Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 maja 2019 r.
21:12

Ks. Szostek z KUL o dymisji biskupów: Nie zdziwiłbym się, gdyby tak było

210 53 A A
- W „Klerze” jest fabuła, u braci Sekielskich świadectwa - mówi ks. prof. dr. hab. Andrzej Szostek z KUL
- W „Klerze” jest fabuła, u braci Sekielskich świadectwa - mówi ks. prof. dr. hab. Andrzej Szostek z KUL

- Kościół musi przez to przejść. Całą tę sprawę należy odsłonić i wyjaśnić, z całą uczciwością. Inaczej my, księża, będziemy nie tylko postrzegani jako ludzie obłudni i fałszywi, ale tacy rzeczywiście będziemy - mówi ks. prof. dr. hab. Andrzej Szostek z KUL

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z ks. prof. dr. hab. Andrzejem Szostkiem, etykiem, rektorem KUL w latach 1998-2004, który obecnie jest związany z Uniwersytetem Warszawskim

• W tym roku do lubelskiej kurii zgłosiła się kolejna osoba dorosła, która powiedziała, że jako dziecko była molestowana przez księdza. Czy po filmie „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich to jest czas, aby ofiary księży-pedofilów wyszły z ukrycia?

- Czas na to jest, ale też był już wcześniej. Jestem pełen podziwu dla bohaterów filmu, którzy zeznali w nim prawdę. Podobno już do pewnych instytucji, zarówno kościelnych jak też świeckich, zwraca się coraz więcej osób. Kościół musi przez to przejść. Całą tę sprawę należy odsłonić i wyjaśnić, z całą uczciwością. Inaczej my, księża, będziemy nie tylko postrzegani jako ludzie obłudni i fałszywi, ale tacy rzeczywiście będziemy. Podejrzewam, że z tego oczyszczenia prawdopodobnie wynikną jakieś koszty, w tej chwili trudne do przewidzenia. Może być tak, że Kościół straci autorytet. Może będzie mniej powołań. Może ludzie zaczną z kościoła odchodzić. Jeśli tak się stanie, to trudno. Trzeba będzie przez to przejść. Za cenę kłamstwa nie wolno utrzymywać jakiegokolwiek autorytetu czy innego przywileju.

• W czerwcu do Polski przyjeżdża arcybiskup Malty Charles Scicluna, który z ramienia papieża zajmuje się walką z pedofilią w Kościele. Sporządził też dla papieża dokument na temat Chile. Czy ta zapowiedziana wizyta oznacza „trzęsienie ziemi” w polskim Kościele?

- Tego nie wiem i nie chcę się bawić w proroka. Nie zdziwiłbym się gdyby tak było. Jeśli przez „trzęsienie ziemi” rozumie się dymisję szeregu ordynariuszy, tych hierarchów, którzy byli odpowiedzialni za niewłaściwe zachowanie względem księży-pedofilów, o których wiedzieli i nic z tą wiedzą nie zrobili, którzy przenosili tych kapłanów do innych parafii.

• Dlaczego mogli się tak zachować?

- Być może zadziałał pewien odruch, w tym sensie, że trzeba zachować spokój i nie robić niepotrzebnego skandalu. Kościół ma pewien autorytet, a tutaj nagle taki wstyd. Więc być może przełożeni tych księży pomyśleli, że trzeba zrobić coś, aby ten temat wyciszyć. Być może kierowali się myślą, że do podobnej sytuacji więcej już nie dojdzie. Że temat rozwiąże się sam. Tylko że problem się nie kończy. Pedofilia to ciężka, moralna choroba, z którą nikt bez pomocy nie jest w stanie sobie ani poradzić ani pomóc. Dlatego też przenoszenie z parafii na parafię niczego nie zmienia. Wręcz przeciwnie: jest to narażenie kolejnych dzieci na niebezpieczeństwo. Nie mówiąc już o tych już skrzywdzonych dzieciach, których sprawa, pod względem prawnym, nie została załatwiona.

• A kto powinien być w komisji zajmującej się problemem pedofilii?

- Jeśli będzie komisja czy to państwowa, czy kościelna to ja bym bardzo chciał, aby nie znaleźli się w niej ani politycy - w tej państwowej ani biskupi - w tej kościelnej.

• Dlaczego?

- Ponieważ biskupi są podsądni. Czy pani wyobraża sobie, że jest oskarżona za jakieś przestępstwo, jest w stosunku do pani jakieś podejrzenie i to pani wybiera sobie osoby, które będą w tej sprawie sądzić? Jeśli już, to niech będzie komisja kościelna z Watykanu, o czym już kilka razy mówiłem.

• Czy film braci Sekielskich powinien być pozycją obowiązkowa dla księży i zakonników?

- Nie chcę nikogo wprost do tego zobowiązywać. Ja obejrzałem ten film godzinę po tym jak zaczął być wyświetlany w internecie. W przypadku tego filmu jest podobnie jak w przypadku „Kleru”. Można się na ten film złościć, ale bardzo warto go zobaczyć, choć to bolesne przeżycie. A dodam, że „Kler” to jedynie przygrywka do tego dokumentu. W „Klerze” jest fabuła, u braci Sekielskich świadectwa.

• Czy celibat, w kontekście pedofilii, nie zagraża w pewien sposób dzieciom?

- Na ten temat rozpoczyna się już dyskusja i dobrze, bo moim zdaniem powinna się toczyć. W tej sprawie wypowiedział się na przykład prof. Ireneusz Krzemiński. Może zresztą jest różnica pomiędzy księżmi zakonnymi a diecezjalnymi, zwłaszcza tymi, którzy żyją w samotności, gdzieś z dala od ludzi. Nie ma mają wizyt przełożonych, biskupi nie przenoszą ich zbyt często na nowe parafie, nie mają tego jakby rodzinnego środowiska, które mają zakonnicy, nie mają z kim serdecznie porozmawiać. Prof. Krzemiński zwraca na to uwagę, że taki ksiądz nie ma gdzie wyładować emocji. Celibat nie jest dogmatem wiary katolickiej. Jak wiadomo św. Piotr miał teściową, czyli miał też żonę.

• Chcę wrócić jeszcze do lubelskiej sprawy. W tym tygodniu, zgodnie z wyrokiem sądu, ks. prof. Walerian S., emerytowany wykładowca KUL przeprosił pana Piotra Halliopa „za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej” kiedy ten był dzieckiem. Czy te przeprosimy były szczere?

- Nie mam żadnych podstaw, aby myśleć, że szczere nie były. Uważam, że trzeba domniemywać niewinność, póki nie udowodni się winy. Trzeba mieć ważne powody, aby wątpić w szczerość takich słów skruchy, ja ich nie mam. Zazwyczaj zresztą nasze intencje, motywy działań, są złożone. I nie mówię tylko o ks. Walerianie. Nie chcę podważać szczerości jego skruchy, ale też nie zdziwiłbym się, gdyby była ona połączona ze strachem.

• Czy ksiądz profesor zna księdza Waleriana S.?

- Tak, znam. Uczył mnie w seminarium. Były plotki, że ksiądz profesor lubi się trochę „zalecać” do kleryków. W stosunku do mnie nigdy się w ten sposób nie zachował. Pewne sugestie na jego temat - raczej w kontekście homoseksualizmu, niż pedofilii - budziły raczej nasz śmiech, a nie sugestie, że komuś może dziać się krzywda. Takiej wiedzy nie mieliśmy.

• A później, kiedy ks. prof. był rektorem KUL, nikt nie sygnalizował problemu?

- W czasie, kiedy byłem rektorem, ks. Waleriana chyba już nie było na uczelni. Nikt też w czasie sześciu lat mojej kadencji do mnie się w jego sprawie nie zgłaszał.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dosc mistyfikacji kosciola / 18 maja 2019 r. o 17:25
+13
jakby nie Sekielscy to ta czarna banda nierobow i pedofili panoszyla by sie dalej pod ochrona tej sekty psiej to co m owi ta safandula zoliborska o 30 latach to ta moze se w bajki wlozyc nieuchronnosc kary zeby to bylo nawet 5 lat bedzie bardziej odstraszajace dla pedofilii niz wirtualne 30 lat sprawa druga wyczyscic do bialej kosci i ukarac tak samo tych purpurowych oszolomow z czerwonymio gebami za tuszowanie i przyzwolenie na ten proceder skonfiskowac palace to sa ludzie podobno z powolania to umiar i tyle w temacie
Avatar
obywatel gorszego sortu / 18 maja 2019 r. o 19:33
+11
Dlaczego platforma nie chce poprzeć komisji ds. pedofilii wszystkich zawodów - czyży zajęliby się ich sympatykami - celebrytami, aktorami itd. ???
 A czemu taki towarzysz piotrowicz nie wyleciał z rządzącej partii piszącej tą ustawę ?
Avatar
wierzący, antykościelny / 18 maja 2019 r. o 14:15
+10
Teraz nie głosowała, wcześniej się wstrzymała. Dlaczego platforma nie chce poprzeć komisji ds. pedofilii wszystkich zawodów - czyży zajęliby się ich sympatykami - celebrytami, aktorami itd. ??? Słusznie bo uwaga musi być skierowana w stronę celebrytów, gejusów - pederastów, LBGT, działaczy lewicowych bo tam są problemy pedofilii głównie
 A kto z nich najpierw wkłada ręce w majtki dzieci, a później tą samą ręką daje ci wafelka do ust z jakąś tam wiarą żę to jest coś tam czyjeś ??
Avatar
Gość / 18 maja 2019 r. o 21:33
+9
Boże, jakie to smutne, gdy ksiądz pedofil mówi po latach do swojej ofiary po latach, że miał 13 lat i mógł uciec . A swoją drogą GDZIE BYLI RODZICE TYCH DZIECI?????? Ukarać za współwinę, bo nie wierzli własnym dzieciom.
Avatar
Gość / 18 maja 2019 r. o 10:11
+9
A jak wyglądał komisja historyczna na KUL? Jakie były wnioski i jaki był jej skład? wszystkich księżny związanych z SB i TW powinni wyrzucić i szybko by się okazało że to ci najgorsi m in. pedofile (stanowiący margines marginesu)
Avatar
Gość / 17 maja 2019 r. o 21:53
+9
Nie będzie dymisji w Polskim Kościele, prędzej wyrzekną się Papieża i powołają swojego w Toruniu niż pozwolą zabrać sobie przywileje.
Avatar
tw. filozof / 18 maja 2019 r. o 11:53
+8
A jak wyglądał komisja historyczna na KUL? Jakie były wnioski i jaki był jej skład? Życiński ukręcił ? wszystkich księżny związanych z SB i TW powinni wyrzucić i szybko by się okazało że to ci najgorsi m in. pedofile (stanowiący margines marginesu)
Avatar
dociera to do ciebie czy za trudne / 18 maja 2019 r. o 12:42
+7
Dlaczego platforma nie chce poprzeć komisji ds. pedofilii wszystkich zawodów - czyży zajęliby się ich sympatykami - celebrytami, aktorami itd. ???
 Wszyscy winni ponieść karę za krzywdzenie dzieci, ale małpiszonie cholerny księża i biskupi głoszą słowo Boże i to od tych cholerów wymaga się aby byli nieskazitelni. Nie mam zamiaru się spowiadać takim baranom. Celebrytka mnie nie spowiada.  Jesteś ograniczony w umyśle, że aż mi ciebie żal.
Avatar
PLATFORMEN GUTEN MORGEN / 18 maja 2019 r. o 12:15
+7
Gdy była sprawa teczek i Tajnych Współpracowników, ten sam Szostek podważał weryfikację świadectw; teraz gdy sprawa pedofilów, jest za....to interesujace. Dlaczego platforma nie chce poprzeć komisji ds. pedofilii wszystkich zawodów - czyży zajęliby się ich sympatykami - celebrytami, aktorami itd. ???
Avatar
zorro / 18 maja 2019 r. o 12:40
+6
to sam kościół kat. powinien powołać komisję do spraw pedofilii w strukturach kościoła. Rozliczyć się od proboszcza do kardynała z tego że ukrywali księży-pedofilów przenosząc ich za przestępstwa do innych parafii i nie zgłaszając tego organom państwa.
Avatar
Gość / 17 września 2019 r. o 12:55
+1
władza - bez znaczenia czy to bezpieka, partyjna wierchuszka czy kościelna elyta - komunikują się miedzy sobą na swoich poziomach - wspólną płaszczyzną są pycha chciwość pożądanie
Avatar
kazik / 28 maja 2019 r. o 20:09
0
To komuna i Ubecy zapewniali rozrost i bezkarność obstrukcji w K.K. Powoływanie prawych biskupów też blokowali. Teraz ich atakują.
Avatar
rabin Mintz / 18 maja 2019 r. o 23:01
-5
Gdyby zamiast księży byli tu żydowscy rabini wszyscy byliby szczęśliwi...
Avatar
marks de sade / 18 maja 2019 r. o 22:56
-1
Liberalizm idzie w triadzie z libertynizmem i socjalizmem, a za nimi ciągnie się ogon pedofilii.
Avatar
postępowa Europa / 18 maja 2019 r. o 22:47
0
Kiedy to działali tacy przyjaciele dzieci jak partia na rzecz Miłości Bliźniego, Wolności i Różnorodności?
Avatar
głos wołającego na puszczy / 18 maja 2019 r. o 22:25
0
Jak się nie nawrócicie wszyscy tak samo zginiecie...
Avatar
Gość / 18 maja 2019 r. o 21:53
-10
LEWACTWO STALINOWSKIE ZAWSZE MAIŁO KOŚCIÓŁ ZA WROGA - POLACY SĄ KATALikami I TO SIĘ NIGDY NIGDY NIE ZMIENI !!!!!
Avatar
Gość / 18 maja 2019 r. o 21:33
+9
Boże, jakie to smutne, gdy ksiądz pedofil mówi po latach do swojej ofiary po latach, że miał 13 lat i mógł uciec . A swoją drogą GDZIE BYLI RODZICE TYCH DZIECI?????? Ukarać za współwinę, bo nie wierzli własnym dzieciom.
Avatar
obywatel gorszego sortu / 18 maja 2019 r. o 19:33
+11
Dlaczego platforma nie chce poprzeć komisji ds. pedofilii wszystkich zawodów - czyży zajęliby się ich sympatykami - celebrytami, aktorami itd. ???
 A czemu taki towarzysz piotrowicz nie wyleciał z rządzącej partii piszącej tą ustawę ?
Avatar
dosc mistyfikacji kosciola / 18 maja 2019 r. o 17:25
+13
jakby nie Sekielscy to ta czarna banda nierobow i pedofili panoszyla by sie dalej pod ochrona tej sekty psiej to co m owi ta safandula zoliborska o 30 latach to ta moze se w bajki wlozyc nieuchronnosc kary zeby to bylo nawet 5 lat bedzie bardziej odstraszajace dla pedofilii niz wirtualne 30 lat sprawa druga wyczyscic do bialej kosci i ukarac tak samo tych purpurowych oszolomow z czerwonymio gebami za tuszowanie i przyzwolenie na ten proceder skonfiskowac palace to sa ludzie podobno z powolania to umiar i tyle w temacie
Zobacz wszystkie komentarze 53

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 sierpnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 sierpnia 2020 r.

Unia Hrubieszów – Tomasovia 1:3. Tym razem z problemami

Unia Hrubieszów – Tomasovia 1:3. Tym razem z problemami

Trzeci mecz w ostatnich tygodniach rozegrali ze sobą piłkarze Unii i Tomasovii. Po raz trzeci lepsi byli niebiesko-biali. Tym razem drużyna Marka Sadowskiego wysoko zawiesiła jednak rywalowi poprzeczkę. Po zaciętej walce goście wygrali w Hrubieszowie 3:1, a dwie bramki zdobyli w ostatnich 12 minutach.

Mariusz Banach: „Szkoły otwieramy, ale będziemy gotowi do zamknięcia"
Rozmowa

Mariusz Banach: „Szkoły otwieramy, ale będziemy gotowi do zamknięcia"

Rozmowa z Mariuszem Banachem, zastępcą prezydenta Lublina do spraw oświaty i wychowania, rozmawiamy o tym, czy lubelskie szkoły są gotowe na powrót do nauczania stacjonarnego

Koronawirus. Wirus nadal nie odpuszcza i zamyka szpitale

Koronawirus. Wirus nadal nie odpuszcza i zamyka szpitale

Epidemia Kilkadziesiąt nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono podczas weekendu w województwie lubelskim. Nadal najgorsza sytuacja jest w powiecie bialskim, gdzie jest 99 aktywnych chorych oraz w Białej Podlaskiej, gdzie choruje 28 osób.

Historyczny spacer we Włodawie. Śladami ostatnich Żydów
Magazyn

Historyczny spacer we Włodawie. Śladami ostatnich Żydów

Dwie wystawy, konferencje naukowe, wydawnictwa, dziesiątki zebranych relacji, setki pozyskanych archiwalnych zdjęć: to efekt dwóch projektów Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie. W obu przypadkach stawką jest przywołanie społeczności żydowskiej, która w tym mieście przed wojną stanowiła większość

Policyjny pościg. Mazda zatrzymała się, gdy uderzyła w tira przed przejściem granicznym

Policyjny pościg. Mazda zatrzymała się, gdy uderzyła w tira przed przejściem granicznym

13 kilometrów uciekał przed policyjnym patrolem w nocy z soboty na niedzielę 23-letni Ukrainiec. Rozpędzona mazda zatrzymała się dopiero wtedy, gdy uderzyła w lawetę tira czekającego przed granicznym szlabanem. Uciekinier był pijany – miał w organizmie 2 promile alkoholu.

Co dalej ósma klaso? Sprawdź progi punktowe w chełmskich szkołach średnich

Co dalej ósma klaso? Sprawdź progi punktowe w chełmskich szkołach średnich

To ostatnie chwile dla blisko 500 absolwentów podstawówek, którzy dokonują właśnie dokonują wyboru szkoły średniej. Już w najbliższy wtorek ogłoszone zostaną listy przyjętych, a w przypadku liceów składy klas sprofilowanych. Sprawdziliśmy jakim dorobkiem absolwent podstawówki musi się wykazać, aby się do wymarzonej klasy dostać.

Food trucki dojechały do Chełma. Mieszkańcy chętniej sięgali po portfele niż maseczki

Food trucki dojechały do Chełma. Mieszkańcy chętniej sięgali po portfele niż maseczki

Weekend z jedzeniem w stylu „slow” w centrum miasta. Na pl. Łuczkowskiego zaparkował konwój foodtrucków, ze sporą dawką ciekawych smaków i aromatów. Było trochę orientu, ale i burgerowej klasyki, zapiekanek i pizzy.

Pride of Poland 2020. Sprzedano 9 koni za prawie 1,6 mln euro. Perfinka blisko rekordowej ceny
galeria

Pride of Poland 2020. Sprzedano 9 koni za prawie 1,6 mln euro. Perfinka blisko rekordowej ceny

Na 22 konie podczas niedzielnej aukcji w Janowie Podlaskim nowych właścicieli znalazło 9 zwierząt. Najdroższa okazała się Perfinka. Kupiec z Arabii Saudyjskiej zapłacił za nią ponad 1,2 mln euro. Klacz otarła się o rekordową cenę.

Drzewa zmiażdzyły samochody. Straż non stop krąży po Lublinie [zdjęcia]
galeria

Drzewa zmiażdzyły samochody. Straż non stop krąży po Lublinie [zdjęcia]

Na mieście bez przerwy słychać strażackie syreny. Idąc chodnikami trzeba omijać połamane gałęzie. To skutek krótkiej, ale silnej niedzielnej ulewy w Lublinie. Na ulicy Staszica zostało połamane potężne drzewo, którego część spadła na parking. Samochody, zdaje się, nie zostały zniszczone, ale mniej szczęścia mieli kierowcy, którzy zostawili auta na tyłach hali Nova. Tam masywne drzewo przewróciło się na dwa samochody. Pojazdy zostały całkowicie zmiażdżone.

Żużlowy Motor Lublin przegrał na wyjeździe z Moje Bermudy Stalą Gorzów

Żużlowy Motor Lublin przegrał na wyjeździe z Moje Bermudy Stalą Gorzów

Motor Lublin przegrał w niedzielę na wyjeździe z Moje Bermudy Stalą Gorzów 43:47. Na osłodę pozostał im punkt bonusowy za triumf w dwumeczu. Dla gorzowian była to z kolei pierwsza wygrana w tegorocznych rozgrywkach

Połamane drzewa, zalane piwnice. Nagła ulewa nad Lublinem

Połamane drzewa, zalane piwnice. Nagła ulewa nad Lublinem

Nie można na przykład przejechać ulicą Podwale. Połamane drzewo spadło na jezdnię.

W pożarze wieżowca zginęło 11 osób, ludzie skakali z okien
galeria
film

W pożarze wieżowca zginęło 11 osób, ludzie skakali z okien

11 osób zginęło w pożarze 13-piętrowego bloku w Boguminie w Czechach przy granicy z Polską. Strażacy informują o 6 ofiarach na 11. piętrze budynku i pięciu osobach, które zginęły, skacząc z 12. piętra. Wśród ofiar jest troje dzieci.

Nowa pętla komunikacji miejskiej i parkingi w Lublinie. Ile będzie kosztować?

Nowa pętla komunikacji miejskiej i parkingi w Lublinie. Ile będzie kosztować?

Najwcześniej za trzy tygodnie dowiemy się, ile może kosztować nowa pętla komunikacji miejskiej (z parkingiem na 36 samochodów) przy al. Kraśnickiej w rejonie ul. Wróblej oraz przebudowa istniejącej pętli obok os. Poręba. Na 28 sierpnia wyznaczony jest termin otwarcia ofert na roboty budowlane w obu tych miejscach.

Pogromca szerszeni spod Chełma. „Zdziwiłem się, że szopa mi brzęczy"
galeria

Pogromca szerszeni spod Chełma. „Zdziwiłem się, że szopa mi brzęczy"

Potężny rój szerszeni zagnieździł się w szopie mieszkańca Starosiela w powiecie chełmskim. Gdy wszystkie sposoby pozbycia się owadów zawiodły, Jerzy Tokarski postanowił … wielkie owady zagadać Monologi trwały przez trzy dni i ... udało się – szerszenie wyniosły się z posesji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.