Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 kwietnia 2023 r.
7:45

ZA "Puławy", PGE Dystrybucja, Bogdanka stawiają na wodór. Stworzą zielone klastry

0 A A
(fot. U.Marszałkowski/FB)

Puławskie Azoty, Bogdanka, PGE Dystrybucja oraz Lubelski Park Naukowo-Technologiczny zacieśniają współpracę dotyczącą tzw. zielonej energii. Przedsiębiorstwa podpisały dzisiaj listy intencyjne, które zapoczątkują powstanie dwóch klastrów: wodorowego i gospodarki obiegu zamkniętego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, kraje członkowskie mają w szybkim tempie odchodzić od spalania węgla i gazu. Tradycyjne surowce mają zostać stopniowo zastępowane przez nowe, czystsze źródła energii. Na ich rozwój Bruksela przeznaczona poważne środki. W tym miesiącu spółka należąca do Orlenu na budowę budowę elektrolizera wytwarzającego wodór oraz zasilającą ten proces farmę fotowoltaiczną otrzymała 158 mln euro, czyli ok. 730 mln zł.

Na wodór chcą postawić też duże spółki państwowe z Lubelszczyzny. W czwartek w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele Lubelskiego Węgla "Bogdanka", PGE Dystrybucji, Grupy Azoty "Puławy" oraz lubelskiego technoparku podpisali list intencyjny dotyczący utworzenia Lubelskiego Klastra Wodorowego.

- Bardzo cieszymy się z tej inicjatywy, bo klaster wodorowy idealnie wpisuje się w naszą strategię "zielonych Azotów" działających w oparciu o odnawialne źródła energii. Inicjatywy wymiany wiedzy, doświadczeń, dzielenia się know-how, będą temu sprzyjać. Chcemy wykorzystać nasz potencjał w kierunku badań nad zielonym wodorem - mówił Paweł Bryda, wiceprezes Zakładów Azotowych w Puławach.

Sygnatariusze podpisali także list o utworzeniu Lubelskiego Klastra Gospodarki Obiegu Zamkniętego. To kolejna pro-ekologiczna inicjatywa, której powstanie chwalił prezes Bogdanki, Kasjan Wyligała.

- Jednym z filarów tej gospodarki będzie uzdatnianie wód, czy ponowne wykorzystywanie łupka węglowego dla branży budowlanej. Rok 2049 to data końca górnictwa węgla kamiennego w Polsce. My tych zmian wynikających z unijnych regulacji nie negujemy, ale chcemy w nich uczestniczyć - zapowiedział.

Jako przykład podał wiatrak, którego postawienie wymaga 200 ton stali. Żeby powstała stal, konieczny jest węgiel, stąd nadzieja na to, że kopalnie w przyszłości znajdą swoje miejsce na rynku energii odnawialnej.

Z obydwu klastrów korzystać ma zamiar także PGE Dystrybucja. - Jesteśmy liderem zielonej zmiany i zwiększamy skalę inwestycji. Przyłączamy coraz więcej farm fotowoltaicznych i nowych prosumentów - mówił Jarosław Kwasek, prezes lubelskiej spółki. Jego zdaniem nowa inicjatywa współpracy pomiędzy firmami ułatwi pozyskanie środków na dalszą modernizację infrastruktury energetycznej, wymiany linii itp. - Lubelszczyzna żyje, potrzebuje energii i przestrzeni na rozwój - podkreślił.

Do obydwu klastrów będą mogły wchodzić także inne podmioty, w tym mniejsze firmy, o czym przypomniała Magdalena Stachyra, prezes LPNT. - To nowa platforma współpracy i porozumienia - powiedziała. Z kolei Jarosław Stawiarski, marszałek województwa, zachęcał przedsiębiorstwa z lubelskiego do aplikowana o środki europejskie i krajowe na wdrażanie swoich pomysłów rozwojowych w życie. - Przepisy unijne dążą do neutralności klimatycznej i wymagają od nas czystej energii - przypomniał. Gospodarkę obiegu zamkniętego marszałek nazwał natomiast "dekalogiem UE".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Saga o Wrotkowskich się rozkręca. Borowy wyleciał z gniazda

Saga o Wrotkowskich się rozkręca. Borowy wyleciał z gniazda

Szykujcie wiadra melisy i wykupujcie leki uspokajające. Akcja w rodzinie Wrotkowskich rozkręca się.

Dzień otwarty w schronisku. Uratowane gady
ZDJĘCIA
galeria

Dzień otwarty w schronisku. Uratowane gady

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie kolejny raz zaprosiło mieszkańców Lublina. Tym razem bliżej można było poznać egzotarium z uratowanymi wężami, żółwiami, agamami, papużkami czy pająkami. Ludzie wyrzucają je na śmietniki, w parkach, do Zalewu Zemborzyckiego i do Bystrzycy

Samoloty, atrakcje i dobre serce - to wszystko dzieje się w Radawcu
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Samoloty, atrakcje i dobre serce - to wszystko dzieje się w Radawcu

W Radawcu trwa Charytatywny Piknik Lotniczy. Oprócz ciekawych rozmów i możliwości podziwiania ciekawych maszyn, uczestnicy mogą dorzucić się do pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

Klaudia Fabova (z prawej) nie zdołała pokonać bramkarki Rekordu Bielsko-Biała

GKS Górnik Łęczna poniósł koleją wstydliwą porażkę

Górnik Łęczna jest pogrążony w olbrzymim kryzysie. W sobotę podopieczne Patryka Błaziaka nie dały rady Rekordowi Bielsko-Biała

Łukasz, ósmy z kolei Lubelski Koziołek, pojawił się naprzeciwko Teatru Starego w Lublinie pod koniec ubiegłego roku.

Koziołek Łukasz zniknął ze Starego Miasta. Co się stało?

Nieznany sprawca uszkodził dzisiaj w nocy koziołka Łukasza, stojącego przed Teatrem Starym przy ulicy Jezuickiej. O sprawie w mediach społecznościowych poinformowała Fundacja „Lubelskie Koziołki”.

Przed ostatnią kolejką bliżej miejsca w szóstce jest Motor, ale Górnik też ma szanse na baraże
RELACJA NA ŻYWO

Motor Lublin i Górnik Łęczna walczą o baraże (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczów: Motor Lublin - Podbeskidzie i GKS Tychy - Górnik Łęczna. Nasze drużyny walczą o pierwszą szóstkę i udział w barażach o awans do PKO BP Ekstraklasy. Wszystkie spotkania ostatniej kolejki Fortuna I Ligi wystartują o godz. 15.

1,5 promila alkoholu w organizmie i rajd zakończony skasowaniem auta

Kawęczyn. Rajd pijaka siał przerażenie

Jechał wężykiem, całą szerokością drogi, inni kierowcy zjeżdżali na pobocze, żeby uniknąć zderzenia. Około godz. 21 dyżurny zamojskiej komendy policji odebrał zgłoszenie od jednego z nich: "facet w daewoo jedzie wężykiem, na pewno jest pijany". Niedługo potem na 997 przyszło nowe zgłoszenie o tym, że daewoo rozstrzaskało się na przepuście drogowym

63 nowych żołnierzy jest już po przysiędzie
Dużo zdjęć

Mama i syn złożyli przysięgę

63 nowych żołnierzy w miniony piątek złożyło przysięgę w 2 LBOT. Wyjątkową dwójką w gronie nowych terytorialsów jest jest Jadwiga i Marcin, czyli mama i syn, pochodzący z powiatu kraśnickiego.

Dziś w Tomaszowie Lubelskim program pełen atrakcji
24 maja 2024, 12:00
galeria

Żarciowozy na początek. Co jeszcze w ramach Dni Tomaszowa Lubelskiego?

Zlotem food trucków rozpoczęły się w piątek tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych

Przysięga w Lublinie. Dowódca dziękował matkom żołnierzy
galeria

Przysięga w Lublinie. Dowódca dziękował matkom żołnierzy

Najpierw przeszli szkolenie, a w piątek stanęli w szeregu i złożyli przysięgę. 63 nowych żołnierek i żołnierzy dołączyło w piątek do grona wojskowych 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Wiktor Przyjemski wygrał finał Brązowego Kasku, a Bartosz Bańbor był trzeci

Wiktor Przyjemski z Orlen Oil Motoru wygrał finał Brązowego Kasku, Bartosz Bańbor też na podium

W piątek pierwsza dwucyfrówka w PGE Ekstralidze, a w sobotę komplet punktów w finale Brązowego Kasku. Wiktor Przyjemski ostatnie dni może zaliczyć do bardzo udanych. Tym bardziej, że zawodnik lubelskich „Koziołków” wygrał zawody drugi raz z rzędu

W minionym roku plantatorzy owoców miękkich także protestowali, m.in. blokując most w Annopolu
Opole Lubelskie

W poniedziałek plantatorzy wyjdą na ulicę

Trzy do czterech złotych za kilogram truskawek – takie stawki w tym sezonie płacą przetwórnie owoców lubelskim plantatorom truskawek. – To zdecydowanie za mało. Ta stawka nie pokrywa nawet kosztów produkcji – mówi Grzegorz Chmiel i zapowiada w najbliższy poniedziałek protest w Opolu Lubelskim.

Też chcemy być policjantami

Edukacja przez ciekawość

Dzień Motoryzacji zorganizowany w piątek, 24 maja w Zespole Szkół Podstawowych nr 2 w Zamościu zgromadził tłumy młodych fanów motoryzacji. Organizatorom wsparcia udzieliła Policja

Tak kibicowaliście juniorkom młodszym MKS w finale mistrzostw Polski
Zdjęcia/Wideo
galeria

Tak kibicowaliście juniorkom młodszym MKS w finale mistrzostw Polski

Znakomita organizacja, świetne mecze i doping, którego na próżno szukać nawet na superligowych parkietach. Turniej finałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych w piłce ręcznej rozgrywany w piątek i sobotę w lubelskiej hali Globus na długo pozostanie w pamięci zawodniczek, trenerów, działaczy i kibiców.

Krzysztof Szewczyk i Olga Trzeciak znowu będą współpracować

Olga Trzeciak wraca do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

23-latka w przeszłości już reprezentowała akademickie barwy. Miało to miejsce w latach 2019-2023 i właśnie z tym klubem sięgnęła po swoje największe sukcesy, czyli mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty