Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 sierpnia 2019 r.
6:46

Mur oporowy skarpy zabytkowego kościoła zaczął się sypać. Odkryje nieznaną historię Lublina?

46 41 A A

Proboszcz parafii przy ul. Bernardyńskiej 5 w Lublinie apeluje do darczyńców o pomoc w naprawie sypiącego się zabytkowego muru oporowego. Co może się za nim kryć? – Dużą zbrodnią byłoby położenie tynku bez przeprowadzania jakichkolwiek badań – podkreśla Jacek Węcławowicz, archeolog i badacz historii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Może to, co kryje się za tym murem to jest takie nasze lubelskie marzenie o „złotym pociągu”? „Złotego pociągu” na pewno w tym miejscu nie ma, ale przecież kościół i klasztor bernardynów ma długą i ciekawą historię. Do końca nie jest ona jeszcze znana i zbadana – zaznacza ks. Mirosław Matuszny, proboszcz Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. I dodaje: – Być może okaże się, że jest to jakieś przejście do krypt, że zostanie odsłonięta jakaś nieznana historia Lublina.

Miejsca, na którym stoi renesansowy kościół, nikt jeszcze dokładnie nie badał. Być może okazją do rozpoczęcia prac będzie to, co wydarzyło się niedawno. Część muru oporowego skarpy kościoła zaczęła się sypać. – Niektóre uszkodzenia i odpadanie tynku z muru to nie jest coś, co stało się w ciągu jednego dnia – przyznaje ks. proboszcz. – Na całościowy remont potrzebne są pieniądze i to bardzo duże. Według bardzo wstępnej analizy architektów może to być koszt rzędu od 30 do nawet 100 tys. zł. Z tym, że wszystko będzie zależeć od tego, co jest po drugiej stronie muru. Czy jest zrobiona izolacja pionowa? Jak to podmywanie przez wodę jest groźne dla samego kościoła?

– Niewątpliwie mur oporowo-ogrodzeniowy na całej długości parkingu na terenie parafii jest w złym stanie – przyznaje dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. – W pierwszej kolejności, do wykonania już teraz, pozostaje wydzielenie tego miejsca od funkcjonującego obok parkingu. Następnie trzeba będzie przeprowadzić doraźne prace sprowadzające się do skucia odparzonych tynków, rozbiórki odwarstwionej cegły i wywózki gruzu. W następnym etapie trzeba wykonać ekspertyzę techniczną, w celu ustalenia przyczyn destrukcji muru, w oparciu o sondaże badawcze.

Wnioski z ekspertyzy będą podstawą do opracowania projektu budowlanego. – I podjęcia robót naprawczych – mówi Kopciowski. I dodaje: – Póki co nie wiemy, czy za murem kryje się grunt czy też znajdują się jakieś korytarze. Sypiący się mur odsłonił fragment nadproża.

– W 2013 roku, przy okazji innych prac, były wykonywane badania georadorowe. Ze zgromadzonej dokumentacji wynika, że istnieje korytarz idący w stronę muru. Co prawda nie wychodzi on dokładnie w miejscu, w którym obsypał się mur, ale to należałoby jeszcze zweryfikować – mówi Jacek Węcławowicz, badacz architektury, współpracujący z Parafią pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. – Być może chodzi o jakieś elementy obronne. Mogło to być również przejście komunikacyjne czy kolektor do odprowadzania nieczystości. To mogłoby wyjaśniać dlaczego ten mur się uszkodził. A wiemy że uszkodzenia w tym miejscu występowały także kilkadziesiąt lat temu.

Architekt dodaje, że mur jest widoczny na mapach z początku XVIII w. Póki co, to co się za nim znajduje pod ziemią pozostaje zagadką. – Dużą zbrodnią byłoby położenie tynku bez przeprowadzania jakichkolwiek badań – podkreśla Jacek Węcławowicz.

Jak pomóc?

Zbiórka jest prowadzona na portalu zrzutka.pl: "Ratujmy skarpę wraz z zabytkowym kościołem". Pieniądze można wpłacać również tradycyjnym przelewem, na konto parafii: Pekao SA 26 1240 2382 1111 0000 3901 9174.

1 procent od kandydatów

Proboszcz parafii przy ul. Bernardyńskiej 5 apeluje do firm, osób prywatnych, ale i polityków o pomoc w zebraniu pieniędzy na przeprowadzenie niezbędnych do zabezpieczenia i naprawy muru oporowego skarpy kościoła prac. Za pośrednictwem Facebooka proboszcz zachęca kandydatów startujących w wyborach parlamentarnych o finansowe wsparcie.

"Drodzy kandydaci i politycy, jako że na kampanię wydajecie krocie, ośmielam się prosić Was o 1 % na ratowanie muru oporowego skarpy kościoła, w którym było uroczyste Te Deum po zawarciu Unii Lubelskiej" – apeluje na portalu społecznościowym ks. proboszcz. "Ten jeden procent mniej nie zaważy na Waszej elekcji (owszem, wiem, że to musi pójść z własnej kieszeni, a nie ze środków partyjnych czy publicznych) a na pewno może zdecydować nie tylko o szybkim podjęciu prac ratunkowych, ale zapewnić Wam reklamę ważniejszą od tej politycznej, bo będzie to reklama w niebie."

e-Wydanie

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
x / 26 sierpnia 2019 o 07:37
+20
A może dominikanie się podzielą. Tam miliony a tu gdzie przychodzą zwykli ludzie bieda. Proboscz - jeden z najlepszych w ostatnich latach i bardzo pobożny /I dlatego nie ma układów/.
Avatar
K / 26 sierpnia 2019 o 11:14
+14
Może czas przestać stawiać nowe kościoły i zająć się tymi, które wymagają inwestycji? W Lublinie nie ma chyba osiedla, na którym nie straszyłby architektoniczny koszmarek w postaci kolejnego kościoła.
Avatar
Lolek / 26 sierpnia 2019 o 09:48
+13
Proponuje poprosic ojca Tadeusza z Torunia. Napewno ten dobry pasterz pochyli sie nad losem kościoła..
Avatar
ciekawy / 26 sierpnia 2019 o 09:29
+13
Dlaczego w Korporacji,jaką jest KK, nie ma zwyczaju pomagania biedniejszym parafiom, tylko po pieniądze woła się z zewnątrz?
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2019 o 08:02
+13
Może ojciec tadzio z Torunia pomoże ??
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2019 o 10:55
+11
Skoro instytucja KK nie potrafi zadbać o swoje cenne zabytkowe nieruchomości do akcji powinno wkroczyć państwo. Opodatkować cały KK i zebrane pieniądze dystrybuować do potrzebujących parafii za pomocą państwa. Za tą usługę oczywiście państwo uczciwie może pobierać kilkadziesiąt procent prowizji.
Avatar
K / 26 sierpnia 2019 o 10:29
+10
Obiekt zabytkowy podlega prawnej ochronie. Miasto - zamiast wywalać pieniądze na bzdurne wydatki  - carskie tabliczki z numerami domów (kulturowy anachronizm!) - powinno wesprzeć proboszcza w staraniach o renowację obiektu. Tym bardziej, że ks. Matuszny nie jest pazerny na pieniądze, czemu dawał wyraz wiele razy, i te pieniądze będzie mu trudno zdobyć.
Jest masa obiektów zabytkowych w tym kraju, które niszczeją, bo brakuje środków. Czemu akurat kościelne dobra mają być pierwsze na liście, wspierane z każdej możliwej i niemożliwej strony, zwłaszcza w sytuacji, kiedy Kościół Katolicki jest beneficjentem ogromnych kwot, a to z rozmaitych budżetów w Polsce, a to z Unii. Jest realnie zwolniony z podatków. Stoi nierzadko ponad prawem. Czas powiedzieć dość dojeniu państwa przez Kościół, bo to bardzo bogata instytucja. Remontujemy za publiczne pieniądze mnóstwo kościołów, a na cywilne obiekty o znaczeniu historycznym brakuje kasy.
Jest masa obiektów zabytkowych w tym kraju, które niszczeją, bo brakuje środków. Czemu akurat kościelne dobra mają być pierwsze na liście, wspierane z każdej możliwej i niemożliwej strony, zwłaszcza w sytuacji, kiedy Kościół Katolicki jest beneficjentem ogromnych kwot, a to z rozmaitych budżetów w Polsce, a to z Unii. Jest realnie zwolniony z podatków. Stoi nierzadko ponad prawem. Czas powiedzieć dość dojeniu państwa przez Kościół, bo to bardzo bogata instytucja. Remontujemy za publiczne pieniądze mnóstwo kościołów, a na cywil... rozwiń
Avatar
KS.wajs z Kaliny / 26 sierpnia 2019 o 10:23
+10
Może trzeba przekazać pare groszy z parkingu....przecież jest parafialny!!!oni tak lubią wykorzystywać dobre serca ludzi....wstyd!!!
Avatar
bezdomny z samochodami / 26 sierpnia 2019 o 07:28
+10
ja w ramach pomocy się za was pomodlę i życzę wam udanych efektów. Zamiast znowu żebrać, weźcie się do uczciwej pracy.
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2019 o 07:27
+10
KK to najbogatsza klika w Polsce i jeszcze im dawać 1% ????? To szczyt hipokryzji. Bogacz udaje skromnego zebraka! Ciągle im mało i mało. Do Rydzyka ksiądz idzie. Rydzyk ma, niekoniecznie da. KK to złoty cielec.
Avatar
_K_ / 28 sierpnia 2019 o 15:41
0
na muzeum Polin, na cmentarze zydowskie kasa jest, to i na stary zabytkowy POLSKI kosciół też się powinna znaleźć
Nie jestem fanem narodu żydowskiego, ale też historii nie zmienimy - Żydzi byli obecni w dziejach Polski przez wiele lat. Mamy ich wyrugować z pamięci? Podkreślam też - nie jestem zdania, że nie należy dbać o zabytki sakralne. Ale nie może być tak, że przebogata instytucja, jaką jest Kościół Katolicki, praktycznie nie wykorzystuje w tym celu własnych środków, tylko wiecznie wyciąga łapy po publiczne pieniądze. I po kasę wiernych, ale to już ich wola, czy chcą płacić, czy nie. Za to już wpływu na te kościelne nieruchomości, w dużej mierze jednak finansowane przez państwo (choćby na skutek zwolnień podatkowych, albo przekazywanie działek za symboliczną złotówkę, albo rekompensaty za mienie utracone, nie zawsze zresztą rekompensaty faktycznie należne), państwo nie ma. Czyli ma dać kasę i spadać, tak? Ludzie, puknijcie się. Pazerność kleru nie ma nic wspólnego z religią, wiarą itp. Nauczcie się oddzielać jedno od drugiego.
Nie jestem fanem narodu żydowskiego, ale też historii nie zmienimy - Żydzi byli obecni w dziejach Polski przez wiele lat. Mamy ich wyrugować z pamięci? Podkreślam też - nie jestem zdania, że nie należy dbać o zabytki sakralne. Ale nie może być tak, że przebogata instytucja, jaką jest Kościół Katolicki, praktycznie nie wykorzystuje w tym celu własnych środków, tylko wiecznie wyciąga łapy po publiczne pieniądze. I po kasę wiernych, ale to już ich wola, czy chcą płacić, czy nie. Za to już wpływu na te kościelne nieruchomości, w d... rozwiń
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2019 o 13:58
0
na muzeum Polin, na cmentarze zydowskie kasa jest, to i na stary zabytkowy POLSKI kosciół też się powinna znaleźć
Avatar
K / 28 sierpnia 2019 o 12:13
+1
Jeśli ktoś był we Włoszech lub Anglii to być może zauważył jak dużo jest tam zabytków z XII- XIII wieku. To co zostało w Polsce to resztki. Szwedzi zniszczyli mnóstwo obiektów kościelnych i świeckich. Każda wojna siała spustoszenie. Trzeba ratować to co zostało. Tylko czlowiek o malym rozumku nie jest w stanie pojąć znaczenia tych obiektów które przetrwały do naszych czasów.
Tylko człowiek o małym rozumku nie dostrzega innych zabytków, świeckich. Ratujmy te świeckie, bo Kościół ma mnóstwo kasy i stać go na utrzymanie własnych włości, tylk przywykł do wyciągania kasy zewsząd, a durne Polaczki pchają czarnuchom pieniądze licząc na zbawienie.
Tylko człowiek o małym rozumku nie dostrzega innych zabytków, świeckich. Ratujmy te świeckie, bo Kościół ma mnóstwo kasy i stać go na utrzymanie własnych włości, tylk przywykł do wyciągania kasy zewsząd, a durne Polaczki pchają czarnuchom pieniądze licząc na zbawienie. rozwiń
Avatar
Ela / 28 sierpnia 2019 o 11:23
0
Jeśli ktoś był we Włoszech lub Anglii to być może zauważył jak dużo jest tam zabytków z XII- XIII wieku. To co zostało w Polsce to resztki. Szwedzi zniszczyli mnóstwo obiektów kościelnych i świeckich. Każda wojna siała spustoszenie. Trzeba ratować to co zostało. Tylko czlowiek o malym rozumku nie jest w stanie pojąć znaczenia tych obiektów które przetrwały do naszych czasów.
Avatar
xSAC / 27 sierpnia 2019 o 20:52
+2
Następny biznesmen jak ten z Torunia. Chce budować szkołę a nie ma kasy na mur.
Avatar
Wojciech Górski / 26 sierpnia 2019 o 22:23
-1
A może to znak dla proboszcza i dla arcybiskupa - żeby parafię oddać bernardynom? - mając parafię przy Willowej - zadbają o drugi swój kościół, gdzie jest sanktuarium ich zakonnika - św. Antoniego z Padwy.  Biskup Pylak nie oddał bernardynom kościoła, z którego usunęły ich władze carskie - więc najwyższy czas naprawić dziejowe krzywdy, wyrządzone zakonowi półtora wieku temu. Wojciech Górski.
Avatar
czytelnik / 26 sierpnia 2019 o 18:57
-2
Proponuję kupić niedrogą ksiązkę na Allegro pt Sodoma>>>>> Tak jest opisane szczegółowo,gdzie KK ma pieniądze
Avatar
Gerard / 26 sierpnia 2019 o 17:47
0
A propos "zbrodni" polegającej na nie przebadaniu obiektu zabytkowego badaniami archeologicznymi,o której mówi pan Węcławowicz - badacz architektury,to z taką zbrodnią mamy do czynienia w Lublinie od kilkudziesięciu lat, w stosunku do zabytkowego obiektu jakim jest "Stary cmentarz unicki" Unicka/Walecznych.Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział w Lublinie w 2018 r. stwierdził oficjalnie,że ta nekropolia jest najstarszym cmentarzem w Lublinie,ponieważ jest zaznaczona na mapie z czasów zaboru austriackiego z 1802 r., na której nie jest jeszcze zaznaczony cmentarz przy ul.Lipowej. "Stary cmentarz unicki" w Lublinie został założony w 1611 r. na terenie tzw.łanu kościelnego kościoła rzym.kat. św.Mikołaja na Czwartku w Lublinie, ponieważ Kościół Rzymskokatolicki i ówczesne władze państwowe pomagały unitom,którzy byli w ostrym konflikcie - z Bractwem Prawosławnym przy cerkwi przy ul.Ruskiej - oprawo własności do tej cerkwi.Kościół na Czwartku użyczał go unitom do odprawiania nabożeństw i wydzielił część swojego terenu na cmentarz dla zmarłych unitów.Datę założenia cmentarza umieścił w 1924 r. na tablicy informacyjnej ówczesny właściciel nekropolii Urząd Wojewódzki w Lublinie.Treść tablicy : CMENTARZ POLSKO - UNICKI zał.w 1611 r. ogrodzony przez Aleksandra Baranowskiego i robotników lub. w 1924 r. (zdjęcie tablicy znajduje się w archiwum Zarządu cmentarza rzym.kat. przy ul.Unickiej w Lublinie).
 "Stary cmentarz unicki" Unicka/Walecznych w Lublinie w 1989 r.został wpisany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.Pomimo tego faktu,cmentarz nie został otoczony opieką ani przebadany do tej pory. Przyczyna tkwi w tym,że nekropolia ta została przekazana przez Skarb Państwa w 1993 r.nieprawowitemu właścicielowi, tj.Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie - z rażącym naruszeniem prawa jak to orzekła Prokuratura Lubelska w 2016 r. Parafia prawosławna bowiem nie była kiedykolwiek właścicielem tego cmentarza,ani też sąsiedniej działki za którą nie należało się parafii żadne tzw.mienie zastępcze.Jak się okazało w 2012 r.Arcybiskup A.Popławski z cerkwi przy ul.Ruskiej miał plany biznesowe - budowy supermarketu na cmentarzu (!!!!) - więc tu leży przyczyna degradacji zabytku przez Parafię prawosławną i nie wykonania do tej pory badań archeologicznych tej 400 letniej nekropolii lubelskiej !
 "Stary cmentarz unicki" Unicka/Walecznych w Lublinie w 1989 r.został wpisany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.Pomimo tego faktu,cmentarz nie został otoczony opieką ani przebadany do tej pory. Przyczyna tkwi w tym,że nekropolia ta została przekazana przez Skarb Państwa w 1993 r.nieprawowitemu właścicielowi, tj.Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie - z rażącym naruszeniem prawa jak to orzekła Prokuratura Lubelska w 2016 r. Parafia prawosławna bowiem nie była kiedyk... rozwiń
Avatar
K / 26 sierpnia 2019 o 15:11
0
Antykoscielny amok przeszkadza jak widac wypowiadajacym sie tu prymitywom w zrozumieniu tego prostego faktu  ze dziedzictwo kulturowe(zubozone przez liczne wojny) jest czyms co nalezy chronic niezaleznie od tego czyjajest wlasnoscia panstwowa prywatna koscielna czy zydowska Tego co zostanie zniszczone nie da sie odzyskac a rekonstrukcja moze byc tylko atrapa Zrozumcie to wreszcie buraki prymitywne
Chłopczyku. Zanim zaczniesz wymyślać ludziom, to pomyśl przez chwilę, chyba, że to dla ciebie bardzo bolesny proces. To niewątpliwie jest dziedczictwo kulturowe, ale takim samym, a często cenniejszym dziedzictwem kulturowym są obiekty pozakościelne, na których ratowanie nie ma kasy. Nie mam ochoty finansować ratowania przede wszystkim kościołów, skoro ich właściciel i zarządca obraca ogromnymi pieniędzmi, z których państwo tak naprawdę nic nie ma. Stać Kościół na finansowanie remontów własnych nieruchomości, ale wyciąga swoje pazerne łapska po kasę osób prywatnych (ich wola, komu i na co dają) i państwa (a to już coś, o czym możemy się wypowiadać). Skoro więc jesteś na tyle ograniczony, że tego nie rozumiesz, to przestań nas obrażać swoimi wypowiedziami, bo to tobie najwyraźniej trzeźwego spojrzenia i odpowiedniej wiedzy brakuje.
Chłopczyku. Zanim zaczniesz wymyślać ludziom, to pomyśl przez chwilę, chyba, że to dla ciebie bardzo bolesny proces. To niewątpliwie jest dziedczictwo kulturowe, ale takim samym, a często cenniejszym dziedzictwem kulturowym są obiekty pozakościelne, na których ratowanie nie ma kasy. Nie mam ochoty finansować ratowania przede wszystkim kościołów, skoro ich właściciel i zarządca obraca ogromnymi pieniędzmi, z których państwo tak naprawdę nic nie ma. Stać Kościół na finansowanie remontów własnych nieruchomości, ale wyciąga swoje ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2019 o 14:47
+3
Do Wkurzony. KK otrzymuje bardzo duże subwencje od Państwa Polskiego które jako takie nie ma żadnej z tego korzyści. KK zbiera od wiernych tzw tace. KK poza subwencjami otrzymuje wpłaty od Spółek Skarbu Państwa np Rydzyk otrzymał 240 mnl złotych. Państwo Polskie utrzymuje katechetów. To raczej ja powinienem być wkurzony a nie ty.
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik chce hucznie świętować swoje 40 urodziny

Górnik chce hucznie świętować swoje 40 urodziny 0 0

20 września 1979 roku w Łęcznej założono klub piłkarski GKS Górnik. Dlatego przed meczem z Gryfem Wejherowo dojdzie do spotkania dawnych piłkarzy, trenerów i działaczy, którzy następnie we wspólnym gronie obejrzą pojedynek drugoligowców

Lublin: Remont na zamku odsłonił skarby i historię wzgórza [zdjęcia]
galeria

Lublin: Remont na zamku odsłonił skarby i historię wzgórza [zdjęcia] 0 1

Sporo pracy mają archeolodzy podczas trwającego remontu głównej siedziby Muzeum Lubelskiego. Przy okazji robót natrafili na wiele cennych znalezisk, które prezentują cały przekrój historii wzgórza zamkowego od epoki neolitu po XIX wiek

Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie. Prezydent dołączył do małżonki [zdjęcia]
galeria

Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie. Prezydent dołączył do małżonki [zdjęcia] 0 2

I Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie to podsumowanie projektu „Piękna Lubelska” realizowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wzięła w nim udział małżonka prezydenta, która objęła wydarzenie patronatem honorowym. – Dzisiejsze spotkanie, ale przede wszystkim aktywność wszystkich pań, dobitnie pokazują, że my kobiety nie lubimy być bierne – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Front burzowy w woj. lubelskim. Ostrzeżenie IMGW

Front burzowy w woj. lubelskim. Ostrzeżenie IMGW 4 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla województwa mazowieckiego i lubelskiego

"Cysterna wstydu" w Puławach. Happening PiS zakłócany przez przeciwników
galeria

"Cysterna wstydu" w Puławach. Happening PiS zakłócany przez przeciwników 0 15

Na parkingu przy ul. Słowackiego w Puławach pojawiła się dzisiaj "cysterna wstydu PO-PSL". Krzysztof Szulowski, poseł PiS, podczas konferencji prasowej mówił o odpowiedzialności poprzedniego rządu za gigantyczne straty finansowe powodowane przez przemytników i przestępczość zorganizowaną.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża węgla w woj. lubelskim

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża węgla w woj. lubelskim 5 3

Jastrzębska Spółka Węglowa będzie szukać węgla w okolicach Rejowca. Minister środowiska udzielił koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego „Chełm II” w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Chodźcie z nami!

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Chodźcie z nami! 0 5

Kręcą amatorskie filmiki, zbierają po sklepach kartony i organizują wspólne malowanie transparentów. Na szkolnych korytarzach wieszają plakaty i rozdają wzory usprawiedliwień A w piątek zerwą się z lekcji i wyjdą na główne miejskie place. – Chodźcie z nami! – apelują

Przebudowa Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Spore zmiany dla pacjentów

Przebudowa Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Spore zmiany dla pacjentów 2 2

Mali pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie i ich rodzice muszą przygotować się na spore zmiany. W związku z przebudową placówki, która rozpocznie się już w październiku, oddziały będę przenoszone

Wojewoda lubelski i Marsz Równości. Sąd podjął decyzję ws. kolejnych przeprosin

Wojewoda lubelski i Marsz Równości. Sąd podjął decyzję ws. kolejnych przeprosin 18 22

Przemysław Czarnek nie będzie odpowiadał przed sądem za swoje słowa o Marszu Równości. Sąd uznał, że opublikowane wcześniej przeprosiny są wystarczające, chociaż wojewoda oświadczył później, że... nie przeprasza za swoje słowa

Kolejne przetargi na autostradę A2. Tym razem do Siedlec

Kolejne przetargi na autostradę A2. Tym razem do Siedlec 1 5

GDDKiA szuka wykonawców kolejnego odcinka autostrady A2. Tym razem chodzi o odcinek z Mińska Mazowieckiego do Siedlec. W przygotowaniu są kolejne dwa, m.in. do granicy państwa.

Zbigniew Ziobro o agitacji w Ratuszu: Prawo jest równe dla wszystkich

Zbigniew Ziobro o agitacji w Ratuszu: Prawo jest równe dla wszystkich 0 8

- Prawo jest równe wobec wszystkich i nie ma tu wyjątków. To dotyczy zarówno ministra, jak i wiceministra sprawiedliwości - tak Zbigniew Ziobro komentuje niedawną konferencję prasową w zamojskim Ratuszu, podczas której udzielił poparcia swojemu zastępcy w wyborach parlamentarnych. Szef resortu sprawiedliwości może zostać ukarany grzywną za nielegalną agitację wyborczą.

Uzyskanie dopłaty do odszkodowań- jak otrzymać dla siebie dodatkowe pieniądze?

Uzyskanie dopłaty do odszkodowań- jak otrzymać dla siebie dodatkowe pieniądze? 0 0

Co drugi kosztorys zostaje zaniżony, stawia to niekiedy kierowców pod ścianą, ponieważ kwota, która zostaje im wypłacona, nie wystarcza na całkowitą naprawę samochodu. Bardzo często wielu z nich zgadza się na warunki, jakie proponuje im ubezpieczyciel. Dlatego warto wiedzieć, w jakich sytuacjach będzie się należeć dopłata do odszkodowania.

Henryk Gwardak na finał Świętokrzyskich Koncertów w Lublinie
20 września 2019, 19:00

Henryk Gwardak na finał Świętokrzyskich Koncertów w Lublinie 0 0

6. edycja Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Lublinie dobiega końca. Na finał tej edycji festiwalu zostanie zorganizowany koncert Henryka Gwardaka, który odbędzie się 20 września o godz. 19 w Kościele pw. Świętego Krzyża (ul. Pogodna 7).

Kolejna wyprzedaż garażowa na Targu pod Zamkiem w Lublinie

Kolejna wyprzedaż garażowa na Targu pod Zamkiem w Lublinie 6 0

Już w niedzielę 22 września na parkingu Targu Pod Zamkiem przy al. Unii Lubelskiej w Lublinie kolejna wyprzedaż garażowa. Będzie można sprzedać wszystko to co jest dla nas zbędne, ale może stanowić wartość dla kogoś innego.

TBV Start Lublin zagra w Browar Kociewski Cup

TBV Start Lublin zagra w Browar Kociewski Cup 0 0

Turnieju w Skarszewie to dla „czerwono-czarnych” ostatni test przed rozpoczęciem rozgrywek – 29 września ze Stelmetem Enea BC Zielona Góra

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.