Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 maja 2019 r.
9:11

Lubelskie: Kolejna osoba skarży się na molestowanie przez księdza

Autor: Zdjęcie autora aa
100 74 A A

Do lubelskiej Kurii Metropolitalnej zgłosiła się w tym roku kolejna osoba, która twierdzi, że była molestowana przez księdza – udało nam się ustalić nieoficjalnie. Chodzi o czyny, do których miało dojść w przeszłości w jednej z parafii na terenie archidiecezji. Sprawa jest w toku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wszelkie szczegóły postępowania w takich sprawach objęte są tajemnicą. Często ofiary nie szukają medialnego rozgłosu, wręcz sobie tego nie życzą. Sam fakt zgłoszenia sprawy tego typu do kurii potwierdzamy po zbadaniu jej wiarygodności i przesłaniu dokumentów do Stolicy Apostolskiej – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej.

Opublikowany w sobotę w internecie film braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” wywołał burzę, ale też i dyskusje na temat pedofilii w Kościele. Dokument jest szeroko komentowany zarówno przez biskupów, jak też polityków.

Do Fundacji „Nie lękajcie”, która pomaga ofiarom księży-pedofilów zgłaszają się kolejne osoby, które opisują swoje historie. Do wyjścia z ukrycia namawia również Piotr Halliop, którego po sądowym wyroku przeprosił pisemnie za czyny pedofilskie emerytowany wykładowca KUL.

– Warto mówić o tym głośno, żeby uczulić rodziców dzieci na ten problem – mówi Halliop, który opisał traumatyczne wydarzenia ze swojego dzieciństwa w liście skierowanym do władz KUL, jak też lubelskiej kurii. Ta wszczęła postępowanie kanoniczne. Zebrane dokumenty zostały przesłane do Kongregacji Nauki Wiary i na duchownego zostały nałożone restrykcje dyscyplinarne.

W publikacji Kurii Metropolitalnej w Lublinie wynika, że w latach 1990–2018 wpłynęło 9 zawiadomień o przypadkach dotyczących molestowania seksualnego małoletnich. Cztery ze zgłoszonych przypadków dotyczą dzieci poniżej 15 roku życia.

Tymczasem do Polski w czerwcu przyjedzie arcybiskup Malty Charles Scicluna, wysłannik papieża zajmujący się walką z pedofilią w Kościele.

Czy oznacza to „trzęsienie ziemi w polskim episkopacie? – Nie zdziwiłbym się, gdyby tak było. Jeśli przez „trzęsienie ziemi” rozumie się dymisję szeregu ordynariuszy, tych hierarchów, którzy byli odpowiedzialni za niewłaściwe zachowanie względem księży-pedofilów, o których wiedzieli i nic z tą wiedzą nie zrobili, którzy przenosili tych kapłanów do innych parafii – mówi w rozmowie z nami ks. prof. dr hab. Andrzejem Szostkiem, etykiem, były rektor KUL.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 74

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 maja 2019 r. o 09:54
+34
Ludzie którzy tak bardzo chcecie żeby wasz KK był bez kazy ogarnijcie to, że w innych instytucjach jak ktoś ma wyrok za pedofile to idzie za kraty, a ksieza nie maja zadnych kar. Napisanie przeprosin w jednym zdaniu?! Serrio to moze niech za morderstwa wystarczy samo przepraszam. Macie mozgi czy religia calkiem je zmienila na papke?
Avatar
Gość / 17 maja 2019 r. o 10:26
+27
Kolejny temat- nadużywanie alkoholu przez księży. Młody ksiądz, świeżo po święceniach- upija się w obecności młodzieży na imprezie strażackiej tak, że zwymiotował na stól, wynosili go z sali. Zaproszony na obiad pije do 16, po czym jedzie (!!!) odprawiać mszę o 17 i nie jest to odosobniony przypadek. Jeździ po alkoholu i szczególnie się z tym nie kryje. Jeździ na obozy z młodzieżą.....
Kolejny temat- nadużywanie alkoholu przez księży. Młody ksiądz, świeżo po święceniach- upija się w obecności młodzieży na imprezie strażackiej tak, że zwymiotował na stól, wynosili go z sali. Zaproszony na obiad pije do 16, po czym jedzie (!!!) odprawiać mszę o 17 i nie jest to odosobniony przypadek. Jeździ po alkoholu i szczególnie się z tym nie kryje. ... rozwiń
Avatar
Gość / 17 maja 2019 r. o 09:19
+27
Czarna mafia wykorzystuje rodziny do zastraszania ich ofiar dlatego tak mało zgłoszeń ale przyjdzie dzień sądu dla dewiantów ! ! !
Avatar
Gość / 17 maja 2019 r. o 09:33
+25
A w Chełmie rekolekcje prowadził taki jeden skazany ksiądz, z zakazem kontaktów z dziećmi i w ramach rekolekcji szkołę odwiedził.... A proboszcz nawet na maila nie odpisał jak się człowiek zapytał o co chodzi....
Avatar
2wsx / 17 maja 2019 r. o 09:29
+14
Kościół To taka wielka dupa siedząca na mocno popękanym sedesie. Wystarczyło trącić i wszystko zaczyna się kruszyć i przeciekać.
Avatar
Gość / 17 maja 2019 r. o 23:32
+12
"To nie księża są pedofilami, ale pedofile stają się księżmi". - komentarz Dody o filmie Sekielskich
Avatar
Gość / 17 maja 2019 r. o 12:36
+12
Co to się dzieje w komentarzach? Sondaże lecą to PiS dosypuje kasy dla troli
Avatar
PISowska mafia / 17 maja 2019 r. o 12:29
+12
Kur.wa. Ile to PIS dał dotacji dla Rydzyka? 100 mln ? 200 mln? Nie dość że bronią księży pedofilów to jeszcze ich finansują. PISowska mafia.
Avatar
PIS broni pedofili / 17 maja 2019 r. o 12:16
+12
Każdy widzi że PIS je z ręki Kleru. Razem się bawią, razem świętują. Jeden pedofil kryje drugiego.
Avatar
PIS chce zamieść pedofilię pod dywan / 17 maja 2019 r. o 11:42
+12
Kur.wa. Kiedy Prokuratura zacznie aresztowania księży pedofili i biskupów którzy im pomagali? Każdy normalny człowiek zostałby zwleczony o 6 rano a tutaj nic się nie robi. PIS myśli że pseudo ustawą zamiecie wszystko pod dywan...
Avatar
K / 20 maja 2019 r. o 15:32
-1
Jak PSL i Platforma Obywatelska walczyli z pedofilią w czasie swoich 8-letnich rządów ???/
Normalnie. Sporo pedofilów trafiło do ośrodków odosobnienia. Niestety nie dobrali się do pedofili w koloratkach :-(
Avatar
K / 20 maja 2019 r. o 15:31
+1
Jeszcze takiego ataku na kosciół nie było.Diabeł zaczyna ktęcić swiatem.Ja pamietam źe kiedys ksiądz jak zbietał tacę głaskał dzieci po glowie i to było takie jakby blogoslawienstwo a teraz to od razu że molestuje jak po koledzie chodził male dzieci siadały ksiedzu na kolana dawam.im.cukierki i nic w tym nie było.zlego.Nie przeczę że jakis się trafił felerny ksiądz ale jest to tak nagłośnione jakby co drugi taki był.Celowe dzialanie pewnych ludzi zniszczyc chrześcijan.A wy ludzie łykacie te wiadomosci jak pelikany..Kościoły burzą a  Meczety budują.
Jesteś głupi, czy tylko udajesz? Nikt nie chce niszczyć chrześcijan. Oczekujemy tylko, że ksiądz, to będzie naprawdę człowiek, któremu można zaufać, a nie którego należy się obawiać. Krytyka kleru nie jest krytyką religii, wiary, chrześcijaństwa. Oddziel wyznanie od funkcjonariusza.
Jesteś głupi, czy tylko udajesz? Nikt nie chce niszczyć chrześcijan. Oczekujemy tylko, że ksiądz, to będzie naprawdę człowiek, któremu można zaufać, a nie którego należy się obawiać. Krytyka kleru nie jest krytyką religii, wiary, chrześcijaństwa. Oddziel wyznanie od funkcjonariusza. rozwiń
Avatar
qwerty / 18 maja 2019 r. o 15:55
0
Od wymierzanie syroków w Polsce zarówno w PRL jak i w III RP były i są sądy. Jeśli twierdzisz że ktoś kogoś nie zkazał to czyja wina? W moim odczuciu konkretnego sędziego, który tak a nie inaczej ocenił zgromadzone dowody w sprawie!
Avatar
K / 18 maja 2019 r. o 13:45
+4
Sekielski spełnił swoje zadanie, temat pedofilii gwoździem do trumny PoKo, która nie zrobiła w tym temacie nic dla ofiar a uprawia tylko politykę wobec Kościoła.Brawo PiS!
A co zrobił PiS? Pan Piotrowicz kiedyś tłumaczył księdza-pedofila. Dziś pod pręgierzem opinii publicznej na szybko zaostrzyli kary, ale czy zrobili cokolwiek, by wyjasnić kwestię edofili w koloratkach? Nic! Przedstawiciele innych zawodów popełniający to przestępstwo od laty byli ścigani i osadzani w odpowiednich miejscach. Księży - dwóch i do tego jeden zakonnik. Zacznij myśleć samodzielnie, a nie kopiujesz bełkot z TVP. Ludzie, czy Wy naprawdę macie tak zryte kiepeły, że wszystko facetowi w sukience wybaczycie? Każdą niegodziwość? To nie ma się czemu dziwić, że kler nie poczuwa się do żadnej winy w jakiejkolwiek kwestii! I robi, co chce. To chore! Księża są de facto wyjęci spod prawa!
A co zrobił PiS? Pan Piotrowicz kiedyś tłumaczył księdza-pedofila. Dziś pod pręgierzem opinii publicznej na szybko zaostrzyli kary, ale czy zrobili cokolwiek, by wyjasnić kwestię edofili w koloratkach? Nic! Przedstawiciele innych zawodów popełniający to przestępstwo od laty byli ścigani i osadzani w odpowiednich miejscach. Księży - dwóch i do tego jeden zakonnik. Zacznij myśleć samodzielnie, a nie kopiujesz bełkot z TVP. Ludzie, czy Wy naprawdę macie tak zryte kiepeły, że wszystko facetowi w sukience wybaczycie? Każdą niegodz... rozwiń
Avatar
jaś / 18 maja 2019 r. o 08:49
-6
Sekielski spełnił swoje zadanie, temat pedofilii gwoździem do trumny PoKo, która nie zrobiła w tym temacie nic dla ofiar a uprawia tylko politykę wobec Kościoła.Brawo PiS!
Avatar
takie są fakty / 17 maja 2019 r. o 23:45
0
Borys Budka (kolega muszki z p0) na odchodne skrócił o pięć lat bieg przedawnienia dla zbrodniarzy pedofili. Wkład donkowców w walkę z pedofilią.
Avatar
3 RP w pigułce / 17 maja 2019 r. o 23:44
-1
Jak PSL i Platforma Obywatelska walczyli z pedofilią w czasie swoich 8-letnich rządów ???/
Avatar
powtórka z historii / 17 maja 2019 r. o 23:37
-1
"- Mamo,nie martw się. Jeśli mnie,nie daj Boże,coś się stanie,to przecież Staszek mnie zastąpi"...mówi Ks.Jerzy tuż przed śmiercią."  Ludzie Honoru" czyli bezpieka Kiszczaka  pozwalają Staszkowi zastępować Jerzego przez 5 lat...po czym w 1989 mordują ks.Stanisława Suchowolca.
Avatar
powtórka z historii / 17 maja 2019 r. o 23:35
+3
W lutym 1953 "Pierwsza Dama Polskiej Poezji" Wisława Szymborska z kolegami,podpisuje rezolucję : "Zab** księży !" UB posłuchało...: Śp.Ksiądz Józef Fudali-bito go żelaznym prętem,wybito wszystkie zęby.Umiera od zadanych tortur w styczniu 1955..
Avatar
mamona PAnie / 17 maja 2019 r. o 23:33
+3
Śp.Ksiądz Eugeniusz Okoń-kapelan AK,ratujący Żydów... ocalił między innymi rodzinę Lewinkopf... alias Kosińskich (Tak,tak ! Tych samych !). Mojżesz po wojnie nie kiwnął palcem w obronie aresztowanego Ks.Okonia a Jerzy do końca życia pluł na Polskę...
Zobacz wszystkie komentarze 74

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szymon Ładniak walczy w ESET ISeries w Chorwacji
film

Szymon Ładniak walczy w ESET ISeries w Chorwacji

Szymon Ładniak w niedzielę wystąpi w kolejnym wyścigu serii ESET ISeries. Areną zmagań będzie chorwacki Grobnik.

Z powodu koronawirusa ratownicy medyczni przeprowadzili się do akademika. Sąsiedzi zadowoleni

Z powodu koronawirusa ratownicy medyczni przeprowadzili się do akademika. Sąsiedzi zadowoleni

Akademik PWSZ przy ul. Nowy Świat 3 w Chełmie to nowy adres siedziby zespołu ratowników medycznych.

Zamieszki w USA po śmierci George'a Floyda. Okradają sklepy, demolują samochody
Wideo
film

Zamieszki w USA po śmierci George'a Floyda. Okradają sklepy, demolują samochody

Kolejną noc w wielu miastach USA trwały zamieszki, które rozpoczęły się po tym, jak 46-letni Afroamerykanin George Floyd zginął po brutalnej interwencji policji 25 maja.

Raport o zachorowaniach w Polsce. Są nowe przypadki, ale są też dobre informacje

Raport o zachorowaniach w Polsce. Są nowe przypadki, ale są też dobre informacje

W popołudniowych raportach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych nie mamy odnotowanego żadnego przypadku zgonu z powodu COVID19 – informuje Ministerstwo Zdrowia w wieczornym raporcie o zakażeniach koronawirusem w niedzielę 31 maja.

Lubartów: Czy miasto wyremontuje kolejne ulice?

Lubartów: Czy miasto wyremontuje kolejne ulice?

Miasto Lubartów w tegorocznym planie przetargów publicznych ujęło zadanie pod nazwą „Budowa, przebudowa i modernizacja dróg”. W jego ramach miały być wykonane remonty nawierzchni ulic lub chodników ze środków miasta na odcinkach nieobjętych projektami z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych. Na ten cel Lubartów planował wydać ponad 700 tysięcy złotych. Nie wiadomo jednak czy ostatecznie remonty te dojdą do skutku oraz jakie drogi zostaną objęte pracami.

Ważne dla zawieszających bilety. ZTM Lublin ogłosił kolejne decyzje

Ważne dla zawieszających bilety. ZTM Lublin ogłosił kolejne decyzje

O kolejny miesiąc przedłużony został okres zawieszenia przejazdówek będących w posiadaniu uczniów i studentów. Taką decyzję ogłosił Zarząd Transportu Miejskiego, który zastrzegł, że to ostateczna data.

Ognisko koronawirusa w parafii pod Lublinem. 319 osób na kwaranntanie, są kolejne wyniki badań

Ognisko koronawirusa w parafii pod Lublinem. 319 osób na kwaranntanie, są kolejne wyniki badań

"To pierwsza niedziela w historii Parafii, kiedy to w kościele Mszę św. będzie sprawował sam kapłan, bez fizycznej obecności Ludu Bożego – żywej Wspólnoty Kościoła" – zauważył w liście do wiernych proboszcz parafii w Pliszczynie, gdzie jest ognisko koronawirusa. Kapłanowi skończył się okres kwarantanny, na której było dzisiaj ponad 300 osób. Co z mszami i organizacją pierwszej komunii świętej?

Kryminologia, enologia i cydrownictwo, italianistyka i inne nowe kierunki studiów w Lublinie
film

Kryminologia, enologia i cydrownictwo, italianistyka i inne nowe kierunki studiów w Lublinie

Jak co roku lubelskie uczelnie obok sprawdzonych kierunków, oferują kandydatom na studia także te, które w ofercie edukacyjnej pojawiają się po raz pierwszy. W tym roku nowości jest kilka, a ich lista nie jest jeszcze ostateczna.

Dizajn w PRL. Spotkanie online
5 czerwca 2020, 18:00

Dizajn w PRL. Spotkanie online

Dzielnicowy Dom Kultury Czuby Południowe zaprasza na drugą odsłonę spotkań online "Dizajn w PRL". Wydarzenie odbędzie się 5 czerwca o godz. 18.

Zespół B6 stworzy teledysk ze słuchaczami. "Zapraszamy do nagrywania filmików"

Zespół B6 stworzy teledysk ze słuchaczami. "Zapraszamy do nagrywania filmików"

Zespół B6 zaprasza do wspólnego nagrania teledysku do najnowszego singla "Brazylia", którego premiera będzie miała miejsce w drugiej połowie czerwca. Można także zaśpiewać w utworze.

Nielegalny towar na lubelskich targowiskach. Policja zatrzymała trzy osoby

Nielegalny towar na lubelskich targowiskach. Policja zatrzymała trzy osoby

Blisko pół tysiąca paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy i 10 litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia. To efekt kontroli policjantów na targowiskach w Lublinie.

Dzień Dziecka z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym
30 maja 2020, 9:00

Dzień Dziecka z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym

Z okazji Dnia Dziecka Muzeum Nadwiślańskie zaprasza do swoich oddziałów, w których przez trzy dni: od 30 maja do 1 czerwca, realizowane będą gry terenowe. Wszyscy, którzy czują się dziećmi, będą mogli otrzymać mapę przy zakupie biletów.

Złodziej wrócił do sklepu. Chciał zapłacić skradzionymi wcześniej pieniędzmi

Złodziej wrócił do sklepu. Chciał zapłacić skradzionymi wcześniej pieniędzmi

48-latek z Parczewa będzie odpowiadać za kradzież pieniędzy. Mężczyzna ukradł portfel kobiecie, która robiła zakupy w sklepie. Po pewnym czasie złodziej wrócił w to samo miejsce by kupić alkohol i… spotkał policjantów.

"W obronie lip na Lipowej!" Protest przeciwko wycince drzew w centrum Lublina
Wideo, zdjęcia
galeria

"W obronie lip na Lipowej!" Protest przeciwko wycince drzew w centrum Lublina

Z zieloną wstęgą stanęli wzdłuż jezdni uczestnicy dzisiejszego protestu w obronie drzew, które mają być usunięte w związku z przebudową ul. Lipowej w Lublinie. Projekt zakłada usunięcie 43 proc. drzew. Część demonstrantów przyszła z nadzieją, że Ratusz zmieni plany przebudowy, część już tej nadziei nie ma.

Minister rolnictwa odpowiada posłankom opozycji: "Zarzuty wyssane z palca"
STADNINA W JANOWIE PODLASKIM

Minister rolnictwa odpowiada posłankom opozycji: "Zarzuty wyssane z palca"

Stawiane zarzuty są wyssane z palca – odpowiada posłankom opozycji minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Na posiedzeniu Sejmu wybrzmiał temat zaniedbań w stadninie koni w Janowie Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!