Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 sierpnia 2024 r.
7:49

Kuchnia pełna smaków. Warsztaty kulinarne podczas Lubliner Festival

Autor: Zdjęcie autora IC

Lubliner Festival trwa w najlepsze. Na uczestników czeka wiele wydarzeń kulturalnych. Wśród nich są także warsztaty kulinarne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę uczestnicy Lubliner Festival mogli wziąć udział w smacznych warsztatach z kuchni żydowskiej. Ale nie byle jakiej, tylko kuchni żydów hiszpańskich. 

W tę kulinarną podróż zabrał nas Bartek Kieżun. - Bartek biega po całym świecie, to niespokojny duch i wszędzie gdzie jest próbuje kuchni i ją poznaje. Szczególnie go też interesuje kuchnia Żydów danego kraju - powiedziała na wstępie Etel Szyc, dyrektorka festiwalu.

Bartek Kieżun, znany również jako Krakowski Makaroniarz, to ceniony dziennikarz kulinarny, autor książek, bloger, fotograf i podróżnik, który swoją pasję do kuchni śródziemnomorskiej zamienił w zawodową ścieżkę, pod postacią książek kulinarnych. Na swoim koncie ma książki kucharskie z miejsc tj. Hiszpania, Potrugalia, Ateny, Jerozolima, Włochy, Stambuł czy Chorwacja. 

Podczas środowych warsztatów Bartek opowiadał o kuchni Żydów zamieszkujących półwysep Iberyjski. Wśród opowieści przeplatały się nazwy takie jak Kaftes de prassa, Berenjenas con miel, Arroz con habas czy Alemndrados, czyli typowe potrawy diaspory sefardyjskiej.

Kolejne warsztaty dzisiaj (22.08) o godzinie 12. Tym razem uczestnicy wybiorą się w podróż po smakach Żydów włoskich.

Przy okazji warsztatów zapytaliśmy dyrektorkę festiwalu, Etel Szyc, czym dla niej jest kuchnia żydowska. 

- Dla mnie kuchnia żydowska to mój rodzinny dom, gdzie zawsze pachniało rosołem, czulentem, pieczonym kurczakiem i gefite fish. To także coś co nas Żydów charakteryzuje, ale wyróżnia nas to, że nasza kuchnia jest ściśle związana z religią żydowską - wspomina Etel. - Nie ma świąt bez kuchni, ponieważ generalnie oprócz oczywiście odpowiednich modlitw, rytuałów czy przedmiotów symbolizujących święta, przede wszystkim koncentrujemy się przy stole. 

W czwartek ostatni dzień festiwalu kultury żydowskiej Lubliner. W programie  znalazły się:

  • Zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku z przewodnikiem start: Centrum Obsługi Zwiedzających godz. 10:30 ZAPISY Wydarzenie organizowane we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku.
  • Ceremonia Pamięci. 80. rocznica likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku Państwowe Muzeum na Majdanku, Pomnik Brama godz. 13.00 Wydarzenie organizowane we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku.
  • Życie i Zagłada piesze zwiedzanie Lublina z Agatą Hrycaj start: plac Zamkowy godz. 12:00 ZAPISY
  • Lubliner cymes – Kuchnia Żydów włoskich spotkanie kulinarne z Bartkiem Kieżunem Restauracja Mandragora, ul. Rynek 10 godz. 12:00 ZAPISY
  • Daf Yomi – studiowanie Talmudu prowadzenie Rabin Szalom Dow Ber Stambler, Przewodniczący Chabad Lubawicz w Polsce godz. 15:00 Jeszywas Chachmej Lublin – Jesziwa Mędrców Lublina, ul. Lubartowska 85 ZAPISY
  • 1944 – ostatnie dni obozu koncentracyjnego na Majdanku i powstanie Muzeum spotkanie z Anną Wójcik, kierownikiem Archiwum PMM Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, Sala Kinowa godz. 16:00 Wydarzenie organizowane we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku.
  • Lubliner tanc – warsztaty tańca nie tylko żydowskiego prowadzenie Agnieszka Litman Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Sala Jasna godz. 17:00 ZAPISY 7
  • MAMEŁE koncert finałowy 5. edycji kantor Yaakov „Yanky” Lemmer – wokal, Menachem Bristovski – fortepian oraz kwartet Oliwiera Andruszczenko, producent Yosi Notkovitz Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego, ul. Marii Curie Skłodowskiej 5 godz. 19.00 WEJŚCIÓWKI
e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty