Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 października 2021 r.
16:36

Lublin przekaże pieniądze na pomoc dla imigrantów. Były cytaty z biskupa i Biblii

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
187 16 A A
Prezydent Żuk odpowiedział krytykom cytatem z niedawnej wypowiedzi prymasa abp. Wojciecha Polaka: „Zachowując prawo i obowiązek obrony państwowych granic, jesteśmy w stanie nieść pomoc ludziom, którzy znajdują się w dramatycznej sytuacji. Nawet jeśli ludzie są wykorzystywani do politycznych manipulacji, dla nas są przede wszystkim bliźnimi”
Prezydent Żuk odpowiedział krytykom cytatem z niedawnej wypowiedzi prymasa abp. Wojciecha Polaka: „Zachowując prawo i obowiązek obrony państwowych granic, jesteśmy w stanie nieść pomoc ludziom, którzy znajdują się w dramatycznej sytuacji. Nawet jeśli ludzie są wykorzystywani do politycznych manipulacji, dla nas są przede wszystkim bliźnimi” (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Na odzież, żywność i środki czystości mają trafić pieniądze, które w czwartek wyłożył samorząd Lublina na pomoc imigrantom z polsko-białoruskiej granicy. Decyzja Rady Miasta nie była jednomyślna, nie obyło się bez cytatów z prymasa a nawet z Biblii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O finansowe wsparcie poprosił burmistrz podlaskiego, przygranicznego Michałowa, który uruchomił punkt pomocy imigrantom. Na apel zareagował m.in. prezydent Krzysztof Żuk. Zaproponował, że przekaże z budżetu Lublina 50 tys. zł, oczywiście pod warunkiem, że pozwoli mu na to Rada Miasta.

Nie wszyscy radni przyklasnęli temu pomysłowi.

– To jest wręcz zachęcanie do tego, żeby starać się niszczyć płoty na granicy z Białorusią, przechodzić na stronę polską. Po co nam to? – dopytywał radny Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Jego klubowy kolega Tomasz Pitucha zgłaszał podobne obawy, mówił o imigrantach atakujących granicę siekierami i nożami. – Co my chcemy zasygnalizować w ten sposób? Jak już przekroczycie nielegalnie granicę, to przyjdźcie do nas? – dociekał Pitucha.

Prezydent Żuk odpowiedział krytykom cytatem z niedawnej wypowiedzi prymasa abp. Wojciecha Polaka: „Zachowując prawo i obowiązek obrony państwowych granic, jesteśmy w stanie nieść pomoc ludziom, którzy znajdują się w dramatycznej sytuacji. Nawet jeśli ludzie są wykorzystywani do politycznych manipulacji, dla nas są przede wszystkim bliźnimi”.

Jeszcze dalej poszedł radny Dariusz Sadowski z klubu prezydenta Żuka, sięgając po cytat z Biblii: „Byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić”.

– Te słowa Jezusa Chrystusa, które pan przytoczył z Ewangelii, fałszywie trochę brzmią, kiedy się wykorzystuje Ewangelię w sposób instrumentalny – strofował Sadowskiego niezrzeszony radny Stanisław Brzozowski. – To nie jest miejsce, żeby oceniać uprawnienie radnego do cytowania Biblii – zainterweniował radny Grzegorz Lubaś z klubu stronników prezydenta.

– Jest mi po prostu, po ludzku, wstyd – mówił Lubaś, nie dowierzając głosom z klubu PiS. – Dyskutujemy o tym, czy przyznać pomoc ludziom, którzy umierają 100 km od nas na granicy? Ludziom, którzy wypychani są na mrozie do lasu? I my się zastanawiamy, czy przyznać im jakąś pomoc?

– Odzież, obuwie, środki czystości, środki higieny osobistej, żywność. To jest to, co jest najbardziej potrzebne – wyliczała Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta Lublina. Na to mają być wydane fundusze przyznane gminie Michałów. – Nie będą przeznaczone dla osób, które niszczą granice – zastrzegała radna Maja Zaborowska (klub Żuka). – One są przeznaczone dla osób, które zamarzają w lasach, toną w rzekach i toną w bagnach.

Ostatecznie większość Rady Miasta zagłosowała za udzieleniem wsparcia przygranicznemu miasteczku. Przeciw byli radni PiS: Piotr Breś, Piotr Gawryszczak i Radosław Skrzetuski oraz niezrzeszony Stanisław Brzozowski. Od głosu wstrzymali się czterej radni PiS: Robert Derewenda, Marcin Jakóbczyk, Tomasz Pitucha i Piotr Popiel.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Palec_jenej_posel / 21 października 2021 r. o 20:17
W Lublinie bida z nędzą ,gówniary w tęczowych szmatach żebrają w bramach i na ulicy,gotowe są nadstawić sraki za parę złotych a rzók się bambusami z Kongo i Kamerunu przejmuje i chce ich wyławiać z rzeki. A niech płyną z nurtem razem z rybami wpizdu
 Ciało wyłowione z Bugu to były obywatel Syrii , do Konga z niej jest trochę kilometrów , idąc Twoim tokiem myślenia można nazwac Ciebie ukraincem ,ruskim a nawet mongołem
Avatar
Bobas1987 / 21 października 2021 r. o 22:07
Swoimi pieniędzmi się Pan podziel. Cudze to się lekko rozdaje.
 To może przekażesz swoim zwierzchnikom, żeby Rydzykowi też zaczęli przekazywać swoje a nie cudze, hm?
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 21 października 2021 r. o 18:10
Etatowe pisowskie szczekaczki już się rzuciły do komentowania.
Avatar
w_lublinianin / 22 października 2021 r. o 07:52
Tuzy pisiorskiej elyty-pitucha,gawryszczak,bielak,brzozowski w końcu błysnęły intelektem.brawo,jestem zmieszany i wstrząśnięty.
Avatar
Ika76 / 22 października 2021 r. o 08:45
Znam Pituchę osobiście. Jest liderem ruchu Światło Życie czyli tzw. domowego kościoła. Na każdym kroku przypomina o Chrystusie. Ale widzę że dba tylko o swoją rodzinę. Zapomina o miłosierdziu w stosunku do innych, o dobrych uczynkach względem ciała. (Głodnych nakarmić itd) o słowach Franciszka którymi się ekscytował podczas dni młodzieży (Chrustus w obecnych czasach ma twarz uchodźcy). To co zrobił na tej sesji, to co powiedział zniszyło jego wizerunek dobrego chrześcijanina. Został już tylko w nim inkwizytor. Tak Tomku, tak właśnie jest. Mój szacunek do Ciebie właśnie legnął w gruzach.
Znam Pituchę osobiście. Jest liderem ruchu Światło Życie czyli tzw. domowego kościoła. Na każdym kroku przypomina o Chrystusie. Ale widzę że dba tylko o swoją rodzinę. Zapomina o miłosierdziu w stosunku do innych, o dobrych uczynkach względem ciała. (Głodnych nakarmić itd) o słowach Franciszka którymi się ekscytował podczas dni młodzieży (Chrustus w obecnych czasach ma twarz uchodźcy). To co zrobił na tej sesji, to co powiedział zniszyło jego wizerunek dobrego chrześcijanina. Został już tylko w nim inkwizytor. Tak Tomku, tak właśnie jest.... rozwiń
Avatar
Filips / 21 października 2021 r. o 17:18
"Swoimi pieniędzmi się Pan podziel. Cudze to się lekko rozdaje."- doskonała uwaga do miłościwie nam panujących, rzuć im swój wniosek. Niech ze swoich rozdają pięćsetki na bombelki i miliony dla kk
Avatar
LLUbelak / 22 października 2021 r. o 12:41
nareszcie gest jaki przystoi dla chrzescijańskiego w 150% kraju, sądząc po komentarzach sami dobrzy ludzie na rubieży wschodniej
Avatar
Jakow / 21 października 2021 r. o 17:16
A może by tak ktoś zaczął sprzątać chodnik wzdłuż Alei Racławickich. Pełno tam liści, że nie można przejść. Może by to zrobili migranci w ramach wdzięczności dla Naszego Pana Prezydenta.
Avatar
_miki_ / 21 października 2021 r. o 17:16
ten prymas to lepsza ... jak sowa czy lemański. Dla mnie to żaden autorytet
Avatar
Konstytucja / 21 października 2021 r. o 17:06
Pewien  człowiek  wędrował z Jerozolimy do Jerycha. W drodze został napadnięty przez zbójców i pobity. Porzucili go potem przy drodze ledwo żywego. Przechodził tamtędy kapłan i nie udzielił mu pomocy. Przechodził lewita i także się nie zatrzymał.  Pomocy nieszczęśnikowi udzielił  dopiero  Samarytanin . Wzruszył się jego losem, opatrzył rany, a potem wsadził na swego osiołka i zawiózł do gospody. Zapłacił gospodarzowi, nakazując opiekę nad rannym. Zapewnił, że zwróci dodatkowe koszty. On to okazał się bliźnim, ponieważ  kierował się miłosierdziem . Zrobił to za swoje Panie Prezydencie 
Pewien  człowiek  wędrował z Jerozolimy do Jerycha. W drodze został napadnięty przez zbójców i pobity. Porzucili go potem przy drodze ledwo żywego. Przechodził tamtędy kapłan i nie udzielił mu pomocy. Przechodził lewita i także się nie zatrzymał.  Pomocy nieszczęśnikowi udzielił  dopiero  Samarytanin . Wzruszył się jego losem, opatrzył rany, a potem wsadził na swego osiołka i zawiózł do gospody. Zapłacił gospodarzowi, nakazując opiekę nad rannym. Zapewnił, że zwróci d... rozwiń
Avatar
LLUbelak / 22 października 2021 r. o 12:41
nareszcie gest jaki przystoi dla chrzescijańskiego w 150% kraju, sądząc po komentarzach sami dobrzy ludzie na rubieży wschodniej
Avatar
Ika76 / 22 października 2021 r. o 08:45
Znam Pituchę osobiście. Jest liderem ruchu Światło Życie czyli tzw. domowego kościoła. Na każdym kroku przypomina o Chrystusie. Ale widzę że dba tylko o swoją rodzinę. Zapomina o miłosierdziu w stosunku do innych, o dobrych uczynkach względem ciała. (Głodnych nakarmić itd) o słowach Franciszka którymi się ekscytował podczas dni młodzieży (Chrustus w obecnych czasach ma twarz uchodźcy). To co zrobił na tej sesji, to co powiedział zniszyło jego wizerunek dobrego chrześcijanina. Został już tylko w nim inkwizytor. Tak Tomku, tak właśnie jest. Mój szacunek do Ciebie właśnie legnął w gruzach.
Znam Pituchę osobiście. Jest liderem ruchu Światło Życie czyli tzw. domowego kościoła. Na każdym kroku przypomina o Chrystusie. Ale widzę że dba tylko o swoją rodzinę. Zapomina o miłosierdziu w stosunku do innych, o dobrych uczynkach względem ciała. (Głodnych nakarmić itd) o słowach Franciszka którymi się ekscytował podczas dni młodzieży (Chrustus w obecnych czasach ma twarz uchodźcy). To co zrobił na tej sesji, to co powiedział zniszyło jego wizerunek dobrego chrześcijanina. Został już tylko w nim inkwizytor. Tak Tomku, tak właśnie jest.... rozwiń
Avatar
w_lublinianin / 22 października 2021 r. o 07:52
Tuzy pisiorskiej elyty-pitucha,gawryszczak,bielak,brzozowski w końcu błysnęły intelektem.brawo,jestem zmieszany i wstrząśnięty.
Avatar
Bobas1987 / 21 października 2021 r. o 22:07
Swoimi pieniędzmi się Pan podziel. Cudze to się lekko rozdaje.
 To może przekażesz swoim zwierzchnikom, żeby Rydzykowi też zaczęli przekazywać swoje a nie cudze, hm?
Avatar
tadek68 / 21 października 2021 r. o 21:22
Ja mam parę cytatów z Koranu i z Talmudu, ale nie chcę straszyć to nie cytuję. Cytując jedno z tych żródeł praw i zasad, niech sobie goje doszukają same, co im wolno.
Avatar
Sir_Fred / 21 października 2021 r. o 20:37
KAŻDY nachodźca prymitywnie kombinuje, że w bogatych europejskich krajach zaczepi się na krzywy ryj wykorzystując naiwność białasów. I będzie nygusował na ich konto a oni będą na niego pracować.Ale Polska to nie ściek gdzie powinny spływać masy chętnych do darmowego życia z Afryki i Azji. Są takich tam miliony. Żaden kraj nie jest w stanie ich utrzymać. Usuwać nieproszonych, nachalnych nachodźców z polskiej ziemi tak jak byśmy usuwali ich z własnych domów. Oni przyszli tu aby na nas pasożytować.
Avatar
Palec_jenej_posel / 21 października 2021 r. o 20:17
W Lublinie bida z nędzą ,gówniary w tęczowych szmatach żebrają w bramach i na ulicy,gotowe są nadstawić sraki za parę złotych a rzók się bambusami z Kongo i Kamerunu przejmuje i chce ich wyławiać z rzeki. A niech płyną z nurtem razem z rybami wpizdu
 Ciało wyłowione z Bugu to były obywatel Syrii , do Konga z niej jest trochę kilometrów , idąc Twoim tokiem myślenia można nazwac Ciebie ukraincem ,ruskim a nawet mongołem
Avatar
TECZOWY_ZSL / 21 października 2021 r. o 18:13
"... Do wyroku jestem prezydentem." Nie jest to cytat z Biblii, tylko drklaracja urzędnika, który w NSA wtopil.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 21 października 2021 r. o 18:10
Etatowe pisowskie szczekaczki już się rzuciły do komentowania.
Avatar
Wielejebny / 21 października 2021 r. o 17:42
W Lublinie bida z nędzą ,gówniary w tęczowych szmatach żebrają w bramach i na ulicy,gotowe są nadstawić sraki za parę złotych a rzók się bambusami z Kongo i Kamerunu przejmuje i chce ich wyławiać z rzeki. A niech płyną z nurtem razem z rybami wpizdu
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragedia na niestrzeżonym przejeździe

Tragedia na niestrzeżonym przejeździe

Do tragicznego wypadku doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w powiecie krasnostawskim. Kierowca Subaru zginął na miejscu.

Motor Lublin – Stal Rzeszów 1:1. Strzelali tylko z karnych

Motor Lublin – Stal Rzeszów 1:1. Strzelali tylko z karnych

Piłkarze Motoru mają za sobą kolejny pracowity tydzień. W piątek przegrali z Górnikiem Łęczna 0:3, a w sobotę zanotowali remis z innym pierwszoligowcem – Stalą Rzeszów 1:1.

Biegacze mają wielkie serca. Pobiegli, by pomóc Gabrysi
Zdjęcia
galeria

Biegacze mają wielkie serca. Pobiegli, by pomóc Gabrysi

Biegacze mają wielkie serca. W sobotę pobiegli, by wesprzeć leczenie 10–letniej Gabrysi Bryk. Dziewczynka ma szansę na operację w USA.

Wisła Puławy wygrała sparing z KSZO

Wisła Puławy wygrała sparing z KSZO

Wisła nie miała problemów z ograniem trzecioligowego KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Drużyna Mariusza Pawlaka pokonała niżej notowanych rywali 4:0.

Radny chce nauczyć się strzelać. "Jeśli Białorusinom zechce się wpaść do nas na colę i chipsy..."

Radny chce nauczyć się strzelać. "Jeśli Białorusinom zechce się wpaść do nas na colę i chipsy..."

Radny z Radzynia Podlaskiego chce nauczyć się strzelać. – Co, jeśli Białorusinom zechce się wpaść do nas na colę i chipsy, czy jesteśmy przygotowani? – zastanawia się Mariasz Szczygieł i proponuje utworzenie strzelnicy w mieście.

Mają za sobą wiele lat małżeństwa. Szmaragdowe i złote gody w Trybunale Koronnym
galeria

Mają za sobą wiele lat małżeństwa. Szmaragdowe i złote gody w Trybunale Koronnym

14 par otrzymało medale za długoletnie pożycie małżeńskie oraz medal prezydenta Lublina.

Zamość. Włościańską już nie pojedziesz. Będą objazdy

Zamość. Włościańską już nie pojedziesz. Będą objazdy

Trwa przebudowa tzw. małej obwodnicy Zamościa, czyli drogi krajowej nr 74 od al. 1 Maja, przez ul. Dzieci Zamojszczyzny aż do granic miasta na ul. Szczebrzeskiej. Utrudnień tam nie brakuje od przeszło roku, a po niedzieli wprowadzone zostaną kolejne zmiany w organizacji ruchu.

Stand-up w Just Crafted
12 lutego 2023, 19:30

Stand-up w Just Crafted

Pub Just Crafted (ul. Cicha 2) zaprasza na stand-upowy wieczór z udziałem Macieja "Lobo" Linke i Tomasza Kwiatkowskiego. Wydarzenie odbędzie się 12 lutego o godz. 19.30.

Śmierć nastolatków w rozpędzonym audi w Lublinie. Najnowsze ustalenia
galeria

Śmierć nastolatków w rozpędzonym audi w Lublinie. Najnowsze ustalenia

Znane są najnowsze ustalenia prokuratury w sprawie tragicznego wypadku na ul. Jana Pawła II w Lublinie. Zginęło w nim troje młodych ludzi.

Ziemniaki nie muszą być nudne. Nasz pomysł na smaczny obiad. Przepisy kulinarne

Ziemniaki nie muszą być nudne. Nasz pomysł na smaczny obiad. Przepisy kulinarne

W szesnastym wieku przypłynęły z Ameryki do Europy. Według legendy w Polsce zawdzięczamy je królowi Janowi III Sobieskiemu, który wśród zdobyczy wiedeńskich przywiózł do Polski twarde „jabłka ziemne”, bez których nie wyobrażamy sobie dziś smakowitej kartoflanki, kartofli z piekarnika czy chrupiących placków ze śmietaną.

Lublin. Śnieg sypie, aż gęsto. Na ulicach jest diabelsko ślisko
galeria

Lublin. Śnieg sypie, aż gęsto. Na ulicach jest diabelsko ślisko

Zgodnie z zapowiedziami, właśnie wróciła zima. W Lublinie sypie i trudno jest jeździć samochodem.

Podsumowanie Roku Sportowego w Lublinie. Lista nagrodzonych. Dużo zdjęć
galeria

Podsumowanie Roku Sportowego w Lublinie. Lista nagrodzonych. Dużo zdjęć

Wiadomo już, czyje sukcesy sportowe w ubiegłym roku zasłużyły na docenienie. Lublin podsumował rok 2022.

NU-MED od siedmiu lat walczy z rakiem.1,5 tysiąca pacjentów rocznie i wszystko bez opłat

NU-MED od siedmiu lat walczy z rakiem.1,5 tysiąca pacjentów rocznie i wszystko bez opłat

Ruszyli wiosną 2016. Z każdym rokiem przybywało pacjentów. Po siedmiu latach działalności NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu, ściśle współpracującym z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu, jest w stanie zapewnić leczenie aż 1500 pacjentom rocznie. Co ważne: leczenie w ośrodku w całości odbywa się w ramach kontraktu z NFZ, oznacza to, że pacjent nie ponosi opłat.

Tak się bawi XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
Studniówka 2023
galeria

Tak się bawi XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Kolejna szkoła zorganizowała bal studniówkowy, a oznacza to, że uczniowie teraz muszą porzucić wszelkie rozrywki i skupić się na nauce. Że właśnie zaczynają przygotowania do matury.

Spółdzielnia zapytała urząd o powody podwyżki cen ciepła. Odpowiedź na blisko 600 stron

Spółdzielnia zapytała urząd o powody podwyżki cen ciepła. Odpowiedź na blisko 600 stron

Powtarzane wielokrotnie pytanie było proste. Z reguły brzmiało mniej więcej tak: z czego wynika wzrost cen energii cieplnej w Zamościu? Odpowiedzi też były podobne do siebie: nigdy nie zawierały wyjaśnień. Ale ostatnia, jaką Spółdzielnia Mieszkaniowa im. J. Zamoyskiego w Zamościu otrzymała z URE była wyjątkowa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty