałem. "Została powołana niezgodnie z prawem"

Sekretarz gminy Niedźwiada pod ostrzałem. "Została powołana niezgodnie z prawem" 0 1

Sekretarz gminy Niedźwiada została powołana niezgodnie z prawem – twierdzi nasz czytelnik. – Konsultowaliśmy to z prawnikami – odpowiada wójt

Znakomita sobota dla Speed Car Motoru Lublin w eliminacjach IMŚJ i SEC

Znakomita sobota dla Speed Car Motoru Lublin w eliminacjach IMŚJ i SEC 0 2

To była bardzo udana sobota dla żużlowców Speed Car Motoru Lublin. Aż trzech zawodników lubelskiego klubu może się pochwalić udanymi startami w kwalifikacjach do prestiżowych turniejów indywidualnych.

MKS Ryki – Victoria Żmudź 0:4. Drugi gol podciął skrzydła

MKS Ryki – Victoria Żmudź 0:4. Drugi gol podciął skrzydła 0 0

Piłkarze Piotra Molińskiego mieli problemy w Rykach z tamtejszym MKS, ale w ostatnim kwadransie zdobyli trzy gole i ostatecznie wygrali aż 4:0.

Neurologia po lubelsku. Długie kolejki i sukcesy

Neurologia po lubelsku. Długie kolejki i sukcesy 5 5

- W przypadku stwardnienia rozsianego każdy dzień zwłoki z włączeniem leczenia może mieć tragiczne konsekwencje zdrowotne.

Amerykański styl w Lublinie. III Piknik Sportów Amerykańskich na Błoniach [zdjęcia]
galeria

Amerykański styl w Lublinie. III Piknik Sportów Amerykańskich na Błoniach [zdjęcia] 57 0

Trochę prawdziwej gry, trochę zabawy, ale przede wszystkim popularyzacja dyscyplin zza oceanu. W sobotę na Błoniach pod Zamkiem odbył się III Piknik Sportów Amerykańskich.

Fraszka nie dla mężów i zaręczonych
Wiersze między newsami

Fraszka nie dla mężów i zaręczonych 0 0

Na sobotni wieczór utwór poradnikowy. Autor, o którym mało wiem, wie dużo o życiu.

Phillipe Bracken Band - koncert w Kazimierzu
25 maja 2019, 20:00

Phillipe Bracken Band - koncert w Kazimierzu 0 1

W sobotę, 25 maja o godz. 20 w Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek) wystąpi australijski wokalista z zespołem - Phillipe Bracken Band.

Kundelki Lublina i Schroniska wybrane. Zwyciężyły Mania i Ramzes [zdjęcia]
galeria

Kundelki Lublina i Schroniska wybrane. Zwyciężyły Mania i Ramzes [zdjęcia] 2 4

Pies Mania zwyciężył w wyborach Kundelek Lublina 2019 zorganizowanych przez Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie przy ul. Metalurgicznej. Z kolei w kategorii Kundelek Schroniska pierwsze miejsce zajął Ramzes.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!