Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 lutego 2024 r.
20:56

Milionowa inwestycja w zdrowie. Powstał kolejny blok w lubelskim szpitalu

Oficjalnie otwarto budynek R w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Będą tam operować, ratować w sytuacji zagrożenia życia i sterylizować narzędzia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy budynek Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie ma trzy kondygnacje, na których znajdują się Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii, Centralny Trakt Operacyjny oraz Centralna Sterylizatornia i Apteka szpitalna. Inwestycja ma przyczynić się do poprawy jakości opieki medycznej i umożliwić leczenie większej liczby pacjentów.

Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii

W tej części znajduje się 18 łóżek w pokojach 2 i 4 osobowych, a także 2 izolatki, gabinet diagnostyczno-zabiegowy oraz pomieszczenia dla personelu. Trafią tam pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Szpital zyskał większy potencjał, ponieważ w starym oddziale było tylko 9 łóżek, co jak wskazuje lekarz kierujący było stanowczo niewystarczające zwłaszcza w okresie pandemii.

- Nasz szpital był szpitalem, który jednoczasowo obsługiwał ponad 200 pacjentów z COVID-19. Były dni, kiedy mieliśmy ponad 220 chorych hospitalizowanych. To był czas, kiedy okazało się, że 9 łóżkowy Oddział Intensywnej Terapii, w którym kieruję jest stanowczo za mały. Mieliśmy potrzebę podłączenia do respiratorów chorych, którzy się po prostu dusili. Sale starego Traktu Operacyjnego mając instalację tlenowe służyły nam jako Oddział Intensywnej Terapii. Wtedy ponad 20 chorych na respiratorach w obszarze przeznaczonym do operacji było hospitalizowanych, wentylowanych respiratorem. - Ta sytuacja pokazała, że ten oddział jest sercem szpitala, ponieważ tutaj są najciężej chorzy pacjenci ze wszystkich oddziałów. Nie ma w oddziale podziału na jednostki chorobowe, tylko jest potrzeba ratowania życia. Po pandemii zaczęliśmy myśleć o tym, aby stworzyć takie warunki, żeby kolejne nas nie zaskoczyły – mówi dr n. med. Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa oraz kierownik Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii WSS w Lublinie.

Dzięki zwiększonej liczbie łóżek, wzrosła również możliwość kształcenia anestezjologów, ponieważ jak wskazuje dr Piasecka, szkolenie w tej specjalizacji odbywa się przy pacjencie.

- W pomieszczeniach gdzie jest ciasno, nie ma dydaktyki i jest niemożliwym, aby kształcić chociażby tak brakujących na rynku anestezjologów. Dzisiaj mamy już 26 miejsc akredytowanych do kształcenia. Mam nadzieję, że nowe grono wykształconych anestezjologów szkolonych w takich warunkach, jakie zostały tutaj stworzone zostały, zasili rynek anestezjologów – dodaje kierownik oddziału.

Centralny Trakt Operacyjny

W jego skład wchodzi 5 sal operacyjnych, wraz z pomieszczeniami funkcyjnymi oraz sala hybrydowa z możliwością montażu robota chirurgicznej, a także urządzeń do neuronawigacji i tomografii śródoperacyjnej.

- Trakt spełnia wszelkie współczesne normy i oczekiwania zarówno personelu jak i oczekiwania ze strony pacjentów. Każda z sal może współpracować niemal z każdym oddziałem zabiegowym. Jest to tylko kwestia dostosowania sprzętu, który znajduje się na tej sali. Istotne jest to, że trakt posiada salę przygotowawczą dla pacjentów, którzy mają być operowani i znieczuleni oraz salę poznieczuleniową, czyli w pełni wyposażoną salę w urządzenia nadzoru. Pozwala to na płynną pracę traktu i lepsze wykorzystanie sal operacyjnych oraz wpływa to na bezpieczeństwo pacjentów. Teraz ilość sali jest porównywalna z wcześniejszym traktem, z tym, że musimy pamiętać, że poza traktem również mamy sale operacyjne, które też pracują. W tej chwili na nowym trakcie operacyjnym mamy 6 sal, w tym jedną salę robotyczną. Zdecydowanie poprawiły się warunki dla pracowników oraz pacjentów – zaznacza lek. med. Andrzej Lembryk, p.o. kierownika Centralnego Traktu Operacyjnego w WSS.

Mimo inwestycji, przestrzeń gdzie znajdował się stary trakt nie będzie się marnować. Tam również będą sale operacyjne, jednak wymagają one modernizacji. Jak wspomniał dyrektor szpitala Piotr Matej, w głównej mierze będą tam realizowane świadczenia z zakresu neurochirurgii, kardiologii, a także procedury kardiologiczne, takie jak np. ablacje zaburzeń rytmu serca, elektroterapie czy elektrofizjologie.

Centralna Sterylizatornia

Jest bezpośrednio skomunikowana z nowym blokiem operacyjnym. Trafiają tam narzędzia z całego szpitala. Sterylizatornia jest wyposażona w nowe urządzenia, które oprócz tego, że mają zwiększoną wydajność, są również bardziej ekologiczne.

- Zadaniem sterylizatorni jest dekontaminacja narzędzi pooperacyjnych. Narzędzia są zużyte do zabiegu, więc mają bakterie i zanieczyszczenia, a naszym zadaniem jest je przygotować do następnego pacjenta. Przede wszystkim mamy myjnię tzw. wielkogabarytową. To myjnia, która pozwoli nam na mycie i dezynfekcję wszystkiego tego, co nie jest de facto narzędziem, czyli np. kontenery narzędziowe, buty czy wózki, które używamy do transportowania. Wszystkie urządzenia mają system odzyskiwania wody. W przypadku myjni wielkogabarytowej jest to 50 proc., czyli 180 litrów wody, którą odzyskujemy z każdego procesu i możemy użyć do kolejnego - mgr inż. Wojciech Łucka, kierownik Centralnej Sterylizatorni WSS i dodaje:

- Jest też strefa tzw. brudna, która w zasadzie będzie skażona. Jest wyposażona w sześć stanowisk, a każde ma myjnię ultradźwiękową, która skraca nam czas przygotowania narzędzi i chroni pracownika przed możliwością zakażenia. Dotychczas zużyte narzędzia trafiały do dawnej centralnej stylizacji, gdzie była jedna linia, a więc był dłuższy czas oczekiwania. W tej chwili, ta przepustowość, czy możliwość jednorazowego dezynfekowania wszystkich narzędzi jest o 150 proc. większa. Wydaje mi się, że mamy również pierwszą w województwie pracownie dekontaminacji narzędzi robotycznych. Mamy system dozowania detergentów, który dozuje nam środki chemiczne na każde urządzenie, przez co unikamy narażenia pracownika na ten czas wymiany chemii. Można powiedzieć, że ta sterylizatornia jest nawet na miarę XXII wieku.

Inwestycja kosztowała blisko 85,7 mln złotych. Aż 84,3 mln zł, czyli 99 proc. kosztów zostało pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kwota dofinansowania z budżetu województwa wyniosła 857 tys. złotych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty